Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Kort geleden overleed hier de gemeente veldwachter, tevens veldwachter eener aan grenzende gemeente. Nu zyn er meerdere raadsleden, die gaarne zonden zien dat geen veldwachter meer werd aangesteld. Mag ik nu twee vragen stellen le. Is het niet in strijd met de wet wanneer er in eene gemeente geen veld wachter is 2e. Is het niet in stryd met de wet dat twee gemeenten één veldwachter hebben G. X. Een paar weken geleden kocht ik pabliek op een erfhuis een zeug met eenige jongen van 4 5 dagen oud. Toen ik het dier thuis had bleek mij dat het niet gezond was en drie dagen later stierf het. Achteraf hoorde ik dat het beest met instrumenten was verlost en door inwendige beschadiging ziek was geworden. Kan ik nu de geleden schade op iemand verhalen en zoo ja, op wien D. Een varkensfokker. Mijne moeder heeft reeds jaren het vruchtgebruik van een boomgaard. Nu zjjn er meerdere boomen erg oud, zoodat zjj weinig meer dragen. De eigenaar zegt dat myne moeder verplicht is de oude boomen er uit te doen en er nieuwe voor in de plaats te stellen. Is dat zoo A. Een dorpsbewoner. Naast myne woning wordt een auto- reparatie-werkplaats gebouwd, waardoor de assurantie voor mijne woning wordt ver hoogd. Kan ik nu die meerdere assurantie door mjjn toekomstigen buurman laten ba talen W. G. S. Verhooging van assurantie-premie dcor buren te betalen is niet eene zoodanige onmiddellyke schade aan eigendommen, als bedoeld wordt in art. 11 der Hinderwet. Ik ben vergunninghouder. Mag ik nu ook sterken drank of bier verkoopen aan personen, die «óór mijne woning op den openbaren weg op een bank zijn gezeten G. Een vergunninghouder. Het verstrekken door een vergunning houder van sterken drank in het klein op den openbaren weg is verboden tenzij het uitdrukkelyk by plaatselijke verordening is toegestaan. Bier mag aan op de bank gezetenen wel worden geschonken. Met 1 Mei a.s. verlaat ik de door mij gehuurde woning met tuin. Mag ik nu de boomen, die ik op myn kosten heb doen planten, medenemen W. H. G. P. Algemeen wordt door de rechterlijke college's aangenomen dat de huurder van een tuin by ontruiming van het gehuurde de boomen, welke hy daarop op zijn kosten heeft doen plaatsen, mede te nemen. Dit recht strekt zich niet uit tot het afhakken der hoornen. Alhier woont een patië 4, die io een lichten graad krankzinnig is. Hy doet nie mand kwaad en is zeer rustig. Nu wil de familie hem toch in een gesticht doen plaatsen. Is dat mogelyk H. Een lezer van uw blad. Voor plaatsing in een krankzinnigen ge sticht is niet noodig dat blykt dat de patiënt in die mate krankzinuig is, dat zijne plaatsing in een gesticht noodzakelijk is. Voldoende is dat blijke, dat deze plaatsing in het be lang der openbare orde of in het balaog van den lijder wordt vereischt. Dezer dagen reed ik bij avond op mijn fiets, waaraan een helderschynende lan taarn. Ik kwam twee marechaussée's tegen, die mij bekeurden omdat de lantaarn te fel licht gaf. Waarop steunt die bekeuring W. J. C. v. K. Die bekturiDg steunt op art. 22 der Motor- en Rijwielwet, hetwelk verbiedt te rijden met een rijwiel op zoodanige wijze dat daardoor de vrjjheid en veiligheid van het verkeer ia gevaar wordt gebracht. En dat gebeurt door te rjjden met een lantaarn met verblindende verlichting. BOSSCHE RECHTBANK. Bij 't mollen vangen. J. S., grondwerker te Veen, werd betrapt op mollenvangen. Op zich zelf reeds een strafbaar feit. J. Bouman, die hem bezig zag, was dus niet welkom op het terrein, nog minder toen hij Jan ovor zijn verboden werk aansprak. En boos begon S. hem te dreigen. De andere voelde zich gekrenkt, dus moest het relletje worden verantwoord. Het O.M. eischte f 20 boete. Da's véél, bromde de mollenvanger en beloofde nooit meer zoo uit z'n vel te springen, dat hij voor een groo- ten mond voor de rechtbank gedaagd wordt. Ik was driftig, klaagde hij als een die pingelt om er wat af te krijgen en goedkooper heen te komen. Leer je drift dan intoomen! ver maande de strafrechter, die er zoo waar de helft afdeed. De uitspraak luidde tien gulden boete. POLITIERECHTER. Uitspraken. G. v. A., Almkerk, diefstal, vrij spraak; T. O., Almkerk, heling, vrij spraak; J. S., Veen, art. 267, f 10 subs. 10 d. h. TIELSCHE RECHTBANK. C. v. d. M. te Aalst, verduistering, vrijgesproken 1. S. L., 2. E. C. V., 3. K. v. II., allen te Zuilichem, feitelijke aan randing van de eetbaarheid, allen vrijge sproken J. H. v. H. te Alforst, diefstal, vrijgesproken C. B. te Asch, verduistering, stukken gesteld iu handen van den Rtchter Commissaris voor nader onderzoek. Een onderwijzer te Gameren stond te recht wegens een zedenmisdrijf met aan zijn leidiog toevertrouwde leerlingen. De Rechtbank te Tiel veroordeelde hem voor waardelijk tot een jaar gevangenisstraf. De Officier van Justitie kwam in apj.è', doch het Gerechtshof te Arnhem bevestigde het Tielsche vonnis. J. v. H., arbeider te Brake), zon een buurman hebben bedreigt. Hy liep op hem toe met een open mes, roepende ik steek je dood. Verdachte ontkent dit. De Recht bank fe Tiel veroordeelde hem evenwel tot f 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis en het Gerechtshof te Arnhem bevestigde dat vonnis. HEUSDEN. Naar we vernemen heeft het overleg tusschen Gedeputeerde Sta ten van Noordbrabant en de Directie der Hollandsche Buurtspoorwegen in zake de exploitatie van een autobus lijn WaalwijkEethenHeusdenDru- nenWaalwijk door deze laatste, tot geen resultaat geleid. De bedoeling was om in aansluiting met de A.L.A.D. te Eethen eene autobusverbinding van Waalwijk met het Land van Heus den en Altena en Qorinchem tot stand te brengen, zulks ter vervulling van den wensch van de Kamer van Koophandel te Waalwijk. Naar aanleiding van het 75-jarig bestaan der Congregatie van O. L. Vrouw wordt deze week, te beginnen met Don derdag, een triduum gegeven voor de leden. ANDEL'. Bij én persoon in deze gemeente stierven binnen eenigen tijd 4 geiten, het geen voor hem een aanzienlijke schadepost beteekent. Van de schofïelmachine van den Andelschen Landbouwcursus wordt reeds diuk gebruik gemaakt. Wel een teeken, dat de boeren in moderner geest gaan werken. De Jongeling8.- en Jongemeisjes- vereeniging alhier, hebben zich bereid ver klaart, om op den Landdag van den Ring »Altena« te Werkendam, ter afwisseling van de sprekers, zangstukjes ten gehoore te brengen. ALMKERK. Toen dezer dagen de heer L. zijn koeien naar de weids bracht, liep een hunner zoodanig tegen een boom, dat direct tot noodslachting moest worden overgegaan. Een kind van den heer V. kwam zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. BABYLONIëNBROEK. By den landbouwer G. N. v. d. B. stierf een zyoer beste werkpaarden met het veulenen en het jonge dier was den volgenden dag ook gestorven. Voor den betrokkene een groote schadepost. CAPELLE. J.l. Vrijdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk alhier op, daartoe uitgenoodigd door de Chr. Orarjavereen. ïHet Drie voudig Snoerc, Ds. Voorsteeg uit Den Haag. Een flink aantal belangstellenden volgde met aandacht den spreker in zijn helder betoog. In een j.l. Vrijdagavond in het vergaderlokaal alhier gehouden vergadering van de afd. van Chr. Fabr. en Transport- ai beidersbond trad als spreker op de heer Stapelkamp, secretaris van dezen bond, uit 's Gravenhage. De duivenvereen. »De Luchtvaart te dezer plaatse, hield Zondag een wed vlucht vanuit Quievraiu met den volgenden uitslagE. Haverhals, 1. H. Dekkers, 2, 11, 25. J. Spierings, 3, 5, 8, 12. J. Treffers, 4, 26. H. Rosenbrand, 6. H. Spierings, 7, 22. M. Mesch, 9, 15, 20. A. Versteeg, 10. C. v, d. Schans, 13, D. Groen, 14, 16, 24. A. Zwart, 17,18. G. Vos, 19, 21. J. Versteeg, 23. P. Nieawenhuizen, 27. Eerste, tweede en derde aangetoonde H. Rosenbrand, H. Spierings en C. v. d. Schans. Gedurende de maand April 1930 werden ter secretarie voor den Vieesch- keuringsdienst aangegeven28 runderen, 49 varkens en 5 geiten. GIESSEN. Naar we vernemen, heeft zich voor hoofd der openbare school alhier geen en kele sollicitant aangemeld. HERPT. Aan de R. K. school alhier is aan gesteld de heer Van Kerkoerle uit Vugbt. NEDERHEMERT. J.l. Donderdag, den eersten Mei, werd alhier de School met den Bybel op eeoigszins feestelijke wijze in gebruik ge nomen. Des voormiddags werd deze ingezegend door D3. Goverts uit Gameren, waarbij aanwezig waren het Dageljjksch Bestaur onzer gemeente, onze Eerw. Kerkeraads- leden en het geacht Bsstnar van voor noemde school. Na den middag werden de kinderen onthaald op sinaasappelen, gebakjes, taartjes en Daar wy vernemen ook nog op loktcffee's. De jeugd was natuurlyk, als gewoonlyk by zulke gelegenheden, ten zeerste voldaan en keerde welgemoed huis waarts. Wy zullen hopen, dat Gods onmisbaren zegen moge blyven rusten op voornoemde school, opdat het moge strekken tot heil onzer gemeente. SLEEUWIJK. Het Chr. Dameskoor >Looft den Heerec zal 2ien Pinksterdag deelnemen aan het concours te 's Gravemoer. VLIJMEN. Zaterdagavond omstreeks 9 uur werd ons rustig dorp door het gebeier der brand klokken opgeschrikt. De geheele gemeente was als 't ware in een zee van licht gehuld. De geheel met riet gedekte groote boer derij van Martinus van HeivoortEijkemans stond in volle vlam. Burgemeester en wethouders, rijks- en gemeentepolitie waren aanstonds ter plaatse. Daar het brandende perceel ongeveer een half uur van het middelpunt der gemeente verwijderd lag, duurde het lang eer de brandspuit aan wezig was. De burgemeester nam dadelyk de leiding van het blusschingswerk. De belendende huizen, die met riet gedekt zijo, werden beklommen en met takken werden de daarop neerkomende vonken ge doofd. De brandspuit gaf by aankomst dadelyk water en zoo wist men het vuur tot dit huis te beperken. Moeder en kinderen konden in nachtge waad het brandende huis nog verlaten. Alles ging in de vlammen op verzekering dekt eeoigermate de schade. Een paard en een geit kwamen in het vuur om deze dieren waren niet verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. WERKENDAM. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. C. Koman, thans incasseerder aan het Electr. Bedryf te Veenendaal, is in gelijke betrekking benoemd te Zeist. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat bij den heer M. Kooick (Bies- bosch) een zeug 20 biggen ter wereld bracht. Vrydag 2 Mei balegde de Afd. Werkendam der S.D.A.P, haar Meifeest in de Nutzaal. Gezien de groote werkloosheid die er heerscht was er niet zooveel publiek als men op dergelijke avonden gewend is, niettemin mag worden aangenomen dat deze avond geslaagd is. Als de voorz. opent zyn een groote 100 personen aanwezig. De heer Gulden secr. van het Gewest N.-Br. houdt de feestrede, op duidelijke en pakkende wyze zet spr. de beteekenis van het Meifeest uiteen. Daarna was het de beurt voor de Arb. Tooneelvereen. »Kunst en Stryd« uit Gorcum welke opvoerde »Toen het Oirlog was« schets van oorlogsellende van Ds. N. J. C. Schermerhorn. Dit werk dat een beeld geeft wat oorlog is werd keurig weergegeven. Vooral werden zeer goed gespeeld de rollen (Dirk) B Mol, (Tooide heer v Tcor. en het echtpaar Blom en de pastoor. De heer Gulden die dezen avond sloot bracht dan ook terecht een woord var. warmen dank voor het werk, dat hier door deze vereen, was geleverd. Hy hoopte, dat ze nog vele malen op zal moge treden en in 't belang der vereen, en in het belang der propaganda en verder, dat alle aan wezigen het zullen hebben begrepen, dat versterking der socialistische beweging meer dan noodig is ter bestrijding van het mon ster oorlog en militairisme. Een gezellig bal besloot den avond. .WELL. J.L Woensdagavond brachten de muziekvereen. »0. B. K.c alhier en »St. Ceaciliac uit Ammerzoden een serenade aan den WelEd, Heer en Mevrouw S. Plas- Eogelhardt ter gelegenheid van hunne 12y3 jarige echtvereeniging. Na eenige marschen ten gehoore gebracht te hebben, feliciteerde de Directeur der beide vereeni- gingen Mynheer en Mevrouw Plas, welker toespraak door laatstgenoemden werd be antwoord. W OUDRICHEM. - Gedurende het tijdvak van 25 April tot en met 1 Mei werden aan de viscb- markt alhier aangevoerd1 wisterzalm van f 2 30 per pond 5 schotjes van f 1.30 tot f 4.50 per stok; 4 elften van fl.00 tot f 1.80 per stok 217 Gaten van 25 tot 40 ceDt per stuk. Besteed werd voor dikke aal 90 tot 110 cent; dunne aal 30 tot 40 cent grondel 23 tot 25 cent, spiering 4 tot 7 cent. Alles per pond. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana gaf »Wou- drichem's Fanfarecorps e op de muziektent een goed geslaagd concert. Gedurende de maand April werden ter gem.-secretarie 77 aanvragen ingediend ter bekoming vaD viscbakten. BENEDEN - LANGSTRAAT. De prijzen der vette varkens zyn dalend. Er word», levend gewogen 34 a 36 cent per pond besteedt. Jonge biggen staan hoog in prys en gelden t 20 a f 28 per stuk. 's GRAVENMOER. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, gaf het fanfarecorps »Euterpec alhier een welge slaagd concert. Aan het te houden concours op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag zullen 29 vereenigingen deelnemen. WASPIK. A.s, Vrijdag des namiddags 6 uur zal een cpenbare vergadering worden ge houden vbu den Raad der gemeente. De beer J. A. de Bot, volontair ter secretarie dezer gemeente, slaagde voor het schriftelijk gedeelte gemeente-admini stratie. Vergadering van den Raad der ge meente RIJSWIJK op Maandag 5 Mei des n.m. half drie. Voorzitter Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie per d.d, 15 April, waarin deze aandringt dat de gemeente alsnog zal aansluiten bij den Provincialen Noordbrabantschen Brand- weerbond. De Voorzitter zegt, dat de raad van de gemeente Andel heeft besloten eerst de statuten van dezen bond aan te vra gen, om er wat meer van te weten om daarna te overwegen ot aansluiting ge- wenscht is. B. en W. stellen voor hier hetzelfde te doen. De raad g'aat met dit voorstel ac- coord. Schrijven van den Burgemeester van 1 erheijden, namens den schoolartsen- dienst Noordbrabant, waarin wordt aangedrongen, dat de gemeente alsnog bij den schoolartsendienst zal aanslui ten. De Voorzitter zegt, dat er voor een schoolartsendienst wel wat vóór te zeg gen valt, doch ook wel wat tegen, n.l. dat de zorg der kinderen, onttrok ken wordt aan die der ouders, zoo dat meer en meer de staat in de plaats van het gezin treedt, verder dat waar de cverheid door de leerplichtwet, de ver plichting oplegt, dat de kinderen in groot getal bij elkaar komen, voor het ontvangen van onderwijs, deze ook heeft te zorgen, dat ze zoo min mogelijk aan besmetting bloot staan. B. en W. zijn in deze evenwel nog tot geen conclusie gekomen, zoodat zij voorstellen voorloopig niet toe te tre den. De raad gaat ook hiermede accoord. Sphrijven van Jan van Herpen amb-. tenaar van den Burgerl. Stand, die als zoodanig ontslag vraagt, wegens ver trek naar elders. Op voorstel van B. en W. wordt het gevraagde ontslag eervol verleend. In verband daarmede bevelen B. en W. ter vervulling van de ontstane va cature aan G. Nieuwenhuizen en Verhoeven te Giessen. De heer Nieu wenhuizen verkreeg 4 stemmen, zoo dat deze wordt benoemd. Schrijven van het Bestuur van de Christ. Nat. Schoolvereeniging, waarin dit Bestuur vraagt het woonhuis met terrein bij de openbare school, van de gemeente te huren voor den tijd van 10 jaren, onder nader overeen te ko men voorwaarden. De Voorzitter zegt, dat na herhaalde oproeping geen Hoofd voor de open bare school is komen opdagen. Op 't oogenblik is bij B. en W. in behande ling een lijst van wachtgelders, waar op een dame voorkomt, die spr. wel geschikt lijkt. De schoolvereeniging heeft een heel geschikt Hoofd gevon den dat evenwel zal moeten wonen. Waar nu twee derde der ingezetenen vcor bijzonder onderwijs zijn, mee- nen B. en W. te moeten voorstellen dat de raad hen machtigt, om het huis thans bewoond door den heer Visser, te verhuren aan het schoolbestuur voor den tijd van 10 jaar tegen een huur van 1200.per jaar, verstrijkende per 31 December, onder voorwaarde, dat de gemeente het huis behoorlijk zal op leveren en het inwendige onderhoud daarna voor rekening van de school vereeniging zal komen en het onder houd van het buitenwerk voor reke ning van de gemeente blijft en voorts, dat de gemeente als zij voor aanbouw aan de bestaande school of voor ver bouw, het terrein of een gedeelte daar van noodig heeft, daarover ook ten allen tijde kan beschikken en dit ter rein aan de gemeente moet worden afgestaan, de huur in te doen gaan op een tijdstip nader in overleg met B. en W. te bepalen. Verder zal de bepaling worden gemaakt, dat het schoolbestuur de woning moet gebrui ken, om het Hoofd der school er in te doen wonen. De heer v. Westerlaken vraagt waar dan het Hoofd voor het openbaar on derwijs moet blijven. De. Voorzitter zegt, dat reeds her haaldelijk een oproep is gedaan, dat er echter geen Hoofd is te krijgen. De heer v. Westerlaken meent, dat de onderwijzers bang zijn, hier met een oor te worden aangezien en daarom niet solliciteeren. De Voorzitter zegt, dat men in Gies sen ook geen sollicitanten kan krijgen. In Meeuwen is 4 maal een oproeping gedaan, men solliciteert niet, omdat men niet aan het hoofd van een uitster vende school wil staan. Spr. heeft van het departement een lijst ifiet wacht gelders ontvangen, van de 4 zijn 3 katholiek en 1 wordt door den Inspec teur niet aanbevolen. Verder zijn er bij, waarvan de Minister zelt zegt dat ze niet aanbevelingswaardig zijn. Een dame is er bij, waarover spr. persoonlijk heel goede inlichtingen heeft gekregen. De heer v. Mersbergen gelooft, dat men bang is, dat het een katholieke streek is en men daarom niet sollici teert. In Wijk heeft men er bijgezet, dat het een protestantsche gemeente is, dat had hier ook moeten gebeuren. Voorzitter. Als die juffrouw niet komt kunnen wij het op die manier, nogwel eens probeeren, het zal ech ter niet gemakkelijk gaan iemand te krijgen. Een onderwijzer heeft inlich tingen gevraagd en deze zeide nadat hem den toestand was uiteengezet, ik ben voor openbaar onderwijs, ga daar voor zelfs lezingen houden, doch ik mag hier niet solliciteeren, ik mag niet medewerken het onderwijs slechter te maken. Als er voor openbaar onderwijs slechts 25 leerlingen overblijven, moet de gemeente zelf voor iemand zorgen die handwerkles kan geven, daarom zijn b. en W. er voor, indien mogelijk genoemde juffrouw te benoemen, als zij bereid is een eventueele benoeming aan tc nemen, te meer, waar zij goed schijnt te zijn. v. Westerlaken. Als men ze eenmaal heeft aangesteld, kan men ze later niet bedanken als men dan een heer kan krijgen. Voorzitter. Het had alles heel goed geschikt kunnen worden, als men in Giessen een Hoofd had kunnen krijgen, daar heeft men een geschikte waar nemer die dan naar hier had kunnen komen. Na 1 Juli was er dan nog i/2 jaar tijd geweest. Men solliciteert echter niet naar kleine plaatsen, in Meeuwen en B.-Broek kan men ook geen Hoofd krijgen. v. Westerlaken. Het wordt moeilijk gemaakt voor het openbaar onderwijs. Ik vind het treurig dat men de school, die er 25 jaar staat en altijd voor openbaar onderwijs heeft gediend, daar aan nu gaat onttrekken, ik vind het ta melijk revolutionnair. v. Heukelum. Ik vind het flink. v. Westerlaken. Het openbaar onder wijs wordt hier beschouwd als een quantité negligeable. Voorzitter. Toen de bijzondere school aanhanging werd, had ik de gedachte dat twee derde der ingezetenen voor bijzonder onderwijs zouden zijn en een derde voor openbaar. Het bleek toen echter, dat er slechts 8 ingezetenen voor openbaar onderwijs waren, terwijl de anderen zich neutraal verklaarden, dus meer dan twee derde was voor bij zonder onderwijs. De man die het schoolbestuur op het oog had om als hoofd te benoemen, was ongehuwd en toen heb ik gezegd tegen den leeraar an dien onderwijzer, het tegenwoordige Hoofd der school is geen tegenstan der van bijzonder onderwijs, misschien zal het te benoemen Hoofd wel bij hem in den kost kunnen komen. Daar na is het idee gekomen om het Hoofd oer bijzondere school op het slot te te doen wonen, omdat ik er nooit aan zou denken, den heer Visser uit zijn woning te doen. Wij hebben echter het onderwijs in de gemeente te be vorderen en waar rechtsgelijkheid op dit gebied is verkregen is het naar de meening van B. en W. noodig bijzon der en openbaar onderwijs beiden te behartigen, waar twee derde der inge zetenen voor bijzonder onderwijs is. meenen B. en W. gerust te mogen voorstellen de woning aan het school bestuur te verhuren, bovendien de wet kent zelfs geen ambtswoning meer. v. Westerlaken. Ik heb weieens ge hoord, dat de heer Visser zou hebben gezegd, dat er nooit geen zegen op de bijzondere school kan rusten, omdat zij tot stand komt, door anderen geweld aan te doen. Voorzitter. Misschien heb ik mijn be ginsel verkracht, maar voor de lijst is gepresenteerd, heb ik nooit met iemand over de bijzondere school gesproken. Er zijn geruchten gekomen, dat dit niet zoo is, doch ik wil hier verklaren, dat ik van mijn kant alles wij doen voor het openbaar onderwijs wat noodig is, al ben ik voorstander voor bijzonder. Als echter enkele leerlingen naar Giessen waren gegaan en andere naar den anderen kant, dan zou men te Giessen waarschijnlijk een openbare school hebben gekregen met 3 leer krachten en hier een Bijzondere even eens met 3 leerkrachten. Nu worden de kinderen ten slotte de dupe als er een kleine school moet blijven. Men

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2