Tweede Blad ie. 5017 Woenstiap 7 Mei voor het Land <an Heusden en Aitena, de Langstraat sn de Bommeierwaard. ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT Land- en Tuinbouwwereld Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET BLOEMEN IN DEN TUIN. j Laten we beginnen met enkele zaai-» bloemen, die nu gezaaid kunnen wor den. te noemen. Dat zijn: Adonis (Kool tje vuur) op een zonnige plaats, bijv. als randplantje, Calliopsis (Goudster), met behoorlijke ruimte tusschen de plantjes, ze groeien nogal in de breed te uit, Calendula (goudsbloem) wel be kend, Campanula (Blauwklokje),, geeft dit plantje vooral zon; Centaurea (ko renbloem), behoeft maar eens te zaa ien, zaait zich zelf verder en geeft tot laat in het jaar een mooie bloem, Delfhinium (Ridderspoor), Dianthus (Anjelier), mooie en welriekende rand- plant, Helianthus (Zonnebloem), komt vooral tegen een schutting of muur heei mooi tot zijn recht, geeft in den winter voer voor tal van vogels; La thyrus (siererwt), zaai die langs kip pengaas van 1 a li/2 M. hoog geeft een prachtbloem, die "fijn geurt en als snijbloem dienen kan, Lupinen,, Papaver (Klaproos) kan niet verplant worden, Reseda. Dat is al een aardig soortiment, die in den kouden grond gezaaid kan worden. In een bakje zaaie men: An- thirrimum (Leeuwebek), Asters,, Lobe lia's, Violieren en Zinnia's. Men kan er een kistje voor gebruiken en dat met een glasplaat afdekken, tegen het verdrogen van den grond Ln om de warmte binnen te houden. Komen de plantjes op, dan moet men luchten, daar ze anders te veel rekken. De plantjes groeien dan uit de kracht. Nu nog iets over heesters en vaste planten. In een dagblad trof ik onlangs een ingezonden stukje aan van een marktverkooper, die het goede recht van deze categorie bepleitte, mits ze werkelijk bloemisten waren. We kon den het echter met dezen schrijver geenszins eens zijn en we blijven aan bevelen: koop heesters bij uitsluitend heesterkweekers, rozen bij uitsluitend rozenkweekers, vaste planten bij uit sluitend vaste planten kweekers. Waar om? De meeste boomkweekers zijn geen boomkweekers, maar handelaars in boomen, die hun boomen van de boomkweekers betrekken. Hebben ze geen prima boom meer van de ge vraagde soort, dan komen ze er heel gemakkelijk toe, de minderwaardige kwaliteit als die soort te leveren. Dat overkomt men bij de kweekers nooit. Hebben die geen 2e soort meer, dan laten zé dat hun klanten weten. Wan neer deze dan toch de gevraagde soort geleverd wenschen, dan weten ze, waar ze dan aan toe zijn. Ook wordt door handelaars in boomen ook niet de ge vraagde soort geleverd. „Men weet er toch niets van", redeneert men, „en als men maar een roode roos krijgt als men een roode soort besteld heeft, dan is het al lang goed. Nog eens: Wil men prima goed en soort, voor hoog stens dezelfde prijs, die de handelaar vraagt, koopt dan bij de kweekers. o VAN HIER EN DAAR. Wie dagelijks met de boeren in aan raking komt, bemerkt,, dat vooral onder de jongere boeren, zoo langzamerhand een paniek-stemming begint te komen. Groote zorgen heeft het gekost een behoorlijk bouwplan voor mekaar te brengen, en nu komen de moeilijke vraagstukken, hoe men het tot het na jaar zal kunnen uithouden. Wat ont vangen is, is uitgegeven, om pacht, arbeidsloon, zaaizaad en kunstmest te betalen. En vaak is dat niet eens kun nen gebeuren, hoopt men op een be ter jaar, wanneer de oude schuld zal kunnen worden ingelost. Gelukkig loo- pen de prijzen van de aardappelen weer wat op. Maar daar staan zoovele ge wassen tegenover, die niets of te weinig waard zijn. Met de boterprijzen schijnt ook mis te zullen loopen. Wanneer althans waar is, wat een Londensch bericht meldt. Dit zegt, dat men van plan is. Australische boter in Enge land in te voeren en te verkoopen voor 65 a 70 cent per Engelsch pond. Dat is tegen 70 a 89 cent per Hol- landsch pond. Wanneer wij daar tegen willen gaan concurreeren, dan zal on ze boter in Engeland voor dezelfde prijs verkocht moeten worden en in ons eigen land zal dan de prijs op 50 a 60 per pond komen. Werkelijk geen bemoedigend vooruitzicht. Geluk kig voor de veehouders, dat de prij zen der veevoeders ook laag zijn, even als de kunstmest. Speciaal heeft Zwa velzure Ammoniak en Ureum op gras land buitengewoon gunstige resultaten opgeleverd. Te Vinkeveen in Utrecht bleek het op laagveen zelfs 25 pCt. voordeeliger dan Chilisalpeter. Wanneer we zoo eens een sommetje daarvan opzetten, dan bleek uit een proefveld te Breukelen, dat Chilisalpeter per pro- pent stikstof 34 K.G. hooi opleverde en Zwavelzure Ammoniak 48 K.G., ter wijl I K.G. stikstof in Chilisalpeter 70 cent en in Zwavelzuren Ammoniak 50 cent kost. Hier was dus de kostprijs van het hooi met Zwavelzuren Ammo niak gewonnen nog beduidend lager dan de 25 pCt. van Vinkeveen. Reeds eerder heb ik er in deze artikeltjes op gewezen, dat in Maastricht door den rijkslandbouwconsulent van Lim burg proeven zijn genomen met het verlichten van kassen des nachts. Door dr. Riemens, rijkstuinbouwconsulent voor het Westland zijn deze proeven, grooter opgezet, ook genomen, met bui tengenome resultaten. En niet alleen verlichting, ook verwarming der bakken door electriciteit is door hem met gun stig gevolg beproefd. Alleen kon hij nog geen oordeel vellen over den kost prijs. En daar komt het voor den prac ticus toch vooral op aan. We willen hopen, dat daar zoo een mouw aan gepast kan worden, dat het inderdaad mogelijk zal blijken, practisch loonend uit te voeren, wat de heeren theore tici hebben uitgedacht. Trouwens, niet alleen de planten worden in dezen tijd belicht. In Amerika is er een landbou wer op de gedachte gekomen, om ook zijn jonge dieren, speciaal biggen met Ultraviolettestralen te beschijnen, des avonds en des nachts. Zooals men weet worden door deze stralen, die ook in het zonlicht voorkomen, de D. vitami nen of de zgn. groeivitaminen opge wekt. Deze Amerikaansche boer meen de nu, dat bij voortdurende bestraling met de Ultraviolettestralen, zoo groote hoeveelheid D. vitaminen zou opge wekt worden, dat de groei van het dier daar merkbaar door zou worden bein- vloed. Inderdaad schijnen deze proeven resultaat te hebben opgeleverd. Het be richt zegt n.l. dat de bestraalde var kens 4 weken eerder naar de markt kon den, dan de niet bestraalde dieren. Of die dierenbestraling ook op de groote Landbouwtentoonstelling te Keu len te zien zal zijn, weet ik niet. Wel weet ik, dat daar een enorme exposi tie gehouden zal worden. Dat vind elk jaar plaats in Duitschland. Het is de zgn. Deutsche Landwirtschaftliche Wander-Austellung, van het Deutsche Landwirtschafliche Genosschaft, de reu- zengroote Duitsche landbouwmaat- schappij. Waar deze tentoonstelling zoo dicht bij de Nederlandsche grens wordt gehouden (vorig jaar was ze in Mün- chen) mogen we onze boeren wel op wekken om daar eens een kijkje te gaan nemen. De tentoonstelling beslaat een oppervlakte van 40 H.A. Er zijn 300 paarden, 600 koeien, 600 varkens, 400 schapen, van alle in Duitschland voor komende rassen. Er komen niet min der dan 600.000 landbouwwerktuigen en gereedschappen. Alles, wat er om gaat op gebied van kunstmest en vee voeder zal er worden getoond. Een tocht daarheen, die niet veel behoeft te kosten, zal buitengewoon leerzaam zijn. Daar zal ongetwijfeld ook de freesmachine te zien zijn, waar in de laatste jaren steeds meer propaganda voor wordt gemaakt. Deze machine is zoo ingericht, dat op een trommel vee- rend zijn aangebracht een groot aantal schepen, die de grond stuk slaan, ter diepte van 5 tot 40 c.M. Met een of twee keer freesen ligt de grond zaaiklaar. Om weiland te scheuren en heidegrond te ontginnen is» het een prachtig werktuig. Ook om de grond in boomgaarden los te maken zonder boomen of wortels te bescha digen, doet de machine uitnemend werk. Zelfs bij het ontginnen van den- nenbosschen, waar in den regel de stammen even boven den grond wor den afgezaagd, heeft de grondfrees best werk verricht. De inspecteur dhr. Die- ling stond er zelf verbaasd over, dat deze krachttoeren zoo uitnemend ge lukten. De vraag is alleen, of de kost prijs niet wat hoog is voor een werk tuig dat niet het heele jaar door kan gebruikt worden. Het was wel goed daarnaar eens een onbevooroordeeld onderzoek te laten instellen. S. AALST. Op verzoek der Coöp. Zuivelfa briek te Genderen, was door den Melk- veehoudersbond alhier een vergadering uitgeschreven van de melkleveranciers, ter bespreking deelname aan een op te richten melk contrölevereeniging. Ge zien de geringe opkomst, schijnt het grootste deel der melkveehouders het groote nut en voordeel van geregelde controle nog niet in te zien. Na eenige besprekingen werd op voorstel van het Bestuur besloten, den Directeur der fa briek uit te noodigen, om hier het doel van een contrölevereeniging uit een te zetten. De ex-secretaris van de IJsclub „Nooit Gedacht", tegen wien door den Officier van Justitie te Tiel een maand gevangenisstraf was geëischt, is Don derdag j.l. door de rechtbank te Tiel vrijgesproken van het hem ten laste ge legde. BRAKEIJ. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana werd door de fanfare O.B.K. alhier verleden week Woensdag een concert gegeven op de muziektent. Het programma werd geopend met de uitvoering van het „Wilhelmus", waarna nog verschil lende andere nummers ten gehoore gebracht werden. Hiervan willen wij vooral vermelden de „Blauen Donau", wals welke goed werd gespeeld. Jam mer dat tengevolge ook zeker wel van het koude weer, de belangstelling niet zoo groot was als gewoonlijk. Donderdagavond j.l. werd door de Gemengde Zangvereeniging alhier, op de muziektent een klein concert ge geven. Verschillende zangnummers wer den ten gehoore gebracht. Wij merk ten hieruit dat de zangvereeniging al goea gevorderd is en voor de toekomst iets belooft. Daar het de eerste keer was, dat de vereeniging in 't publiek zong, was er veel belangstelling. Wij hopen dat de vereeniging op den in geslagen weg voort zal gaan. Op Donderdag 1 Mei j.l. werd in de zaal van den heer F. A. van Veenendaal op uitnoodiging van de Af- deeling van het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap in deze streek, voor de le den dier afdeeling en enkele genoo- digden eene lezing met lichtbeelden ge- houden door den Heer J. van Mourik. onderwijzer te Asperen, over het onder- j werp: Hoe kan de plaatselijke histo rie dienstbaar gemaakt worden aan het lager onderwijs? De spreker hield een interressant en leerzaam betoog over dit onderwerp en behandelde enkele geschiedkundige momenten, speciaal uit de buurt van Asperen, waarvan hij zeer mooie lichtbeelden vertoonde. De Heer v. Mourik, op dit gebied geen onbe kende, tracht belangstelling te wekken voor het geven van geschiedenis-onder wijs op een manier, die de leerlingen méér zal boeien dan een droge op somming van feiten en jaartallen. Aan het slot van den avond wenschts de Voorzitter dezer bijeenkomst hem nog veel succes met dit werk. CAPELLE. Onze gemengde zangver. ,,'t Ro- zeknopje" ontving de vereerende uit noodiging om tijdens de muziekfees ten te Loon op Zand aldaar op 2e Pinksterdag een concert te geven, welke uitnoodiging door de' vereeniging is aangenomen. Verleden week Dinsdag hield de Boerenleenbank alhier, in de zaal van den heer L. F. v. Dongen onder leiding van zijn directeur, Dr. Ph. J. Kohier, een algemeene ledenvergade ring, waarin het verslag van den toestand der vereeniging over het af- geloopen jaar werd uitgebracht, waar aan wij het volgende ontleenen: De totale omzet der Bank be- groeg gedurende het boekjaar 1929 f 369361,83, dus ruim f 100000 meer dan het vorige jaar. Aan spaargeld 'werd ontvangen f 120849,30 en terugbetaald f 93713,08. De gekweekte rente bedroeg voor de spaarders f 9202,72, waarvan f 2078,27 in contanten werd Uitbetaald en een bedrag ad f7124,45 als spaar geld werd bijgeschreven. In 1929 werd aan nieuwe voorschotten uitgegeven f84100. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten bedragende f89184,60 werd door terug- en afbetalingen ver minderd met f33407,85, zoodat op 31 December j.l. het totaal wegens op deze wijze verstrekte gelden bedroeg f 139876,75. Aan voorschotrente werd ontvangen f5303,31. In loopende reke ning werd uitgegeven f 160631,81 en ontvangen f 189911,06. Op het einde van het boekjaar bedroegen de totale uitgaven in rekening-courant f 117492,63 en de ontvangsten f8038,75. De in loo pende rekening ontvangen rente be droeg f6345,25, de betaalde rente f 27,32, terwijl de uitgegeven provisie f 156,25 bedroeg. Het bedrag dat ge middeld bij de Centrale Bank geplaatst was varieerde tusschen de f120000 en f130000. Het aantal spaarders bedroeg per ultimo December 1929 278. Er kwa men 34 nieuwe- bij. Door overlijden en om andere reden gingen er 7 af, alzoo een vooruitgang van 27. Het aan tal voorschotten nam met 20 toe en verminderde wegens geheele aflossing met 14. Totale vooruitgang derhalve 6. Op het einde des boekjaar bedroeg het totale aantal uitstaande voorschotten 84. Het aantal loopende rekeningen ver minderde met 1, terwijl er 3 nieuwe bijkwamen. Op het einde van 1929 be droeg het totaal aantal loopende reke ningen 26. De zuivere winst, welke thans weer op de reserve kan worden gebracht bedraagt f 945. Het totaal aan tal leden 183 bedragende onderging in 1929 de navolgende verandering: 7 nieuwe leden kwamen er bij en 4 gin gen er af wegens overlijden. De verkiezing van bestuursleden werd aangehouden tot een binnenkort te houden algemeene ledenvergadering. Te laat onvangen voor het vorige nummer. DRUNEN. Op de 2 Mei alhier gehouden veiling werd besteed voor: Postelijn 2025 per kilo. Kroten i/31 per kilo. Sla-vellen" 15 per kilo. Juin 36 per kilo. Witlof 'II 6—7 per kilo. Asperges 6595 per kilo. Asperges II 3060 per kilo. Sla 45 per stuk. Sla II 13i/2 per stuk. Witte kool "2—3 per stuk. Bloemkool 20—44 per stuk. Bloemkool II 818 per stuk. Groene komkommers 2123 per stuk. Witte komkommers 25—26 per stuk. Keelen 1—11/2 per bos. Radijs 24 per bos. Rabarber 47 per bos. Prei i/212 per bos. GORINCHEM. Veilingsvereeniging „G. en O." Ter gehouden veiling van fruit en groenten werd besteed voor: witlof 14 19 ct., stoof sla 810 ct., spinazie 2i/2 7 ct., zuring 6i/2—7 ct., aardappelen 3i/2 ct., postelein "19—26 ct., alles per k.g. aardbeien 2i/2 ct., per stuk en f 2,10 f2,37 per pond. Rabarber f 3,50f5,00; 2e srt. f 1,00 f2,50; radijs f0,751,30; raapstelen f 0.95—f 1,00selderie f 1,00—f 3,00 wortelen f 10,00—f 13,50; per 100 bos. Violen 40 ct.f 1,00bloemkool f 15,00 —f22,00; 2e srt. f 6,00—f 14,00; 3e srt. f 3,00 -f5,00; kropsla f3,50—f6,50; 2e srt. f 1,00 f 1,50; knolrapen fl,50; al les per 100 stuks. ZALTBOMMEL. Op de veiling van 2 Mei alhier, werd besteed voor: Bloemkool 58 per stuk. Heden werd een partij tulpen aange voerd door B. Vervoorn, Brakel. DUBBELE MOORD EN ZELF MOORD. STEENDEREN, 5 Mei (V.D.) In den afgeloopen nacht heeft de 53-jarige werklooze korenmolenaar K. B. zijn 48-jarige vrouw en 15-jarige dochter met bijlslagen op het hoofd ge- dooq en daarna door ophanging een einde aan zijn eigen leven gemaakt. De politie onderzoekt de zaak. Het waarschijnlijk motief is de lang durige werkloosheid van den man, waardoor veel ellende ontstond. VERDRONKEN. Te Zaandam is uit het Noordzeeka naal het lijk opgehaald van een 16 ja rig meisje, dat sedert eenigen tijd ver mist wordt. NEDERLAND-BELGIE 2—2. Devoetbalwedstrijd die 1.1. Zondag- werd gespeeld in het Stadion te Am sterdam, eindigde in gelijk spel. Nieuwsblad —o— 31. „Na zeven kameeldagreizen kwam hij eindelijk bij de woning van Sheik den kluizenaar, aan. „Zoo jonge man", begroette Sheik hem, „wat kom je hier zoo alleen doen „Ik ben gestuurd door den wijzen Uil", antwoordde Aladdin. U moet de groeten hebben en hij zei mij dat gij, als musicus, een collega graag een dienst zoudt bewijzen." 32. „Zoo hou je ook van muziek riep de kluizenaar verrukt, „kom dan gauw mee in mijn nederige woning. Maar eerst zullen we je kameel op stal brengen en verzorgen, en zelf zul je ook wel willen rusten." Toen alles geregeld was en AJaddin zich naar behooren verkwikt had vroeg de kluizenaar zijn kleinen gast om eerst samen wat muziek te maken. „Jij speelt fluit, zie ik", zei hij, „ik zal je begeleiden op de harp." Dat werd een schoon concert, want Sheik was een groot musicus. 33. Ze speelden door tot diep in den nacht en juist, bij het laatste no. ging een valluikje in den muur open en wip, wip, wip, daar sprongen zeven vroolijke, kleine elfenmeisjes de kamer in. In een kring op den tafel dansten ze op de maat van de muziek den elfen- dans. Toen het uit was, klapten ze verrukt in de handjes. „Wat mooi," riepen ze, met hun fijne stem metjes, „nu, oude Sheik, die nieuwe gast is een aan winst voor je." De kluizenaar stelde de elfjes aan Aladdin voor. „Die komen me vaak storen", zed hij lachend, „het zijn de zeven dochters van een machtige fee, die hier binnen in de heuvels haar rijk heeft. Aar dige kleine dingen, vindt je niet?" „Wat komt je gast hier doen, Sheik," riep de oudste en grootste der elfen. „Ja, dat is waar ook, waarmee kan ik je nu eigenlijk van dienst zijn", vroeg Sheik. „Ik had het je nog niet gevraagd."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5