Derde Blad lts. 5018 vrijdag 9 Mei Staat ter -Dekking „SQUIRE" F^A L J. VEERMAN CAHIERS VOOR ELECTRICITEIT A van Berkel, Aalburg. voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat *n de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws van 3% 5 en 6 cent. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der ge meente NEDERHEMERT, op Dins dag 6 Mei, des n.m. half drie. Voorzitter, EdelAchtb. Heer C. van Ommeren. Afwezig de heer Peereboom. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, leest daarna de notulen der vorige vergadering, die met een kleine opmerking van den heer de Gaaij worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. St., naar aanlei ding van de aan dit College ter goed keuring toegezonden verordening op de heffing en invordering van de honden belasting. Het College dringt er op aan, art. 5 der verordening te schrappen, omdat dit reeds bij art: 271 van de gemeentewet wordt geregeld. Strafbe paling behoort verder niet thuis in de verordening op de invordering, doch in de verordening op de heffing. Be sloten wordt aan de opmerkingen van Ged. St., die slechts van administratie ven aard zijn, tegemoet te komen. Schrijven van het Gem. best. van Kerkwijk, waarin verzocht wordt de ver ordening op de keurloonen te herzien, omdat het keurloon voor schapen van f2.op fl.50 is gebracht. De Voorzitter zegt, dat deze wijzi ging van weinig of geen belang is voor deze gemeente en B. en W. voorstel len aan het verlangen van het gem. best. van Kerkwijk te voldoen. De raad gaat hiermede accoord. Schrijven van Ged. St., naar aanlei ding van het raadsbesluit tot verhuring van het schoolhuis aan de Noordzijde, aan het Bestuur van de Schoolvereen. Het College bericht, dat het zijn be slissing verdaagt, aangezien in het raadsbesluit niet den datum van in gang en den tijd voor hoelang wordt verhuurd, is opgenomen. De Voorzitter zegt, dat verzuimd is aan te geven dat de huur zal ingaan 1 Mei, en dat de huur loopt van jaar tot jaar indien deze niet 3 maanden voor het verstrijken van den termijn wordt opgezegd. Spr. stelt voor, dit besluit alsnog te nemen. De raad be sluit daartoe. Benoeming onderwijzeres in de nutti ge handwerken aan de Zuidzijde. Slechts één sollicitatie is ingekomen n.l. van mej. de Gaaij. Van den Inspec teur van het L.O., is bericht ingekomen dat hij geen bezwaar heeft tegen een eventueele benoeming. B. en W. stellen voor, hiertoe over te gaan. Met algemeene stemmen wordt mej. de Gaaij als zoodanig benoemd. De heer v. d. Werken vraagt, op welk salaris de onderwijzeres wordt be noemd, waarop de Voorzitter antwoordt van op f 100.per jaar. Benoeming van een lid voor de com missie van Toezicht op het L.O., we gens vertrek van den heer Spier. Be noemd wordt de heer Zinkstok. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting. Dit cijfer bedroeg het vorig jaar 2.1. B. en W. stellen voor, het thans op hetzelfde bedrag te laten. De heer de Gaaij vraagt of dat kan, of men er mede zal komen. De Voorzitter gelooft wel dat men er mee zal komen, het vorig jaar moest, f 7200.worden geheven, en nu f6750.terwijl het gebleken is, dat de Inspecteur het bedrag, te laag had geschat, omdat hij de hoogst aange- slagenen niet had meegerekend. De heer v. Ooijen noemt het mooi als men er met hetzelfde cijfer zal ko men. Met algem. stemmen wordt het cij fer hierop vastgesteld op 2.1. Wijziging Politieverordening. De Voorzitter zegt, dat de bepaling voor het leiden en drijven van vee op openbare voetpaden moet worden her zien, omdat thans ook motorrijwielen en dergelijke op deze voetpaden kun nen rijden. Spr. heeft er met de rech terlijke macht over gecorrespondeerd en deze hebben aangegeven de bepaling op te nemen, dat het verboden is op openbare voetpaden met motorrijtuigen te rijden, daarover vee te leiden ot te drijven. De heer v. d. Werken vraagt ot paarden onder vee gerekend worden. De Voorzitter zegt, dat dit een uit gemaakte zaak is. De heer de Gaaij vraagt hoe het moet met hen die over het voetpad naar hun land moeten? De Voorzitter antwoordt dat erbij staat, „voor zoover dit voetpad niet als uitweg of overweg dient." De heer v. Ooijen zegt, dat er ge noeg zijn die er over moeten. De Voorzitter merkt op, dat deze altijd 'ontheffing kunnen krijgen. De heer v. d. Werken zou het goed regelen anders krijgt men dezelfde misère van thans. De heer de Gaaij meent dat men het zoo moet regelen, dat deze men- schen het niet behoeven te vragen, anders krijgt men dezelfde moeilijkhe den. die men thans heeft ondervonden. De heer v. d. Werken zegt, dat een uitweg is omgeploegd zoodat thans ook zij over het voetpad moeten, die een uitweg hebben, spr. zou deze uitweg weer in orde doen brengen. De heer v. Vliet merkt op, dat de gemeente daarmede niets heeft te ma ken. De heer v. d. Werken stemt dit toe, weigert de gemeente evenwel, overweg over het voetpad te verleenen, dan zullen zij die een anderen uitweg be zitten, er wel op aandringen dat de ze weer in zijn ouden toestand wordt gebracht. De Voorzitter stelt voor de aange geven bepaling vast te stellen, men krijgt dan in ieder geval een betere regeling dan thans het geval is. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. De Voorzitter deelt mede dat de mo torspuit Donderdag arriveert en Don derdagmiddag zal worden geprobeerd. Het is volgens spr. noodig iemand voor vast aan te stellen, die toezicht op de spuit houdt. De raad wijst hier voor aan Gijsb. Keinemans, op een salaris nader overeen te komen. B. en W. zullen hiervoor informatie's inwin nen te Ammerzoden. Verder dient iemand te worden aan gewezen voor het drogen der slangen, waarvoor aangewezen wordt J. Hobo en als reserve C. v. d. Werken. Er zal een vergoeding worden betaald per keer, dat dienst wordt gedaan, even eens nader te regelen. Een drietal in gezetenen zal worden gevraagd of zij in geval van brand op eenigen afstand, hun auto beschikbaar willen stellen, om de spuit er heen te brengen. B. en W. worden gemachtigd het benoodigde materiaal aan te schaffen, om de slan gen te drogen. De handspuit van de Noordzijde, zal worden overgebracht worden naar de Zuidzijde, terwijl getracht zal worden de oude spuit van de Zuidzijde te ver- koopen. De heer v. d. Werken vestigt de aan dacht op gebrek aan water aan de Zuidzijde en vraagt of het niet noodig is 'een paar brandputten te doen graven ot desnoods een paar bluschapparaten aan te schaffen? Waar de motorspuit voldoende slangen heeft om het water op verren afstand aan te voeren en deze spuit in geval dit noodig is van zelfsprekend hulp zal verleenen aan de Zuidzijde wordt het graven van brand putten niet noodig geacht en kan naar het oordeel van den raad aanschaffing van brandbluschapparaten eveneens achterwege blijven. De heer v. d. Werken vraagt hoe ot het zit met het schoolgebouw, is daar voor ook een waarborgsom gestort? De Voorzitter zegt, dat de waarborg som door het schoolbestuur is ge stort voor het gebouw in gebruik werd genomen. De heer v. d. Werken vraagt ot vast stelling van deze waarborgsom buiten den raad om kan geschieden. De Voorzitter antwoordt, dat deze vaststelling geschiedt volgens de wet. Daar verder niemand iets voor deze vergadering heeft, wordt deze geslo ten. ALMKERK. Zondagavond j.l. sprak de Weleerw. Heer Ds. C. J. Hakman, voor de Geref. Zendingsvereen. alhier, een rede uitmet het doel zendingsliefde aan te wakkeren en zendingsijver te vermeerderen. Na het zingen van Ps. 419 87, las de secretaris der vereeniging zijn jaarverslag voor, waaruit een opgewekte toon viel te beluisteren deinkomsten waren vermeerderd. Toch behoefde dat geen reden te zijn, bijdragen, en contributies te verminderen, daar met de verhoogde inkomsten meerdere uitgaven parallel liepen. Aan het einde van zijn verslag gaf de secr. nog een kleine omschryung van Christus 'zecdings- bevel, om alzoo tot zendingswerkzaamheid te stimuleeren. Ds. Hakman sloot zijn woorden aan, aan Lukas 9 59 en 60. In de inleiding stond spr. stil in 't kort bij 't karakter der volgelingen van Jezus uit vers 57 en 61. De persoon in vers 57 bedoeld, be hoort tot de sanguinici. Hy is zeer impressief. Zonder veel diepgang in zyn denken. Jezus brengt hem dan ook onder 't oog, dat het volgen van Hem, met bijzondere moeilyk- heden gepaard gaat. De in vers 61 ge noemde persoon behoort tot melancholie Het volgen van Christus beschouwt hy als 'n treurige, lastige zaak en daarom eerst afscheid nemen van de huisgenooten. Spr. staat in den breede stil bij den discipel, dien Jezus zelf roept en spoort hem aan, dadelyk de handen aan het werk te slaan, want de velden zija wit om te oogsteo. Wel wil de geroepene zich verschuilen achter 't »iaat me eerst m'r. vader begraven (myn oude vader verzorgen, tot zijn dood.) Maar de Heiland, de karakterkenner spoort hem aan tot directen, actieven arbeid. Vervolgens leidt spr. onze aandacht naar het zendingsterrein der Geref. Kerken te Magelang. Een klein aantal Christenen nog vergeleken by de tienduizenden Moham medanen, voortlevend in on- en bygeloof. Het critieke moment op Zendingsterrein is aangebroken, wijl het er omgaat, wie op onze overzeesche bezittings de hand zal leggen Communisme, Mohammedanisme of Christus' kruis. Het i3 te begrypen, dat deze rede aan dachtige hoorders vond. Aan bet eind, zeide spr. nog, dat te Magelang, door de medische zending een hospitaal, thans door een particulier geëxploiteerd, tegen f 45000 kon worden overgenomen. De koop was aangehouden, daar er een tekort was van f3200. In veiband met deze zaak, werd te Middelburg, 5 Mei j.l. een spoedverga dering gehouden van de Classis Zeeland, Noord Brabant en Limburg. Verder werden nog inteekenbiljetten voor de medische zending voor de vereenigingsleden verspreid Naar wy vernemen hoopt de Herv. Knapenver. alhier half Juni een pieizierreisje te maken naar Rotterdam. BESOIJEN Zondag werd door het Gilde »St. Crispynalhier een bondsconcours gehou den. De uitslag was als volgt: Korpspryzen. St. Cathariria Herpt le prys, St. Jan Kaatsheuvel 2e, Juliana Vlijmen 3e, St. Blasius Heusdeo 4e, O. L. Scbuts Elshout 5e, St. Crispijn v.m. Besoijen 6e, St. Am- brosius v.m. Baardwyk 7e, Personeele pryzen. 1 M. de Kort Herpt, 2 J. Kuipers Herpt, 3 A. van Buul Vlymer, 4 J. Boom Vlijmen, 5 T. Luiben Vlijmen, 6 S. Pepping Kaats heuvel, 7 B. van Sprang Herpt, 8 C. de Kort Herpt, 9 A. de Leeuw Heusden, 40 M. Fiier Viymen, 11 J, Kuis Herpt, 12 N. van Buul Vlijmen, 13 H. Molenschot Kaats heuvel, 14 H Dirks Kaatsheuvel, 15 C. Schoenmakers Kaatsheuvel, 16 M. van Oyen Heusden, 17 W. Molenschot Kaatsheuvel, 48 A. de Kort Herpt, 19 J. Kuis Vlijmen, 20 A van Sprang Herpt, 21 H. Merxs Vlymen, 22 A. van Eggelen Vlymen, 23 F. van de Wiel Elshout, 24 H. van den Oever Heusden, 25 J. de Lejer Waalwyk, 26 f. Kletxs E'shout, 27 H Jacobs Kaats- heuve', 28 Jos Zeegers Waalwyk, 29 J. den Teuling Waalwyk, 30 A. Brouwers Heusden, 31 J. van Hoorn Herpt, 32 P. van Buul Vlijmen, 33 J. Stokkermans Kaats heuvel, 34 G. van der Wiel Vlymen, 35 A. de Hart Elshout, 36 J. Luijten Vlymen, 37 N. de Kort Herpt, 38 M. de Gouw Heusden, 39 H. san Woensel Kaatsheuvel, 40 M. Verhagen Waalwijk, 41 A. v. d. Oever Heusden. HERPT. In de vergadering van de boeren leenbank bracht de kassier, de heer G. de Wilt van Luttelberpt, verslag uit over het afgeloopen jaar en deelde mede dat op 31 December 1929 het aantal leden 151 be droeg er waren in omloop 172 spaar boekjes en 111 voorschoiboekjes met 36 boekjes loopende rekening. De omzet was f312.917.39. Aan spaargelden werd ingel, f66867.67 en terugbetaald f42 669.12. De rekening der Coöp. Centrale Boeren leenbanken werd verminderd met f 27.871,75 In loopende rekening werd uitgegeven f34.214.52 en ontvangen f 34.261.40. De gemaakte winst was f962.10. Het reservefonds is groot f 10.471.05, Eene subsidie werd verleend aan het weekblad de R. K. Boerenstand van f 10, de afdeeling Jonge Boerenstand van f 25 en iedere stierenvereeniging f 50. lAnd van altena. De appelboomen staan in bet Land van Altena momenteel in vollen bloei en pryken met een overvloed van mooie bloesems. Ze leveren een veel schitterender aanblik op, dan de bloeiende perenboomen. Indien de voorteekenen niet bedriegen, beloofd het een goed fruitjaar te worden. NEDERHEMERT. Maandagavond was onze zangver- eenigiog «Nut en Genoegen* uitgenoodigd door den WelEdelgestr. Heer en Mevroaw Bleeker-Dorboat en wel in verband met zijne benoeming tot griffier bij bet Kanton gerecht te Heusden. Ook daarbjj was verzocht de jeugd boven de zestien, om gezamelyk het feit eenigzins feestelijk te kunnen herdenken. Daar mynheer Blee- ker alhier is geboren en nog een beelen tijd nadien is woonachtig geweest, kan men zich toch wel indenken dat bij hier als bet ware met iedereen meeleeft. Het lokaal der joDgelingsvereeniging was aan gewezen als feestzaal. Er werden verschil lende mooie nummers gezongen hetgeen blijkbaar door genoemde familie ten zeerste werd op prijs gesteld, getuige de roijale tractatie op een heerlijk glas wijn met de benoodige fijne taartjes. Dat allen in bun nopjes waren en er de stemming in hielden laat zich gemakkelijk begrypen. Allen keer den dan ook hoogst voldaan huiswaarts. Wy willen hopen dat de heer Bleeker veie ja ren zyn hooge functie zal kunnen blyven bekleeden. SLEEUWIJK. Ter gemeet te-secretarie werden ge durende de maand April 25 aanvragen ingediend voor een visch- of hengelakte. Het Chr. Dameskoor «Looft den Heere« zal 2e Pinksterdag deelnemen aan het concours te 's-Gravemoer in de derde afdeeling. X. Ondanks de omstandigheden, dat de meeste boomen dit jaar zijn bespoten, komen er thans weer meenige rupsen in voor, zoodat ook hier weder tegen opge treden moet worden, aangezien bij niet verdelging dezer diertjes een ware ver woesting io de ooftteelt het gevolg kan zijn. XNaar we vernem n zal de nieuw te stichten U.L.O. School aan de «Tol* worden opgericht in den boomgaard van den heer C. Walraven alhier. Met ingang van 1 Mei kan men nu wederom, om de 2 uur van Sleeuwyk naar VBosch met een autobus, omdat da bussen van den »bovendijk« door ryden naar Sleeuwyk in plaats van tot Woudri- chem, zoodoende zyn er i.u 2 richtingen, Sleeuwijk - Woudrichem - Heusden - 's Bosch Sleeuwyk - Du3sen - Heusden - 's-Boseh. Voor bloemenliefhebbers was bet Zondag j.'. een mooien dag, om een wande ling te maken ever 't Zand, waar de Tulpenvelden van den heer Kornet in vollen bloei stonden. Het was de moeite waard daar een kybje te nemen. VEEN. J* Alhier worden pogingen aangewend om onze gemeente aangesloten te krijgen aan het electrisch net. Een desbetreffende lij t wordt aan de inwoners ter teekening aangeboden. Woensdag 14 Mei, 's avonds om 7 uur, hoopt Ds, Hofman van Krabbendyke voor de Geref. Gom. alhier op te treden. WIJK. Meer en meer valt or.der de fruit kwekers dezer streek het streven waar te nemen, dat men wil breken met de tot heden gevoerde, min of meer verouderde, manier van verkoop der geteelde vruchten en gaat men geleidelijk over om deze op de in de nabyheid gelegen veiling in Drunen ten verkoop aan te bieden. De proeven hiermede in 't afgeloopen jaar genomen, beantwoorden dan ook ten volle aan de verwachtingen. Vooral het in 't vorige seisoen ingevoerde collectief aanbrengen, bleek van groot practisch nut te zijn. Met recht mag dan ook worden verwacht dat hiervan in de totkomst meer en meer gebruik zal worden gemaakt Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal a s. Woensdagavond 14 Mei in café v. d. Maaden wederom een bijeenkomst van belangstellenden worden gehouden, al waar door den directeur der veiling mogen- lyke inlichtingen of wenken, in verband met de aflevering gegeven zullen worden. Ongetwyfeld zal voor deze bespreking een groote belangstelling bestaan. WIJK EN AALBURG. Op de eindseriewedstrijden te Kaats heuvel, uitgaande van den bond, behaalde onze voetbalvereeniging «Wilhelmina* I een 4de prijs. Voorwaar een mooie prys, daar zij met zeer goede concurenten te kampen had. WOUDRICHEM. Gedurende de maand April werden aan de Viscbmarkt alhier aangevoerd 6 zalmen ad. fl.50 tot f2,25 per pond en 6 schotjes. Het vorig jaar bedroeg de aanvoer in dezelde maand 370 zalmen. Door de visschers is een aanvang gemaakt met de visscherij op finten. Er komen dagelijks al partytjes aan de visch- markt, terwyl tevens reeds eenige elften werden aangevoerd. De prys der finten bedraagt 26 tot 35 ent. per stuk. Tijdens den aaDVoer van finten wordt de eerste afslag gehoudenjVmorgens 7 uur, wat ééo uur vroeger is dan de gewone afslag. In een der wieken van den koren molen van den beer Versteeg vondt men dezer dagen een spreeuwennest. Wanneer nu de molen maalt, zal bet de diertj*s zeker wel niet aan afwisseling ontbreken. ZUILICHEM. Ds collecte van het Emmabloempje heeft alhier f 42.94y9 opgebracht. Voor de hoopersery v./n. C. Duyser Mz. zal binnenkort een nieuwe weegbrug met een weegyermogen van 10000 K.G. worden gelegd. PROVINCIALE STATEN. Dinsdag werd de gewone zitting 1930 van de Staten van Noord-Brabant geopend. Bericht van verhindering was ingekomen van het lid Mr. Vad Ommeren. Na de openingsrede door den Voorzitter Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, werden o.m. de volgende in de zitting 1929 aangehou den stukken aan de orde gesteld. Adres van de dagelyksche besturen der waterschappen «de Polder van Wyk«, «de Polder van Veen* en «de Biesheuvel*, houdende verzoek om toekenning van een provinciaal subsidie in de kosten van op richting eener sluis in den Hoogen Maasdyk te Wijk tot inlating van water in voor melde polders. Ter zake wordt nog bericht ingewacht van het bestuur van het afwateringskanaal. Adres van het bestuur der R. K. Parochie (Straatkwartier) te Loonopzand, houdende verzoek om toekenning van een provinciaal subsidie in de kosten van restauratie der kerk aldaar, Voor afdoening van dit adres wordt ge dacht op de beslissing der regeering inzake Rykssteun. Beschikkende op een adres dd. 8 Maart 1930 van het bestuur der vereeniging «Centraal Proefluinbedrijf voor Gorinchem en Oaoslreken«, strekkende tot het ver- kiygen eener provinciale bydrage van ten minste f 200 in de exploitatiekosten van den demonstratietuin te Gorinchem stellen Ged. Staten voor, het subsidie te verleenen. Da volgende openbate zitting der Staten wordt gehouden op Donderdag 12 JuDi a.s., om half elf v.m. By den heer A KRAMER, café «De Zwaan* te Ganderen, vanaf 17 April ELKEN DONDER DAG tot Juli, de Belgische Stam boek Premie herigst B. 1319, kleur vos met kol, van den heer M. Verschoor te Alm- kerk. DEKGELD f 14,k contant of f 9,en bij gebleken drach tigheid f 9,bovendien. ■■i JE ADRES VOOR AUTO MOBIELEN IS EN BLUFT A. VAN BERKEL, AALBURG. Groote sorteering Banden en Onder- deelen, Oliën en Vetten. Verder aangeboden een FORD TRUC zoo goed als nieuw, proefrit en deskundig onderzoek toegestaan, ▼oor elk aannemelijk bod. EIKEN TAFELS Salontafels - Ovale tafels - Schuif tafels Theetafels - Bloemtafels - Rooktafels - Machinetafels - Werk tafels - Bazar «DE POTTEMAN* Eind GORKUM Pakkisten te koop. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zijn verkrijgbaar op elk gebied IS EN BLIJFT JE ADRES Groote sorteering Lampen en Kralen randen aan concnrreerende prijzen! Kienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9