LET OP! Drogisterij FIRMA COOPS du ■nier nesiaai oil 2 manen. 5. P. £ankhuyzcH t Co s Bank Jt.V. Agentschap van de Amsterdamsche Bank Jt.V, Amsterdam. IFESSENCES voor LIMONADES Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5022. Vrijdag 23 Mei 1930. Drogerijen. Chemicaliën. Gasthuisstraat 507 GORINCHEM. Ziekenverplegingsartikelen. Verbandstoffen. Plaatselijk Nieuws 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HUIFKAR-SIGAAR A. BAAIJENS, A. Verschuur=Baert, i»and van alten* Dit blad *erscfegot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Dammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61535. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. Vergadering van den Raad der ge meente ZUILICHEM, op Dinsdag 20 Mei, nam. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer F. van Hoogstraten Secretaris WelEd. Heer R. Tjalu a. Aanwezig alle leden. Een vacature, wegens ontslagname van wethouder P. J. v. Brakel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de no tulen der vorige vergadering leest, die onveranderd worden vastgesteld. Onder soek geloofsbrieven P. Ruijmschoot. De Voorzitter wijst de heeren Hooij- kaas en M. v. Brakel als commissieleden aan voor het onderzoek dezer geloofs brieven en schorst gedurende dit onder zoek de vergadering. Na heropening zegt de heer Hooij kaas dat de commissie alle stukken in orde heeft bevonden en dus tot toelating van den heer Ruimschoot adviseert. De Voorzitter dankt de commissie voor hare bemoeiingen en stelt den Raad voor tot toelating te besluiten, waarmede de raad accoord gaat. De Voorzitter verzoekt thans de zelfde commissieleden, den heer Ruijmschoot, de vergadering binnen te leiden, waaraan deze voldoen. De heer Ruijmschoot legt hierop de vereischte eeden af, waarop de Voorzitter hem geluk wenscht en zegt dat hij reeds eerder het genoegen heeft gehad, den heer Ruimschoot geluk te wenschen nl. toen hij had vernomen, dat deze zijn benoeming had aangenomen. Spr. wil dit evenwel nogmasls doen. De Vader van den heer Ruijmschoot is jaren lid van den raad geweest, voor dezen is het raadlidmaatschap dus geen onbekend iets en is hij op de hoogte met de verplich tingen, die op een lid van den Raad rusten. Deze verplichtingen zijn vele, spr. behoeft deze echter niet op te som men. Hij hoopt dat het nieuwe raadslid met lust en vertrouwen zal arbeiden in het belang van de gemeente, zoodat hij later met genoegen op dezen arbeid kan terugzien. De heer Ruimschoot dankt den Voor zitter voor zijn woorden. De Voorzitter zegt dat de Raad nu weer voltallig is en hij daarom een punt aan de vergadering zou willen toevoegen nl. benoeming van een wethouder. De raad heeft hiertegen geen bezwaar. Bij de gehouden stemming verkreeg de heer P. Ruijmschoot 4, de heer Hooij- kaas en Kanselaar één stem, terwijl een stem in blanco was uitgebracht. De heer Ruijmschoot is aldus benoemd, die verklaart deze benoeming te willen aanvaarden. De Voorzitter wenscht den heer Ruijm schoot andermaal geluk. Spr. hoopt dat deze de verplichtingen die hem de wet op legt zal nakomen, later voldoening van zijn werk zal hebben en dat men in het college van B. en W. prettig zal kunnen samenwerken. Ingekomen stukken Schrijven van het Centraal proeftuin- bedrijf te Gorinchem, waarin opnieuw wordt aangedrongen, dat de gemeente lid zal worden, de contributie bedraagt f10 per jaar en waar de bevordering van den tuinbouw ook voor Zuilichem van belang is, acht het bestuur toetreding voor de gemeente wenschelijk. De Voorzitter zegt dat B. en W., in dachtig het raadsbesluit van het vorig jaar, dit schrijven niet afzonderlijk op de agenda hebben vermeld. Spr. vraagt of misschien een der heeren over dit verzoek nog iets wenscht te zeggen. De heer v. Dalen ziet het belang voor deze gemeente niet in, de streek rondom Gorinchem heeft er meer belang bij en is mans genoeg, om het bedrijf zelf te onderhouden, men is hier meer aange wezen op Zaltbommel. De heer v. Veen is het hiermede eens. Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend op het verzoek te be schikken. Schrijven van Gedep. Staten over de jaarwedderegeling van Burgemeester en Ontvanger. Het college zou deze gemeente functionarissen premievrij pensioen wil len toekennen en vraagt daarover het gevoelen van den Raad. De heer Hooij kaas ziet er geen bezwaar in dat met de voorgestelde regeling accoord wordt gegaan, mits ook de andere gemeente-ambtenaren hetzelfde recht ver krijgen. De Voorzitter zegt dat dit laatste ge heel van de royaliteit van den raad af hangt. De heer v. Dalen zou willen voorstellen de regeling te laten, zooals zij thans is en dus wel de pensioenstorting te ver halen, voor zoover de wet dat toelaat. De heer Kanselaar zegt dat zijn fractie in 't algemeen voorstander is van premie vrij pensioen. Spr. zou willen voorstel len thans daarmede een begin te maken, en met de voorgestelde regeling accoord te gaan, later kan men dan over de andere gemeente-ambtenaren een besluit nemen. De Voorzitter zal dit laatste voorstel in rondvraag brengen. Het wordt verworpen met vier tegen drie stemmen. Voor stemden de heeren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen. Ged. St. zal dus worden bericht, dat de raad van gevoelen is, dat geen premievrij pensioen moet worden verleend. Adres van het bestuur van het Groene Kruis afdeeling Brakel, Zuilichem, Poe- deroijen, waarin wordt bericht dat man en vrouw in het gezin van J. den Hol lander, lijdende zijn aan tuberculose en dat, als niet wordt ingegrepen, er groote kans bestaat, dat ook de kinderen zullen worden aangetast. De kosten van ver bouwing der woning zijn begroot op f270,de provinciale vereeniging wil in deze kosten f 135,bijdragen. De af deeling richt thans het verzoek tot het gemeentebestuur om in de overblijvende kosten f 67,50 bij te dragen en geeft kennis dat een zelfde bedrag is gevraagd aan de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk te Zuilichem. De Voorzitter zegt dat dit nogal een belangrijk en ingrijpend verzoek is. Als men het toestaat gaat men geld geven voor derden, want de woning is niet het persoonlijk eigendom van den Hollander, doch hij huurt deze van v. d. Maas. Naar spr. heeft vernomen is deze laatste er niet mede ingenomen, dat er een ver dieping opkomt, bovendien waar is het einde als men een dergelijk verzoek in willigt. De heer v. Dalen vreest, dat de ge meente zich met het toestaan van het gevraagde bedrag op een hellend vlak begeeft, als de toestand van de woning slecht is, moet v. d. Maas deze zelf maar opknappen. De heer Hooijkaas zou dit als een uitzonderingsgeval willen beschouwen, spr. weet ook niet of het wel juist is, dat v. d. Maas er tegen is, het zal toch wel eerst aan hem zijn gevraagd of men de woning mag verbouwen. Waar de menschen hier zich zelf niet kunnen helpen en de gemeente gevaar loopt, dat zij misschien later voor ver pleging der kinderen meer zou moeten betalen, wil spr. het verzoek wel toestaan. De heer v. Veen verklaart zich ook voor inwilliging van het verzoek, te meer waar in de totaal kosten van f 270 maar een bijdrage van f 67.50 wordt gevraagd. De Voorzitter meent dat het een vraag is of de kinderen met de voorgestelde ver bouwing geen tuberculose zullen krijgen. Het voorstel Hooijkaas om het verzoek toe te staan wordt hierop in rondvraag gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Hooy- kaas, Kanselaar en v. Veen. Bericht van den Minister dat de ge wijzigde verordening op de Warenwet is goedgekeurd. Schrijven van den Dorpspolder boven den Meidijk, waarin wordt kennis ge- gegeven dat de polder Zailichem een weegbrug wil plaatsen op den „bol" en daarvoor een stukje grond in erfpacht van de gemeente verzoekt. De Voorzitter zou willen voorstellen, dit schrijven, dat hedenmorgen pas is ingekomen, in handen van B. en W. te stellen, om eerst een en ander te onder zoeken. De Raad gaat hiermede accoord. Ontheffing schoolgeld en hondenbe lasting. Wordt verleend. Benoeming stembureau. De heeren Hooijkaas en v. Dalen worden opnieuw als lid van het stem bureau benoemd. Als plaatsvervangende leden worden benoemd de heeren v. Veen en v. Vugt. Wijziging verordening Vleeschkeurings- wet. Ged. Staten zouden nog een paar kleine wijzigingen in deze verordening aangebracht willen zien. De Raad beslist daaraan gedeeltelijk te voldoen, waar ten opzichte van één opmerking reeds wordt voorzien in een ander artikel, zal Ged. St. dit worden bericht. Rondvraag. De heer Hooijkaas zou willen vragen hoe of het staat met de electriciteit De Voorzitter zegt dat dit zoo lang zamerhand een onverlichte nachtmerrie wordt. Er is een verslag van de Direc tie van de P.G E.M. ontvangen en Spr. betwijfelt of thans met 80 pCt. der in gezetenen voor aansluiting wordt ge noegen genomen. De heer Hooijkaas kan dit verslag evenwel meekrijgen om eens in te zien, misschien vindt hij dan zelf wel het antwoord op zijn vraag. De Voorzitter sluit hierop de vergade ring met dankgebed. telef. no. is Raamsdonksvser. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Verzoek van A. van Dalen om ver- Lofslocaliteiten op Algemeen erkende Christelijke feestdagen, geen Zonda gen zijnde, open te mogen hebben. De Voorzitter stelt voor vergunnings- en verlofslocaliteiten gelijk te stellen VOOR Mantels - Japonnen - Hoeden la uw adres bahlmann gorinchem HEUSDEN. Op Hemelvaartsdag nam. 2 uur hopen da Heilsoldaten uit Dordrecht een groote Openlucht-samenkomst te houden op het Voetbalveld nabij de b;ug. (Zie advertentie). AALBURG. Hemelvaartsdag, des avonds half zeven (O.T.) hoopt Ds. Leen- mans uit Delft in de Herv. Kerk op te treden. ALMKERK. J.l. Woensdag 'kreeg den heer J. de F. alhier, van een koe zoo'n geweldigen trap tegen zijn mond, dat zijn pijp in de bovenlip was doorgedron gen. Dr. de Vries verleende geneeskun dige hulp. BRAKER. Openbare vergadering van den Gemeenteraad gehouden op Woens dag 21 .Mei 1930 v.m. 11 uur. Tegenwoordig 6 leden. Voorzitter EdelaChtb. heer S. van Dalen, burgemeester. De notulen der vorige ver worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Proces verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger. Aangeno men voor kennisgeving. Brief van Ged. Staten van Gelder land inzake wijziging der salaris-re geling voor de Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers, hierop neer komende dat dezen in het vervolg geen pensioensbijdragen zullen heb ben te betalen. Wordt besloten aan Ged. Staten te berichten dat de Raad daartegen is. Ingekomen voorts het Gemeente verslag over 1929, door B. en W. aan den Raad aangeboden. Een ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting voor 1929 wordt zon der discussie vastgesteld. Vastgesteld wordt eene verorde ning op keurloon voor vee en vleesch en een wijziging van de verordening op den vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter stelt voor een veror dening te maken, volgens welke on derwijzeressen beneden den 45-jarigen leeftijd, die in het huwelijk treden, eervol ontslag moeten aanvragen en bij gebreke daarvan door B. en W. eervol ontslag op dien grond onge vraagd zal worden verleend. Wordt vastgesteld. en brengt het verzoek in stemining. Wordt met 4 tegen 2 stemïnen be sloten daaraan te voldoen en de poli tieverordening in dien zin te wijzi gen. Op een verzoek der sChbol- schoonmaakster om verhooging van belopning wegenis .uitbreiding van het aantal lokalen in de school, wprdt gunstig beschikt. Hierna sluiting. Hebt U al eens 'n t Botermarkt 88 heusden. gerookt. U moet ze beslist eens profceeren. Wij hebben ze in prijzen van4, 6, 6, 7, 8, 10, 12 en 15 cent. GORINCHEM. Ter 20 Mei gehouden veiling van fruit en groenten bedroeg de aanvoer van aardbeien ruim 900 pond. Besteed werd voor Postelein 2023 et.; aardbeien f 1,20 fl,60; 2e srt. f 0,60f 1,00 idem stek 4060 ct.spinazie 815 ct. zuring 3 ct.stoofsfa 78 ct.aard appelen 3x/26 ct.ïj per KG. Rabarber f 2,00f 3,50slauien f 2,00 radijs f 1,00f 2,10 prei f 2,50 wortelen f8,00f 11,00 per 100 bos. Komkommers f 10,00f 19,00 Bloemkool f 14,00f 22,00 2e srt. f 5,50f 9,00 kropsla f 1,70f 2,80 2e srt. f 1,00f 1,30. alles per 100 stuks. 's GRAVENMOER. T. Blom had door het geeu wen het ongeluk, dat zijn kaak uit el kaar sprong, en zich onder genees kundige behandeling van Dr. Over- stratenKruijssers alhier moest stel len. Het Nationaal Muziek- en Zang- Concours te 's-Gravemoer. Wij vernemen nog dat het feestterein van het concours op Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag, des avonds, ter opluis tering van de te houden concerten, fraai zal worden verlicht door middel van Philips Schijnwerpers dat op de mooie omgeving van het terrein een too ver achtig effect zal geven. Behalve een zeer geriefelijke overdekte consumptietent met zitplaatsen voor honderden personen, zal ook de bekende firma Hoefnagel uit Breda met haar poffertjes-bakkerij aan wezig zijn, terwijl verder oliebollen-, suikerwerken en gebak-, visch-, fruit-, sigaren- en sigaretten-tenten op het ter rein komen. Van Gorinchem, Woudrichem en alle plaatsen in het Land van Heusden en Altena, zoowel als van de richting Breda en de Langstraat wordt veel bezoek ver wacht. Dagkaarten worden thans door diverse depóts in verschillende plaatsen ver kocht. Op de feestdagen zullen deze kaarten, naar wij vernemen, vermoede lijk niet worden verkocht. NEEUWENDIJK. Op de vergadering van manslid maten der Geref. Kerk, j.l Vrijdag ge houden, bleek uit de financieele ver slagen van Kerk en Diaconie, dat het er met de financiën heel gunstig voor staat. De diaconie heeft zelfs over 1929 een batig saldo van f1800. Op de begrooting voor 1930, welke voorgelezen werd, was een post uitge trokken tot het laten aanbrengen van een 20-tal zitplaatsen. Naar aanleiding hiervan werd door enkele leden deii Kerkeraad in ernstige overweging gei- geven, alles te doen wat mogelijk is teneinde door meer zitplaatsen in don onhoudbaren toestand van dit tekort te voorzien. Door den heer Joh. v. d. Steld Gz., werd breedvoerig stilgestaan bij de noodlottige gevolgen die hier, uit zullen voortvloeien en heeft den Kerkeraad op 't hart gebonden, de ver antwoordelijkheid die op hen rust, vooral ten opzichte van de jeugd De vergadering, die geheel met deze spreker instemde, had een zeer geani meerd verloop. Aan de Coop, zuivelfabriek is j.h Maandag, de hoogste melkaanvoer bes- reikt gedurende de laatste 2 jaren, nJ„ plm. 53000 K.G. i Door de Landbouwvereen. alhier, is aangekocht een aardappel pootmachi- ne. Het echtpaar M. v. d. Laan V, Maastricht en Gerrigje den Dunne, vier den onder groote belangstelling in de afgeloopen week haar 50-jarige echt- vereen. Dat het de luidtjes dien dag aan belangstelling niet ontbrak, laat zich begrijpen. In den polder den Duil, houdt zich reeds een paar weken een hert op. Er gaat geen dag voorbij, of het wordt gezien tusschen de schapen die cr overal heen grazen. Het schijnt eenl zeer mak dier, maar als men te dicht in zijn nabijheid komt, verdwijnt het als een pijl uit den boog. Vermoede lijk is het afkomstig uit de Veluwsche bosschen. Sinaasappel - Citroen Frambozen - Ananas. 40 cent per flacon. CITROENZUUR. Botsrmarkt HEUSDEN. OUDENDIJK. Dezer dagen had de knecht, van den landb. D., het ongeluk, met een geladen kar van den dijk te geraken, waardoor de kar voor ften groot deel vernield werd en het paard zulke ern stige vleeschwonden opliep, dat dadelijk! een dierenarts moest worden geroepen. RIJSWIJK. 1 Aan D. Westerlaken alhier, is bij gehouden aanbesteding opgedragen de levering van aardappelen ten be hoeve van het garnizoen en de gevange nis te 's-Hertogenbosch, gedurende het tijdvak 115 Juni a.s., voor f2.33 per I 100 K.G. SLEEUWIJK. Bij beschikking van den Minister van Defensie, werd aan L. Branderhorst, lichting 1930, voor 1 jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. Maandagavond had het 12-jarige dochtertje van den heer H. Vink het ongeluk, uit een zolderraam te vallen. Het kind werd ernstig aan het hoofd gewond en brak beide armen. Haar Mil HMtlY Door let Land nan Heusden en AlteiaJeLangstraat en in Bommelerwaartt n ini i i f nr 1- t i n DROGISTERIJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1