Het geheim van de Lift. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5023. Woensdag 28 Mei 1930. Landbouwtelling 1930. Binnenland FEUILLETON UND VAN ALTENA Dit blad verschgot "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Tusschen 20 Mei en 20 Juni zal een landbouwtelling gehouden worden, evenals dit ook is gebeurd in de jaren 1910 en 1921. Da bedoeling hiervan is een zoo goed mogelijk beeld te krijgen van den land- en tuinbouw in 't algemeen. Het is te bsgrypen, dat het vcoral in den tegenwoordigen crisistijd, maar ook in andere tyden van veel belang is, dat de Regeering over de noodige gegevens be schikt om zich bovenstaand beeld te kun nen vormen. Daarom is het te hopen, dat ieder, aan wien om inlichtingen gevraagd wordt, zyn beste vermogen zal meewerken en de inlichtingen, die hem gevraagd wor- deo, zoo oauwkeurig mogelijk zal verschaf fen. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat de telling, die zal plaats hebben, volstrekt niet in verband staat met bestaande of nieuwe te heffen belastingen. De Rijkslandbouwconsulent, H. E. HUIZENGA. Breda, 21 Mei 1930. FELLE BRAND TE ZAANDAM. In panden grenzend aan gasfabriek. Vrijdagavond brak brand uit in een groote houtopslagplaats, gelegen aan de Westzijde te Zaandam. Aan de Zuidzijde grenst deze opslagplaats aan twee gashouders der Ge meentelijke Gasfabriek en aan de Noord zijde aan de ouwelfabriek »Ensofc, een timmermans werkplaats en een viertal par ticuliere woningen. Het groote pakhuis »De Zaanc, in ge bruik bjj de N.V. J. Schoenmaker, My. voor Handel en Industrie, de timmermans werkplaats, de ouwelbakkerij van vEnsofc stonden spoedig in volle vlam. De brand, die van grooten omvang en hevigheid was, kreeg vooral een ernstig karakter door de onmiddellijke nabijheid van de gatfibriek, die slechts door een smal steegje van het terrein van den brand gescheiden is. Bovendien was de wind in de richting van de gasfabriek. De gashouder, die het dichtst bjj stond en een inhoud heeft van 10.000 M3, had het zwaar te verantwoorden. Onder de duizenden toeschouwers ontoad, toen de brand op z'n hevigst woedde, een paniek, doordat de meening verspreid werd, dat groot gevaar voor een explosie bestond en dat de halve stad dan wellicht zou worden vernietigd. De reden voor deze vree3 was naar ons later door den directeur der Lichtbedrijven werd verzekerd slechts zeer gering. De gashouder heeft de vuur proef vrij goed doorstaan. Wel is zij zeer geblakerd en zijn er kuilen, op den wand ontstaan, maar er onstonden geen scheuren. Tyiens den brand is de gashouder door de uitzetting van het gas een meter gerezen. Zóó hevig was de hitte, dat de Vrijwillige brandweer, die zich tu36chen het terrein van den brand en den brand en den gas houder had opgesteld de motorspuit in den steek moest laten. De pas aangeschafte spuit, die men een poos later met groote moeite toch nog wist te redden, is deerljjk door het vuur gehavend. Behalve de fabriek van de firma J. Schoen maker, die zich bezighoudt met het ver werken van cacao- afval en welke geheel is verwoest, zyn de volgende perceelen ge heel of gedeeltelijk door het vuur vernield de timmermanswerkplaats van den beer Boerendans, de ouwelfabriek E.N.S.O.F. en de mandenmakerij van den heer Klokman. Zeer belangrijke brand en waterschade kregen voorts het perceel van den bakker Van Noort en de slagerij van den heer A. Hoek. EEN NIEUWE TUINDERSKNECHT. Elk vak beeft zijn moeilijkheden. Een kweeker te Loosduinen had een knecht aangenomen. 't Was een z.g. vScheveningervt, dat zijn in de tuinders- wereld menschen, die van ruw werk vrij goed, maar van frjo werk heelemaal niet op de hoogte zyn. Op zijn vraag, waar mede hjj moest beginnen, zei zjjn baas ga de voorste broeirjjen maar gieten, de gieters staan in de schuur, onder iedere twee ramen een gieter. Da man giDg. Inderdaad stonden in de schuur de gieters, negen in totaal. Hjj nam er een paar, tilde twee ramen op en zette den gieter in het midden er onder. Toen hjj achttien ramen aldus had bewerkt, was zijn voorraad gieters uitgeput. Hij weer naar zjjn baas. >Wat moet ik nou doen vroeg hjj. »Ben je nou al klaar?® was de wedervraag. »Ja, ik heb gedaan wat u zeionder iedere twee ramen een gieter, en ik had er maar negen De nieuwe knecht mocht meteen weer vertrekken. GASVERGIFTIGING. Ten huize san het echtpaar Van Veen aan de Zeilmakerstraat te Alphen a.d. Rijn heeft zich Zaterdag een ernstig geval van gasvergiftiging voorgedaan. De buren, die Zaterdagmorgen om 10 uur nog steeds de deur van het huis van v. V. dicht zagen, vertrouwden zulks niet en waarschuwden de politie, daar men voor een ongeval vreesde. De politie verschafte zich toe gang tot de woning en nam een sterke gaslucht waar. Bij verder onderzoek von den zy V. in nachtgewaad op den grond o Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 2.) Het middagmaal was bijna geëindigd en Lacroix, die voortdurend zijn horloge raadpleegde, gaf ondubbelzinnig blijk van ongeduld, toen de oberkellner hem kwam verwittigen, dat hij aan de tele foon wera gevraagd. Hij liep er da delijk heen. Tortoran nochtans, nu zijn maag vol daan was, volgde gelukzalig met de oogen den blauwen rook van de dikke sigaar, die hij zooeven had opgestoken en deed zijn best om niet aan de komende donkere dagen, die hem wacht ten, te denken. Toen hij uit de spreekcel kwam, had Julien Lacroix op het gelaat een uit drukking van hevige teleurstelling. Daar was ik zeker van, pruttelde hij, terwijl hij weer plaats nam. Mijn gast laat me in den steek. Je gast of je.... gastin? glimlacht; •T ortoran. 1Moest het hier om een rendez vous-breuk van een dametje gaan, we dervoer de (reporter, zou ik heel wat minder verlegen zijn.... Stel je voor, ik ben verplicht dezen namiddag naar Bre- tanje te vertrekken voor privé zaken. Daar ik dit jaar reeds verscheidene malen ben afwezig geweest, eischt de de hoofdredacteur van me, dat ik hem voor het dagblad een plaatsvervanger bezorg. Ik had een vriend van me ge vraagd., die dit werk kent, en daar laat die stommeling me telefoneeren dat hij zijn voet verstuikt heeft. Waar moet ik nu zoo gauw iemand vinden? Met een vage beweging gaf Tortoran te kennen, dat hij medelijden met zijn vriend had en oordeelde, dat die verle genheid, in vergelijking met zijn eigen zorgen, toch oneindig klein was. De journalist fronste zijn wenkbrau wen uen dacht diep na. Plotseling riep hij uit: Maar daar krijg ik een idée.... Ben jij vrij, jij?.... Daar je toch aan literatuur doet, kun je tevens kennis maken met de journalistiek. Je hoeft er geen too- venaar voor te zijn, hoor. En, onder ons gezegd, ik kan tegenover een oude vriend wel oprecht zijn, ik heb zoo'n idee dat het jou toch ook niet onaan genaam ware een 20 francstuk per dag te ontvangen gedurende de week die ik ginder zal doorbrengen. Waarachtig, antwoordde Alfred Tortoran. Ik ben verrukt jou van dienst te kunnen zijn.... en dat het buitendien wat opbrengt, valt me ook mee. Want daar je er toch over spreekt, ik moet je bekennen.... Een gebaar van verstandhouding ein digde zijn zin: Ik zal je een voorschot geven voor de kosten, zei Lacroix zachtjes en ter wijl hij zijn horloge raadpleegde, riep hij: En nu ik gerust gesteld ben, ga ik mijn reiskoffer inpakken. Ik heb geen oogenblik meer te verliezen. Hij krabbelde eenige woorden op een voor zijo ledikant ligger, terwijl zijn echt- genoote zich nog te bed bevond, eveneens in bewusteloozen toestand. Iq een der kamers stond een gaskraan van de lamp open. o HET DRAMA TE GROOTE GAST. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de ziak tegen den 33-jarigen IJje Wijkstrs, gedomicilieerd te Grootegast, door de Rechtbank te Groningen wegens moord en doodslag op vier veld wachters veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Het Hof vernietigde het vonnis der Gro ninger Rechtbank en veroordeelde Wykstra wegens doodslag, viermaal gepleegd tot 20 jaar gevangenisstraf o HET AUTO-ONGEVAL OP DEN WESTZEEDIJK. De 9-jarige M. v. d. Bogerd, wonende Palmstraat te Rotterdam, die, toen hij op den Westzeedijk van een vrachtwagen sprong was gegrepen door een auto, bestuurd door den 23-jarigen M. H. P., uit de Baan, is in het Ziekenhuis aan den Coolsirgel, waar hij met een schedelbreuk was opgenomen, aan de bekomen verwondingen overleden. VERHOOGING DUITSCHE INVOERRECHTEN. Naar de Directie van den Landbouw bericht is blykens telefonische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulant te Berlyn met ingang van 26 Mei a.s. bet invoer recht op rogge verhoogd tot 15 Mark, dat op voedergeiBt tot 42 Mark per 400 K.G. VERDRONKEN. Zaterdagavond is in de Oude Gracht by de Weesbrug te Utrecht een kano met den 17-jarigen slagersknecht J. J. uit de Ar je- lierstraat aldaar omgeslagen. De joogen kon niet zwemmen eo verdween onmid dellijk in de diepte. Voorbijgangers trachtten hem te redden en de heer v. E. slaagde er in hem uit het water te halen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. o GEVAARLIJK SPEL De 15-jarige F. te Bleyerheide-Kerkrade schoot met een kattepu! op musschen. Bij trof den zes jarigen L. met een steentje in het oog. Het ventje zal het oog missen. Onverwijld volgde zijn oveibrenging naar het ziekenhnis. HET VERMISTE MEISJE. Vrijdagavond om circa 7 uur heeft, te Rotterdam, een burger, in de Rotte, het drijvend lijkje gevonden van de 10 jarige Geertruida van Beurden, die reeds 17 dezer uit de ouderlyke woning aan de Korte Brandstraat werd vermist. adreskaartje dat hij aan Alfred gaf, zeg gende: Dit is een introductie voor Michaux, den secretaris van de redactie. Je kunt het met hem wel vinden; hij is zeer vriendelijk. Meld je dezen avond om 5 uur op het dagblad aan. Ik ben er zeker van dat het in orde komt. Kellner de rekening.... Ja, voor beiden. Ondanks een overigens zeer flauw protest van Tortoran, betaalde de re porter beide couverts, stopte drie bank jes van twintig in de hand van zijn vriend, met de woorden: „Op afreke ning", schudde diens hand energiek en liep vlug naar buiten, terwijl hij Alfred achterliet, vroolijk verbluft en zich af- vrageno of hij niet wakende droomde. In ieder geval was de droom mooi voor iemand, die zich 's morgens nog afvroeg waar hij eten zou vinden. Zou ,t nu, dacht hij, met het optimis me dat hem eigen was en dat door den invloed van den Bourgogne waarmee hij zijn maaltijd had besproeid, nog werd verhoogd, zou ,t nu zoo'n heksen toer zijn, om me gedurende acht dagen door een opzienbarende reportage te onderscheiden? En dan.... Dan zag Tortoran in zijn machtige verbeelding reeds een hoofdredacteur die zich aan zijn voeten neerwierp en hem smeekte tegen een maandsalaris van een minister, toch bij de Gezette de Paris te willen blijven; dat zijn ervaren pen en schranderen geest niet meer gemist konden worden. Zichzelf zag hij reeds vorsten inter- vieuwen, leden der academie Francais met jij en jou toespreken, en dan.... wie weet waar hij nog komen zou?... Daar zijn ook journalisten onder de le- ONTPLOFFING. By het vullen der kachel met steenkool door mej. H. te Kerkrade had een ont ploffing plaats, waardoor het geheele ge licht van noej. H. werd gewond, terwijl overal stukjes steenkool in de huid drongen. Zeer vermoedelijk zal het meisje een der oogen moeten missen. o DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Allerwegen in het land wordt een hevige actie door A.V.R.O. voorstanders gevoerd tegen het besluit van den Minister van Waterstaat, waarby den zeodtyd wordt ge halveerd. Protestvergaderingen worden gehouden en rrq iesten en telegrammen worden ge zonden aan het Ministerie. Aangedrongen wordt op inwilliging van het verzoek van het A.V.R.O. bestuur voor het bouwen van een eigen zender. Door het district Noordbrabant der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat gezonden Hst bestuur van het district Noord- Brabant der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen protesteert namens alle departementen in de provincie ernstig en krachtig tegen de beknotting van den zendtyd van deA.V.RO. Hst acht deze beknotting in ffagranten strijd met recht en billijkheid en schadelijk voor de al- gemeene volksontwikkeling. O ONWEER. Tusschen Heensbroek en Sittard sloeg de bliksem op een personenauto. Da wagen vloog in brand en brandde geheel uit. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Drempt is een pleegkind van den heer E. door den bliksem gedood. Vergadering van den Raad der ge- te SPRANG-CAPEJJLE, op Don derdag 22 Mei des n.m. 3 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Meijer. Secretaris WelEd. Heer v. d. Berg. Afwezig met kennisgeving de heer Rijken. De Voorzitter opent de verga dering, de notulen der vergaderingen van 27 Februari en 4 April 1930 wor den vastgesteld. Ingekomen stukken Het in de vorige vergadering aan gehouden adres van de vereeniging Volksonderwijs over het instellen van een schoolartsendienst. B. en W. hadden voorgesteld in principe toe te treden. De heer v. Willigenburg zegt, te zullen voorstemmen, doch eerst zijn stem te willen motiveeren, want het is best mogelijk, als deze kwestie la ter definitief aan de orde komt, dat hij dan zal tegen stemmen, als zou blijken, dat deze dienst verder gaat den der Académie.... Terwijl hij zich aldus vermeide in denkbeeldige en roemrijke hersenschim- men, wierp hij onwillekeurig een blik in den spiegel. Hemel, wat dacht hij dan wel? Hij kon zich zooals hij nu was, ner gens laten zien, zijn halsboord was ver fomfaaid en zijn das uitgerafeld. Vlug opstaande, verliet hij de restauratie waar zijn gelukster hem had heengeleid en spoedde zich naar zijn bescheiden ge meubileerd kamertje, dat hij bewoonde, om schoon linnen, aan te trekken. Onderweg sprak hij zijn klein ver mogen aan om zich een das en een paar handschoenen aan te schaffen. HET EERSTE OPTREDEN VAN ALFRED TORTORAN. Toen Alfred Tortoran zich om vijf uur vóór het gebouw van de Gazette de Paris bevond, verdubbelde zijn geest drift. Talrijke personen hielden voor den ge vel stil en bewonderden in de uitstal kast de foto's, die de laatste gebeur tenissen voorstelden. Alfrea had willen roepen, terwijl hij door het volk heendrong: Maak plaats. Ik ben redacteur aan de Gazette de Paris. Hij kwam in de hall en vroeg aan een in livrei gekleeden kantoorjongen, naar den secretaris der redactie. Eerste etage, antwoordde de ge wichtige beambte kortweg. Torrtoran besteeg den trap en stootte in een gang tegen een tweeden kantoor jongen, niet minder opgedirkt dat zijn collega: als controleerend en adviseerend. De heer Kerst zegt, er ook zoo over te denken. Met algemeene stemmen wordt hierop in principe besloten toe te tre den. Ontvangstbericht van Ged. St. van de verordening op het sluiten der café's om 11 uur. Vaststelling door Ged. Staten van de gemeenterekening 1928. Van het Burgerl. Armbest. te Ca- pelle wijziging der begrooting 1929. B. en W. stellen voor deze wij ziging goed te keuren. Hiertoe wordt besloten. Bericht van Ged. Staten over vast stelling van de verschillende bedra gen voor de rijksuitkeering ingevolge de wet regelende de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten. Ged. Staten hebben echter van de uitgaven geschrapt rente van waar borgsommen en waar B. en W. van' oordeel zijn dat deze uitgaven wel degelijk gerekend behooren te wor den, omdat het rente van gelden vooir schoolbouw is, waartoe de wet ver plicht, stelt het College voor in be roep te gaan bij de Kroon. Met al gemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Verslag toestand gemeente ovei-; 1929, idem Volkshuisvesting. Vaststelling van de over 1928 ajah het bestuur der bijzondere lagere school te Sprang te betalen vergoe ding als bedoeld bij art. 101 der L. O. wet 1920. Waar de kosten van het openbaar onderwijs 11,76 per leerling heeft bedragen stellen B. en W. voor dit bedrag eveneens aan het school bestuur uit te keeren, wat met 229 leerlingen een bedrag vormt van f 2693.04. De raad gaat hiermede ad- coord. Schrijven van Ged. Staten inzake oplossing van de schoolkwestie. Ged„ Staten verzoeken den raad in dit schrijven terug te komen op het ge nomen besluit tot instandhouding der openb. lagere school in de Heistraat. Het College acht het onderwijs beter gediend, als de openbare school in de Heistraat worden overgedragen aan het Bijzonder onderwijs, aan 'de school te Capelle een lokaal wordt bijgebouwd en te Vrijhoeve een (nieu we openbare lagere school wordt ge bouwd. Dit voorstel wordt door Ged. St. gedaan naar aanleiding van een schrijven van de Inspectrice voor het L. O. Verder is van den Bond van Ne- derl. Onderwijzers afdeeling Lang straat nog een adres ingekomen waarin wordt aangedrongen niet op raadsbesluit terug te komen en de openbare lagere school in de Hei straat te handhaven, omdat door pp- heffing van deze school ook de ge legenheid voor het ontvangen van Fransche les, waarop een raadslid zooi erg staat voor de leerlingen in de De secretaris der redactie? her haalde hij. Voor wien? Zeg dat het de plaatsvervanger is van mijnheer Julien Lacroix, ant woordde de leerling journalist, terwijl hij de introductiekaart overhandigde, die zijn vriend hem had gegeven. Goed. Gaat u zitten. Ik zal even zien... De jongen verdween achter een deur, kwam na eenige seconden terug en zei: Wacht een oogenblik. Hij is juist bezig.... De minuut duurde een groot half uur, waardoor de geestdrift van den beginneling (een beetje verkoelde. Hij had op een spoedige ontvangst gere kend. Eindelijk riep een geschel den kan toorjongen binnen, die weer verdween, maar ditmaal zei, toen hij terugkwam: Het is voor u... U moogt binnen komen. En Alfred Tortoran trad het heilig dom binnen. Het heiligdom was in dit geval tame lijk armzalig gemeubileerd. Een man van gevorderden leeftijd zat voor het met rommel overdekte tafel en maakte haastig gele omslagen met het opschrift „agence Havas" open. Uit iederen om slag haalde hij een gedrukt blad, dat hij met een groote schaar behendig in kleinere deelen knipte. Op elk deel krab belde hij iets met blauw potlood; daarna maakte hij hoopjes papier op zijn les senaar. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD (oor tiet Land nan Heusden en AlteiaJsLnistraat en de Sonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1