Sit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Wiegekind Het geheim van de Lift Vreest geen Examen Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5025 Woensdag 4 Juni 1930. FEUILLETON Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nsmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19 Postrekening no 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. PROEFTUIN GORINCHEM. De proeftuinvereeDigiog te Gorincbem mag zich verheogen in een bljjvende be langstelling ook van de Staten der provincie Noord-Brabant. De Gedeputeerde Staten van dat gewest hebben den Staten voor gesteld aan de vereeniging over 1930 een subsidie te verleenen van f200.—. De Staten der provincie Zuid-Holland zegden reeds een subsidie toe van f 400. en die van Gelderland f 50 Mede hierdoor wordt het bestuur in staat gesteld de meest moderne middelen voor bet kweeken van eerste soort groenten toe te passen. De raden der gemeenten Vuren, Meer kerk en Almkerk hebben aan de centrale proeftuinvereeniging te Gorinchem voor het jaar 1930 een subsidie toegekend van f 25.ieder. VAN EEN, DIE HET NAKIJKEN HAD. Hemelvaartsdag is een man van buiten te Rotterdam op stap gegaan. Hij had een goei gevulde portefeuille en vond dus spoe dig alleraardigst gezelschap, in den vorm van een hem weliswaar onbekenden, maar desniettemin allerbeminnelyksten heer en een hem even onbekende, maar zeker even beminnelijke dame. Men besloot met zyn drietjes een eindje te gaan toeren, huurde een auto en ontvluchtte het drukke stads gewoel. Een heel eind buiten de stad merkte de buitenman dat zijn portefeuille met f 280 weg was. Hij maakte ter stond alarm, gelastte den chauffeur om onmiddelyk te stoppen en stapte uit, om de politie erby te halen. Nauwelijks stond hy op den weg, of het portiertje van den auto werd dicht geslagen en do auto ver dween in een stofwolk.... EEN WOESTELING. Ta Stiphout (N.-Br.) kwam L. v. B., bygenaamd de boelmaker, het café van den heer Adriaans binneD. Hy was dron ken en daarom werd hem consumptie ge weigerd. Om deze reden gaf hy de dochter van den heer Adriaans een hevigen vuist slag, waardocr zij bewusteloos met een bloedende wonde aan bet boofd neerviel. De man ging hierop zoo te keer, dat bij alles wat hij in handen kreeg stuk sloeg. Met behu'p van zes personen beeft men hem buiten de deur gewerkt. Hierbij werd een man, Van der M. genaamd, door B. waarschijnlijk met een mes dwars over den neus gesnedeD, waardoor het neusbeen ge spleten werd. Buiten heeft B. met zyn fi"ts alle ruiten stukgeslagen. Des nachts is hij van zijn bsd gelicht. o Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 4.) Hij luisterde niet meer naar het in gewikkelde programma, waarvan zijn superieur de opsomming voortzette. De ze eindigde tenslotte waarmee hij had moeten beginnen. Nu, zei hij, zie hoe u er door komt en doe uw best. De verdwenene heet Célestin Gardenois en woont 52 rue Damrémont.... Tot weerziens.... Neem een taxi.... Eenige minuten later rolde Tortoran die den laatsten raad van Marteau had gevolgd, per auto naar Montmartre. •Vergeefs zocht hij zich de menigvul dige bevelen van zijn baas te binnen te roepen. Dat alles warrelde in zijn hersens rond, zonder orde, noch dui delijkheid. Alleen teekende zich in deze eindelooze woordenvloed, het kostbaar adres af: „Célestin Gardenois 52, Rue Damrémont". Maar naarmate hij Montmartre nader de, verloor de uit de mouw geschudde journalist zijn zelfvertrouwen. Hoe zou hij ontvangen worden in die familie die zeker onder den indruk was en Wier verdriet hij zou komen storen? Nooit zou hij ondanks het gebod bin nenkomen, hij voelde 't wel, en hij vervloekte het noodlottig idéé dat hem KIND VERBRAND. By afwezigheid der ouders geraakte het kindje van 10 maanden van den stroo- dekker Di Gr. in Bekelaar, terwyl het in de wieg lag in brand, waarschijnlijk door het spelen met lucifers der andere kinderen. Het arme kind was zoo hevig verbrand, dat het onmiddellyk naar het gasthuis te Helmond moest vervoerd worden, daar is ie arme kleine overleden. GROOT ONGELUK TE GEULHEM. Z1 terdag morgen maakte een aantal scho lieren van de Rijkskweekschool te Haarlem van Valkenburg uit een uitstapje naar Genl- hem. By de rotswoningen sldaar hebben ze met stokken op de mergel gestooteo. Het gevolg daarvan was, dat op zeker oogen- blik een stuk steen van eenige honderden kilogrammen zwaarte losraakte en op de jongens viel. Hierdoor werd de 17 jarige P. Vissers uit Zmdvoort op slag gedood. Gewond werden verder de 17 jarige mej. A. Jeliema uit Haarlem, die een niet ernstige beenfractuur kreeg, de 17 jarige J. Lieven, die een z»er ernstige beenfractuur opliep en welke vermoedelijk tot verlies van het been zal ieideD, en de 14 jarige L Leesma. Deze laatste kreeg een ernstige beenwonde. Nog andere leerlingen kregen verwondin gen, welke evenwel niet van ernstigen aard waren. PIJL IN HET OOG. Tijdens op de banen van LandmansGs ooegen te Roosendaal gehouden handboog- schieten werd een 11 jarige knaap, zekere A. H., die als pijl ordonnance dienst deed, met een pijl in 't oog geschoten. De knaap werd per auto naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Gevreesd wordt, dat het ventje het oog zal moeten missen. o— NACHT-»VEILIGHEIDSDIENST«. De politie te Leiden heeft aangehouden den directeur van een particulieren nacht- veiligheidsdienst. De man, die verdacht wordt van verschillende oplichtingen en ver duisteringen, is naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage overgebracht. ONBEWAAKTEN OVERWEG. Te Zelhem is een vrachtauto van de firma S. en N. uit Hengelo (G.) op den onbe- waakten overweg door den trein uit Ruurlo gegrepen. De auto werd totaal vernield, de aanbiedingen van Lacroix had doen aanvaarden. De taxi stopte. Alfred Sortoran was er. Hij stapte langzaam uit, betaalde den chauffeur en bekeek een oogenblik de poort. Het was wel nommer 52. Daar was het, dat hij zich zeker zonder meer zou laten buiten zetten. Hij aar zelde een oogenblik, plots aangegrepen door het verlangen op zijn schreden terug te keeren en aan zijn baas te zeggen: „Men heeft me niet willen ont vangen. Maar hij meende reeds den honenden en verachtenden lach van den driftigen Marteau te hooren en hij vatte moed Eigenlijk gezegd, had hij een uur ge leden niet gewenscht voor een bizonder moeilijke reportage uitgekozen te wor den, waardoor hij zou uitschitteren. En nu klaagde hij er over dat de bruid te moe was. Was hij dan onbekwaam om zijn nieuw beroep te volbrengen. Zijn besluiteloosheid verdween en hij stapte kranig onder het portaal door, zonder er op te letten dat een groote jongeling, gladgeschoren en met een oogglas, terzelfder tijd als hij binnen stapte. Beide stieten op een derden persoon, met langen baard en overvloedig haar, die zich tot den onbehaarden jongeling wendde en uitriep: Onnoodig, mijn beste, hier is niets te halen. Ik heb een kwartier lang gescheld en nog krijg ik geen antwoord. En de portier? vroeg de ander. Hij heeft me ontvangen als een misdadiger, vroeg me of ik me niet schaamde, „menschen die in 't verdriet zijn, te komen storen" ien voegde e«r aan toe, dat het genoeg was, dat de de inzittenden kwamen met den schrik vrjj. o TRAP VAN EEN PAARD. De landbouwer H. H. te WyubirgeD kreeg dezer dagen een trap van een paard, waardoor hij een b.'enbreok opliep. De man is aan de gevolgen daarvan overleden. O— VERDRONKEN. Vrydagaro d is de 18 jarige G. F., stoker op een zandtrein b'j spoorwegwerken in de Oiwegwetering by Boskoop met een kano omgeslagen en verdronken. Vergadering van den Raad der gemeen te VEEN, op 30 Mei 1930, des v.m. 10 uur. Voorzitter EdelActb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris, WelEd. Heer J. Timmer mans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering- met lezing van het formuliergebed, de Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding van de gelezen notu len zegt de heer v. Andel, dat hij in de meening verkeerde, dat in de vorige vergadering (27 Januari) besloten was binnen 14 dagen naar Den Haag te gaan, om meer spoed te krijgen met den bouw der school. De Voorzitter antwoordt, dat dit wel kan zijn, het is echter niet gebeurd. 't Lam. Dan behoeft door den Raad ook geen besluiten te worden genomen als ze toch niet .worden uitgevoerd, de kwestie van de school is schijnbaar nog niets gevorderd. v. d. Pol. Er is indertijd tweemaal gevraagd om audiëntie bij den Minister, doch deze kon ons beide keeren niet ontvangen, toen is er een tijd gekomen, waarin ik niet kon. Schreuders. Het was zoo, er moest gewacht worden tot de stukken uit den Bosch waren verzonden, eer dit gebeurde, waren er wel 7 a 8 weken aangeloopen, toen kon de Minister ons niet ontvangen en daarna zijn er om standigheden voorgekomen, waardoor niet naar Den Haag kon worden ge gaan, waaraan niemand iets kon doen. De vorige week is er in de vergadering van B. en W. nog gezegd, wat moet er nu gebeuren en is er besloten aan den Inspecteur van het bouwtoezicht te schrijven, omdat deze den Minister toch moet adviseeren, daarop is van morgen antwoord ontvangen. v. d. Pol. Wat wij eigenlijk nog bij den Minister moeten gaan doen, weet ik niet, wij hebben een dwangbrief ge schreven, waarin alles is vermeld, zoo dat ik werkelijk niet zou weten, wat wij nog zouden moeten aanvoeren, dat neemt evenwel niet weg, dat ik er met alle plezier nogeens naar toe wil gaan, of het wel wenschelijk is weet ik niet. De Inspecteur schrijft, dat hij geen invloed bij den Minister kan uit oefenen ter bespoediging. 't Lam. Het schiet niet op. Voorzitter. Je kunt het net zooveel willen verhaasten als je wilt, maar het duurt 2 jaar eer de zaak in orde is. v. Andel. Wat zal er gebeuren, als de menschen hun kinderen gaan thuis houden. Voorzitter. Dat zou ik ze niet aan raden. 't Lam. lederen keer dat van localiieit veranderen, eerst hier op de Secretarie, nu weer in de consistorie, is toch niet bevorderlijk voor het onderwijs, ze moe ten ons toch helpen, zelf kunnen we niet, ot het kort of lang duurt, men moet er toch aan. Smits. Ik begrijp niet Schreuders da f je niet naar Den Haag zijt gegaan, dat is de zaak tegenwerken. Voorzitter. Dat moet je zoo niet uit drukken. Schreuder. De stukken lagen eerst nog in den Bosch, er zijn toen omstan- digheden van persoonlijken aard ge komen, die het bezoek tegen werkten, dat is geen tegenwerken, dat is alleen de algemeene opinie van den dijk. Men moet niet gelooven dat alles van een leien dakje gaat. Als we hier een school krijgen die een ander betaalt, dan duurt dat lang. v. d. Pol. Wij zijn al 2 keer naar Den Haag geweest en eens naar Den Bosch, dat is geen tegenwerken en hoewel ik er het directe nut niet van inzie, stel ik me beschikbaar om nogeens te gaan. 't Lam. Ik zou zoo spoedig mogelijk naar Den Haag gaan. Schreuders. In het schrijven is alles zoo breedvoerig uiteengezet, dat men niet weet wat men nog nader moet aanvoeren. v. d. Pol. Het duurt al anderhalf jaar, waarvoor is dat, als vandaag of morgen een clubje opstaat voor een bij zondere school dan moet men er ook aan. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blyft, Mijnhardt's Zenuwtabletten bshoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkryghaar in kokers van 75 ct. bij Apotb. en Drogisten. v. Andel. Ja en vlug ook. Ik geloof echter niet dat het daar hier nog eens op uitdraait. Voorzitter. Dat kun je niet zeggen, dat komt ineens. In Wijk is men er ook mede bezig, de Kerkeraad heeft er reeds voor vergaderd. v. d. Pol. Als de vereeniging er kwa n, dan geloof ik dat wij die hier ook wel zouden krijgen, anders niet. Trou wens ik zou daaraan niet willen mede werken, dat is van de kinderjaren at reeds verdeeldheid brengen. Ingekomen stukken: Schrijven van den Commissaris der Koningin dezer provincie, waarin wordt politie kwam en de bladen er zich mee moeiden. De man met den baard lachte toen hij die woorden uitsprak. Het scheen alsot hij zich bij dit avontuurtje ging neerleggen. Stellig was hij dit niet zoo als voor Tortoran zijn eerste zaakje, noch zijn eerste „afpoeiering". 'De andere had nochtans een nota boekje \oor den dag gehaald én de student in de reportage vroeg zich af wat hij wel uit de woorden van zijn collega kon afleiden. Hij begreep, toen hij hem hoorde vragen: De politie is gekomen zegt u? maar wie?.... Wanneer?... Hoe?.. Kom mee, mijn beste, dat zal men wel op het bureau van den commissaris vertellen.... Tortoran stond op het punt zijn twee collega's te volgen, maar deze bekeken hem plots met een verwonderd gezicht, zooals men een inbreker bekijkt.... Hij kreeg een blos, stamelde eenige ver ontschuldigingen, en deed een stap ach teruit, terwijl ze, opnieuw lachend, zich verwijderden. Alleen gebleven aarzelde de jongeling nog eenige seconden en trad eindelijk op de woning van den portier toe. Mijnheer, zei hij met gezochte be leefdheid tot den grooten man, die in een zetel sluimerde, verontschuldig me dat ik u kom lastig vallen, maar ik wou weten of mijnheer Gardonois... Alweer, onderbrak de titularis van het schellekoord terwijl hij zoo driftig opstond als zijn zwaarlijvigheid 'toeliet. Ik weet niets. Ik wil niets weten. Ik heb u niets te zeggen. Bij iedere zinsnede, week Tortoran een stap achteruit en de andere trad evenveel naar voren, zoodanig dat de arme journalist bijna heelemaal tegen de glazen deur der portierswoning ge drongen werd. Hij wou van deze schuil plaats gebruik maken om tot den af tocht o ver te gaan, toen de deur plots werd opengemaakt, waardoor de be zoeker naar het midden van 't vertrek \verd teruggeduwd en de portier op zijn beurt moest achteruitgaan. Oh, mijnheer Parfougnat, zuchtte een vrouwenstem, het schijnt dat de bladen narigheden vertellen. Wel nee, mejuffrouw, wel nea, verklaarde de portier, ik heb alle „jour nalisten" aan de deur gezet. U moogt dus gerust zijn.... Terwijl de ontzagwekkende Parfoug nat aldus de eigenaardige methode uit eenzette, die hij gebruikt had om de pers tot bedaren te brengen, had Tor toran zich omgedraaid en bekeek de nieuw-aangekomene. Ik vergis me niet, stamelde hij, plots zeer ontroerd, het is juffrouw Lucette. Ze bloosde en beschouwde hem op haar beurt. Oh, mijnheer Alfred, zei ze zacht jes. Had u toch dadelijk gezegd, dat u mejuffrouw Gardenois kende, dan had ik u niet voor een journalist aan gezien, knorde de portier. i IV. LUCETTE Op dat oogenblik loofde Tortoran de voorzienigheid der reporters, die zich aangedrongen, dat de gemeente zal toe treden tot den Noord-Brabantschen Brandweerbond, de kosten bedragen in deze g emeente f6.Hoewel toetreden voor Veen van niet zooveel belang wordt geacht wordt met algemeene stemmen, met het oog op de geringe kosten en mogelijke adviezen die later soms mochten noodig blijken, tot toe treding besloten. De heer Smits merkt op, dat men aan een goede brandweer niets heeft, omdat er geen of niet voldoende water is. De Voorzitter antwoordt, dat dit met de meeste plaatsen in de omgeving het geval is, het is evenwel te hopen, dat ook daarin nog eens zal worden voor zien. i Schrijven van de Nationale Commis sie ter bestrijding van het alcoholisme waarin wordt aangedrongen, het aantal vergunningen te verlagen. Wordt aan genomen voor kennisgeving. Schrijven van Ged. St., waarbij het Kon. Besluit tot intrekking der honden belasting wordt toegezonden. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Verslag toestand van de gemeente. Wordt ter inzage gelegd. Voorstel van B. en W., om de zooge naamde Krib te Verhuren, aan A. M. Duyster a f 10.per jaar, voor den tijd van 5 jaren. Met algemeene stem men hecht de Raad daaraan zijn goed keuring. Vaststelling heffingspercentage. Uit de toelichting blijkt, dat er zijn 159 aangeslagenen en het belastbaar in komen is geraamd op f 100.000.Dat dus noodig is een percentage van 6 om aan de f 6000.te komen. Met alge meene stemmen wordt het percentage hierop vastgesteld op 6, hetzelfde getal wat het 't vorig jaar ook is geweest. Wijziging geméentebegrooting 1929. Wijziging der begrooting moet plaats hebben wegens terugbetaling van e'eh bedrag van plm. f 1000.aan terug betaalde belasting aan het Rijk, en een bedrag van f 63.42 als aandeel der ge meente, in het nadeelige saldo van het' vleeschkeuringsbedrijf, kring Heusden. Overschrijving kan gevonden worden uit het bedrag, nog niet betaalde jaar wedde van gemeente-ambtenaren. De burgemeester heeft óp zijn jaarwedde 1929, nog slechts een bedrag van f 200.- ontvangen. Met algemeene stemmen wordt dt voorgestelde wijziging goed gekeurd. Vaststelling Kohier voor de honden belasting, wordt vastgesteld op f99. Mededeeling der resultaten, van de onderhandelingen met de P.N.E.M., in zake electrificatie der gemeente. De Voorzitter geeft hiervoor het woord aan Wethouder Schreuders,- te vens Voorzitter van de Commissie, in het leven geroepen, voor de verkrijging van electriciteit. De heer Schreuders zegt, dat de com missie reeds eenigen tijd in onderhan- delnig is met ,de P.N.E.M., een en ander reeds meermalen in de commis- op een zoo schitterende wijze open baarde. En ter zelfder tijd loofde hij de voorzienigheid der verliefden. Hij had lang geleden Lucette in de lunchroom ontmoet waar hij gewoonlijk ztjn ontbijt gebruikte, toen hij het ge luk nog had, regelmatige maaltijden te kunnen nemen. Tusshen tafelburen, die samen geen vijftig jaar tellen, wordt spoedig kennis gemaakt. j i Na een paar dagen had het jonge meisje vernomen, dat de vriendelijke tafelgenoot, dien haar het toeval schonk, Alfred Tortoran heette, en dat hij bank bediende was. Hij zelf kende van haar slechts den voornaam: Lucette, en haar beroep: steno-dactylo. Maar hij wilde meer weten. Hij had de betoovering die van Lucette uitging, gevoeld en was er door veroverd geworden. Zij had gekruld kastanjebruin haar, met een koperkleurigen schijn, een mat te gelaatskleur van een brunette, groo te donkere oogen, en een heel 'klein rond mondje. Onbewust had ze door het spelen van haar prachtige, guitige oogappels, Tortoran's geest in de war gebracht. Bovendien was hij haar ook niet hee lemaal onverschillig. Zij mocht graag in zijn gezelschap zijn, daar hij door zijn uitgebreide ontwikkeling zeer aan genaam en onderhoudend kon conver seeren. Op zekeren keer echter hadden zij oneenigheid gehad, omdat zij 't had gewaagd hem te wijzen op het verkeer de van zijn lichtzinnige levenswijze. (Wordt vervolgd). lUtLaii Moeders, geneest de gesmette deelen met Purol en houdt het huidje altijd droog met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1