Derde Blad NO 5026 Voor RIJWIELEN Voor Naaimachines Sr RIJWIEL-ONDERDEEL! Rijwielen en Onüerdeelen i ven BerKei, Aatönrg. u ia VOOR ELECTRICITEIT Levering ra Drukwerk Firma L. J. Veerman, voor hot Land *an Heusden en Altena, do Langstraat m de Bommelerwaaro. P. V. d. VELDEN P. v d VELDEN P. V. d. VELDEN CQSTUUn AURORA SUIKERZIEKEN Dr. REMMERS Lik- mtéfsmm riEn JE ADRES voor IS en BLIJFT a m BerKei, Aalburg BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag SLEEUWIJK. Ook zijn er bij dat beslist geen voor standers van bijzonder onderwijs zijn, verder dient men de overweging te laten gelden dat het best mogelijk is, dat als Gorinchem concurrentie krijgt, het niet onwaarschijnlijk is dat het zijn tarieven voor het veer bil lijker zal stellen. Spr. wil dit alles slechts aanvoeren, om te doen zien hoe zwak de vereeniging staat. Bij de 41 leerlingen zijn er, wier ouders, hij zal geen namen noemen, ab- soluut geen voorstanders van bijzon der onderwijs zijn, wordt hen een en ander duidelijk gemaakt, dan ge looft spr. stellig dat zij hun hand- teekening ook terug zullen nemen. Hoewel gelijkstelling van het onder wijs, de volkomen instemming van spr. en ook van de partij die hij vertegenwoordigt heeft kan hij toch niet voorstemmen, omdat het hier geldt een commercieele zaak en hij er voor de gemeente in de toekomst een strop inziet. De Voorzitter merkt op, dat het gemeentebestuur niets met de hand teekeningen heeft te maken, als zij op de lijst staan gelden zij ook, pis de onderteekenaars zeggen, wij wis ten niet dat wij daarvoor teekenden, dan zegt dat niets, en hadden zij zich eerst maar op de hoogte moe ten stellen en maar moeten vragen. Er zijn volgens de handteekeningen 41 leerlingen, terwijl voor een der de lokaal slechts 31 leerlingen noo- dig zijn. Wat de heer Gulden zegt over de brug, dat is ook het be zwaar, dat B. en W,. hebben geop perd, maar niettegenstaande dit be zwaar heeft men als gemeentebestuur en raad zich te onderwerpen aan de wet. Deze brug zou wel eens gevaar lijk kunnen blijken voor de school. Als men echter gelijkstellig accep teert, dan heeft men zijn medewer king te verleenen, de wet heeft daar mede de politiek op het gebied van den schoolstrijd uit den raad willen weren. Wanneer de brug zat komen en of zij nogeens zal komen, is iets wat niet bekend is, bekend is alleen dat Gorinchem de brug niet erg ge zind is. Beschouwt men deze aan vrage objectief, dan is men, gehoor zaam aan de wet, verplicht de ge vraagde medewerking te verleenen. De heer Sigmond verklaart het volkomen met het gesprokene van den heer Gulden eens te zijn, spr. ziet niet de behoefte voor deze school, immers die te Werkendam met zijn kwijnend bestaan heeft be wezen, dat aan 'n dergelijke school, hier geen behoefte bestaat. Spr. zal om deze reden, dan ook tegen stem men. De heer Walraven zegt, het moei lijk te vinden over de kwestie te spreken hij vindt het jammer, dat juist Sleeuwijk met deze school op geknapt moet worden waarom heeft men ze niet iets verder gezet, dan zou Almkerk, er mee belast zijn geweest. Spr. heeft gedacht dat men dat niet heeft gedaan omdat het College van B. en W. van Almkerk, het schoolbe stuur niet zoo goed gezind is, als dat met het College hier het geval is. Het beteekenen voor de gemeente vanzelf al weer zwaardere lasten, hij heeft de namen gezien en heeft zich de vraag gesteld, hoe is het mogelijk dat die er op voorkomt, andere waar van hij overtuigd is, dat zij van de school te Gorinchem weggestuurd zullen worden, omdat zooveel onvol- doendens op hun rapport voorkomen. Men kan de school echter tegen wil len houden, gelukken doet dit toch niet en per slot is het ook niet in het belang der kinderen, daarom zal spr. voorstemmen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de schooi gaarne over de grens had den gezet, tot de tot standkoming is geen medewerking verleend, niet tegenstaande spr. en wethouder van Straten lid zijn van het schoolbe stuur, spr. heeft niet meegewerkt om dat hij m het bestaan der school ook groote bezwaren ziet, maar aan het slot is met een stem blanco aangeno men, de school aan de „tol" te doen verrijzen. In Werkendam gaat de school niet wordt er beweerd, omdat des chool v. Werkendam is en niet zooals thans de opzet is voor een deel van het Land van Altena. De heeren voelen wel, aldus spr. de aan vraag ligt daar, komt men er tegen op, aan moet men zijn bezwaren met redenen omkleeden en als de heer Gulden zich wil onderwerpen aan de wet, dan moet hij voorstemmen. Men kan wel zeggen Ged. St. doen het toch en dan ben ik er af, maar Jan publiek is wel zoo slim, dat het zegt, ja dat is nu wel heel gemakkelijk, maar zoo is het toch niet. Men moet ook niet vergeten, dat men meer vlie- fen vangt met honing dan met azijn, e vereeniging, had ook kunnen ko men met een aanvraag van f25.000. Verder zijn er nog de kosten van in richting van f 3200.als de heeren die terug kunnen brengen tot f 1000 door in overleg met Werkendam de de beschikbare leermiddelen van de U.L.O. school daar over te nemen, dan heeft het schoolbestuur daartegen geen bezwaar. Men voelt wel als men ra den raad een vijandige houding gaat aannemen het gevaar bestaat dat de vereeniging hetzelfde doet te genover de gemeente. Spr. vindt het daarom jammer dat de heeren Gul den en Sigmond, het standpunt in nemen van tegenwerking, een stand punt dat niet gegrond is op de wet. De heer v. d. Stelt had gaarne ge zien dat de gemeente deze school be spaard ware gebleven en ze niet was opgedrongen. Als in Gorinchem goed U.L.O. onderwijs is te krijgen, dan gaat het niet in de onmiddelijke na bijheid dit heeft de U.L.O. school te Werkendam voldoende bewezen. Nu het daar niet gaat moet deze ge meente het maar eens probeeren, de gemeente waaruit het minst aantal leerlingen deze nieuwe U.L.O. school zullen bezoeken. De Voorzitter zegt, dat het niet is zooals de heer v. d. Stelt opmerkt, de schooi die te Werkendam is ge komen was oorspronkelijk ook aan den „tol" gedacht. v. d. Stelt. Ik heb gevraagd de school een paar 100 meter verder te zetten ze kwam dan op Almkerks grondgebied, men vertelde mij ech ter dat Werkendqm, dat niet wilde, als dat gebeurde stuurde men van daar zijn kinderen naar Gorinchem, daarom is het blijkbaar wel een Wer- kendamsche school. Gulden. De heer Walraven zegt wel dat de wet ons bindt, doch ik geloof dat wij verstandig doen als wij algemeen tegenstemmen, jafge- zien of het practisch effect sorteert. Ik voor mij sta op het standpunt, dat als er een openbare U.L.O. school zou komen, deze eerder kans van slagen zou hebben dan een bij zondere. Op een openbare school kunnen ouders van welke kerkelijke richting ook hun kinderen gevoeglijk zenden. Een uitspraak tegen deze ris kante onderneming zal geen dienst doen voor deze gemeente, misschien voor een andere wel. Wanneer het schoolbestuur, waarvan de Voorzitter ook Voorzitter is van dezen raad, de onderneming ook riskant acht, dan reken ik het mijn plicht mijn Stem daartegen te doen hooren. Volgens mijne meening is het de riskantste onderneming, die ooit op touw is ge zet. Ik heb den moed mijn meening te zeggen, zonder te letten op wat Jan Publiek zegt, doch ik weet, dat het publiek tegenover de onderneming ook zeer sceptisch staat en uit financi eel zelfs vijandig. Ik doe een beroep op de raadsleden om vrij uit hunne meening te zeggen, men mag de fei ten die niet verdoezelen. De bezwaren die tegen de onderneming worden aan gevoerd, mogen dan geen steun vin den in art. 73 der L, O. wet, zij zijn wel degelijk gegrond en ik geloof dat de raadsleden verstandig zullen doen niet tegen te stemmen. Het is niet zoo, als de heer Walraven zegt dat de kinderen er de dupe van wor den, als men tegen stemt, want al is de school in Werkendam afge keurd, ze wordt nog steeds gebruikt. Misschien dat zelfs het schoolbestuur ten slotte niet ontvankelijk blijft voor de bezwaren van den raad. De heer Walraven vraagt wie de kosten van de school moet dragen, als zij gaat. De Voorzitter antwoordt dat de kosten worden gedragen door de ge meenten, waaruit leerlingen de school bezoeken, deze moeten ook betalen 6 °/o van het kapitaal. Spr. noemt het advies van den heer Gulden zeer verderfelijk, omdat hij zich als bur gemeester niet gaarne op revolutio nair standpunt plaats. Als aan de ei- schen der wet is voldaan, is men ver- licht aan de aanvraag te voldoen, [ad de heer Gulden redenen aange voerd, waarom hij tegen wil stem men, al waren deze ook niet steek houdend dan was het een ander ge val, doch de overheid in de allereer ste plaats heeft gehoorzaamheid aan de wetten voor te staan. De heer v. 't Sant zegt, dat hij de meening van den heer Gulden over openbaar en bijzonder onderwijs in de gemeente niet deelt. De Voorzitter merkt op dat als er besloten wordt medewerking te ver leenen de raad zich ook nog heeft uit te spreken, of er naast deze bij zondere school ook een voor open baar noodig is, zegt de raad ja dan krijgt men een openbare en een bij zondere school, bpr. gelooft echter niet dat een openbare school zal kun nen bestaan. ii JE ADRES WIJK—AALBURG. De heer Gulden zegt, dat hij hier J nog wel op wil ingaan. Als men hier een openbare school ging stichten, zou deze naar zijn meening meer kans hebben, dan een bijzondere. Op een openbare school kunnen ouders van alle richtingen hunne kinderen stu ren, ideze school staat op het stand punt, dat zij ware christelijke naas tenliefde en saamhoorigheid kweekt en niet de splijtzwam zooals op een christelijke, terwijl er het onderwijs ook niet gegeven wordt door onbe voegde krachten. Op deze gronden zou een openbare school meer kans van slagen hebben dan een christe lijke, hoewel spr. beide weinig kans geeft, als de vaste verbinding er is, want dan gaan alle leerlingen naar Gorinchem. Ook de plaats waar men de school wil stichten acht spr. on gelukkig gekozen. Wat de bewering van den Voorzitter aangaat, dat men revolutionair zou zijn, als men tegen if JE ADRES WIJK—AALBURG. deze aanvraag zou stemmen, deze be wering moet spr. ver van zich wer pen. Pieter Jelles Troelstra, de groo te leider van de S.D.A.P. bepleitte reeds in 1889 gelijkstelling van het onderwijs, spr. is daar ook voor, maar deze strijd is hier niet in het geding alleen de overtuiging dat deze school niet kan rendeeren, is beweegreden waarom spr. tegen deze aanvraag is, dat is niet revolutionair. De Voorzit ter mag deze uitdrukking niet bezi gen, die slechts dient als een rob- den lap voor de raadsleden en wil zeggen stem niet tegen, want dan ben je revolutionair. De Voorzitter meent dat men er lang en breed over kan spreken, maar het verschil van meening blijft bestaan. Als art. 73 der wet zegt dat aan bepaalde eischen moet zijn voldaan, wil de raad zijn medewer king kunnen verleenen en dit is ge schied, dan heeft de raad niet anders te doen dan medewerking te verlee nen en heeft hij zich niet te mengen in interne aangelegenheden, die de if JE ADRES WIJK—AALBURG. vereeniging alleen aangaan. Iemand die zich niet aan de wet onderwerpt noemt spr. revolutionair. Op de ver dere kwestie door den heer Gulden aangevoerd, zal spr. niet ingaan. De heer v. 't Sant kan het fel be toog van den heer Gulden niet be grijpen waar een voorstander van de S.D.A.P. zelfs op de lijst heeft getee- kend. Gulden. Dat is juist de man die misleid is, die gevraagd is of hij zijn kinderen naar de U.L.O. school zou zenden. Wij weten wel hoe het met het verkrijgen van handteekeningen faat, alle mogelijke praktijken wor- en daarbij gebezigd. Spr. windt zich meer en meer op, zoodat de Voorzit ter hem tot de orde roept, als hij tegen deze praktijken op komt. De heer Walraven vraagt of er van het beschikbare bedrag ook iets ver goed wordt. De Voorzitter antwoordt dat de vereeniging een bedrag van f 3000 moet storten als de school niet gaat, dan is de vereeniging dit bedrag kwijt, de wet heeft aldus spr. hier een rem aangelegd, opdat niet te licht vaardig een dergelijke onderneming wordt op touw gezet De heer de Boon vindt het jam mer, als de raadsleden voor stemmen omdat dan naar buiten den indruk wordt gewekt of deze school met open armen wordt ontvangen. Laat men aldus spr. in hemelsnaam te gen stemmen, om het gevoelen van van den raad te doen kennen. De Voorzitter zegt dat hij hoopt, dat de school uitnemend zal slagen. Het is toch abnormaal, dat het land van Altena met 15000 inwoners, geen U.L.O. school in stand zou kunnen houden. Gulden. Ik vind het dom, dat de vereeniging de school hier sticht. Het voorstel van B. en W. om de gevraagde medewerking te verleenen, en de gevraagde gelden beschikbaar te stellen, wordt hierop in stemming gebracht met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren de Boon, Kramer, Sigmond en Gulden. Voor de heeren Visser, v. 't Sant, v. d. Schuijt, Walraven, Verhagen, v. d. Straaten en v. d. Stelt. Met algemeene stemmen spreekt deraad zich in ontkennenden zin uit over de vraag of hij naast een bij zondere U.L.O. ook een openbare noodig acht. Verschillende voorstellen van B. en W. tot het nemen van besluiten in verband met de invoering der nieu we financieele verhoudingswet. Dit punt wordt aangehouden tot een vol gende vergadering, omdat een op gaaf van de vereeniging voor Neder- landsche gemeenten nog met binnen is. Besprekingen over den bouw ee- ner veldwachterswoning bij het ge meentehuis. Ingevolge opdracht inde vorige vergadering door den raad gegeven hebben B. en W. een onder zoek ingesteld, naar de kosten van een arrestantenlokaal en een brand weerbewaarplaats bij de bestaan de veldwachterswoning, de kosten hiervoor zijn geraamd op f1500. De bouw eener nieuwe woning, met arrestantenlokaal en brandweer bewaarplaats, naast het gemeentehuis, is geraamd op f 5824. De hr. Walraven zegt, v. gevoelen veranderd te zijn, de autospuit staat thans bij v. Andel, die genegen is, ze daar te laten staan tegen f 1.25 per week in welk bedrag hij het onder houd en op zijn tijd nazien der spuit heeft begrepen. Bovendien stelt de heer v. Andel in geval van brand een auto disponibel. Spr. zou de spuit daar laten, aangezien ze dan bij ie mand staat, die er verstand van heeft. De heer v. 't Sant voelt ook veel voor dit denkbeeld. De Voorzitter heeft ook geen be zwaren daartegen, de lokaliteit kan evenwel toch worden aangebouwd, omdat men het voor de gemeente altijd kan gebruiken voor bergplaats, waaraan eveneens behoefte bestaat. De heer Gulden zou hiervoor geen raadsbesluit nemen, doch het overla ten aan de Brandweer. De heer v. 't Sant zou voor met den bouw, de raad voelt meer voor nieuwbouw dan aanbouw aan de be staande woning, wachten tot de te genwoordige woning is verkocht. De Voorzitter en de overige raads leden zijn het daarmede niet eens, deze woning is voor de gemeente nooit geen strop. Besloten Wordt te trachten de te genwoordige woning publiek te ver- koopen en een nieuwe woning voor den veldwachter te bouwen, naast het gemeentehuis. De Voorzitter deelt mede dat de minister bezwaar maakt het voor schot ten behoeve van den arbeider Smits boven de f 4000.te bren gen. De raad besluit het bedrag thans te bepalen op f39.00. RondvraagDe heer Gulden zou B. en W. in overweging willen geven, met het oog op de veel vuldige branden die den laatsten tijd zijn voorgekomen, de opperbrand- meesters telefonisch met elkaar te verbinden. De Voorzitter belooft dat B. en W. dit (denkbeeld zullen overwegen. De heer Walraven merkt op, dat aan de Schans in den boezem altijd een „stap" is geweest, waar de om wonenden water konden putten, deze stap is stuk, spr. dringt daarom aan op herstelling. De Voorzitter zegt, herstelling toe. De heer Walraven vraagt of de kwestie met v. d. Stelt over de re geling met Almkerk, ten aanzien der klokken voor het aan en uitgaan van het electrisch licht reeds in orde is. De Voorzitter zegt, dat het nog niet in zijn geheel in orde is de ge meente Almkerk heeft evenwel be richt dat het er geen bezwaar tegen heeft. De Voorzitter deelt mede dat de kwestie Lagrouw in orde is, alleen moet de overeenkomst thans nog goedgekeurd worden door Ged. St. De heer Kramer vraagt of in den raad te Werkendam reeds gesproken is over de gemeenschappelijke re geling inzake de brandweer. De Voorzitter antwoordt dat deze kwestie bij het gemeentebestuur van Werkendam in behandeling is. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting ter behandeling van eenige reclames in belastingzaken. Groote sorteering Tweede hands Rijwielen voor elk aannemelijk bod I I indien 9e Uw CHEM WA53CMEDIJ En VERVEPIJ SCHUTTEPSGPACNT TEL 125 GORINCHEM Agentschappen voor AndelB >ae Straver Giessen en Rijfwijk J. v. Herwijnen, Manufact Gies sen Veen J. Duister. Manufact., Wijk en AalbargJ. Bax, Manufact., Aalburg Dnfsen J. A. v. d. Weeterings, Manufact. AlmkerkP. H. Romboute; Manufact. Nleuwendijk P. Rombouts, Manufact Poede- roijen v. Wijk, Smid. ■SB JE ADRES VOOR AUTO MOBIELEN IS EN BLIJFT A. VAN BERKEL, AALBURG. Groote sorteering Banden en Onder- deelen, Oliën en Vetten. Verder aangeboden een FORD TRUC zoo goed als nieuw, proefrit en deskundig onderzoek toegestaan, voor elk aannemelijk bod. Het is ons, na jaren lange proefnemingen, gelukt, een praeparaat te vinden, wat niet alleen alie bezwaren der suikerziekte opheft, doch waarmede ook totale genezing is te bereiken, zonder het voortdurende, verzwakkende diëet te moeten volgen. Reeds bij vele H.H. Doctoren in binnen- en buitenland met succes in getuuik. IJ omoeopathische Geneeskundige - Inrichting Bergschelaan 155, ROTTERDAM Behandeling van alle chronische in- en uit wendige ziekten. URINE ONDERZOEK f 1 (voor suikerziekte) f 2. (Urine kan ook met geld zending per post gezonden worden.) Spreekurente GORIN CHEM eiken Maandag van 10—1 uur. Hotel „MODERN" Eind Langendijk. op elk gebied IS EN BLIJFT JE ADRES Groote sorteering Lampen en Kralen randen aan concurreerende prijzen! Pr ijs per bus f 0,75. Verkrijgbaar by Apoth. en Drog. spoedig, net en billijk, door ffieuwsblad doorns, wratten, fijt, zwereD, open wonden geneest men spoedig met de bekende Op rechte Winsumer Zalf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9