Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct, i RIJWIELEN Voor Naaimachines foor RIJWIEL-OIERDEELEH Voor EIJ WIELEN P, v. d. VELDEN P. v. d. VELDEN P. v. d. VELDEN Tuinbouw. P. v. d. VELDEN Plaatselijk Nieuws BIJ aan de pachters van de aan die kerkelijke gemeenten behoorende zathen en landen 25 pCt. van de vei laden jaar betaalde pacht sommen teruggegeven en bovendien, voor- ioover het dit jaar betreft, de huurprijzen dier eigendommen met 15 pCt. verlaagd i DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Op de veerslnis te Zwolle wilde de 16- jarige mej. Visscher tusschen twee auto's door ryden. Zij kwam bieibg te vallen ei geraakte onder een zwaren tankauto. Haar borstkas werd ingedrukt. Zy was onmid dellijk dood. Te Ittervoort (Limburg) is de 14-jarige B. Huyskens door een Belgischen vracht auto aangereden an levensgevaarlijk aan het hoofd verwond. Een been van den jongen is bovendien op twee plaatsen ge broken. Li 0 DE ZENDTIJDVERDEELING. Zooals bekend is, bevat de beschikking van den Minister van Waterstaat inzake de verdeeling van den zendtyd de bepaling, dat de in die beschikking getroffen rege ling in werking treedt op een nader vast te stellen datum, welke in geen geval later aal worden gesteld dan 1 Juli 1930. Ten einde dezen datum te doen samen vallen met den dag, waarop de rapio-pro- gramma's voor een bepaalde week aanvan gen, cl. den Zondag, beeft de Minister be slist, dat de zendtjjdregeling in werking treedt op Zondag 29 Juni 1930. Ee verzorging van het algemeen pro gramma op Maandag 30 Juni a.s. zal voor den eersten keer geschieden door de Y.A. R.A.bet algemeen programma op Viy dag 4 Juli a.s. zal voor de eerste maal worden verzorgd door den K.R.O. o— KONINGIN EN PRINSES NAAR NOOR WEGEN. Het program der reis. Men meldt dat de Koningin en de Prin ses in den namiddag van den 16en Juni te Rotterdam scheep zullen gaan aan boord ron het stoomschip Batavier V en met dien bodem naar Bergen zullen reizen. Van Bergen zullen de Koningin en de Prinses xich per spcor begeven naar Finse*, al waar zy zich voorstellen een veertiental dagen te verbly ven. Vervolgens zullen toch ten worden gemaakt in het Noorsche ge bergte, terwijl de reis zal werden besloten met een veib!yf te Bygdin. De Koningin en de Prinses rekenen erop voor den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder in Nederland terug te zyn. De reis geschiedt in streng incognito. o— DE A.T.O. IN NOORD-BRABANT. Naar thans vrijwel vaststaat, zal de A.T.O. hare lijnen, welke van Boxmeer uit in een viertal richtingen gaan, ultimo Augustus opheffen. Deze exploitatie heeft gedurende 2l/s jaar een aanzienlyk tekort opgeleverd. Thans heeft een viertal par ticuliere ondernemingen aan Ged. Staten concessie aangevraagd op de lynen, welke momenteel nog door de A.T.O. worden geëxploiteerd. 1NDUSTRIEELE DEPRESSIE EN RA TIONALISATIE. Verschillende werklieden treinen naar Eind hoven verkleind, In verband met sterk verminderd werk- Siedenvervoer van en naar Eindhoven (week- kaartenvervoer) zyn, naar de T. C. meldt, met ingang van Maandag 2 Juni de tr. 1203 Tilburg—Eindhoven, 1222 Eind hovenTi burg; trein 1709 en 1713 *s BoschEindhoven en trein 1738 tn 1728 Eindhoven's Bosch belangrjjk ver kleind. Dit vermindert vervoer houdt nauw ver band met de recente ontslag by Philips. BELGISCHE MANOEUVRES. In bet Zuid-Oosten der provincie Lim burg worden thans aldus bericht de corr. te Brussel van de »N. R. Ct,« door de officieren van het tweede leger korps, uitgebreide kadermanoeuvres gehou den onder leiding van luitenant-generaal Hellebant. Zes andere generaals nemen eveneens aan deze oefeningen deel. Het Hoofdkwartier is gevestigd te Tongeren. Het hoofdthema dezer manoeuvres is het heetudeeren met defensieve bedoelingen van de Maasstreek, in de onmiddellijke om geving van de zoogenaamde enclave van Maastricht, waaromheen thans, op Belgisch grondgebied, het eerste vak van het Albert* kanaal wordt gegraven. DE KINDERVERLAMMING TE GOUDA. Tien gevallen. Te Gouda hebben zich opnieuw drie ge- rollen van kinderverlamming by patiënten beneden de zes jaar voorgedaan, waardoor bet totaal aantal tot tien is gestegen. De nieuwe ljjders, die de ziekte slechts in lichten graad hebben, zyn eveneens in bet Van Itersons Ziekenhuis opgenomen. AUTO TEGEN HUIS GEREDEN. Aoeta seint uit SoerabajaA's gevolg ron te groote snelheid is een taxi by de by de brug over de Kali Anak tegen een woning aangereden, waardoor 5 personen verwondingen hebben bekomen. De slacht offers zyn naar het Centraal Burgelyk Ziekenhuis overgebracht. Twee hunnner een vrouw en een kind zijn aan de ver wondingen o erledec. De chaffeur van de taxi is aangebonden. WAT MEN OP*EEN SPOORKAARTJE TOEKRIJGT Dezen zomer zal de directie der Ned. Spoorwegen goedkoope treinen laten loopen naar Valkenburg, waarvoor de plaatsbe- wijzen tevens recht geven op een bezoek aan de ruïne, de catacomben, de grotten en. een kop kofüe, lezen wy in de »Maasb.< Ook zullen goedkoope treinen loopen van Dordrecht, Rotterdam en Leiden naar Am sterdam, waarvoor het plaatsbewijs tevens recht van toegang geeft tot Artist (zoo genaamde Artistreinen) of tot het koloniaal Museum. Verder zullen nog goedkoope treinen loopen naar Rotterdam, in veibinding met een boottocht door de Rotterdamsche havens of een bezoek aan de Rotterdamsche Diergaarde en goedkoope treinen naar de residentie met een bezoek aan den Haag- schen Dierentuin. —o KIND IN BRAND GERAAKT. Het 7 jarige Marietje Arts te Nijmegen kwam te dicht by een brandend gascom- foor, tengevolge waarvan haar kleeren vlam vatten. De moeder, die op het geschreeuw van het kind kwam toesnellen, vluchtte met het meisje de straat op, waar vooibjjgan- gers haar de brandende kleeren van het lichaam trokken. Na door dr. Woltering behandeld te zyn, werd het kind, met zware brandwonden bedekt, naar het St. Canisius- ziekenhuis vervoerd. doodelijITongeval. Onbewaakte overweg Rosmalen. Het aantal slachtoffers van de onbewaakte spoorwegovergangen is wederom met een vermeerderd. Toen Vrijdagmorgen sneltrein No. 615 vertrekkende 1101 uit den Bosch richting Nijmegen den overweg Kruisstraat onder Rosmalen genaderd was, bemerkte plotse ling de machinist een man op den spoorweg. Direct gaf hy signaal en trachtte uit alle macht te stoppen, doch het vas te laat. Toen de trein stilstond werd het vreeselyk verminkte lyk van een ouden zwerver, ge naamd Christian Duits, tydelijk woonachtig in het woonwagenkamp Berlicum opge nomen met gespleten schedel terwyl de bsenen van den romp wareD. Twee marechausiéas die zich in den trein bevonden, namen bet lyk in ontvangst om het over te geven aan de gemeente politie te Rosmalen die spoedig ter plaatse was. De cude man die zeer byziende en doof was heeft blijkbaar niets bemerkt toen by den overweg overstak. VOETBALWEDSTRIJD HONGARIJE NEDERLAND. By den op len Pinksterdag te Hongarije gehouden voetbalwedstrijd, verloer Neder land dezen eersten wedstrijd tegen Honga rije met 26. De Hongaren hadden met de rust een 30 voorsprong. BIJ HET BADENVERDRONKEN. De 18-jarige kantoorbediende, J Reyers te Apeldoorn, is bij het baden in het kanaal by de Woudbrug verdronken. De 20 jarige militair, J. v. d. Werf, is by het baden in bet Apeldoornsche kanaal by de Jonasbrug te Vaassen verdronken. In de provisorische Gem. zweminrichting den IJzeren Man te Eindhoven is de 23 jarige bankwerker, V. uit de Berkenlaan aldaar, by het zwemmen verdronken. Het was juist zyn verjaardag en thnis wachtte hem, na terugkomst, een avondfeestje. Een paar uur te voren had de badmeester 2 dames met levensgevaar gered. De afge bakende inrichting is zeer groot, tientallen malen grooter, dan het afgebakende ge deelte te Vught en daarbij overal 3 A 4 meter diep. Te Noordwykerheut is de 16-jarige G. van den Berghe uit Voorbout by bet baden in een sloot verdronken. ZELFMOORDEN*EEN POLITIE BUREAU. Een bij fouilleering niet ontdekte re volver. I Toen Zaterdagmiddag half vier een zekere M. R. uit Bergen op Zoom op het politiebureau werd ontboden, ver dacht van overtreding van art. 248bis van het Wetboek van Strafrecht, werd hij, alvorens verhoord te worden, door leen agent aan een fouilleering onder worpen. De agent vond bij verdachte geen bizonderheden, zoodat het ver hoor kno plaats vinden. Na het verhoor begaf R ;Jzich in gezelschap van een agent van politie naar de W.G. Daar heeft de agent eenige oogenblikken ge wacht, tot hi/ plotseling een schot hoor de. Bij het openen van de deur trof hij R. aan, die zich met een revolver levensgevaarlijk had verwond. Bij onder zoek bleek, dat de revolver verborgen was geweest in een klein revolverzakje, door middel van een elastiek bevestigd op het bloote lichaam achter de knie- holte. Hierdoor is den agent van poli- tie tijdens de fouilleering ontgaan, dat de verdachte een wapen bij zich droeg. R. werd naar het Burgergasthuis over gebracht en is daar des avonds aan de bekomen verwondingen overleden. UIT TE KEEREN SOM AAN DE GE MEENTEN IN NOORD-BRABANT. Ged. Staten van Noord Brabant heb ben besloten de som, welke over 1930 aan iedere gemeente moet worden uit gekeerd, vast te stellen op het volgende bedrag: Almkerk f6044, Andel (Op- en neer-) f1352, Drunen f4620, Dussen f5133, Eethe.n f3394, Giessen f766, 's-Graven- moer f2073, Hedikhuizen f944, Herpt f844, Heusden f5349, Nieuwkuijk f1661 Oudheusden f1189, Raamsdonk f9599, Rijswijk f825, Sprang-Capelle f8310, Veen f 1507, Vlijmen f3311, Waalwijk f15715, Waspik f4684, Werken (de) en Sleeuwijk f5177, Werkendam f6619, Wijk en Aalburg f3125, Woudrichem f 3059. I Bespuiting van vrnchtboomen tegen de schurftziekte. In aansluiting aan het vorige bericht over de bespuiting van appel- en pereboc- men ter bestrijding van de schuiftziekte (de oorzaak van gevlekt fruit) vestigt de Plantenziektenkundige Diecst te Wageningen de aandacht van alle fruitkweekers er op dat bet ter verkrjjgirg van nietgevlekt fruit noodig is, deze bespuitingen meerdere malen te herhaleo. Twee bespuitingen n.l. een voor en een kort na den bloei moeten nu reeds zijn uitgevoerd. Wie dit nog niet gedaan heeft, doe dit nu ten spoedigste. Een derde bespuiting moet dan nog volgen als de vruchten ongevetr de grootte van een okkernoot bereikt heb ban. In verschillende kweekerijen van fijn fruit wordt daarra zelfs nog een of twee maal een besputing uitgevoerd. Men be spuit de boomen thans met Californische pap 1 deel op 40 deelen water, voor ge voelige soorten neme men 1 op 60 A 80 water. Met behulp van een pulverisator wordt de vloeistof zeer fijn verdeeld over de bladeren en vruchten gespoter. Overdadige bevochtiging is niet noodig, noch gewensebt. Bij gebruikmaking van motorspuiten lette men er op, dat de sproe - dop niet te dicht by de bladeren gehouden wordt, daar deze door de met groote kracht uitgeworpen vloeistof beschadigd kunnen worden. Inplaats van Californische pap, die men voor gebruik gereed kan koopen of zelf kan bereiden (zie vlugschrift Plantenziekten- kundigen Dienst No. 7) kan men ook ge bruik maken van bet praeparaat Soibar, dat eveneens direct voor het gebruik ge reed is. Wil men de bespuiting tevens gebruiken om bepaalde insecten te bestrijden (rupsen en de rups der wormstekige vruchten) dan kan aan de Californische pap loodarsenaat worden toegevoegd (1, pCt ais meu pasta gebruikt pCt van den poeder vorm) of men kan dan gebruik maken van het prae paraat Nosprasit. Voor een en ander raadplege men o.m. de mededeelingeu van den PJantecziekten kundige Dienst No. 50 Schurftziekte tij appel en peer, No. 20 Wormstekigheid bij appel en peer, No. 33 Sproeien en Sproeiers, No. 43 Middelen tegen planten ziekten en schadelijke dieren in land- en tuinbouw. Verdere inlichtingen worden gaarn6 ver strekt door den Plantenziektenkundige Dienst te Wageningeningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren. HEUSDEN. Donderdagmorgen half vijf ver trok hier per stoomboot de processie naar den Briel. Er waren merkelijk meer pelgrims dan verleden jaar, naar We vernemen in totaal een dikke 300, van welke 27 uit onze plaats. Een mu ziekcorps maakte ter opluistering den tocht mee. Na een voorspoedige reis arriveerde de boot des avonds om 10 uur, waarna hien huiswaarts keerde, wat voor de Langstraters gemakkelijk viel, daar er, evenals des morgens, een extra tram reed. Zaterdagmiddag speelde de voet balvereen. „L.O.N.Q.A." een wedstrijd tegen „D.V.O." uit Sprang, welke door eerstgenoemde vereen, werd gewonnen met 41. De Fanfare der H. Familie be haalde Pinkstermaandag op het con cours te Zaltbommel een 2e prijs, in de le Afdeeling met 117 punten. Op het Vischconcours te Grave, dat Pinkstermaandag werd gehouden en waaraan de Heusdensche Hengelsport deelnam, behaalde de leden Adr. de Leeuw de le prijs (een bimbamklok) en D. Kolf de 8e prijs (2 schilderijen). Pachters van Staatsdomeingron- den, gelegen tusschen Well en Kei- zersveer, zijn opgeroepen tot bijwo-i ning eener vergadering die Donderdag avond 12 Juni in hotel „De twee ko lommen" te Waalwijk wordt gehouden. Doel der vergadering is pogingen aan te wenden, om vermindering der pacht som te krijgen. l AALBURG. Het zoontje van M. de Waal had Zondag het ongeluk van den trap te vallen, waardoor het zich zoodanig bezeerde, dat de hulp van Dr. Schmftz uit Veen moest worden ingeroepen. Maandag kwam J. van Kuijk, ge zeten op een rijwiel, in botsing met leen andere .wielrijder, waardoor hij kwam te vallen. Bewusteloos werd v. K. opgenomen. Dr. Schmitz uit Veen, ijlings ontboden zijnde, constateerde lichte hersenschudding. Naar wij later vernamen, maakt de patiënt het weer goed, zoodat hij er gelukkig geen hin der van zal ondervinden. ANDED. Door den tuinder G. Millenaar alhier, werden de eerste nieuwe aard appelen naar de veiling verzonden. De excursie, door de leerlingen van de le klasse der lagere landbouw school, is (Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer, op een te bezoe ken boerderij, niet doorgegaan. ALMKERK. De heer B. alhier, kreeg van een Daard zoo'n geweldige trap tegen zijn >een, dat hij zich direct onder genees- cundige behandeling moest stellen. i Gp 30 Aug. a.s., hoopt de Chr. zangvereen. alhier, deel te nemen aan het Nationaal Concours voor muziek- en zangvereen. te Heukelom. De heer K. alhier, werkzaam bij firma van Mill, autohandel te Gorin- bhem, had het ongeluk onder een au to te geraken welke onder de reparatie kantelde, met 't gevolg dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Thans is onder het vee van de heeren J. Kolff en H. Nieuwenhuizen, het zoo zeer igevreesde mond- en klauw zeer geconstateerd. Op de j.l. Vrijdag gehouden voor jaars-paardenmarkt werden ruim 60 stuks aangevoerd. Handel echter leven- dig. DRUNEN. Prijsnoteering van 5 Juni. Kruisbessen 35 ct. per kilo. Erwten 26—38 ct. per kilo. Peulen 2440 ct. per kilo. Aardbeien (bak) 100134 ct. p. kilo. Aardbeien II 6090 ct. per kilo. Aardbeien (koude gr.) 70—108 p. kg. Rabarber 12y2ct. per kilo. Postelein 1318 ct. per kilo. Asperges 4559 ct. per kilo. Asperges II 3040 ct. per kilo. Spinazie 111 ct. per kilo. Wagenaars 60—104 ct. per kilo. Snijhoonen 7478 ct. per kilo. Sperzieboonen 90104 ct. per kilo. Bloemkool 49 ct. per stuk. Bloemkool II 24 ct. per stuk. Savoyekool 29 ct. per stuk. Spitskool 310 ct. per stuk. Komkommers 810 ct. per stuk. Komkommers II 36 ct per stuk. Komkommers Wit 916 ct. per stuk. Komkommers Wit II 48 ct. per stuk. Sla 23 ct. per stuk. Selderij i/22i/2 ct. per bos. Keen 19 ct. per bos. Preij 68 ct. per bos. '8 GRAVENMOER. Zaterdagavond circa 6 uur, brak brand uit in de Iandbouwschuur van Mej. Adr. van Leizen aan het Oosteind. De brand greep, doordat het pand 'met riet gedekt was, zoo snel om zich heen dat, alhoewel de brandspuit spoedig ter plaatse was, aan redden niet te denken viel. Het! aangrenzend! woonhuis met stal, het welk eveneens met ridt' gedekt was, werd mede .een iprooi der vlammen. Van; cfen inboedel werd weinig gered. Omstreeks acht uur was •men den brand meester en was voor uitbreiding geen gevaar meer. Om cir ca 10 uur kon de brandweer, inrukken. Er werd m!et 2 slangen op de water leiding gewerkt. Dank zij de gunstige wind, anders ware ook de boerderij van den landbouwer P. Krijnen een prooider vlammen geworden. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. HERPT. De eerste hooigrasverpachtingen hebben alhier plaats gehad. Nu is er veel gras en de prijzen laag. Hier zijn de pachtprijzen met drie vierde ver minderd. i Het is een jaarlijksch gebruik dat dat „de schuts" op Pinkstermaandag een schietwedstrijd houdt, gebrek aan de noodige middelen was e venwel oor zaak, dat dit jaar geen wedstrijd kon Worden gehouden. Toen de bewoners Dinsdagmorgen wakker werden, zagen zij in den top van den schutsboom een parapluie bevestigd, terwijl den top verder voor het oog verborgen was door een voile. t HEDIKHUIZEN. Bij Kon. besluit van 4 Jum is benoemd tot burgemeester dezer ge meente, de heer J. A. J. van Heerveld. De niéuwe burgemeester is geboren te Druten in 1878. Hij is sedert 1919 wethouder van Cuyk, waar hij een groothandel heeft in brandstoffen. MEEUWEN. Naar wij vernemen zal, nu den heer BI. van Hoven, Ant. Rev., te Meeu wen blijft weigeren, het door hem, ee nige tijd geleden aangegane debat met Dr. Wiersma, S.D.A.P., over het on derwerp „De zonde van de S.D.A.P.", binnen enkele weken vanwege de S.D. A.P. in het café van -den heer D, Smits te Meeuwen wederom een open bare vergadering worden gehouden met vrij debat, om nogmaals hun standpunt hier uiteen te zetten. 1 vanaf I 45.met Torpedonaaf WIJK—AALBURG. POEDEROIJEN. De Gemeenteraad zal een open bare vergadering houden op Donder dag 12 Juni a.s., des voorm. 10 uur. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer te Aalst. 3. Wijziging begrooting 1929. WOUDRICHEM. De brievenbesteller Klootwijk, wordt van Werkendam overgeplaatst naar deze gemeente. Gedurende het tijdvak 30 Mei tot en met 5 Juni fj.l., werden aan cle vischmarkt alhier aangevoerd, 7 zal men ad f 1.25 tot f2.70 per pond; 2 elften ad fl.tot f2.05 per stuk; 1 schotje van f 1.05 per stuk en 1766Q finten ad 14 tot 27 cent per stuk. De dienstplichtige van de lichting 1930 dezer gemeente, H. Broekhuizen, is uit den dienst ontslagen wegens li chaamsgebreken. is JE ADRES WIJK—AALBURG. De Minister van Binnenlandschs Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat tot wederopzegging, doch uiterlijk tot J en met 22 April 1931, in de afgedamde IMaas van de schutsluis te Andel tojt de uitmonding bij Woudrichem en im het Heusdensch Kanaal, gedurende den nacht met wargarens mag worden ge- vischt. WAALWIJK. Zaterdagmiddag ging een drietal jonger8 van plm. 13 jaar naar het Zuide lijk afwateringskanaal bij Waalwjjk baden. A. van F. welke zich het eerst te water begaf zonk direct in de diepte, zonder dat zijn makkers hem hulp konden bieden. Eerst ra urenlang dreggen kon men het ontzielde lichaam boven halan. is JE ADRES WIJK—AALBURG. Reeds vroeg in het voorjaar, begint de kweeker zijn producten te verbouwen, an ru moet hy er voor zorgen, dat hy tot diep in het najaar toe den cultuarbodem bateeld houdt. In ononderbroken opvolging moeten de gewassen worden geoogst. Dit kan hij bereiken door meer dan een plan tensoort op denzelfden bodem te verbouwen. By de geforceerde cultuur worden veelal gewassen geteeld, met langere groeiperioden, waar by tevens gecombineerde teelt mogelyk is. De als tusschenteelt gebruikte planten moeten echter zoo gekozen, dat ze geen nadeel toebrengen aan de hoofdgewassen. Tevens moet men zich by tusschencultuur wachten voor overdrijving, anders loopt men gevaar aan de eene zijde te verliezen, wat men aan den anderen kant wint. Tweeërlei is noodig by tusschencultuur, de kweeker kan exemplaren er tusschen planten hy kan ook verschillende producten door elkaar zaaien. is JE ADRES WIJK—AALBURG. Is een stuk land met spinazie bezaaid, zoo kan de tuinder kool er tusschen planten. Groeien er stokboooen, zoo kan hij er kropsla tusschen zetten. Combineert hy uien met kool, dan zorgt by er voor, dat de uien al vroeg zyn ge zaaid, zoodat de kool in de bloeimaand tusschen geplant kan. Op enkele stukjes tuingrond worden in het Land van Altena komkommers, ook wel tomaten verbouwd. Wanneer nu in de kassen in 't Land van Altena komkommers geplant zijn, kan de kweeker by vermindering van den oogst, de planten ontdoen van de scheuten en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2