Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 5027 Woensdag 11 Juni Transpireerende Voeten VoorjaarZomer Antoon Remie ALADDIN EN TOOVERFLUIT PROEFTUINEN Slapeloosheid -B 1930 ■- RAMRUBRIEK. Vragen op rechtskundig gebied Iiigezoudeii. Belangrijk bericht. HEUSDEN. BEHOORENDE BIJ HET Redakteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. pp pp JU ÉH JU p HP Éi §H IP §§j f M JU jJJ UI hp Él II ill pp JU p* pp Éi H Onderstaande eindspelstudie vinden we in »Voor het Damspel*. Wit wint als volgt 1. 8—2 18—22 2. 2-46 10—14. Op 22—28 speelt wit 16—38, zw. 10—14, wit 3815, zw. 1419, wit 1540, zw. 19—23, wit 10—14 en wint. 3. 16-38 14—19 4. 38—15 49—23 5. 15-4 22-28 6. 4—10 wint. Een andere winst, als zwart op andere wyze speelt. 1. 8—2 10-15 2. 2—24 18—22 3. 24-13 22—28 4. 13- 24 28—32 5. 24—42 Nog een andere manier om te winnen. 1. 8—2 18—23 2. 2-24 23—28 3. 24—38 10—14 4. 38—15 28—32 5. 15—42 14—19 6. 42-15 19-23 Op 3237 van zwart, speelt wit 1510 en wint. 7. 15-20 23—28 8. 20—42 wint. Ouderen onder onze lezers herinneren zich misschien den Fransch-Duitschen oorlog nog. Zij weten dan hoe in dien tijd het geld ons land binnenstroomde en ook de lagere klassen zich allengs een weelde konden permiteeren, die hun tot dusver geheel onbekend was geweest. Doch zeker zijn ze dan ook niet verge ten, hoe hierop de beruchte tachtiger jaren zijn gevolgd. In een vroeger zeer welvarende streek werd toen een arbeider benijd, omdat hij toen een vast weekloon had van zegge f4.De landbouwer kon voor geen enkel product geld maken en was dus op zijn beurt weer niet in staat iets te laten verdienen. Zoo kon het voor komen, dat een zeer bekwaam oppassend metselaar zich genoodzaakt zag met aard appelschillen zijn middagmaal te doen en dat, toen de aardappeloogst misluk te de bevolking zijn toevlucht nam tot haver. Waar de gevolgen van dien oor log reeds zoo funest voor ons land wa ren, kon wel met zekerheid worden gezegd, dat ook de nasleep van den laatsten wereldoorlog voor ons land treu rig moest zijn. Ook nu hadden we ken nis gemaakt met een weelderoes van een groote massa. Waar menschenlevens niet meer werden geteld, daar genoot men van den dag van heden, zonder zich te verwaardigen op de toekomst ook maar eenigermate te letten. Het geld werd vaak met handenvol wegge smeten. Die roes overleefde den oorlog zelfs geruimen tijd. Waar nog in 1924 voor de vroege komkommers, toen de aanvoer op een enkele veiling per dag meerdere duizenden bedroeg, zoodat van primeur niet meer gesproken kon wor den, hier reeds f 1.50 per stuk werd be taald, hebben we met zoo'n weelde-uiting te doen. Soms schijnt men tot inkeer gekomen, maar dan laait de weelderoes nog weer op en zoo kwam het dit jaar voor, dat een partijtje aardbeien de vei ling deed per stuk 32 ets. Toch mogen we aannemen, dat het oogenblik van bezinning is aangebroken. Groote ge meenschappen, die zich door hun ver kwisting op den rand van den afgrond zagen geplaatst, zijn tot inkeer gekomen en „bezuiniging" werd het wachtwoord. en oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus, en is evenals Purol, verkrygbaar by Apoth. en Drogisten. Waar tijdens den wereldoorlog zoo ontzettend veel kapitaal is vernietigd, daar tracht men nu ailerwege althans te houden, wat men nog heeft en allerlei middelen beproeft men dus te beletten, dat het kapitaal naar het buitenland af vloeit. Zoo was het eertijds, zoo is het ook nu. Om dit afvloeien te beletten en tegelijkertijd zijn eigen bevolking te vreden te stellen, moet er voor worden gezorgd, dat men nu in het binnenland kan betrekken, wat voorheen uit het buitenland kwam en vele Regeeringen steunen dientengevolge op allerlei wijzen binnenlandsche producten. Het kan dus wel niet anders of een land, dat die artikelen tot dusver invoerde, komt voor verschillende moeilijkheden te staan. Nu valt niet te ontkennen, dat onzegeheele bodemcultuur in de eerste plaats op export is ingesteld en het behoeft dus geenszins verwondering te baren dat die, waar het buitenland grootendeels tot be zinning is gekomen, de nadoelen onder vindt. Toch zal men mij wel moeten toegeven dat de Maatschappij tot dusver de slagen heel wat beter heeft opgevan gen dan na den Fransch-Duitschen oor log. Natuurlijk neemt dit niet weg, dat we moeten trachten ook aan deze min aangename gevolgen zoo snel moge lijk te ontsnappen. Het doeltreffende middel is destijds gebleken le zijn ver betering van de kwaliteit van de ter verkoop aangeboden producten, gepaard gaande met een moderniseering der be drijven. Ook nu zullen we allicht niet tot allerlei kunstmatige middelen onze toevlucht moeten nemen en bijv. er maar op vertouwen, dat de Regeering ons wel zal helpen, want dan zal men wel be drogen uitkomen, al wil de Regeering zeker graag een natuurlijken gang van zaken bevorderen. Zelf zullen we dus de handen uit de mouw moeten steken en zien of we met de oude beproefde middelen nog iets kunnen bereiken. Hierbij moet echter even om gedacht worden, dat toen men weer was gekomen tot een normalen toestand en men dus weer loonend kon teelen, verschillende bedrijven zijn gesplitst in verband met de steeds stijgende vraag naar grond Zoo is dus een verschil i soms zal men reeds heel wat kunnen bereiken door het bedrijf als zoodanig meer inten sief te gaan bewerken, terwijl men in een ander geval in dit opzicht bijna al het hoogste heeft bereikt en dus, wil men tot zijn doel komen, een verandering in de teelten moet aanbrengen, dus van den landbouw moet gaan op den veel meer intensieven tuinbouw. Neemt men nu hierbij in aanmerking dat bij een meer intensief bedrijf op dezelfde oppervlakte meer bedrijfskapitaal noodig is en meer arbeid wordt gevraagd, dan voelt men wel, dat men allerminst hier renteniers kan gebruiken de tuinbouw vraagt ook van den leider van het bedrijf noesten arbeid. Nu leert de ondervinding dat elke omzetting met bezwaren gepaard gaat. Juist dan komt men voor dingen te staan, waarmede men niet zoo ver trouwd is en maakt daardoor vaak fou ten, die tengevolge hebben dat men zijn doel niet bereikt. Ook in dit opzicht is de geschiedenis zeer leerzaam en me nigeen, die na '80 geprobeerd had zich de nieuwe wijze eigen te maken, keerde gauw tot zijn gewone wijze van doen te rug, omdat hij zelf tot negatieve resul taten kwam. Slechts zeer langzaam leerde hij dan zijn gemaakte fouten ken nen en vaak wist hij die dan een vol genden keer te vermijden. In dit opzicht staan we thans heel wat sterker dan vroeger Niet alleen dat men zoo noodig advies kan krijgen, doch door het oprichten van proeftuinen is het zelfs mogelijk, dat men zich, voordat men zich aan een nieuwe teelt waagt, eerst volkomen op de hoogte stelt hoe men de zaak moet aanpakken. Zelfs kan men het niet alleen zien, doch van den deskundigen chef kan men alles hooren, hoe men moet handelen om tot een resultaat te komen. Volgt men dien weg dan kan men zich dus voor heel wat 6chade vrijwaren, daar men onmid dellijk kan profiteeren van de ervaring van anderen die in die teelt reeds bedre ven zijn. Dergelijke tuinen vertoonen dus cultures, die elders in ons land reeds met voordeel worden gedreven en zij zijn in zooverre werkelijk proeftuinendat ze probereeren welke van die teelten het beste in de streek zelf gaan. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. In de de eerste plaats vraagt daar dus het glas de aandacht. Men heeft daar grootendeels de nadeelige invloeden van ons klimaat uitgeschakeld en krijgt dus een product dat niet van wind of regen heeft geleden. De beginnende teeler kan zich nu voortdurend op de hoogte stel len hoe hij moet handelen en daardoor met veel meer gerustheid zich een wei nig glas aanschaffen, want bij opmerk zaamheid kan hij nu althans grove fouten ontwijken. Verschil tusschen den ge wonen landbouw eenerzijds en den vol len grondtuinbouw anderzijds bestaat vooral hierin, dat de tuinbouw niet zoo als de landbouw zich met een enkele oogst per jaar tevreden stelt, doch meer dere gewassen niet alleen na elkander laat volgen, doch ze ook in combinatie verbouwt. Nu heeft zoo'n combinatie altijd als nadeel dat hij meer van den grond vraagt, dus dat hy zwaarder ge mest moet worden, terwijl er bovendien meer arbeid gepresteerd moet worden dus een combinatie is duurder dan een enkele teelt. Voordeel heeft men er dus alleen d&n van, indien men ook werke lijk meer trekt en zoo is het gevolg hiervan dus, dat niet elke willekeurige samenvoeging der gewassen als een doel matige combinatie mag worden be schouwd. Men moet daarbij zelfs vrij veel eischen stellen en weer is het op een proeftuin te zien welke combinaties in de practijk doelmatig zijn gebleken en welke daarvan in de streek zelf het beste blijken te bevallen Ook hier is dus de proeftuin het middel om zich voor scha de te vrijwaren. Proeftuinen zijn dus een vorm van aanschouwelijk onderwijs en zij maken het mogelijk om zonder groote bezwaren zijn bodemcultures in nieuwe ba nen te laten loopen. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) heid van reizigers en goederen, ter opleg ging van de verplichting tot bekendmaking van dienstregeling en tarief, enz. Deze voorschriften moeten door alle veerdiensten worden nageleefd. Ik heb een jong paard, dat dezen winter op stal iets krampachtig was, doch nu in de wei kan ik er niets aan bespeuren. Kan ik nu zoo een paard voor eerlyk ver- koopen, of hoe lang kan kooper indien ik het niet zeg my aansprakelijk stellen A. B. Mag in eene plaatselijke politieverorde ning worden veiboden om hondeD, welke als bewakingshonden zyn aangegeven, op den weg te laten loopen? E. J. D. M. Moet voor het opvoeren eener variété- vertooning tydens eene bioscoopvoorstelling eene afzonderlijke vergunning van den Burgemeester worden verleend Z. Een bioscoop ondernemer, Ik ben huurder van eene bouwmans woning met daarby behoorend wei- en hooiland. Mag ik nu de mest der beesten verkoopen of ben ik verplicht, die op het land te gebruiken In het huurcontract is daaromtrent niets bepaald. W. Een huurder. Ik ben in het bezit eener schuldbeken tenis, waarin staat, dat de onderteekenaar zich verbindt het schuldig erkende terug te betalen. Nu zeggen sommigen, dat zoodanige schuldbekentenis niet rechtsgeldig zou zyn. Waarom zy dat zeggen, weet ik niet, maar nu vraag ik, of hun be wering juist is H. K. v. d. H. De Woudrichem8che veerboot vaart op heel uur van Gorinchem en op half uur van Woudrlchem. Nu ben ik van plan een veerdienst te openen op half uur van Go rinchem en op heel uur van Woudrichem en wil ook 's Zondags eeoige diensten varen. Daartoe heb ik een motorboot noodig voor 40 personen, welke ik op 't oogenblik kan koopen. Vóór ik die boot koop zou ik gaarne willen weten of ik den door my gewenschten veerdienst zonder eenig bs- zwaar kan gaan varen en zoo j* of dan de boot nog aan vereischten moet voldoen en ik nog formaliteiten heb te vervullen en zoo ja, welke Voor bet overzetveer GorinchemWou drichem bestaat geen veerrecht, d. i. de bevoegdheid om met uitsluiting van ieder ander, personen en goederen over te zetter. Ieder mag dus zonder ver gunning een veerdienst Gorinchem Woudrichem instellen, dus ook naast den tbans bestaanden. Nu bestaan er voor veerdiensten op de rivier »De Merwede* provinciale verordeningen, welke voorschrif ten geven ter verzekering van de veilig (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Dussen 28 Mei 1930, Geachte Red. Ondergeteekende verzoekt beleefd opname van onderstaand waarvoor mijn oprechten dank. Naar aanleiding van de gehouden ver gadering wegens perodieke aftreding van het bestuurslid van het groot en klein •Zuiderveldor, den Heer L. Hoevenaar op dei 28sten Mei j.l. meende ik toch even goed te doen, het licht te laten vallen op de verborgen plekken en vunze hoeken die sommige leden van een kerkgenootschap in hun harten mogelijk onbewust meedragen. Niettegenstaande alle mogelyk actie en minderwaardige practijken, is toch gebleken dat de heer L. Hoevenaar vertrouwen mocht ondervinden van allen die in hem vonden, iemand bezield met alle yver en wilskracht om zoo'n omvangryke post te bekleeden. De uitslag der stemming die mogelyk min der aangenaam was voor de albiekers, bswees dus dat de heer L. Hoevenaar met een meerderheid van 14 stemmen werd herkozen. De candidaat P, Koekkoek alhier mocht verwerven 47 stemmen, en Hoevenaar 61. Totaal dus 108 stemmen. Mocht dit eene aanwyzing zyn, voor de tegenstanders om slechts in eigen tuin het kwaad er uit te halen, en niet te wieden in den hof van anderen. Na afloop der zeer druk bezochte ver gadering wenschte de voorzitter den Heer Hoevenaar geluk, en was overtuigd dat by steeds op een waarlyk goed bestuurslid gedurende zes jaar mocht rekenen, om in het belang van alle ingelanden werkzaam te mogen zyn, wat ook werd bewezen door een byzonder groot aantal bezoekers van ingelanden en zelfs door buitenstaanders die hem in den huiselijken kring kwamen feliciteeren met zyn herbenoeming. Een ingeland. De nieuwe Voorjaar- en Zomercollectie's ontvangen Ruime keuze voor Dames- en Heeren Costuums, Man tels, enzenz PRACHTIGE STOFFEN en als steeds BILLIJKE PRIJZEN Prompts bediening 1 Nette afwerking Tijdige bestelling gewenscht Dames- en Heerenklesrmakery, BREESTRAAT 78, Nieuwsblad m ma, m m Wh W%> wT* 46. Wanneer ze nu maar onder den grond gebleven waren kon Aladdin zich moeilijk tot zijn ware grootte terugbrengen. Maar ze wilden ook een korteren weg terug nemen en die leidde voor een klein gedeelte door een greppel. Aladdin nam zijn kans waar en schudde plotseling zijn kwelgeesten van zich af. Vlug ontkurkte hij de flesch, nam al loopend een druppel, en daar stond hij weer, levensgroot, met een paar lilliputters aan zijn voeten. Hij wilde hen pakken, maar ze waren hem te vlug af en in de struiken ont kwamen ze in hun holen. Verheugd ging Aladdin nu verder. Hij wilde eerst Sheik terugvinden, om hem uit zijn benarde positie te redden. Na lang zoeken vond hij eindelijk de woning van den kluizenaar. 47. Nog maar net op tijd. De elfen hadden al gehoord van Aladdin's ontsnapping en ze waren met hun moe der en de kabouters naar Sheik's woning gegaan om, wanneer Aladdin nog niet teruggekeerd was, den kleinen kluizenaar naar hun woning te sleepen. Eerst had de fee hem in een Marabout veranderd, dan had den ze een geleerde vogel in huis, zei ze lachend. De twee zwartjes hadden hem al half door het luik ge sleurd en de elfen trokken joelend en schaterend mee. Aladdin's komst joeg ze echter op de vlucht en holder debolder vlogen ze in hun hol terug. Sheik, in zijn vermomming, lag buiten adem voor de opening. 48. Aladdin gaf hem gauw een druppel te drinken en gelukkig, zijn oude vriend stond weer levensgroot voor hem. Maar hij bleef een vogel, en hij zag er zonder ling uit in zijn nieuwe gedaante. Toch was hij blij dat Aladdin hem weer tot zijn vroegere grootte terug bracht. Ook hij had een kwaden tijd achter den rug. De elfen hadden, geholpen door de kabouters, den boel danig bij hem opgeschept en zelfs hadden ze ge dreigd, hem mee te nemen, wat ze nu ook bijna gedaan hadden. „Ik wist niet", zei hij, „dat ik zulke gevaar lijke buren had. En ik zal maar hopen dat die be- toovering niet blijvend is. Ik zal al dat kleine goed voortaan uit mijn nabijheid verjagen." „Och, je hebt er kwade en goede onder, net als bij ons", zei Aladdin, en hij dacht aan zijn vriendinnetje Aya met haar moeder, die niemand ooit kwaad zou den kunnen doen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5