Pil immer Heslaat uit 2 Waden. ESSENCES voor LIMONADES LIMONADESIROPEN Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5028. Vrijdag 13 Juni 1930. De Schuttersgilden te Heusden. A. Verschuur-Baert, Biiiuenland. 5. P. £ankhnyz<tt Co's 3a«k Agentschap van de flmjterdawjche Bank jt.V, Amjterda» Bekendmaking. Plaatselijk Hieuw» Zij, die zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jidi verschijnende nummers GRATIS *«and VAN alte^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regal meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor e* Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. De schutterijen, die zulk een voorna me rol in onze geschiedenis hebben gespeeld, waren in vroegeren tijd "belast met de eervolle taak bij binnenlandsche jcmlusten de rust te herstellen of den geboortegrond tegen vreemde overheer- sching te verdedigen. Haar ontstaan dagteekent van vroegere eeuwen en ver liest zich in de grijze oudheid. 1 We Avillen in korte trekken het be- fcvijs van een en ander leveren, om daarna in het bijzonder wat te vertel len over de Heusdenschne schutterijen. Vóór het onfstaari der steden verdeel den de dorpen en daarbij gelegen buur ten zich in graafschappen, vanwaar men in geval van landweer onder aanvoering van den heimraad ter heirvaart toog. De mansweerde, zoo noemde men de diensplichtigen, was van ló tot 60 jaren. Zij werd bij klokkenslag door den schout drossaart.of castelein opgeroe pen „om het harnasch gereed te hou den". Dit waren de zoogenaamde be den. Zoo werden die van Heusden b.v. in 1291 opgeroepen om dingsdag na grooten vastenavond naar Woercomme (Woudrichem) te treden tot hunnen neer ot dengene, dien hij daartoe schik ken zal. De geschiedenis der schuttersgilden leert ons, dat de oudste en aanzienlijk ste gilden in den regel Sint Joris tot beschermheilige kozen. De schut ters tot dit gilde behoorende, noemden zich gewoonlijk oude schutters, om zich te onderscheiden van een later opgericht St. Joris gild of wel van een later in dezelfde plaats opgekomen broe derschap. De oudste St Jorisgilden kre gen hunne voorrechten of privilegiën van vrouwe Johanna, hertoginne van Braband. Op het Sint Joris gild volgde in rang dat van Sint Sebastiaan. De vroe gere schutgilden onderscheiden zich ook dioor bijvoeging van den naam van het door hen gebruikte wapentuig, n.I. voet boog ot handboog. En zoo is het dan te verklaren, dat de Heusdensche schut ters van het gilde Sint Joris zich noem den „de oude schutters van den voet boog van Sint Joris". De zucht om' zich in alle steden en de voornaamste dorpen in schuttersgilden te vereenigingen om zich te oefenèn in het schieten naaf de schijf, het wit, den vogel of de papegaai, ontstond tneer en meer. En daaraan hebben de schuttersdoelen en schuttersboomgaar- den hun ontstaan te danken. De geschiedenis der schuttersgilden leert ons dat de meeste door overmati ge geldverspilling, veelvuldige maaltij den, kleederdracht, enz., gebukt gi|n- glen onder den last der schulden. De hoofdoorzaak schijnt wel in de groote kleederdracht gezocht te moeten wor den. Zoo waren bij een schuttersfeest in 1419 de schutters van Sint Joris' te Heusden gekleed in purper damast zijde, versierd met neteldoek en kant werk, omhangen met gouden halskete nen, waarin edelgesteenten schitterden. Later hebben de Heusdensche schut ters hun kleedij zeer belangrijk ver eenvoudigd en daaraan is het dan ookt stellig te danken dat het schutterscolle- ge te Heusden, ofschoon een der oud ste, tot het begin dezer eeuw is blijven bestaan. De schutters van Heusden ga ven meermalen wedstrijden of woon den die zelf bij. Zoo lazen we o.m.y, dat bij een wedstrijd te Heusden, in 1629 uitgeschreven, die van Dordrecht den prijs behaalden, en dat op het groote schietspel te Doornik in 1455 o.a. ook het St. Joris gilde van Heus den uitgenoodigd was. Wanneer we de geschiedenis nagaan dan zien we dat de Heeren van Heus den in de 9e en 10e eeuw met de hun nen ten strijde togen. Reeds in 1048 zag men Johan, Boudewijnszoon, den achtsten Heer van Heusden en stichter van het dorp Nederhemert met zijn krijgsbende voor Dordrecht. En Jan IV, de veertiende Heer van Heusden trok in 1184 met de zijnen naar 's-Hertogen- bosch om de huizen te vernielen, die tot vergrooting en uitbreiding van die stad werden aangebouwd. Naijver al leen gaf aanleiding tot dien tocht omL dat men den toenemenden bloei van 's-Hertogenbosch met leede oogen aan- izag en men zich van dien bloei in de toekomst weinig goeds voor Heus den voorstelde. In lateren tijd heeft het zich dan ook bevestigd dat dfi vermoeden in geenen deele ongegrond was. Johanna, de drie en twintigste vrou we van Heusden, heeft bijzonder veel voor de stad en meer nog in het bijt- zonder voor het schuttersgilde van St. Joris gedaan. Zoo schonk zij aan de stad een huis, waar later in 1461 het stadhuis is gebouwd. De schutterij ont ving van haar als bewijs van dank baarheid voor bewezen schuttersdien sten den vollen eigendom van een aan zienlijken uiterwaard, welke in het begin dezer eeuw bij de opheffing van het gilde werd verkocht en welks opbrengst door de resteerende vijf schutters ten eigen bate werd verdeeld, hetgeen tot tal van onaangenaamheden binnen Heusden's wallen aanleiding heeft go- geven. Bij de oprichting der jonge schutters van de colveniers te Heusden, die met vuurroeren gewapend waren, werd het college van oude schutters van verdere landsdiensten ontslagen. Het college ontving bij die gelegenheid in 1617 Sinaasappel - Citroen Frambozen - Ananas. 40 cent per flacon CITROENZUUR. Botermarkt HEUSDEN. Van den schout graaf van Wassenaar van Obdam, namens zijn Souverein het iwapen van Heusden, zijnde het wiel met den vergulden helm, ten geschenke. Bovendien bevestigde hij den titel van edelachtbaar college, in 1577 verkregen. Van dien tijd af schijnen de schut ters van St. Joris zich meer rustig en vreedzaam te hebben bepaald tot het houden van bijeenkomsten, waarbij de (thans nog op het stadhuis aanwezige drinkhoorn een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld. De broederlijke gezindheid, die te al len tijde onder de leden van het gild had geheerscht, werd :jn het laatste der 18e eeuw iop droevige wijze ge stoord. Reeds in 1785 ontstonden er partijschappen in het college doordat met (meerderheid van stemmen besloten werd een der leden te ontschutteren, Olmdat hij zich verzet had tegen de jaarlijksche vergadering van den ma gistraat. Meerdere schutters volgden, doch allen werden in 1788 gerehabili teerd. Nieuwe tweedracht was in 1794 het gevolg van staatkundige gebeurteniss- sen. Sommige leden' n.I. verlangden dat de oranjelinten vanj het vaandel zouden worden afgenomen, waartegen anderen zich verzetten. De toenmaals alles be zielende geest van vrijheid, gelijkheid en broederschap trachtte zich ook den weg te banen tot in de vergaderplaats der schutters. 'Omstreeks 1800 zijn tie bezittingen en (eigendommen van het St. Joris gilde meermalen bedreigd. In 1820 ontving het gilde 'erene aanscfirijving van de landsregeering om te: bewijzen dat de uiterwaard, tioor hetzelve in eigendom bezeten niet als eigendom van den staat kon worden beschouwd. Hieraan werd door het gilde voldaan met als ge-i volg dat de rijswaard, genaamd Vus- kenswaard, gelegen onder Bern nabij Heusden en groot omstreeks zestien morgen, beschouwd zou worden als vol ledig eigendom van het gilde. In de jaren 1821, 1824 en 1826 wer den fde goederen en bezittingen opnieuw bedreigd, maar de aanvallen konden wederom met succes worden afgesla gen. Een der leden van het gilde, tevens wethouder der stad Heusden, Cornells Sprengers genaamd had 'aan Z.M. den Koning een vertoog ingezonden en bo vendien alle middelen aangewend, wel ke strekken konden om aanleiding te geven tot ontbinding van het college en tot het bezigen der eigendommen voor eenige andere bestemming. Zon der het college er in te kennen hard hij, met verkrachting zijner afgelegde gelofte, de belangen van het college smadelijk getrapt. Geen wonder dan ook dat besloten werd om hem voort aan nimmer of ooit eene vergadering, teer- of feestdag" meer aan te zeggen en dat de zilveren penning, door hem in 1817 aan (het college vereerd, van de ketting werd verwijderd. (Slot volgt.) OVER DEN KOP GESLAGEN. Tusschen Best en Oirschot sloeg een motor, waarop de bestuurder en een duo passagier zaten, doordat een band sprong, over den kop. De twee beryders bleven hevig bloedend met ernstige hoofdwonden bewusteloos op den grond liggen. Een voorbijkomend wielrijder ging in aiierjjl een geneesheer waarschuwen, die den toestand van een der slachtoffers hoogst bedenkelyk achtte. Deze werd naar het Gasthuis te Oirschot overgebracht. Zjjn toestand is zeer zorgeljjk. De andere bekwam geen levensgevaarlijke verwondingen. DE KINDERVERLAMMING. Te Gouda heeft zich één nieuw geval van kinderverlamming voorgedaan. Het sterftecijfer onderging geen uitbreiding. De toestand der opgenomen pat ëoten is onver anderd. In verband met het voorkomen van kinderverlamming hebben Burg. en Weth. besloten de Stedelijke Zweminrichting aan de Houtmansgracht tot nader aankondiging te sluiter, omdat bij het gebruik maken van deze openbare zwemgelegenheid ver spreiding der besmettelyke ziekte kan worden bevorderd, daar het besmettings gevaar door middel van ongekookt water by de kinderverlamming groot is. Ook de kindervoorstellingen in de bios copen zyn afgelast. De burgemeester van Gouda heeft be kend gemaakt, dat gebruik van ongekookte melk en drinkwater thans ten sterkste moet worden ontraden, Hjj adviseert daarom melk en drinkwater voor het gebruik te koken. Te Oude Wetering bij Leiden hebben zich twee gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Ook te Oserschie zyn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. FELLE BRAND°TE HELMOND. Te Helmond brak een felle brand uit in een der lompenpakhuizen van den heer De V., aan den Mierlooscheweg. Het uit gegalvaniseerd ijzer opgetrokken gebouw was in een oogwenk een groote vuurzee eo wolken zwarte rook dreven over de stad. De brandweer was met twee spui ten ter plaatse en moest meer dan 1000 meter slang uitleggen om den vuurhaard te bereiken. Van den inhoud van het pakhuis was niets meer te reddeD. Dui zenden kilo's poetskatoen en een groot aantal oude autobanden gingen verloren. De schade, door de betrokkenen geraamd op f 20 000, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. OP EEN AUTOBAND ZEEWAARTS GEDREVEN. Met moeite gered. De heer G. Mellema, lid van de Rot- terdamsche Zwemclub, beeft by den Was- senaarsche Slag een stadgenoot, die met een autoband zee was ingegaaD, met levens gevaar gered. De heer Mellema, die daar met zyn vrouw wandelde, werd door bet hulpgeroep van een paar dames op het ongeval attent gemaakt. In de verte zag men twee per sonen in zee, die door den sterken stroom werden meegevoerd. Onmiddellijk begaf hy zich te water en kreeg weldra één der personen, die op een autoband weg dreef, te pakken. Met groote moeite bracht bij hem tot op een veertig meter van de kust, toen assistentie kwam opda gen. De naam van den geredde is niet be kend. De andere persoon wist half uit geput bet strand te bereiken. telef. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarde», Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitloting8&„ Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BV* Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA AANGEVALLEN. Aneta seint uit MedanZeven Chineesche koelies gewapend met parangs hebben ge- zameDlyk den Chineesche opzichter van de tabaksonderneming Bekioen der Deli Maat schappij in de onderafd. Boven-Langkat, Gouvt. Oostkust van Sumatra, aangevallen en zwaar verwond. EeB koel), die te hulp snelde werd eveneens gewond. De aan leiding was een aanmerking op het werk. De aanvallers zyn gearresteerd. Sinaasappel, Citroen, Ananas, Frambozen en Grenadine van de N.V. Maatschappij „de Betuwe" in heele en halve flacons. HÉÉL WAT ANDERS, HÉÉL WAT BETER. A. BAAI JENS, Concours-Hippique te Gorinchem- Dit concours werd Pinkstermaandag on der een schitterende weersgesteldheid ge houden en ving reeds des morgens om 8 uur aan met een dressuurproef voor leden van Lande). Ryvereenigingen, waarvoor zich 26 ruiters hadden aangemeld. Aan de dressuurproef voor afdeelingen van Lande). Ryvereenigingen werd door 7 vereenigingen deelgenomen. De verrichticgsproef voor M. C. Merriën werd eveneens op het terrein afgelegd, in afwyking van vorige jaren, toen steeds een tocht over buitenwegen werd gemaakt. Van een uur tot half twee werd ge pauzeerd, alstoen werd begonnen met de keuring van het fype rijpaard, waarvoor niet minder dan 48 inschrijvingen waren. Na deze keuring ving het eotecurs voor eenspannen aan. Het mooist voor de toeschouwers was we), de parade van 12 Lande). Ryvereen. waaraan door een kleine 100 ruiters werd deelgenomen. De ruiters reden onder lei ding van instructeur Vogelaar, den ring binnen en werden hartelijk toegejuicht. Voor het concours tweespannen waren 5 deelnemers, terwjjl aan het springcon cours een dertigtal ruiters deelnamen. Hieronder volgen de uitslagen, voor zoo ver zij betrekking op personen uit onze omgeving hebben Afdeeling 1. Individuëele dressuurproef voor leden van Landel. Ryvereenigingen. Eervolle vermelding Am. Zylmans te Raamsdonk met Jo. Afdeeling 3. Verrichtingsproef voor M. C. Meniën 1930. Voor een prys van f 10 kwamen o.m .in aanmerking Nalia van A. van Loon te Kerkwyk, Nance van H. C. J. de Bont te Raams donk. Nebona van J. J. Boon Staal te Raams donk. Nonata van C. A. Vervoorn te Brake). Gienetje van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Maline van dezelfden. Meta van D. Millenaar te Andel. Afdeeling 7. Concours Eenspannen Merriën (Type Landbouwtuigpaard). Eervolle vermelding Gebrs. Smits te Waspik met Lera. Afdeeling 9. Concours Tweespannen voor boerenwagens. Ie prys C. A. Vervoorn te Brake! mei Minie en Nanie. 2e prysGebrs. Smits te Waspik met Lera en Oberte. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDFït maakt bekend: dat de gewone jaarlijkache collecte voor bet Fonds ter Aanmoediging en Onder steuning van den Gewapende» Dienst m de Nederlanden voor deze gemeente aai worden gehouden op Maandag 16 Jout a. welke collecte in de belangstelling der ingezetenen wordt aanbevolen. H e a 8 d e n, 11 Juni 1930. De Burgemeester voornoemd^ H. J. VAN EGGELEüi VOOR Mantels - Japonnen - Hoeden la uw adrea BAHLMANN GORINCHE» HEUSDEN. Te 's Bosch hadden ter provincial! griffie de volgende aanbesteding plaats Het vernieuwen van het verfwerk van de brug over de Bergscbe Maas. Raming f15.000 J. G. Verlaat, Kamerling (U.) f 16.98® J. van Roojj, Boxtel 18.50® Fa. Fur ster, Zeist 16 9915 A. Breet. Heer-Hugowaard 18.29® H. Pothof, Groningen 16.880 R. In 't Veld, Breda >17.2-00 L. van Tricht, Dordrecht 16.55T J. Smits, Made 18.70® F. J. Misset, Hilversum 15.37b Gedeeltelyk vernieuwen van de brug ever de Bergscbe Maas. Raming f 3OOG H. G. Regtswinkel, Rossum f 2935 J. Huberts, Nymegen f3173 H. A. v. d. Brand, Oud- en Nieuw Gastel 296® A.s. Zaterdag zal in Heusden es- omliggende dorpen een bloempje ten ver koop worden aangeboden, ten behoeve va» het Verpleegfonds, en waarvan de opbrengsè komt ten bate van de tuberculosebestrij ding in Noord-Brabant. AALST. De muziekvereen. Prins Henderikc alhier, directeur de heer J. van Berkel ail Ammerzoden, behaalde op het Nationaal Concours op 2e Pinksterdag te Bergambacb* gehouden, een 2e prys in de afdeeling Uitmuntendheidc. Voorwaar een mooi» prestatie, waarmee wy Directeur en lede» van harte geluk wenschen. BRAKER i j Het voormalige doktershuis, toebe- hoorende aan de gemeente, is op Dinsdag J.l. bij toeslag publiek verkocht voor f 305b' GORINCHEM. Veiling 10 Juni I Aardbekn 50—64 et, 2e srt. 20—35 et, spinazie 57y2 et, postelein 6x/a'h ct, peulen (bak) 2130 ct., nieuwe aard- appelen muizen 13 ct., eerstelingen 13 NIEUWSBLAD voor liet Land nn Heisdei en Altenaje Langstraat en de liiitlirvurt DROGISTERIJ Botermarkt 88, HEUSDEN Asb de Gebrs. v. d. Staak alhier en E. G. Nieuwkoop en Zo. te Heesbee» is opgedragen het bouwen van een woon- en winkelhuis voor den heer T. v. Helde» te Wijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1