LET OP Drogisterij Firma COOPS l l De Schuttersgilden te Heusden. IP" ESSENCES voor LIMONADES Agentschap van de Anisterdatnsche Bank jTVAmsterdam, Buitenland Doorrookers en Houten Pijpen A. BAAIJENS, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5030. Vrijdag 20 Juni 1930. Drogerijen. Chemicaliën Gasthuisstraat 507 GOEIiNCHEM Ziekenverplegingsartikelen. Verbandstoffen. Zij, die zich op dit Blad wenschen te dbonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS A. Verschuur=Baert, Ififuieiihiiid VAN alten* Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nemmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19 Postrekening no 61525. Advertentiën van i6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor es Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. Uw ei^en belang zegt U koopt in de Telefoon 264. SLOT In 1837 werd tusschen het college van heeren oude schutters van den voet boog van St. Joris en dat van jonge colvcniers, schutters van den handboog, beiden te Heusden* gevestigd, een on derlinge overeenkomst gesloten, om bei de collegiën tot één te vereenigen, on der den naam' van: "Collegie van hee- iren oude schutters van den voetboog van Sint Joris, gecombineerd met dat van heeren jonge colveniersschutters van den Handboog te Heusden". Het tijdperk, hetwelk nu volgde, was voor het collegie een tijdperk van toe- nemenden bloei en vooruitgang. Door de vermeerderde waarde der landerij en en de daaruit voortvloeiende hoo gtere landpachten, gepaard aan eene goede en geregelde administratie, mocht het collegie zich verheugen in de ver meerdering zijner inkomsten. Het maak te daar\ an ruimschoots gebruik om ram pen te lenigen en wel te doen aan be hoeftige stad- en landgenooten, het geen ook vroeger steeds het streven van het gild is geweest. Ruime winter bed eel ingen vielen een groot aantal be hoeftige ingezetenen van de stad ten deel en de weduwe van een voor jaren loverleden medelid van het collegie, in kommervolle omstandigheden verkee- rende, ontving tot aan haar sterfdag Wekelijks een bijdrage in geld, welke, op de meest kiesche wijze gegeven, haar volkomen in staat stelde, in hare behoeften zeer behoorlijk te kunnen voorzien. In 1855 werd besloten om op den 28en October van het volgend jaar het 500-jarig jubileum feestelijk te herden ken der gifte of schenking van den vroeger omschreven aanzienlijken uiter waard, door vrouwe Johanna, herto- ginne van Brabant, de laatste of drie en twintigste vrouwe van Heusden. Op den dag van; het feest wapperde reeds in den vroegen morgen de nationale vlag. niet alleen van het schuttersge- bouw, maar ook van het stadhuis, de kerken, een groot aantal woningen van ingezetenen en de schepen in de stads- haven, terwijl het klokkenspel der stad zich in den loop van den dag bij af wisseling deed hooren. Boven den ingang van het schutters- gcbouw prijkte de aloude voetboog, be tnevens het wapenschild, in 1617 op boog gezag door den castelein dros- saart van stad en lande van Heusden, den graaf van Wassenaar Obdam, aan het collegie geschonken. De feestzaal was schitterend aangekleed en leverde leen schilderachtig geheel op. De hoofdman, omhangen met een der Irijke zilveren kettingen met schilden en verdere insigniën, de leden met het beeld van St. Joris, de- dames versierd met de kleuren der stad, begaven zich buiten het gebouw, waar zich de leden bevonden, van het te Heusden nog heden ten dage bestaande en bloeiende scherpschuttersgilde van St. Blasius. Een der dames nam linten van roode en gele zijde, de kleuren van het schut- terscollegie, en hechtte daarmede een zilveren gedenkpenning aan de banier van het St. Blasiusgild. Aan de eene zijde van den gedenkpenning stond St. Jorisi en daaronder het wapen der stad, aan de keerzijde de woorden: „,Aan het scherpschuttersgilde van St. Blasius te Heusden, aangeboden door het collegie van oude schutters van den voetboog van) St. Joris aldaar, bij de gedachtenisviering van de 500-jarige gifte door vrouwe Johanna, hertoginne van Braband". Gedurende deze plechtigheid lieten zich bij afwisseling het klokkenspel en de muziek van Herpt en Bern hooren. Nadat de gedenkpenning, welke thans nog aan het vaandel is bevestigd, aan gehecht was, hield de hoofdman der oude schutters een rede om te wijzen op den broederband, welke steeds tus schen beide gilden had bestaan. Hij hoop te dat de gedenkpennnig mocht strek ken om dien broederband nog nauwer aan te halen en eindegde met den/ wensch, dat wanneer eenmaal op nieuw vijf eeuwen haren loop zouden hebben volbracht, de nakomelingen der leden van het St. Blasius gild met even groo te voldoening en rechtmatigen trots op de daden hunner voorouders en voor gangers in het gild mochten terug- Zien als dit nu het geval was bij het college van oude schutters van St. Joris. Hoe is het nu gegaan met de schut tersgilden St. Joris en St. Blasius? Het gilde St. Joris vulde zich aan door coöptatie, d.w.z. dat de leden- van het gilde iemand vroegen om lid te worden. Dit nu was in geen jaren meer ge beurd zoodat het gilde in 1905 nog slechts 5 oif 6 leden telde. Er werd toen besloten om de vaste eigendommen ten eigen bate te verkoopen en de roerende bezittingen ten geschenke aan het rijk af te staan. D;it geschiedde en het gil de St. Joris was daardoor voor goed verdwenen. Het gilde van /St. Blasius, hetwelk reeds 83 jaren bestaat, heeft thans nog 25 a 30 leden, die met grooten ijver de schietsport beoefenen onder hun nen uitmuntenden hoofdman F. van Bla- del. St. Blasius is een van de zeer wei nige Brabantsche gilden, dat nog een keizer bezit, n.l. in den Hqer P. v. d. Oever. Men wordt n.l. keizer door drie maal achter elkander het koningschap, hetwelk om de twee jaren verschoten wordt, te hebben verworven, zoodat de keizerskroon uit den aard der zaak slechts bij zeer hooge uitzondering kan worden verkregen. Waar wij het steeds betreuren dat Ivereenigingen, welke in het grijs ver leden haren oorsprong vinden, verdwij nen, hopen wij dat het Heusdensche schuttersgilde van St. Blasius niet slechts nog tal van jaren moge blijven bestaan, maar steeds in groei en bloei moge toenemen. Sinaasappel - Citroen Frambozen - Ananas. 40 cent per flacon. CITROENZUUR. Botermarkt BEUSDEN. DE MOORD TE BENNEKOM. Voor de Rechtbank te Arnhem is be handeld de zaak tegen Jan Hoek te Ede. Verdachte stond terecht wegens de be. kende aanranding van twee verpleegsters in de bosschen bij Bennekom, gevolgd door doodslag op een harer, mej. Koperberg. De officier van justitie heeft tegen hem levenslange gevangenisstraf geëischt. KINDERVERLAMMING. In de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht deed zich een geval van kinderverlamming voor bij een 4-jarig kind van P. L. De kleine is ter verpleging in de barakken van het Gem. Ziekenhuis te Dordrecht opgenomen. MOTOR-ONGELUK. Op den weg van Boxmeer naar St. Antonis is een ernstig motor-ongeluk ge beurd. De aannemer Pelzer uit Rijkevoort reed op tot nu toe onverklaarbare wijze tegen een boom. Hij werd van zijn motor geslingerd en was nagenoeg op slag dood. Het slachtoffer is vader van 9 kinderen, van wie de jongste één dag oud is. DE RIJKSMIDDELEN. In Mei hebben de Rijksmiddelen f50.777.300 opgebracht, of f2.058.300 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari bedroeg de opbrengst uit de gewone bronnen f220.014.300, of f 10.025.800 meer dan een jaar geleden. GEVALLEN. Het 4-jarig dochtertje van den heer P. J. ten Berge, wonende aan de oude Vischmarkt te Zwolle, viel uit de boven verdieping van een hoogte van ongeveer 15 meter. Het kindje werd naar het ziekenhuis gebracht, waar het bij aan komst was overleden. Ic het Zuid-Hollandsche Koffiehuis" te Breda, is een ernstig ongeluk gebeurd. Toen de 17-jarige mej. B. van T. bezig was door het zolderluik aan de achter zijde van het restaurant warm water op te takelen, verloor zij haar evenwicht en viel zij van den 10 Meter boogen zolder. Het meisje, dat levensgevaarlijke verwon dingen had bekomen, is naar het zieken huis vervoerd. BRAND. Maandagnacht is brand uitgebroken in de sigarenfabriek van de Gebr. Van Ma nen te Veenendaal. Het fabriekje, waariu des daags ongeveer 15 man werkzaam zijn, brandde tot den grond toe af. De voorraad tabak en 20.000 sigaren werden door het vuur vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Lisse was een felle brand uitge broken in de graanmaalderij en grossier- derij van den heer F. M. Verduyn aan de Kanaalstraat. De brandweer was spoe dig ter plaatse, doch was tegen de groote vuurzee niet opgewassen, waarom dan ook brandspuiten uit omliggende gemeen ten hulp kwamen verleenen. De vlammen vonden gretig voedsel in de groote voorraden meel, graan, suiker, enz. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade wordt op f 150.060 geraamd. Te Witten (gera. Assen) is de groote boerderij, bewoond door den landbouwer J. van Veen en toebehoorende aan mevr. Goddard van der Wijk te Zutphen, ge heel afgebrand. De brand is door onbe kende oorzaak in de schuur ontstaan en is naar de boerderij overgeslagen. Door de groote droogte was blusschen onmoge lijk. Huis en inboedel waren verzekerd. AANGEVALLEN. Te Franeker heeft Maandag, toen een rondreizende berenleider bij het stations koffiehuis zijn beer, die ongemuilkorfd was, in een hoek had vastgebonden, in een onbewaakt oogenblik de beer het tweejarig kindje van den caféhouder B. aangevallen en zoodanig in bet hoofd ge beten, dat het eenige oogenblikken later is overleden. OOK EEN RECORD 1 Te Princenhage werd een chauffeur, de 19-jarige v. d. L., die zeer merkbaar onder den invloed van sterken drank ver keerde, door een veldwachter aangeroepen om halt te houden. Hij reed door of er niets gebeurd was, maar werd door de telef. wo. is Haamsdcnksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaardast Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich roet den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotiöggs*, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomt Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. tHtr Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA politie achterhaald en tot stilstaan gebracht. Hij kreeg toen proces-verbaal wegens le. niet voldoen aan een vordering tot stilstaan 2e. het niet werken der rem men 3e het niet bezitten van een rij bewijs 4e. id. van een nummerbewjjs 5e. id. wegenbelastingkaart6e. het niet behoorlijk aanwezig zijn van letter en nummer op den auto 7e. dronkenschap. Daags daarna kwam hij per motorrijwiel om zijn Fordje bij de politie terug te vragen. Bij de 7 bekeuringen van den vorigen avond kreeg hij er toen nog 4 bijook voor dit motorrijwiel had hij le. geen rijbewijs; 2e. geen nummer- bewijs 3e. geen wegenbelastingkaart en ten 4e. werkten de remmen er niet van. ZWEMT VOORZICHTIG! In den loop van den laatsten Zondag zijn in de rivieren en meertjes van Berlijn 11 personen bij het zwemmen verdronken. ZWAAR ONWEER IN BEIEREN. In de Beiersche laagvlakte heeft een onweer, gepaard gaande met een wolk breuk, gewoed. Bij Bergham werd een boer door den bliksem gedood, terwijl te Durnhart een boerin met een meid, die bij een hooischuur voor den regen schuil den, eveneens door den bliksem werden gedood. o HET GEVAAR VAN KOUD DRINKEN ALS MEN VERHIT IS. Na een wandeling bij Berchtergaden dronk een spoorweg-inspecteur uit Maag denburg, die sterk verhit was, om zich te verkoelen, een glas bier. Toen hij echter verder wilde wandelen, zakte hij na weinige stappen dood ineen. ZIJN GEZIN UITGEMOORD. Te Prenzlau (Duitschland) heeft de 33 jarige arbeider G. Schmidt zijn vrouw, 2 dochtertjes en zijn zoontje met een zak mes vermoord. Na zijn gruwelijke daad heeft de man de hand aan zichzelf ge- slageD. BOTSING. In de Gartnerstrasse te Berlijn ontstond een botsing tusschen een vrachtauto en een taxi. De taxi werd op zij geslingerd en sloeg om, toevallig een straatveger mee sleurend. Deze liep een dubbele schedel breuk op. De beide personen in de taxi werden zwaar gewond. BEEN AFGESCHEURD. Op het station Saalfeld wilde een arts, die op het perron een glas bier had ge dronken, in den vertrekkenden trein sprin gen. Hij kwam met zijn been tusschen treeplank en perron en het been werd hem tot de knie afgescheurd. Na de ampu tatie is hij gestorven. VERPLETTERD. Tengevolge van een botsing te Welling ton op Nieuw-Zeeland tusschen een trein en een auto bij Christchurch werden 4 pleegzusters van het Ziekenhuis en de chauffeur van de auto gedood. 2 DOODEN 7 GEWONDEN. Een vrachtauto waarin zich 18 personen bevonden, die van een vergadering terug keerden, is op den weg van Batenhorst naar Bromberg tegen een boom gereden, waarna de auto 3 Meter omlaag viel en geheel vernield werd. Twee der inzittenden wer den gedood en 7 zwaar gewond. GROOTE BRAND. In het dorp Radawnitz in Pruisisete Posen is een brand uitgebroken, die ee® zoodanigen omvang aanvatte, dat de be woners van de geheele dorpstraat in een» paniek vluchtten. De brandweer moesï toezien dat 20 gebouwen, waaronder S woonhuizen een prooi der vlammen werdeat, TREINBOTSING TE BRUSSEL. In het Zuiderstation te Brussel is eci* locomotief middeu in de flank van «fe» sneltrein van Parijs naar Brussel geredesu Twee wagons werden omvergeworpen. De trein reed gelukkig langzaam. De machi nist werd ernstig gekwetst, eenige reizi gers liepen lichte verwondingen op. De locomotief was door een onveilig signaal heengereden. Er wordt een onderzoek in gesteld. AAAAAAf AAAA JtAjftt ONTVANGEN een ruime sorteering Botermarkt 88 HEUSDEN. waterschappen Bij Kon. Besluit zijn benoemd met I Juli tot heemraad van het waterschap Vervoornepolder J. Bakker te Werkendaia, met 1 Juli tot heemraad van het water schap de Hooge Maasdyk van het Boven land van Heusden, voor het watersehajp de Binnenpolder van Vlijmen, J. de Vaa» Hzn. te Vlijmen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met 11 Juli tot heesa- raad van het waterschap de Hooge Maas dijk van het Bovenland van Heusden, voor de waterschappen de Polder va» Heesbeen en de Binnenpolder van Doe veren, N. J. Brouwers te Heesbeen. esperanto bij het onderwijs Zaterdag j.l. had op initiatief van de Federatie van Arbeiders Esperantisten een bespreking plaats tusschen vertegen woordigers van de landelijke Esperant® vereenigingen en de onderwijzers organi saties, teneinde stappen te kunnen doen om bij de a.s. wijziging van de L. O. wet Esperanto als facultatief leervak op de scholen mogelijk te maken. Vertegen woordigd waren de Fed. van Arbeider» Esperantisten, de Nederlandsche Esperan tisten vereeniging, Nederlanda Protestanto, N. O. G. en Bond van Nederlandsche Onderwijzers. De R. K. organisatie» hadden bericht van verhindering ge zonden. Er werd een comité samengesteld waarin zitting hebben de heeren P. Mabesoone (Ned. Esp. Vereen.). P. Krijt (Fed. Arb. Esp.), H. C. v. Leeuwen (N. P.J, J. Alberda (Centrale Esp. Prop. commissie te Nijmegen). Ook de andere Esperan tisten Vereenigingen en onderwijzers or ganisaties zullen worden aangezocht, zit ting te nemen in het comité. Over het algemeen kon worden vast gesteld, dat de onderwijzers organisaties zeer sympathiek staan tegenover de Es peranto beweging en volle medewerking zullen verleenen tot het bereiken van hei gestelde doel. iwvsmui vsor lit Laid in Heusden es Altenaje Laiistreat 11 lis Bmiltrviiri Dit mimer nestaat uit 2 maden. i DROGISTERIJ 5. lankbnyztn Co s Bank Jf.V.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1