0 yiir kit Laid van Heisüei ei AltenajgLaiistraat ei de Biiitlimirl Oil «mer aestaai oil 2 maden. 5. P. lankbsyzcn ft Co s Bank fl.V. doodt LIMONADESIROPEN HEI! MA CAAMLS Wegens Verbouwing tegen SPOTPRIJZEN. Agentschap van de Amsterdatnsche Bank fl.V, Amsterdam. SHELL-TOX progisterij A. Verschunr-Baert Botermarkt - flensden. iiiiiiieulaiid Opticien - - Bandagist Groote Partij Brilmonturen Elastieken Kousen Plaatselijk $iett\*s Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5036 Vrijdag 11 Juli 1930. Verkeerd Conservatisme. Und van altena Dit blad verscbynt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nsmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19 Postrekening no 61525. Advertentiën ™n 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. geven wij een Nickel Brillen met glazen 75 cent Doublé Brillen met glazen 250 cent. Etui's voor Brillen en So-Easy 10 cent. Zonnebrillen 14 cent. Gegarandeerd zuiver afgewerkt tiaar- liet voorschrift var. uw Oogarts. aSÏSfÖT Gediplomeerd I EaUll I J Opticien, ZUSTERHUIS GORINCHEM. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de bewoners van het Land van Heus den en Altena tamelijk conservatief zijn. Dat dit den economischen vooruitgeng der streek sterk in den weg staat, kun- hen we dagelijks op velerlei gebied ontwaren en 't wordt als ,t ware met den dag duidelijker, dat van buiten af nog heel wat zal moeten worden in het werk gesteld, om den bewoners er grondig van te overtuigen, dat de moderne tijd niet direct op voet van vrede staat met conservatisme. Wilt ge een paar voorbeelden? We zullen ze U geven. Toen eenigen tijd geleden, een veer- pontdienst tusschen de Spieringhoeve en den Kop van het Land moest wor den tot stand gebracht, was de be langstelling er voor uit het Land van Heusden en Altena al bijzonder gering. Men vond een pontveer wel huttig en goed, maar van een bepaalde mede werking was al zeer weinig te bespeu ren en als de Statenleden Mr. van Ommeren en de Waard er zich niet duchtig hadden voorgespannen, om het luttele bedrag van f 3000 van eenige ge meenten en enkele particuliere belang hebbenden als bijdrage in het subsi die der Provincie Noordbrabant, het welk 21000 bedroeg, bijeen te krijgen zou de kans, van het veer te krijgen, ai zeer gering zijn geweest. Wanneer toch de Staten hadden bemerkt, dat de meest belanghebbende gem. en de di rect belanghebbende grondcigenarenzich absoluut onzijdig hielden en niet het minste interesse voor de totstandko ming van bedoelden pontveerdienst, toonden, zouden zij er stellig niets voor hebben gevoeld, om gelden uit de pro vinciale kas toe te staan en zou het veer er zeker niet zijn gekomen. En waar nu elke verkeersgelegenheid voor het Land van Heusden en Altena van groot belang is, daar wil 'het er bij ons niet in, dat niet ieder, voor zooveel in zijn vermogen is, er toe medewerkt om er goede verkeersge- gelegenheden zijn een absolute eisch des gelegenheden zijn er absoluut eisch des tijds en zonder haar is een streek ten doode gedoemd. Op Zaterdag 28 Juni j.l. werd te Veen eene vergadering gehouden met het doel besprekingen te hebben in zake verbetering van wegen in Tiet Land van Heusden en Altena. De vergadering ging uit van de tuinbouwvereenigingen te Veen en te Woudrichem en ieder zou verwacht hebben, dat het eene zeer druk bezochte vergadering zou zijn geworden. Maar zij, die dit ver wacht hadden, hebben totaal mis gevat, want slechts tien personen hadden aan de oproeping gevolg gegeven. En wat is voor het Land van Heusden en Al tena belangrijker dan goede verkeers wegen, waar de bestaande, vooral wat de breedte betreft, nog zoo heel veei te wenschen overlaten en allerminst ge schikt zijn voor de steeds in aantal toenemende moderne vervoermiddelen? Onbegrijpelijk is, dat er niet meer feu saré in de bewoners van het Land van Heusden en Altena zit en dat zij er zich niet méér voor spannen om, gelet op elders gegeven voorbeelden, alles in het werk te stellen om de streek economisch op te heffen. O.i. zit de fout voor een goed deel hierin, dat men het Land van Heusden en Altena, omgeven door groote rivieren, te veel als een eilandje op zich zelf beschouwt, dat er best alleen kan ko men en welks kracht gezocht moet worden in zijn isolement. Land- en tuinbouwlezingen worden over het algemeen ook al niet druk bezocht, zoodat ook op land- en tuin bouwgebied geen ernstig streven naar verbetering valt waar te nemen. Ook op dit gebied houdt men te veel aan de oude sleur vast en de meening „grootvader en vader deden het zoo, dus doe ik het ook", zit er veel te diep in. Maar toch kunnen we gelukkig op land- en tuinbouwgebied wel eenige verbetering bespeuren en op enkele punten reeds laat men het conservatis me in den steek. We schrijven dit voor een groot deel toe aan de Lagere Landbouwschool te Andel, die, we heb ben het reeds vaker gezegd, pracht werk doet, maar voor welke toch nog een zeer groot onontgonnen terrein te bewerken open ligt. Op het gebied van land- en tuinbouw is het Land van Heusden en Altena jaren ten achter en de Andelsche school met haar uit nemend hoofd is de inrichting, van welke we voor de toekomst veel ver wachten om het conservatisme op tand en tuinbouwgebied te laten plaats ma ken voor een drang naar het betere moderne, hetwelk een absoluut vereisch- te is om een land- en tuinbouwstreek, speciaal in dezen malaisetijd, voor al geheel verval te behoeden. Wat de verkeersmiddelen betreft, is het Land van Heusden en Altena de laatste jaren veel vooruitgegaan dank zij de totstandkoming van autobuslij nen. Maar wat zien we nu weer? In plaats dat de bewoners hun autobus lijnen, welke toch al geen rooskleurig bestaan hebben, omdat in het Land van Heusden en Altena, dat in hoofdzaak een landbouwstreek is, nu eenmaal niet druk wordt gereisd, steunen door er Niet om de snorders te dupeeren, maarj wel in het groot belang der streek wil len we de bewoners van het Land van Heusden en Altena den goeden raad geven, om bij hun reizen gebruik te maken van de autobussen en niet van de snorders. Staken de autobusonder nemingen hare diensten, dan is natuur lijk Leiden in last en een beroep op de overheidspersonen zal stellig niet meer baten. En zijn de autobussen uit het Land van Heusden en Altena verdwe nen, aan beteekent dat weer „achteruit gang van de streek", een achteruitgang, welke de bewoners 'geheel aan zich zelf hebben te wijten. Veel "moet nog in het Land van Heus den en Altena worden tot stand ge bracht en dit kan wanneer door de pioniers flinke, degelijke medewerking wordt ondervonden. Het systeem „Gods water over Gods akker laten loopen", moet er uit en men moet leeren besef fen, dat enkelingen waarlijk niet alles alleen kunnen doen, maar dat wel degelijk door zoovelen als maar moge lijk is, de hand aan de ploeg moet worden geslagen. En is er iets verkre gen, zooals b.v. autobusondernemingen, dan is het absoluut verkeerd om niet j met inspanning van alle krachten te trachten, te behouden wat men eenmaal heeft. Zeer gemakkelijk kan iets wor den verloren, maar herkregen worden is vaak b zoo m telbf. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA VLIEGEN MUGGEN MOTTEN MIEREN WANDLUIZEN KAKKERLAKKEN WESPEN enz. Verkrijgbaar bij bij hun reizen gebruik van te maken, werken velen haar tegen door de ve hikels van zgn. snorders te prefereeren. Gevolg hiervan zal ongetwijfeld zijn, dat de geconcessioneerde autobusonder nemingen hare diensten binnen afzien- baren tijd zullen moeten staken, omdat zij thans met niet onaanzienlijk ver lies rijden. En dat zulks een ramp voor de streek zou beteekenen, daaraan zal toch wel niemand twijfelen. Het Land van Heusden en Altena is thans in het bezit van twee autobusonderne mingen, die haar bedrijf uitstekend ex- plod; eren. Er wordt op vaste tijden gereden met keurig materiaal en de veiligheid is zooveel mogelijk gewaar borgd. Men weet dat men op bepaalde uren een bus heeft en men kan er op rekenen, dat men onvoorziene gevallen uitgesloten, een plaatsje kan krijgen Een snorder daarentegen rijdt wan neer het hem belieft, gebruikt wagens met zeer beperkte ruimte en somtijds van zeer verdacht gehalte, wat de vei ligheid betreft. En wat is nu meer in het belang der streek: eene goed inge richte autobusonderneming, welke ge heel en ai onder toezicht der overheid haar bedrijf exploiteert of het rijden met snorders, die precies doen wat zij zelf willen en waarbij van gere gelde vaste diensten geen sprake is? Sinaasappel, Citroen, Ananas, Frambozen en Grenadine van de N.V. Maatschappij „de Betuwe" in heele en halve flacons. HÉÉL WAT ANDERS, HÉÉL WAT BETER. A. BAAI J ENS, WIJZIGING WET OP HET NO TARISAMBT. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende voorzie ningen, door wijziging van de wet op het notarisambt, tot meer waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarissen. o VERDRONKEN. Te Groenendijk (Gem. Hazerswou- de) is het 21/2-jarig dochtertje van den landbouwer J. A. Duindam te water geraakt en verdronken. De 20-jarige K. Schellen te Go- rinhem is in de Keulschevaart bij het baden verdronken. Bij het baden in de Dinkei [bij Denekamp is verdronken de 28-jarige heer C. Frornme, uit 's-Gravenhage. Aan de stuw te Borgharen is de 17-jarige arbeider Hekker bij het ba den in de Maas verdronken. Bij het baden in de gemeente bad inrichting te Venlo is verdronken de 24-jarige ongehuwde tuinarchitect D. de Groot, wonende te Blerik. De 6-jarme A. B. te Strijen is in de Keen aldaar geraakt en verdron ken. Het 8-jarig zoontje van den ca féhouder Balk te Huissen is spelen derwijs in den Rijn gevallen en ver dronken. Bij Heteren is een jongen, die zich in een boot op den Rijn begaf, te water geraakt en verdronken. Het 6-jarig zoontje van den arbei der A. H. te Zeijerveld is in een wijk bij huis verdronken. De 27-jarige Nederlandsche ma troos Petrus Hendrikus Segers is bij Spellen-Ork bij het baden in den Rijn verdronken. Hij was ongeveer een meter diep in het water gegaan, toen hij voor de oogen van zijn ka meraden verdween en niet meer bo ven kwam. Onmiddellijk onderno men pogingen tot redding bleven vruchteloos. Den volgenden mor gen werd zijn lijk gevonden en ge borgen. S. was eerst sedert eenige weken getrouwd. NOODLOTTIGE AANRIJDING- Te Utrecht is aan het begin ,van de [Maliebaan, een achttien-jarig meisje, op een fiets door een vracht- I auto aangereden met het gevolg, dat .één der achterwielen van de auto1 haar over de beenen reed- Het meis je is in zorgwekkenden toestand naar de Rijkskliniek gebracht. FABRIEKSBRAND. Een ernstige brand heeft gewoed in de cartonnagefabriek van de ge- j broeders Thomasson aan de Delden- j schestraat te Hengelo. De fabriek werd een prooi der vlammen. De ma- chines zijn geheel verwoest, de voor- j raad ging geheel verloren. Het kan toor bleef behouden. De belendende j perceelen liepen groote waterschade op. Verzekering dekt de schade. WEER EEN IS VANDOOR! Dinsdagmorgen kwam men in het Psychophaten-instituut te Leiden tot de ontdekking dat er wederom een verpleegde was ontvlucht, nu was het de 24-jarige F. T. uit Sneek. Langs het terrein van het Nieuwe Acade misch Ziekenhuis schijnt hij, vermoe delijk' met médeneming van een rij wiel, te zijn verdwenen. REDDINGSBOOT ALS GE SCHENK. De Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam, heeft de goe de gedachte gehad, een volgens de ei- schen des tijds ingerichte motorred dingsboot jjNeeltje Jacoba" ten ge schenke te geven aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmij., om het sympathieke werk' dier instelling te steunen. De boot is overgedragen op het IJ in tegenwoordigheid van een groot aantal leden van de Ver eeniging voor den Effectenhandel en van de Noord- en Zuid-Hollandsche 1 Reddingsmij. Breukbanden - Buikbanden - v/h P. ODENKIRCHEN VÜCHTERSTR. 25 - TELEPH. 476 's Hertogenbosch. PROFITEERT nog van onze buitenge wone opruiming op Kle>ding naar Maat 4 0°/0 k contant. BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. Voor het toelatingsexamen tot de Bisschoppelijke Kweekschool te s Bosch voor onderwijzers, slaagden de jonge- heeren, F. van den Broek en J. Met selaar. De geslaagden genoten hunne oplei ding bij het Hoofd der Bijz. Lagere School, den heer G. G. Carpay alhier. In den ouderdom van bijna 83 jaar is overleden, de heer W. J. P. van Oppenraaij, oud districts-schoolop- ziener, officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij was tot voor eenige jaren bestuurslid van het Provinciaal Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant. ALMKERK. Begunstigd door een heerlijk weer, maakte de Geref. Meisjesvereen. „Het Mosterdzaadje", onder leiding van Mej. H. Groeneveld, een plezierreisje per autobus naar Scheveningen. De weg leidde over Dordrecht en Den Haag. In de residentiestad werd halt gehou den en werden verschillende plaatsen bezocht. Allereerst naar den Artis! Na bezichtiging daarvan werden enkele 00- genblikken aangenaam in den speel tuin doorgebracht. Daar bij aankomst het vredespaleis gesloten was, besloot men eerst naar Scheveningen te gaan. Hier genoot men van de wijde verten en de eeuwigdurende, rustelooze zee. Fotografen meldden zich aan, voor het maken van een kiek. In diverse houdingen, badend en zich koesterend in het warme zand, werden de dames op de gevoelige plaat vereeuwigd. De tijd echter riep! Het Vredespaleis moest bezocht! Daarheen dus nu. De verschillende ai- deelingen werden doorwandeld en be wonderd 11 Het volgende punt op het programma was „De Bijenkorf", waar enkele in- koopjes werden gedaan. Een genotvolle dag! Te 10 uur was het punt van uit gang weder bereikt. De dienstbode van den heer Bui- zer alhier, had het ongeluk van de zoldertrap te vallen, met gevolg, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Op 3 Aug. a.s. hoopt onze vroe gere predikant, Ds. Róth van Zoeter- meer, voor de Herv. gem. alhier op te treden. Woensdag j.l. had de heer V. alhier, het ongeluk, van een hooiwa gen te vallen, met 't gevolg, dat over brenging naar het ziekenhuis te Go- rinchem noodzakelijk was. Thans is bij den heer A. van Andel, weer het mond en klauwzeer onder het vee uitgebroken; terwijl bij de heeren A. Z. Snoek, J. Biesheuvel, J. Kolff en C. Kolff, deze ziekte is geweken. „A.K.C." speelde alhier tegen „G.K.V.", welke eindigde met 10—0, ten voordeele van laatstgenoede, ter wijl „A.K.C. I" speelde tegen „D.O.S." van Geertruidenberg; dit spel eindigde met 51, ten voordeele van de vereen, alhier. CAPELLE. De postduivenvereen. „De Lucht vaart", gevestigd bij Mej. A. v. d. Haart, hield in combinatie met de Kaatsheuvelsche vereen. „De Getrou we Duif', j.l. Zondag ook een wed vlucht vanuit Bordeaux, met den vol genden uitslag: Chr. v. Heeswijk, 1; P. v. d. Velden, 2; A. Pijnenburg, 3, 7; J. Spierings, 4; A. Snaphaan, 5; Jos Pijnenburg, 6; G. Vos, 8 en P. Nieuwenhuizen, 9. Ie overduif, Jos Pij nenburg. De eerste prijswinnende duif, die van Chr. v. Heeswijk, was Zaterdagavond reeds thuis, dus wel één, die er wezen mag. De andere arriveerden Zondag. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", maakte j.l. Dinsdagavond, be gunstigd door goed weer een muzikale wandeling vanaf het repetitielokaal over den Winterdijk en de Hoogevaart, en door de Nieuwstraat terug, hetgeen een groot aantal belangstellenden op de been braeht. Tot onderwijzeres, aan de Chr. Schooi'te Langerak (Z.H.), is benoemd, Mej. D. voor de Poorte te Vrijhoeve Capelle. Een dezer dagen had onze dorps genoot, P. N., werkzaam op een steen oven, in de omgeving van Tilburg, het ongeluk te vallen, met het noodlot- NIEUWSBLAD Botermarkt 88, HEUSDEN. □iea:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1