Tweede Blad No. 5036 Vrijdag II Juli voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Vreest geen Examen Het geheim van de Lift. Buitenland. RugpijnNierenPillen SuiirieiTiibilek. FEUILLETON Bij Muggebeten Pas op voor Rheumatiek! BEHOORENDE BIJ HET DE AVONTUREN VAN DIKSIE j IN KABOUTERLAND. VII. Ze luisterden alle drie goed toe, maar geen geluid werd gehoord. „Hm", fluisterde kabouter Snop, „dan heb Ik me zeker vergist''. En voort ging het weer, achter elkaar, op hun teenen: Snop, Diksie en het roodborstje. Het bleefó doodstil in de lange gang en het was stikdonker, zoodat Diksie zacht vroeg: „Zouden we ons toch mis schien vergist hebben en zouden de waterjuiters met het gestolen gouden sleuteltje misschien heel ergens anders zijn" Maar nauwelijks had hij deze woor den gefluisterd, of ergens heel dichtbij klonk luid: „hatsjie!!! hatsjie!!". „Sapperloot", riep kabouter Snop uit, want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten Kabouter Snop raapte snel het gou den sleuteltje van het reukwaterkastje op, knoopte het in een puntl van zijn zakdoek en stopte die goed weg in zijn zak. Toen trok hij een verschrik kelijk barsch gezicht, zoodat de juf fers nog harder begonnen te beven en sprak: „Sapperdemallemosterdpot! Jelui zijn brutale, diefachtige waterjuffers, dat zeg ik! En als het aan mij lag, bleven jelui allemaal voor straf minstens een week lang hier in de donkere verlaten weten: waar is de koningsjuffer ge bleven, die het sleuteltje gestolen haf?' Niemand der bevende waterjuffers durfde te antwoorden. Toen sprak één 1 der vuurvliegjes met een heel fijn stem metje: „Kabouter Snop, ik heb gezien, dat de Koningsjuffer op de vlucht is gegaan!" „Het is wat moois", bromde de ka bouter, „maar dat zal haar niet veel helpen. De Elfenkoningin zal haar wel weten te vinden. Kom, Diksie, en jij roodborstje, laten we naar het bosch van koning Dokus teruggaan, om hem j snel het sleuteltje te brengen. Het is al erg laat!" en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PTTROL dadelijk verlichting Verwaarloos nooit de geringste aanval van rheumatiek. Deze kan u mettertijd onnoemelijk veel last en pijn bezorgen. Ofschoon velen bij vochtig weer hinder hebben van rheumatische pijnen, behoeft dit niet in zoo erge mate het geval te zijn. Immers rheu matiek wordt vaak veroorzaakt door urinezuur, dat als gevolg van trage of verzwakte nieren in het bloed achterblijft. Laat geen kostbaren tijd verloren gaan. Begin onmiddellijk met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, als gij reden hebt om aan te nemen, dat uw nieren verzwakt zijn, door verschijnselen als rheumatische pijnen, rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, of onaangenaame urinestoor- nissen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. Oplossingen der vorige raadsels: 1. Muzieknooten. 2. Paardenhaar. 3. Ruiter, Ruit er, Ruit. 4. Nooit. De nieuwe raadsels zijn: 1. Welke rozen zijn in den tuin niet op hun plaats, maar vindt men juist heel veel op het water? 2. Welke kaas wordt nooit van melk gemaakt? 3. Toen je geboren werd, had je het niet; toen je 't kreeg wist je het niet; nu je 'thebt, gebruikt een ander het nog het meeste. Wat is dat? Neem een tamelijk hooge noot, voeg daarbij één van je ouders dan krijg je een.... dier, dat je in den dierentuin vindt. 5. Wie spreekt ons nooit tegen, maar heeft toch altijd het laatste woord In verband met de poging tot redding per vliegtuig van de bemanning der „Salento", het schip dat in November 1928 nabij Zandvoort strandde, heeft Maandag op de Italiaansche legatie te ben Haag, de uitreiking plaats gehad van eere-medailles aan kapitein v. Weerden Poelman, kapitein v. Drost, Serg.-vlieger Bosch en Serg.-werktuigkun dige v. d. Hoek. „heeft iemand van jelui beiden ge niest?" „Ik niet hoor", zei Diksie. „En ik ook niet", sprak het roodborstje. „Dan moeten hier de waterjuffers zijn en heeft één van haar geniest!", zei kabouter Snop hardop en hij riep luid- „Zeg eens, waterjuffers, zijn jelui soms hier?!". Maar er kwam geen antwoord, al leen scheen eife rgens iets te ritselen. „Sapperdekriek, ik wou maar, dat ik een beetje licht had, dan kon ik het gauw genoeg zien", mompelde kabou ter Snop. En nauwelijks had hij deze woorden geuit, of daar klonk achter hem een zacht gezoem, dat hoe lan ger hoe luider werd! En wat kwam daar aan? Een heele zwerm vuurvlieg jes, onder aanvoering van een groote goudkever! In eens werd "het helder licht in de grot. De vuurvliegjes gin gen elk op een kleine afstand van el kaar zitten, zoodat het overal even licht werd net of er langs de wanden on telbare kleine lampjes branden. En wat zagen ze toen? In den versten hoek van den verlaten grot der boschelfjes zaten, oicht opeen, de ijdele water juffers. Ze zaten allemaal te beven en te sidderen als.... juffershondjes en op den grond lag.... het gouden sleuteltje. grot opgesloten, om over jelui booze daad na te denken! Maar jelui straf gaat mij verder niet aan. Koning Do- kus zal er wel met de elfenkoningin over spreken en die zal jelui zeker streng straffen. Maar één ding wil ik o Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 14.) Célestin Gardenois had met een vaag gebaar geantwoord en deed alsof 'hij zijn weg naar den uitgang vervolgde. Maar de schel van de privé telefoon weer klonk en de - bediende, die den hoorn had opgenomen, riep op zijn beurt: Mijnheer Gardenois, de baas wacht u. Het scheen of de kassier toen aar zelde, dan, met beslisten stap, net als iemand die een plotseling besluit neemt, was hij driftig in de lift gestapt. ledereen had zijn zonderlinge han delwijze gezien en opgemerkt; er bleet geen twijfel meer bestaan. Terwijl de bedienden antwoordden, maakte Grascuit aanteekeningen enTor- toran, wiens rol belette evenzoo te han delen, deed moeite om alles in zijn geheugen te prenten. Toen de serie ondervragingen geëin digd was, meende Tortoran te bemer ken, dat Bravin zeer spottend lachte en tot René Lambert met veel minder achting sprak dan in 't begin van het onderzoek. Om kort te gaan, besloot het hoofd der veiligheid, het is duidelijk dat Gar denois in de lift is gegaan en natuurlijk heeft hij door geen andere deur dan deze kunnen uitstappen. Hij hield even op, terwijl René Lam bert, die niet begreep waar hij heen wou verwonderde oogen zette. Daar na vroeg de commissaris: Wat dunkt u, Grascuit? Ik denk zooals u, mijnheer, ant woordde de schreeuwerige stem van den secretaris, dat Gardenois eenvou dig door de deur is uitgestapt en dat mijnheer Lambert, met een doel dat me onbekend 'is en in afspraak met zijn kassier, deze heele geschiedenis heeft verzonnen. Wat bedoelt u? riep de jonge koopman woedend uit. Oho, wees bedaard, spotte Bra vin. Het is de eerste maal niet dat een handelaar in verlegenheid een dief stal waarvan hij het slachtoffer zou zijn, voorwendt om zekere dingen te beweren... Deze veronderstelling kwam Tortoran heelemaai ongerijmd voor. Eenerzijds verried het uiterlijk van René Lambert eerlijkheid en oprechtheid. Aan den an deren kant, liet hij niet toe, dat men den vader van Lucette van dergelijke geheime verstandhouding verdacht. Hij stond op het punt protest aan te teekenen; maar gelukkig hield hij zich in. Bijtijds bedacht hij zich, dat de helper van een werkman zeker niets te zeggen had. De koopman was weer kalm gewor den. Ik stond niet alleen op het trap portaal, zei hij. De liftbediende heeft met mij kunnen vaststellen, dat de lift ledig was... Dit argument scheen mijnheer Bra- Te Heusden: W. C. STAL, Apotheker; Rijswijk IS B A. MOOY Sleeawijk; A. KORSVfAN; '«Gravenmoer: A. BORSTLAP, A 117. vin eenigszins in verlegenheid te bren gen, maar Grascuit hoonde: Zoo, de bediende- Deze vooropgezette vijandigheid prik kelde Tortoran onaangenaam. Hij er gerde er zich over het afkeerwekkend personage geen standje te mogen ge ven. Zonder zich te verwaardigen zijn uit roep te beantwoorden, ging René Lam bert voort En er waren hier met mij nog twee andere personen, wiens oprecht heid u zeker niet in twijfel zult trek ken. Zij hadden me verzocht hun namen te verzwijgen om in deze zaak niet betrokken te worden, maar aangezien men het op mijn eer heeft gemunt, be kommer ik me er niet verder om. Een dezer is de heer Max Durand, raads heer bij den buitenlandsehen handel; wat de andere betreft... Hij aarzelde een oogenblik en ging dan voort: Wat de andere betreft, u hebt door uw ongerijmde beschuldiging'een ongemeende flater begaan met me te verplichten hem bekend te maken... Hij boog zich naar Bravin en fluis terde hem eenige woorden in de oo- ren, die deze deden verbleeken. Tortoran had eenige jaren van zijn leven willen geven om den onzagwek- kenden naam te hooren die bij het hoofd van de veiligheid een zoo verras sende ontroering verwekte. Maar hij stond ongelukkig te ver verwijderd. Vandaar dan ook, moest hij zich met veronderstellingen tevreden stellen. Nochtans riep Bravin uit: Men had mij moeten waarschu Een oogenblik later aanvaardden ze den terugtocht, naar buiten. Doch toen ze weer op den beganen grond waren aangeland, gaf kabouter Snop een schreeuw van schrik. De ooievaar's wa- ï*en verdwenen! „Daar weet de ko ningsjuffer zeker meer van", mompel de hij. DANKBAARHEID. In het laatst van den Oorlog, in 1918 beeft een Amerikaansche soldaat, met ge vaar voor zijn eigen leven, een zwaar ge kwetsten Franschen soldaat, Renault ge- heeten, naar een hulppost gedragen. Beide jongemannen brachten er het leven af. Na den oorlog keerde Bingham, de Ameri kaansche soldaat naar Californië terug. Den len van deze maand heeft hij eea brief van een Parijschen notaris ontvangen, den notaris van de familie Renault, waarin hem werd medegedeeld, dat de vader van den Franschen soldaat, wien hij, Bingham, het leven had gered, hem een vijfde van zijn vermogen naliet. De Ame rikaan erft nu het aardige bedrag van" ongeveer anderhalf millioen frank. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Voor de jury rechtbank te Oldenburg is een proces begonnen, dat door zijn voorgeschiedenis groot opzien baart. Op 28 November 1913 werden twee loopers van de Housealische juttespinnerij Delmenhord, komende van een bank, ver moord en van het geld, dat zij bij zich droegen, 8750 mark, beroofd. Onder verdenking dezen moord begaan te hebben, werden drie jongelui, Engel- tedt, Louis Schmidt en Adolf Lehing, ge arresteerd. Hoewel zij alle schuld ontkenden wer den zij door de jury op louter aan wijzingen tot 14 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Bij het vooronderzoek waren grove fouten begaande rechter van instructie had tal van feiten geen kennis genomen, die het alibi der verdachten hadden kun nen bewijzen. De veroordeelden lieten het er niet bg en lieten de zaak verder nagaan. Ten slotte kwasn er zooveel aan het licht, dat zij in 1921 op vrije voeten werden gesteld. Toen begon de strijd om revisie, die jaren inbeslag nam. Nog in November 1929 weigerde het Oberlandsgericht Oldenburg revisie toe te staan. .Eind November echter kwam er een gunstige wending. De dagbladen publi ceerden brieven der onschuldig gestraften aan de juryleden en een oproep waarbjj 1000 M. werd uitgeloofd aan hem, die de werkelijke daders aanwees. Iemand uit Bremen maakte de namen der vier werkelijke daders bekend, va® wie er thans drie terecht staan. De vierde is onvindbaar en waarschijn lijk niet meer in leven. Kostelooze rijwlelplaatjes. De Ontvanger der Directe Belasttngen en accijnzen te Heusden brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat hij in de ze maand te zijnen kantore, Nieuwstraat 102a extra zitting zal houden tot het behandelen van aangiften ter bekoming van een kosteloos rijwielmerk en wel op de navolgende dagen Maandag 14, Dinsdag 15, Dinsdag 22, Woensdag 23, Woensdag 30 en Donder dag 31 Juli, tekens van 5 tot 7 uur des namiddag. Bovendien kan dagelijks onder de ge wone kantooruren van r/m 9 tot 12 en n/m van 2 tot 5 ook aangi'te worden gedaan. wen... Zeker, er bestaat geen twijfel meer... De lift was ledig... Dat is on weerlegbaar. En aan den anderen kant is er Gardenois wel ingestapt.... dat is onbetwistbaar... Maar dan... Dan.. Dat is onbegrijpelijk. In iedere andere omstandigheid had deze vloed van bijvoeglijke naamwoor den de toehoorders doen glimlachen, maar Bravin scheen zoo verschrikt, zijn verwarring stak zoozeer af bij de kalm te die hij eenige oogenblikken te vo ren veinsde, dat de aanwezigen er zon derling door aangegrepen werden. Alleen Grascuit beproefde voort te gaan met grijnzen, maar zijn overste, die boos op hem was, omdat hij hem op 'n valsch spoor had gebracht, ver pletterde hem met één woord: Stommeling. Verduiveld, dacht Tortoran opge togen... Heern, hernam het hoofd der vei ligheid, ik vertrek. Het spijt me zeer dat dit onderzoek er slechts toe ge diend heeft het geheim nog duister der te maken. Hij groette hoffelijk René Lambert en maakte aanstalten om weer in de lift te stappen. Dan, terwijl hij zich plots weer bedacht, zei hij verbleekend en een glimlach veinzend: Heusch, als het voor U gelijk is, heeren, kunnen we evengoed een om weg maken en langs den trap naar beneden gaan. IX. EERSTE VERSCHEINING DER BLONDE DAME. Tortoran opgetogen over den oogst DE DUITSCHE SCHEEPSBOUW, De Duitsche scheepsbouwwerven krijgen in den laatsten tijd veel bestellingen uit het buitenland. Van de op 4 April onder handen zijnde 354.000 bruto ton waren 226.000 bruto ton voor buitenlandsche rekening. MOORD. In een dorp bij Philippopel heeft een boer zijn oom, zijn tante en hun beide kinderen tijdens werkzaamheden op het land gedood. De moordenaar, die volkomen toerekenbaar is, was ten gunste van dezen oom onterfd en moest bij hem als dag- looner werken. Hij is gevlucht. AARDBEVING. Uit Wellington (Nieuw Zeeland) wordt gemeld, dat aldaar Zondagmorgen een ern stige aardbeving heeft gewoed. Er werd echter nagenoeg geen schade aangericht van den voormiddag en bij voorbaai reeds het opzienbarend verhaal over- wegend, dat hij in zijn dagblad zou doen verschijnen, had van zijn mak ker afscheid genomen. Een enkel ding bedierf zijn vreug de, dat was den naam die een zoo grooten indruk op Bravin maakte, niet i gehoord te hebben. Maar hij had ten minste dengene dien René Lambert had uitgesproken, goed onthouden: „Max Durand, raadsheer bij den buitenland sehen handel". In het adresboek vond hij, dat deze persoon een heerenhuis te Neuilly be woonde. Daar ga ik van middag heen, dacht hij. Laten we eerst Lucette opzoeken» Nadat hij zijn gewone kleeren weer aangetrokken had, begaf hij zich naar de, bij het station Saint Lazare ge legen lunchroom, waar hij het jonge meisje had leeren kennen, en waar hij veronderstelde, dat ze haar middagmaal nog kwam nemen. Want hij geloofde terecht dat het dactylotje, niettegenstaande haar smar- telijke bekommernis en haar voortdu- renden angst, er geen oogenblik aan zou denken haar werk te onderbreken, noch iets aan haar dagelijksch leven veranderen. Hij zag ze, zoodra zij binnenkwam, aan een tafel achter in de zaal zitten. Een aanbiddelijke glimlach straalde op het mooie gezicht van Lucette, toen ze Tortoran bemerkte. Hij nam plaats bij haar, nadat hij een hartelijken hand druk met haar had gewisseld, en fluis terde: (Wordt vervolgd). Nieuwsblad Gezonde kippen - véél eieren. Gezonde kippen krijgt en houdt Ge, als U de gezondheids-drank AVIOL gebruikt! Dagelijks eenige druppels in het drink water voorkomt besmetting. AVIOL bevor dert eetlust en spijsvertering en is een krachtdadig in- en uitwendig geneesmiddel bij de meeste ziekten. Prijs: f 1.-; f3.50; f6.- Vraag gratia Pluimvee-Handboek aan N.V. Verkoop kantoor Preparaten Dierenarts Domlcent, Rotterdam. -AVIOL- (Wordt vervolgd.) —O— i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5