Plaatselijk Nieuws Tuinbouw. Land- en Tuinbouwwereld Ilttie gelukt, de daders te arresteeren. Een hunner heeft bekend, den overval met zijn kameraad gepleegd te hebben. STORM WEER.—0~ Tengevolge van het stormweer zijn ■Vrijdagnacht verscheidene schepen uit de omgeving van Wemeldinge in nood geraakt. Bij Gorishoek is een Rijnaak gezon ken. Sleepbooten zijn ter assistentie uit gevaren. Van de bemanning van de Rijnaak is niets vernomen. De nabij Gorishoek op Tholen ge zonken Rijnaak is de „Piëta", schipper Willemsen, thuisbehoorende te Rotter dam. Het schip was geladen met stee- ïien en bestemd voor Terneuzn. Al le opvarenden zijn door een slepboot overgenomen. Het wrak, dat doormid den gebroken is, ligt in 15 meter water. POLDER OVERSTROOMD, i jMen meldt uit Lage Zwaluwe: Tengevolge van den hoogen vloed ©p het Holiandsch Diep, trad deze Za terdagmiddag buiten hare oevers, wat tengevolge had dat de Kwistgeldpol- ider, waarin veel hooi geopperd stond en veel rundvee liep, overstroomde. Met vereende krachten werd het vee in vi- ligheici gebracht, terwijl de hooioogst geheel verloren ging. VAN 'N HOOIKAR GEVALLEN. Bij het laden van hooi viel de zoon van den landbouwer T. J. te Luyksges- tel, boven van de hoog opgeladen kar. Zwaar gewond werd hij opgenomen en in bedenkelijken toestand naar het Gast huis overgebracht. KINDERDOODSLAG. Te Assen is in arrest gesteld, Al- bert P., arbeider te Hollandscheveld, verdacht van het plegen van kinder doodslag. HEUSDEN. Zaterdagmorgen circa 8 uur liep ep den Maasdijk nabij de kleine brug een hert. Het kwam uit de richting Gelderland en verdween in de richting van de Polsestraat onder Aalburg. Donderdagavond had in 't Wapen van Amsterdam een buitengewone ver gadering plaats van de Pluimveever- föeniging, speciaal om den oud-voor zitter, den heer F. van Dijk te huldigen. In deze druk bezochte bijeenkomst sprak de voorzitter, de heer J. Buijs, deri oud-voorzitter, die sedert een paar maanden in Oss gevestigd is, allerhar telijkst toe, roemde diens werk als voor zitter en huldigde hem als oprichter der vereeniging, waarbij hij tevens een prachtig cadeau als souvenier aanbood en v. D. namens de vergadering tot eere lid benoemde. De heer v. D., zichtbaar getroffen, dankte in eenige welgekozen woorden en liet zich verder niet onbe tuigd. ANDEE. Gedurende de maand Juni j.L, zijn door de Wilhilminasluis alhier gepas seerd, 2794 vaartuigen met een inhoud van 364696 M3. De kinderen der Bijz. school ai- hier, zullen op 25 dezer een reisje ma ken naar Rotterdam. Th- Door sommige landbouwers al hier wordt geklaagd, dat het bederf in de aardappelen begint te komen. Het zoele weer der laatste weken heeft deze ziekte zeer in de hand gewerkt. In enkele dagen tijds kunnen geheeie velden er door worden aangetast en waardeloos worden. De prijs der aardappelen is dalende. Met het rooien wordt gestadig voort gang gemaakt. Momenteel wordt voor schoolmeesters f2.50 per H.L. besteed. A.s. Zaterdagavond half acht (N.T.) zal de voetbalvereen. „Sparta" alhier een wedstrijd spelen tegen „Blauw-Wit" van Oudendijk op het terrein aan de Sluis alhier. Op 30 Juli a.s. zal de Jongelingsv. „Obadja" alhier een reisje maken naar Scheveningen. Aan de Chr. Hoogere Burgerschool te Dordrecht is van de 4de naar de 5de klasse bevorderd de heer A. van Hou we lingen alhier. BRAKEIi In deze gemeente zal gelegenheid bestaan tot het aanvragen van koste- looze rijwielplaatjes, op Zaterdag 19 Juli a.s., des namiddags van 231/? uur (nieuwe tijd) op het gemeentehuis. Bij de dezer dagen gehouden pre- miekéuring van merriën vanwege de Provinciale Regelingscommissie te Tiei, wierd aan C. A. Vervoorn, met zijn paard „Nonata", een premie van f 25. toegekend. Blijkens het verslag van den Keu ringsdienst van Waren, over het le kwartaal,' zijn in dat tijdvak in deze gemeente 29 inspecties ingesteld in win kels, pakhuizen, enz., 8 inspecties in bakkerijen, 4 monsters van melk geno men, 8 monsters van andere waren en 1 procesverbaal opgemaakt. Onze dorpsgenoote Mej. H. M. S. van Dalen, slaagde voor het eind examen Huishoud- en Industrieschool te Amsterdam. (Mej. S. van Dalen alhier, werd be vorderd van de le naar de 2e klasse op het Gymnasium te Tiel. TE BOLS WARD werd een groote bakkerij-tentoonstelling, de „N.E.B.A.T." gehouden die officieel door den Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten is geopend. Een demonstratie van „Oud-Bols- ward" aan de schandpaal. CAPEELE. Het aantal sollicitanten voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Bijzondere Lagere School aan de Nieuw- straat alhier bedroeg twee. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Raamsdonk is benoemd mej. D. van Campen alhier. Door de bakkers in deze gemeente is de broodprijs, nu de coöperatieve bak kerij in bedrijf is, andermaal met één cent per brood verminderd. Mej. D. voor de Poorte heeft haar benoeming tot onderwijzeres aan de Chr. School te Langerak (Z. H aangenomen. J.l. Zondag hield de postduivenv. „De Luchtvaart" alhier een wedvlucht met jonge duiven vanuit Vilvoorden met den volgenden uitslag: S. Oerlemans 1, 28 J. Spierings 2, 3, 8, 13, 20, 25 H. Spierings 7 D. Groen 4, 10, 19 G. Vos 5, 6, 11, 18, 23, 26; A. Zwart 9, 12, 21 H. van Campen 16; J. v. Oosterhout 17 H. Mesch 24 en H. Rozenbrand 27. 1 e overduif 10 4221 en laatste 11)0102. Bij het vorige week gehouden over gangsexamen aan het stedelijk Gymnasium te 's Bosch slaagden o. m. uit deze ge meente voor de 6e klasse J. Köhïer en voor de 2e klasse W. Heijmans. GIESSEN. VRIJHOEVE-CAPELLE. A.s. Donderdag zullen de leerlingen der hoogste klassen van de O. L. School alhier, onder leiding van het personeel, een schoolreis maken naar Den Haag en Scheveningen. P. J. de Rooij alhier heeft met eunstig gevolg het toelatings examen aan de Kweekschool te 's Bosch afgelegd. WERKENDAM. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de Herv. Chr. School, heeft f 49,68 opgebracht. Door het hooge water van Zater dagavond jl. is veel hooi op de Uiter waarden gaan drijven, hetwelk nu bijna geheel waardeloos is geworden. Veel koeien en paarden zijn dien avond nog uit de wei gehaald. De heer A. v. d. B. kreeg tijdens zijn werkzaamheden een ijzeren haak tegen zijn rechteroog, welk door het bovenlid heentrok. Direct werd genees kundige hulp ontboden. Werd aanvanke lijk voor zijn gevreesd, thans is het weer zoodanig genezen, dat het na verloop van korten tijd weer geheel hersteld zal zijn, Aan den heer C. P. Kornet, on derwijzer aan de Herv. Chr. school, is 2 maanden ziekteverlaf verleend. Benoemd tot onderwijzer aan de Rehobothschool alhier met ingang van 1 Voor het examen onderwijzer slaag den de heeren T. van Vugt en H. Hak alhier. Het benoemde hoofd aan de Openbare school, de heer Kooiman, zal 1 October a.s. in functie treden. jADe paardenmarkt met kermis, be hoort alhier weder tot het verleden. De aanvoer was evenals andere jaren gering. De kermis werd dit jaar door minder personen uit den omtrek bezocht dan verleden jaar. LOONSCHEN DIJK. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier Ds. Vroegindeweij uit Middelharnis. SLEEUWIJK. Mej. M. W. Beukenkamp alhier slaagde voor het examen onderwijzeres en tevens ook voor het examen nuttige handwerken. De voetbalv. „S. F. C." alhier zal Zaterdagavond a.s. een wedstrijd spelen tegen de voetbalclub uit Asperen. SPRANG. In de vacature Waardenburg is tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk alhier benoemd G. L. Vos, die deze be noeming heeft aangenomen. Uit onze gemeente werden bij het overgangs examen aan de Nuts U. L. O.- School te Waalwijk bevorderdvan de 3de naar de 4de klasse J. Paulides en Jo Dalmaijervan de 2de naar de 3e klasse B. L. Dalmaijer, Jac. Haverhals en Toos van Ammelrooijvan de 1ste naar de 2de klasse W. Geenen, L. Kuijsten en C. Nieuwenhuizen. J.l. Donderdag werd de electrische stroom ingeschakeld, zoodat 's avonds in vele woningen van de nieuwe verlichting werd gebruik gemaakt. Door den heer A, van Wijlen wordt thans met man en macht gewerkt om in de woningen welke aangesloten zijn, de zaken af te werken. Ook de verschillende aangesloten klein bedrijven zullen spoedig electrisch in wer king gesteld kunnen worden. Sept. a.s., in de plaats van den heer M. G. Sijtsma, de heer Daalderhof van Gilze- Rijen. De heer C. C. Jonker alhier, slaag de dezer dagen te Utrecht voor het can- didaats-examen Wis- en Natuurkunde. Donderdag jl. werd door de Herv. Meisjesvereen. „Fébé" een pleizierreis ge maakt naar Arnhem en omgeving. Deze dag werd begunstigd door prachtig weer. Des avonds ongeveer 9,30 uur keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Naar wij vernemen hopen de leer lingen der Rehobotschool met hunne on derwijzers 25 Juli a.s. een pleizierreis te maken naar Utrecht en omstreken, terwijl a.s. Donderdag de Herv. Meisjesvereen „Mirjam" een reisje hoopt te ondernemen naar Arnhem en omgeving. De heer P. V. alhier, werkzaam als schildersknecht te Gorinchem, kreeg een houten raamkozijn op zijn linkerhand, waardoor hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. W. R. alhier, leerling aan de ambacht school te Gorinchem, had het ongeluk tijdens de schooluren wat ijzerzaagsel in zijn linkeroog te krijgen, hetwelk door een specialist te Dordrecht moest worden verwijderd. WELL'. Onze vroegere dorpsgenoot C. van Stipriaan Luïscius te Zoelen werd van de 3de tot de 4de klasse bevorderd op het Gymnasium te Tiel. .WOUDRICHEM. Gedurende de maand Juni j.l., werden voor den Vleeschkeuringsdienst ter keuring aangegeven, 10 koeien, 24 varkens en 4 kalveren. Met ingang van 16 Juli a.s., wordt de tijdelijke rijksklerk,, L. Vennink, van de inspectie der Directe Belastingen te Hellevoetsluis overgeplaatst naar het kantoor dier middelen te Woudrichem. De leerlingen der le Openbare school, zullen op 22 Juli a.s., onder geleide van het onderwijzend personeel, een plezierreisje maken naar Nijmegen. Gedurende het tijdvak 4 tot en met 10 Juli werd aan de vischmarkt al hier slechts 4 zomerzalm aangevoerd, welke f 4.60 per pond opbracht. Be steed werd voor dikke aal 75 tot 80 ct. dunne aal 30 tot 35 ct. brasem 27 tot 30 ct. alles per pond. In de plaats van wijlen den heer J. A. G. Krielaart is tot Directeur van Woudrichem's Fanfarecorps aangesteld de heer Joh. Kentie. Door een groot aantal personen uit deze gemeente werd Donderdag in de Pieterskerk te Utrecht de eerste preek bijgewoond van den heer A. Kentie, theologisch candidaat alhier. Ten Gemeentehuize werd Zater dag j.l. door den heer Kapitein Eerst aanwezend-Ingenieur der Genie te Go rinchem aan den werkman bij de onderhoudswerken der Genie, J. A. Ha- velaar alhier, uitgereikt de hem bij Ko ninklijk Besluit verleende eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Mej. J. van der Lely alhier werd op het Gymnasium te Gorinchem bevor derd van de 2de naar de 3de klasse. De marechaussée Ph. Borgo alhier slaagde dezer dagen voor het schoolexamen voor marechaussée. De droge periode der laatste dagen is thans voorbij en een frissche regen heeft alom in het Land van Altena de akkers gelaafd. De droogte heeft niet nagelaten, op de veldgewassen zijn in vloed uit te oefen.en en verschillende vruchten, die in den tijd van ontwik keling waren, zijn belemmerd in hun groei. Andere teelten waren nog zoo jong, dat ze de hitte der zonnestralen niet geheel konden verdragen. Alleen de winterteelt verkeerde nog in de bes- te conditie. Enkele suikerbietenplanten leden van de hitte. Andere werden geteisterd door I de bietenvlieg, zoodat op verschillende perceelen de boer opnieuw moest zaai en. i. Wat de aardappeloogst betreft, hier over hoort men gunstige berichten. Aardbeien zijn tengevolge, ook van de dorre droogte niet allen volkomen uit gegroeid. Een gevolg eveneens van de gesteldheid van het weer is, dat de aardbeienoogst slechts een kort sei zoen kennen zal. Verschillende boonensoorten verlang den water. Andere groenten, als poste lein, bloemkool,enz., kwamen tot vol len groei. De kwaliteit der laatste is best, al kon de hoeveelheid grooter zijn. Verschillende soorten kool kunnen opnieuw uitgeplant worden; eveneens de winterandijvie. De jonge planten der laatste zette men op afstanden van 30 tot 35 cM. en men zorge er voor, dat de bodem voldoende hoeveelheden mest bevat. Op losse gronden, die veel plan- tenvoedsel bevatten, kunnen de selderij en postelein opnieuw gezaaid, mits de ze planten voldoende van het zomerlicht kunnen profiteeren. De laatste dagen is de grond heerlijk door 't hemelwater verfrischt, zoodat het zaad, in den grond gelegd, best kan ontkiemen. De tuinder lette er echter op, den grond na zaaiing, goed aan te drukken. Tot in Juli kan de ramanas worden gezaaid. In het Land van Altena wordt ais navrucht, van den vroegen aardappel, wei aangetroffen de teelt van knolraap. Beste zou misschien zijn, wanneer de tuinder niet knolrapen, maar spruitkool op de vrijgekomen plaatsen der aard appelen plantte. Als 't mogelijk is, moet de kweeker zelf zijn eigen planten tee- len. Dit toch werpt hem allicht meer voordeel af. Bovendien komt daarbij, dat hij zoo voor beter poot-materiaal zorgen kan. Echter kan de kweeker in dezen tijd over niet zoo veel werk krachten beschikken als hij wil. Het vervroegen der aardappelen in kassen komt in het Land van Altena zoo goed als niet voor. Meer voordeel kan de tuinder behalen, wanneer hij de bakoppervlakte voor andere gewas sen gebruikt. De financieele resultaten kunnen echter toch goed zijn, als maar niet de gevreesde aardappelziekte de plant aantast. Vooral warm en vochtig weer kan de uitbreiding er van zeer bevorderen. De kweeker doet goed, ter voorkoming, de planten te bespuiten met Bordauschepap. Kenmerk der ziekte is, dat het blad zwart wordt en afvalt. Snel verbreidt ze zich daarna over de geheeie plant en tast daarna ook den knol aan. Nu ziet men, dat de tuinder deze fout begaa, dat hij gaat bespuiten, zoodra de eerste symptomen zich ver- toonen. Het proces is dan echter moei lijk meer te stuiten. Verstandig han delt hij, die voor dien tijd reeds eenige malen de planten bespuit. Ook hier geldt: voorkomen is beter dan genezen. Ondermelk en wei als varkensvoeder. We zouden dan nu in ons tweede ar tikeltje de meer practische zijde van de voedering van wei en ondermelk behan delen, nadat we in ons vorig artikeltj'e hebben trachten duidelijk te maken, dat dit zeer waardevolle voedermiddelen zijn. We willen dat nog even herhalen en dan met enkele getallen, die we de vori ge keer niet noemden, volgens prof. Hans- son, de beroemde Duitscher die de laatste jaren tal proeven op het gebied van de veevoeding genomen heeft, bedraagt de zetmeel waarde van ondermelk 40 6, van karnemelk 40 3, van zoete wei 5 8 en van zure wei 5:4. Dat wil dus zeggen, dat het vetvormend vermogen van 400 K.G. dezer voedermiddelen in vet vormend vermogen overeenkomt met de en in de getallen genoemde hoeveelheid zetmeel. Waar nu het eiwitpercentage in de voedermiddeien niet onbeduidend is, daar is het niet te verwonderen, dat we in al deze melkproducten voedermiddelen bezitten met een zgn. enge eiwitverhouding. Deze bedraagt voor ondermelk 4 3.1, voor karnemelk 4 :3 voor zoete wei 4 6 en voor zure wei 4 5.3. Wanneer we nu weten dat zooals in onze artikeltjes over het mesten van varkens gezien hebben dat de eiwit verhouding voor mestvarkens loopt van 4 9 tot 4 44, dan begrijpen we ook, dat, indien we ondermelk, karnemelk of wei gaan voederen, we moeten zorgen voor voldoende zetmeel, dat in den regel aanmerkelijk goedkooper is dan het eiwit. We zien dus, dat de wei, die vaak gra tis ter beschikking van de rundveehouders wordt gesteld en de ondermelk die in elk geval op het oogenblik niet duur te verkrijgen is, buitengewoon goede eiwit rijke voedermiddelen zijn. Dat valt het best in het oog, wanneer we ze vergelijken met andere eiwitrijke krachtvoeders, bijv. met lijnkoek. Dit heeft een zetmeelwaarde van 73.2 en bevat 24.3 pCt. eiwit. Men betaalt voor 400 K.G. van deze lijnkoek ongeveer f 40 Hier betaalt men dus voor 4 K.G. zet meelwaarde ongeveer 43.6 cent. Naar deze prijs zou 400 K.G. onder melk moeten kosten f4.44 en 400 K.G. karnemelk zou dan waard zijn f4.40. Vermengen we 30 K.G. lijnkoekmeel met 40 K.G. maismeel, dan verkijgen we een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2