Het geheim van de Lift. X Und van altenA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5039. Woensdag 23 Juli 1930. DE BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. FEUILLETON Binnenland. Dit blad terschyot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Minister Ruys beantwoordt de vragen van het Kamerlid Boon. „Matafto" bezit geen enkele specifieke werking. Naar aanleiding van de toepassing in Spanje van het middel „Matafto", ter bestrijding van het mond- en klauw zeer, had het Kamerlid, de heer Boon, de volgende vragen aan den minister van binnenladnsche zaken en landbouw gesteld 1. Kan de minister inlichtingen ver strekken omtrent de werking van het middel „Matafto" bij vee, lijdende aan of besmet met het virus van mond en klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje onder wetenschap pelijk toezicht is toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan be reid met het oog op de groote belan gen der Nederlandsche veehouders on- middelijk daaromtrent inlichtingen te doen inwinnen en enkele onbevooroor deelde deskundigen naar Spanje te zen den, ten einde zich ter plaatse om trent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen? 3. Mochten de inlichtingen uit Span je hoopgevend zijn ten opzichte van genezing of onvatbaarmaking van door mond- en klauwzeer aangetast vee, wii de minister alsdan bevorderen, dat ten spoedigste in Nederland proeven wor den genomen, waar het vraagstuk weer urgenter is geworden, doordien in de onmiddelijke omgeving van 's-Graven- hage een ernstige mond- en kiauwzeer- epidemie heerschende is? 4. Is de minister van meening, dat niets onbeproefd moet wQrden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehouders honderdduizenden guldens schade berokkent, zoo deugdelijk moge lijk te bestrijden? De heer Ruys de Beerenbrouck, mi nister van Staat, minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, beant woordde deze vragen als volgt: Vraag 1. Behalve niet gunstige ge volgtrekkingen naaf aanleiding van de indertijd in Nederland verrichte proef nemingen, zijn den ondergeteekende om trent de werking van het „Matafto" gegevens van lateren datum uit het bui tenland bekend. Voigens prof. dr. O. Waldmann, di recteur van het mond- en klauwzeer- instituut te Riems in zijn nota aan de vergadering van het Internationaal Veeziekten-Bureau 1929 te Parijs, is het bewezen, dat het „Matafto" geen enkele specifieke werking bezit. Ten aanzien van de in Spanje plaats! In verband met de ziektewet moet gehad hebbende proefnemingen werd een post van f50.op deze begrooting van den directeur van het Internationaal j worden gebracht, waartoe met algemee- Veeziekten-Bureau vernomen, dat de ne stemmen wordt besloten, commissie, die met het onderwerpelijke De heeren Schouten en v. Wijgerden middel gewerkt heeft, over de werking komen ter vergadering. een vage conclusie formuleerde, waar bij intusschen naar voren kwam, dat Vaststelling belastingverordeningen. De Voorzitter deelt mede, dat zooals het voorbehoedend vermogen van het ae heeren weten, het volgend jaar een „Matafto" als twijfelachtig beschouwd belangrijke wijziging zal komen in de moest worden. belastingheffing. De plaatselijke belas- Het middel is in Spanje niet officieel ting van vroeger gaat verdwijnen en geregistreerd, zooals de wetgeving al- daarvoor komt in de plaats, een fonds- daar vereischt. j belasting die geldt voor het geheele Vraag 2 en 3. In verband met het land en uit welke belasting de ge- bovenstaande, kan de beantwoording j meenten een uitkeering krijgen, bere- vragen 2 en 3 vervallen. j kent naar verhouding van de belasting, Vraag 4. Deze vraag wordt uiteraard die geheven is over de drie afgeloo- Zonder eenig voorbehoud bevestigend pen jaren. Volgens voorloopige bereke- beantwoord, en de feiten bewijzen, dat nmg door den Minister, zal de gemeen- steeds in dien geest is gehandeld. te Andel een uitkeering krijgen van De ondergeteekende zal nader over-f 4.7619 per inwoner. Te vervallen komt, wegen, zulks in het algemeen belang de uitkeering die de gemeente tot he en dat van de veehouders in het bijzon der, of en in hoeverre hij gevolg kan den kreeg uit Rijkskas, ten bedrage van f 1352.20 de bijdrage in de jaar- geven aan het algemeen advies van wedden van Óurgemeester en Secretaris het meergenoemd Internationaal bureau, f 600.50 opcenten op de vermogens om niet toe te laten de aanwending van belasting f 1193.76 en verder de gemeen- zoogenaamde specifieke geheimmidde- telijke inkomstenbelasting, met opcen- len tegen het mond- en klauwzeer, in- J centen op de rijksinkomstenbelasting dien hun afdoende gunstige werking f 10115.94, zoodat totaal komt te ver wetenschappelijk niet is vastgesteld. Vergadering van den Raad der ge vallen 113261.90. De gemeente krijgt uitgekeerd f4.7619 per inwoner, wat een bedrag vormt van f5238.en als meente ANDEL, op Vrijdag 18 Juli bïjdragde in de jaarwedden van Burge des n.m. 5 uur. meester en Secretaris een bedrag van Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. D. j f3000.verder komt de hoofdsom v. d. Schans. der personeele belasting, zijnde f 1410. Secretaris: WelEd. Heer B. v. Andel. aan de gemeente en drie vierde van Afwezig zijn de heeren Schouten en dc grondbelasting, vormende een be- v. Wijgerden als de Voorzitter de ver- drag van f2162.zoodat men komt gadering met het formuliergebed opent. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelt de Voorzitter mede, dat de pomp aan den aan een inkomst van f12111.en er dus, om aan het bedrag van 1 '13261. te komen een verschil blijft van f 1152. dit bedrag zal op de een of andere manier gevonden moeten worden. De gelegenheid daartoe bestaat, door de Zoutendijk is geplaatst en men er in j heffing van opcenten, tot ten hoogste geslaagd is, goed drinkwater te krij gen. Voorloopige vaststelling der gemeen te-rekening en van het Gem. Electr. Bedrijf. 80, op de gemeentelijke fondsbelasting, de raad heeft ook de beslissing de gemeente tel rangschikken in de le, 2e ot 3e klasse. Bij rangschikking in de 3e klasse wordt f500.in de 2e Deze rekening is door een commissie klasse f 600.in de 3e klasse f 700. onderzocht, namens welke commissievoor noodzakelijk levensonderhoud af- i o— Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 17.) Deze uitval deed Tortoran versteld staan. Hij meende 't spoor kwijt te zijn en van het jonge meisje niets meer te vernemen, dat zijzelf misschien niets wist, zoodat hij in dit onderhoud alles zou gegeven hebben zonder iets in ruil daarvoor te hebben ontvangen. Niettemin deed hij een nieuwe po ging: Ik bid er u om, smeekte hij, in het belang der waarheid, waarvan u even vurig als ik wenscht dat ze zege- viere, zeg me alles. Het is de dag bladschrijver niet meer, die tot u spreekt, maar een man die bemint... Begrijpt ge wel... Gardenois heeft een dochter, aan wie ik beloofd heb de onschuld van haar vader te doen uit stralen. Help me, mejuffrouw, bij het vervullen van deze zending. Maar ik weet niets meer dan u, verklaarde Micheline. René Lambert is voor mij een vriend uit mijn kinderja ren... Ik zou niet met juistheid kunnen zeggen wanneer we er mee begonnen zijn elkaar te beminnen... Wat er ook van zij wij waren voor elkander be stemd; ik moest hem huwen; het was beloofd, overeengekomen, besloten. Maar nu voor eenige maanden is een man verschenen, die om redenen die ik niet ken, een overwegenden invloed de heer v. Houwelingen rapport uit brengt. Spr. zegt, dat alles in behoor lijke orde is bevonden, dat de gemeente- rekening sluit met een batig saldo van f7600.dat de landerijen hebben op gebracht f 3500.terwijl hiervoor siechts was geraamd f1500.Het Electr. bedrijf is met f300.vooruit gegaan en een aflossing van f3300. ten behoeve van dit bedrijf is geschied. Met algemeene stemmen worden bei de rekeningen hierop voorloopig vast gesteld op de cijfers als door B. en W. aangeboden. Wethouder Verwijs onthield zich ingevolge de wet van stem ming. Af- en overschrijving der gemeente- begrooting 1930. op mijn vader heeft gekregen. Weldra werd de toegang tot ons huis aan René ontzegd en mijn vader heeft me op zekeren dag verklaard: „Gaston Fa- verolles heeft me om uw hand ge vraagd. Je bent vrij. Maar indien gij weigert, ben ik verloren". Hij heeft geen anderen uitleg willen geven, maar ik heb begrepen dat hij oprecht was en ik heb me onderworpen... Het huwe lijk wordt over een maand voltrokken... Nochtans is René voor kort op reis gegaan, terzelfdertijd als zijn kassier. De eerste begaf zich naar Noorwegen, de andere naar Berlijn... Tortoran popelde toen hij het doel van de geheimzinnige reis, die Célestin Gardenois ondernomen had, vernam. Zonder er acht op te slaan, ging Micheline voort: Een telegram van René had mijn vader en een persoon wiens naam ik niet ken, maar die in zeer nauwe be trekking staat met de regeering", voor gisterenavond in zijn woning bijeenge roepen.... iEen der gevolgen van die samen komsten zou de bevrijding zijn van mijn vader uit den greep van Faverol- les, dank zij de documenten, die Garde nois uit Berlijn en René uit Christiania zou meebrengen. Wat voor documenten dat zijn, daar heeft René niets met niemand, zelfs niet met mij, over ge sproken, Ik heb slechts vernomen, dat ze met Gardenois verdwenen waren en dat de politie van morgen een onder zoek moest instellen in het huis van René, wat me de hoop gaf, dat men ze misschien zou weervinden... Alfred had dit verhaal met volgehou den oplettendheid gevolgd. Er was reeds een klein licht in de duisternis. Hij wist welke waarde de getrokken. Stelt men de gemeente in de 3e klasse, dan komt men met een heffing van 10 opcenten aan een bedrag van f 650.B. en W. zouden dan ook nog 50 opcenten op de vermogensbe lasting willen heffen. Het is altijd voor gesteld, alsof de belasting in Andel laag is geweest, dit is niet zoo, voor al voor de hoogere inkomens was de belasting vrij hoog. Spr. toont dit met een voorbeeld aan. Het komt B. en W alleszins billijk voor, de gemeente in de 3e klasse te bren gen, door de verhoogden kinderaftrek, voorheen f50.per kind, nu f 100. profiteeren ook de lagere inkomens van de nieuwe regeling. Dhr. Schouten merkt op, dat de lagere documenten in kwestie voor René had den en hij wist ook wie er bij hun verdwijning belang had. U ziet, besloot Micheline met een droefgeestigen glimlach, dat ik minder van de zaak afwist dan u... Hij liet haar in dien waan... Hij open de den mond om een nieuwe vraag te stellen, toen het jonge meisje onwille keurig den blik op de klok wierp en uitriep: Vijf uur. Mijn vader kan ieder oogenblik thuis komen, zeker vergezeld door dien Faverolles, die hem nooit meer verlaat... Ik smeek er om, mijn heer, ga heen vooraleer ze hier zijn... Tortoran maakte een buiging: Is het me toegestaan terug te ko men, vroeg hij terwijl hij afscheid nam. Ja... Nee, antwoordde ze verward. Wena u liever tot René.... Verduiveld, dacht hij terwijl hij zich verwijderde, dien raad kon ik ook missen. Juist toen hij buitentrad, hield een auto voor het hek stil en twee heeren stapten er uit. Een hunner was reeds op jaren. Zijn haar en zijn baard waren grijs en zijn hooge gestalte kromde zich. De andere was jong en slank. Deze laatste nam Tortoran zoo uitda gend van 't hoofd tot de voeten op, dat de journalist op het punt stond hem naar de reden hiervan te vragen, toen de oudere man het woord nam. U kwam zooeven uit mijn huis, mijnheer? vroeg hij aan Tortoran. Indien u mijnheer Max Durand is, antwoordde de reporter, kwam ik inderdaad van uw huis vandaan... Mijn naam is Alfred Tortoran, redacteur van de Gazette de Paris en ik wou graag weten.... Niemendal, mijnheer, brak Max inkomens ook een belangrijke verbe tering krijgen. De Voorzitter zegt, dat als men ziet dat de gemeente Amsterdam de bin nenstad in de le klasse en de buiten gemeenten in de 2e klasse, de gemeente 's-Bosch zich in de 2e klasse rangschikt, dan komt B. en W. rangschikking van Andel in de 3e klasse, alleszins billijk voor. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Eveneens wordt met algemeene stem men besloten, de gemeente voor de j personeele belasting als tot heden in de 9de klasse te laten, op grond van billijkheid en om praktische redenen. In het belang van de paardenfokkerij en met het oog op de kleine boeren, die een enkelen keer eens gebruik ma ken om met paard en tilbury een fa milielid te bezoeken of naar de kerk te gaan, wordt met algemeene stemmen besloten, de paarden voor deze belas ting uir te schakelen. Besloten wordt de 50 opcenten op de vermogensbelas ting te handhaven. De heer v. Houwelingen vindt het hoog, hij had verwacht, dat het met de nieuwe regeling wel iets lager had gekund. De Voorzitter acht dit niet gewenscht, alleen als de gemeente uit de fonds- belasting een hoogere uitkeering kreeg, zou het billijk zijn de opcenten op de vermogensbelasting te verlagen, omdat in de fondsbelasting zoo'n sterke pro gressie zit. Gaat men de opcenten op de fondsbelasting verhoogen, dan treft men juist de hoogere inkomens dub bel. In de vermogensbelasting zit geen progressie. De heer Schouten zegt, dat, als men de opcenten op de vermogensbelasting gaat verlagen, er slechts een mogelijk heid overblijft om aan het benoodigde bedrag te komen, n.l. verhooging van opcenten op de fondsbelasting. Spr. vreest dan evenwel, dat de heer v. Houwelingen het tegenovergestelde zal bereiken, van wat hij bereiken wil. De heer de Fijter meent, dat men het volgend jaar toch altijd weer kan ver anderen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, 50 opcenten op de ver mogensbelasting te heffen. Eveneens 10 opcenten op de fonds belasting en 50 opcenten op de perso neele belasting. De verschillende ver ordeningen op de heffing en vordering dezer belasting, worden eveneens met algemeene stemmen vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat in kas was f2225.90Va en bij den administrateur van het bedrijf f479.76 alles werd keurig in orde bevonden. Rekening 1929 van de Gezondheids commissie te Heusden. Als bijdrage van de gemeente Andel staat uitgetrokken een bedrag van f55.80. Zij geeft een ontvangst aan van f2225.60 en een uit gaaf van f2158.49, sluit dus met een Durand plots af. Mijn privé-aangelegen- heden hebben met de pers niets uit staande. Bonjour, mijnheer, tot genoe gen. Tortoran drong niet aan en verwij derde zich, niet zonder op zijn beurt den jongen heer, in wien hij Fave rolles raadde, van het hoofd tot de voeten opgenomen te hebben. In zijn binnenste verheugde hij er zich over de dochter inplaats van den vader ontmoet te hebben en besloot denzelfden dag nog een bezoek te bren gen. Maar daar wachtte hem een teleur stelling. De baas van Gardenois was niet thuis, hij zou eerst Iaat in den nacht terugkomen en pas den volgen den morgen ontvangen. Hij begaf zich dus naar de Gazette, waar hij voor de tweede maal aan het opstellen van een opzienbarend ar tikel begon... Tot zijn groote verwondering kwam men hem een brief op zijn naam bren gen, terwijl hij bezig was zijn copy te maken. Wie kan nu reeds hierheen schrij ven, vroeg hij zichzelf af bij het be kijken van het adres, waarvan het schrift hem onbekend was. Hij maakte het omslag open., ont vouwde het papier en zijn blik zocht onmiddelijk naar de onderteekening: de brief kwam van Lucette. „Lieve vriend", schreef het jongde meisje, we worden achtervolgd en be spied. We moeten er ons in schikken elkaar tot nader bericht niet meer weer te zien. Een nieuwe anonieme brief is me toegezonden met bijzonderheden over onze ontmoeting van vanmiddag en bedreigingen aan het adres van mijn vader voor 't geval ik er in zou volhar- batig slot van f67.11. Met algemeene stemmen wordt deze rekening goed gekeurd. Begrooting 1931 van hetzelfde college. Op deze begrooting is als bijdrage van de gemeente Andel, een bedrag uitge trokken van f55.10, met welk bedrag rekening zal worden gehouden bij de vaststelling van de gemeentebegrooting. Aangezien geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. EEN VERLOVING VAN DE PRINSES? Er gaan te Londen geruchten, dat Prin ses Juliana in het geheim verloofd zou zijn met Prins Wilhelm von Erbach Schön- berg. Wij kunnen bij dit bericht aanteekenen, schrijft het „U. D.", dat dit gerucht ons al eenige weken geleden bereikte en dat wij terzake inlichtingen hebben ingewon nen bij een hooggeplaatste autoriteit in den lande. Deze inlichtingen waren van dien aard, dat wij onze lezers mededeeling doen van de loopende geruchten, doch er de kantteekening bij plaatsen, dat men dit niet dan onder groot voorbehoud mag aan vaarden. IN KOKEND SOP GEVALLEN. Het 4 jarig dochtertje van den schipper A. Speksnijder te Ouderkerk a. d. IJsel is in een emmer kokend zeepsop gevallen. Het kind is in zorgwekkenden toestand naar de Wijkverpleging te Gouda vervoerd. o TRAP VAN EEN PAARD. J. K. te Katwijk aan Zee, moest een paard halen. Hij kreeg van het dier zoo'n klap, dat een dijbeen werd stuk geslagen. o OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN IN JUNI. De Rijksmiddelen hebben in de maand f39,728.000 opgeleverd, of f 59.000 min der dan verleden jaar. In het eerste semester van 1930 heeft de opbrengst f259.742.500 bedragen, wat f 9.9-6.800 meer is dan een jaar geleden. BOERDERIJ AFGEBRAND. De boerderij van J. Buseman te Oude Pekela is afgebrand, waarbij een toom biggen en een paard in de vlammen zijn omgekomen. —o— VERDRONKEN. De 14 jarige G. Senninge te Groningen is bij het zwemmen in het Foxholstermeer verdronken. Te Amersfoort is door een ongelukkig toeval de 63 jarige koetsiersknecht v. Z., te water geraakt en verdronken. den U iederen dag te zien. Zoo dik wijls ik dat gebod zal overtreden, zegt de brief, zooveel weken vertraging zul len aan de bevrijding van mijn vader gebracht worden. Deze bevrijding, voegt de geheimzinnige briefwisselaar er aan toe, zal weldra slechts van mij en van mijn onderwerping afhangen. „Mijn lieve vriend, ik begrijp niets van dat alles; ik weet niet meer wat ik doen moet. Nu en dan raakt mijn hoofd heelemaal in de war... Water ook van zij, ik verlaat de woning waar in ik nu ben en ga bij mijn tante te Viroflay logeeren. Ik zal u steeds schrijven. Ingesloten overhandig ik u: le een iotografie, die ikzelf heb ge nomen van den afdruk welke ik u op de kast van mijn kamer heb ge toond; 2e een stuk van het ongetee- kende briefje, dat een volkomen over eenstemmenden afdruk vertoont. Dat zal U denk ik in uw onderzoekingen helpen. „Voortaan kunt u me naar Viroflay postrestante schrijven. „Tot weerziens, mijn goede vriend, wees er van overtuigd, dat het niet zonder diep hartzeer is, dat ik voor langen tijd, wellicht, er aan verzaak, dengene weer te zien, die tot me ge komen is toen ik in verlegenheid was en me denmoed en de hoop heeft te ruggeschonken. Met heel mijn ziei de uwe. LUCETTE". P.S. Als u 's avonds naar het bureau gaat vergeet dan uw overjas niet. De avonden zijn koel...." (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD «oor lit Land van neusden ee AlteiilcLnistrsit en It Biiitlirwiird

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1