Tweede Blad ia. 5039 Woensdag 23 Juli mmm P. J. SCHETSELAAR voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Spreekuren 94 ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT Sussen. üp Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) DA4IRUBRIEK. BEHOORENDE BIJ HET v Vervolg Raadsverslag Vpn Ged. St. is terug ontvangen het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting. De bemerkin gen van Ged. Staten zijn slechts van administratieven aard, besloten wordt aan deze opmerkingen te vol doen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld in ont vangst op f920.125 en uitgaaf op 1890.495 met een batig slot van f 29.63. De begrooting in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f880.14. Vaststelling klasse indeeling Fonds belasting. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. -dit punt in de vorige verga dering op verzoek van eenige raadsle den hebben aangehouden, zij heb ben een en ander nogeens nagegaan, doch zij zijn van oordeel, dat zij hun voorstel Om de gemeente in de 3de klasse te brengen, moeten handhaven. In de vorige vergadering is er breed voerig over gedebatteerd, zoodat naar spr.'s meening er thans weinig meer over gezegd behoefd te worden. De heer Smink wil eerst even een kleine vergissing die hij in de vorige verg. heeft gemaakt, herstellen, toen hij sprak over het verschil v- f 4. bij een aanslag van f 5000 dit was geen scha, doch voordeel, omdat ie der bij indeeling in een hoogere klas se een vermeerdering van aftrek krijgt van f 100. De Voorzitter zegt dat het alleen loopt over de vraag, wat moet voor noodzakelijk levensonderhoud worden afgetrokken, kan iemand die f 10. per week verdient geen 2 ecnt belas ting betalen. Dussen is een gemeen te waar geen kapitaal zit. B. en W. apprecieeren het in de raadsleden, dat zij hunne bezwaren naar voren brengen en spr. kan goed begrijpen, dat de heer Smink, als belastingamb tenaar er bezwaar tegen heeft dat reeds begonnen wordt met f 525, om dat hij dan zooveel aanslagen meer te regelen krijgt, doch men zit hier om de billijkheid te betrachten. Zou men de gemeente in een hoogere klasse willen ra-ngschikken dan kan men met de personeele belasting ook niet in de 8ste klasse blijven. B. en W. achten indeeling in de 3de klasse, het meest gewenscht voor Dussen en ook het billijkst. De heer Smink zegt, dat hij hier niet zit als ambtenaar, doch als raads lid het meerdere werk zal wel worden uitgevoerd, daarvoor behoeft de ge meente niet in een hoogere klasse te komen, maar het is hoogst onbil lijk, dat iemand die f 525.verdient en nooit betaald heeft dit nu wel moet doen, terwijl alle andere aanslagen verminderd worden. Spr. noemt ee nige cijfers van aangeslagenen. Voorzitter. Ik protesteer er tegen dat u met cijfers komt, deze zijn geheim, ik zal dit den Inspecteur be richten. Smink. Ik noem geen namen, ik mag gerust met cijfers het onbillijke aantopnen. Ik heb hier een aanslag, iik noem weer geen namen, waarbij de vader is aangeslagen op f 700, twee zoon's ieder op f 600 en een op f 5 50 totaal f 2450.die nu f 7.80 belasting betalen, terwijl zij bij in deeling in de 3de klasse f 26.zul len moeten betalen, dit is belasting verhooging. Voorzitter. Daar is niets op tegen. Smink. Ik heb een aanslag van een weduwvrouw met 2 dochters, die nooit geen belasting heeft betaald bij de 3de klasse f8.en bij de 2de klasse f 3.belasting zal moeten op brengen, dat is een weduwvrouw. Voorzitter. u gaat hier bijzonder heden zeggen, wij kunnen als B en W. aan deze regeling niets doen, de wet zegt, dat de aanslagen beginnen met f 500 en niet met f525, zooals dit hier het geval is geweest, daar is niets aan te doen. u noemde den vorigen keer heel handig het dienstmeisje met een inkomen van f 500 ik geloof dat deze het beter heeft als haar zuster die met een arbeider is gehuwd. On ze heele belasting is op de 3de klasse gebaseerd,gaan wij in een hoogere, dan moeten wij met de personeele belasting van de 8ste klasse ook naar de 6de gaan. Smink. Met de personeele belas ting is het niet hetzelfde, daarbij krijgt men een geheel andere indee- lin&" v. Drunen. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat wil met de 3e klasse een meerdere opbrengst krijgen van plm. f 2000.dan wanneer wij in de 2e klasse gaan, die f 2000 worden in hoofdzaak betaald, door de inge zetenen met kleine inkomens. Smink. Dat is niet waar, iedereen krijgt minder aftrek en betaalt dus meer. v. Drunen. Ik zou denken, dat wij in Dussen, toch geld genoeg krijgen, waarom moeten de kleine inkomens dan worden belast. Voorzitter. Ik kan uwe redeneering niet begrijpen, maar mij dunkt we hebben de zaak nu voldoende beke ken. Smink. Ik stel voor de gemeente in de 2de klasse in te deelen. Voorzitter. Ik breng eerst het voor stel van B- en W. in omvraag om: de gemeente in de 3de klasse op te nemen. Tegen dit voorstel stemden de heeren J- v. Balkom, de Graaff, Herman, Middelkoop, v. Drunen en Smink. Voor de heeren F. A. v. d. Pluim, |M. v. d. Pluim, v. Etten, Berm en Jongbloets, zoodat het voor stel is verworpen. Thans komt het voorstel van den heer Smink om de gemeente in de 2de klasse in te deelen in omvraag, dit voorstel wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. De voorstem mers bij het voorstel van B- en Wj stemden nu tegen. Vaststelling klasse indeeling Per soneele belasting. Het voorstel van B. en W. om de gemeente voor deze belasting in de 8 ste klasse in te dee len wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de hee- v. Balkom en lierman. Verordening tot heffing en invor dering van opcenten op de Vermo gensbelasting. |Met algemeene stem men wordt besloten 20 opcenten op de ongebouwde en 80 op ae gebouw de eigendommen te heffen. Verordening tot heffing en invor dering van opcenten op de Vermo gensbelasting. Besloten wordt het maximum n.l. 50 opcenten te heffen. Rondvraag De heer Herman vestigt de aan dacht op het groote gevaar dat wordt veroorzaakt door het steeds toe- nemend autoverkeer aan den Korten- dijk te Hank. Er loopen daar vaak 40 a 50 kinderen te spelen en spr. vreest dat ongelukken niet zullen uit blijven. Hij dringt aan op het plaat sen v. waarschuwingsbordje. Vroeger was er een waarschuwing voor paar den er wagens, nu met het snelle auto verkeer is er geen enkele waarschu wing. Vooral automobilisten, die daar onbekend zijn en geen erg in den zijweg hebben leveren gevaar op. De Voorzitter meent dat de heer Herman deze klachten ter kennis moet brengen van het bestuur van den Zuid-Tlollandschen polder, aan gezien de Kortendijk aan dit water schap behoort. Het opgesomde be zwaar, bestaat evenwel met het toene mend verkeer op verschillende plaat sen in de gemeente. De heer Berm vraagt of er nog geen rapport is ingekomen van tiet waterleiding-comité. De Voorzitter zegt, dat hij in de vorige besloten vergadering reeds het een en ander over de werkzaamhe den van dit comité heeft meegedeeld, er wordt nog steeds aan dit rapport gewerkt. Daar verder niemand het woord verlangt, sluit de Voorzitter de ver gadering. Ik heb een kind dat met October 14 jaar wordt en de klassen niet doorloopen heeft. Mag dat nu van school met October of het volgende jaar April. N. J. v. V. Kan de vervanging van den gemeente secretaris eens en voor altijd door aan wijzing van een plaatsvervanger bij voor baat geschieden of moet die aanwijzing telkens plaats hebben wanneer de secretaris ziek is of met verlof afwezig is A. J. d. K. Ik heb eene ongetrouwde zuster, die er geldelyk slecht voorzit. Zijn hare broe ders en zusters nu met de wet in de hand verplicht haar te onderhouden H. K. K. Dezer dagen werd ik door den Kanton rechter veroordeeld tot f 3.boete of 2 dagen hechtenis, omdat ik 's nachts buren gerucht had gemaakt. De kantonrechter zei dat ik niet in hooger beroep kan gaan, maar wel in cassatie. Ik begrijp dat niet en daarom stel ik de vraag hoe dat zit? S. C. v. G. Valt onder verkwisting in het tweede lid van art. 488 van het Burgerlijk Wet boek ook het wagen op roekelooze wijze van het vermogen en het beleggen daar van op hoogst onvoorzichtige wijze met speculatieve oogmerken E. G. N. Volgens een arrest van het Hof te Arn hem moet het begrip „verkwisting* niet beperkt worden tot buitensporige verte ringen en het maken van schulden met zucht tot overdaad en spilzucht, doch daaronder valt ook het wagen op roeke looze wijze van het geheele vermogen en het beleggen daarvan op hoogst onvoor zichtige wijze met speculatieve oogmerken. Ik kocht een perceel kersengewas onder beding, dat ik bij beschadiging der boomen als schadevergoeding de dubbele koopsom schuldig zou zijn. Nu heb ik de enkele koopsom zonder reserve van de zijde van den verkooper betaald. Heeft deze laatste nu daarmede zijn aanspraak op schade vergoeding verwerkt? Een pachter. Het bedrag, hetwelk door den kooper verschuldigd is, is tweeledig, nl. de be dongen koopprys en de schadevergoeding. Door zonder reserve den enkelen koopprijs aan te nemen, verwerkte de verkooper niet zijn aanspraak op schadevergoeding. Is ae ontvanger eener gemeente aan. sprakelijk voor de schade, welke de ge meente lijdt, indien de onder zijn bewa ring zijnde gelden of geldswaardige stukken verloren zijn gegaan bij een brand? K. V. Indien de schade het gevolg is van schuld of ontrouw, is de ontvanger natuurlijk aansprakelijk. Is zij het gevolg van die gevallen, waarin den ontvanger geen schuld treft, b v. bij brand en indien hij in elk opzicht zijn plicht heeft gedaan en wet en verordening behoorlijk heeft nageleefd, dan moet de gemeente de schade dragen en niet de ontvanger. Mag een raadslid onderhands de pacht overnemen van land, hetwelk eigendom der gemeente is en publiek door een ander is gepacht B. X. Naar onze meening niet, omdat de pacht dan neerkomt op het aangaan van eene nieuwe pachtovereenkomst. In zijn beroepschrift aan Gedep. Staten tegen de beslissing der gemeenteraad waar bij medewerking tot stichting eener bij zondere school wordt geweigerd op grond van het feit, dat op de lijst eenige moe ders hebben geteekend, zegt een kerkeraad, dat hij onder eede wil verklaren, dat niet de moeders, maar de vaders op de inge diende lijst hebben geteekend, hoewel de vaders verklaren, dit niet gedaan te heb ben, wat door getuigen bevestigd wordt. Maakt de kerkeraad zich nu schuldig aan het misdrijf genoemd in art. 225 Wetb. van Strafrecht Zoo ja, wie kan een vervolging instellen Een abonné. Indien bedoelde moeders van die kracht waren, dat ze zich, de handteekening van hun man zettend, van niets slechts bewust waren (iets wat ons persoonlijk herhaal delijk is gebleken), zou er naar onze mee ning van „doen plegen" sprake kunnen zijn en zouden de leden van die kerke raad, die de moeders hebben laten teeke nen met den naam hunner echtgenooten, strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Om hiertoe te geraken, doet U 't best, een klacht in te dienen bij den Opper wachtmeester der Marechaussée. Er bestaat een arrest van den Hoogen Raad van 5 April 4909, hetwelk aldus luidt „Wanneer iemand eene vervalsching heeft doen verrichten door een wegens de onwetendheid, waarin hij verkeerde, voor die daad strafrechtelijk niet verant woordelijk persoon, dan heeft hij in den zin van dit artikel (art. 47 Wetboek van Strafrecht) die vervalsching „doen plegen". SPRANG. Beroepen tot predikant bij de üer. Kerk alhier, cand. H. ZWandbergen te Enschede. I11 vele gezinnen komt onder de schoolgaande kinderen de mazelen voor. Door den aannemer g. B. Tim mermans alhier, is den bouw der nieu we stoomschoenfabriek, van de firma Zacht Co. te Kaatsheuvel, aange nomen. Den electriciën J. v. Dijk, kwam met de hoogspanningsdraad in aanra king, waardoor hij ernstige brandwon den aan zijn hand en arm opliep, zoodat onniiddelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Redakteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. ia" p iü Ifü ÉH vWh Wh i ®LJ [II iü 111 |g§^ w ■5 Stand in cijfers, Zwart 42, 44 en 32. Wit, 24, 36 en 48. Dit is de stand van 't tweede eindspel, ons door den heer de Graag ter plaatsing toegezonden. Hier is Wit aan zet en speelt 4842 Het laat zich niet direct aanzien dat zwart nu moet offeren met 32—37 om zich één remise-variant te verschaffen. Mijn tegenstander in deze partij speelde 4248. 4247 is natuurlijk eenvoudig verloren door den afruil 4237. Na 4248 volgde er in de partij: 42—37 32X41 36X47 18—23 47—42 Zwart moet nu offeren. Staat gelijk hoe hij dat doet, daar wit dam zal halen op 4. 1449 24X13 23-29 13—9 29—34 9-4 34-39 4—22 39-43 42—38 X en wit wint op tempo. Remise variantzwart 3732; X 42—48; 34—27; 48—23; 24—19, 44—20 remise; Op zwart 2329 volgt X 2934; 10—4 1 34-39; 4—15 1 39—44; 45 38, 4449; 38-32 en vervol gens remise. In deze variant zijn meerdere mogelijk heden, waarop de lezer zijn krachten zelve eens beproeve A. DE GRAAG. Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. 63. Omdat ze zulke belangrijke plannen met haar vriend had, moest hij altijd de lessen bij wonen, die de prinses ontving van haar leeraar, een heel ouden kabouter-professor, die altijd met een dik boek onder den arm in de studeerkamer verscheen en zijn leerlingen in de hoogere ka bouterwijsheid inwijdde. 0; wat moest Hera veel leeren over al de dieren, waar ze later over moest heerschen en over Staatkunde en nog veel dingen. Aladdin moest nu ook zijn hoofd met die dingen vol proppen. Als minister mocht hij; geen domoor zijn. 64. Vaak kwam de vorst de studeerkamer ^binnen, om te zien, of de leerlingen wel vol doende opletten. Maar de professor was uiterst tteureden, ook over Aladdin. „Een groot geluk, Majesteit," zei hij eens, „dat de doorluchtige prinses dit menschje gevangen nam. Want nu het Rijk geen opvolger meer heeft in de man nelijke linie, kan hy later als eerste Minister het leger aanvoeren. Een uwer generaals kan hem aparte lessen in de krijgskunde geven. En hoewel de menschen nooit zoo verstandig waren als wij, kabouters, vechten en krijg voeren hebben ze altyd byzonder goed gekund." 65. „Ja, ja," zei de vorst met een zucht, „nu mijn zoon verdwenen is, zal dit wel de beste oplossing zijn." Na afloop van de les, waarop de koning zoo treurig geweest was, ver telde Hera haar vriend dat ze vroeger een broer gehad had. „Net zoo groot als jij," zei ze, „en hij zou koning geworden zijn. Maar Vader heeft een groote vijandin, die hij niet kan overwinnen en alleen maar op haar eiland in bedwang kan houden. Ze woont in een kasteel op het groote eiland in het midden van het Meer, daar heeft Vader $een macht. Ze heeft een sterk leger van zwarte kabouters, die heel gevaarlijk zijn. Nieuwsblad 1 Éi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5