Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Und van altena Uitgave: Firma L. J. YEEEMAN, Heusden. No. 5045. Woensdag 13 Augustus 1930. Binnenland Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post bsschikt f 1.40. Afzotderlijke nammers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente HEDIKHUIZEN-H AAR- STEEG, op Donderdag 7 Augustus, n.m. 6 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. v. Hee- reveld. Secretaris: WelEd. Heer Couwenberg. Afwezig: Wethouder Winkel, als de Voorzitter de vergadering opent. De Voorzitter wil, alvorens met het afwerken der agenda te beginnen, eerst een woord van dank brengen voor de spontane uiting van ingenomenheid, waarmede zijn benoeming tot burgem. dzr. gem. is begroet en voor de feeste lijke installatie in zijn ambt. Den dag der feestelijkheden zullen, aldus spr., bij mij en mijne familie steeds in aan gename herinnering blijven. Hij hoopt, dat in de toekomst eendrachtelijk zal worden samengewerkt in het belang der gemeente, zijnerzijds geeft spr. gaar ne de verzekering, dat hij steeds op strikt onpartijdige wijze de vergade ringen zal leiden, om besluiten te ne men die mogen leiden tot bloei der gemeente, tot welks bevordering zoo wei de raadsleden al,s spr. zijn geroe pen. (Bravo's) De notulen van 3 vergaderingen wor den gelezen, in deze notulen komt een passage voor, dat de heer Dobbelsteen tot de orde zou zijn geroepen, de heer Dobbelsteen merkt op, dat daarvan geen sprake is geweest, wat de hee- ren v. Vrede, v. Hemert bevestigen. De Voorzitter zegt, dat de uitdruk king misschien wat sterk is geweest, als de raadsleden er evenwel geen be zwaar tegen hebben, zal met de op merking rekening worden gehouden en zullen de notulen worden gewijzigd. De notulen worden hierop goedgekeurd. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en den admini strateur van het G.E.B., waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevon den. De heer Dobbelsteen meent, dat con troleering der kas van den administra teur behoorde te geschieden door de electriciteits-comm. Deze comm. die naar spr. meening, ook gekend had behooren te worden in de electrificatieplannen van het dorp Hedikhuizen, heeft in geen jaar vergaderd. Op verzoek van den Voorzitter, licht de Secretaris toe, dat controleering der kas van het G.E.B. geregeld door B. en W. geschied, dat daarnaast ook de commissie weieens controleert. De commissie heeft niet vergaderd, om dat er niets bijzonders is geweest. Met de electrificatie van Hedikhuizen heeft de commissie niets uit te staan, de commissie is alleen voor de Haarsteeg. De Voorzitter zegt, dat naar zijne meening, de commissie als deze bestaat, ook van tijd tot tijd moet vergaderen, dit moet geen dood lichaam zijn. Het is wel waar, dat de electrificatie van Hedikhuizen niet tot de competentie van de commissie behoort, doch het kon voor deze commissie toch wel een punt van bespreking hebben uitgemaakt. Spr. geeft de verzekering, dat deze belang rijke kwestie, n.I. electrificatie van He dikhuizen zijn volle belangstelling heeft. Aan het slot der vergadering wit hij gaarne zijn opinie hierover zeggen. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot hefing van opcenten op de vermogensbelasting, idem van het vastgestelde percentage voor de- heffing van de personeele belasting. Schrijven van Ged. St. waarin wordt meegedeeld, dat de Minister bezwaar maakt, tegen rangschikking dezer ge meente voor de personeele belasting in de eerste klasse, waarmede men zich gelijk stelt met een gemeente als Am sterdam. De Minister meent, dat He dikhuizen thuis hoort in de 8ste klasse. Aan het verlangen van den Minister wordt voldaan. Verzoek van de R.K. Militaire ver eeniging te Venlo om subsidie, zal wor den behandeld bij de begrooting, even eens hetzelfde verzoek van de Blinden vereeniging te Grave. Rekening 1929 en begrooting 1931 van de gezondheidscommissie te Heus den, worden ter inzage gelegd. De Voorzitter zegt, dat hem uit deze stukken blijkt, dat de heeren van de gezondheidscommissie een en ander zeer zuinig hebben opgezet. Spr. deelt ver der mede, dat van den Minister bericht is ontvangen, dat deze gemeente vol gens voorloopige berekening, uit de fondsbelasting een bedrag zal ontvan gen van 6.1766 per inwoner, wat neer komt op f6284.45, een bedrag aanzien lijk hooger dan verwacht. Benoeming van een 2den ambtenaar v. d. Burgerlijken stand, wegens over lijden van den heer v. Bokhoven. B. en W. bevelen ter benoeming aan J. Heereveld 'en A. v. lersel. Met al- gemeene stemmen wordt de heer J. Heereveld benoemd. De Voorzitter dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt, dat vele jonge paartjes in het huwelijk zullen treden, omdat dit vooruitgang voor de gemeente beteekent. Wijziging politieverordening met be trekking tot de zgn. snordersdiensten en het laten losloopen van honden. Besloten wordt een bepaling op te nemen, waarbij het verboden is hon den tusschen 's avonds 11 en 's mor gens 7 uur los te laten loopen. De Voorzitter zegt, dat de kwestie der snordiensten reeds in een vergade ring van B. en W. is besproken. Het college was van oordeel, dat het al gemeen belang vordert, dat de auto busdiensten, die zich moeten onderwer pen aan verschillende wettelijke bepa lingen, hun diensten zonder oneerlij ke concurrentie kunnen voortzetten, om dat anders de rentabiliteit in gevaar wordt gebracht. Door de N.V. A.L. A.D. is een modelbepaling ingezonden, terwijl eveneens een modelbepaling van de Vereeniging van Nederl. gemeenten is ontvangen. De heer Dobbelsteen kan zich met de bepaling van de Vereeniging van Nederl. gemeenten goed vereenigen. De Voorzitter zegt, dat een der Di- rectie's het voornemen heeft gehad, als de snordiensten niet worden geweerd, bij wijze van protest haar dienst een paar maanden te staken. De heer Dobbelsteen zou gaarne zien, dat ook des Zondags eenige diensten werden gereden. De Voorzitter voelt zeer veel voor dit voorstel, men zou er bij de Directie's op aan kunnen dringen en bij de om liggende gemeenten vragen om adhae- sie aan dit verzoek te willen betuigen. De Secretaris zegt, dat hij met Wet houder Van de Water een vergade ring te Heusden heeft bijgewoond, waar het autobusvraagstuk werd behandeld. De Burgemeesters drongen er op aan de bestaande diensten te handhaven, doch Ged. St. voelden meer voor de A.T.O. De ondernemers hebben weer voor twee jaar concessie verkregen, zoodat spr. vreest, dat het verzoek om op Zondag te rijden, niet veel zal baten. De Voorzitter voelt er wel wat voor, het verzoek tot de Directie's te rich ten. De heer v. Hemert acht, als alle gemeentebesturen aandringen op eeni ge diensten des Zondags, succes niet onwaarschijnlijk is. Besloten wordt het verzoek te rich ten en bij de andere gemeentebestu ren adhaesiebetuiging aan te vragen, terwijl besloten wordt de bepaling,zoo als die door de vereeniging van Nederl. gemeenten is ontworpen, in de politie- veroidening op te nemen. Aanbieding gemeenterekening en ba lans en winst en verliesrekening van het G.E.B. over 1929. B. en W. bieden deze rekening aan den raad aan met een ontvangst voor den gewonen dienst van f 39156,42 en een uitgaaf van f38257.76 sluitende ai- zoo met een batig slot van f 1198.66. Voor den kapitaaldienst met een ont vangst van fl 4473.41 Va en een uitgaat van f 14153.66i/2 sluitende alzoo met een batig saldo van f319.75. Deze re kening wordt in handen van een com missie gesteld bestaande uit de hee ren Dobbelsteen, v. Hemert en v. Hees- wijk. De rekening van het G.E.B. wordt eveneens den raad aangeboden, slui tend met een brutowinst van f767.96 en een nettowinst van f 425.93. Wordt in handen van een commissie gesteld bestaande uit de heeren v. d. Water, Dobbelsteen en v. d. Heyden voor onderzoek. Bespreking factor G.J.B, 1930—31. De Voorzitter zegt, dat bij de vast stelling der gemeentebegrooting ge meend werd, dat men er met een fac tor van 2 wel zou kunnen komen. De verpachtingen hebben echter een groote tegenvaller gebracht, deze brachten f2100 minder op, als waarop gerekend was, terwijl te verwachten is, dat de verpachtingen die in October gehouden zullen worden, ook weer belangrijk min der op zullen brengen, zoodat verwacht mag worden, dat het nadeel ongeveer f 4000.zal bedragen. Ged. St. eischen nu, dat f 2000.gedekt worden, wat alleen mogelijk is door den factor van 2 te brengen op 3. B. en W. stellen voor, aan dit verlangen te voldoen. De heer Dobbelsteen zegt, steeds op verlaging op den post onderhoud der wegen te hebben aangedrongen, daar van is evenwel nooit iets terecht geko men. De Voorzitter merkt op, dat men eens zal gaan probeeren of het nu wel kan. De heer v. Hemert geeft toe dat de pachten laag zijn, maar dat zal zoo niet blijven. De Voorzitter meent, dat daar voor eerst nog weinig van te zeggen valt, de vooruitzichten zijn niet schitterend. Spr. zou in een volgende vergadering met voorstellen willen komen om te trachten de pachten te verhoogen. Spr. acht het een daad van wijs beleid, als bet voorstel van B. en W. wordt aan genomen, nu heeft men nog de gele genheid 'het te verwachten te kort aan te vullen, het volgend jaar gaat dit niet zoo gemakkelijk, opcenten op de vermogensbelasting brengen weinig op en opcenten op de personeele belasting eveneens. Met algemeene stemmen wordt hier op het voorstel van B. en W. aange nomen. B. en W. leggen de rekening over, voor de aanschafing der leermiddelen voor de bijzondere school te Hedik huizen, deze rekening zal worden on derzocht door de zelfde commissie die de gemeenterekening onderzocht. Verder stellen B. en W. den raad voor, mej. de Goeij, die belast is met het schoonhouden van het gemeente huis, en dit dezer dagen 25 jaar heeft verricht, een gratificatie toe te ken nen. B. en W. hadden zich een bedrag van f 25. gedacht. De heer Dobbelsteen vindt dit wel wat weinig en zou er f50.van ma ken, de heer v. Vrede steunt dit voor stel, welk voorstel daarna met algemee ne stemmen wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de Haarsteegsche kermis voor de deur staat. Nu is de Burgemeester, als hoofd der gemeente, wel bevoegd vergunning te verleenen voor het houden van dans muziek, doch spr. vernam toch wel gaarne het gevoelen van den raad, over zijn voornemen, om te verbieden, dat kinderen beneden 16 jaar meedoen aan dansen. De heer Dobbelsteen kan zich in principe met dit voorstel wel vereeni gen, maar is een dergelijk verbod wei noodig? De Voorzitter zegt, dat het alleen zijn bedoeling is tegen te gaan, dat jeugdige jongens en meisjes zich aan de danswoede overgeven. Spr. wil al leen de caféhouder verzoeken, daar wat op te letten. De Raad gaat hiermede accoord. Rondvraag: De heer Dobbelsteen zegt, bij ge rucht te hebben vernomen, dat de Bur gemeester het dansen op Zondag zou verbieaen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet in zijn voornemen ligt, hij wil overleg plegen met de caéhouders om de men- schen hier te houden en zal de bepa ling zoo soepel mogelijk toepassen. De heer v. Vrede vraagt, hoe of het zit met hét licht te Hedikhuizen en Luttelherpt. De Voorzitter deelt mede, dat de leening, ten behoeve van den aanleg is geplaatst bij de Bank van de Ver eeniging van Nederl. gemeenten, tegen den koers van 96,8 en een rente van 4i/„ pCt. De heer Dobbelsteen vraagt, of de goedkeuring van Ged. St. op het laat ste raadsbesluit, ten behoeve der elec trificatie (reeds is' binnengekomen. De Voorzitter antwoordt ontkennend, er is alleen bericht ontvangen, dat Ged. St. hun besluit opschorten. De heer Dobbelsteen had gehoord, dat de P.N.E.M. met andere voorstellen is gekomen. De Voorzitter zegt, dat hij persoon lijk een bezoek aan de P.N.E.M. heeft gebracht. De straatverlichting was eerst exclusief, men heeft op de P.N.E.M. echter gezegd goed, haal er een streep door, zoodat deze bij de totaal afname zal worden gerekend. Vroeger moes ten de gemeenten die aansloten, den transformator zelf bouwen, dat behoeft nu niet, de gemeente behoeft enkel een stukje grond voor den bouw beschik baar te stellen. De kosten van de straat verlichting zullen bedragen f 100.per K.M., voor de 4 K.M. dus f400. plus 117.50 per armentuur. Voor de 15 lantaarns die waarschijnlijk noodig zijn, 15 xf 17.50, waarop de raad oorspron kelijk niet heeft gerekend. De heer v. Hemert zegt, te hebben gehoord, dat een tegenactie op touw is gezet en dat daardoor de vertraging is ontstaan, inplaats dat de P.N.E.M. hier is begonnen, is men naar Veen gegaan. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. St. aan B. en W. advies hebben ge vraagd. Spr. heeft toen terstond ge zegd, dat Ged. St. daar niet op in zou den gaan en dit is uitgekomen. Wan neer de gemeente evenwel begint, met een bedrag van f 15000.toe te staan, heeft ze ook na te gaan of de zaak rendeert. De heer v. Hemert merkt op, dat de afname door den raad gegarandeerd was. De heer Winkel begrijpt er niets van. Hij, als wethouder, weet nergens van; als B. en W. advies uitbrengen behoort spr. dat toch ook te weten. De secretaris licht troe, dat het ad vies was uitgegaan van den loco bur gemeester. v. Hemert. Het besluit was toch een maal gevallen, waarom nu die vertra ging, zoodat de ingezetenen van den winter misschien nog geen licht heb ben. De Voorzitter zegt, dat hij gaarne tot bespoediging zal meewerken. De heer v. d. Water merkt op, dat er geen woord over gevallen zou zijn, als de bewoners van Hedikhuizen en Luttelherpt zich garant hadden ver klaard voor de afname. Haarsteeg heeft dat indertijd ook gedaan. De heer Winkel bestrijdt dit, de be woners van Haarsteeg hebben zich in dertijd voor 5 jaar verbonden, en nu zou men willen, dat Hedikhuizen en Luttelherpt zich voor hun geheele le ven gingen binden. Toen Haarsteeg indertijd het licht kreeg, hebben de bewoners van Hedikhuizen en Luttel herpt, hoewel zij er niet van profi teerden, mee kunnen betalen. Nu deze bewoners ook licht willen hebben en het krijgen kunnen, komt heel Haar steeg in 't geweer en wil men hebben, dat men zich vastlegt. De bewoners van Hedikhuizen en Luttelherpt willen zich wel verbinden om direct aan te sluiten, doch meer niet. Als het ge meentebestuur dien lijst heeft, kan men toch ongeveer wel berekenen, hoeveel stroom zal worden afgenomen. De Heer van Hemert zegt, dat in Herpt, Oudheusden en Veen de be woners zich ook niet hebben vastge legd, als het werkelijk is zooals men het hier voorstelt, dan zullen daar strop pen vallen. De heer v. d. Water meent, dat men niet naar andere gemeenten behoeft te kijken, die moeten zelf maar weten wat zij doen. Winkel. In Herpt heeft men met 60 aansluitingen een garantie van 3000 K.W.U. durven geven, te Hedikhuizen eveneens met 60 aansluitingen maakt men bezwaar tegen de helft. De Voorzitter geeft nogmaals de ver zekering, dat hij deze kwestie zoovee) mogelijk zal bespoedigen. De heer Dobbelsteen vraagt, of er ook al gesproken is met de P.N.E.M. over overname van het net in de Haar steeg. De Voorzitter heeft hiervoor wel met de Directie van de P.N.E.M. gesproken, doch men acht daar de tijd nog niet geschikt voor, men zal er later op terug komen. Spr. heeft de overtui ging, dat het stroomverlies hier veel te groot is, dit kan zitten in slechte insolatoren; in de meters of in de huis aansluitingen. Spr. voelt er veel voor eens een deskundig onderzoek te doen instellen. De heer v. d. Heyden vraagt of het gemeentebestuur niet iets kan doen te gen de z.g. vliegende winkels. De Voorzitter zegt, dat hij tegen dit euvel 'reeds meermalen strijd heeft ge voerd, evenwel zonder succes. Het eeni ge wat gedaan kan worden is, dat de burgemeester de caféhouders een wenk geeft, dergelijke winkels ïn hun loca- liteit niet toe te laten. De Voorzitter sluit hierop met een woord van dank de vergadering, terwijl de heer v. Hemert den Voorzitter dank brengt voor zijn prettige leiding der vergadering. VERDRONKEN. Zaterdagnacht circa 2 uur is de 38- jarige sleepbootkapitein D. A. Vonk, wo nende te Rotterdam, liggende met de sleepboot Keulscbe Vaart VIII" in de haven van de scheepswerf Piet Hein te Papendrecht, bij het aan dek gaan, over boord geraakt en verdronken. De man laat een vrouw en 4 kinderen achter. DOOR AUT0BUS°ÖVERREDEN. Zondagmiddag heeft zich in het Ondiep te Utrecht een tragisch ongeluk afgespeeld. De 25-jarige jongeman E., uit Middel burg afkomstig, wandelde met zijn 5-jarig broertje door het Ondiep Plotseling stak het broertje de straat over, terwijl een gemeentelijke autobus naderde. Teneinde zijn broertje voor aanrijding te behoeden, liep E. eerstgenoemde achter na. Hij wist zijn broertje te redden, maar kwam zelf onder de auto. In zorgwek- kenden toestand werd het slachtoffer naar de Rijksklinieken vervoerd, waar hij kort daarna overleed. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder van de autobus geen schuld. ERNSTIGE BOTSING TE OOSTER BEEK. Zondagavond zijn op den Utrechtsche- weg te Oosterbeek, de motorrijder Zeegers uit Arnhem, die met een duopassagier uit de richting Wageningen kwam en de heer Thielen uit Arnhem, die met een luxe auto, waarin nog een Hollandsche en een Engelsche dame waren gezeten, den Utrechtscheweg wilde oversteken, met elkaar in botsing gekomen. De motorrijder Zeegers en zijn duopas sagier werden tegen den grond gesmakt en liepen verwondingen op. De dames in de auto klaagden over haar beenen en schouders. De heer Tielen kwam er on gedeerd af. De motcr werd evenals de auto, zwaar beschadigd. —o— MEISJE OVERREDEN. Het dochtertje van den heer B. werd Vrijdag op den Heerenweg onder Noord- wijk door een auto overreden. Het meisje is aan de bekomen verwondingen over leden. EEN DRIELING. Het gezin van Willem de Vries te Gro ningen is verblijd geworden met een drie ling, twee meisjes en een jongen. BEDWELMDE VISCH. In de spoorvaart te Alphen a. d. Rijn geraakten Zaterdag tal van visscheu be dwelmd door het ammoniakwater van de gasfabriek, dat in gemelde vaart was gestroomd. Talrijke visschen kwamen naar de oppervlakte van het water. Palingen van 2 a pond had men maar voor het grijpen. VERDRONKEN. Te Delft is de 78-jarige kok S. G. I. Wassenburg in het Provinciaal Kanaal geraakt en verdronken. EEN 105-JARIGET" De heer J. Heisterkamp, die in het buurtschap Lawik, even over de Duitsche grens nabij Dinxperloo woont, vierde 40 Augustus zijn 105den verjaardag. VOET AFGEREDEN. Op de Zutphenschestraatweg nabij het Apeldoornsche bosch kwam het 7-jarig zoonte Stamper, onder een auto, waarbij hem een voet werd afgereden. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Te Vijfhuizen in den Haarlemmermeer sloeg de bliksem in de woning bij C. Visser en vernielde twee ruiten. Bij den landbouwer H. v. L. werd de kap van een varkensschuurtje afgeslagen. VERPLETTE RDT^ Op het terrein van de werken van het Twenthe-Rijnkanaal te Eefde, is de loco motief van een zandtrein omgevallen Een 17-jarige jongen die naast den machinist op de locomotief stond, werd verpletterd. De machinist bleef ongedeerd. MACHINIST ONDEITDE LOCOMOTIEF. Te Haarlemmermeer kantelde een rij dende locomotief van een werkspoor, welke gebruikt wordt voor de verbreeding van den Kruisweg. De machinist viel uit zijn cabine en kwam onder het gevaarte. Ernstig gekwetst werd de man naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. voor het Land un HBusden en AltenaJeLaiigstraat en de Bommeterwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1