Plaatselijk Nieuws HEUSDEN. Openbare Vergadering van den Raad dezer gemeente op heden Woensdag, des avonds 8 uur. Aan de orde: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening en der rekening van het Vleeschbedrijf, beiden over 4929. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeente- begrooting 4930. „Heusdensch Mannenkoor" heeft de vereerende uitnoodiging ontvangen op Vrij dag a.s. een concert te geven te Ammer zoden in samenwerking met de bekende fanfare „St. Caecilia" aldaar, ter gelegen heid der opening van het festival. Op deze uitnoodiging is volgaarne ingegaan. Voor buitengewoon veel belang stellenden, gaf de „Heusdensche Fanfare" Zaterdagavond, onder leiding van den Heer v. Berkel uit Ammerzoden, haar aange kondigd concert op de tent. De nummers werden keurig afgewerkt, waaruit wederom bleek dat er onder de voortreffelijke leiding goed gestudeerd wordt en de vereeniging op een hooger peil komt. Zaterdagmiddag speelde de v. v. „L.O.N.G.4." een vriendschappelijke wed strijd tegen de v, v. „Juliana". Het was de eerste ontmoeting tusschen de beide plaatselijke vereenigingen. „Juliana" wist dezen wedstrijd slechts met 21 te winnen, wat ons wel een beetje tegenvalt, daar we een veel grootere overwinning hadden verwacht, temeer daar „Juliana" zeer sterk was opgekomen. Het resultaat duidt wel aan, dat er spanning genoeg was. Elke partij deedt z'n best om den strijd te winnen, waar door er wel eens wat al te forsch ge speeld werd. De scheidsrechter was echter goed berekend voor z'n taak. Hij greep telkens streng in, als het verkeerd dreigde te loopen en voorkwam daardoor een minder aangenamen wedstrijd. Het is zeer zeker een mooie prestatie van „L.O.N.G.A.", daar deze vereeniging pas een half jaar bestaat. We hopen dat „L.O.N.G.A.". die in den korten tijd, dat ze bestaat, reeds veel vooruit is gegaan, in deze richting zal blijven voortgaan. Uit verschillende plaatsen bereiken ons berichten, dat bij den laatsten storm veel onrijp fruit van de boomen is ge waaid, soms zelfs geheele takken werden afgescheurd. De boomgaarden hebben over het geheel veel geleden, wat vanzelf een groote schadepost beteekent. Het binnen halen van het hooi schiet tengevolge van het slechte weer niet op Veel staat er nog in het veld waarvan de kleur geheel verloren is. De „Heusdensche Fanfare" en de Fanfare der „H. Familie" hebben hunne medewerking toegezegd voor het a. s. Koninginnenfeest op 30 Augustus. Tevens zal des avonds de Winkelweek officieel worden geopend. Op de Zaterdag alhier gehouden verpachting van weitoemaat, moesten 7.40 H.A. onverpacht blijven, omdat er nu geen liefhebbers voor waren, te duur kan niet, daar een evengroot perceel werd verhuurd voor f 100. GIESSEN. Deze gemeente is voor de Gemeen tefondsbelasting in de 3de klasse gerang schikt en voor de Personeele belasting in de 9de klasse. Er zullen worden ge heven 50 opcenten op de Vermogensbe lasting. 's GRAVENMOER. Vrijdag a.s. zal het Fanfarecorps Euterpe8 per autobus een uitstapje ma ken naar de tentoonstelling te Antwerpen. Dat onder het vee van den land bouwer J. Kemmeren uit Waspik alhier mond- en klauwzeer voorkomt is onjuist. Wel is dat vee uit het besmettingsgebied naar hier overgebracht. j t OUDHEUSDEN. De EdelAchtb. Heer Mr. H. J. M. Loeff, burgemeester dezer gemeente en van de gemeente Drunen, is benoemd tot burgemeester der gemeente Vught. De Echo van het Zuiden schrijft naar aan leiding van deze benoeming „Het bericht van de benoeming van mr. Loeff of burgemeester van Vught zal zeker met groot leedwezen door de ingezetenen van Drunen en Elshout zijn vernomen. Op 1 Januari 4923 werd hij benoemd tot Burgemeester van Drunen, terwijl in Augustus 4929 zijne benoeming tot bur gemeester van Elshout volgde. In deze korte periode dat burgemeester Loeff deze gemeente bestuurde, heeft hij getoond, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Hij was een tactvol leider van de gemeenteraadsvergaderingen en zonder het met ieder te berde gebracht voorstel direct eens te zijn, wist hij toch steeds ieders meening te respecteeren en gaf hij ieder gelegenheid zijn zienswijze toe te lichten. Als rechtsgeleerde en man van alge- meene ontwikkeling heeft hij zich beijverd tal van verordeningen, inrichting der ad ministratie en andere zaken in het beheer van beide gemeenten meer aan de eischen van den tegenwoord gen tijd aan te passen en hij gaf zich de moeite om zich ook in de practijk in te werken en zich ver trouwd te maken met alles wat er in het belang van land- en tuinbouw, van industrie of op ander gebied kon worden verricht. Dat hij op een en ander een gezonden kijk had, heeft hij bij herhaling met zijn steeds goed gedocumeerde voorstellen be wezen. Wij denken slechts om water uit het Kanaal in de Drunensche Hei te krijgen, waartoe hij het initiatief genomen heeft en die met gunstig resultaat be kroond schijnen te worden, alsmede aan de uitbreiding van bet electriciteitsbedrijf, dat thans zoo'n gunstige exploitatie-uit komsten geeft. Nooit klopte men bij hem te vergeefs aan om steun en medewerking om iets in de gemeente tot stand te brengen en door zijn invloed in verschillende kringen kon men door zijn medewerking steeds van succes verzekerd zijn. Ook buiten het bestuur dezer gemeente trad Mr. H. Loeff herhaaldelijk op den voorgrond, doordat hij zitting had in ver schillende college's zooals inde Voogdij raad te 's-Hertogenbosch, in de commissie voor het ontwerpen eener uniforme politie verordening uit de Vereeniging van Ned. Gemeenten, in het bestuur van den Pro vincialen Brandweerbond, enz. Terecht was men in Drunen en Elshout trotsch op zijn talentvollen burgemeester, en hoezeer men hem ook deze mooie promotie zal gunnen, zoo zal iedereen zijn heengaan toch ten zeerste betreuren. Hij zal in deze gemeente een leegte achterlaten, die niet zoo gemakkelijk te vullen zal zijn." VEEN. Voor de Geref. Gemeente alhier hoopt heden Woensdagavond 7 uur op te treden Ds. Heijkoop uit Utrecht. WELL. De Jongelingsvereeniglng „Paulus" alhier, zal morgen een reisje maken naar de tentoonstelling te Antwerpen. Vrijdagavond hield de feestcom missie een vergadering op het Gemeente huis te Ammerzoden en werd besloten het Oranjefeest te houden op Zaterdag 30 Aug. WOUDRICHEM. Gedurende de maand Juli j.l„ zijn voor den vleeschkeuringsdienst alhier aangegeven, 9 koeien, 27 varkens, 5 kalveren en 1 nuchtere kalf. De heer M. J. L. Béneker, heeft bedankt als secretaris van de Oranje- vereeniging en het Comité voor win- terlezingen. Aan den dienstplichtige van de lichting 1926, L. A. van der Giessen, is voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend, wegens persoonlijke on misbaarheid. ZALTBOMMEL. Ds. J. v. d. Leek alhier, heeft be dankt voor het beroep bij de Geref. Kerk te Zwartebroek. Vergadering van den Raad der ge meente WIJK, op Vrijdag 8 Au gustus, des n.m. half zeven. Wegens ongesteldheid van den Bur gemeester heeft Wethouder v. d. Vel den de leiding van deze vergadering. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. "De waarnemend secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Dankbetuiging van het bestuur van het proeftuinbedrijf te Gorinchem, voor de toegekende subsidie. Rekening der Gezondheidscommissie te Heusden. Als bijdrage dezer ge meente is een bedrag verantwoord van f 121.80. Verzoek van W. Duister te Aalburg, om ontheffing van art. 22, der bouw verordening, voor den bouw van een loodsje, voor berging van zijn auto. Wordt verleend. Een zelfde verzoek van L. v. Wijk te Aalburg, voor den bouw van een schuurtje, voor de berging van stelling hout en stellingplanken. Wordt eveneens verleend. Verzoek van de Westel. Landstorm commissie te Dordrecht, om een sub sidie van f 50. B. en W. stellen voor, de plaatselijke afdeeling een subsidie van 110.toe te kennen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Verzoek der N.V. „A.L.A.D. te Meeu wen en „De Onderneming" te Wijk, om in de politieverordening een be paling op te nemen, waarbij het snor dersbedrijf wordt belemmerd. B. en W. meenen te moeten voorstel len, niet op dit verzoek in te gaan, omdat het volgens hunne meening uit sluitend op den weg van de regeering ligt, hiervoor bepalingen in het leven te roepen. De heer v. d. Pol acht het tegengaan van het z.g. snordersbedrijf wel ge- wenscht, de ondernemingen zijn aan verschillende bepalingen onderworpen, zijn gehouden op tijd te rijden, terwijl snorders zich nergens iets van aan trekken en rijden wanneer het hen winst oplevert. De heer Mans meent, dat het niet op den weg van een gemeentebestuur ligt, hier regelend op te treden, de hoogere wetgever behoort dit te doen. .Men wil nu de gemeentebesturen er voor spannen, wat spr. afkeurt. De heer v. d. Pol meent, dat Wijk niet behoeft te beginnen,. Den Bosch, Heusden en meer andere gemeenten zijn reeds voorgegaan. De heer Roza ziet groote moeilijkheid om het snordersbedrijf plaatselijk te verbieden. Wie zal beletten dat de snor der bij iemand het erf op rijdt en daar passagiers opneemt Als het plaat selijk wordt geregeld zijn er groote mazen, waar men door kan kruipen. Spr. verwacht alleen heil van een al- gemeenen maatregel, waarbij het snor dersbedrijf wordt verboden. De heer Bouman is het hiermede geheel eens, doch de autobussen onder vinden zeer veel concurrentie van de z.g. snorders, waardoor de diensten van de ondernemingen gevaar loopen. De heer van Loon acht de houding van den Bosch ook niet goed. De snorders mogen er wel passagiers in brengen, doch ze in den Bosch halen mag niet. Het voorstel van B. en W. wordt hierop, met twee stemmen tegen, aan genomen. De heeren Bouman en v. d. Pol stemden tegen. Op verzoek om subsidie van de stich ting Moederheil te Ginniken wordt al- wijzend beschikt. De vergadering wordt thans geschorst voor de verpachting van grasgewas. Het groot Korenzand werd verpacht 5n 8 scharen en bracht op f 102.Het klein Korenzand f25.Wei d'Uiven f 19.Het Dorpsbosch f31.De Kui per f22.De Buitenpas f3.De Ebbe in 13 scharen f130.Het Waard je f19.en het rietgewas f21. Voor het fruitgewas bij de openbare school, werden drie biljetten ingele verd, n.l. J. de Waal f 42.Ant. de Waal f 20.15. C. Bouman Cz. f51.50. Adrs. den Dekker f 55. Het gepachte werd de pachters ge gund, het fruitgewas aan den hoogsten inschrijver. De vergadering wordt heropend. Op de mededeeling van den Voorzit ter, dat de ingekomen stukken zijn af gehandeld, vraagt het lid van Loon of er geen ingekomen stuk is van de nieuwe fanfare. De Voorzitter zegt, dat dit adres pas is ingekomen en nog geen punt van bespreking in de vergadering van b. en W. heeft uitgemaakt, evenmin als een adres van de voetbalvereen. en den heer H. v. d. Maaden, zoodat deze adressen behandeld zullen worden in de vergadering, die over 14 dagen za) worden gehouden. De heer v. Loon zag het adres toch gaarne in deze vergadering behandeld. De Voorzitter acht dit moeilijk, de fanfare vraagt, een avond de beschik king te mogen hebben over het gym nastieklokaal, doch alle avonden zijn bezet. Oefening en Uitspanning heeft twee avonden, Con Amore twee, de Vrijwillige Landstorm één en de Werk- liedenvereeniging één. De heer v. Loon merkt op, dat de Werklieden vereen, slechts 4 maal per jaar vergaderd. De Voorzitter geeft dit toe. De ver eeniging betaalt evenwei zijn f 10. zaalluiur, kan dus iederen Donderdag avond vergaderen als zij dat doen wil. Spr., die tevens Voorzitter van de Werkliedenvereen. is, kan toch maar niet zoo op zijn eigen houtje zeggen, goed, wij zullen dien avond maar af staan, hij dient daarvoor toch eerst zijn vereeniging te hooren. De heer Mans wil óver dit adres ook nog wel eens iets zeggen. Spr. becritiseert de oprichting van de nieu we vereeniging. Naar spr. vernomen heeft, is de nieuwe vereeniging uit sluitend uit wraak opgericht, is dit zoo, dan meent spr., dat de raad zich bij het nemen van een beslissing op dit adres, eerst wel eens goed op de hoog te mag stellen, want dan komen er niets als onaangenaamheden uit voort. De heer v. Loon zegt, dat er bij de oprichting van de nieuwe fanfare geen haat of nijd te pas komen, wordt in den loop van 14 dagen weder een ver gadering gehouden, dan heeft spr. er geen bezwaar tegen, dat het adres eerst dan behandeld wordt. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche aanbesteding van het schoonhou den der O.L. scholen te Wijk en te Aalburg, onderscheidenlijk aan Ant. v. Rijswijk en M. Vos. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voor de school te Wijk zal f 13.per jaar meer wor den betaald als tot heden, omdat aan deze school een 7de lokaal is bijge bouwd. Goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1929. Deze rekening wordt voor onderzoek in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren B. v. Loon. G. v. d. Pol 'en C. v. Helden. Aanbieding der rekening van de ge meente over 1929, benevens die der afdeeling Aalburg en het G.E.B. over 1929. De gemeenterekening sluit voor den gewonen dienst met een batig sal do van f 6765.90, voor den kapitaal- dienst met fl2.4li/2. Die der afdeeling Aalburg met een batig saldo van f 1910.52, de rekening van het G.E.B. geeft een verlies aan van f 2544.73. Deze rekeningen worden in handen van dezelfde commissie van onderzoek gesteld, die de rekening van het Bur- gerl. Armbestuur zal onderzoeken. Verschillende voorstellen van B. en W., in verband met het gewijzigde be lastingstelsel als gevolg van de nieu we wet regelende de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten. De Voorzitter geeft een uiteenzetting: De gemeente verliest le. De uitkefering naar het getal inwoners volgens de wet van 4897, zijnde rond f 3150. 2e. De Rijksbijdrage in de jaar wedden van Burgemeester en Secretaris zijnde 600. 3e. 50 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting 4400. 4e. De Gemeentelijke Inkom stenbelasting, forensenbe lasting inbegrepen zijnde rond 20000. Totaal f25450.— De gemeente krijgt 4e. Een uitkeering naar het getal inwoners uit het Gemeentefonds, zijnde naar raming rond f41000. 2e. Een uitkeering in de jaar wedden van den Burge meester en Secretaris, ten bedrage van 3000. 3e. 75 °/0 van de opbrengst der Grondbelasting, zijnde rond 5000. 4e. De uitkeering van de Personeelebelasting in hoofdsom 2450. f21450.— Verschil f3700.zijnde het bedrag, dat door het nemen van maatregelen door den Raad gevonden moet worden. Wegens bijbouw schoollokaal 7e leerjaar en te verwachten verminderde opbrengst der gemeente eigendommen is bij het bedrag van f3700.nog een som van f 1800. te voegen, zoodat voor rond f5500. nadere dekking moet worden gezocht. B. en W. stellen voor dit als volgt te doen le. Door rangschikking der gemeente in de 2e klasse voor de heffing der Fondsbelasting, hetgeen de gemeente een meerdere ontvangst zal bezorgen van naar raming f 1200. 2e. Door heffing van 25 op centen op de hoofdsom der Vermogensbelasting, het geen een bedrag zal op leveren van 700. 3e. Door overname der 20 opcenten die tot dusverre door de Provincie op de hoofdsom der Personeele Belasting werden geheven, doch die komen te ver vallen, hetgeen een bedrag van omstreeks 500. 4e. Door heffing van 35 op centen op de hoofdsom der Gemeentefondsbelast. 3100. Totaal f 5500.— Mitsdien stellen Burgemeester en Wet houders voor de volgende verordeningen vast te stellen le. Verordening tot heffing van 25 op centen op de hoofdsom der Ver mogensbelasting, benevens een ver ordening tot regeling van de invor dering dier opcenten. 2e. Een verordening tot indeeling der gemeente in de 2e klasse voor de heffing der Gemeentefondsbelasting. 3e. Een verordening tot indeeling der gemeente in de 9e klasse voor de Personeele Belasting en waarbij geen wijziging wordt gebracht in de grond slagen dier belasting en heffings percentages. 4e. Een verordening tot heffing van 60 opcenten op de hoofdsom der Per soneele belasting, benevens een ver ordening tot regeling van de invor dering dier opcenten. 5e. Een verordening tot heffing van 35 opcenten op de hoofdsom der Gemeen tefondsbelasting en tot regeling van de invordering der opcenten. Deze belastingen gelden slechts voor een jaar, volgend jaar kan de gemeen te weder in een andere klasse worden ingedeeld voor de fondsbelasting of personeele belasting. Spr. gelooft even wel niet dat het noodig is, de schit terende progressieve heffing, die hier reeds jaren is ingevoerd, heeft heel goed gewerkt en de nieuwe belasting verordeningen, zijn ongeveer gelijk aan het vroegere belastingstelsel. B. en W. hebben zich heel wat moeite getroost om zich in het nieuwe stelsel in te werken. De heer v. d. Pol kan, als B. en Wi het zoo het beste oordeelen, gaarne met hunne voorstellen meegaan, hij brengt een woord van dank aan B. en W. voor hunne werkzaamheden in deze. Met algemeene stemmen worden de verschillende verordenings hierop vast gesteld. Mededeeling wordt gedaan van dq kasopneming bij den gemeenteontvan ger en den administrateur van het G.E.B. Alles werd in behoorlijke orde bevonden. In de gemeentekas bevond zich een bedrag van f 19548.46y2, in de kas van de administratie van het G.E.B. een bedrag van f 1917.32. De heer v. d. Pol vraagt inlichtingen, waarom de laatste patient naar „Vre derust" te Bergen op Zoom en niet raar Vught is gezonden. De Voorzitter deelt mede, dat er een vereeniging bestaat, die er haar werk van maakt, protestantsche krankzinni gen in „Vrederust' onder te brengen, de meerdere kosten worden door deze vereeniging bijgepast, dit gebeurt ook met het laatste geval hier. De heer v. Loon vraagt of de pa tient, die thans in Vught is, ook niet naar Bergen op Zoom overgebracht kan worden. De heer G. v. d. Pol zegt, dat in dertijd voorgesteld te hebben, doch de familie verzocht hem maar in Vught te laten. De Voorzitter sluit hierop met een woord van dank, de vergadering, daar bij tevens de hoop uitsprekende, dat de Burgemeester weer spoedig hersteld mag zijn, zoodat hij de volgende ver gadering weder zelf kan leiden. Vergadering van den Raad der ge meente NEDERHEMERT op Maan dag 11 Augustus, nam. half vier. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, leest daarna de notulen der vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Aanschrijving van Ged. Staten over indeeling van de wegen in de gemeenten in verschillende klassen, het gaat over de wegen buiten de kom der gemeente. B. en W. stellen voor deze in te dee- len in de 3e klasse, waarmede de raad accoord gaat. Schrijven van J. Schreuders aan de Rietechoof, die er in dit schrijven op aandringt, dat de vroedvrouw ook aan de Rietschoof komt, Adressant meent, dat men ais belastingbetalers van de ge meente N ederhemert, daar recht op heeft De heer Peereboom acht het niet in den haak, dat de vroedvrouw in dat ge deelte van de gemeente niet komt. De Voorzitter merkt op, dat de vroed vrouw indertijd heeft gezegd, dat zij niet genegen was i.e Rietschoof er bij te ne men. Men zou haar nu alleen kunnen vragen, het thans wel te doen, wat na tuurlijk wel meer salaris zal kosten. De heer Peereboom acht dit niet zoo'n groot bezwaar. De heer Smits meent, dat als ze ge negen is aan het verzoek te voldoen, men dan dokter Schmitz kan opzeggen, De heer de Gaaij merkt op, dat dok ter Schmitz altijd nog de armenpraktijk houdt. Besloten wordt de vroedvrouw te ver zoeken, of ze genegen is de Rietschoof er bij te nemen. Verzoek van eenige ingezetenen aan de Rietschoof om medewerking voor de stichting van een openbare school in dat gedeelte der gemeente. B. en VV. stellen voor afwijzend te be schikken. De heer de Gaaij zegt dat men altijd nog een regeling moet treffen met de gemeente van Poederooijen over het be zoeken van de openbare lagere school te Aalst door kinderen uit deze gemeente. Spr. zou daarom dit adres voorloopig aanhouden. v. d. Werken. Ik dacht dat die re geling eerst zou komen. Ik zou het ver zoek toestaan. v. Ooijen. Men kan vandaag toch niet teekenen voor bijzonder onderwijs en morgen voor openbaar, ik denk dat we dan alle twee zullen krijgen. de Gaaij. Daarom zou ik er zoo direct niet op ingaan. v. Ooijen. De vraag is of de lijst goedgekeurd zal worden. de Gaaij. Daar gaat het niet over, dit adres is er, er wordt niet over een lijst gesproken. Voorzitter. Ik zou eerst probeeren een regeling met Aalst te treffen. de Gaaij. Als men tenminste daar mee een regeling kan trefien, wat ik betwijfel, daarom zou ik dit adres aan willen houden. Voorzitter. Dan kunnen we weer zien. v. d. Vliet. Natuurlijk, dan kunnen we weer zien. Voorzitter. Ik zal het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, in omvraag brengen. Tegen dit voorstel stemmen de heeren v. d. Werken, v. d, Kolk en de Gaaij, de andere heeren voor, zoodat het is aangenomen. Gemeenschappelijke regeling met de gemeente Poederoijen voor het bezoeken der O. L. school te Aalst door kinderen uit deze gemeente. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. met het gemeentebestuur van Poederoijen een onderhoud over deze kwestie hebben gehad en dat dit gemeentebestuur nu twee voorstellen heeft gedaan, het 1ste voorstel is, dat de gemeente eerst f 1000. stort, als bijdrage voor de jaren 1927, '28 en '29 en daarna hetzelfde per leer ling betaalt, wat het onderwijs per leerling kost, en een 2de voorstel om f 20.per leerling te betalen vanaf den dag dat de regeling in werking treedt. v. d. Werken. Dus dan vervallen de flOOO.— Voorzitter. Ja. de Gaaij. De regeling loopt dan zeker van 1 Mei af. Voorzitter. Ik zou zeggen, van het oogenblik dat de regeling van kracht wordt. de Gaaij. Ik geloof niet dat men in Poederoijen daarmede genoegen zal nemen men heeft eerst f7.per leerling ge vraagd. (Slot volgt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2