Burgerlijke Stand. Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN op W oensdag 13 Augustus des n.m. half drie. Voorzitter Edelachtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer Lankhaar. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering. Op de gebruikelijke vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkingen op de gelezen notulen heeft zegt de neer Donken dat in de notulen staat dat voor den Bur gemeester geen woning in de ge meente aanwezig is. Er is toen toch een woning genoemd die in Dron- gelen staat, deze woning is toch ge schikt. De Voorzitter meent dat dit geen ernst kan zijn. De heer Donken zegt, dat hij de woning wel geschikt acht, daarbij is het aan te oevelen dat de Burge meester in de gemeente woont. De Voorzitter stemt dit laatste toe, een geschikte woning is er evenwel niet. Als een van de heeren echter het voorstel van den heer Donken om fde notulen aan te vullen wil steunen, dan zal met de opmerking bij de volgende notulen rekening worden gehouden. Geen der heeren is daartoe bereid, de notulen wor den hierop onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Verzoek van den heer A. A. H. Kramer, om een stukje grond van de gemeente, geleg'en bij zijn wo ning te koopen. Vroeger heeft adres sant hierop ook reeds aangedrongen, doch het gemeentebestuur, meende toen niet tot verkoop te mogen over gaan, wijl het stukje grond gereser veerd moest blijven voor uitweg, voor een ander perceel. Adressant acht dit bezwaar thans niet meer aanwezig, omdat hij eigenaar van het bewuste perceel is geworden. Waar dit adres eerst pas is ingekomen en geen be spreking in de vergadering van B. en W. heeft kunnen uitmaken, wordt het adres in handen van B- en W. gesteld voor advies. Bericht van de Minister van Bin- ïienl. Zaken en Landbouw, dat de gemeente volgens voorloopige bere kening uit de fondsbelasting een be drag van f 7.8531 per ingezetene zal ontvangen. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgekfleening groot f 12.000. Rekening 1929 der Gezondheids commissie, wordt goedgekeurd, als bijdrage van de gemeente is een be drag uitgetrokken van f 113.35. Begrooting 1931 van hetzelfde Col lege. Als bijdrage van de gemeente Eethen is een bedrag geraamd van f 112.80, met dit bedrag zal bij de behandeling der gemeentebegrooting rekening worden gehouden. Op het verzoek v. de St. Moeder- heil te Ginneken om subsidie wordt afwijzend beschikt. Het verz. v. de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, om een subsidie van f 300, uit 'de gemeentekas te mogen ont vangen, wordt aangehouden tot de volgende vergadering, aangezien dit adres ook pas is ingekomen en nog niet behandeld is in een vergadering van B. en W. Aanbieding Gemeenterekening dienstjaar 1929. Deze rekening geeft voor den ge- Wonen dienst een ontvangst aan van 78751.24 en een uitgaaf van 83554.16 sluit alzoo "met een nadeelig slot van f4802.92. De kapitaaldienst geeft aan een ontvangst van f49724.56 en een uitgaaf van f 39274.30 sluit alzoo met een batig saldo van f 10450.26. De Voorzitter merkt op dat het nadeelig saldo belangrijk minder is als het vorig jaar, de financieele toe stand der gemeente is ongeveer f 5000.verbeterd. Voor onderzoek der rekening worden aangewezen de heeren Vos, Donken en de Graaff. Wijziging Politieverordening. De Voorzitter zegt, dat de auto busondernemers het den laatsten tijd zwaar te verantwoorden hebben, ae toestand was toch al niet rooskleurig, doch den laatsten tijd, ondervinden de ondernemingen van de z.g. Snor ders ernstige concurrentie. Nu spijt het spr. wel, dat men menschen, die met hun snordersdiensten een be staan vinden moet gaan belemmeren, doch hij acht het sterk gewenscht de ondernemingen te steunen en de concurrentie van het snordersbedrijf zoo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen, daarom stelt spr. namens B. en W. voor naar aanleiding van een verzoek van de N.V. „A.L.A.D." en „Onderneming" een bepaling in de politieverordening op te nemen waarmede het mogelijk is, het snor dersbedrijf te belemmeren. De heer Donken meent dat het niet op den weg van een gemeen tebestuur ligt hier in te grijpen dit behoort volgens spr. tot de taak der regeering. De Voorzitter is het daarmede niet eens, de geheele streek is gediend met goede openbare middelen van ver voer, die onder controle geregelde diensten rijden en geregeld aan keu ring onderworpen zijn. \Vaar nu ge bleken is, dat verdere vervoermidde len, dan de thans bestaande geen reden van bestaan hebben dient men de bestaande autobusondernemingen te steunen, anders is het niet onmo gelijk dat over ix[t of 2 jaar er geen autobussen of snorders meer rijden. Er is alles voor te zeggen dat er ge zorgd wordt voor goede vervoermid delen, deze moet men zien te behou den, zoo noodig ten koste van één enkeling. De heer Donken zegt, dat dit al lemaal waar is, maar waarom be schermt de regeering de autobuson dernemingen dan niet en moet dit een gemeentebestuur doen.? De Voorzitter zegt, dat het tweede kamerlid Mr. Sasse van IJsselt een interpelatie over deze kwestie heeft gehouden, het is best mogelijk dat naar aanleiding van deze interpelatie door de regeering maatregelen wor den getroffen. Is dit zoo dan kan de bepaling in de politieverordening ge rust vervallen. Spr. heeft den laat sten tijd weieens gedacht, was er maar iets om een raadsvergadering te beleggen, want dit schrijven is 17 Juni reeds ingekomen, en nu meent spr. dat als het autobedrijf een schade van een f 30 a f 40 per week lijdt door de snordersdiensten, zoo spoedig mogelijk dient te wor den ingegrepen. De heer v. d. Beek vraagt of het den Voorzitter ook bekend is, dat eenzelfde bepaling in naburige ge meenten reeas is aangenomen. De Voorzitter heeft uit de raads- verslagen gezien, dat Dussen, Heus- den, Haarsteeg en Vlijmen reeds een dergelijke bepaling in de politiever ordening hebben opgenomen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten een voorgestelde be paling op te nemen. Aanvragen voorschotten ingevolge de Landarbeiderswet. De Voorzitter licht toe, dat door Jan Schilders te Drongelen een voor schot van f 2360.en door W. Schil ders een van f 1500.wordt aan gevraagd. B. en W. stellen voor deze voor schotten toe te kennen, welk voor stel wordt aangenomen. De Voorzitter zegt, dat de rekening voor de aansluiting aan het elec- trisch net van de veldwachterswo ning te Meeuwen is ontvangen, de kosten hebben f 450.bedragen. De heer Donken noemt dit nogal hoog. De Voorzitter stemt dit toe, doch de raadsleden hebben er eenmaal voor geteekend, men kan nu geen bezwaren meer gaan maken. De heer de Graaff vindt de kos ten ook hoog. De heer v. d. Beek eveneens, deze meent dat de Voorzitter pogingen zou doen om vermindering te krijgen. De Voorzitter zegt, deze pogingen te hebben gedaan, spr. is er voor bij de P.N.E.M. geweest, doch heeft er nog niets overgehoord. De heer v. d. Beek merkt op, dat de P.N.E.M. het heft in handen heeft, ze heeft geen concurrentie. Wijziging Begrooting 1930. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, als door B. en W. voor gesteld. Vaststelling belasting verordenin gen in verband met de in werking treding der nieuwe financieele ver houdingswet. De Voorzitter geeft een uiteenzet ting van den bestaanden en den te verwachten toestand, waaruit blijkt, dat de gemeente zal verliezen |de uitkeering berekent naar het getal inwoners f 3394.21 de rijksbijdrage in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris f 600. de opcenten op de grondbelas ting 1175.31 ae opcenten op de personeele belas ting f 2900. de plaatselijke inkomsten Belas ting f 33000. totaal f41069.52. de gemeente ontvangt hiervoor in de plaats de uitkeering uit de Fonds belasting f 17905.07. de bijdrage in de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris f 3000. 75 opcenten op de grondbelasting 11458.81. opbrengst personeele belasting 9de klasse f3675. 30 opcenten op de personeele be- belasting 1100. 50 opcenten op de vermogensbe lasting f 1400. totaal f37039.88. Zoodat er een te kort blijft van f 4029.70 voor welk bedrag andere Wegen gezocht moeten worden. B. en W. meen en dat op de na volgende manier te moeten voorstel len indeeling van de gemeente in de 2de klasse voor de fondsbelasting, wat een meerdere opbrengst geeft van f 1000.en heffing van 70 op centen op de fondsbelasting op brengst vermoedelijk f 4900.zoo dat een bedrag wordt verkregen van f 5900.dus een kleine f 2000 meer dan noodig is. B. en W. achten dit bedrag even wel noodig, omdat de gemeentereke ning reeds gedurende eenige jaren sloot met een groot nadeelig saldo. Er zijn wel andere wegen die men zou kunnen bewandelen, om tot het het beoogde doel te geraken, doch B. en W. meenen dat men het op de ze manier eens een jaar moet pro- beeren, n.l. de gemeente in te dee- len in de 2 e klasse voor de fondsbe lasting en heffing van 70 opcenten op die belasting en verder indeeling in de 9e klasse voor de personeele be lasting. De heer Donken betuigt zijn spijt dat B. en W. de raadsleden in deze belangrijke kwestie geen betere voor lichting hebben verstrekt, het was de weg geweest, als dit gebeurt was. Waar voor 1 Sept. voor de personeele belasting een beslissing genomen moet zijn, kan het nemen van een besluit bezwaarlijk meer verdaagd worden, uit de cijfers die spreker heeft verkregen op de Secretarie blijkt dat deze niet erg kloppen met de gegevens van den Voorzitter, deze toch noemt als opbrengst der plaat selijke inkomsten belasting een be drag van f 33000.terwijl dit toch slechts f25000 is. De Secretaris licht toe dat de hr. Dionken zich hierin vergist, het ge- zamelijke bedrag wordt wel f 33000. De heer Donken zegt zich wel te kunnen vereenigen met het voorstel van B. en W. om de gemeente in de 2de klasse te rangschikken voor de Fondsbelasting, echter niet met indeeling in de 9de klasse voor de personeele belasting, spr. zag daar gaarne de 8ste klasse van gemaakt. Nu moeten menschen die in krot ten wonen met een huurwaarde van f 50.per jaar, belasting betalen, bij indeeling in de 8ste klasse, is dit eerst het geval bij f75. De Voorz. zegt, dat dit net zoo goed gekund had, daar staat evenwel tegen over dat men de gemeente voor de fondsbelasting ook wel in de iste klasse had kunnen indeel en. De een zoekt het echter op deze, de ander op die manier. B. en W. hebben gemeend't op de ze manier te moeten probeeren de minst draagkrachtige inzetenen wor den daar het meest door ontzien. Het is slechts een proefneming, boek- deelen zijn reeds over deze kwestie geschreven en toch blijven er nog vragen over, daarom zou spr. voor dit jaar eens een proef nemen zoo als B. en W. het voorstellen, het is een feit, dat ingezetenen belangrijk minder belasting zullen behoeven te betalen. Ongehuwden met een inko men van( 5 tot 600 gulden betalen in 't vervolg slechts f3.belasting, ge huwde met een inkomen van 600 tot 700 betalen eveneens f 3.met een kind zijn ze vrij van belasting, die vroeger f 6.betaalden ziin nu vrij, die f 13.betaalde nu slechts f3.40 vroeger f29.nu f 11.90, vroeger f 54.nu f 22.10, vroeger f 99.nu f40.80, vroeger f 186. f 86.70 enz., zooals men bemerk": gaan ze allemaal vooruit. De Secre taris heeft berekend dat de gezame- lijke belastingbetalers f 20.000 door de nieuwe regeling in den zak hou den. (De heer Donken zegt, dat niet te willen tegen spreken, doch spr. zou de gemeente in de achtste klasse wil len indeelen. De Voorzitter zou er geen bezwaar tegen hebben als de gemeente de laatste jaren niet een te kort had van 10 a f 11000.op de rekening. Spr. zou zeggen laat men het voor eén jaar probeeren, hij zou voor 't 00- genblik geen beter voorstel weten. De heer Donken zegt, dat als de personeele belasting aan het rijk ge bleven was, de 9de klasse vervallen zou zijn, alle burgemeesters in den lande is het oordeel over de 9de klas se gevraagd en algemeen heeft men gezegd, ze te laten vervallen. De Voorzitter zegt, dat dit hier ook gezegd is, waarom het ze toch gebleven is weet spr. niet. De heer Donken blijft bezwaar ma ken tegen de 9e klasse geen enkele gemeente die daarin ingedeeld is De Voorzitter zegt, dat dit wel zoo is, als hij zich niet vergist, heeft hij uit het raadsverslag van Wijk gezien dat deze gemeente in de 9e klasse is ge gaan. De hr. v. d. Beek merkt op, dat B. en W. den middenweg hebben willen volgen, waaraan de Voorzitter toevoegt dat het College gemeend heeft ineens 'n niet te grooten sprong te maken, de ingezetenen zijn lang zwaar belast, nu krijgen ze reeds een belangrijke vermindering, gaat men die te ver voeren dan zou het weieens kunnen gebeuren, dat men het vol gend jaar weer verhoogen moest, wat zeker niet aan te bevelen is. De heer Donken zou krotwoningen vrij willen laten. De heer v. d. Beek meent dat er in de gemeente geen krotwoningen zijn. De heer Donken zegt, dat er die wel zijn, waar evenwel geen der ande re raadsleden bereid is zijn voorstel te steunen, komt dit niet in omvraag. Met algem. stemmen worden hier op de voorstellen van B. en W. aan genomen. De- Voorzitter heeft thans nog iets wat niet op de agenda staat. De vo rige week heeft spr. de brandweer tentoonstelling in Rotterdam bezocht en nu heeft hij steeds gemeend dat een motorbrandspuit voor een ge meente als deze veel en veel te duur is. Hij heeft nu op deze tentoonstel ling evenwel een autospuit gezien die 700 h 900 Liter water per minuut geeft en die door twee personen is te bedienen en slechts f2125.kost. De heeren weten hoe het hier bij een brand toegaat, in den regel kost het heel wat moeite personeel te krij gen en levert aflossing veel moeite, terwijl de kosten hoog zijn. Spr. meent daarom het voorstel te moeten doen tot aanschaffing van zoo'n au tospuit over te gaan. De heer de Graaff noemt de prijs billijk, ook de andere heeren vinden deze niet te hoog. De Voorzitter licht nog nader toe, dat de spuit niet op eigen kracht rijdt, doch achter een auto gehaakt en zoo naar den brand vervoerd moet worden. Spreker stelt zich voor de spuit in Genderen te plaatsen niet omdat ze daar nu thuis hoort, beter was Eethen, maar omdat men hier naast het brandspuithuisje ie mand heeft die een auto bezit en gaarne bereid is, ze bij brand dispo nibel te stellen, om de spuit te ver voeren. Verder woont er vlak bij de P.N.E.M.-agent, die voor de spuit wel zal willen zorgen. In ieder dorp heeft men een behoorüjke spuit, die in het allereerste begin dienst kan doen, direct wordt dan de autospuit gewaarschuwd, die na aankomst de blussching overneemt. De heer Donken vraagt wat een motorspuit kost, die zich zelf ook voortbeweegt, de Voorzitter ant woordt dat deze f 5000.kost. De heer Donken zou dan liever in eens een motorspuit nemen. De Voorzitter acht dit niet noodig, overdag is altijd wel een auto te krij gen en 's nachts staat er altijd een disponibel. De heer de Graaff meent dat men ook twee menschen krijgt die de spuit moeten bedienen. (De Voorzitter zegt dat met één volstaan kan worden. De heer de Graaff merkt op dat als er in den nacht aan den Hill brand komt alles afgebrand is eer de spuit ter plaatse is. De Voorzitter antwoordt dat hij na tuurlijk liever voor iedere plaats een autospuit zou hebben, maar dat is nu eenmaal onmogelijk en spr. acht het ook overbodig, omdat men op iedere plaats toch een brandspuit heeft, die direct dienst kan doen. De hr. de Graaff merkt op, dat bij de spuit te Meeuwen de nooaige slan gen ontbreken. De Voorzitter zegt, dat als in Gen- deren, de autospuit wordt geplaatst de spuit van Genderen vrij komt, deze kan dan hare slangen afstaan aan Meeuwen. Eenigen tijd geleden heeft bij een brand te Heesbeen de spuit uit Heusden dienst gedaan, bij de brand die hier voor eenige jaren heeft gewoed, hebben de spuiten van Heusden en Wijk en Aalburg hulp verleend, spr. gelooft niet dat de ge- zamelijke spuiten, toen 700 Liter wa ter per min. hebben gegeven, daarbij heeft deze brand als spr. zich niet vergist f 1800 gekost. Is hier eenmaal 'n autospuit dan zal ze ook wel eens gevraagd worden dienst te doen in de omligende gemeenten, spr. zou daarvoor een tarief willen vaststel len. De heer Donken zag gaarne dat het voorstel tot aanschaffing van een au tospuit tot een volgende vergadering werd aangehouden. De heer v. d. Beek gaat tot op zekere hoogte wel accoord met het voorstel, zeker zou het aan te beve len zijn als de gemeente in het bezit was van een autobrandspuit, maar vraagt spr. is een uitgaaf van f 2000 op dit oogenblik wel gewettigd, is de uitgaaf geen luxe. Als er gden be hoorlijke brandspuiten waren, was het een ander geval, nu dit wel het ge val is meent spr. dat de luxe voor deze gemeente wel wat groot is. De Voorzitter acht de uitgave geen bezwaar, omdat men ze over verschil lende jaren kan verdeelen, spr. zou willen probeeren er een leening voor aan te gaan voor een tijdvak van 10 jaar. Aanschaffing van een autospuit is geen luxe, wie garandeert spr. dat er over een of twee maanden niet een brand kan voorkomen, waarbij men zal zeggen hadden wij een dergelijke spuit maar. De uitgaaf per jaar is niet zoo groot, dat er belastingver- hooging voor noodig zou zijn. De heer v. d. Beek wil niet beweren dat een dergelijke spuit niet noodig is, doch waar nog pas een paar jaar geleden tSvee spuiten zijn bij gekocht, meent spr. dat de behoefte niet zoo dringt', dat men aanschaffing nog niet eenige jaren zou kunnen uitstellen. De heer de Graaff vraagt of de assurantie maatschappijen niet zou den willen bijdragen. ,De Voorzitter zegt, van plan te zijn dat aan te vragen. Voor de inge zetenen is de aanschaffing van een dergelijke spuit ook van belang, zij zullen hunne eigendommen makkelij ker verzekerd kunnen krijgen, als de brandbluschmiddelen in uitstekenden toestand verkeeren. De heer Donken stelt voor dit voor stel tot een volgende vergadering aan te houden om het nogeens rustig te kunnen overwegen. Hierop wordt het voorstel tot een volgende vergadering aan gehouden. De heer Vos steunt dit voorstel. De heer de Graaff vraagt of voor de spuit te Meeuwen geen nieuwe slangen aangeschaft moeten worden. 'De Voorzitter acht het beter, met het nemen eener beslissing over deze kwestie, te wachten tot de volgende vergadering, tot dat de kwestie van de aanschaffing der autospuit aan den kant is. De (heer de Bruijn zegt, dat de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur nog niet is aangeboden. De Voorzitter antwoordt dat dit in 'de volgende vergadering zal ge schieden. De heer Donken vraagt of de be slissing van den verbouw Van het lokaal te B.-Broek nog niet binnen is. De Voorzitter antwoordt ontken nend, bij het begin heeft spr. even wel gezegd dat dit wel 6 maanden zou aanloopen en daar zijn er nog slechts 3 van verstreken. Spr. zal nogeens op spoed aandringen. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. Vergadering yan den Raad der ge meente HEUSDEN, op Woensdag 13 Augustus, des nam. 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Afwezig wethouder de Haan. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Ambtenaar ter secretarie de notulen leest, die onveranderd worden vastgesteld. Voorloopige vaststelling der gemeen terekening en der rekening van het vleeschkeuringsbedrijf, beiden over 1929. De Voorzitter verzoekt de Commis sie, die deze rekeningen heeft onder zocht, en die bestond uit de heeren de Mol, Maassen, Metselaar, verslag te willen uitbrengen. De heer Maassen zegt, dat de Com missie beide rekeningen zorgvuldig heeft onderzocht en geen op- of aan merkingen heeft, zoodat ze den raad voorstelt, de rekeningen voorloopig vast te stellen op de bedragen, zooals ze door B. en W. zijn aangeboden. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. De gemeenterekening geeft voor den ewonen dienst een ontvangst aan van 60169.06 en een uitgaaf van f49118.79V2 sluit alzoo met een batig slot van f 11050.26i/2. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 13754.43; de rekening van het vleeschkeuringsbedrijf met een bedrag van f 6091.05i/„. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1930. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat de post onderhoud van straten, groot f1000.ontoereikend is, met het oog op de nieuwe bestrating, waarom B. en W. voorstellen, deze post met f1500.te verhoogen, het college verwacht er dan wel mede toe te kunnen komen. De verhooging kan worden gevonden uit het batig slot der rekening 1929, wat heel goed kan, aangezien dit batig slot zeer belang rijk is. De heer Metselaar vraagt öf deze verhooging alleen dient ter betaling van de arbeidsloonen, waarop de Voor zitter toestemmend antwoordt. De heer Metselaar betreurt het, dat deze werkzaamheden niet zijn aanbe steed. 1 De Voorzitter zegt, dat dergelijke werkzaamheden niet voor aanbesteding vatbaar zijn, dit is heel moeilijk. De Voorzitter zegt, aan het einde der agenda te zijn, deze vergadering is hoofdzakelijk belegd voor de vast stelling der gemeenterekening die voor 15 Augustus weg moet, spr. wil gaarne gelegenheid geven voor de rondvraag. De heer Stap vraagt of er al iets bekena is„ wat er met de twee hoek huizen zal gebeuren, die halt afgebro ken zijn, kan de gemeente die niet aankoopen, het is er nu een ruïne. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. het hiermede volkomen eens zijn, doch het college acht thans den tijd nog niet aanwezig, om deze panden voor de gemeente aan te koopen. De heer Maassen vraagt of de Voor zitter ook inlichtingen kan geven over de forensenbelasting. De Voorzitter zegt, dat het niet in de bedoeling van B. en W. ligt, om met een voorstel te komen, tot heffing van een belasting voor woonforense. De belasting voor werkforensen is vervallen, die op woonforensen kan de gemeente "beffen. Aangezien een derge- ijke belasting evenwel niet populair is. en ze hier heel weinig zou opleveren, meenen B. en W|. ze niet in het leven te moeten roepen. De vergadering wordt hierop geslo ten. HEUSDEN. Geboren: Dingena d. v. E. A. de Bruijn en J. P. de GrootCornelia Johanna d. v. W. v. Leeuwen en G. v. Toren. GIESSEN. Het was voor vele ingezetenen, een groote teleurstelling te vernemen dat de toestand van Ds. Benders, die Zondag 47 dezer zijn ambtswerk zou hervatten, weder is verergerd, zoodat het ziekenver lof tot 1 October a.s. is verlengd. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen één ingezonden stuk naar aanleiding van het antwoord van de directie van de „Onderneming". Wij achten op name van dit stuk niet noodig, op die manier kan men aan het schrijven blijven. Zijn er gegronde klachten en helpt het riet als men deze ter kennis van de directie brengt, dan wende men zich tot de bevoegde autoriteiten. DE REDACTIE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 4