Tweede Blad 13.50» Levering van Drukwerk Firma L. J. Veerman, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. Parijsche Modebrie ven. Pluimveeteelt. BEHOORENDE BIJ HET Van handschoenen*! en geklenrde nagels. De handschoen is altijd een kleeding- stuk geweest, zoowel bij den man als bij de vrouw. Als twee ridders elkaar in den goeden ouden tijd den handschoen toewierpen dan was het niet mis. De moderne man heeft gelukkig weinig gelegenheid tot handschoenen-werpen want hij laat deze exemplaren liefst i thuis. Bij de moderne vrouw heeft de hand schoen daarentegen weer zeer veel betee- kenis gekregen. Niet dat ze er mee werpt, dat zou veel te duur uitkomen. Bovendien beschikt ze over andere middelen om van haar ongenoegen blijk te geven. Neen, de groote beteekenis van den hand schoen ligt daarin, dat de moderne vrouw zich zonder dit kleine toiletonder deel niet meer „gekleed" voelt. Het een voudigste sportcostuumpje eischt een paar keurige handschoenen. Maar die zijn nog heel simpel vergeleken bij hetgeen men 's middags en 's avonds draagt. Lange handschoenen van het fijnste, soepele leder, ruim om den arm vallend, nu eens gekozen in den tint der japon, dan weer, bij een wit of zwart toilet, in een sterk contrasteerende kleur. De mode laat ons in deze keuze trouwens heel vrij. Wie niet van sterke tegen stellingen houdt, kiest b v. bij een zwart ensemble zacht beige of witte handschoe nen, met roze gevoerd. In midden-zomer worden bij kanten toiletjes kanten hand schoenen gedragen. Maar het fijnst en sierlijkst zijn de handschoenen voor den avond. Kost bare artikeltjes van zijde of dof herten leder, met kleurig borduursel bewerkt, met kleine diamantjes benaaid of met glinsterende loovertjes. Ook gouden hand schoenen kan men dragen als men daar zin in heeft. Voor veler smaak zullen deze een beetje kl te schitterend zijn, maar vindt altijd wel liefhebsters van dergelijke kleine mode-excessen. Sommige betreuren de handschoenen mode omdat haar mooie, met fonkelende steenen versierde ringen niet meer tot hun recht komen. Geen nood 1 Ge kunt ze op het oogenblik over uw handschoe nen dragen. Een ander sieraad der handen zijn de nagels d.w.z. de goed verzorgde, glan zende, zachtroze nagels. Niet echter de nagels der mondaine vrouw van den tegen- woordigen tijd. Vroeger beoogden we alleen de natuur een weinig ter hulp te komen. Met roze nagelpasta en een polissoir maakten we onze handen mooi en aantrekkelijk. Maar de moderne vrouw versmaadt deze natuurlijkheid. Ze maakt haar nagels bloedrood, groen of blauw, goud, zilver of parelmoer, juist zooals het bij haar toilet past. Handen van oude afgods beelden lijken het, nu echter geklemd om een tennisracket of stuurrad van een auto. Vreemd en wonderlijk moge ons deze smaak schijnen en vele degelijke huis moeders er haar hoofd over schudden. Maar is ze eigenlijk zooveel wonderlijker dan het plakken van zwarte mooches op het gezicht, zooals men in den ouden tijd deed, mouches in allerlei figuren en soms met juweelen bezet? Of dan het verbergen der natuurlijke haardos onder een witte pruik, zooals jarenlang de mode is geweest? In elk geval is ze heel wat onschadelijker dan de dwaze corsetmode waardoor de vrouwen ieder gelooven deden, dat ze met 'n wespentaille op de wereld gekomen waren. WILHELMINE. KONINGINNEDAG 1930 TE GOR1NCHEM, De 50ste verjaardag van H.M. de Koningin zal aldaar op 2 September op grootsche wijze gevierd worden. Een openluchtspel, getiteld„Oranje en Nederland", samengesteld door den I Heer den Ouden uit Den Haag, zal op dien dag onder zijn persoonlijke leiding worden vertolkt. Op waarlijk schitte rende wijze wordt hierin het geheele geslacht onzer Oranjes vanaf Juliana van Stolberg uitgebeeld, terwijl er tevens de zeer bekende tooneelen, als Inneming van Den Briel, Beleg en Ontzet van Leiden e. a. in voorkomen. Voor een en ander zijn niet minder dan 500 personen noodig, terwijl voorts nog zullen medewerken een Vacantiegenoegens in den Rotterdamschen dierentuin. Een der grootste attracties voor de jeugd is het ritje op een kameel. groot strijkorkest, groote zang en kin derkoren, drie stedelijke muziekcorpsen en gymnastiekvereenigingen, zoodat het geheel van een machtige bekoring be looft te worden. Groote Philips loudspeakers zullen op het voor dit doel schitterend gelegen terrein worden opgesteld, zoodat alles voor een ieder goed te volgen zal zgn. Het Bestuur der Oranjevereeniging spaart moeite noch kosten om het geheel schitterend te doen slagen en laat tribunes bouwen, plaats biedende aan meer dan 5000 toeschouwers. Dat dus op dien dag in Gorcum een echte feeststemming zal heerschen, vooral daar het Bestuur ook zijn volle aandacht heeft gegeven aan versiering, verlichting, kinderspelen, muziek enz, terwijl het geheel zal worden besloten met een prach tig vuurwerk, lijdt dus geen twijfel Er wordt dan ook verwacht, dat velen, ook bewoners van andere plaatsen, op 2 September de opvoering van dit Open luchtspel willen bijwonen. Des avonds zal de verlichting door middel van groote schijnwerpers aan een en ander nog groo- ter luister bijzetten. Besturen van Oranjevereenigingen, die voor hun leden en anderen vroegtijdig plaatsen willen bespreken, kunnen alle mogelijke inlichtingen daaromtrent ver krijgen bij het Bestuur der Gorinchem- sche Oranjevereeniging, Secr. Maria van Reigersbergenstraat 5, te Gorinchem. RUIENDE KIPPEN De tijd breekt weer aan »ein is er al haast, dat we te midden van de veerenplukjes zitten. De kippen met ka le halzen zijn er nog wel niet, maar zoo heel lang zal dat niet meer duren. En dan komt vanzelf de vraag weer naar voren, hoe we die ruiende die ren zoo goed en zoo spoedig mogelijk door de rui heen zullen helpen, opdat ze weer goed gezond worden en de onderbroken eierproductie kunnen voort zetten. Het is eigenlijk een ziekelijke toestand waarin de kippen verkeeren, wanneer ze in den rui vallen. We moeten niet vergeten, dat een kip van huis uit een Oostersch beestje is, dat uit Voor-ln- dië komt. Valt daar een kip in de rui, dan is dat zoo vreeselijk niet, omdat zij er weinig onder lijdt. De tempera tuur is er zoo, dat het er geen kou van zal vatten. Dat is nu in ons land wel een beetje anders. Hier hebben we een land van mest en mist en vuile koude regen, zooals de Genestet eens zong. De temperatuurswisselingen zijn groot en daardoor is het gevaar voor zieke dieren tijdens den ruitijd ook zoo veel grooter. We moeten al leen daarom ai zorgen, dat de rui zoo spoedig mogelijk is afgeloopen. Wan neer we eens nagaan, waaraan een rui ende kip behoefte heeft, dan moeten we eerst weten, waar het voedsel voor gebruikt wordt. En dan is het te be grijpen, dat het warmteverlies bij een ruiende kip grooter is dan bij een niet ruiende. We moeten dus zorgen voor voldoende brandstof. Dat kunnen we vinden in een zetmeelrijk voeder, waar aan wat vet is toegevoegd. In de twee de plaats moeten er nieuwe veeren ge maakt worden. Daar veeren uit eiwit bestaan, zal men ook voldoende eiwit moeten toedienen. In dat eiwit, waar uit de veeren opgebouwd zijn, zit ook wat zwavel Een tikje bloem van zwa vel is dus ook niet overbodig. En zoo zien we, dat én zetmeel én eiwit én vet noodig zijn. Het is dus niet zoo als nog velen meenen, dat een ruiende kip wel wat minder toe kan, omdat nu toch geen eieren gelegd worden. Maar die menschen hebben het mis. Naast het gewone rantsoen aan hard- voer is ochtendvoer niet te missen. En in dat ochtendvoer mogen we ge rust een flink percent aan vischmeei hebben. Wanneer we zoo nu en dan eens wat gedroogde garnalen of ook wel versche garnalen geven, dan zul len de dieren daar dankbaar voor zijn. Tenslotte mogen we nog wijzen op de gelegenheid van het nemen van een stofbao voor de kippen. Dat is een besliste noodzakelijkheid. Een bak met droog, mul zand of ook wel turtstrooi- sel. Dit laatste is niet direct aan te bevelen, daar het te veel stuift. STRAFZITTING VAN IIET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN, 1 Aug. 1930. Veewet* A. d. K., Herpt, f60 Oï 20 d. Visscherijwet: Ph. v. K., Dussen, f3 of 2 d. iv.v. v.b. G.K., Veen, f 15 of 10 d. v.v. v.b.; H. D., Veen, f 15 of 10 d.; M. v. d. H.„ Veen, f15 of 10 d.; M. v. B., Wijk, f5 of 1 week TS. Trekhonden wet: W. v. T., Gorinchem, 110 óf 5 d.; Gem. verord. W. v. H., Gorinchem, f 15 of 10 d.; S. V., Veen, f3 of 2 d.; J. S., Veen, 12 oi 1 d. Art. 424. M. S., Eethen, f 10 of 2 w. T.S. Art. 461. G. L. W'cbem 2x, 2xf5 of 2x1 w. T.S. Art. 459. J. v. d. B., Genderen, f5 of 3 d. Art. 424. F. J.' M., W'chem, f10 of 5 d. Arf 427 2 W. S.; J. V.'; J. G; P. v. d. V.; J. v. d. V.; D. d. R. allen te Veen ieder f3 of 2 d. M.R.wet. Th. A. d. Wi., Herpt, f3 of 2 d. M.Regl. P. P., Dussen, f3 of 2 d. Voert. z. licht en z. reflector: P. G., Werkendam, f3 ol 2 d. plus fl ol 1 d. Rijw. z. licht: L. v. T., An del; T. P. R., De Wer ken; J. d. H., id.; B. R., Dussen; N. v. B., Almkerk; A. B., Almkerk: H. v. B., Almkerk; allen f3 ol 2 d. spoedig, net en billijk, door 75. Ieder keek vol eerbied naar dien klei nen krappen muzikant. De vorstin nam Aladdin bij de hand en voerde hem mee naar haar particuliere vertrekken. „Einde lijk heb ik dan iemand, die me helpen kan," zei ze. „Kleine jongen, ik weet, wat je zoekt, je wilt je ouders bevrijden, is het niet? En ik kan wel wat voor je doen. Ik ben heel machtig. Maar met al mijn macht kan ik mijn dochtertje niet bevrijden. Jaren gele den is ze geroofd door een slechten dwerg, die zijn tooverkunsten aan het hof kwam vertoonen, te veel praatjes maakte en daarom weggeranseld is. 76. Hij heeft zich vreeselijk gewroken. Den volgenden dag was mijn eenigste dochter tje weg en ik wist niet waar ze gebleven was. Eerst na maanden vernam mijn hof- muzikant van kennissen dat mijn dochter heel ver van hier in een vunzig hol gevan gen gehouden word door dien dwerg." De vorsrin begon te weenen en kon niet verder spreken. De nachtegaal, die inmiddels binnengeko men was, knikte somber en vertelde verder. „Jij, kleine man, kunt Hare Majesteit helpen. Dat hol ligt midden in een groot woud en als de dwerg afwezig is, wat vaak gebeurt, wordt het bewaakt door het grootje van den dwerg een gevaarlijke heks. 77. Ze heeft een zwak, ze is dol op mu ziek. En als jij nu wilt helpen, moet mijn plan slagen. Kom mee naar buiten, de vor stin moet rust hebben." Samen gingen ze den tuin in en nu wacht te Aladdin een verrassing. Want daar stond warempel zijn oude vriend, de Arend, die hem niet vergeten had. „Ik kwam voor de zooveelste maal eens kijken, of ik je ook helpen kon," zei de arend, toen ze elkaar verwelkomd hadden. „Toevallig ontmoette ik vandaag mijn klei nen makker en die zei me dat je hier was en jij me noodig had. Vertel op, wat is er aan de hand „Vriend Arend," sprak de nach tegaal, „je hebt niets anders te doen, dan mij en Aladdin naar een plek te brengen, die ik je wijzen zal. Het is een dagvliegen hier vandaan." jticttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5