Pil wwier üesiaai uil 2 Waden, LIMONADESIROPEN de „Heusüensche Winkelweek" A. VERSCHUUR-BAERT mmm Elastieken kousen Breukbanden Buikbanden Kunstledematen. Agentschap van de Awsterdawsche Bank jt.Y, Amsterdam. 's-HERTOGEN BOSCH. Speciaalzaak ^■and van alten* BEZOEKT 5. P. lankhnyzc# Co's Batik Jf.V, telef. no. 15 Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5048 Vrijdag 22 Augustus 1930, Plaatselijk ftieiiws Dit blad verschjjot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën ™n 1—6 r<?gels 90 cen*- E'k® regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 our es Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. Te veel radio's op korten afstand van elkander. De enorme ontwikkeling der techniek heeft stellig niet nagelaten, ook op de kunst hafen invloed te doen gelden. Nog altijd kan de scheppingsdrang van den kunstenaar niet door eene ma chine worden nagebootst. Zoo behoe ven de kunsten, die geroepen zijn het oor te streelen als muziek, zang en voordrachtkunst, nog altijd de tusschen- komst van den vertolker om tot de toehoorders door te dringen. De grammafoon herhaalt slechts het geluid, dat althans éénmaal door een artist ot ander sterveling moet zijn voortgebracht. Maar wel heeft de tech niek weten te bereiken, dat de kunst, wanneer zij eenmaal is voortgebracht, tot in het oneindige herhaald en ver menigvuldigd kan worden. Dat heeft ongetwijfeld zijn voordee lt n, maar ook zijn groote nadeelen. Wie in de omstandigheid verkeert, dat zijn buurman een radio heeft, kan daarover meepraten. En denk dan aan een stad, waar men boven en bene den, links en rechts en voor en achter buren heeft, van welke de meeste de gelukkige bezitters van een radio zijn: Dan rijst onwillekeurig de vraag: moeten mijne talrijke buren mij maar ongestoord met hunne radioapparaten blijven hinderen? Wanneer deze vraag ontkennend be antwoord wordt, rijst een tweede vraag en wel deze: „Is het niet mogelijk, dat van over heidswege iets gedaan: wordt om te voorkomen, dat mijn buurman mij hin dert met eene al te hinderlijke vertol king van de verschillende radioprogram ma's?" Reeds thans worden alle burgers van Nederland tegen rumoer en buren gerucht beschermd. Artikel 431 van ons wetboek van strafrecht bedreigt met een geldboete van ten hoogste vijftien gulden dengene, die „rumoer of burengerucht verwekt, waardoor de nachtrust kan worden verstoord". De bedoeling van dit artikel is on der rumoer en burengerucht alleen zoo danig gedruisch te verstaan, dat niet het middel of het gevolg van geoorloof de werkzaamheden of ontspanningen is, maar om zich zelf uit balda digheid veroorzaakt wordt. Of het ligt aan deze beperkende uitlegging, ot aan de omstandigheid, dat het noo- dig is, dat de „nachtrust" wordt ge stoord wat mijn huurlieden dus 16 van de 24 uren vrij „spel" geeft het artikel voorziet niet in de behoef te en heeft dringend aanvulling noodig. De raad der gemeente Amsterdam heeft dit begrepen en daarom het vol gend artikel in de politieverordening dier gemeente opgenomen: „Het is verboden, door middel van een muziekinstrument of van een toestel, bestemd tot het hoor baar maken van muziek of van de menschelijke stem, hetzij in de buitenlucht, hetzij in een afgeslo ten ruimte, voor de omgeving hin derlijk geluid te maken". In één opzicht gaat dit artikel min der ver, dan genoemd artikel 431 van het Wetboek van strafrecht. De gelui den, welke verboden worden, omdat zij mij hinderen, moeten door een „mu ziekinstrument of door een toestel" wor den voortgebracht Nachtelijk rumoer of burengerucht, dat zonder behulp van instrumenten wordt voortgebracht, valt niet onder de bepaling. Stel- is dit geen groot bezwaar, om dat de beperkte kracht, waarover wij menschen beschikken, vanneer zij niet door een instrument of toestel wórdt verstrekt, van nature aan grenzen is gebonden. En voor het geval mijn buurman mij des nachts, zonder een instrument te gebruiken, door zijn rumoer hindert, staat mij nog altijd het artikel van het Wetboek van Strafrecht ten dienste. Ik vraag mij af of het niet beter ware, dat het woord „muziekinstru ment' niet in het artikel Voorkwam. Daardoor zou het voorschrift niet be trekking hebben op muziek, voortge bracht met behulp van eene piano ot viool, maar uitsluitend op luidsprekers en grammofoons. Wanneer toch de mu ziek niet met mechanische kracht, doch direct door den mensch, zij het ook met behulp van een instrument wordt voortgebracht, is het concert van na ture aan een zekere beperking gebon den. En bovendien: wie het geluid met een radio ot met een grammofoon voort brengt, kan de kracht van het geluid regelen en er voor zorgen, dat het zoo luid klinkt, dat het duidelijk is voor wie in de kamer zelf aanwezig is, zon der dat de buren er hinder van onder- vniden. Het is echter onmogelijk voor hem, die een muziekinstrument bespeelt, te verlangen dat hij zacht speelt. In Den Haag geldt sedert ongeveer drie jaren een bepaling, die zich beperkt tot met mechanische kracht voortge brachte muziek en zang. Het aantal 1 proceessenverbaal, dat is opgemaakt, is niet bijzonder groot. Maar de betee- kenis van een dergelijk voorschrift ligt voornamelijk in zijn preventieve wer king. Wie weet, dat hij in strijd met een politieverordening handelt en kans loopt aan een strafvervolging bloot te staan, zal eerder geneigd zijn aan de j rechtmatige wenschen van zijn buren tegemoet te komen. Te Rotterdam geldt het verbod, om ramen open te houden wanneer men muziek maakt met behulp van mecha nisch bewogen instrumenten. Dit voor schrift heeft ongetwijfeld het voordeel, dat men precies weet waaraan men zich heeft te houden bij het gebruik van zoodanige instrumenten. Toch lijkt ons de bepaling niet doeltreffend, daar het doel is te verbieden muziek te maken, die voor de omwonenden hin derlijk is. Of de ramen open of ge sloten zijn, doet soms weinig ter zake, zoodat de Rotterdamsche bepaling som tijds verder zal gaan dan noodig is en somtijds niet ver genoeg. Eene vordering als de Amsterdam- sche, lijkt ons voor vele gemeenten met een stedelijk karakter aanbevelens waard, mits het woord „muziekinstru ment" niet wordt overgenomen. Zoo zijn er b.v. in het stadje Heusden met zijn zeer kleine oppervlakte, ongeveer 130 radio's en te Waalwijk en Zaltbom- mel naar rato nog heel wat meer. En nu is het inderdaad vaak onhoudbaar, wanneer verschillende kort bij elkaar geplaatste toestellen tegelijk hun geluid doen hooren. Alles gaat dan door elkaar en het luisteren is, in plaats van een genot, eene ware kwelling. Op dit terrein is voor de overheid zeker eene taak weggelegd, omdat par ticulieren het euvel niet kunnen ver helpen. We willen er dan ook bij de gemeenteraden onzer stedelijke gemeen ten op aandringen om eene verbodsbe paling in het leven te roepen, waardoor hinder, veroorzaakt door radioapparaten tot de kleinst mogelijke proportie's wor de teruggebracht. op het achterdek een motorankerlier I is opgesteld. Op de vrijgekomen helling wordt de kiel gelegd voor een dito schip, Nederlandsche rekening. voor Sinaasappel, Citroen, Ananas, Frambozen en Grenadine van de N.V. Maatschappij „de Betuwe" in heele en halve flacons. HÉÉL WAT ANDERS, HÉÉL WAT BETER. A. BAAI J ENS, Botermarkt 88, HEUSDEN. die van 30 AUGUSTUS tot en met 6 SEPTEMBER wordt gehouden. Bezichtigt onze Oprnimings-etalages BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. De processie ter eere van den H. Bernardus naar Ulicoten, vertrekt dit jaar van hier a.s. Zondag 24 Aug. Van de werf van de firma De Haan Oerlemans alhier, werd met goed gevolg te water gelaten het sta- Bami" te Dordrecht te wnpm len sleepschip, genaamd „Richard". gebouwd voor de N.V. Scheepvaart Maatschappij De Hoofdaf] 'metingen van het schip zijn lang 8o Meter, breed 9.20 Meter en hoi 2.50 Meter, terwijl het draag vermogen circa 1320 Tons bedraagt. Het schip is ingericht met 10 laad ruimen, voorkajuit en salonroef, aan welker inrichting bijzondere zorg is besteed, terwijl voor het snel heffen der ankers, zoowel op het voor als Bij het Koninginnefeest oat Zaterdag 30 Augustus hier wordt ge vierd zal ook een ringrijderij per rij wiel voor jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar worden gehouden. Men kan zich opgeven in den boekhandel bij de firma L. J. Veerman tot en met Woensdag 27 Augustus 's avonds tus- schen 7 en 8 uur. (Zie advertentie]. SANGUINOSE SANATOGEN SOMATOSE OVOMATINE KRUSCHEN SALTS KALZAN IDOZAN NORIT ISACEN VICHY ARTIFICIEL koopt men in de Drogisterij Botermarkt HEUSDEN. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingeo. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTBA I I De Heusdensche Winkelweek die gehouden wordt van 30 Augustus tot en met 6 Sep. belooft veel. De ver schillende winkeliers zetten hun beste beentje voor en zullen door aardige étaXage's de bezoekers trekken. Aan deze winkelweek is weer een gratis verloting verbonden, waarvoor 41 prijzen door de winkeliers, en drie hoofdprijzen zijn beschikbaar gesteld door de „Heusdensche Winkeliers- vereen. ter waarde van 130, f 20 en f 10. De prijzen door de winkeliers beschikbaar gesteld, zijn als volgt A. Baaijens 1 kistje sigaren van 50 stuks, 1 flesch wijn. A. v. Berkel 1 fraai cadeau. A. v. Bladel v. Diem 1 koffieservies. M. v. Bokhoven1 bonbonmandje. A. J. Boelen1 prima rijwielbuiten band. A. A. Burghouts1 fantasiekleed. J. Th. Couwenberg1 compleet Wecktoestel. H. Crijns 1 luxe doos fijne bonbons. G. van Diessen een doos bonbons. N.V. Edab.1 Japansch theeservies (handwerk). S. A. den Engelse 1 prachtige luxe doos inh. 1 KG. cacao. F. G'ijswijt1 doos zeep. D. van Herwaarden1 paar bruine kalfslederen damesschoenen. H. van Herwaarden1 paar bruine kalfslederen met beige, dames- bruine kalfs met beige dames schoenen. Mej. L. Hexspoor1 luxe doos met pijp en tabakszak enz. J. H. v. Hoften1 schemerlampje. J. van Hooff 1 flesch wijn. C. de Jong 3 stel bussen koffie. G. Kieboom1 theeblad. J. de Kok 1 blik biscuit. A. J. v. d. Kolk 1 fra,ai inktstel. J. v. Laarhoven1 moderne electr. schemerlamp. M. v. d. Linden 1 zijde kleedjeI geborduurd theekleed. A. Merkx 1 werkmandje. Ant. Metselaar1 meerschuime ta bakspijp in étui. Job. de Mol1 linnenkast. L. M. de Mol1 fantasie deken. J. Poddewijn 1 jap. presenteerschaal. Charles Schreuder 1 schilderij groot formaat met breede lijst, Stil leven. F. Schreuder Zonen 2 eikehouten voetenbankjes met moquette kussentjes. B. Stap1 deurmat. Wed. J. Smits: 1 paar luxe dames schoentjes. C. Snijders 1 fraai beeld. L. Sluimers 1 theeservies. A. Swagemakers een voetpomp. Firma L. J. Veerman 1 fraai inktstel. P. Vergouw Verschure 1 wollen da- mesvest. P. Verschure v. d. Ven 1 doos bon bons wegende 4 KG. A. Verschuur-Baert1 liter Eau de Cologne, Boldoot A. Joh. Vos-Kipping1 kist bruidsui kers wegende 5 KG. J. Waaijers1 borstelhanger met spiegel en 3 borstels. Bij aankoop ter waarde van f 1 ontvangt men een gratis lot van deze verloting. A.s. Zaterdagmiddag half vijf, zal de voetbalvereeniging „L.O.N.G.A." een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de v.v. „De Sporters uit Drunen, op het gemeentelijk sportterrein alhier. De heer A. Stap reed met zijn auto onder de gemeente Best. Uit willende wijken voor een fietsrijder, die niet erg zeker van zijn stuur was, slipte de auto tengevolge van de gladheid van den weg en kwam tegen een boom terecht. Voorbij gangers hiefpen de auto weer op den weg, waarop zij haa* reis kon vervolgen. Het ongeval liep met eenige materieele schade af. v.h. Firma P. ODENKIRCHEN. VUGHTERSTRAAT 25 voor AALBURG. CAPELLE. De voetbalvereeniging „Excelsior" zal a.s. Zondagnamiddag op haar terrein een vriendschappelijke wedstrijd spelen W.S.C. III uit Waalwijk. Het muziekgezelschap „Kunst nn Arbeid" zal Zaterdag 30 Aug. as. deel nemen aan het Nat. Concours te Heuke- lum bij Leerdam in de le afd. DUSSEN. Ds. J. M. Spier, Geref. predikaat alhier, komt thans voor op het viertal naar Oost en West Souburg (Z.) GOR1NCHEM. Veiling 21 Aug. Staaksnijboonen 1620 ct., stek 5 ct, dubbele princesseboonen 69 ct., enkele idem 1216 ct., staakprincessen 18 ct., aardappelen 31/,, 5 ct,, augurke® fijn 2125 ct., middelsoort 1015 ct., groote 35y3 ct., pronkboonen 45et, gravensteiners 2e srt. 6ys ct., pruimen. 15 26 ct., witte idem 24 ct., uien 4 ct., Clapps favoriete 22 ct., 2e srt. 14 20 ct., wortelen 3 ct., tomaten 67 ct^, 2e srt. 2—3 ct., stamslaboonen 6x/2 ct, souvenir du congres 10 ct., 2e srt. 5 ct, alles per k.g. Snijselderie f 4.008.00, kroten f 2.003.50, wortelen f 3.50 f4.50, alles per 100 bos. BloemkocS f6.5010.00, 2e srt., f3.004.00, an dijvie f2.30 3.90, savoye kool f9.50- 10.00, roode kool f3.50, komkommer* f 1.50- 3.00, kropsla f2.80, alles per 100 stuks. Meloenen 2036 ct., kleinere 16 ct., perziken 7y2 ct., beide per stuk. Bij de Woensdagavond gehouden stemming, ter verkiezing van één Nota bel der Ned. Herv. Kerk, waren uit gebracht 31 stemmen, waarvan 17 op ^umngmuciccst ucs avu.ju* den heer A. Bonman en 14 op den door dc H^monie uit Dongen, een heer M. de Waal, zoodat de heer Bou- concert worden gegeven. '8 GRAVENMOER. Op 2 September a.s. te houden Koninginnefeest alhier, zal des avonds man is gekozen. ALMKERK. Op de j.l. Woensdag gehouden „Zaalconcours" te Dordrecht behaalde de Chr. gem. zangver. „Halleluja" in de 3e afdeeling de lste prijs. Directeur en leden proficiat. Op 1 Sept. a.s. 's avonds 7 uur zal ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, door het Be stuur der Oranjevereen. een lampion- en fakkeloptocht worden georganiseerd, met medewerking van de muziekvereeniging „Nooit Gedacht" alhier. In verband met 't bovenstaande noodigt het Bestuur alle belangstellenden, (voorzien van een lampion) uit, deel te nemen aan bo vengenoemde optocht, temeer daar zulk een optocht nog nooit in deze gemeente heeft plaats gehad. Tevens zal er op alle hoeken van den weg waar de stoet passeert, potten Bagaalsch vuur worden afgestoken. Wat betreft de route, welke de stoet zal volgen, wordt nader bekend gemaakt. BABYLONIëNBROEK. Onder groote belangstelling werd j.l. Dinsdag het stoffelijk overschot, van het zoontje van H. L. alhier, dat zoo ongelukkig om het leven kwam, ter aarde besteld. Do kameraadjes van het zoontje waren allen tegenwoordig, voor namelijk die van de school, Zondag- schooi en Kinderkoor en een groot aantal van de Zangvereen. door welks leden hij ook grafwaarts werd gedra gen. Aan de groeve werd door ver schillende personen het woord gevoerd. De geheele gemeente was zeer onder den indruk. OUDHEUSDEN. Woensdagavond reed omstreeks 8 uur een auto onder deze gemeente in «U; richting Drunen. In den draai nabij de woning van G. W. raakte de chauffeur zijn stuur kwijt, waardoor de auto tege» een boom opbotste. Een inzittende dame bekwam een hevig bloedende wond. Dr. Verhoeven uit Heusden verleende genees kundige hulp en bracht de inzittenden, die uit 's Bosch afkomstig w aren, met zijn auto naar hun woonplaats. SPRANG. A. Goedhart alhier had het onge lijk, terwijl hij per fiets een wagen passeerde, dat een der borden ér al- sloeg welke tegen zijn scheenbeen kwam, waardoor hij ernstige kwetsuren opliep. Per auto werd hij huiswaarti gebracht. Dr. Winkelman constateerde, dat het been op 2 plaatsen gescheurd was. Aan de heeren G. S. Both Jaczn^ T. van Dongen, C. v. d. Hoven, A. W. de Jong, D. Kuysten, en A. W„ Zwart alhier, is het „Brevet" als scherp schutter bij den Bijz. Vrijw. Landstorm uitgereikt. De afd. Sprang-Capelle van den Bijz. Vrijw. Landstorm, besloot totdeeJ- name aan den schietwedstrijd, welke 30 Aug. e.k. te Oisterwijk zal gehouden worden. Onze korfbalclub N.E.O. speelde een vriendschappelijken wedstrijd tegen Volt uit Tilburg, welke wedstrijd ein digde met 11. SLEEUWIJK. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden eo Altenaje Langstraat endeBomnielerwaarfl ~':h ep mm 5P j Het Chr. kinderkoor „Het Ro- zenknopje", behaalde Woensdag j.l. te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1