It Rummer bestaat uit 2 diaden. a Het geheim van de Lift. ^and van altenA FEUILLETON Binnenland Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5049. Woensdag 27 Augustus 1930. 02 ^vewfyyiifu^ "*L Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nsmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een pillen ste Foster's Maag- hardnekkig- gevallen vah.slechte spijs vertering en verstopping. f0.65 per flacoïfsm dro gistzaken en apotheken. Vergadering van den Raad der ge meente VEEN, op Vrijdag 22 Au gustus, des nam. half twaalf. Voorzitter: WelEd. Heer C. Schreu- ders, wethouder, wegens ongesteldheid van den Burgemeester. Afwezig de heer A. 't Lam. De Voorzitter opent de vergadering- met het formuliergebed. j De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken zijn er niet. Wijziging begrooting 1930. Het rijk heeft in het tekort van den dienst 1929 weder een bijdrage toege zegd van f3500.Dit bedrag is nog wel niet ontvangen, doch de door B. en W. opgemaakte lijst, waaraan deze1 f 3500.zulllen worden besteed, is 1 goedgekeurd. In verband met de ont vangst van dit bedrag, dient de be grooting 1930 te worden gewijzigd, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school. Door B. en W\. zijn op de voordracht geplaatst, no. 1. Mej. E. M. Dixon, Apeldoorn; 2. Mej. J. de Hoop, Eind hoven; 3. A. B. Keijzer, Barendrecht. De Inspecteur van het L.O. heeft bericht, dat hij zich met de voordracht kan vereenigen. Met algemeene stemmen wordt Mej. Dixon benoemd, indiensttreding 1 Sep tember. Aangaan eener geldleening voor den bouw eener school, groot f28000.en Voor de êlectrificatie der gemeente, groot f7250.totaal dus f35250.i Dit bedrag kan worden geleend te-1 gen den koers a pari en een rente j van 4 drie vierde pCt. bij de Bank van de vereeniging van Nederl. Ge meenten en af te lossen over het tijd- van 30 jaren, zoodat een jaarlijksche annuïteit noodig is van f2228.13. De leening voor den bouw der school wordt gegarandeerd door het rijk. De eerste aflossing zal geschieden in Ja nuari 1931, terwijl voor deze aflossing, voor den dienst 1930, door het rijk een bedrag van f 1650.is toegezegd. B. en W/. stellen voor, op het aanbod van de Bank van de Vereeniging van Nederl. gemeenten in te gaan. De Voorzitter zegt, dat het hem ver wondert, dat de gemeente reeds zoo spoedig met deze geldleening is ge slaagd. Spr. had een heeleboel zwarig heden verwacht. Ook de leden valt het spoedig plaatsen der leening mee. Met algemeene stemmen wordt het aanbod van de Bank van de Vereeniging van Nederl. gemeenten aanvaard. Vaststelling van verschillende veror deningen in verband met de nieuwe regeling inzake de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeente. JB. en Wj. stellen in verband daarmede, voor, de gemeente voor de personee- le belasting in te deelen in de klasse voor de fondsbelasting t inx de 3e klasse, te heffen 40 op- centen op de fondsbelasting en 50 op centen op de vermogensbelasting. Waar de regeling ieder jaar kan worden ge-1 wijzigd, worden zonder discussie, de voorstellen van B. en W. aangenomen. Daar niemand iets voor de rond vraag heeft, wordt de openbare ver gadering gesloten en blijft de raad bijeen om nog het een en ander te bespreken betreffende de schoolbouw. INBRAAK IN PASTORIE. Vrijdagnacht werd de pastoor Spren- i ger te Leimuiden uit zijn slaap gewekt door gestommel in de pastorie. Toen hij wilde opstaan om te kijken wat er aan de hand was, sprong plots een in breker op hem af en wierp een bedsprei over zijn hoofd waardoor de pastoor niet om hulp kon roepen. Inmiddels begon het hondje van den pastoor te keffen, waarop de inbreker de vlucht nam. De politie heeft hem later opgespoord, het was zekere W., een zwakzinnige, woon achtig te Leimuiden. Voorloopig is hij door de politie in be waring gesteld. EEN MOOIE DAAD. Naar men zich herinneren zal, heeft een uit de richting Amsterdam komende motorwagen van de Gooische Tram nabij Vinkebrug, een woonwagen versplinterd, waarbij de eigenaar, de 28 jarige Guus Bouwe een lichte hersenschudding opliep, terwijl zijn echtgenoote ongedeerd bleef. Bouwe, die ter verpleging in het Bur ger-ziekenhuis werd opgenomen, is daaruit weer ontslagen. Hij was zeer verrast, toen de gemeente veldwachter Van Diemen hem een bedrag van 60 gulden ter hand stelde, hetwelk deze veldwachter in ontvangst had genomen vaneen medelijdende automobilist die Maan dagavond de plaats van het ongeval pas seerde. Daar de antomobilist zich niet bekend heeft gemaakt, stelt Bouwe het zeer op prijs hem langs dezen weg te doen we- J ten dat hij het bedrag in groote dankbaar heid heeft aanvaard. V a d. besmettelijkITveeziekten in NOORD-BRABANT. In de maand Juli werden geconstateerd 120 gevallen van mond- en klauwzeer in deze provincie, waarvan 12 te Almkerk, 1 te Dinteloord, 1 te Drunen, 2 te Dus- sen, 14 te Eethen, 1 te Eindhoven, 1 te Etten en Leur, 1 te Hedikhuizen, 4 te Heesch, 2 te Herpt, 10 te H. en L. Zwa- luwe, 9 te Klundert, 3 te Made c.a., 1 te Oirschot, 2 te Oosterhout, 1 teOss, 1 te Ossendrecht, 1 te Sprang-Capelle, 5 te Steenbergen, 2 te Tilburg, 7 te Veg- he), 8 te Veldhoven, 1 te Vlijmen, 2 te Waalre, 5 te Waalwijk, 12 te De Werken c.a., 1 te Werkendam, 3 te Woensdrecht, 3 te Woudrichem, 4 te Wijk c.a., 2 te Zevenbergen, 1 te Waspik. pleegde in het Liefdegesticht te Deurne, werd op de markt aldaar door een luxe VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is een 3-jarig dochtertje auto aangereden. Zwaar gewond werd de. van P. de H., te Moerdijk in een nabij grijsaard naar het Ziekenhuis gebracht, de woning gelegen sloot geraakt en ver- Zijn toestand is hopeloos. De auto is dronken. in beslag genomen. BIJ HET BADEN°VERDRONKEN. I AUTO GESLIPT. Zaterdagavond is op den Brusselschen- Op het strand te scheveningen, tnsschen weg nabij Maastricht een auto, bestuurd de palen 32 en 33 is Vrijdagavond bij door den heer G. J. Butters uit Utrecht, ge- het zwemmen in zee verdronken de 18-: slipt en tegen een boom gereden. Daar- jarige letterzetter E. B. P., wonende aan na werd de wagen tegen een anderen boom geslingerd. Zwaar gewond is de heer B. uit de overblijfselen van den wagen te voorschijn gehaald en naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij een schedelbreuk bekomen. den Haagweg te Loosduinen. Volgens ooggetuigen had hij zich te ver in zee gewaagd en is door den stroom meegevoerd. Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 26.) Dat is twee keer, mompelde Tor toran, zonder de oogen te openen.... Hij ijlt, zei een andere, zachtere stem.... Bah, een druppeltje van mijn ou wen jenever en hij komt heelemaal bij.... Alfred voelde, dat men den hals ee ner liesch tusschen zijn tanden bracht en de gewaarwording van een brand wonde tastte weer zijn slokdarm aan. Ditmaal opende hij de oogen en richt te zich op, terwijl zijn hand de flesch afweerde. Een eerlijk glad geschoren gelaat, was over hem heengebogen. Achter dit hoofd ontwaardde Tortoran het gezicht van een ongeveer veertigjarige vrouw, wier haar opvallend geel was en wier wangen de sporen van versch blanketsel droegen. Komaan, het gaat beter, zei de man. De jenever werkt reeds. Arme jongen, zuchtte de vrouw, hij heeft misschien eer eten dan drank noodig. Tortoran glimlachte zwakjes en kon antwoorden: Ik dank u wel, mevrouw, maar ik geloof, dat ik 't een noch 't ander noodig heb. Maar wel een goed bed, riep de vrouw met geel haar uit, ik had het moeten raden. Rodolphe breng den jon gen in onze kamer. Vooraleer Alfred zich had kunnen verzetten, had Rodolphe hem in zijn armen opgenomen, alsof hij met een kind te doen had. Terwijl hij in zijn binnenste deze heerlijke spierkracht bewonderde, vroeg Tortoran zichzelf af van welke kamer er sprake was. Eindelijk begreep hij dat de reus hem naar een kermiswagen bracht, waarin een groot mager paard (waar schijnlijk de „ontstuimige Bucephalus" zelf) gespannen stond, dat vreedzaam de jonge bladeren van een boom af knabbelde en de zachtaardigste der vier voeters scheen te zijn. Zonder in het minst door zijn last gehinderd te worden, beklom Rodolphe het trapje van den woonwagen, trad er binnen, stapte door een klein keu kentje en ging in een tweede vertrek, waar hij den journalist op een kraak helder bed neerlegde. Daarop zei hij: En nou bent u thuis, jongeling. Het staat u vrij uw onderbroken slaap weer te hervatten, terwijl Bucephalus u in de richting van Bar-le-Duc zal voe ren, waar we morgenavond een gala voorstelling geven. Mijn kamer is wel niet groot, maar bij Jupiter, ik bied het u uit ganscher harte aan. Alfred uitgeput als hij was, had geen macht cm te bedanken. Hij was al weer ingedommeld.... En aldus zou hij WEGENVERBETERING. Tot het bestuur der gemeente Capelle heeft de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, het verzoek gericht, den weg van het Capelsche Veer tot het dorp 's Grevelduin-Capelle, het zoogenaamde Veerpad, in betere staat te brengen. Over dit weggedeelte gaat belangrijk automobiel- verkeer en de weg is aldus adr., in on- berijdbaren staat. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Zaterdagavond was de dienstbode A. M. B. van den slager Van Z. te Geldrop, bezig met het schoonmaken van den win- j kei. Bij het poetsen van de electiische vleeschmachine kwam zij op onverklaar- j bare wijze in aanraking met den electrischen stroom. Op haar noodkreten kwamen de slager en zijn echtgenoote toegesneld en vonden haar over de machine hangen. Van Z. trok haar ervan af en kreeg eveneens een hevigen schok, doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is vrijwel onmiddelijk daarna overleden. DOOR AUTO GEDOOD. Vrijdagavond is op de kruising van den nieuwen Rijksweg en den Hilversumsche weg een ernstig ongeval gebeurd. De echtgenoote van prof. dr. G. van Rijnberk, uit Amsterdam, wonende te Blaricum, wilde de kruising oversteken, juist toen een auto langs den Rijksweg naderde. Zij weifelde, doch schijnt op het laatste oogenblik toch nog getracht te hebben vlug over te steken. Zij werd echter door de auto gegrepen. Zij was op slag dood. UITVOER VAN VARKENS NAAR DUITSCHLAND. Naar de rijkslandbouwconsulent A. H. Joustra te Berlijn mededeelt, is bij ver ordening van den rijksminister van finan ciën bepaald, dat voor den uitvoer uit Duitschland van varkens alleen dan een invoercertificaat wordt afgegeven, indien de varkens een gewicht hebben van meer dan 50 K.G. ONVERLAAT AANGEHOUDEN. Vrijdagvoormiddag heeft een onverlaat een 3y2-jarig dochtertje der familie B. te Heerlerheide, dat op straat voor het huis speelde, meegetroond met minder goede bedoelingen. Toen hij zag dat twee vrouwen zijn gedrag opmerkten, ging hij er tusschen uit. De heer H. Eijkenboom, die in de buurt was en daar door de MIJNONGELUK. Op de Oranje Nassaumijn III te Heerler heide is Vrijdag de 22 jarige ongehuwde Peter uit Heerlerheide tusschen kolen- wagentjes bekneld geraakt en gedood. —o— b UIT EEN LEDIKANT GEVALLEN. Het 1-jarig zoontje van den heerA.K. te Leeuwarden kwam op zoo ongelukkige wijze uit zijn ledikantje te vallen, dat het spoedig daarna aan de gevolgen overleed. DOOR TREIN <GEGREP£N EN GEDOOD. Op het station Voorburg. Zondagavond is op het station Voorburg, een dame, van naar schatting 30 jaar, vrouwen op een en ander attent was ge- K den meltr(iin uit Scheveningen, toen maakt, zette den kerel na, hield hem op 2ij van het eene na#r ,Kt andere den Leyenbroekerweg vast en en gaf hero I, 0ïerstek 1 gegrepeI1 en over een aan de inmiddels gewaarschuwde politie afstand yan 20 meegesleurd. Het over. Het bleek te z8ii de 40-jarige os- totaa, vermorzelde lijk u door de Voor_ arbeider M. W. H. uit Heerlen afkomstig. b be litie J brancard naar het Hij is naar Maastricht overgebracht. EEN BRANDJE OP HET LOO. politielijkenhuis vervoerd. De identiteit van het slachtoffer kon liet worden vastgesteld. De spoorweg De brandweer te Apeldoorn werdVry-|op de laats yan het ,uk ook by dagavond opgebeld voor een brand in de het naderen van trei niet voor het garage van de Koninklijke stallen op Het pubiiek afgesloten. Loo Bij aankomst bleek, dat de brand ont staan was in een der slaapvertrekken van het personeel. Eenige kleeren en de raamgordijnen waren verbrand. Het personeel had den brand reeds gebluscht j m0törr«dw"v. 7. uit" Amsterdam,"met met een paar snelblusschers en emmers een snejbeid ?an ongeveer 70 K. M. te- water. De oorzaak is onbekend. fgen een boom gereden. De motorrijder bekwam een zware MET 70 K.M. SNELHEID TEGEN' EEN BOOM. Zondagmiddag is bij de Veentjesbrug, in de bocht bij Heelsum, de 21-jarige OUDE MAN AANGEREDEN. De 75-jarige heer H. Creemers, ver den heelen dag en den heelen nacht slapen. Zijn gastheeren eerbiedigden de ze verkwikkende rust en legden zich dien avond op een stroozak neer in de andere afdeeling van den wagen, in die welke tot keuken en eetkamer diende. De jongeling werd door tromgeroffel gewekt. Ditmaal viel het hem niet moei lijk zijn gedachten bijeen te brengen. Hij gevoelde zich frisch en monter, alhoewel zijn maag van honger ram melde. Hij stond vlug op, met het voornemen den grooten eetlust tot be daren te brengen. lntusschen had het tromgeroffel op gehouden en een stentorstem kondig de aan: Vanavond om acht uur, in de feest zaal van het café „du Commerce" lui- terrijke opvoering van „La Tour de Nesles" vertolkt door den vermaarden kunstenaar Rodolphe Pradavelli en zijn beroemde gade Flvire.- Dit befaamde echtpaar door den Shah van Perzië zelf „het huisgezin Protheus" gedoopt, geeft alleen alle personen van het dra ma weer: Rodolphe de mannelijke rol len, Elvire de vrouwelijke rollen. Het is een ongeziene en zeer merkwaardige vertooning. Eerste rang: 2 francs; twee de rang 1 franc; buitengewoon goede rechtstaande plaatsen aan 50 centiem. Militairen betalen slechts de helft.... De aankondiging eindigde met een nieuw tromgeroffel. Alfred Tortoran glimlachte bij de potsierlijke uiteenzetting, waardoor hij den naam en het beroep vernam van het echtpaar dat hem op den straatweg had opgenomen, toen hij er slecht aan INBRAAK TE BOXMEER. Tijdens afwezigheid van de bewoners werd ingebroken ten huize van de coif feur Th. J. te Boxmeer. In de slaapkamer gooide men alles ondersteboven en een geldkistje met ruim bujs te Arnhem gebracht. 300 gulden inhoud nam men mee. De politie heeft nog geen spoor van de daders ontdekt. hersenschuding en een bekkenfractuur. De duo-passagier, de 18-jarige J. v. B., eveneens uit Amsterdam, bekwam een linkerdijbeenbreuk. Beiden zijn per Roo- de Kruis-auto naar het Diaconessezieken- toe was. Dan zag hij rondom zich heen. De wanden van de smalle kamer waren met fotografieën behangen. De meeste j stelden den vermaarden Rodolphe en de beroemde Elvire voor in de voor naamste rollen van hun repertoire. Eensklaps schrok hij op. De deur werd opengedaan en zijn gastheer kwam binnen. Palsambleu, riep de kunstenaar goedgeluimd uit, daar is u eindelijk uit uw geestesverdooving wakker gewor den. Bij mijn woord, ik heb een oo genblik gedacht, dat u door hersen ontsteking waart aangetast. Wat een prachtig slaper is u, morbleu. De beroemde Pradavelli pronkte graag met aan de vervlogen eeuwen ontleende vloeken, vroeger had hij ge- I wenscht een groot tooneelspeier te wor- i den en v. d. Come die-Francaise ge droomd. Van dien droom had hij slechts i de gewoonte van „ventrebleu's, palsem- bleu'ae n morbleu's" overgehouden, die voor hem de „traditie" verzinnebeelden. Soms aanriep hij de muzen van het tooneel öf godheden van de an tieke mythologieSoms nog maak te hij historische vloeken tot de zijne. Ventre-Saint-Gris, mevrouw, zeg de hij eens tot de zachte Elvire, die een aanmatigenden schuldeischer orden- j telijk uitschold doe hem toch niet zul- j ke verwijten.... j Elvire gehoorzaamde en de schuld- I eischer die eenigen eerbied voor een j dergelijken „mooiprater" opvatte, gaf uitstel. Ziedaar de uitmuntenden man, die alleen alle mannelijke rollen der dra ma, s speelde en wiens vrouw alle vrou welijke rollen vertolkte. Ik weet nietj, hoe ik u moet bedan ken mijnheer, zei Tortoran. U hebt mei een buitengewonen dienst bewezen dooi; me op dien vervloekten weg op te ra pen, waar ik meende mijn beenderen te zullen achterlaten. Het slecht afgeschminkte gelaat van' Elvire, met zijn omlijsting van geel haar, verscheen in de deur, en de too- neelspeelster verklaarde: U is ons heelemaal geen dank ver schuldigd. We hebben niets anders ge daan dan ons plicht.... En nu aan tafel U zult sterven van honger. De jongeling aanvaardde de uitnoo- diging even spontaan als ze tot hem gericht werd, terwijl hij zich echter; vooinam zijn erkentelijkheid door da den te zullen bewijzen. Hij zette zich voor een groote kop dampende koffie neer, geflankeerd door twee indrukwekkende stapels boterhammen. i Ontbijt ik dan alleen? vroeg hij, Wat ons betreft is het reeds ge beurd, want het is bijna tien uur, ant woordde Elvire. i Tortoran viel vastberaden den eer sten stapel aan. terwijl Rodolphe met een stem als Mounet in „Ruy Bias" loeide: „Eet smakelijk mijnheer". Terwijl hij ontbeet vermaakte de jon ge man zich in de onuitputtelijke wel bespraaktheid van Rodolphe Pradaveih, Dat maakte me geheel anders in het gezelschap te verkeeren van eerlijke menschen na de reis die ik heb ge daan", dacht hij opgebeurd. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor het land ïan Heusaen en AitsBa,de Laigstraat ei de fiommelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1