Het geheim van de Lift Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5051. Woensdag 3 September 1930. Oil inner Dssleat uit 2 Hiaden. FEUILLETON Plaatselijk Nieuws UND VAN aith^ Dit blad verscbjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nsmmers 6 cent. Int- Telefoon 110. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN op Vrijdag 29 Augustus der voormiddags 10 uur (Z.T.). Voorzitter Edelachtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. v. Schansr Afwezig is de heer de Bruijn. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken De Voorzitter deelt mede dat er geen nieuwe ingekomen stukken zijn, alleen is er het in de vorige vergade ring aangehouden, verzoek van A. A. H. Kramer tot verkoop van een stukje gemeentegrond, welk verzoek toen aan B. en W. was gerenvoyeerd voor advies. B. en W. adviseeren in principe tot verkoop te besluiten, indertijd was het perceeltje gereserveerd, om als uitweg1 te dienen voor een achter ge legen perceel waar dit laatste thans ook eigendom van A. A. H. Kramer is geworden, is het bezwaar tegen verkoop opgeheven. De raad gaat met dit voorstel ac- coord, tot schatters worden aange wezen de heerenC. Saakes, W. v. Wijk en D. v. Gammer en. Verzoek van het Groene Kruis om voor 1930 uit de gemeentekas een subsidie te mogen ontvangen groot f 300.Ook dit adres was in de vo rige vergadering in handen van B. en W. gesteld voor advies. B. en W. adviseeren thans een sub sidie van f250.te verleenen, om dat dit bedrag pok slechts op de be grooting is uitgetrokken. De heer Donken zegt, dat in de raadsvergaderingen al meermalen het nut van het „Groene Kruis" naar vpren is gebracht, daarom begrijpt spr. niet, dat er steeds op de sud- sidie's voor deze nuttige instelling, die niet meer vraagt, dan zij noodig heeft, beknibbeld wordt. De vereeni ging' heeft de f300 hard noodig om rond te komen, telkens wordt er evenwel van de gevraagde subsidie, wat afgenomen. Nu is er wel eens gezegid, dat Doeveren en Heesbeen niets aan het „Groene Kruis" heb ben en dat is wel waar, doch dit ge deelte profiteert v. de subsidie aan de verloskundige te Heusden. Als het gaat voor schoolverbouwing voor het Christelijk onderwijs, komt het er op een duizend gulden niet op aan, dan wordt er zoo luxe mogelijk gebouwd, dat had wel wat minder gekund. De Voorzitter antwoordt dat de schoolbouw buiten beschouwing blijft, de heer Donken heeft immers zelf meegewerkt, om dien bouw tot stand te brengen, trouwens de raad kon niet anders doen, want de wet legt de verplichting tot medewerking op. Of de verbouw te luxe is uitgevoerd, weet spr." niet, volgens hem is dit niet het geval, is er alleen gebouwd naar de eischen van den tijd. De reden echter waarom B. en W. op de subsidie beknibbelen, komt omdat de vereeniging altijd te laat met haar subsidie aanvraag komt, op de be grooting is als subsidie uitgetrokken een bedrag van f250.waarmede alle raadsleden accoord zijn gegaan. Waarom komt men niet met een sub sidie in de maand Sept. en vraagt dan voor het volgend jaar, er kan dan bij het opmaken der begrooting met de ze aanvrage rekening worden gehou den. Spr. vraagt zien af, waar moet dit bedrag worden afgehaald, het is wel een klein bedrag, maar men weet allen, dat er hier de laatste jaren ge tobd moet worden, om de rekening sluitend te maken. Spr. is het er vol komen mede eens, dat het „Groene Kruis" een nuttige instelling is die zeer zeker subsidie verdiend, maar waarom als men geregeld te kort komt, gaat men dan de contributie niet verhoogen, men moet eerst trach ten zelf zien rond te komen. Spr. maakt bezwaar de subsidie te verhoo gen boven het op de begroot in g uit getrokken, men moet dan in het ver volg maar vroeger met zijn subsidie aanvraag komen. De heer Donken zegt, een staatje in zijn bezit te hebben, waarop voor komen, de subidie's die de verschil lende gemeenten in de provincie Noord-Brabant aan de afaeelingen van het „Groene Kruis" toe te ken nen, er komt geen enkele gemeente op voor, die zoo weinig' subsidie geeft als ,iuist deze gemeente. Dat ge regeld te laat de aanvrage wordt in gediend weet spr. niet, hij heeft van den penningmeester vernomen, dat de aanvrage den 15 en Maart is inge diend. De Voorzitter antwoordt dat de aanvrage voor 1930 eerst den 15e Mei is ingekomen. JDe heer de Graaff zegt, dat het werkelijk wel wat laat is, doch daar staat tegenover, dat de vereeniging het noodig heeft. Op de vergadering van het „Groene Kruis" is overwogen meer te vragen, dan noodig was, om dat door het gemeentebestuur gere geld op het bedrag der subsidie wordt beknibbeld, spr. heeft toen evenwel gezegd niet meer te vragen dan noo dig was, waarmede men accoord is gegaan. De Voorzitter zegt, dat men zuinig moet zijn, ook voor de gemeente is dit eisch. De heer de Graaff merkt op, dat bij de gemeente niet altijd de zui nigheid betracht wordt. Spr. zou wil len voorstellen het bedrag van f 300 aan te houden. De heer Donken wenscht dit voor- Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 27.) Het hoofd van het „Protheus-huisge- zin" deed bescheiden alsof hij zijn gast niet wou ondervragen en vertelde zon der gematigheid over de bijvallen die hij gedurende zijn kunstenaarsleven had geoogst. Het drama, dat is goed voor het gewoon publiek, zei hij hoogdravend. Mijn roeping is het treurspelDenk 'ns even, ik heb den Cid heelemaai alleen wat betreft de mannenrollen natuurlijk opgevoerd.... Bij Hercules hadt u me gezien in het scène tusschen Diègue en zijn zoon! Na gezegd te hebben, „Rodriguen heb je een hart?" trad ik achter de coulissen en dertig seconden later, ver scheen ik aan den anderen kant, ont daan van mijn witten baard en mijn mantel, om te antwoorden: „leder an der dan mijn vader, enzDat was prachtig. Nooit zou men geloofd heb ben, dat ik „maar één" was. De zaal geloofde, dat ik „ten minste twee" was... Altred glimlachte om die zonderlinge uitdrukking. Elvire vervolgde Hadt u hem gezien, toen hij den kop van een bekend tooneelspeler na maakte, men zou gezworen hebben, dat stel te steunen. De Voorzitter zegt, dat er niet aan wordt getwijfeld of de vereeniging kan het bedrag wel gebruiken, het is echter de vraag of bet ook noodig is, dit zal eerst later blijken. De heer Donken merkt op, dat er nooit op gewezen is, dat de aan vraag te laat binnen kwam. De Voorzitter beweert dit wel niet met zooveel woorden te hebben ge zegd, doch uit het door hem bij de vorige aanvrage gesprokene, kon de conclusie worden getrokken, dat de aanvrage vroeger behoorde te wor den ingediend. Nu moet de begroo ting weer worden gewijzigd en moet worden gezocht naar posten waaruit het bedrag kan worden overgeschre ven. De heer Donken merkt op, dat de begrooting wel meer gewijzigd wordt. De Voorzitter staat er op, dat als men over het voorstel de Graaff wil stemmen dat dit dan ook gebeurt in een vergadering, die voltallig is, zoo dat ook de heer de Bruijn zijn stem kan uitbrengen. Vaststelling kohier straatbelasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 1606,96. Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienst 1929. De ontvangsten den gewonen dienst betreffende hebben bedragen f 78751.24, de uitgaven f 8355 5.10 na- deelig saldo f 4803.86. De ontvangsten van den kapitaal- dienst f49724.56 de f 39274.30 voordeelig t 10.450.26. De Voorzitter verzoekt de Com missie die belast is geweest, met het onderzoek rapport over dit onder zoek te willen uitbrengen. De heer de Graaff verklaart dat de Commissie alles in orde heeft be- vionden. Er zijn evenwel een paar posten, waarover hij straks nog wel iets zou willen zeggen. De Voorzitter dankt hierop de Commissie voor hare bemoeiingen, waarop de rekening met algemeene stemmen wordt vastgesteld, de wet houders onthielden zich van stem ming. Aanbieding begrooting 1931. Deze begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen dienst met een bedrag van 186153.15 voor de kapitaaldienst met een bedrag f 22569.53. De Voorzitter licht toe, dat in het bedrag' vpn den kapitaaldienst een post groot f2500.is gevoegd voor aanschaffing van een motorbrand spuit mocht de raad niet tot aan koop besluiten, dan wordt de kapi taaldienst met f 2500 verlaagd en dus gebracht op f 20069.53. De begroo ting wordt in handen van dezelfde commissie, die de gemeenterekening heeft onderzocht, gesteld, voor onder zoek. Rondvraag uitgaven saldo men den kunstenaar zelf voor oogen had. Ik zelf zou er me in vergist heb ben en het was bijna of ik het werkelijk meende, toen ik aankondigde, dat mijn heer Le Bargy" of „mijnheer Albert Lambert" een extra-vertooning kwam geven aan de inwoners van Torigny- sur-Creuse ot Saint-Saturnin-en-Auge. 't Was zoo sterk, verbeterde Rodol- phe, dat men mei, ik weet niet hoe dikwijls er om gevraagd heeft, beroemd heden op de cinama voor te stellen. Maar ik heb Steeds geweigerd, bij Thalia. Maar, beproefde Alfred op te wer pen.... Ventrebleu, onderbrak de kolos, ik redetwist niet over de bioscoop, ik negeer ze. In zijn stem trilde de haat. dien de filmkunst in hem wekte, door de ge duchte concurrentie, die ze de reizende tooneelspelers aandeed. Op haar beurt mompelde Elvire wre velig: Ha: de cinema; wat een duivels- tuig.... Ze heeft ons onzen besten leer ling ontnomen, mijnheer, een jongen die mijn man zelt heeft onderwezen, die met ons was vanaf zijn kinds heid en de wonderlijkste gave bezat, die ik ooit heb gezien. Ja, antwoordde de kermisreiziger, deze kleine ellendeling heeft ons ver laten om voor de film te gaan spe lenEen schareslijper die op zijn vijf tiende jaar den kop van den toenmali- gen premier namaakte.... En daarbij een kunstenmaker.... Hij bezat alles om te gelukken. Daarom misschien, waagde Tor- toran, heeft hij u verlaten. Waarschijn- De heer de Graaff zegt, dat de commissie voor onderzoek heeft be merkt, dat altijd nog een bedrag van f 100.wordt uitgegeven voor een nachtwacht en nu meent deze dat dit bedrag niet meer behoeft te worden uitgegeven, de gemeente heeft 2 po litieagenten een rijksveldwachter, ter wijl bovendien de marechaussée nog al eens dienst in de gemeente doen. De Voorzitter geeft toe dat een nachtwacht niet meer zoo noodig is, als vroeger spr. is dit met de Com missie eens, er is een groote reden voor een nachtwacht vervallen, door de tot stand gekomen vereeniging is de gemeente twee politiedienaren rijk geworden, nu er een rijksveld wachter bij is gekomen is de nood zakelijkheid nog' minder geworden. De zaak is echter zioo, Teunis Bouman is nachtwacht, die voor de vereeni ging niet alleen des nachts, doch ook overdag veel dienst heeft gedaan, vooral tijdens de mobilisatie. Altijd stond hij. toen direct klaar als spr. hem riep, spr. heeft vooral in die jaren dienst gedaan voor een be looning, die veel te gering was, spr. kan dit het best beoordeelen, om dat hij hem de verschillende dien sten heeft opgedragen. Nu is Bouman in Januari 51 jaar geweest en op de begrootmg 1930 is weer een bedrag van f 100 voor zijn diensten uitge trokken. Het volgend jaar wordt hij 52 en dan is het nog een kwestie van 3 jaren en krijgt hij pensioen, waar voor hij van 1911 of reeds heeft bij gedragen, dat is dus 19 jaar. Nu vraagt spr. is het nu billijk, dat de man er thans uitgaat, dat men nu gaat zeggen, wij hebben je niet meer noodig, je moet de gevolgen nu maar zelf dragen Verder wil spr. er niets over zeggen de post staat op de be grootmg, laat men naar aanleiding van het gesprokene, de zaak nog eens gloed overdenken, bij de behan deling der begrooting kan er dan over gesproken worden. De heer de Graaff zegt, dat hij heeft bemerkt, dat het uitsteken der vlaggen, ongelijk wordt betaald, dit komt de oommissie ongewenscht voor. De Voorzitter vindt het jammer, dat men weer met deze opmerking komt. Het vorige jaar heeft spr. toe gelicht, hoe hat verschil is ontstaan. Nu komt het weer in de couranten, iets wat spr. niet kan en ook1 niet wil voorkomen. Het vlag'gen uitsteken is iets wat voor de vereeniging door iedere gemeente zelfstandig1 is ge regeld. Heusch men moet niet op dergelijke kleinigheden gaan beknib belen. Het zijn werkzaamheden waar niet iedereen voor te vinden is. De heer de Graaff vindt gèlijke be taling beter. De Voorzitter meent dat men dan allemaal maar naar het hoogste be drag moet gaan betalen, dan krijgt men waarschijnlijk weer ontevreden- lijk verzekerden hem deze gaven op het doek een meer schitterende betrek king dan op het toneel Wat mijn man u niet zegt, weder voer Elvire, is dat Carlo terzelfder tijd de kassier was van ons gezelschap en dat hij, toen hij voor een tiental jaren vertrok, al onze spaarpenningen mee nam. Genoeg mevrouw, zei dan de ker misreiziger op plechtigen, tevens kod- digen toon. Het is onnoodig de schand daden van een kind op te halen.... dat we, alles tezamen genomen, toch liet gehad hebbenEn daarbij, daar stelt onze gast immers geen belang in.... Uit beleefdheid deed Tortoran, als of hij hiertegen verzet aanteekende. In werkelijkheid verveelden hem de ge schiedenissen uit het huis Pradavelli niet en brachten ze de noodige aflei ding voor zijn uiterst gespannen geest. Niettemin beproefden zich al zijn be gripsvermogens tegen zijn wil in op het raadsel, waarvan hij sedert uren te vergeefs de oplossing zocht, te ves tigen: Het raadsel van de lift. De laatste gebeurtenissen hadden niets ander gedaan, dan de eerste gege vens, die hij zoo moeizaam had ver gaard, door elkaar gegooid. Nu begreep hij hoegenaamd niets meer van het mysterie dat hij gezworen had op te lossen. Bovendien wist hij niet meer wat hjj moest doen. Zijn reis naar Berlijn voortzetten? Daar viel niet aan te denken. De vertraging die hij had geleden maakte deze reis heelemaai overbodig en verminderde de kansen Faverolles in te halen. Was het integendeel niet noodzake lijk zich weer tegenover René Lam- bert te bevinden, om hem in verlegen heid te brengen? Dus, naar Parijs terugkeeren? Zou hij in dat geval beginnen met onver richte rzake bij de Gazette de Paris terug te keeren, waar hij aan den spot- tenden Marteau zijn wederwaardighe den moest vertellen? Neen, het was beter zich niet op het bureau te ver- toonen. vooraleer den koopman uit de rue d'Hauteville ontmaskerd te hebben. Na een lange overpeinzing nam hij zijn besluit tot dit laatste. Daar ze zagen, dat hij in gedachten was verzonken, hadden de Pradavelli's gezwegen, om zijn overdenkingen te eerbiedigen. Eensklaps richtte hij het hoofd op. blij een beslissing gevonden te heb ben. Mijn beste vrienden, zei hij (staat me toe, u zoo te noemen) ik ben u we. eenigen uitleg verschuldigd over de feiten, die me op uw weg hebben gebracht. 1 Uw geheimen hooren u toe.... on derbrak Rodolph met waardigheid. Met een gebaar keurde Elvire deze bescheidenheid goed. Jawel, het is noodig dat u ver neemt, op het oogenblik dat ik van u afscheid neem, want ik wil den eer sten trein naar Parijs nemen, met wien u te doen hebt. Hij gat zijn naam en beroep op, en met eenige woorden stelde hij zijn gast- heeren op de hoogte van zijn avon turen, zonder op bijzonderheden in te gaan, maar met voldoende nauwkeurig heid om Rodolph en Elvire door de romantische zijde van de gebeurtenis te boeien. heid, gaat men meten of de een niet een paar meter hooger moet klimmen dan de ander. De heer Donken vindt het verschil groot de een krijgt slechts f4.een ander weer f 13.wat vroeger is gedaan behoeft nu niet meer. Spr. zou ze allen gelijk willen stellen en f 10.willen betalen. De Voorzitter zegt, doet u dan eeft voorstel, het is mij best, aan een boom' zoo vol geladen mist men vijf zes iruimen niet. Bij de behandeling' der riegroioting moet men dan maar een >esluit nemen. De vergadering wordt hierop ge sloten. HEUSDEN. Dr. H. J' Toxopeus viert heden zijn zilveren ambts jubileum als Evange lisch Luthersch predikant van de gemeenten Breda, Den Bosch en Heusden. Dr. Toxopeus werd geboren te Gronin gen op 31 Mei 1880. Na aan de Uni versiteit aldaar gestudeerd te hebben, werd hij in 1903 candidaat in Friesland. Twee jaar later aanvaardde hij bij de Ned. Herv. gemeente te Anna Paulowna het predikambt. In 1909 deed hij zijn intrede te Harlingen bij de Luthersche gemeente. Daarna stond dr. T. achter eenvolgens nog te Amersfoort en Zaandam, om in Febr. 1921 zijn intrede te doen bij de huidige gemeenten. In het jaar 1906 promoveerde de ju bilaris tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld „Karakter en her komst van den Jacobusbrief." De heer T. schreef verschillende werken. Wij noemen hier„Desiderius Erasmus", „Maarten Luther en de Kerkhervorming",, terwijl hij bovendien artikelen publiceerde in het Theologisch Tijdschrift van 1912- 19 „De Wachter" „Ons Godsdienstonder wijs, „In Eenheid", etc. De 50ste ve jaardag van H.M. de Koningin is hier Zaterdag, begunstigd door fraai, zelfs warm, zomerweer gevierd. Te ongeveer 2 uur stelden de school kinderen in de gemeente zich op voor het stadhuis en zongen onder leiding van den heer Carpay eenige toepasselijke liederen, die door den EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen vanaf het bordes van het stadhuis werden aangehoord. Hierna trok men naar het „Wilhelmina- plein" waar de gebruikelijke spelen werden gehouden. De fanfare der H. Familie en later de „Heusdensche Fanfare" luis terden deze spelen op. Van 78 uur gaf de fanfare der H. Familie een concert in de muziektent op de Vischmarkt en van 89 uur de „Heusdensche Fanfare". Om 9 uur volgde de voorstelling van een openlucht-bioscoop die tot 11 uur duurde. De belangstelling voor een en ander was Wat een prachtig drama zouden we daaruit kunnen samenstellen, riep de man uit. En met wat een vuur zouden wij het opvoeren, antwoordde de vrouw. Wacht tenminste tot u er de ont knooping van kent, besloot Tortoran met een glimlach. Aangezien er vóór den nacht geen trein ging, noodigde Alfred zijn nieu we vrienden uit, om met hem in de fijnste restauratie der stad te dineeren. Tijdens dezen maaltijd, die zeer over vloedig was, werd de vertrouwelijkheid tusschen den journalist en de reizende tooneelspelers nog inniger. Maar men moest tenslotte afscheid nemen. Rodolphe, die lichtelijk beschon ken was, drukte Tortoran tegen zijn borst en noemde hem „zijn zoon". El vire, die de champagne romantisch stem de, reikte hem haar mond tot kussen. En de reporter bevredigde beide ge moederen met even hartelijk den man en de vrouw te omhelzen. Eindelijk, vooraleer hem te verlaten, stopte de kermisreiziger hem een aan- zichtkaart in de hand. Als souvenier, fluisterde hij.... Het is onze foto.... Ze is tien jaar oud, maar nog zeer gelijkend. Helaas, die kleine slang van een Carlo staat er ook op, zuchtte de haat dragende Elvire. De journalist haastte zich de kaart in zijn zak te steken, bedankte, schud de nog eens de eerlijke handen die zich naar hem uitstrekten en spoedde zich naar het station.... (Wordt vervolgd). MEinSBLAB voor list Lasü in Hemmen en AltnUt Lanostrsat en ie Somnielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1