Tweede Blad lo. 5051 Woensdag 3 September voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ALADDIN EN DE TOOVER FLU IT, Land- en Tuinbouwwereld Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET DE TIJD VAN PLUKKEN. Het juiste tijdstip van plukken is zeer van belang, omdat daar van afhangt de waarde van het ooft. Heel vaak vindt men in werken over fruitteelt den pluktijd der onderscheiden soorten aangegeven, maar die kalender hoe goed overigens ook, laat ons totaal in den steek, als we niet letten op het weer. Vochtig, triest weer, zonder veel zonne schijn bevordert wel den groei, maar ten koste der kwaliteit. Slechts de vol le zonneschijn verzekert zoetheid saprijk- heid en geur. We moeten met het oog op den pluktijd onderscheid maken tus- schen zomer en winterfruit. Uitgemaakt is, dat appels zoowel als peren, ais ze van den boom worden gegeten niet zoo sma kelijk zijn als ze eenige tijd hebben lig gen narijpen. Perziken en abrikozen daar entegen gebruike men liefst, nadat ze op stam rijp zijn geworden ze knnnen hoogstens 1 of 2 dagen liggen. ZOMER VRUCHTEN kunnen rijp geplukt niet worden verzondenvooreerst, omdat ze dan licht kneuzen, en ten tweede omdat daarna steeds doorgaande stofwisseling de vrucht voortdurend van minder kwa liteit doet worden. Zomerappels plukke men tot 3 dagen, peren, die Juli of Augustus rijp zijn, 3 tot 4 dagen vóór het rijp worden. Vruchten, die in Sept. rijpen moeten minstens 8, October vruch ten wel 14 dagen narij pen. De meeste in October rijpe peren worden tegen het eind van Sept. geplukt (Regin 20 Sept.), terwijl men de appels, welke in die dagen klaar zijn, wat langer kan laten hangen, waardoor ze vaak wat extra langer kunnen worden bewaard. Peren, die te lang aan den boom blijven, worden hard, steenachtig, en verliezen hun goeden smaak en geur. Onze wintervruchten moeten noodwendig veel langer narijpen; ze moeten van de boomen zijn, als de vorst invalt, en kunnen dan vaak in geen weken nog worden gegeten. Toch is het ook bij deze opletten. Vooral peren zijn in dat opzicht lastig te behan delen. Worden ze te laat afgenomen, dan zijn ze wel extra groot geworden, maar de smaak heeft er onder geleden. De meeste in Nov. en Dec. rijpe peren moeten worden geplukt in het laatst van Sept. of begin October. Ook hier kan worden opgemerkt, dat appels langer blijven hangen dan peren, omdat bij deze het gevaar van hard en Bteenig worden minder is. Waarschuwden we tegen te laat plukken, ook het te vroeg afnemen is minstens even schadelijk als het eerste. Te vroeg geplukt fruit blijft te klein, mist de warme kleuren, rimpelt in de meeBte gevallen en heeft niet den rechten smaak. Ten slotte nog een enkele opmerking over het uur van den dag waarop moet worden geplukt. Voor zomerfruit valt die kort na zonsopgang er wordt zelfs beweerd dat vruchten, geplukt gedurende de middagwarmte, minder smakelijk zijn. Dit geldt ook voor de wintersoorten, en daarom plukt men deze gedurende de namiddaguren, liefst nog als het eenigs- zins winderig is, opdat men te meer zekerheid hebben droge vruchten te oogsten. POOTAARDAPPELS BEWAREN. De laatste jaren zijn er hier en daar al heel wat bewaarplaatsen gebouwd, waar het zonlicht vrijen toegang heeft. Prof. Wellensiek te Wageningen nam de volgende bewaar proef met 5 partijen van telkens 100 knollen van de „Schot- sche Muis." De eerste partij stond bloot aan de werking van het zonlicht, de tweede werd donker bewaard, de an dere drie werden belicht met een arga, een argenta- en een daglichtbrander van 25 watt. Bij de in het donker bewaar de aardappels bleek 4-maal afspruiting noodig, waardoor gemiddeld 20Vs procent van het oorspronkelijke knolgewicht verloren ging. Bij de andere vier par tijen bleek geen afspruiting noodig. Het verschil tusschen de door zon en- kunstmatig verlichte partijen was zeer gering. —o ALS HET GETIJ VERLOOPT MOET MEN DE BAKENS VERZETTEN. Ik kende in mijn jeugd een boer braaf ouderwetsch en dom, Hie liep steeds in een blauwe kiel Met een roode zakdoek om. Hij had zijn zaken braaf beheerd En nooit een cent verkeerd verteerd. Maar noemde nieuwigheid geklets, Want hij 'was ouderwetsch. Doch naast hem woonde nog een boer Niet zoo conservatief. Hij haa ook als zijn domme buur De mooie landbouw lief. Ging met zijn tijd mee, enzoovoort. Veel nieuws in 'tvak had hem bekoord Vond theorie geen dom geklets En was niet ouderwetsch. De ouderwetsche boer, die wou Geen zakje kunstmest zaaien Dat gaf maar koren zonder pit Niet waard 'om af te maaien. Zijn gras met Chili? nooit geen nood Zulk hooi, daar ging je vee van dood. Alleen de koe- en paardenmest Was voor het koren opperbest. Doch zie, zijn meer moderne buur Die meeging met zijn tijd, Had jaar op jaar een volle schuur En veel meer vee geweid. Zijn zaak ging bloeien meer en meer, Al scheen hij een moderne heer. Hij werd een landman eerste klas Met zijn modern gewas. Het buurtje met zijn zakdoek om Keek dikwijls over sloot. Naar buurman, waar 't zoo weeldrig was Hij ergerde zich dood. Hij stond om vier uur aan de zeis Werd oud én moe, en mat en grijs. En zuchtte: „Als 'k zoo door blijf gaan Dan ga ik naar de maan". En eensklaps was de man bekeerd. Dij ging ook kunstmest zaaien. En met machines nieuw en goed Zijn gras en zaden maaien. Bewerkte ook modern zijn land Gebruikte verder zijn verstand. Hij sliep weer rustig in zijn bed. En was op tijd gered. Wie steeds bij 't oude blijven wil Komt deerlijk achteraan. De tijd gaat door en staat niet stil Wil toch die zin verstaan. Laat het parool zijnWerk met vlijt. Maar blijf ook meegaan met uw tijd. Want boertjes met hun vestjes dicht Met een eigenwijs en norsch gezicht Daar moet men eens op letten Die toch vergeten allemaal Om als 't getij verloopt rooyaal De bakens te verzetten Veel beter dan het vestje dicht Is 'n open oog en 't hoofd verlicht. Want blijf je dom en ouderwetsch Dan ga je op de flesch. Vervolg Raadsverslag WIJK. Verzoek van H. v. d. Maaden, om aan de P.N.E.M. vergunning te ver- leenen voor het plaatsen van 2 pa len langs den Hoogén Maasdijk. De P.V.E.M. is genegen adressant elec- trisch licht te verstrekken vanuit Veen, als de gemeente verghnning verleend om deze palen te plaatsen. B. en W. stellen voor de gevraagde vergunning te verleenen. De Voorzitter licht toe dat V. d. Maaden den aanleg gratis tot aan zijn huis kian krijgen, zou hij van Wijk af moeten Worden aangesloten, dan kost dit v. d. Mpaden f250. De heer Bouman vraagt of die f 250 het bedrag zijn om de aansluiting te maken van het huis tot aan den dijk. De Voorzitter antwoordt toestem mend. De heer Bouman maakt de oj>- merking of het dan niet beter is, dat de gemeente hier, die kosten maakt, voor een rente van f 12.50 kan de gemeente dezen afnemer zelf houden. De heer Mans is het met deze re deneering eens en zou het verzoek nogeens willen aanhouden. De heer Roza meent, dat als men zoo redeneert, men dan maar beter in eens afwijzend op het Verzoek be schikt. Het geldjt1 (hier een gewone huisaansluiting, eer die f12.50 winst per jaar geeft, hoeveel stroom1 moet dan niet worden afgenomen, want met de rente is men er niet, men heeft ook de inkoop van den stroom enz. Was het nog dat de gemeente niet aan de gestelde stroom garant ie kwam, zou er nog iets voor te zeggen zijn, doch de gemeente gaat over de ga rantie heen. Spr. zou zeggen, dat de ze aansluiting zeer riskant is voor de gemeente. Het net langs dat ge deelte van den dijk brengen, daar ziet spr. niet veel van komen, men heeft het er voor kort weggenomen, omdat er geen aansluitingen waren, Eer spr. aan zoo iets zou denken, zou hij eerder de menschen in de Veldstraat gaan aansluiten, daar zijn altijd nog meerdere aansluitingen te krijgen. Zou men besluiten het licht langs den dijk te brengen tot tegen over de woning van v. d. Maaden, dan krijgt deze zelf toch nog een aansluiting van een paar honderd M. te bekostigen, want ae gemeente gaat niet verder dan 10 of hoogstens 15 meter. De heer v. d. Pol ziet ook geen kans, adressant van Wijk uit aan te sluiten, en zou daarom de gevraagde vergunning willen geven. Met op een na algemeene stem men wordt het verzoek hierop toe gestaan. De heer v. Loon bleef buiten stem ming. Verzoek van de voetbalvereeniging ,,Wilhelmina'' om weder voor éénj. de beschikking te mogen hebben over het terrein op de Ebbe. Het voor stel van B. en W. om het verzoek toe te staan wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorloopige vaststelling gemeente rekening, die der Afdeeling Aalburg en die van 'het G.E.B. Deze rekenin gen zijn in onderzoek geweest bij een commissie, bestaande uit de hee- ren v. Helden, v. d. Pol en v. Loon. De heer v. Helden verklaart na mens deze commissie dat alles in; orde is bevonden. Tot haar groot ge noegen heeft de commissie gezien, dat het G.E.B. steeds vooruitgaat, nog eenige j. en het bedrijf rendeert. Er mag worden gezegd, dat de raad een goed werk heeft verricht, door het bedrijf aan de gemeente te hou den. De heer Roza zegt, dat het nog slechts kort is geleden, spr. meent van 3 jaar, dat de raadscommissie vppr de bestudeering van de vereeni- gingj van de gemeente Veen en Wijk in haar rapport verklaarde, dat het niet denkbeelding was, dat binnen afzienbaren tijd, net te kort op het bedrijf zou zijn gedaald beneden f 4000 en pu is dit reeds gedaald tot f2500 Waarin nog een aflossing van f 2700 is begrepen. Men kan er ge rust op zijn, dat het verliescijfer voor het loopende jaar weer een grpoter daling geeft. De Voorzitter zal de 3 rekeningen ineens in omvraag brengen. De heer v. d. Pol zegt, dat er geen aanmerkingen op de rekening zijn, alles is piekfijn in orde, nocnthans zal spr. als de rekeningen tegelijk' in stemming komen buiten stemming blijven. De Voorzitter begrijpt dit niet, als commissielid verklaart de heer v. d. Pol dat alles keurig in orde is en ad- veseert hij mede de rekeningen goed te keuren, terwijl hij zich nu van stemmen onthoudt. De hr. v. d. Pol zegt, dat de Voor zitter wel zal begrijpen, waar de schoen wringt. De Voorzitter zegt, dit heel goed te begrijpen. De heer Roza zegt, dat hij dat ook wel begrijpt, maar alle kosten zijn betaald, bovendien berusten deze uit gaven op een besluit van de meer derheid van den raad, trots die bui tengewone uitgaven is het een ver blijdend teeken dat de gemeentere kening nog sluit met een voordeelig slot. v. d. Pol. Alles is piekfijn in orde, maar aangezien er posten in voorko men waartegen wij altijd geageerd hebben, daarom wenschen ik en mijn collega Bouman buiten stemming te blip en. Roza. Wij zullen niet alles weer ophalen, maar die uitgaven steu nen toch op een wettig raadsbesluit. v. d. Pol. Het zijn uitgaven waar mede wij het niet eens waren. Roza. Dat zal altijd wel gebeu ren, er zullen wel meer uitgaven in een gemeenterekening voorkomen, waarover de raad het niet in zijn ge heel eens was, maar dit is geen mo tief om bij de behandeling der ge- meenterekening buiten stemming te blijven. De gemeenterekening, die der Afdeeling Aalburg en die van het G.E.B. worden hierop goedgekeurd, de heeren v. d. Pol en Bouman ble ven buiten stemming. Goedkeuring rekening Bur'gerl. Armbestuur. De heer v. Helden verklaart, dat de oommissie ook deze in orde heeft bevonden. Met algemeene stemmen wordt de ze rekening goedgekeurd. Wijziging begrooting 1930. Tot een totaal bedrag van f 309.50 moet worden overgeschreven welke overschrijving kan geschieden uit den post onvoorziene uitgaven. Met algemeene stemmen wordt tot deze wijziging besloten eveneens tot wijziging der begrooting van de Af deeling Aalburg. Rondvraag De hr. v. Loon zegt, dat hij weinig' vertrouwen in den raad meer stelt en er overdenkt zijn ontslag als zoodanig te nemen, hij zal dit nog een paar da gen in beraad houden. De Voorzitter merkt op, dat een dergelijke ontslagaanvrage schrifte lijk1 dient te gebeuren. De heer Mans vraagt of er al iets bekend is over de rioleering achter de Ebswoningen, ook het slag is nog niet gemaakt. De Voorzitter zegt, dat de Burge meester reeds opdracht voor een en ander heeft gegeven, zijn de werk zaamheden niet uitgevoerd, dan ligt dit aan de ambachtslui die het op 't oogenblik misschien zeer druk heb ben. De heer Mans vraagt of de ge meentelijke bouwvereeniging niet ge wijzigd kan worden opdat de ingeze- zetenen voordeeliger kunnen bouwen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds bezig zijn, de bouwverordening gewijzigd te krijgen. De heer Roza merkt op, dat B. en W. mogelijke wijzigingen onderzoe ken, het College houdt zich aanbevo len voor inlichtingen spr. heeft er reeds deskundigen over gepolsd, doch deze zijn ook niet eenstemmig in hun oordeel. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. VOOR DE HUISVROUW HOE VERWERKEN WE TOMATEN. le. Soep. 2 pd. tomaten 1 uitje 2 laurierbladen 1 Spaan- sche peper takje peterselie thijm 4 lepels bloem 1 lepel tx> ter scheutje melk of room. Bereiding Wasch de tomaten, ver wijder de kroontjes, snijd ze in vie ren en laat ze met de kruiden gaar koken. Zeef alles door een haren zeef doch zorg, dat de Spaansche peper van te voren verwijderd wordt, daar de soep anders zeer scherp wordt. Verwarm1 boter en bloem en voeg on der goed roeren bij kleine beetjes tegelijk het gezeefde tomatenvpcht toe. Laat de soep even doorkotten en maak ze af met wat melk pf room. Zijn de tomaten erg zuur ge weest, maak dan de soep met een beetje suiker af. 2e. Marconie met tomaten. 1 pond tomaten 2 ons macaroni 2 uien boter paneermeel. BereidingBreek de macaroni, wasch ze er% zet ze op met ruim water en iets zout. Maak de uien schoon en snijd ze in dunne plaJc- ies, fruit deze in wat boter licht- >ruin. Wasch de tomaten, snijd ze in dikke plakken en bestrooi ze met wat peper en zout. Smeer een vuurvast schoteltje in met boter, leg in het midden de plakjes tomaat netjes op elkaar, schik er een krans van ge fruite uien- omheen en vorm van de gaargekookte marconi een tweede krans om de uien. Bestrooi alles met een dun laagje paneermeel, leg hier en daar een klontje boter en laat er in de oven een lichtbruin korstje opkomen. Presenteer het schoteltje als aanvulling van de koffietafel. Laat men de to maten heel en vult deze met aange maakt gehakt, waarna het schoteltje als boven behandeld wordt, dan kan het als middagmaal dienst doen. Tomatensla. 1 pond tomaten, peper, zout peterselie 4 lepels olie 5 lepels azijn. Bereiding: Wasch de tomaten, ver wijder de kroontjes, dompel ze even in kokend water en verwijder de vel letjes. Snijd de tomaten in dunne plak jes, bestrooi ze niet weinig peper en zout en voeg de olie en azijn toe. Laat de tomaten eenigen tijd staan,- zoodat de azijn er in kan trekken. Schik de plakjes dan, zonder het vocht, op een glazen schaaltje en bestrooi ze met zeer fijn gehakte peterselie. HEUSDEN. Ondertrouwd: M. Pelders, 29j. en A. J. N. Verhoeven, 32 j. HEESBEEN. Wegens ziekte van het hoofd der school alhier, is met ingang van 1 Sept. mej. T. Friedli te Heusden benoemd tot tijdelijk hoofd dier school. NEDERHEMERT. J.l. Zaterdagavond werd vanaf het kasteel van Baron van Wassenaer een prachtig vuurwerk afgestoken. Jammer was het, dat eerst laat in den middag bekend werd, dat er vuurwerk zou zijn, zoodat het aantal belangstellenden niet zoo groot was als anders het geval zou geweest zijn. WELL. Zaterdag 30 Augustus had alhier de jaarlijksche viering van den verjaardag van H. M. de Koningin plaats. De feestelijkheden namen 's middags om 2 uur een aanvang voor de school kinderen. Onder het spelen van een vroolijke feestmarsch door de muziekver. „O.B.K." trok men naar het weiland ge naamd het „Zand" waar de volksspelen voor de kinderen gehouden werden, ook voor de kinderen uit Ammerzoden. De feestelijkheden werden opgeluisterd door de beide muziekgezelschappen, n 1. door O.B.K. en St. Caecilia uit Ammerzoden. 's Avonds had het concert plaats onder de „Lindeboom" van de muziek en zang- vereen., waarvoor veel belangstelling was. Alles had een ordelijk verloop. 81. En de nachtegaal nam zijn kans waar. Hij vloog het hol binnen, terwijl Aladdin de heks onder de macht van zijn fluit hield. Na een poos kwam de vogel weer buiten. „Vriend Arend, jij met je scherpe snavel moet me helpen. Ze hebben die arme prin ses met kettingen aan den muur gebonden, ik kan niets doen." „Net een karwei voor mij," riep de Arend en verwoed stoof hij uit de boom het hol in. Na een poos kwa men de beide vogels weer buiten en de prinses was bij hen. Ze zag er Biecht uit door haar lange gevangenschap. „Dat komt alles best in orde", kwetterde de nachtegaal uitgelaten. „De Prinses is gered en dat is jouw werk, Aladdin." 82. De arend nam het drietal op zijn breeden rug en dra waren ze weer in veilig heid, hoog in de wolken. Het prinsesje lag stil gelukkig in het warme vederdons en dankte haar bevrijders wel honderdmaal. En de onvermoeibare arend vloog in één stuk terug naar het paleis, waar ze 's avonds laat aankwamen. Het prinsesje rende door den tuin weg naar het paleis en toen de drie redders het paleis binnentraden, wist ieder een al wat er gebeurd was en werden ze met groot gejuich ontvangen. 83. Het prinsesje moest haarfijn haarge schiedenis vertellen. Ze had een vreeselijken tijd achter den rug en ze roemde zoo uitbun dig haar redders, dat die er verlegen van van werden De nachtegaal werd opslag tot hofmaarschalk benoemd en de arend tot minister. Het ijdele dier was erg gestreeld, maar kon de benoeming niet aannemen om dat hij zich dan voor vast aan het hof moest verbinden en hij voelde meer voor zijn oude vrije leven. Alleen bedong hij voor zich het vrije vischrecht in het meer, wat hem genadiglijk werd toegestaan. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5