VERSCUÜÜR-BAERT 5. J), uwktayzw Co's Uank Jf.V. iwijnen WitteNBessenwijn Agentschap van de AnOerdatasche Bank jtV, Amsterdam. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. JVo. 5052 Vrijdag 5 September 1930, Dit üuoiiiiof Mi uit 2 Mn E N. Plaatselijk Nieuws ^and VAN ALTEN^ Dit blad verschijnt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur iDgewacht. De avondbladen van j.l. Zaterdag bevatten eene Lange lijst van gerid- derden. Eene verrassing was zulks voor niemand, daar H. M. de Ko ningin telken jare ter gelegenheid j van haren verjaardag een aantal per sonen met eene onderscheiding be giftigt. Waar wij er van overtuigd zijn dat het meerendeel onzer lezers de beteekenis van en het verschil tusschen de verschillende koninklijke onderscheidingen niet precies weet, willen wij er eens 't een en ander over zeggen. De hoogste onderscheiding is het recht om den titel „Minister van Staat" te mogen voeren. Het is een zuivere eeretitel, die geen enkel bepaald recht geeft. De titel werd ditr jaar aan niemand verleend. Als we* ons niet vergissen zijn er thans acht Ministers van Sta,at n.l. de Heeren Mr. P. W. S. Cort van der Linden, A. W. F. Idenburg1, Dr. W. H- No- lens, Mr. Th. Heemskerk, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Mr. D. Focfc, H. Colijn en Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck. Waar de titel „Minister van Staat" de allerhoogste onderscheiding is, is het van onze Koningin stellig1 juist gezien om zeer spaarzaam te zijn met de verleening ervan. Volgens de artikelen 66 en 67 on zer Grondwet worden ridderorden door eene wet in het leven geroepen en mogen vreemde orden, waaraan verplichtingen zijn verbonden, wor den aangenomen door den Koning en .met zijne toestemming" door de prinsen van zijn huis. Zonder verlof van den Koning mo- !gen andere Nederlanders of vreem delingen in Nederlandschen Staats dienst geen vreemde ordeteekenen, ti tels, rang of waardigheid aannemen en dat dit verbod niet wordt overtre den daarvoor waakt art. 435 van het Wetboek van Strafrecht, hetwelk straf bepaalt tegen de overtreders. De voornaamste orden in ons land zijn de Militaire Willemsorde en de prde van den Nederlandschen Leeuw. De Militaire Willemsorde werd in 1815 ingesteld en dient tot belooning van uitstekende daden van moed, be leid en trouw, bedreven door hen, die Koning en vaderland dienen. Zij bestaat uit vier klassen t.w. groot kruis, commandeur en ridder 3e en 4e klasse. Haar kenteeken is een lint van oranje met blauwe strepen ter weerskanten. De orde van den Nederlandschen Leeuw, welke tot zinspreuk heeft „virtus nobilitat", werd eveneens in 1815 ingesteld ter vereering van alle Nederlanders, die bewijzen geven van beproefde vaderlandsliefde, bijzonde- ren ijver en trouw of buitengewone bekwaamheid. In bijzondere gevallen kan de orde ook aan vreemdelingen worden gegeven. Zij bestaat uit drie klassen t.w. grootkruis, commandeur en ridder. Haar kenteeken is een lint van blauw met pranjestrepen. De prde van Oranje-Nassau, wier zinspreuk is „je maintiendrai", da teert van 1892 en heeft ten doel te dienen tot vereerende onderscheiding van Nederlanders of vreemdelingen, die zich jegens den Koning en den Staat of jegens de Maatschappij op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. Zij is verdeeld in vijf klas sen n.l. grootkruis, groot-officier, commandeur, officier en ridder. Haar lintje is oranje met aan beide zij den een smal blauw en wit streepje. Wie zich door menschenliefde of door het verrichten van nuttige daden on derscheidt kan Broeder worden in de orde van den Nederlandschen Leeuw, waaraan eene geldelijke toelage van f200 per jaar is verbonden en welke toelage door de weduwe voor de helft wordt genoten. De orde van Oranje-Nassau kan pok aan militairen worden uitgereikt en dan geschiedt zulks met de zwaar den. Zij kent ook eeremedailles in goud, zilver en brons, waaraan ech ter geen financieele voordeelen zijn verbonden. Alle genoemde onder scheidingen worden door de Koningin verleend onder verantwoordelijkheid van de ministers. Buiten die verant woordelijkheid kan de Koningin als Hoofd van het huis van Oranje-Nas sau nog verleenenie de huisorde van Oranje, in 1^05 ingesteld en ver deeld in vijf klassen t.w. grootkruis, groot-officier, commandeur, officier en ridder 2e de orde van den gouden Leeuw van Nassau. In 1858 door Koning Willem III, Groothertog van Luxen- burg ingesteld als gemeenschappelijke orde der beide takken van het Huis van Nassau, werd de orde in 1890 bij den dood van Willem III uitsluitend de orde van den Groothertog, doch in 1905 ook weder hersteld als Huis orde onzer Koningin. De orde bestaat uit ééne klasse. Met de bovengenoemde zijn de on derscheidingen nog niet uitgeput. Im mers hebben we ook nog eeremedail les in goud en zilver voor Kunst en Wetenschap en ook voor „Voortva rendheid en vernuft", de de Ruyter- medaille, het kruis van verdiensten van het Roode Kruis en medailles vPor menschlievend hulpbetoon om ten slotte no°; te noemen het mobili- satiekruis, he'twelk de borst van tal van Nederlanders, die tijdens den we el doorlog het vaderland hebben ge iend, siert. (asenol Poeder Baby Talk Geparfumeerde Talk Purol Poéder Strooipoeder. Glycerünespuiten Oogbadjes Oogverbandjes Bad-ther- mometeK Koorts-thermo meters. 191 man zijn in hechtenis genomen. De politie heeft geschoten. Er zijn in het geheel, voor zoover bekend, 2 doo- den, 30 zwaar- en 300 licht gewonden. DREIGENDE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Reuter meldt uit Syracuse in den staat New York, dat kolonel Walter Belli de voormalige helper van Hoover bij den steunarbeid in Rusland, heeft meegedeeld, dat hij een uitnoodiging van de Russiche regeering heeft aan vaard, met een kolossaal plan te be ginnen teneinde bij den te verwachten uifgebreiden hongersnood in Rusland de massa's met behulp van vliegtuigen van voedsel te voorzien. BOTERMARKT, HEUS Buitenhui*! VIER MEISJES VERDRONKEN. Vier jonge meisjes waren aan het baden in de baai van Lunan, bij Montrose in Schotland, terwijl vier andere jonge meisjes in een roeiboot je aan het spelevaren waren. Plotseling bemerkten de roeisters, dat de zwemsters door den vloed wer den meegesleept. Er werd alarm gemaakt en een reddingsboot van Montrose koos on middellijk zee om de drenkelingen hulp te verleenen. De vier meisjes konden echter niet meer worden geredzij waren ver dronken. Drie der lijken werden ge vonden en aan wal gebracht. Naar het lijk van het vierde meisje wordt nog gezocht. o INSECTENPLAAG IN ENGELAND. Het graafschap Glamorgan (Enge- land) is sinds eenige dagen geteisterd door enorme zwermen van bruine in secten. De diertjes houden het midden^ tusschen een mier en een kever; zij dringen de huizen binnen en veroor zaken veel last. PLE1ZIERBOOT0BIJ LOS ANGLES GEZONKEN. Zaterdag j.l. is een zich op zes mijlen buiten Los Angles in volle zee bevin dende pleizierboot, tengevolge van een ontploffing, gezonken. Volgens den ei genaar bevonden er zich 350 personen aan boord, die echter allen gered kon den worden. Men is van plan een duiker te laten zoeken naar de vijftigduizend dollar baar geld. die zich, naar verluidt, aan boord moesten bevinden. EEN GROOTE~tFAMILIE. Het gezin van een landbouwer te Basel, land van Waes, is sedert Zater dag vergroot met een 23e kind, een zoentje. De familie telt thans twaalf dochters en elf jongens, die allen vol maakt gezond zijn. Bij de geboorte van het 21e kind werd een comité gevormd, hetwelk aan den landbouwer, genaamd Van Hul, een eigen huis heeft ge schonken. ERNSTIGE ONLUSTEN TE BOE DAPEST. Maandag is te Boedapest vrijwel een algemeene staking gehouden voor de aangekondigde betooging der socialis ten. Ongeveer 50.000 arbeiders hebben het werk neergelegd en een groote troep van 10.000 man is door de po litie uiteengejaagd bij een poging den toegang tot het stadhuis te foreeeren; ONGELUK IN EEN LONDENSCH STATION. De sneltrein uit Glasgow is Maan dagmorgen in het Euston-station te Londen met zooveel kracht tegen een stootblok opgereden, dat de machinist en de stoker bedolven werden onder de massa kolen, die uit den tender omlaag gleden. Twintig reizigers wer den gewond, waarvan eenige ernstig. Zij werden naar het ziekenhuis ge bracht. De Londensche berichtgever van het ,,Hblck" meldt nog omtrent dit onge luk, dat twee locomotieven en vier wa gens ontspoorden. Volgens zijn mede- deehngen zijn er tusschen de 25 en 30 personen meer of minder ernstig gekwetst. o SLACHTOFFERS VAN DE HITTE GOLF IN ENGELAND. In totaal zijn in Engeland zestig per sonen het slachtoffer geworden van de hittegolf. o MOORD NA TIEN JAAR OPGE HELDERD. Tien jaar geleden werd bij Halle ten veldwachter dood gevonden. Thans zijn 2 arbeiders te Osendorf gearre- steera en zij hebben bekend 'bij een dietstal te zijn betrapt en den veldwach ter te hebben gedood. ERNSTiG AUTO-ONGELUK. Bij Bordeaux is een auto, waarin twee Amerikanen zaten, tegen een boom gereden, in brand geraakt en geheel vernield. Een der Amerikanen, de zoon van den Amerikaanschen kopermagnaat Dodge, werd op slag gedood. Zijn met gezel kon, hoewel zwaar gewond, nog tijdig door voorbijgangers uit de bran dende overblijfselen van de auto wor den gered. PAR1JS-NEW YORK VOLBRACHT ln 38 uur over den Oceaan. De Fransche Oceaanvliegers, Costes en Bellonte, zijn Dinsdagavond te 6 uur 50 op Curtiss Field (Long Island) vlot geland. Nadat in de middaguren bekend was geworden, dat de beide Fransche vlie gers, Costes en Bellonte, met de „Point q Interrogation" in aantocht waren, stroomden duizenden naar het vlieg veld. waar alles reeds in gereedheid was gebracht om de vliegers te ontvangen, de plaats, die door henzelf, bij hun te Parijs, was aangegeven als het ei van hun vlucht. telbf. No. is Raamsdcnksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen n^S^r overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant mist rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effeclen en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SKT- Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA 58 en 60 cenltsner flesch. a. baaijeNs, Botermarkt 88 Hëusden Het Koninginneteelt te 's Gra- venioer. Den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin werd in deze gemeente op ge denkwaardige wijze gevierd. Om half tien werden de schoolkinderen der openbare en bijzondere scholen ver zameld op het terrein van het gemeente huis en werden vaderlandsche liederen gezongen. De EdelAchtb. heer D. Smits burgemeester dezer gemeente, h eld daar na een zeer toepasselijke rede van het balcon van het raadhuis, die door het publiek met groote aandacht werd ge volgd, Z.E.A. haalde hierbij aan al het geen het Huis van Oranje voor Nederland heeft gedaan en wees er op dat Koningin Wilhelmina steeds op waardige wijze het voorname voorbeeld Harer groote voor ouders heeft gevolgd, waardoor zij de blijvende achting van haar volk heeft verworven. Haar hoogstaand karakter en eenvoud van opvatting hebben baar ge maakt tot het Hoofd van onze natie waardoor de eenheid en de vrede in den lande worden bewaard. Met de bede, dat Hare Majesteit voor Haar Gezin en het Vaderland nog vele jaren gespaard moge blijven, eindigde de burgemeester zijne toespraak en werd daarna door allen het Wilhelmus gezongen. Hierna trokken de schoolkinderen, be geleid door den burgemeester en het be stuur en commissarissen der Oranjever- eeniging, naar het feestterrein aan de Vaart, dat de heer C. Klaassen met groote bereidwilligheid wederom beschikbaar had gesteld. De kinderspelen die in den voormiddag plaats hadden vonden grooten bijval zoo wel bij de ouderen als jongeren. De Oranje- vereeniging had voor eene traktatie der kinderen zorg gedragen. Voor de volksspelen, waarvoor de Oranje vereniging fraaie prijzen had uitgeloofd, hadden zich een groot aantal deelnemers aangemeld en het publiek dat in groote getale was opgekomen, was zeer met de spelen ingenomen. Bij het tonsteken en sprietloopen over de Vaart werd het een waar waterballet. Gedurende de spelen werd op zeer wel willende wijze door de leden van het plaatselijk Fanfarecorps voor goede muziek gezorgd, afgewisseld door muziek met den luidspreker, waarvoor door den heer Meur was gezorgd. Voor het avondconcert was het terrein fraai verlicht door schijnwerpers. De plaatselijke zangvereenigingen „Hal lelujah" en „Excelsior" die, als steeds, zich voor het feest beschikbaar hadden gesteld, gaven zeer goed uitgevoerde zang nummers ten beste, die zeer door het publiek werden gewaardeerd. Het groote nummer van den avond was het concert van de Harmonie „Aurora" van Dongen, onder leiding van haren be kwamen veteraan directeur den heer Kroes. De herinnering aan de schitterende pres tatie van „Aurora" tijdens het hier ge houden Nationaal Muziekconcours, waar zij den eersten prijs behaalde, had een talrijk publiek naar het terrein getrokken, dat ten volle voor zijn tegenwoordigheid werd beloond. Schitterend mooi werden de nummers van het programma uitge voerd en de muziekliefhebbers hebben wederom volop genoten van de kunst door „Aurora" geboden. Na afloop van het concert sprak de Voorzitter der Oranjevereeniging woorden van dank tot het bestuur, den directeur -en de leden van „Aurora" voor de zeer welwillende medewerking die veel tot het slagen van het feest had bijgedragen. Hij uitte zijn voldoening over de wederzijd- sche vriendschappelijke verhouding en sprak den wensch uit dat 's Gravemoer nog dikwijls „Aurora" in haar midden moge zien. De heer Leotens, secretaris van „Auro ra" antwoordde hierop met eenige toe passelijke woorden en gaf de verzekering dat „Aurora" gaarne zou terugkomen. Met eene spontaan huldebetoon van het publiek aan den sympathieken directeur, den heer Kroes, eindigde het schitterend concert. De Oranjevereeniging kan met voldoe ning terugzien op een goed geslaagd feest, mg dat getuigde van een gezellige stemmir en dat in de beste orde verliep. Bezichtigt onze Opruimings-etalages BAHLMATSN GORINCHEM HEUSDEN. Op het reeds aangekondigde concert in de Ned. Herv. Kerk op Dinsdagavond 8 uur zal ook de Lieer Rob. Gevers uit 's Bosch een twee tal nummers zingen. Voorzeker een rede, te meer dit concert bij te wo nen. - Op de Maandagavond gehouden ledenvergadering der Heusdensche Hen- geisportvereen. werd tot bestuurslid ge kozen, de heer P. v. Overbeek. Beslo ten werd, 21 Sept. a.s. deel te nemen aan het concours te Arnhem en een on derling hengelconcours te houden waar voor een extra prijs reeds was toege zegd. Voor het Blindengesticht te Wolf- hezen zal heden Vrijdag en morgen alhier eene collecte worden gehouden, welke wij met vrijmoedigheid durven aan te bevelen, temeer, daar in deze inrichting plaats is voor alle gezindten. Moge wij de blinden met een goede collecte verblijden. Nabij het fort te Oudheusden, juist in de bocht, vloog een vrachtauto van de Veiling te Drunen in brand. Geen enkel voertuig kon passeeren. Na 20 minuten was het verkeer weer geregeld. De auto brandde geheel af. Niet Woensdagavond, zooals was aangekondigd, doch Donderdagavond bracht de reclamefilmwagen van de Heemaf een bezoek aan onze gemeente en vertoonde op een viertal punten der stad de be drijfsfilm. Het bestuur der Winkeliers- vereeniging reed voorop in een auto. Een talrijk publiek was weder opgekomen om de voorstellingen te volgen. DUSSEN. De voetbalvereeniging „Excelsior" uit Capelle speelt a.s Zondagmiddag alhier een wedstrijd tegen de „Dussensche Boys". Voor dezen wedstrijd is een medaille uit geloofd. DRONGELEN. Zondag a s. hoopt des namiddags om 2 uur (3 uur Zomertijd) in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. J. van den Berg, voorheen predikant te Eethen en Drongelen, thans te St. Johannesga. EETHEN. De Najaarskeuringen van spring- stieren waren voor het district Waalwijk bepaald op 45 September a.s. des voor middags 11 uur te Waalwijk, des na middags 1 uur te Heusden en 4 uur te Almkerk. Aangezien er een vervoerverbod voor rundvee enz. bestaat uit het Land van Heusden en Altena naar het overige deel van Noord-Brabant en alzoo de stieren uit de gemeenten Eethen, Veen en Wijk niet naar Heusden kunnen, is vanwege het Bestuur dezer gemeente gevraagd, evenals bij de* Voorjaarskeuringen, thans ook een keuring te Genderen te houden. Op dit verzoek is gunstig beschikt zoo dat eveneens op 15 September a.s. en wel ten uur namiddags te Genderen een keuring wordt gehouden voor de ge meenten Eethen, Veen en Wijk. GENDEREN. Woensdag vierden de schoolkinderen feest en werden voor dat doel per auto's naar Eethen vervoerd, 's Avonds conser- erwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1