ar m ii n ll 2 lil Hst geheim van de Lift. UND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en n> t t a rr i vrijdagmiddag. Uitgave: t irma L. J. VEEKMAN, Heusden. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, No. 5055 Woensdag 17 September 1930. Int- Telefoon no, 19. Postrekening: no. 61525. en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nammers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS te. Sliiiueulaiid, 'N BUITENKANSJE 1 Het was een dezer dagen drie jaar geleden, dat een huisknecht uit de om geving van het Vondelpark te Amsterdam in een grasperk van dat park een porte feuille vond, waarin een bedrag van 14 mille aan bankbiljetten zat. De huisknecht stelde het geld in handen van de politie, maar ondanks alle mogelijke nasporingen en oproepen, kwam de eigenaar van het geld nimmer opdagen en van diefstal of iets dergelijks bleek al evenmin. Allerlei verhalen deden de ronde en daar bleef 't bij. Inmiddels verstreek de tijd en de vinder zag meer en meer het tijdstip naderen, dat het „gevonden voorwerp" zijn eigendom zou worden, nml. na drie jaren. Het geld was op rente gezet bij de Nederl. Handel Mij. en thans zal, naar wij vernemen, het bedrag binnenkort aan den reeds bejaarden huisknecht worden uitgekeerd, meldt het „Hbld." —o DIEVEN GEPAKT. In verband met de inbraak indeR.K. kerk op Huishoven te Weert, heeft de marechaussee aldaar aangehouden de ar beiders L. L. en L. W., die hiervan wor den verdacht. Zij ontkennen, doch een alibi kunnen zij niet opgeven. INBRAAK. De boer en zijn zoon gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur, drongen twee gemas kerde mannen de hoeve van den land bouwer J. Venner te Mildert (bij Weert) binnen. De 50 jarige V. werd door de onverlaten met een ijzeren voorwerp ern stig mishandeld, terwijl hern eenige mes steken werden toegebracht. Ook de zoon van V. werd overvallen en kreeg even eens eenige messteken. Op het hulpge roep van de beide dochters van den land bouwer namen de indringers de vlucht, zonder daf zij iets konden meenemen. Zondagochiend werd op den weg van Keipen naar Baexem een der vermoede lijke daders gearresteerd. O— GORINCHEM BESTAAT 700 JAAR. Binnenkort zal de gemeente Gorinchem 700 jaar bestaan. Van de zijde van het Gorinchemsche gemeentebestuur verneemt FEUILLETON o Naar L. Grou. Eenige geautoriseerde bewerking door J. Boonen en Cor Wouters. 31. Toen Carlo vervolgde de journalist, dank zij zijn betrekking zelf, vernam dat de phonograafplaat in Frankrijk was, besloot hij er zich tot eiken prijs ook van meester te maken in overleg met dengene, die hem het judasgeld gaf en wiens naam eveneens door de stem van den ouden anarchist in het was was geprent. Ik bedoel Gaston Faverolles, die ongelukkig dezen avond niet tot de aanwezigen behoort. Fave rolles en Carlo vielen met behulp van eenige medeplichtigen op een avond den armen Gardenois aan, bij de brug van Coulaincourt en onderzóchten den man tevergeefs. Des anderen daags braken ze in de woning van den kas sier, rue Damrémont, binnen,... weer te vergeefs. De plaat was hier in de brandkast beneden. Men moest zich haasten. René Lambert zou dienzelfden avond te Parijs terugkomen en twee belang hebbenden met een opzienbarende pho- nografische uitvoering verrassen. het I P.A., dat dit feit niet feestelijk her dacht zal worden. VERDRONKEN. Het dochtertje van den heer Hendriks te Beugen, is in een teil met water gevallen en verdronken. VREEMDSOORTIGE VEEZIEKTE. De veehouder D. S. te Ooster-Nijkerk liet Vrijdagmorgen 14 van zijn beste melk koeien verweiden en naar een stuk klaver- land brengen. Tot zijn groote ontsteltenis bleken enkele uren later 5 van de 14 dieren dood in het land te liggen, terwijl de andere koeien ziekteverschijnselen ver toonden. Men zoekt de oorzaak van dit verschijnsel in het feit, dat de morgendauw nog aan de klaverblaadjes zat. De koeien, die op dat land liepen te grazen, zouden hierdoor z.g. „blastig" geworden zijn. HEVIGE BOSCHBR \ND. Aneta seint uit Soerabaja Sedert vier dagen woedt in het Tengger-gebergte een zeer hevige boschbrand. Van een hoogte van tweeduizend Meter komt het vuur langzaam afzakken. Volgens een taxatie van den dienst van het Boschwezen, waren reeds 550 H.A., hoofdzakelijk Tjemara- bosschen, verwoest. •—o EEN ADVOCAAT GEARRESTEERD. Naar het Ned. Corr. Bur. verneemt is Zaterdag in den laten namiddag te Rotter dam gearresteerd een advocaat en procu reur en plaatsvervangend-kantonrechter te 's-Hage. Hij moet zich schuldig hebben gemaakt aan verduistering van groote sommen ten nadeele van zijn cliënten, die hem hadden opgedragen voor hen financieele regelingen te treffen, betalingen te doen, enz. Het verduisterde bedrag moet meer dan f 20.000 bedragen. De advocaat, die ongehuwd is en nogal dik wijls verhuisde, woonde den laatsten tijd bij familie te 's-Hage in. Toen de politie hem Vrijdag wilde arresteeren in zijn woning, was de vogel gevlogen. De politie- radio-omroep heeft daarom Zaterdagmid dag aanhouding van den gezochte ver zocht. Intusschen is het de Haagsche politie gelukt, hem te Rotterdam te arres teeren. Hij had een zeer klein bedrag aan geld bij zich. Het Ned. Corr. Bur. verneemt, dat hij reeds bekend heeft. o EEN GEVAARLIJKE VERGISSING. Aneta seint uit Medan De obat krani van de onderneming Laboean-Hadji, toe- behoorende aan de N.V. Cultuur Mij. Kwaloe, gelegen in de afdeeling Oeala van het gouvernement Oostkust van Su matra, reikte aan een Javaansche contrac tante, ten behoeve van haar ziek kind, castorolie uit. Na gebruik daarvan is het kind overleden. Gebleken is, dat de krani zich vergist Toen was het, dat Carlo de Garde nois in een hinderlaag lokte, hem op sloot, hem van zijn kleederen beroofde, den kop van den kassier na maakte, een kunstmatigen buik aan deed, zich in het costuum van zijn slachtoffer stak, zijn sleutels wegnam, en, gebruik makende van de scheme ring, stoutmoedig het huis binnentrad, de brandkast opende om ter zelfder tijd als de plaat het groote bedrag uit te halen.... Terwijl hij er was, hoef de hij zich niet te schamen. Op 't oogenblik. dat hij met zijn buit zou buitengaan, verwittigde men hem, dat mijnheer René Lambert naar hem vroeg. Eerst was hij van plan toch heen te gaan, maar hij vreesde nadien een schandaal te verwekken, dat hem onvermijdelijk zou veroordeelen. Dan stapte hij in de lift, met de geheime gedachte René Lambert met een revolver neer te schieten en langs den trap de vlucht te nemen. In het toestel veranderde hij zijn plan. Een speldeprik in zijn gummibuik en hij werd weer mager. Zijn heldendaden van vroeger, toen hij nog de Fregoli der kunstenmakerij was, hadden hem tot de waanzinnige gymnastiek voor bereid, die hij zou ondernemen. Zonder de kostbare aktentasch los te laten gelukte het hem door de ope ning te komen, die u daarboven ziet, en waar een normaal mensch nauwe lijks het hoofd kan doorsteken. Van daar uit bereikte hij het luchtverver- sciungsgat, sprong op de plaats, die, heeft en in plaats van castoroli vermoede lijk Chenopodium verstrekte. o MOTOR- EN AUTO-ONGEVALLEN. Vrijdag is op den Peel weg onder Gemert een kind van den heer Haverkort door een auto overreden en gedood. Den be stuurder van de auto, den heer M. uit Lieshout, treft geen schuld. Op den Hengeloscheweg onder Lonne- ker is een meisje van zes jaar door een autobus overreden en gedood.' Ze was met haar ouders uit een anderen bus gestapt en was dwars den weg overge stoken. Het gezin was op weg naar een bruiloftsfeest. Zondagavond omstreeks halfacht is een auto, waarin de familie Van Eik uit Den Haag zat, tusschen Best en Boxtel op twee stilstaande auto's ingereden. De eigenaar van een der stilstaande wagens, de heer v. d. Loo uit Eindhoven, die op de treeplank stond, werd daarbij ernstig aan de beenen verwond. Hii is door een geneesheer uit Boxtel voorloopig verbonden en daarna naar zijn woning vervoerd. De auto's werden alle geheel vernield. Zaterdagavond om 10 uur heeft de motorrijder M. J. B. uit Wijk aan Duin, op den Rijksstraatweg te Beverwijk twee wandelaars aangereden. Een dezer, mej. C. v. H., eveneens wonende te Wijk aan Duin, liep een been breuk op de andere wandelaar, J. de J. uit IJmuiden, bekwam een gapende hoofd wonde, terwijl de motorrijder een ernstige blessure aan een zijner beenen kreeg. Waarschijnlijk heeft de motorrijder de wandelaars niet gezien tengevolge van den hevigen regenval op dat moment. De 18-jarige L. Berg, die eerst sedert korten tijd chauffeurde, is Zondagmiddag op den Straatweg WierdenAlmelo met zijn luxe-auto geslipt en met groote vaart tegen een boom gereden. De oorzaak is gladheid van den weg. De jongeman is in bewusteloozen toe stand en met een schedelbreuk, naar Almelo vervoerd, waar hij in den loop van den avond, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is overleden. De mede-inzittende dr. Kruymel, even eens te Almelo wonenende, werd in een sloot geslingerd. Hij bleef ongedeerd. De wagen was aan den achterkant zwaar beschadigd. VOETBAL. De voetbalwedstrijd BELGIËNEDER LAND, j.l. Zondag te Brussel gespeeld, werd door België gewonnen met 41. BRIEFTELEGRAMMEN. Met ingang van 4 October a.s. wordt bij wijze van proef de gelegenheid tot verzending van brieftelegrammen in het binnenlandsch verkeer opengesteld. Deze telegrammen kunnen worden aangeboden op alle rijkskantoren, telegraafstations en spoorwegtelegraafkantoren. De inhoud van deze telegrammen is vrij, behoudens den vorm die uitsluitend verstaanbare taal mag bevatten. Deze telegrammen worden verwerkt onmiddelijk na het gewone tele gramverkeer. De bestelling ten huize van den geadresseerde geschiedt door middel van de gewone eerstvolgende postbestelling. Het bezigen van 'n telegramadres of vermelding van den naam van den ge adresseerde en het nummer van zijn postbus is toegelaten. Boven het adres moet de betaalde dienstaanwijzing L. T. worden geplaatst. Het tarief der brief telegrammen is gesteld op de helft van dat der volbetaalde telegrammen. Bij verloren geraken van een brieftele- gram na aflevering door den telegraafdienst aan het postkantoor kan geen aanspraak worden gemaakt op terugbetaling van de seinkosten. Bij regelmatig gebleken klach ten is een dusdanige vergoeding niet uitgesloten. o DE STAKING BIJ DE K L.M. De postvluchten naar Indië vangen aan op den vastgestelden tijd. In verband met de hervatting van de diensten der K.L.M. wordt ons raedege deeld, dat ook de postvluchten Amsterdam Batavia op den voorgenomen datum zullen beginnen. Het eerste vliegtuig gaat Donderdag 25 September van Schiphol. Met ingang van 15 September, werden alle Lichtdiensten in uitgaande richting hervat, terwijl Dinsdag 46 September ook de diensten in tegenovergestelde richting werden uitgevoerd. De passagiers rondvluchten op Schiphol en Waalhaven werden reeds Zondag 44 September hervat, o UIT DEN TREIN GEVALLEN. Vrijdagmiddag is uit den trein, die ongeveer half twee van Eerbeek in de richting Apeldoorn vertrekt, tusschen Eer beek en Loenen een man gevallen, wien beide beenen werden afgereden In den trein heeft men van het ongeval niets bemerkt. Men vond op het lijk, dat naar het lijkenhuisje op de Algemeene Begraaf plaats te Hall werd gbracht, een plaats bewijs van Laag-Soeren naar Amsterdam. o DEMONSTRATIEF CONGRES S.D.A.P. EN N.V.V. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage is Zaterdag middag het demonstratief congres van S.D.A.P. en N.V.V. gehouden. Dè voorzitter van de S.D.A.P., de heer J. Oudegeest, begroette het congres. Spreker roerde ook het conflict tusschen de V.^.R.A. en de Radio-Omroep-Com- missie aan. Als sprekers traden op de heeren E. gelukkig voor hem, verlaten was... en u vveet het overige...." Handgeklap onthaalde deze gevolg trekkingen. Het hoofd der veiligheid alleen, geergerd dat hij niet ontdekte wat Tortoran gevonden had, antwoord- droogweg: Dat alles is zeer kunstig bedacht. Maar welke bewijzen kunt u voorleg gen? Ik wachtte op uw opwerping, ging Tortoran voort. Hij nam zijn brieventasch, haalde er papieren uit en sprak: Ziehier een afdruk, die genomen werd op de kast van mejuffrouw Gar denois, hier is een ander, die voorkomt van een brief met bedreigingen, dien hetzelfde Jonge meisje heeft ontvan gen; hier is een derde, dien u zelf hebt ontdekt op het register van Gar denois, dat éénige minuten voor de verdwijning werd opengeslagen door den kassier zei, volgens u volgens mij door zijn dubbelganger. Maar nu komt hier een vierde afdruk, cue geyonden werd in een papiermand uit uw eigen kantoor en die heelemaal met de drie eersten overeenstemt...." Bij deze woorden drong en stootte Theodore Grascuit, die de bewijsvoe ring van Tortoran met grooten angst had gevolgd, tegen zijn oversten aan, en vluchtte zoo snel zijn beenen hem dragen konden door den gang heen. Daar men hem wou achtervolgen, maakte mijnheer Legerbier een gebaar en sprak: Onnoodig, agenten wachten hem beneden en zullen hem wel inpikken. Men hoorde inderdaad een veelbetee- kenend rumoer in den gang. Het is wel overbodig u te zeggen, besloot Tortoran, hoe de ware naam van den kunstenmaker Carlo is. Hij heeft zichzelf verraden en dat is me ook liever.... Maar ik heb nog een dubbele plicht te vervullen. De eerste, dit voor werp. dat ik in de woning van onzen viiend Grascuit heb gevonden, waar ik zoo vrij was voor een paar uren binnen te dringen, aan mijnheer Legerbier te overhandigen.... Dit voorwerp in een phonograaf- piaat, de beruchte plaat met de ont hulling. Mijn tweede plicht, ging Tortoran voort, is mejuffrouw Lucette te ver wittigen, dat haar vader zich bij mij in tamelijk goede gezondheid bevind. Oh, mijn vriend! mijn vriend! Flet lieve dactylotje sprong Alfred om zijn hals en omhelsde hem voor al de aanwezigen. Was het in de woning van Gras cuit dat die arme man opgesloten was? vroeg mijnheer Legerbier. Jawel mijnheer, op twee stappen van zijn eigen vertrekken. Hij was op gesloten in een klein met matrassen bekieed kamertje, waardoor zijn geroep werd gesmoord en waarin ik hem halt dood van den honger heb teruggevon den. Nog een woord, mijn beste mijn heer Tortoran. Waarom hebt u tot mid- Kupers, voorzitter van het N.V.V. en Th. v. d. Waerden. De laatste sprak over medezeggenschap en bedrijfsorganisatie. Na discussie werden eenige resoluties aangenomen. In de resolutie betreffende Ouderdoms- verzekering wordt bij de Regeering en de Staten-Generaal aangedrongen op: a. invoering van een staatspensioen aan alle mannen en vrouwen, loonarbei ders, zoo goed als zelfstandigen, die be neden een zekere inkomensgrens blijven b. verbetering van de Invaliditeitswet door uitbreiding van het aantal loonklas- sen met een dienovereenkomstige verhoo ging van de premies en de staatsbijdrage c. 'verbetering van de vrijwillige ouder- domsverzekering door het verleenen van een toeslag van staatswege. In de resolutie inzake wettelijke werk loosheidsverzekering wordt er bij de Re geering en de Staten-Generaal op aan gedrongen, zoo spoedig mogelijk een wet telijke regeling der werkloosheidsverzeke ring tot stand te brengen. In de resolutie inzake medezeggenschap en bedrijfsorganisatie wordt van de re geering geëischt de wettelijke regeling van medezeggenschap en doelmatige be drijfsorganisatie in de Volksvertegenwoor diging aan de orde te stellen. De avondzitting van het congres werd gepresideerd door den heer v. d. Walle, onder-voorzitter van het N. V. V. De heer S. de la Bella sprak over de doorvoering van den 8-uren werkdag en de wettelijke vacantieregeling. Voorts werd een resolutie inzake een wettelijke vacantieregeling aangenomen. In de resolutie nopens den arbeidstijd wordt o.m. het bestuur van het N.V.V. en der aangesloten organisaties opgedra gen, zoolang de regeering nalatig blijft in ons land de 48-urige werkweek alge heel in practijk te brengen, alle krachten in te spannen, om met econom. middelen de 48-urige werkweek practisch te ver wezenlijken. Ir. J. W. Albarda, die met applaus, werd begroet, sprak ten slotte over natio nale ontwapening. In de resolutie inzake nationale en internationale ontwapening wordt van de volksvertegenwoordiging de verwerping van het regeeringsvoorstel tot vlootuit- breiding geëischt. De heer v. d. Walle sprak een slotwoord. DEMONSTRATIE van de S.D.A.P. Te Amsterdam en te Rotterdam heeft de S.D.A.P Zondag protestdemonstraties gehouden, gericht tegen het vlootplan van minister Deckers. Deze zijn door duizenden en nog eens duizenden bijgewoond. Een tweetal protest-moties werden aangenomen. dernacht gewacht, om ons dat alles te vertellen? Alfred Tortoran raadpleegde zijn hor loge en antwoordde: Opdat de andere dagbladen dat ophefmakend bericht niet zouden heb ben. dat voor de Gazette de Paris is voorbehouden.... En nu, heeren, wil ik mijn artikel sluiten. SLOTWOORD. Faverolles was spoorloos verdwenen, toen de agenten zich ten zijnent aan meldden om hem gevangen te nemen. Max Durand, van een wreedaardigen schuldeischer ontlast, die hem met een pennetrek kon ten gronde richten, ge lukte er in met behulp van René Lam bert, die bij Grascuit de gestolen waar den had weergevonden, zijn vroegeren rang weer in te nemen. Alfred Tortoran huwde Lucette den zelfden dag dat René de echtgenoote werd van Micheline. De Pradavelli's werden op de dubbele bruiloft uitge- noodigd, want Tortoran vergat niet,; dat het hen en het portret dat ze hem overhandigd hadden, te danken was, dat hij Grascuit met Carlo kon vereenzelvi gen en heel de waarheid raden. Wat Theodore Grascuit, Olga en hun verdere medeplichtigen betreft, deze eindigden hun leven in een gebouw dat den Staat toebehoort. EINDE. NIEUWSBLAD vtor kitLuf ui HbbsIgi en Mtm.lt Liiistnat ei as Bosoiglerwaard qu n o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1