Jongens-Ulsters en Ratiïté-Jekkers „11 RE PARABIJSTOGEL" GORINCH ZIET ONZE SCHITTERENDE SORTEERINGEN IN ONZE ETALAGES KELENSTRAAT Binnenland, Veiliiiffbericliten. - ?*e - rjg- «A;. \'j DE KONINGIN EN DE PRINSES BIJ DE LEGEROEFENINGEN. H. M. de Koningin werd Woensdag bij de manoeuvres in Limburg rondgeleid door H. baron van Voorst tot Voorstde prinses door den ordonnance-officier ka pitein Pfafï. De hooge gasten toonden veel belang stelling voor de oefeningen en bleven ge- ruimen tijd in de buurt, waar deze wer den gehouden. Het weer was zeer goed en de belangstelling van het publiek was groot. Met den trein van 6 u, 46 zijn de koningin en prinses Juliana uit Venlo naar den Haag vertrokken. .OPENING NIEUWE ZEEHAVEN TE DORDRECHT. Naar aanleiding van deze opening bracht de Kon. Familie Donderdag een lofficieei bezoek aan Dordt. Toen H.M. i&e Koningin, vergezeld van den Prins en Prinses Juliana* uit het Kon.f ijtuig stapte, werd zij be groet door den burgemeester van Dordt, de heer de Gaaij Fortman. Een aantal vereenigingen was langs den weg op gesteld en bracht de Koningin een vaan- deihulde, terwijl op het Begijnhof 4300 schoolkinderen ter begroeting aanwezig waren. In de raadszaal was het gemeen tebestuur aanwezig en hield de Burge meester een begroetingsrede, waarbij hij wees op den vooruitgang van Dordt en bet groote belang voor de plaats van de nieuwe havens. De Koningin sprak als volgt: „Mijnheer de burgemeester! Het is Mij een voorrecht, vergezeld van Mijn gemaal en Onze dochter, te hebben kunnen gevolg geven aan de uitnoodi- ging van het gemeentebestuur van Dor drecht een bezoek aan deze gemeente te brengen op den voor haar zoo ge- wichtigen dag, waarop haar uitrusting ais zeehaven in gebruik gesteld wordt |en straks daartoe zelf op uw verzoek het sein te kunnen geven. Weldra ge volgd door de voltooiing van de verbe tering van den weg naar zee, zullen deze beide werken veel kunnen bij dragen tot dien bloei dezer oude koop stad, welker historie zoo nauw verbon den is met die der Oranjes. Met bij zondere voldoening vernam ik van u, dat Dordrecht reden tot dankbaarheid heeft als u terugziet op de laatste der- Yïg jaren, dat de voornaamste bronnen van bestaan der burgerij zich op be vredigende wijze hebben ontwikkeld en dat voorzien werd in de nooden en be hoeften waar deze op verschillende ge bieden en onder uiteenloopende omstan digheden zich in den loop der jaren voordeden. Het verheugt mij, na de bezichtiging van de haven op onzen rit door de stad, nevens het oude stads- schoon ook de nieuwe wijken in oogen- schouw te kunnen nemen en tevens het vele, wat de bevolking alom heeft voor bereid ter luisterrijke viering van de zen gedenkwaardigen dag. U dankend voor de woorden, tot Mij gericht en voor den daarbij uitgesproken heil- wensch, spreek ik de hoop uit, dat, dank zij uw aller streven naar ver meerdering van bloei en welvaart, Dor drecht onder Gods zegen een voor spoedige en gelukkige toekomst tege moet gaat." Hierop werd een rondvaart gehou den door de havens en werd de nieu we zeehaven officieel door H.M. de Koningin geopend. Daarna volgde een tocht door (d e versierde straten van Dordt, waarbij de vorstelijke familie luide werd toegejuicht. Vergadering van den raad der ge meente DUSSEN op Donderdag 25 Sept. des nam. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. H. Snijders. Afwezig Weth. M. v. d. Pluijm en de leden v. Balkom en v. Drunen. De Voorzitter opent de vergadering en leest daarna de notulen der vo rige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden ook op- of aanmerkingen op de gelezen notulen heeft, zegt de heer Smink, dat hij niet heeft voorgesteld 80 op centen te heffen op de personeele belasting, doch de grondslagen, ge noemd in art. 31&/S der personeele belasting met i1/2 te vermenigvuldi gen; dit maakt een groot, verschil uit. De Voorzitter zal bij de notulen van de raadsvergadering die heden wordt gehouden, rekening met deze opmerking houden. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. St., waarin de ze meedeelen dat bij Kon. Besl. van 28 Aug. goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit tot indeeling der ge meente in de 8e klasse voor de per soneele belasting. Ontvangstbericht door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het opne men van het z.g.n. „snordersartikel" in de politieverordening. Schrijven van de N.V. „A.L.A.D.", waarin den raad dank wordt ge bracht voor de aanvulling der poli tieverordening, waarbij het snorders- bedrijf wordt tegen gegaan.' Verslag v. d. Warenkeuringsdienst over de maanden April, Mei en Juni. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. St., waarin den raad wordt verzocht het raadsbesluit tot heffing van opcenten op de per soneele belasting in te trekken, aan gezien deze heffing dezelfde blijft, zooals hij altijd is geweest. B. en W. stellen voor het raads besluit in te trekken. Hiertoe wordt besloten. Rekening van A. Konings, groot f 124, als vergoeding in de kosten van het bezoeken eener school in een andere gemeente, door zijn kin deren; eenzelfde rekening van Groe- neveld en A. van Dreinen, groot f192,60; van A. Groenewegen van f93,60 en van Verbunt, die 25 ets. per kind in rekening brengt over het afgeloopen half jaar. B. en W. worden gemachtigd deze rekeningen overeenkomstig de ge maakte regeling te betalen. De Voorzitter deelt mede, dat er beroep is ingesteld tegen het laatst- genomen raadsbesluit. Verzoek om subsidie van de Ver. Moederschapszorg te Heerlen, tot een bedrag van f25. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken met het oog op den financiëelen toestand der gemeente en het feit, dat voor een vroedvrouw reeds veel in de ge meente wordt gedaan. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Rekening 1929 en Begrooting '31 van den Vleeschk. dienst 'te Almkerk. De Voorzitter deelt-' mede, dat op de begrooting een post groot f 3000 is uitgetrokken voor de inrichting van een noodslachtplaats en dat de rekening 1929 sluit met een voor- deelig saldo van f 824,72. De heer Smink zegt, dat het vo rige jaar de rekening ook reeds met een belangrijk batig saldo sloot, toen is er op aangedrongen de keurloo- nen te verlagen. Nu is er weer een groot batig saldo. De Voorzitter zegt, dat er een pot je gevormd is, voor een noodslacht plaats. Aangezien B. en W. geen nadere toelichting hebben ontvangen, zouden zij de behandeling van deze rekening en begrooting tot een vol gende vergadering willen aanhouden. De heer Smink zou, als er wat van komt, in ieder geval voor de inrich ting van een noodslachtplaats over leg plegen met de slagers, deze zijn tegenwoordig allen georganiseerd. De Voorzitter zegt dat B. en VV. daarom een besluit willen aanhou den. De Voorzitter deelt verder mede, dat hij v. Daalen bij zich heeft ge had, die bij den laatsten brand bij v. d. Koppel een ongeluk heeft ge had, waardoor hij een schade van f 28,60 heeft geleden, bovendien is hij 8 maal naar den dokter geweest. Hij valt met dit ongeval buiten de ongevallenwet, omdat de brandweer niet door een particulier gehouden wordt. B. en W. achten het billijk van gemeentewege een vergoeding te geven. Op dat oogenblik verrichtte hij diensten voor de gemeente, waar toe men zoo noodig door de politie gedwongen kan worden; het college zou een vergoeding van f 30 willen toekennen. De heer Smink vraagt of hem het ongeval bij den brand is overkomen en hoe lang de man niet heeft kun nen werken. De Voorzitter antwoordt, dat het ongeval werkelijk bij den brand is overkomen en dat v. Daalen 8 da gen niet heeft kunnen werken. De raad gaat er hierop mede accoord een bedrag van f 30 als vergoeding toe te kennen. De Voorz. deelt mede, een bouw kundige en een aannemer bij zich te hebben gehad, die in den komen den winter een cursus zouden \Gllen geven, voor jongelui in teekehen. Nu is het gebruikelijk dat de gemeente voor land- en tuinbouwcursussen gra tis lokaliteit met vuur en licht en schoonhouden van de localiteit ver strekt. Naar spr. heeft vernomen zul len een zestiental jongelui aan den cursus deelnemen. Tot heden moe ten de jongelui uit de gemeente naar Gqertruidenberg, Waalwijk of Heus- den, waarvoor de gemeente aan deze gemeenten moet bijdragen. B. en W. stellen den raad voor, voor dezen cursus een localiteit met vuur en licht beschikbaar te stellen. De heer Smink noemt het een zeer nuttig iets. De heer Berm noemt het een uit komst. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De Voorzitter zegt, dat in de vo rige vergadering reeds gesproken is over de ordening van het archief van de gemeente. Spreker leest een schrijven voor van de Ver. v. Ned. Gemeenten, die een systeem heeft ontworpen, dat, zooals de practijk reeds heeft bewezen, uitstekend vol doet en waardoor eenheid wordt ge bracht in de archief ordening; on gelijkheid is niet bevorderlijk aan een goed overzicht. Een 124-tal ge meenten hebben dit systeem reeds in toepassing gebracht. De Vereen, heeft een bureau opgericht, dat in dezen voorlichting verstrekt en toezicht houdt. Toetreding tot dit registratuur bureau acht de Ver. zeer gewenscht, de kosten bedragen voor het eerste jaar f85, voor de volgende jaren f50 met inbegrip van controle, welk be drag minder wordt, zoodra de ordening is doorgevoerd. Voor aan schaffing van materiaal is noodigj het eerste jaar f 30, de volgende ja ren f 10. B. en W. stellen voor toe te treden en op de begrooting voor 1931 de benoodigde bedragen daarvoor uit te trekken. De heer Smink' merkt op, dat hier mede toch niet alles af is, wat in in de vorige vergadering besproken is. De Voorzitter geeft dit toe, doch men kan dit doen zonder dat het noodig is ook het verdere te doen. De raad besluit hierop met alge meene stemmen aan te sluiten aan het registratuurbureau van de Ver. van Nederl. Gemeenten. Aanbieding gemeenterekening '29 en begrooting '31. Voor het onder zoek van deze rekening en begroo ting worden aangewezen de heeren Berm, v. Etten en de Graaff. Vaststelling Kohier Zakelijke Be drijfsbelasting. Dit Kohier wordt vast gesteld op een totaalbedrag van f 1887. De aanslag voor de papier fabriek bedraagt f 1730. Heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting. B. en W. stel len voor te heffen 30 opcenten op de fondsbelasting. De heer Smink vraagt of het aan tal van 30 berust op de becijferin gen die de raadsleden laatst van B. en W. hebben ontvangen. Daarin ko men echter cijfers voor, die in de raadsvergadering -niet behandeld zijn. B. v. het bedrag van f2500 voqrde rivier de Dusse. De Voorzitter merkt op, dat daar van het eerste jaar nog niets zal komen, doch er is wel rekening me de gehouden. De heer Smink zegt, dat er meer bedragen in voorkomen, is daarme de ook rekening gehouden De Voorzitter antwoordt, dat -de ze bedragen gedeeltelijk in de be grooting verwerkt zijn, die 30 op centen heeft de gemeente beslist noo dig. De heer Smink zegt, dat er ge rekend wordt op 598 aanslagen, dat is niet juist, dit zijn er 800. De Voorzitter geeft toe, dat in het getal var 598, 'misschien een abuis kan zitten, d^ch het betreft alleen de lagere inkomens, het getal voor de hoogere is juist. Dhr. Smink merkt op, dat ,d'ë be dragen voor hoogere inkomeJis ook niet juist zijn, ook de progressie is anders dan vroeger. De heer Jongbloets zegt, dat de opcenten ieder jaar gewijzigd kunnen worden, wat de Voorzitter toestemt. Met op één na algemeene stemmen wordt hierop besloten 30 opcenten op de fondsbelasting te heffen. De heer Sróink stemde tegen. Uitloting van schuldbrieven. Uitgeloot wordt van de obligatie- leening van f 6000, obligatie nummer 10. Van de 6 pCts. obligatieleening, obligatie no. 16, groot f 500. Van de obligatieleening van f 3 5000, 2 obli- gatie's van f 500, n.l. nummer 32 en 15. Rondvraag: De heer Berm verzoek ontslagen te worden om het onderzoek van de gemeenterekening en gemeentebe- grooting mede te verrichten. Spr. heeft het erg <druk, en zag daarom lie ver een ander daarvoor aangewezen. De Voorzitter meent dat de heer Berm zich hieraan niet mag onttrek ken, als lid van den raad is hij ver plicht, deze functie waar 'tp nemen. vBovendien kan een tijdstip worden genomen, dat hem het best schikt. De heer Herman wijst óp den laat sten hoogen waterstand-en de schade die de bewoners aap den Korten- dijk, daardoor hebben geleden, zijn er ook maatregelen .getroffen, om die schade in de toekomst te voorkomen De Voorzitter heeft vernomen dat het bestuur van de Zuid-Holland- schen polder maatregelen zou treffen om den dijk te verhoogen, doch spr. heeft er niets meer v. gehoord. Het treffen van maatregelen ligt op den weg van hét Waterschap. De hggr Smink is het hiermede niet eeiïS, het betreft hier een alge meen belang, waarmede de gemeente wel degelijk heeft te maken. De heer Jongbloets acht het wel een algemeen belang, doch het be hoort naar spr.'s meening tot de taak van het waterschap voorzieningen ié treffen. „Op verzoek van den Burge meester heeft het bestuur vari het Waterschap toegezegd den dijk te zul len verhoogen. De Voorzitter zegt, dat staatsrech telijk het waterschap verplicht is ver betering aan te brengen, men moet zich dus eerst tot dit waterschap wen den, voldoet dit niet aan het verzoek eerst dan moet men zich tot het gë- meentebestuur wenden. Hec&ötneen- tebestuur kan zich niet op van het waterschapsbestuur plaatsen. Den vorigen keer kreeg spr. van het polderbestuur te hooren dat de ge meente eerst zelf moest zorgen voor goed drinkwater, nu zou men weer kunnen zeggen je hebt er niets mede te maken. De heer Middelkoop merkt op, dat door nalatigheid van het water schapsbestuur de ingezetenen worden gedupeerd. De Voorzitter meent dat de in gezetenen zich dan met een rekest tot Ged. St. moeten wenden. De heer Middelkoop vraagt of ook al eens iets gehoord is, over het ver zoek voor de plaatsing van een waar schuwingsbord. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer Smink zegt, dat v. Koyck hem heeft medegedeeld, dat hij nog niets heeft gehoord over de uitkee- ring die hij zou krijgen voor de kin deren, die hij tot zich heeft genomen. De Voorzitter zegt, dat hij hierover den Kantonrechter bij zich heeft ge had, deze zaak komt in orde. De vergadering wordt hierop ge sloten. DRUNEN. - Veiling van 23 Sept. Snijboonen 1 16; Snijkas 3032 Princesseboonen 1228 Rentegevers 5 25; Dubbele 4—15; Rattek 316; Tomaten 612, idem II 24, Druiven 4852, Spruiten 1023, Juin 47, Sjalotten 611, Postelijn 5—10, Wor telen lY2-3, Notarisappelen 1220, Ossekoppen 8 22, Lemoenappelen val I 20—24, val II 1018, Princesse Noble 2529, idem II 1421, Wijnappelen 2630, idem II 1016, Juinappelen 1317, Goudreinetten val I 1822, val II 1218, Belles Fleurs val 1 1318, Holleman 1821, Pippeling 2127, Ster appelen val I 2228, val II 1318, Groninger Kroon val 1922, Cox Pomona 1825, Lansberger Reinet 2125, Zoete appelen 723, Beurre le Brun 19—23, Beurre Clairgeau 1223, Beurre Hardy 1528, id. II 1215, Beurre de Merode 10—18, Beurre Napoleon 16—24, id. II j 8 14, Beurre v. d. Ham 1823, Beurre Diel 1618, Maagdeperen '1218, Legipont 2630, Bonne Louise 16—26, Bergamotten 814, Knolperen 58, Haantjesperen 710, id. II 46, Stoof peren 418, alles per K.G. Bloemkool 716, id. II 3—6, Roode Kool 1—5, Savoye Kool 27, Witte Kool 17, Chineesche Kool 24, Ramenas 1 3, Andijvie x/s3, Sla x/43, Seldery 14, Meloenen 626, Perziken 1Ji3, Kom kommers 1/s —3, alles per stuk. Kroten 13, Peen 23y2, Selderij 123, Preij 924, alles per bos. Noten 80100 en Augurken 1020 per 100. BVOUDRICHEM. Veiling 24 September. Maagdeperen 13—18, Doornperen 13 14, Stoofperen 811, Knolperen 71/2 10, Doyenne du Comile 2022, Buerre Clargeau 1418, Goudreinetten val 12i/i 14. Oranjereinetten 2426, Bismarck appel 16 17, Zoete Reinetten 1314, alles per K.G. Groene Savoijekool 31/<t 11V2, Roodekool 23y2, alles per stuk. Selderij 23ys, Peen 23y2, alles per bos. Princesseboonen 1214 per K.G. Aardappelen (Bevelanders) 3.10 per H.L. ZALTBOMMEL. Veilingbericht. Aardbeien Deutsch Evern le soort 53 PruimenZoete Kwetsen 68 per pond Suikermeloenen 1631 Ananasmeloenen 1127 per stuk Tomaten A 4 per pond Peren: Avez. Capelle 13; Beurré Hardy 1828; Beurré Lebrun 9; Beurré Clair geau 10—21 Bonne Louise 1820 Calbasperen 14 Diamantperen 11 Du- chesse d'Angelaine 6Jutteperen 12 4r.Jv5 v.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 4