Tweede Blad No. 5058 Vrijdag 26 September Hetlis in de Schsduv. So, A voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. UindemibHek. Voor \Zelfscheerders MarktbeV|cliten FIRMA J. H. ATHMER-MARTENS aterdag, den 27sten September s namiddags om 3 uur FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET 4RT1KREH Beste jongens en meisjes. Oplossingen der vorige raadsels: 1. Letter E. 2. Een kam. 3; Hoepel. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wat wordt kleiner, als men er bij doet en grooter, als men er afneemt? 2. Dit is een rare geschiedenis. Hoe harder men eraan trekt, hoe klei ner wordt het! Rara wat is dat? 3. Op welk hoofd groeien nooit ha ren? 4. Welke veeren draagt men nooit op het'hoofd', of op hoed of muts? OOM KAREL. HET KOKSMAATJE VAN KONING KWIRS1E. II. „Nou. vooruit dan maar", zei de ko ning, die nog erg uit zijn humeur was, omdat hij zoo'n honger had, maar het moet binnen een half uur klaar zijn!" „O, Majesteit," zei het koksmaatje, „zóó gauw kan ik het niet alleen, kan niemand me helpen, want het is erg moeilijk!?" „Dan moet de kok je helpen en de hofmaarschalk ook en als je dan nog niet genoeg hulp heb, moet de koet sier van mijn zilveren koets nog maar een handje helpen, fluks aan het werk!" De hofmaarschalk in zijn prachtige pak met zilver en goud keek wel een beetje sip, dat hij met den kok en het koksmaatje naar de keuken moest, maar er was niets aan te doen.. „Hier", zei het koksmaatje tegen hem, terwijl hij den deftigeii meneer 12 groote zure appelen gaf, ,.hier schil die in een wip maar denk erom, dun schillen, hoor, en dc klokhuizen er goed uit halen! En jij, kok, zet de pan, op het vuur. want we moeten in een wip appelmoes hebben!" De hofmaarschalk keek met een vies O— 3.) „Ik ga met U mee. Ik ben heelemaal frisch". Herbert Porter nam een revolver uit zijn schrijftafel en de bezoeker zag, dat hij het magazijn vulde. Daarna bel de hij iemand op en voerde een gesprek in het Engelsch, waarvan de bezoeker, die deze taal niet kende, niets verstond. „We zullen maar een auto nemen", zei Herbert Porter, toen ze beiden be neden waren gekomen. Hij riep een voorbijkomende taxi aan en liet deze bij de Rue Montmartre stilhouden. Met zijn metgezel zette hij de tocht te voet voort. Op de hoek van de Rue Mira- mare, merkte de huiseigenaar, toen hij toevallig omkeek, dat ze op een af stand van ongeveer twintig passen door twee gestalten gevolgd werden. Een beetje angstig maakte hij den detective daarop attent. „Maak U maar niet ongerust", zei deze glimlachend, dat zijn mijn twee assistenten, die ik daarnet per telefoon besteld heb. Als jk me niet heel erg vergis i s er nog werk voor ons aan den winkel vannacht. Welk nummer heeft Uw huis ook weer?" „No. 84." „Hier is 72. Dus aan dezen kant." 5JJa." „Laten we dan even naar den over kant gaan." Het. huis no. 84 lag in diepe duister nis. De verweerde gevel had inder daad iets griezeligs en maakte den bij naam „Het huis in de Schaduw", be dijk. De blinden waren half dicht; >n direct zien dat het gebouw was. De beide mannen bie- Tijdens de Excursie van de Ned. Pomologische Vereeniging door het Land van Heusden en Altena, is een demonstratie gehouden met een motorsproei- machine ten dienste van de ziektebestrijding in de ooftteelt. gezicht, omdat zijn handen heelemaal vuil werden van het appelen schillen, maar hij moest toch gehoorzamen. Het koksmaatje en de kok raspten tien groo te beschuiten fijn, en toen even later de appelmoes al klaar was en door een zeef was gedaan, mengden ze alles dooreen, de geraspte beschuiten, de appelmoes, een ons boter en vijf vol le lepels suiker, de fijnste kaneel, en 1 |e| ierdooiers. Ondertusschen stond de hofmaarschalk met een vuurrood ge zicht van inspanning het eiwit stijf te klotsen. En toen ook dat door het beslag was geroerd ging de taart in een vorm en in den oven om te bak ken! Het duurde niet lang, of een heerlij ke geur verspreidde zich in de keu ken, daar de schoenlappertjestaart be zig was gaar te bakken! De geur ver spreidde zich al gauw door het heele huis en toen de koning het rook, lik te hij zijn lippen af en zei: „Sapper- dekriek, dat zal fijn smaken!" Het koksmaatje wierp de ovendeur open. haalde de heerlijk lichtbruin ge bakken taart eruit en zette die op een zeef om uit te dampen. De hofmaar schalk stond erbij te watertanden en de kok riep: „Gort-met-grutjes, zoo iets lekkers heb ik van mijn leven nog niet gezien!" Het koksmaatje sneed voorzichtig een paar kleine korstjes van de taart af en gat elk een klein stukje, om ervan te proeven. Eensklaps keken ze alle drie om.... er kwamen voetstappen aan. En jawei hoor, daar kwam de koning in eigen persoon aangeloopen,, en riep: „Lammetjespap met karnemelk, wat ruikt die taart heerlijk! Ik kon hem heelemaal op mijn tróon ruiken! Waar is ie?" Ze wendden zich om„ om den koning den lekkeren taart' te toonen.... en ga ven dan u'tan schrik een snerpenden gil De taart van den koning was ver dwenen! Het koksmaatje stond te trillen op zijn beenen en zocht den heelen oven na.... maar nergens was de taart te vinden. De kok keek alle kasten na voelde in zijn zakken, zocht overal, „Ziet U wat?", fluisterde de detec tive. „Neen". „Kijk eens naar de vensters op de tweede verdieping." De huiseigenaar tuurde ingespannen naar boven. Plotseling slaakte hij een kreet van verrassing. „Ik zie licht aan het middenvenster." „Is dat het trappenhuis?" 'Ja." „Kom dan mee." De detective pakte zijn begeleider bij den arm en trok hem mee in het duis- ster van de portiek van het tegenover liggende huis. De eigenaar keek naar1 den overkant en zag een schijnsel dat achtereenvolgens op de eerste verdie- j ping en in het parterre opvlamde. Op eens was alles donker. Het tinkelend geluid van stootend metaal deed hem terzijde kijken. Naast hem stond Her- bert Porter met de revolver in de hand! Na eenige oogepblikken ging lang zaam de deur vafi het huis aan den overkant open en naar buiten trad.... een oude man met witten baard, in gebogen houding. Hij keek spiedend naar links en naar rechts en wilde zich juist in de richting van de Rue Mont martre verwijderen, toen er plotseling gefloten werd. Dat was het werk van Herbert Porter. Op hetzelfde oogen- blik sprongen van links en rechts twee mannen het waren de assistenten van aen detective op den ouden man toe en pakten hem bij den arm. „Ga mee", zei Herbert Porter half luid. „We waren precies op tijd." Hij stak met groote passen de straat over en vroeg den huiseigenaar, die hem op de hielen volgde: „Herkent U dezen man?" 3 De aangesprokene keek den grijsaard verwonderd aan en sprak gedecideerd: „Neen". „Een oogenblik". De detective druk te op den knop van de electrische zak lantaarn, liet het licht op het gezicht van den ouden man vallen en trok hem maar.... geen taart! De hofmaarschalk was zóó geschrokken,, dat hij geen woord kon uitbrengen, zelfs niet, toen de koning hem vroeg: ..Heb jij soms mijn taart opgeslokt?" Hij kon alleen maar heftig van „nee" knikken. „Wel sapperdemallemosterdpot!", riep de koning woedend 'uit, „dat is me een raadsel. Wie heeft mijn taart ge stolen?! Ik sta te rammelen van den honger! En ik heb geen tijd meer, om iets te eten, want ik moet gaan regee- ren! Laat den generaal hier komen, en zeg hem, dat een onbekende deug- nieV mijn schoenlappertjestaart gesto len beeft,, en dat de dader dood ol tevend\gevangen moet worden!" (Wordt vervolgd). Eerst een weinig Purol goed in de huid wrijvemen daarna pas inzeepen. Dat scheert scnpon, zacht en pijnloos. BREDA, 22 SeptembeiN4930. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 312 stuks vee, t. w. 64 stuks hoornvee, 84 varkens en 164 biggen. Prijzen Biggen f17.— tot f24.per stuk. Kalfvaarzen f 320.tot f400. Kalfkoeien f350.tot f430. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 5558 5054 Vette koeien 52—56 4851. Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette varkens 6365 6062. Vette kalveren Vette zeugen 57 Handel Vet vee in het begin redelijk, daarna goede handel. Vette varkens, biggen en kalfvee goede handel. GASTHUISSTRAAT G0RINCHEM. met een ruk den valschen baard af. „Kent U hem nu?" De huiseigenaar keek den man in het gezicht en zei dan met trillende stem: „Ja, ik herken hem. Dat is mijn huur der, monsieur Granard." „Goeden avond, meneer Michalows ki", klonk op hetzelfde oogenblik de stem van Herbert Porter. „Het spijt me, dat ik U zoo onverwacht storen moet. Maar zooals U weet: dat is mijn vak. Deze achtbare man, die ge zoo elegant voor 38.500 francs hebt opge licht-, heeft me opgedragen voor zijn belangen op te komen. En dus kan ik niet veel anders doen dan zijn opdracht uitvoeren". De aangesprokene keek den detec tive strak in het gezicht, gaf een kreet van woede en wilde snel iets uit zijn zak halen. „Handen omhoog", riep Her- bert Porter snel. Op hetzelfde oogen blik keek monsieur Granard in de loop van een pistool en haastte zich het gegeven comando op te volgen. „U moet weten", sprak de detective tot zijn cliënt, dat meneer Michalowski en ik oude bekenden zijn. We hebben elkaar driemaal Ontmoet, eens voor zes jaar in New York, dan voor twee jaar in het groote proces in Den Haag en nu hier in Parijs. Ik was, al bij voor baat overtuigd hier met mijn vriend Michalowski te doen te hebben, er is namelijk niemand in de heele interna tionale misdadigerswereld zoo geraffi neerd als hij. Zooals U misschien al begrepen hebt, is het beroep van me neer: vervaardiger van valsche bank biljetten. Specialiteit: duizendfrancsbil- jetten. U wilt wel zoo goed zijn mij die cheque, die U van mijn cliënt ge kregen hebt, mij in bewaring te ge ven, nietwaar? U hebt den man 96.000 francs gegeven en hij heeft U 38.500 betaald. Dat lijkt heer aardig van U, het is alleen jammer dat het geld, dat U gaf, valsch is. (De detective wendde zich weer tot den huiseigenaar, die bevend naast hem U'J geheel verbouwde Zaak, WJ n°ooigen U beleefd uit een kijkje te nemen in Npnze nieuwe afdeelingen. Wij hebban nu de beschikking gekregen over veel grooter ruimte en zijn daardoor in staat U steeds de grootste sorteering te bieden, terwijl \wij door onze centrale inkoo- pen de prijzen uiterst laag kunnen stellen. Wij zullen afles doen om iedereen zoo te bedienen, de grijzen zoo laag te houden en de kwaliteiten^ zoo hoog op te voeren, dat iedereen tot da. vaste overtuiging komt en met zooveel anderen zegt Lees de overal verspreide Speciale rieropenings Courant stond: „Ik kan U helaas niet verhelen, dat het geld, dat deze gentleman U gegeven heeft eigen fabrikaat van hem is. Evenzoo de 40.000 francs die U in de kachel gevonden hebt en die bestemd waren om op het laatste mo ment te worden meegenomen, of als het hier te gevaarlijk werd, snel te worden vernietigd. Ook de 25.000 francs waarmee meneer Michalowski de tapijt firma Montholon betaald heeft, waren van het zelfde soliede maaksel." De huiseigenaar keek afwisselend naar de detective en zijn huurder, die door de assistenten in bedwang werd gehouden. „Maar waarvoor dienden al die ma- noeuvres?" vroeg de huiseigenaar ten slotte. „Waarvoor?", vroeg Herbert Porter. De zaak is eenvoudig genoeg. Het was meneer er van begin af aan om te doen om 38.500 van Uw goede geld los te krijgen. Vandaar de comedie met de koop van Uw huis. Hij vertrouwde zichzelf niet zoo heel erg in het open baar met zijn mooie biljetten, omdat hij wist dat men hem op het spoor was, in elk geval sterk verdacht. Denkt U maar aan de nachtelijke scene die U hebt bijgewoond, waarbij ze echter geen bezwarend materiaal gevonden hebben. Alles was netjes weggeborgen en bij de drukpers lagen onschuldige eliché's. Bij den terugkoop wilde de brave man liever een cheque hebben, dan bankpapier! Nogal duidelijk, hij was met zoo gesteld op zijn eigen fabrikaat, waarmee U hem misschien onbewust zou hebben betaald. Aan de bank kreeg hij goed geld voor de cheque- dus aan dat grapje zat een winstje van 38.500 rancs voor hem vast! Met de L pijten heeft hij een dergelijk kunststukje probeeren uit te halen; die waren ook met valsch geld betaald, waarschijnlijk had hij het plan om ze ook weer terug te koopen, zoo genaamd met verlies. Dan zou onze vriend het ook weer niet prettig gevonden hebben om met zooveel contanten in zijn zak te loo- pen en ook geprobeerd hebben een cheque los te krijgen! Maar hij schijnt er achter gekomen te zijn, dat de tapij tenfirma heeft ontdekt, dat zij met valsch geld betaald was. Vandaar zijn wel willendheid om de tapijten voor 500 francs over te doen! Hij wist blijkbaar dat men hem, op het spoor was. Heb ik het mis, vriend Michalowski?" „Neen", antwoordde deze. Men kon aan alles merken, dat hij zich overwon nen voelde. 'jHij was dus van plan", vervolgde Herbert Porter, „om morgenochtend de cheque van 38.500 te incasseeren en te verdwijnen. De firma Montholon had waarschijnlijk met een paar dagen de verblijfplaats van haar tapijten wel op gespoord en die had U dan ook nog mogen teruggeven!" „Het is ongelooflijk", stamelde de huiseigenaar. „Het spijt me zeer, meneer Micha lowski", ging Herbert Porter onver stoorbaar voort, „maar U zult Uw prak tijk voorloopig niet kunnen uitoefenen. Wees zoo goed en begin met mij de cheque te geven, waar ik U straks ai om gevraagd heb." De valsche munter mompelde een paar onverstaanbare woorden, greep in zijn binnenzak Kn haalde een opge vouwen stukje papier te voorschijn, dat hij aan den detective gaf. „Is dat Uw cheque?" vroeg hij aan den huiseigenaar. „Ja", antwoordde deze opgewekt, blij als iemand "die een ouden vriend terug ziet. „En nu", zei Herbert Porter,, ,„stei ik U voor, dat we meneer Michalowski afleveren aan het dichtstbijzijnde po litiebureau en zelf eens een paar uui gaan slapen. Me dunkt, we hebben het verdiend! Morgen komt weer een daê!" ,.|i|| EINDE. ;l II yicnwsblad uinig, zindelijk en geschenken de moeders steeds aan denken in dat nu anders tijn ider-Artikelen, oh too fijn! EROPENEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5