Dit nuwr bestaat uit 2 blade». Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden. No. 5059. Woensdag 1 October 1930. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. FEUILLETON Een nachtelijk avontuur in een badkuip. llifiiieiiland UND VAN ALTEKA Dit blad verschjjot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco ^er post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 our en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht.' .Vergadering van den Raad der ge meente VEEN, op Vrijdag 26 Sep tember, des nam. half acht. Voorzitter: Wethouder Schreuders. Secretaris: WelEd. Heer J. Timmer mans. Aanwezig £jle leden. Afwezig de Burgemeester wegens on gesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der twee vorige vergaderingen, die wor den goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat hij een be spreking heeft gehad, met het Hoofd der school, die aandrong op het doen aanleggen van een lichtpunt in een der lokalen der openbare school, waar in 's avonds wordt les gegeven. Waar evenwel 'een nieuwe school zal wor den gebouwd, weet spr. niet, of het wel noodig is, deze kosten te maken. De heer Jiskoot acht het wel noo dig, vooral omdat het bestaande lo kaal gymnastieklokaal wordt, waarin la ter vergaderingen en bijeenkomsten ge houden zullen worden. Ook de heer v. d. Pol acht het aan leggen wel gewenscht. Met algemeene stemmen wordt beslo ten een lichtpunt te doen aanleggen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de bedoeling hebben voor het aan- leggen van het electrisch licht in de gemeentegebouwen, door »en deskundi ge een begrooting te doen maten, op dat het college weet, waaraan het zich kan houden. De heer v. Andel acht dit overbodig, waarmede de andere leden het evenwel niet eens zijn. Besloten wordt een des&und.ge, zoo mogelijk iemand in de gemeente, een begrooting te doen maken en daarna een aanbesteding te doen houden, on der ingezetenen. Bouw transformatorhuisje De Voorzitter zegt, dat de heeren uit de notulen hebben gehoord, dat het raadsbesluit tot overdracht van een stukje grond, groot' 12 M2., aan de P.N.E.M., weer is ingetrokken en dat daarop een nieuw raadsbesluit is ge nomen voor overdracht van een stukje grond, groot 30 M2. Tot heden is dit raadsbesluit evenwel niet goedgekeurd en nu is Zaterdag van Ged. St. be- richti ngekomen, dat zij hunne beslis sing verdagen. B. en W. hebben direct geschreven, dat alles op deze beslissing wacht en dat alles nu vastzit De P.N. E.M. heeft gezegd, dat alles over 3 weken klaar kan zijn, daarop is op nieuw op spoed aangedrongen en heeft de P.N.E.M. zelf bij Ged. St. op spoed aangedrongen, doch ook dit blijft vruch teloos. Nu is echter de vraag, wat moet er worden gedaan. Maandagmor gen kwam de aannemer van het trans- formatorhiiisje met materiaal, om den bouw aan te vangen, doch spr. wilde op eigen houtje geen toestemming ge ven om te beginnen met den bouw. Wil de raad besluiten toch door te gaan, dan moet die het weten, alleen de verantwoordelijkheid dragen kan spr. niet. De heer Jiskoot vraagt, waar deze vertraging inzit. Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) Stagg keek met een onderzoetenden blik naar het huis, terwijl de kille avondwind door zijn dunne brodespij- pen blies. Ja, natuurlijk, dit wat het huis van Craigville; hij herkende het spitse dak, dat zich scherp tegen den helderen sterrenhemel afteekende. toch kon hij een gevoel van beklemmelden twijtei niet van zich afzetten, maa hij troostte zich met de gedachte, da: de sleutel die hij in zijn zak had, |\vel uitmaken zou of hij zich vergist* of niet. Hij was dien Septemberavond Aoor het eerst in Devonshire; hij was zijn getrouwde zuster komen opzoeken, die hem direct een introductie voor len particulier bal had verschaft, waar h j na het diner was heengegaan. Dar haa hij met Miss Seton kennis gemakt ik' De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. den indruk hebben gekregen, dat het besluit tot het aangaan van de geldleening voor den bouw van het electriciteitsnet, welk besluit ook nog niet is goedgekeurd, verband houdt met het raadsbesluit tot overdracht van den grond. Tegen het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening voor den bouw der school, bestond bij Ged. St. geen bezwaar, wel tegen het raads besluit tot het aangaan eener geldlee ning voor de electrificatie. Twee keer is het besluit voor de school goed gekeurd, dit besluit is niet goedgekeurd en wil men diaarover eerst inlichtingen hebben, wat de ingezetenen zullen bij dragen. Jiskoot. Ged. St. kunnen toch goed begrijpen, dat men aan electrificatie, zonder transformator niets heeft. Voorzitter. Daarop is direct door ons gewezen. Jiskoot. Ik zou gerust doorgaan, het is een algemeen belang. 't Lam. Je er voor ophangen doen ze niet. Voorzitter. De zaak is niet in orde, wat zal er gebeuren als het verkeerd loopt. Ik weet wel, ze moeten grond hebben om te bouwen en daarvoor is goedkeuring noodig van Ged. St. en nu zaï die goedkeuring wel komen, ze kan alleen wat langer duren. Ik zou aileen op de een of andere manier op bespoediging aandringen, laat een van de raadsleden nogeens op bespoe diging aandringen. Nu toch doorgaan is actie voeren tegen Ged. St. en daar ben ik niet voor. Na nog eenige discussie wordt be sloten, de P.N.E.M. te berichten, dat de raad er geen bezwaar tegen heeft, dat deze tot den bouw van den trans formator overgaat. De heer Smits vraagt of het veel zou kosten, als men ook tot straatver lichting overging, de gemeente heeft toch een garantie moeten stellen, zou men niet aan die garantie toekomen, dan kan men beter profiteeren van straatverlichting, als dat men moet be talen, zonder dat men er iets voor ontvangt. Er zijn ingezetenen, die niet willen aansluiten omdat er geen straat verlichting komt. De heer v. d. Pol merkt op, dat de straatverlichting nogal wat zou kosten Spr. vindt het jammer, dat deze er niet komt, doch deze moet apart betaald worden en er moet een afzonderlijke garantie worden gesteld. De Voorzitter zegt, dat men tót ieders grooten spijt, de straatverlichting heeft moeten achterwege laten. Spr. zou daar mede ook nog wat willen wachten, als de P.N.E.M. ziet, na verloop van een jaar b.v., dat Veen rendabel is, dat er nogal wat stroom wordt afge nomen, zal ze ook eerder bereid zijn, op billijke voorwaarden tot straatver lichting over te gaan. Wijziging begrooting 1930. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot wijziging der gemeentebe- grooting, in verband "met de leening groot f28.000.voor schoolbouw. Aankoop grond. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat voor den bouw der nieuwe school, grond aangekocht moet worden, van den aaast de tegenwoordige school gelegen boomgaard van den heer M. Smits. Van morgen Jieeft spr. met den heer Honcoop het terrein opgemeten. en het duurde geen half uur, of hij was vuur en vlam voor haar. Toen zij tegen twaalf uur heenge gaan was, begon hij zich buitengewoon te vervelen en na eenigen tijd besloot hij ook maar naar huis te wandelen. Hij had becankt voor het aanbod van zijn zuster »m hem met haar auto te laten halen, aetgeen hem nu speet, daar het hevig was beginnen te waaien en hij zich mot en rillerig voelde. Hfj stak zijl hand in zijn zak om den sleutel op te diepen, maar vond hem niet. Hij haade al zijn zakken binnen stebuiten, vora van allerlei, den sleu tel echter niet Hij had niet den moed om steentjes tegen de ruiten te gooien voor het geva, dat het toch eens niet het huis van zjn zuster mocht blijken!' Neen, zei stagg, vlugheid en voor zichtigheid, dat is een heele kwestie. Hij zou den volgenden morgen wel zeg gen: O, gisteren heb ik jullie sleutel ook verloren; htt spijt me erg, maar ik kon me redden, jullie haddenhet raam boven open gelaten. Ja, ja, hij zou wel naar binnen zien te komen. Hij probeerde a3e vensters beneden, het kelderraam, de deuren, hij voélde zich vol bruisende energie maar al- Oorspronkelijk was men van meening, dat met 320 M2 n.I. 10 M. in de breedte en 32 M. in de lengte kon worden volstaan, doch bij opmeting, waarbij de heer Smits tegenwoordig was en waarbij gemeten werd van uit het mid den van den sloot, kwam men aan een 50 M2. meer, zoodat de kosten dan f 400.hooger zouden worden. Do heer v. Andel meent, dat de heer Smits den hal ven sloot maar toe moet geven. De heer v. d. Pol vindt een prijs van f'8.per M2. schandalig hoog en nu is welgebruikelijk, dat in een dergelijk geval uit het midden van den sloot wordt gemeten, doch gelet op den hoo- f IyA/ i~wor(^ zacht, blijft VV I A Cl Cl 1 keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opge nomen. gen prijs, meent spr., dat het in dit gevai onbillijk is, den halven sloot er bij te nemen, de gemeente koopt grond en geen water, ze moet behalve de koopsom, nog kosten maken om den sloot te dichten. De heer Smits verklaart genoegen te willen nemen met betaling van 320 M2. a 18.per M2. De heer Jiskoot vraagt of aan de bepaling van voldoende licht voldaan wordt. De Voorzitter zegt, dat de boomen 8 meter van den muur van de school zul len blijven, terwijl ze onderling 7 meter van elkaar staan. De heer Smits merkt op, dat de ra men van de nieuwe school juist tus- schen de boomen in zullen vallen, dus met recht tegenover een boom. De heer v. d. Pol z^u in het contract willen doen opnemen, dat de boomen niet dichter bij de muur en niet dichter bij elkaar mogen komen te staan, als thans het geval is. Besloten wordt; dit behoorlijk in de overeenkomst te omschrijven, terwijl er tevens in bepaald zal worden, dat de takken aan de schoolzijde niet verder dan 2 meter van den stam mogen groei en en al het verdere gesnoeid moet worden. Met op een na algemeene stemmen werd eveneens besloten van den heer Smits 320 M2. grond aan te koopen tegen 18.per M2. Weth. Schreuder verklaarde niet voor dit voorstel te kunnen stemmen. Oor spronkelijk was spr. in de meening, dat het rijk geregeld ieder jaar zou bijdragen in de kosten van rente en aflossing. Nu de Minister alhier een bijdrage voor het eerste jaar heeft toe- gezega .en verdere bijdragen volstrekt niet vaststaan, kan spr. er niet voor stemmen, de gemeente met een schuld van 128000.te belasten. De kosten voor de door den notaris op te maken acte, zou de heer v. d. Pol ieder voor de helft willen doen be talen. De heer Smits verklaart zich hiertoe met bereid. Het is gebruikelijk, dat de kooper deze kosten betaalt, hier dus de gemeente, daaraan wenscht spr. zich te houden. Daar geen der heeren iets meer voor de vergadering heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. les was potdicht. Toen zette hij zijn hoed af, trok zijn jas en dansschoenen uit, gooide ze in een donkere hoek, klom op een manier die een aap tot eer zou hebben verstrekt, in een boom, die tegen hét huis aan stond, en kroop zoo op het d;ak van de veranda. Hier pau seerde hij even om de spinnewebben uit zijn haardos te verwijderen, terwijl de nachtwind zijn overhemd bol deed staan, als het zeil van een; statig gal joen uit vroegere eeuwen. Hij probeerde met zijn teenen een houvast te krijgen op de schuinafloo- pende pannen en kroop op handen en voeten naar het dichtstbijzijnde ven ster dat i o gelukkig wonder inder daad open stond. Stagg hoorde een sonoor-klinkend ge snurk. Hij vond het daarom veiliger, om een ander venster op te zoeken, doch zijn voet gleed uit en hij stootte zijn knie, met noodlottige hevigheid. Het gesnurk maakte plaats voor een hevig gesteun. Lieve deugd! dacht Stagg. Die wordt wakker! En tegelijkertijd flitste het door zijn brein, dat zijn zuster hem verteld had, dat Jack altijd met een geladen revolver naast zich sliep. Doodsbenauwd druk- FONDS GEWAPENDE DIENST. De Districts-Commissie te 's Bosch van het „Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden" (Fonds voor Oud-Mili tairen), maakt bekend, dat de collecte in het district heeft opgebracht f 1250.37, waarvan o.m. te Almkerk f 28.08, Andel c.a. f 8.20, Dongen f 70.21Drunen f 3.30, Dussen f5.70, Eethen f2.25, Giessen f4.44, Hedikhuizen f 1.47, Herpt c.a. f2.87, Heusden f 13.63, Loon op Zand f 14.58, Nieuwkuijk f2.50, Oudheusden c.a. f 1.33, Rijswijk f3,38, Sprang-Capelle f 17.68, Veen f7.70, Vlijmen f 12.80, Waalwijk f30.Waspik f 12.52, De Werken c.a. f8.60, Werkendam f 15.01, Woudrichem f 17.02, Wijk c.a. f4.82. KLINKERS OP "ONZE WEGEN. Teneinde de toepassing van klinkers voor onze nationale wegen te bevorderen, maar vooral ook om het publiek duidelijk te maken welke groote voordeelen klinker bestrating voor Nederland biedt, heeft een 50 tal steentabrikanten besloten gezamenlijk een groote collectieve propaganda te voeren voor klinkerwegen. De klinkerindustrie is een industrie van groote, nationale be- teekenis. Niet minder dan 25000 arbei ders vinden in de Nederlandsche steen fabrieken een bron van bestaan. De te voeren campagne is de eerste groot-opgezette collectieve campagne in Nederland. DOMINEE EN KERKERAAD GE SCHORST. Het classicaal bestuur van Heeren veen heeft den predikant ds. H. J. Pijnacker Hordijk en den kerkeraad der Nederl. Hervormde gemeente van Nyeh-orne (Fr.) provisioneel geschorst, terzake van de voortdurende oneenigheid tusschen beiden. De schorsing is direct ingegaan en zal eerst eindigen als weer een geregeld ver loop der kerkelijke zaken gewaarborgd wordt. De oorzaak der moeilijkheden schuilt in het feit, dat de predikant totderech- zinningen en de kerkeraad in meerder heid tot de vrijzinnigen gerekend moet worden. WIELRIJDER GEDOOD. De 23-jarige J. v. R. uit Maassluis, fietste op den Kikkerweg te De Lier, op weg naar huis, toen een vrachtauto van den beer V. uit Honselersdijk hem achter op reed. Door tot nog toe onbekende oor zaak werd Van R. door het voertuig ge grepen en een eind meegesleurd. In be- wusteloozen toestand werd de jongeman een nabijgelegen woning binnengedragen, waar een geneesheer een schedel- en beenbreuk constateerde en overbrenging naar het ziekenhuis te Delft gelastte. Daar is de ongelukkige overleden. MODERNE STRUIKROOVERS. Een Duitscher, die met zijn vrachtauto, volgeladen met boter en eieren, huiswaarts keerde, passeerde onderweg, in de buurt van Elmpt bij Roermond, een naast den te Stagg zich tegen den muur en wensch- te maar dat hij daar eerder aan gedacht had. Maar het bleef stil; het rythmische gesnurk begon opnieuw. Hij had het gevoei, van sterke opluchting dat den man bezielen moet, die het aangename bericht krijgt, dat zijn doodvonnis in gevangenisstraf is veranderd. Hij sloop naar het andere venster, waar hij weer bleet luisteren. Inmiddels was Stagg's zwager, Jack Craigville uit een lichten slaap opge- schrikt en hij keek toevallig uit het raam van zijn slaapkamer naar de pasto rie, die naast zijn huis gelegen was. Met één sprong was hij uit bed en vloog naar het raam, om zich te over tuigen of het wellicht een nachtmerrie was, die zijn zinnen ontstelde. Hij zag heel duidelijk een menschelijke gedaan te, die plat tegen den muur gedrukt stond op de eerste verdieping van de pastorie. Wat is er, Jack? vroeg zijn vrouw slaperig. Een inbreker bij den dominee. Houd hem in de gaten. Ik bel de po litie op. Gedurende de laatste paar weken was weg staanden luxe auto, waarvan de be stuurder oogenschijnlijk bezig was met de motorreparatie. Aangezien dit niets onge woons is, sloeg hij daar geen acht op. Een eind verder stond iemand op den. weg, die hem door teekens beduidde te stoppen. De chauffeur, die meende, dat deze persoon mee wilde rijden, maar er niet op gesteld was, reed door. In het volgend dorp had hij nog al wat opont houd en na een tijdje voegde de man, die hem had willen doen stoppen, zich bij hem. Deze verhaalde, dat het niet enkel zijn bedoeling was geweest om mee te rijden maar vooral om hem te waarschuwen. Hij had nl. gezien hoe de quasi-defecte luxe auto achter den vrachtauto aange reden en een der inzittenden daarvan over de motorkap achter in den vrachtauto gekropen was en daaruit eenige kisten op den weg gegooid had, waarna hij zich weer langs denzelfden weg in zijn eigen wagen had begeven. Bij onderzoek bleken uit den vracht auto inderdaad twee vaatjes boter en drie kisten eieren verdwenen te zijn. De man op den weg had het nummer van den luxe-wagen opgenomen, maar bij navraag bij de politie bleek, dat ze daardoor geen stap verder kwamen. De wagen was een week vroeger ergens gestolen. ,Msb.' ONTPLOFFING. De directie van de Halcyon-lijn heeft bericht ontvangen dat op haar stoomschip „Stad Zaandam" op vijftig mijlen ten zui den van de Humber een ontploffing ge schiedde in de bunkers. De stoker Kat- testaart uit Vlaardingen werd gedood, de tremmer Groen, eveneens uit Vlaardingen, zwaar gewond. Het schip is eenigszins beschadigd. Vermoed wordt, dat zich ont plofbare stoffen in de kolen bevonden hebben. ONREGELMATIGHEDEN. Bij de boekhouding van het gemeen telijk slachthuis te Nijmegen zijn onre gelmatigheden aan het licht gekomen. Gebleken is, dat een der boekhouders sedert geruimen tijd vervalschingen in de boeken pleegde. In totaal heeft hij zich op deze wijze een bedrag van ongeveer f 6000 toegeëigend. Direct na de ontdek king is de man geschorst. Hij heeft het verduisterde bedrag op ongeveer f1300 teruggestort. De zaak is in handen van de justisie te Arnhem gesteld. o DOOR EEN STIER OP DE HORENS GENOMEN. Tijdens de centrale fokveekeuring, te Doetinchem gehouden, werd de 50-jarige landbouwer Reinders uit Zelhem door een stier op de horens genomen, neergeworpen en getrapt. Bij onderzoek bleek, dat R. meerdere ribben en het sleutelbeen op twee plaatsen gebroken had. Ook bekwam hij ernstige hoofdwonden. S. is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. ONWEER. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven West-Friesland een zeer zwaar onweder, het vredige stadje onveilig gemaakt door inbrekers. Aan verscheidene hui zen was de eer van een bezoek te beurt gevallen en de scherpzinnige re chercheurs van de plaatselijke politie konden geen spoor ontdekken. Nu was het mysterie echter opgelost! Jack dacht aan de honderd pond, die Mrs. Penhai- low uitgeloofd had voor het terug vinden van de beroemde Penhallow- parels en hij liep opgewekt naar de telefoon. Is hij er nog? vroeg Craigville ademloos, toen hij terug kwam. Ja hoor! antwoordde zijn vrouw, O, Jack beloof me dat je voorzichtig zult zijn. f Maar Craigville had zijn brook al aangeschoten. Denk aan de belooning, schat! We zullen het huis omsingelen, dan heb ben we hem zóó. Onderwijl was de zwager van den heldhaftigen dievenvanger doende om het huis van den dominee binnen te gaan- Hij stak zijn hoofd door het raam en nam een scherpe lucht van zeep en vochtige doeken waar. Hij zwaaide een been over de vens*~~bank en voelde dat hij in iets koud? L>ds Mil UMlltB voor!ietLandvaQllëusüëDSiiAltgaa,iii;Langstraat6nd8BoEiiinelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1