Tweede Blad Mn, 5061 Woensdag 8 Octotier voor het Land - van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. -ftÉMÉMiai1IIY ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. Veilingbericliten. BEHOORENDE BIJ HET m hartwater,het zuur, galachtigheiiS^ maag kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel! f0.65 per flacon. Land- en Tuinbouwwereld BEWARING VAN POOTAARD- APPELEN. Naast het kweeken van goed poot- goed moet ook aandacht worden ge schonken aan het bewaren daarvan, om zoo groot mogelijke opbrengsten te verkrijgen. Bij1 vroeg rooien, waaraan iseiectïe voorafgegaan is, wordt goed pootgoed verkregen, dat verder behan deld moet worden volgens de nieuwe bewaringsmethode. De omstandigheid, dat vroeg gerooide aardappelen zich niet zoo gemakkelijk lieten bewaren, speciaal door het sterker kiemen, als de laat gerooide, heeft de praktijk er toe gebracht, uit te zien naar een mid del om dit euvel op te heffen. Bekend was, dat door de aardappelen in het licht te bewaren, de kieming sterk wordt tegengegaan. De scheuten ver kleuren en blijven kort. Wijlen de heer M. Noteboom te Klundert is een der eersten geweest, die deze ervaring voor de bewaring van zijn pootmateriaal in toepassing heeft gebracht, door een bewaarplaats te bouwen, waarin licht !kon binnendringen. Dr. Wellensiek te Wageningen heeft door zijn onderzoek over de onderzeeër-vorming dit punt meer onder de aandacht van de groote praktijk gebracht. Hij heeft aangetoond, dat de onderzeeërvorming, waaronder verstaan wordt: het vormen van knol len, zonder dat nog loofvorming heeft piaa'ts gehad, in sterke mate kan worden voorkomen, wanneer de aard appelen in het licht worden bewaard. Hierdoor wordt de spruitvorming te gengegaan. Veel verlies van spruit toch werkt de onderzeeërvorming in de hand. Moet dus aan den eenen kant gezorgd worden, dat de aardappelen tijdens de bewarming niet te sterk uitloopen, aan den anderen kant mag het gevaar voor bevriezen niet uit het oog verloren Iworden. De bewaarplaatsen, welke in de laatste jaren op Zuid-Holl. eilanden zijn gebouwd, voldoen vrijwel aan deze twee eischen. De twee hoofdzaken, waarop het bij den bouw aankomt, zijn: le dat voldoende licht kan binnendrin gen; 2e dat de bewaarplaats of ge heel vorstvrij is, of gemakkelijk vorst- vrij kan gehouden worden. IN OF OP DEN GROND BOUWEN? Wie er over denkt een moderne be waarplaats voor zijn pootaardappelen te bouwen, zal goed doen eerst eens in de praktijk een kijkje te gaan ne men. Landbouwvereenigingen zouden een voordracht kunnen aanvragen van den lr. H. Verhoeven, Phythophatoloog te Wageningen. Eenige wenken laten wij alvast hier volgen. Met het oog op vorstgevaar verdient het beslist aan beveling om gedeeltelijk in den grond te bouwen. Dieper dan 1 Meter is met aan te raden; beter nog is het, vol gens lr. Verhoeven, zich te beperken tot 75 c.M. Bij het bouwen in den grond dient men rekening te houden met den grondwaterstand. Bijna zon der uitzondering zal 'het noodig zijn ten flink betonnen vloer te leggen, ter- wip ook de wanden voldoende breed motten zijn. Voor huurbedrijven zal met het oog op de kosten het in den grond bouwen bezwaarlijk zijn, maar ook, wanneer op den grond wordt ge bouwd, zaï met de noodige zorg de bewaarplaats vorstvrij zijn te houden. Men heeft dan het voordeel, dat het licht tot alle bakken kan doordringen. AFMETINGEN. De afmetingen der bewaarplaats moe ten gekozen worden naar de hoeveel heid aardappelen, die men wil bewaren, en hangen ook samen met de bakken, iwelke men gebruikt. Tevens dient bij de keuze van lengte en breedte weer rekening gehouden te worden met de iichttoetreding. De bewaarplaatsen bree der dan 5 M. te maken, verdient o.i. geen aanbeveling, terwijl de lengte ook niet te groot genomen moet worden. Bewaarplaatsen, waar in 't midden een gang gelaten wordt van plm. 1 M., moeten niet langer gemaakt worden dan 20 a 25 M. Hoe smaller de be- waarplaats hoe beter de Iichttoetreding tot in het midden, maar hoe duurder natuurlijk de bouw wordt. De afstand van vloer tot zolder neme men niet grooter dan 2i/,: a 3 M., daar anders bij het opstapelen van de bakken be- bezwaren worden ondervonden. WANDEN EN DAK. De wanden van de bewaarplaats wor den gemaakt van z.g. draadglas, dat telkens tusschen twee stellen wordt be vestigd. Het glas dient precies op maat geleverd te worden, daar men anders moeilijkheden ondervindt bij het op stellen. Het dak kan van allerlei mate riaal gemaakt worden: van etemietpla- ten, van gegolfd plaatijzer,van hout, be dekt met asphalt-papier, of ook kan men gewone pannen of riet geprui- ken. Het eterniet heeft het bezwaar, dat het nog al eens te lijden heeft van de baldadigheid der jeugd. Hoofdzaak is, dat er geen lekkage optreedt. TOCHTVRIJ MAKEN. Aan het voldoende tochtvrij maken der bewaarplaatsen kan niet te veel zorg besteed worden. Zoowel aan den buiten- als aan den binnenkant wordt glas aangebracht. Er tusschen is dus een laaglucht, welke dienst doet als isolator. Het glas moet met zeer veel nauwkeurigheid aangebracht worden om de lichtcirculatie tusschen beide glaswanden zoo gering mogelijk te doen zijn. Het beste geschiedt dit, door het glas stevig in de stopverf te zetten. De luchtkokers, welke ter verschijning van lucht gewenscht zijn, moeten, wan neer dit noodig is, vorstvrij kunnen gesloten worden. Een moeilijk punt is altijd nog een goede vorstvrije afslui ting van deuren. Het aanbrengen van een dubbele deur is noodig. In den zo mer en 't voorjaar kan één deur ver vangen worden door een gazen deur. BAKKEN. De bakken, waarin de aardappelen be waard worden, moeten één uniforme maat hebben. Een maat, welke goed voldoet, is: 60 C.M. lang, 40 c.M. breed en 10 c.M. hoog. De bakken mogen niet te zwaar gevuld zijn. Bij een maat, als hier genoemd, moet men rekenen, dat merj 5 a 6 bakjes voor één Hecto liter poters noodig heeft. De onderste bakken worden op zware, evenhooge latten geplaatst, daar anders de aard appelen in deze bakken, doordat ze te vochtig staan, gemakkelijk uitloopen en soms eenigszins gaan rotten. KOSTEN. Ir. Verhoeven maakte een beschrij ving der bewaringskosten bij een be waarplaats van 6 M. lang, 5 M. breed en 2i/? M. hoog. Deze kwam dan op f850.—Er zouden 1092 bakken noo dig zijn a 42 ct. is f458.samen plm. f 1300.Wordt voor rente en afschrijving 10 pCt. gerekend, dan wordt dit f 130.voor 200 H.L. te bergen aardappelen, of per H.L. f0.65. Aan arbeidsloon komt er nog wel 15 pCt. bij, zoodat de kosten van bewaring per H.L gesteld kunnen worden op 80 cent. De bewaring in den kuil kost gemiddeld iets meer dan de helft. VOORDEELEN. Behalve de in den aanvang vermelde voordeelen kan men nog het volgende noemenmen heeft r egelmatige controle over 't pootgoed, zieke poters en die met zwakke spruiten kunnen ten allen tijde verwijderd worden; de kieming verloopt regelmatig; wanneer gezorgd wordt voor voldoende licht,, worden korte krachtige spruiten gevormd; met het poten kan gewacht worden tot een geschikt moment, ook al met het oog op kans voor nachtvorst; men krijgt meer gelegenheid het land goed te bewerken, enz. enz. Waar het voor betrekkelijk kleine hoeveelheden poot goed niet rendabel is een bewaarplaats te bouwen, kan hier gewezen worden op de mogelijkheid van 't bouwen op coöperatieven grondslag. Op sommige plaatsen geschiedt dit reeds. De verzor ging van 't pootgoed Wordt dan aan één persoon opgedragen. B—r. D RUNEN. 3 October. Kassnijboonen 5058, Kassnijboonen II srt. 2831, Stokprinc. 2039, Ren tegevers 1430, Dubb. Stamb. 1626, Wagenaars 1523, Stamboonenl221, Rattek. Boonen 917, Spinazie 718, Juin 4 7, Druiven 46 50, Tomaten 18 36, Spruitjes 2035, Wortelen 23, Oranje Pippeling 3036, Goudreinetten 2535, Belles Fleurs 2428, Belles Fieurs dubbele 26—29, Sterappelen 28 32, Kafappelen 1927, Wijnappelen 2528, Dirkappelen 22—28, Ossekop- pen 2025, Juinappelen 1822, Wit- appeien 2426, Oranjereinetten 2327, Groninger Kroon 2635, Koekappelen 2125, Schijvers 1821, Grauwe Rei- netten 2225, Zoete Appelen 1026, Williams 1830, Beurre Clairgeaul6 22, Nouveau Poiteau 1219 Maagdeperen 13-21, Bergamotperen 1016, Knolperen 511, Beurre Napoleon 1521, Beurre van den Ham 1417, Beurre de Merode 1218, Leopoldperen 1927, Stoofpe ren 819, Rietperen 1216, Pondspe ren 1115, Brederode 1018, Gieser Wildeman 914, IJsbouten 1014, St. Remi 815, Gezegende Peren 1013, alles per K.G. Bloemkool 919, Bloemkool II 3 8, Roode kool 26, Witte kool 110, Savoie kool 2 9, Chineesche kool 13, Sla 1/43, Andijvie 1/411/2, Nooten s/4 1, Wolle Wantjes 1/32, Selderij 2 6, Meloenen 535, Komkommers lJ9 3, alles per bos. Peen 1 3, Kroten 23, Selderij II 2035, Snijselderij 12, Preij 724, alles per bos. GORINCHEM. 2 Oc'ober. Sterappelen 36, 2e srt. 23, Kafappelen 31, Knolperen 4x/28, Juffertjes 6Y2 7, Giesser Wildemans 14, Brederoden I6Y21 Schijvers 22, Maagdeperen 1518, Engelsche bellefleurs 27, Ifsbouten 15, 2e srt. lOYs, Jodeperen 6Y2— 8Y2> Du- chesse 'd A malie 12Y216> Goudreinet- f - I* ill m m ■a m iiiw mm Het zoeklicht als helper bij het reddingswerk. Onder zeer groote belangstelling werden te Wijk aan Zee door de Reddingsbrigade proeven genomen met het nieuwe zoeklicht, dat haar ter beschikking gesteld is. De reddingsboot wordt naar buiten gebracht, fel beschenen door het zoeklicht. ten 32, Val 4e srt. 21, Idem 2e srt. 40, Bellefleurs val 22, Bloemzoet 48, Beurre Clairgeau 42YSi 2e srt. 6YS> Notarisap pelen 27, Soldat la Bereur 21, Centre- main 15, 2e srt. 6, Diènne de Commies 2e srt. 20, Pronkboonen 8, Staakprinces- sen 2833, Enkele stamprincessen 22, Dubbele idem 2330, Suikerboonen 16, Jonge spinazie 15, Tomaten 3036, 2e srt. 20—25, Wortelen 3, Aardappelen 4—6, Idem poters 3, Spruiten 13Y8> Zaaiuien 45Y8) Pootuien 3Y2> Augur ken 2940, Middelsoort 14—20, Groo- tere idem 3—7, Kroten 2, alles per KG. Snijselderij f 2.00f 2,50 Kroten f 2,50f 4,00 Wortelen f 4,00f 6,00 Prei f 2,50 Radijs f 1,10 Selderie f 1,00 f2,50; Peterselie f3.50f4,00, alles per 400 bos. Andijvie f 1,05—f 1,60 Kleinste f 0,60 f 0,90 Kropsla f 1,40f 1,50 Bloem kool f6,00f 11,00 Roode kool f2,50 f 6,00 Savoye kool f 4,00f 7,50 Kleine Groentjes fl,50t 3,00 Kom kommers f 1,00—f 3,00 Witte kool f 6,00 f9,00, alles per 100 stuks. Vrageo op rechtskundig: gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) In onze gemeente is een wethouder, die wegens ouderdom niet goed meer bij zijn verstand is en sedert een jaar geen vergaderingen meer bijwoont. Kan de raad nu zoedanigen wethouder ontslaan en zoo neen, welk middel is er dan om zich van dien wethouder te ontdoen B. X. Ik heb mij met 17 Maart 1930 voor een jaar verhuurd bij een boer en heb toen tien mud aardappelen er bij be sproken. Nu heb ik mij zelf met 18 Oct. a.s. bedankt, heb ik nu nog recht op die tien mud aardappelen, zoo ja, hoe moet ik ze dan zien te krijgen Een Abonné. Wanneer personen naar een verloren rund aan het zoeken zijn, waar dat rund 's avonds van te voren op de weg gezien is, en die personen gaan een polderweg oyer waarnaast een bosch gelegen is, en achter dat bosch een weide (een weide die rondom, behalve aan den uitweg, tusschen de bosschen in ligt). Zijn dan die personen strafbaar, wanneer zij van voornoemde polderweg dwars door dat boschje gaan om te zien of dat rund zich daar bevindt tusschen het andere vee, dat-, op die weide loopt, en zoo door den uit- - weg weer van de weide gaan. De toe gang van dat bosch is niet op kennelijke wijze verboden. Het is verboden gedurende de maanden Mei tot en met October op eenig wei- of hooiland te loopen zonder daartoe ge rechtigd te zijn. Of de toegang al dan niet op eene blijkbare wijze is verboden doet niet ter zake en het loopen over het weiland om uw rund te zoeken, heft de strafbaarheid niet op. Stellig echter zal de rechter bij het bepalen van zijn straf in aanmerking nemen waarom over het weiland is geloopen. Mijn buurman en ik zijn ieder voor de helft eigenaar van een breede scheisloot. Nu spoelt mijn vrouw wel waschgoed in die sloot en dat wil mijn buurman niet hebben. Kan hij mij het spoelen ver hinderen B. S. X. 95. Want Aladdin's vader kocht met'het goud, dat Aladdin van den kaboutervoret ont vangen had, een groot stuk land van den hoofdman en wilde landbouwer worden, daar hij de gevaarlijke reizen van vroeger niet meer durfde maken met zijn gezin. En voor Aladdin brak nu een heerlijk leven aan. Sheik werd zijn leermeester en die van Suleika, en de arend werd^hun beste kame raad. 96. En vaak trokken ze gezamelijk naar hun kleine buren, de fee met haar dochter tje Aya, aan wie Aladdin al dadelijk, op verzoek van Sheik, het gevaarlijke toover- fleschje had teruggegeven. En in de lichte maannachten zaten ze dan heel gezellig aan den ingang van de feeënwoning te praten over de avonturen, die ze beleefd hadden. En al het schuwe dwergenvolk kwam dan uit hun holletjes te voorschijn en allen dansten ze op de maat van ALADDIN'S TOOVER FLUIT. EINDE. Uw vrouw mag gerust in uwe helft der sloot waschgoed spoelen en Uw buur man kan dat niet beletten, tenzij er in uwe gemeente eene verordening bestaat, welke het verontreinigen verbiedt van slooten, welker water als drinkwater wordt gebezigd. j Toen ik 18 jaar oud was leende ik van iemand f25.en op mijn 19e jaar be taalde ik het terug Nu zegt mijn vroegere schuldeischer dat ik hem nooit terugbe taald heb. Ik ben nu 22 jaar en nu wil die schuldeischer mij vervolgen. Kan hij dat doen Eene kwitantie heb ik niet W. J. Z. Uw zoogenaamde schuldeischer kan U wel in rechten aanspreken, maar hij zal geen succes hebben. Immers is de schuld door U als minderjarige gemaakt. Ik kocht van den eigenaar, tevens be woner van het huis, een huis met tuin, waarin een 20-tal jonge fruitboomen. Nu heeft de verkooper de fruitboomen uit den grond gehaald en meegenomen. Heeft hij daar recht op A. D. G. Wanneer bij den verkoop geen bijzon dere bepaling daaromtrent is gemaakt, mogen de fruitboomen door den verkoo per niet uit den grond worden gehaald en weggenomen. Immers moet het goed geleverd worden in den staat waarin het zich bevond op het ooeenblik van den verkoop en toen stonden de hoornen vast in den grond, dus vormden zij met den grond één geheel. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5