«oor lit Land nan Keusden en Altenaje Langstraat ei It luiiltriiirl f 01! Gedistilleerd Water Accumulatoren-Zuur. Drogisterij Fa. COOPS Dit nummer bestaat uit 3 maden. Drogisterij A. tferschuur-Baert De Macht van de Liefde Agentschap van de Amsterdamse!» Bank Jt.V., Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5062. Vrijdag 10 October 1930. FEUILLETON Steeds voorradig:^ 5. P. lankbnyzttt Co'; Bank Jt.V. liep band watten Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Gorinchem Telef. 264 T. BOONSTRA i-AND VAN altek^ Dit blad terscbgnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, «q franco per post beschikt f 1.40. AfzonderIgke Dammers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 oor mi Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. WIJ LEVEREN U EN BLJ BLKB HOEVEELHEID. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Woensdag 8 October des n.m. 7 uur. Afwezig de Burgemeester wegens ongesteldheid. Voorzitter Wethouder Schreuders. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring! niet het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vlorige vergadering die met een klei ne opmerking van Wethouder v. d. Pol, over de beplanting in den boom- giaard van den heer Smits, met het oog op den bouw der nieuwe open bare lagere school, worden vastge steld. De Voorzitter deelt mede, dat door den electriciën A. Roeland een be- igrooting is gemaakt voor het aanleg gen van electrischlicht in de ambts gebouwen der gemeente. Spr. acht het evenwel niet gped, dat de cijfers publiek worden en zal daarom hier over mededeeling doen in geheime vergadering die straks zal volgen. De heer Smits meent dat de be- gtootingscijfers gerust bekend ge maakt mogen worden, dit gebeurt toch altijd. De Voorziter en de andere heeren meenen dat het in dit geval, waar hij die de begrooting heeft gemaakt, ook zal inschrijven, niet gewenscht is, de cijfers bekend te maken, zoodat be sloten wordt deze in geheime verga dering mede te deelen. De raad hecht verder zijn goedkeu ring aan het teekenen der verklarin gen, die de P.N.E.M. noodig heeft vOor het plaatsen der meters in de ambtswoningen der gemeente. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. St. naar aan- DOOR MAURICA LEBLANC. Vertaald door N. U. v. W. P. (Nadruk verboden). De stoomboot liep de handelsha ven binnen en zette de passagiers af, die aan land wenschten te gaan. Jacques Dufriche vroeg! den weg naar het postkantoor en liep de lan ge hoofdstraat van Gibraltar af. De Engelsche vesting was de laat ste aanloophaven op weg naar huis van de eindelooze expeditie langs de kust van Afrika, die hij had onderno men in gezelschap van een aantal na- tuurvorschers en ontdekkingsrei zigers en Jacques liep haastig, ze ker een brief te zullen vinden van zijn VRmw, zijn lieve, goede Gilberte, van wie hij sinds een week niets meer had gehoord. Zijn hoop werd niet teleur gesteld. Hij scheurde de enveloppe dadelijk op straat open. Zij bevatte twintig! kantjes fijn handschrift, waar in Gilberte haar innige en oprechte ziel uitstprte en de bijzonderheden) van eiken dag van haar kalm bestaan en dat van hun dochter Henriette vertelde. De brief eindigde „Ik zal in Marseille bij je komen, Jacques, en je zult me precies zoo vinden, zooals je me verlaten hebt, niet ouder geworden, alleen, hoop ik, je meer liefhebbend dan ooit. Ik heb geen andere vreugde dan jouw lief de en geen ander levensdoel dan jou gelukkig te maken. Zal ik je er een leiding van het ter goedkeuring toe gezonden raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van de elektrificatie der gemeente. Ged. St. drukten in dit schrijven hun ern stige ontevredenheid pit, over het feit, dat het net ten behoeve der electri- ficatie, naar het College ter oore is gekomen, reeds gereed is, zonder dat het daar iets van af weet en zonder dat de betreffende begrootingspost door Ged. St. is goedgekeurd. Het College wijst er op, dat de financieele positie van de gemeente, verre van rooskleurig is en dat voor het terug betalen, van de door het rijk voorge- ^▼▼TTTTilVTTTWN Vaatjes gekruide Ansjovis, Flacons a gezouten Ansjovis, Kreeft, Lunch- tong, gesn. Ossentong, Paling in gelei, j V Sardines in olie-, tomaten-, mosterd- 4 en piquante saus, Sardelrings, Zalm, Leverpastei, Soepen in blik, Piquante-, w Worcester- en Madeira-saus, Soja a in kruikjes -— enz. enz. enz. A. 13 AAI JEINS, BOTERMARKT 88 HEUSDEN. 4 kAAAAAAHAAAAAAk schoten bedragen, in de toekomst van de gemeente zware offers zal eischen. Aan het slot van het schrijven dee len Ged. St. mede, dat zij hun be slissing inzake dit raadsbesluit ver dagen. De heer Jiskoot noemt het een Zwarten brief. Ged. St- doen net of •zij nergens van weten, terwijl zij het raadsbesluit tot overdracht van een stukje grond voor den bouw van een transformatorhuisje, oorspronkelijk hebben goedgekeurd. Spr. zou het College een gepeperden brief terug schrijven. klein bewijs van geven Oh, zoo n heel klein bewijs Nadat ik je laat- sten brief had ontvangen, heb ik da delijk mijn deur voor onzen neef Ge orge de Brocourt gesloten. Jij had gelijk en je waarschuwing opende mij ne pogenzijn bezoeken werden een beetje te dikwijls herhaald. Ik verzon een voorwendsel om den autotocht naar 't kasteel van Rambouillet, dien ik met Henriette had aangenomen, vpor Zondag, af te zeggen." Jacques voelde zijn oogen voch tig worden. De liefde van Gilberte. 200 oprecht, zoo eenvoudig en ernstig had hem altijd diep ontroerd. Vroolijk wandelde hij Gibraltar door, slenterde door de tuinen van de Zuidstad en langs de cacti en aloës in de Alameda. Hij zag een stalletje met buiten- landsche bladen en tijdschriften, kocht een Fransche krant en keek hem in. Hij had nog geen tien stap pen Igedaan, toen hij een onderdrukte kreet uitte. Hij wankelde. De krant trilde in zijn hand. Hij moest tegen een deur leunen om zich staande te hpuden. En zijn oogen staarden ver wilderd op de vreeselijke regels, die zijn aandacht hadden getrokken. Hij las ze voor de tweede maal met on uitsprekelijk afgrijzen: NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK. „Gisteren (Zondag) avond, slipte een auto, bestuurd door Graaf Ge orges de Brocourt op den weg tus- schen Rambouillet en Chevreuse. De wagen sloeg om. Graaf de Brocourt was op slag dood. Twee dames, die hem vergezelden, Mevrouw Jacques Dufriche en haar dochter overleden eenige minuten later. Er was een bar aan de overzijde van de straat. Jacques liep er in en De heer v. Andel meent dat Ged. St. om een praatje verlegen zijn. De Voorzitter merkt op, dat Ged. St. oorspronkelijk het raadsbesluit tot overdracht van een stukje gemeente grond voor den bouw van een trans- fotrmatorhuisje wel hebben goedge keurd. Toen 12 M2. evenwel niet vol doende bleek en de raad besloot een stukje grond ter grootte van 30 M2. aan de P.N.E.M. over te dragen, heb ben Ged. St. over dit raadsbesluit hun beslissing verdaagd, dit doen zij ook thans voor de goedkeuring van het raadsbesluit voor het aangaan der geldleening. Dat Ged. St. thans doen of zij nergens van weten, vindt spr. ook vreemd. Het gemeentebestuur heeft immers bij hen aangedrongen op een spoedige beslissing voor de overdracht van den grond, omdat door hun dralen, stagnatie in de werkzaamheden ontstond. De heetf 't Lam acht het 't beste, dat de Wethouders maar eens naar den Bosch gaan en een en ander gaan toelichten. De Voorzitter verklaart niet voor reizen te zijn, in dit geval is hij ech ter gaarne bereid naar den Bosch te gaan. Het schrijven van Ged. St. be rust niet pp goede gronden. In de raadsvergadering, waarin tot electri- ficatie werd besloten, zijn de verschil lende bezwaren, heel goed naar vo ren gebracht. De. bouw van den trans formator heeft de raad overgela ten aan de P.N.E.M., de raad heeft niets gedaan. Het lag tpch niet op den weg van den raad van Veen, om te zeggen tegen de P.N.E.M. je mag niet beginnen, zoolang de raadsbeslui ten door Ged. St. niet zijn goedge keurd. De P.N.E.M. vertegenwoorai- ger is v. hier gegaan met de overtui ging, dat de P.N.E.M. geheel op ei gen risico kon beginnen. We heb ben hem gevraagd is dit besluit niet pan de goedkeuring van Ged. St. onderworpen, en toen heeft hij ge antwoord van neen De heer Smits heeft er niets te gen, dat men naar den Bosch gaat, maar hij heeft hooren zeggen, als men Igaat, dat men dan alleen men- schen spreekt die niets hebben te neg gen als dat zoo is, acht spr. het be ter, dan niet persoonlijk te gaan, doch te schrijven, dit bereikt de menschen, die men moet hebben. De heer 't Lam meent, dat men mondeling de zaken beter kan afhan delen dan per brief. De heer v. d. Pol merkt op, dat als men het te voren vraagt men te spreken kan krijgen, wie men wil. De Voorzitter zou aanvragen in dit gëval den Commissaris der Konin gin te spreken of den Griffier, hij acht het niet wenschelijk deze zaak met een ambtenaar af te werken. Spr. wil er den nadruk opleggen, dat men telef. wo. 15 Raamsdcnksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en naaien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. SPAARBANK. (Prijzen naar grootte der kastjes). V Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere iilichtingen verstrekt gaarne de Directie met spreken een boel onaangenaam- heden kan vermijden, die soms door schrijven juist ontstaan. Is de raad er evenwel in meerderheid voor de zaak schriftelijk af te doen, dan wil spr. er zich ook wel bij neerleggen. De heer Jiskoot acht het ook beter, dat men mondeling afwerkt, als de wethouders daartoe bereid zijn. De heer v. d. Pol merkt op, dat er indertijd een Commissie benoemd is voor de electrificatie, spr. meent dat het meer op den weg dezer c|opimissie ligt naar den Bosch te gaan. De heer Smits meent, dat een lid van die Cpmmissie mee kan gaan. De heer Jiskoot zegt, dat de taak van de Commissie is afgeloopen, de ze heeft alles overgedragen aan het gemeentebestuur. De Voorzitter zou zich niet willen opwerpen, om naar den Bosch te gaan in zig-zag lagen verpakt. Pakjes van 25 50100 gram. Zéér voordeelig. Fydrophile zwachtels. Bed-zeiltjes Botermarkt HEUSDEN. in dit geval is hij evenwel gaarne bereid te gaan. Er is ook een schrijt- ven gekomen van de P.N.E.M., die in den zelfden zin schrijft, dit is ech ter nog meer onzin. De Secretaris leest het schrijven van de P.N.E.M. hierop voor. De Di- dronk haastig twee glazen whiskey achter elkaar leeg. De vreeselijke woorden van het krantenbericht brandden in zijn hersens als een gloe iend merkteeken. Hij zag de lichamen van zijn vrouw en dochter voor zich en zijn hart stond stil toen hij dacht aan het gemeen verraad, de leugen in den brief, de leugen die zoo. ge raffineerd verhuld was in teedere lief desuitingen. In minder dan geen tijd bereikte hij de havenhij had bijna aldoor hard gëloopen. De meeste pas sagiers waren al weer aan boord. Hij voelde, dat ze naar hem keken en dat een paar van hen, die een krant in hun handen hadden, met anderen flui sterden toen hij hen passeerde. Hij ging naar beneden naar zijn hut en deed de deur op slot. Twee uur later, toen de steward beneden kwam om hem te waarschu wen dat 't d'iner was opgediend, open de Jacques Dufriche zijn deur en ging naar de eetzaal. Hij scheen vol komen kalm. Zijn gezicht drukte smart noch lijden uit. Een pijnlijke stilte heerschte rondom hem. De an dere keken in stomme verbazing naar dien man, die juist de dood van van zijn vrouw en dochter had verno men en die zoo rustig en kalm zat te eten. Hij moest het toch weten, want hij was aan boord gekomen met dezelfde krant waarin iedereen het had gelezen en zijn verbijsterd ge zicht op dat oogenblik, zijn doodelijke bleekheid, zijn verwarde bewegingen alles wees erop, dat hij het be richt kende. Hoe was 't mogelijk een hevigen smart zoo te beheerschen. Na 't diner bewaarde hij dezelfde in zijn hut, maar op de uren dat hii met zijn medereizigers samen was, even rectie van de P.N.E.M. deelt in het schrijven mede, dat ze naar aanlei ding van het ontvangen telegram zal doorgaan met den douw van den transformator. Ze betreurt het even wel, dat het gemeentebestuur de con tracten geteekend heeft toegezonden, zonder dat de gioedkeuring van Ged. St. er was. De Voorzitter izegt, dat dit schrij ven op niets lijkt, hij zon het dart ook maar voor kennisgeving willen aannemen. De heer van Andel meent, dat de gemeente er thans heelemaal buiten staat. De Voorzitter meikt op dat dit niet zoo is, het gemeentebestuur heeft de goedkeuring noodig voor het aangaan der geldleening en voor overdracht van den :grond. De heer v. Andel zegt, dat de ge meente alles heeft gedaan, wat men verlangde. De Voorzitter merkt op, dat Ged. St. (oorspronkelijk wel bezwaar maak ten tegen de annuiteit van de geldlee ning: voor den bouw der school, over de geldleening ten behoeve der elec trificatie werd toen geen woord ge rept. Ook de overdracht van het stukje grond werd aanvankelijk goed gekeurd, daarna toen een grooter stuk noodiig bleek scheen er wel be zwaar te bestaan. De heer 't Lam zegt, dat het net er is, men breekt het niet meer af. De heer Smits meent dat als Ged. St. het niet goedkeuren, de gemeente zelf stroom levert. De Voorzitter antwoordt dat de ge meente niets doet, de P.N.E.M. moeti het doen. De heer v. d. Pol noemt het een eigenaardig geval. Het raadsbesluit: tot electrificeeren is niet aan de gioed keuring van Ged. St. ojiderworpen, het aangaan van de geldleening, daar voor en de overdracht van een stuk'- zinnig kuste. Jacques werd door een duizeling was hij even ongedwongen, even overvallen en wankelde. Ze zag', dat goedgehumeurd als altijdhet was hij schreide. En plotseling vermoed- een raadsel. Iedereen herinnerde zich de ze de oorzaak van zijn emotie. de warme liefde, waarmee hij altijd Jacques, Jacques je'hebt dat be over zijn vrouw en dochter gespro- richt in de krant gelezen. ken had De tijd ging voort. Het schip na derde de Fransche kust. Marseille doemde op aan den horizon werd duidelijker zichtbaar. Jacques liet zich niet zien. 't Schip liep de haven binnen en stoomde langs de kade. De wach tenden wuifden met hun zakdoeken, vrouwen en kinderen toonden uitgela ten hun blijdschap. De passagiers die gedurende de reis :t intiemste met Ja' En je dacht dat Henriette en ik de slachtoffers waren Neen, dat dacht ik niet. Wat. Neen, want ik had een moment te voren je brie 'fgelezen, waarin je schreet dat je Georges de Brocourt niet meer zou ontmoeten en dien auto tocht afgezegd had. En je had voldoende vertrouwen in me Ondanks het bericht On- Jacques waren geweest, wachtten op danks de namen hem. j Ze was ten prooi aan een heftige Toen hij eindelijk aan 't dek kwam ontroering; met moeite stamelde Ze nam hij de arm van een van zijn vrien- den en de andere voelde, dat Jacqu es zwaar op hem leunde. Ze liepen over de loopbrug. Houd me vast, stamelde Jacques. Maar plotseling maakte hij zich los, alsof hij gehoorzaamde aan een on- weerstaanbaren impuls en richtte zijn hoofd op Gilberte! schreeuwde hij. Henriette! Een dame met een klein meisje haar verklaring: Het was een foutief bericht die twee dames waren onze nichten Dufriche Georiges inviteerde hen op 't laatste oogenblik Een krant gaf de namen verkeerd die zet-e Jacques Dufrich Ik ontdekte het te laat om' je nolg te kunnen teles- iglrapheeren wat moet je pit- gestaan en geleden hebben. Ik heb niet geleden, omdat ik je brief hadik' wist dat je mij geert bij zich baande zich dwars door hetleugen zou schrijven, gedrang een weg naar hem. Hij Ze stonden zwijgend, hand iri stormde vooruit, omhelsde haar en hand. Ze konden 'geen woorden vin- drukte haar tegen zich aan, onstui- den voor hun ontroering. Ze wisten mig, dolzinnig. En hij stamelde: hun liefde sterker dan het noodlot, Gilbert jij bent t mijn lie- grooter dan alle ongeluk! en mach- véling O, ik wist 't Gdberte tiger dan de dood. De andere passagier stond op hen houding en ook den volgenden mor-drieën te wachten. Hij kon zich niet gen. Hij vertoonde, zich minder dan realiseer en, wie de vrouw en het de voorafgegane dagenen bleef meer'meisje waren, die Jacques zoo waan- E1NDE. MEIWSBLAB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1