KEUNEN-MALINGRE HEUSDEN. SP@0R's MOSTERD WonderArtikelen S£öor Szwifs Malaga - Vermouth Martini - Sherry Madera - Champagnewijnen. Binnenlandsch Gedistilleerd - Fijne Cognac Voorburg - Schillenbrandewijn. Plaatselijk Nieuws Oe heer Gulden meent, dat het on derwijs dan geheel afhankelijk wordt van het particulier initiatief. De heer v. 't Sant zegt dat als er geen voldoende ambitie voor bestaat, er niets aan te doen is en het niet gegeven kan worden. De Voorzitter acht het voorstel van den heer Gulden niet heelemaal onbil lijk, als men weet, dat de Bijz. school bezocht wordt door 120 leerlingen en de openbare door 70, dan krijgt men een zekere verhouding. Zou het getal bij het openbaar onderwijs onder de tien blijven, dan lijkt spr. het wel bil lijk, dat met de verhouding tusschen Bijzonder en Openbaar onderwijs wordt rekening gehouden. De heer Walraven zou de leermidde len maar heelemaal geven, dat kan niet zoo'n groot bedrag vormen. 'De Voorzitter merkt op, dat B. en W, slechts de helft willen vergoeden, om aan te sporen tot een zuinig beheer. Spr. zou. als de Wethouders er geen bezwaar tegen hebben, het voorstel van den heer Gulden, om de vergoeding te stellen op minstens 10 leerlingen, wil len overnemen. Wethouder v. Straten kan zich daar mede wel vereenigen. Wethouder v. Straaten verklaart de gevolgen niet te kunnen overzien en kan daarom zijn toestemming niet ge ven. Met op een na algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. om een vergoeding uit de gemeentekas te verstrekken van f 6.50 per leerling, voor een herhalingscursus van 100 uren, terwijl als minimum gerekend zal wor den 10 leerlingen, aangenomen. Wethouder Verhagen bleef buiten stemming. Verzoek van het Hoofd der school te De Werken, om in zijn woning boven twee kamertjes te doen maken. B. en Wi. stellen voor, het verzoek toe te staan, de kosten zijn begroot op f 271 iDe raad gaat ook met dit voorstel accoora. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting 1930, idem van het raads besluit tot conversie van de leening bij de wed. Scheurwater aangegaan, in een leening met een rente van 4 zeven achtste pCt. (Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot verkoop van een stuk je griendland, groot 1200 M2., tegen 'het bedrag van f 360. Bericht v. Ged. St., dat de in de politie verordening opgenomen bepaling tegen de z.g. snorders, gesproken wordt over „straat", dit moet zijn openbaren weg. Ged. St. verzoeken derhalve de bepa ling te wijzigen. Op voorstel van B. en W. wordt aan dit verlangen voldaan. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevon den. Verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie om een subsidie van f 50.te mogen ontvangen. B. en Wi. stellen voor, voor 1931 een subsidie van f 25.te verleenen. De heer Gulden verklaart zich tegen dit voorstel, ook keurt spr. het at, dat de leider in Zeist woont. De Voorzitter merkt op, dat het niet gaat over de Burgerwacht, doch over den vrijwilligen landstorm. Dit instituut geldt voor Werkendam en de Werken. Spr. weef niet waarom er een leider is, die in Zeist woont, waarschijnlijk zal deze wel een plaatsvervanger heb ben. Het voorstel van B. en W. wordt hier op met op een na algemeene stemmen aangenomen, de heer Gulden stemde tegen. Verzoek van M. v. d. Heuvel om een schadevergoeding te mogen ont vangen voor geleden waterschade. B. en Wj. stellen voor, de helft van het gevraagde bedrag te geven, omdat ook de eigenaar schuld draagt. Wethouder v. Straten licht toe, dat de rioleering bij het Hoofd der School stuk was en daardoor water doordrong in de huiskamer van v. d. Heuvel. In de keuken kwam het water evenwel van boven, daarom willen B. en W. slechts de helft vergoeden. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Verzoek van E. Koek, om een gedeel te griendland in de dorpsputten te koopen, om een rijpad naar zijn erf te maken. B. en WI stellen voor, het verzoek toe te staan en evenals aan Boman jeen stukje grient, tot een maximum grootte van 10 Are aan adressant te verkoopen, tegen 30 ct. per M2. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. Voorstei van B. en W. betreffende reorganisatie der brandweer, wordt van de agenda afgevoerd. ■Voorstei B. en W. tot het aangaan ecner geldleening ad f 21.600 voor den bouw der U.L.O. school (19000) en herstelling „loswal Kille" en aankoop pad (f 2600.) Van de Bank van de Vereeniging voor Ned. Gemeenten is een aanbieding ingekomen voor de leening van 4 drie vierde pCt., op welk aanbod B. en W. voorstellen in te gaan. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. Aanbieding Gemeentebegrooting 1931 en begrooting van het Burgen. Arm bestuur 1931. De gemeentebegrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f45316.31. De begrooting van het Burgerl. Armblestuur met een bedrag van f 3002.47. DE RAMP VAN DE R. 101. Slechts weinigen hebben het ongeluk van den Engelschen lucht reus overleefd. Hierboven drie der overlevenden, gefotografeerd eemge uren na het tragisch ge beuren. V.l.n.r. Bell, Leach en Banks. GROOTHANDEL IN: WIJNEN, LIKEUREN EN GEDISTILLEERD, heeft steeds voorradig: LEVERÏNG STEEDS FRANCO. I ra Tot leden van de commissie van on derzoek worden benoemd de heeren v. 't Sant, de Boon en Sigmond. Wijziging begrooting 1930. In verband met het aangaan eener geldleening voor den bouw van de ambtswoning van den gemeenteveld wachter, moet begrootingswijziging plaats hebben, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De landbouwer P. Ippel verzoekt het bedrag voor het verkrijgen van een plaatsje van f 1995.te verhoogen met f 185.en alzoo te brengen op f 2180. De raaa'besluit, hiertoe medewerking te verleenen. Rondvraag: i De heer Gulden zou met het oog op de behandeling der gemeentebegroo ting, eenige vragen willen stellen en eenige zaken onder de oogen van B. en W. en den raad willen brengen. 1 In de allereerste plaats heeft spr. eens een kijkje genomen in de woning van T. van Andel. Spr. meent, dat de muren slechts halfsteens zijn, de woning lijkt hem geheel ongeschikt voor bewoning, daarom zou hij ze willen doen her bouwen. Verder zou spr. B. en W. wilien adviseeren, eens na te gaan, om eenige woningen te doen bouwen en daarmede tegemoet te komen aan den bestaanden woningnood. Spr. stelt al leen deze vragen, om er in de volgende vergadering op terug te komen. Hij stelt zich voor, dat als er eenige wo ningen gebouwd 'worden, ook wei be woners naar deze gemeente zullen wor den getrokken. Verder wil spr. even wijzen op den allertreurigsten toestand van de open bare lagere school, zoowel binnen als buiten ziet de school er schandelijk en armoedig uit. De urinoirs zijn stink- hokken en het meubilair ziet er on ooglijk en vervallen uit. Spr. heeft ook het Hoofd der school er over ge sproken en deze vertelde hem, dat de Inspecteur er eens de aandacht van het gemeentebestuur op zou vestigen en dat ae'Burgemeester er alles van wist. Spr. hoopt dat ook de raadsleden zich eens zullen overtuigen, naar hij vernam, was dit nog nooit gebeurd. Gaat men zich overtuigen, dan zal men zien, dat alles er treurig uitziet en zal men tot de overtuiging komen, dat er belangrijke verbeteringen aangebracht zullen moe ten worden. Ook heeft spr. gehoord, dat er aan de Kille met een lijst wordt geioopen, voor bijdragen in de kosten der aanlegplaats. Spr. zou B. en W. willen adviseeren, die schooipartij te staken, daar komt toch niets van te recht, voor een keer wordt iets gege ven, doch daarna is het toch niets meer. Bovendien zou spr. ook gaarne worden ingelicht over de Looze Stoep of daar voor ai maatregelen zijn getroffen. Voor het pad naast de woning van den Bur gemeester zouden B. en W. zich in ver binding stellen met de P.N.E.M. en zou dit pad verhard worden, tot heden heeft spr. daar niets over vernomen. Naar spr.'s meening bestaat er ook groote behoefte aan een bewaarschool in deze gemeente, vooral in dit gedeelte met zijn steeds toenemend snelverkeer, dat voor de kleinen groot gevaar op levert. Spr. voelt heel goed de moeilijk heden, niettemin acht hij het noodig, de mogelijkheid onder de oogen te zien. Ten aanzien van de werkloozenzorg wil spr. de aandacht vestigen op zijn denkbeelden 2 a 3 jaren geleden ge opperd. De geheele wereld heeft met deze werkeloosheid te kampen en ook deze gemeente zal daarvan zijn deel krijgen. Spr. is niet voor bedeeling, doch voor werkverschaffing, die te vin den is naar zijn meening in voorziening van de behoefte aan woningen. Als er e en huis afbrandt, is er geen ruimte om de menschen onder te brengen. Ver der zou een verbindingsweg tot stand gebracht kunnen worden met den straat weg, de werkeloozen zouden daaraan te werk gesteld kunnen worden. Ook op de benoeming van een gemeentelijk geneesheer voor dit gedeelte der ge- menten, wil spr. bij de behandeling der begrooting terug komen. Hij hoopt, dat B. en W. en de raadsleden hun verantwoordelijkheid zullen voelen ten opzichte van de verschillende denkbeel den. die hij naar voren heeft gebracht. Ook wat wijkverpleging betreft is het altijd slechts bij praten gebleven. Spr. meent dat ook daaraan groote behoef te bestaat en daarom zou hij voeling willen zoeken met de aangrenzende ge meenten en de verschillende vereeni- gingen. Spr. vraagt niet direct antwoord op al deze vragen, men kan er eens rijpelijk over denken, om er in de vol gende vetgadering op terug te komen. De heer Gulden verlaat hierop, na verkregen toestemming van den Voor zitter, de raadszaal. geraspte tsersche Kaas geschiedenis waaraan niet veel te doen is. De heer v. Straten merkt op, dat ais het Hoofd der school de een of andere verbetering aangeeft, deze nooit van de hand wordt gewezen. De heer v?. 't Sant begrijpt niet dat het Hoofd der school zijn klachten niet uit; tegen B. en W., doch daarvoor een raadslid in den arm neemt. De Voorzitter zegt, dat men dat zoo niet op moet nemen, het raadslid is bij het Hoofd der school gekomen en heeft dit om inlichtingen gevraagd. De 'heer Gulden neemt het de andere raads leden kwalijk, dat zij niet eens een kijkje zijn gaan nemen, doch als het Hoofd der school dat niet wil toela ten, kunnen zij er niets aan doen. Het toezicht hoort aan B. en Wi. D|p heer vf. 't Sant meent, dat de heer Gulden den schijn wekte, dat het Hoofd der schooi B. en W. herhaaldelijk op den slechten toestand heeft gewezen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Gulden dat niet heeft gezegd. Het Hoofü der schooi heeft B. en Wi. wei- eens op een en ander gewezen entoen is er aan gedaan, wat er aan gedaan kon worden. De Voorzitter zegt, dat hij, hoewel het niet ging over punten de agenda betreffende, de heer Gulden toch aan het woord heeft gelaten, omdat de com missie belast met het onderzoek der begrooting, de geopperde denkbeelden in overweging kan nemen. De heer v. Straaten vindt het jam mer, dat de heer Gulden niet meer tegenwoordig is, omdat hij ten op zichte van de openbare school te Sleeu- wijk, leelijke beschuldigingen heeft ge uit aan het adres van B. en Wi. De Voorzitter zegt, dat het een oude schoor'is, men heeft er aan laten doen, wat er aan te doen was, doch het blijft modderen, men zou de school geheel moeten gan restaureeren. Het zijn oude banken, doch als de Inspecteur ze goed keurt gaat men geen nieuwe koopen. De heer Godschalk geeft op wat er aan gebeuren moet en dat gebeurt. Met de privaten is het een ongelukkige De heer Walraven merkt op, dat de 'kwestie van den stap aan de schans nog niet voor elkaar is. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. opgaaf van kosten aan Verdoorn hebben gevraagd en deze gaf op een bedrag van f60.Dit vonden B. en W. veei te hoog, het college is van oordeei dat voor f 25.een behoorlij ken waterstap is te maken en dat hij hem voor dit bedrag kon maken. Hij schijnt daaraan geen gevolg te hebben gegeven, B. en Wi. zullen daarop wij zen en anders opdracht aan een an der geven. De heer Walraven vraagt of, als er een geval van kinderverlamming voor komt, er van gemeentewege ook iets tegen gedaan wordt. In Nieuwendijk is leien gevai voorgekomen. De Voorzitter antwoordt, dat als zich zoo'n gevai voordoet, het patientje di rect geïsoleerd en overgebracht wordt naar het ziekenhuis te Gorinchem. De heer v. d. Stelt komt nog even terug op hetgeen de heer v. 't Sant in de vorige vergadering heeft gezegd over het pad aan de Kille. Spr. gelooft dat de hjeer v. 't Sant zijn zegsman ver keerd heeft begrepen en goed doet zijn woorden terug te nemen. Dhr. v. 't Sant meent, dat dit voor een gedeelte wel zoo kan zijn, doch alles terug nemen kan spr. niet doen. Zijn zegsman beweerde b.v., dat als de polderloswal was verhoogd, dit ook voldoende was geweest. De heer v. d. Stelt merkt op, dat de polderloswal veel te laag is, deze kan niet verhoogd worden. Bij een gewone zomervloed loopt deze loswal reeds onder, dezen zomer moesten men schen die er hooi losten, nog gaan vluchten. De heer v. 't Sant zegt daarover niet te kunnen oordeelen. De heer Walraven voegt er aan toe. dat er geen plaats is om booten neer te leggen, deze liggen dan in den vol len stroom. De heer v. 't Sant wil niet beweren dat zijn zegsman zou hebben verklaard, dat het niet noodig was, deze heeft gezegd, dat het goedkooper had gekund en dat houdt spr. vol. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, de raad gaat over in gehei me zitting. ANDEE. De gehouden verkoop van bloempjes bij het concert van „Andels Fanfarecorps" bracht f 15.op. In de plaats van den heer A. D. van der Schans, burgemeester, is tot secretaris vaD het Pr. College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen, in Noordbrabant benoemd Ds. W. J. Addink te Heeze. De dienstplichtigen van de lichting 1931 zijn als volgt toegewezenMart. Schouten, le Reg. Onbereden Artillerie te Gorinchem Ant. Pellikaan, Reg. Jagers te 's-Hage en G. Crielaart, Reg. Grena diers te 's-Hage. DUSSEN. De teekencursus, waarvoor zich een twintigtal deelnemers hebben aange meld, wordt door den heer Polanen uit Geertruidenberg gegeven in de R. K. Jongensschool B 81 alhier. '8 GRAVENMOER. Toen vorige week Vrijdag van den landbouwer A. N. alhier een hokkeling uit de weide op weg van hier naar Waspik liep, kwam het zoodanig met een auto in aanraking, dat het dier naar het slacht huis te Oosteind vervoerd moest worden, om aldaar te worden afgemaakt. Het vleesch werd voor de consumptie goed gekeurd. De melk is alhier verhoogd met 2 cent en gebracht van 10 op 12 cent per liter. Door het Waterschap „Beoosten de 's-Gravemoersche Vaart" zal een nieuwe waterlossing, van de 's-Greveduinsloot naar de 's-Gravemoersche Vaart gemaakt wor den, om zoodoende het overtollige regen water sneller te kunnen afvoeren. Op de Vaartweg alhier schrok het paard van H. van Loon, gespannen voor een karretje, en ging het geheele span te water. Twee inzittende kinderen kwamen met den schrik vrij, en wonder boven wonder werden ze droog van het karretje gehaald, doordat dit drijvende was. Dinsdagavond werd door de Meisjes- vereenigingen van hier, Vrijhoeve-Capelle, Raamsdonksveer en Drimmelen, in de con sistoriekamer der Geref. Kerk alhier, eene ringvergadering gehouden. HEDIKHUIZEN. Kwam 1 October 's namiddags om half vijf de officieele tijding van onze electricificatie Vrijdagochtend 3 October kwamen de PNEM-mannen reeds de noo- dige opmetingen doen. Het eerste werk zal zijn de palen aan de dijken te zetten, waaraan na 1 November niet meer mag gewerkt worden met het oog op het hoog- komende water. Men verzekerde ons, dat, bij een beetje gunstig weer, het geheel reeds begin December zou gereed zijn. iWOUDRICHEM. Vrijdagavond hield het Bestuur van Volksonderwijs met de Ouder-com- missie der le Openbare school, een ge combineerde vergadering, waarbij de heer J. Kuipers de leiding had. De Secreta ris deelde mede dat het zoo pas opge richte Zangkoor van Volksonderwijs reeds 35 leden telt. Hij zette tevens uiteen dat dit koor niet was opgericht als afd. van de Volkszang, maar als ver. tot steun der Openbare school. Besloten werd dat uit de vereeniging een 3-tal leden zitting in het Bestuur der vereeniging zullen hebben, waarvoor de heer J. de Heus reeds is gekozen, terwijl voorts uit Volks onderwijs en Ouder-commissie werden ge kozen de heer J. Kuipers, J. Spoor Rzn., T. Ottevanger en L. Verbeesd. Voorts besloot Volksonderwijs binnen kort de gewone collecte voor de Openb. school te houden, terwijl deze winter nog een paar lezingen zullen worden gehou den. De Ouder-commissie besprak daar na plannen tot het houden van een Ouder avond in 't laatst van November, waar bij de heer H. P. Vos, hoofd der school zijn volle medewerking toezegde. Ver der besprak men nog den toestand in wijk B, waar de laatste jaren de Ouder commissie, als die tenminste nog bestaat, niets meer van zich laat hooren. Volks onderwijs achtte het in het belang van kind en school, dat ook daar de Ouder commissie weer zou herleven. Na deze bespreking sloot de Voorzitter de verga dering, Gedurende het tijdvak 26 Septem ber tot en met 2 October jl. werd aan de vischmarkt alhier geen enkele zalm aangevoerd. Besteed werd voor dikke aal 70 tot 80 centdunne aal 28 tot 35 centsnoek 35 tot 45 centbrasem 28 tot 35 centvoorn 6 tot 10 cent alles per pond. Kruideniertje, kijk eens klei Mijn boodschappenboekje. Wonder-Artikelen moeten t 'k Krijg anders mijn broekje zjm tïOF 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6