Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 5062 Vrijdag 10 October Plaatselijk Nieuws Marktberichten Ilifiiieiiland BEHOORENDE BIJ HET GIESSEN. Naar we vernemen hebben zich voor de betrekking van machinist van het waterschap „Het Pompveld" 10 sollicitan ten aangemeld. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Rehobothschool te Rotterdam is aangesteld de heer T. van Vugt alhier. LAND VAN ALTENA. De aardappeloogst is begonnen. Heeft de oogst der meeste tuinbouw producten teleurgesteld, de opbrengt van de aard appelen stemt eveneens triest. Het be derf kankert zoo geweldig voort, dat som mige landbouwers althans van de eigen heimers ongeveer een derde, anderen de helft op het land moeten laten liggen. En als naar verhouding de prijzen nu maar stijgen! Dan geeft dat eenige ver lichting voor de landbouwers. Het is nu natuurlijk voor hen niet zoo gemakkelijk goede poters te krijgen voor 't volgende jaar. Vroeger hadden de boe ren wel de gewoonte om de aardappel plant, waarvan ze pootgoed wilden heb ben, zoo lang te laten staan, totdat de vrucht volledig ontwikkeld was. Eerst dan werden van deze planten poters ge nomen, want zoo beweerde men, dan krij gen we goede resultaten. Experimenteel echter is bevestigd, dat „niet uitgegroeide" poters even goede vruchten leveren als de „uitgegroeide". Thans worden de knollen der beste planten d.w.z. die planten, die de groot ste productiviteit bezitten apart gelegd en bestemd voor pootgoed. Bij de selec tie der aardappelen, wij zeiden 't boven reeds, moet goed aandacht geschonken worden aan de ziekten, die de aardap pels soms teisteren, wat nu in bijzondere mate 't geval is. Van de besmettelijke ziekten kunnen we hier vermelden de mozaiekziekte 't ringvuur en enkele an dere. Deze ziekten toch brengen hun in- fectiekiemen over op de knollen, dus ook op de poters. Men zal inzien, dat dus niet de planten met 't grootste voort- brengingsvermogen steeds de beste zijn. Zelfs is 't gevaar zoo groot, dat planten uit de naaste omgeving, moeten onder zocht, of ze door ziekten zijn aangetast. Besmetten toch komt voor, tot op vrij grooten afstand van de geselecteerde plant. Neem b.v. de bladrolziekte. De erva ring heeft geleerd, dat haar ziektekiemen werden verspreid tot 3 M. afstand. Neem dus gezonde, krachtige planten. De aardappelen voor consumptie wor pen ingekuild. Men kan ze daarvoor met gras bedekken, maar men moet er dan voor zorgen, dat de lagen aardappelen niet te dik worden. Naar aanleiding van de actie tot grens wijziging voor vervoer van vee, die thans loopt van de Nieuwe Maas en welke men wil verleggen op de Merwede had Maan dagmiddag te Meeuwen vanwege de Noord- Brab. Mij. van Landb. een vergadering plaats. Uit de besprekingen bleek dat deze wijziging, waarbij Gorinchem voor deze streek wordt afgesloten en 's-Hertogen- bosch vrijkomt, groote bezwaren voor de bewoners van het Land van Altena met zich zal brengen. Immers de tijd komt dat vele kleine boeren hun vee van de hand moeten doen of verwisselen waar voor Gorinchem met zijn ophanden zijnde groote najaarsmarkten, de aangewezen plaats is. Een andere groep meer Zuide lijk wonende voert actie voor grenswijzi ging, omdat zij meer voor de Bossche markt voelen. Als men echter bedenkt dat dezen zomer ondanks het heerschen van Mond- en Klauwzeer in Zuid-Hollapd de handel voor deze streek vrij was, zqjföer dat ook eenige besmetting ons bekend is geworden, ver wonderd het ons nu de ziekte daar zoo vermindert, dat nog sprake kan zijn van verboden vervoer. Opheffing van de ver boden kring moest daarom het parool zijn. De jacht op korhanen en hennen, fazantenhanen en hennen houtsnippen en hazen is weder geopend. Naar we ver nemen is er dit jaar veel wild en zijn er vooral nogal hazen bijgekomen. NIEUWENDIJK. Het dienstmeisje van den heer J. v. L. geraakte met het water scheppen in een moddersloot. De heer W. K., die het ongeluk bemerkte, wist haar van een wissen dood te redden. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Giessen Oudekerk aan de Chr School den heer C. Heijstek alhier. Deze week werden de eieren ver handeld voor f7.50f 8.50 per 100 stuks. Bij mej. F. v. A. staat een peren boom voor de tweede maal in bloei. Door den Kerkenraad der Geref. Kerk alhier werdt besloten tot verbouwing der kerk over te gaan, binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben. Het kind van M. M. dat aan kinder verlamming lijdende is, is in het zieken huis te Utrecht voor onderzoek moeten worden opgenomen. OUDENDIJK. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Kunst na Strijd" met medewerking van „Juliana" te Uitwijk, waarvan directeur is den heer C. van Dijk te Almkerk, een goed geslaagd concert op de tent. On danks de slechte vooruitzichten des mid dags, was het weer vrij goed, toch was dit echter van invloed geweest, dat niet zooveel publiek aanwezig was dan anders. Een en ander had een ordelijk verloop. De 20-jarige zoon van den heer V., bekend door de schotwonde in zijn hoofd, waarvoor hij in het ziekenhuis te Gorinchem vertoefde, was in zooverre hersteld dat hij naar huis kon en daar reeds eenige lichte werkzaamheden verrichtte. Plotse ling verergerde zijn toestand, zoodat hij Woensdagmorgen weder in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hij Zondag middag reeds is overleden. RIJSWIJK. Als een zeldzaamheid zij vermeld dat bij A. van Masbergen alhier een 5-tal zgn. maagdeperen beneden aan dén boom rechtstreeks aan hun steeltjes in den dikken stam zijn aangegroeid. SLEEUWIJK. Tot verbetering van de twee weg- vakken in den Rijksweg alhier zijn de kosten geraamd op f 446.000. De arbeider Biesheuvel alhier, had in den Biesbosch het ongeluk, terwijl hij aan het bieten rooien was, met de spade in één zijner vingers te steken. Hij moest oogenblikkelijk zijn werkzaamheden staken en zich onder geneek. behandeling stellen. De schitterende autogarage voor de Werkendamsche Autobus Onderneming (W.A.O.) gelegen onder deze gemeente, is thans gereed gekomen. Een bekwaam monteur zal in de inrichting werkzaam worden gesteld. Het geheel wordt nu ondergebracht in de Kruisstraat. VEEN. De voorraad fruit is in 't algemeen schaarsch te noemen. Eene uitzondering maakte daarvan de Brederoos en de Maagde peren. De eerste brengen flinke prijzen op en worden opgekocht voor 18 tot 20 cent per K.G. Dit seizoen zullen door de land bouwers hunne gecontroleerde suikerbieten weer tegen vergoeding der vervoerkosten naar het naburige Wijk of Andel brengen. De verbouw der bieten is te klein om ze op de plaats alhier te laten verschepen en veroorzaakt dit voor de fabrieken te veel onkosten. VRIJHOEVE-CAPELLE. De heer J. Vios voorzitter van de afdeelingl van den .Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond en secre taris van den Chr. Besturenbond al hier, welke benoemd is tot Bonds raadslid van de vakgroep schoenin dustrie van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, heeft die be noeming1 als zoodanig aangenomen. Genoemde Bondsraad zal Maandag 13 October te Utrecht in vergadering bijeenkomen. Naar we vernemen worden er pogingen aangewend, om het fanfa recorps „Sirena" dat voor eenige maanden de repetitie's staakte, weer te doen herleven. De laatste verantwoording van de Halve Stuiversvereeniging „De Macht van het Kleine" was voor onze plaats f 62. De plaatselijke bakkers heb ben deze week de broodprijzen weder om met 2 cent verlaagd. Door de Herv. Jong. vereeni- ging „Immanuël" wordt evenals vo rige jaren ook dit seizoen weer lees boeken beschikbaar gesteld, tegen be taling van het gebruikelijke leesgeld. De bibliotheek is voorzien van goe de Chr. lectuur. WOUDRICHEM. Ter herdenking van het 150-jarig bestaan van het zondagschoolwerk heeft de Zondagschoolvereeniging „Timotheüs" alhier een herdenkings-samenkomst geor ganiseerd voor de gemeente in het ge bouw der Ned. Herv. Kerk alhier, te houden op Vrijdag 17 October a.sdes avonds om 7 uur. Als spreker hoopt voor te gaan de WelEerw. Heer Ds. Jac. J. H. Pop, N.H. predikant te Gorinchem, met een herdenkingsreden. Ter afwisseling zal het gemengd koor „Vereenigd Altena" enkele gewijde liederen zingen onder leiding van den heer A. W. Havelaar, terwijl ook het kerkorgel enkele stichtige num mers zal doen hooren. De toegang is, ook voor personen buiten de gemeente, kosteloos. Kinderen worden alleen onder geleide toegelaten. De marechaussée J. A. Engbers alhier behaalde aan de R.K. Politie-vak school „St. Michaël" te 's-Hertogenbosch het politie-diploma. WIJK. A.s. Zondag, hoopt Mej. de Wed. L. de Bruin haar 90ste geboor tedag te herdenken. Ondanks dezen hoogen leeftijd, verricht zij nog da gelijks alle werkzaamheden, leest nog zonder bril, alleen haar gehoor heeft het begeven. Dat zij nog vele jaren in gezondheid moge voortleven. WASPIK. In het ziekenhuis te Breda is overleden het ruim tweejarig zoon tje van den heer J. v. E., dat in een onbewaakt pogenblik kokende thee had gedrpnken. Dinsdag' 14 October a.s. zal des namiddags om half drie voor de vrpuwen en des avonds omf 8 uur voor de mannen een Mgggifllm worden vertoond. Tevens zal een voordracht worden gehouden over doelmatige voeding met betrekking tot de Mag- g'i's producten en zal er een kookde monstratie worden gehouden. De film zal wijorden vertoond in het ho tel van den heer H. van Iersel. ZUILICHEM. Naar aanleiding v&n het over lijden van den voorzitter van het be stuur der school mët den Bijbel is direct een ledenvergadering belegd omdat er pok geen vice-voorzitter was. De heer W. L. Benckhuijzen is tpt bestuurslid benoemd en als voorz. Matthijs van B rakel Wzn. BREDA, 6 October 4930. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 300 stuks vee, t. w. 88 stuks hoornvee, 99 varkens en 113 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f300—380 Kalf koeien f 000tot f 000. Nuchtere kalveren f2530 Pinken f95140 Biggen f 15.tot f25.per stuk. Per pond geslacht le kwal. Vette vaarzen 5558 Vette koeien 52 —56 Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette varkens 6062 Vette kalveren Vette zeugen HandelVet vee lui en duur. Kalfvee zeer goede handel. Biggen en Vette varkens zeer goede handel. 2e kwal. 50—54 48—51. 57—60. Esperanto als facultatief vak op de Lagere Scholen. Dezer dagen vergaderde het comité voor invoering van Esperanto als facultatief vak op de Lagere School. Aanwezig waren de heeren J. Lous (N.O.G.), J. M. Reijn- ders (lid van de St. Canisius Fed.), H. J. van Leeuwen (Nederlanda Protestanto), P. A. Schendeler (Nederlanda Katoliko), P. M. Mabesoone (La Estonto estas Nia), P. Krijt (Federatie van Arbeiders Espe rantisten), Alberda (Nijmeegsche Prop. Commissie). De overige leden hadden be richt van verhindering gezonden. De voorloopige secretaris las de ingeko men stukken voor, waaruit bleek, dat de vereeniging van Hoofden van Scholen geen zitting kon nemen in het comité, daar zij zich door het besluit van tiaar laatste ver gadering gebonden achtte. Op bedoelde vergadering was n.l. een voorstel ten gunste van Esperanto meteen kleine meerder heid verworpen. De Vereeniging van Chris telijke Onderwijzers berichtte, dat zij zich niet kon vereenigen met de in het rapport van de vergadering van 14 Juni genoemde verplichtend stelling van Esperanto voor de Kweekscholen. Bij de meerderheid der leden bestaat de meening, dat ook op de Kweekscholen het Esperanto slechts facul tatief dient te worden onderwezen. Het uitvoerend comité nam nota van deze uit spraak der vergadering van Christ. Onderw. De heer van Leeuwen is van meening, dat het comité verbreeding van basis voor zijn werk dient na te streven door zich in verbinding te stellen met de daarvoor in aanmerking komende personen en in stanties. De heer Schendeler zal reeds aanstonds stappen doen in die richting. Het geheele comité ziet het nut van deze handelwijze in. Besloten werd voorts, dat de vertegen woordigers van de vier Esperanto vereeni- gingen het uitvoerend comité zullen vor men. Het examen-comité zal in het vervolg vertegenwoordigd zijn door den heer P. Heilker te Hoofddorp. Besloten werd een request tot den Min. van Onderwijs te richten, waarvan de tekst aan alle aangeslotenen bij het comité zal worden ter kennis gebracht. In plaats van een Memorie van Toelichting zal het request vergezeld gaan van een propaganda- brochure voor Esperanto, terwijl een der leden van het comité den Minister mon deling zal inlichten, indien noodig. De brochure zal na verschijnen op groote schaal worden verspreid. Het correspondentie-adres van het comité is tot nader bericht, Veeteeltstraat 156, Amsterdam (O). BLIKSEM INGESLAGEN. Onder de gemeente Axel sloeg tijdens een kort doch hevig onweer de blik sem in een landbouwschuur van J. van Dees. De autobrandspuit was spoedig aanwezig en greep krachtig in, zoo dat de verdere gebouwen gespaard ble ven. De schuur met inhoud ging totaal verloren. Het vee werd gered. Tijdens het blusschen sloeg op verschillende andere plaatsen de bliksem in, doch zonder brand te veroorzaken. Verze kering dekt de schade. Een groote dorschmachine was echter niet verze kerd. DRUKTE BIJ PHILIPS. Naar wij van de zijde der Philip's fabrieken vernemen, wordt in verschil lende radio-fabricage-afdeelingen der Philips fabrieken met dubbele ploegen gewerkt en is het personeel weer met ongeveer vijfhonderd arbeiders uitge breid. In de gehouden vergadering van het college van commissarissen der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven werd mr. Aug. Philips te 's Gra- venhage tot president-commissaris be noemd. INBRAAK IN PASTORIE. Een der laatste nachten is ingebroken in de pastorie van de R.K. parochie te Oei feit. Door uitsnijding van een ruit kwamen de dieven in de bijkeuken. Verder is men klaarblijkelijk niet ge gaan, althans de deuren, die toegang geven tot de andere vertrekken en die op slof waren, zijn niet geforceerd. De dieven hebben eenig los geld, dat in een lade lag, meegenomen. GASBEDWELMING. In een woning aan de Runstraat te Amsterdam zijn een 79-jarige man en een 88-jarige vroiuwjdoor gas bewuste loos geraakt. De Wouw had een pen ning in den muntmeter gedaan, doch had nagelaten het gas aan te steken. De vrouw is door den G.G. en G.D., naarihiet O.L.V. Gasthuis en de man, na behandeling, weer naar zijn woning ver voerd^ HEI DRAMA FABER VAN RIEMS DIJKSTRAAT TE DEN HAAG. De behandeling voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Maandag a.s. zal voor het Gerechts hof te 's Hertogenbosch worden behan deld de strafzaak tegen den Haagschen marktkoopman M. B., die wegens dood slag op zijn echtgenoote R. S. in de echtelijke woning aan de Faber van Riemsdijkstraat te 's Gravenhage door het Haagsche Hof tot 5 jaar gevange nisstraf was veroordeeld, nadat de Rechtbank hem in eerste instantie we gens dood door schuld tot een half jaar gevangenisstraf had veroordeeld. O DOOR AUTOBUS OVERREDEN. De 16-jarige wielrijder Fr. v. Ras teren, te St. Oedenrode, slipte op den weg naar Eindhoven, onder genoemde gemeente, juist op het moment, dat een autobus passeerde. De jongen kwam onder de bus. Met zware in- en uitwen dige kneuzingenwerd hij naar het St. Odagesticht gebracht. Zijn toestand 'is levensgevaarlijk. OVERLEDEN. Het achtjarige zoontje van den land bouwer Van der G. te Esbeek, dat einde der vorige week door een vracnt- auto werd overreden, is aan de verwor dingen overleden. LADDER GEBROKEN. Door het breken van een ladder viel de 41-jarige A. v. T. te Tilburg, die eenige werkzaamheden aan een dakgoot verrichte, van een tamelijke hoogte op straat. De man bekwam ernstige ir- wendige kneuzingen en is in zeer zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. SLACHTOFFERS^VAN HET VER KEER. Op den Bredascheweg te Tilburg is de 42-jarige slagersknecht F. C. J. Adams uit Tilburg door een hem ach terop rijdende auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. De auto had een kalme vaart en stopte onmiddel.jk, zoodat de man niet overreden werd Met een ernstige hoofdwonde is de man naar het ziekenhuis gebracht, waar hij vannacht is overleden. Op den weg van Middelbeers naar Oirschot is de 50-jarige J. v. d. V. bij het oversteken van den weg door een motorfiets gegrepen. Het slachtoffer nad een gebroken been en klaagde over pijn in de borst. Kort na het ongeval is hij overleden. PAARLENCOLLIER VERMIST. De heer N. B., wonende aan den Badhuisweg 46 te Scheveningen, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paarlencollier, ter waarde van f20.000, welk collier in een (bijouteriedoosje was geborgen. De vermissing werd door den heer B. geconstateerd, terwijl hij eenige uren tevoren het kostbare kleinood nog in het doosje had zien liggen. Omtrent den dader tast de politie nog in het duister. Wel staat vast, dat van inbraak geen spoor aanwezig is. Het onderzoek gaat dan ook vooral in de richting van personen, die in de villa van den heer B., die zelf expert in juweelen is, „thuis" geacht kunnen wor den, althans daar zeer wel bekend moe ten zijn. Het collier bevat 70 rose paarlen. afloopend in grootte en zoodanig aan eengeregen, dat om den andere een groote een een kleine paarl volgen. Verder is het collier voorzien van een platina-veiligheidsketting. EEN FLINK POLITIEMAN. Dinsdagavond werd de dienstdoende agent van het posthuis Wippolder te Delft, opgebeld. Toen hij den hoorn van den haak nam, hoorde hij, dat aan den anderen kant plotseling de hoorn op den haak werd gegooid, hetgeen hem verdacht voorkwam. Bij navraag aan het telefoonkantoor bleek hij opge beld te zijn door de pastorie aan de Sim on straat. fij ging daar heen en vernam, dat een man getracht had den pastoor op te lichten voor geld. Toen deze de po litie opbelde probeerde de man te vluch ten. De geestelijke gooide den hoorn op het toestel en greep den man beet. Hoewel hij aanvankelijk steeds een vai- schen naam bleef opgeven, bleek hij tenslotte te zijn de 21-jarige V., die dezen zomer ook nog met de politie in aanraking is geweest wegens dief stal. Hij is in arrest gesteld. KLEINE STUMPERDS. Een vrouw, wier man haar had la ten zitten met vier kinderen van 11, (10, 8 jen 6 jaar, had deze in Doesburg Weten onder te brengen. D»e verzorgster bleek Zaterdagavond niet meer in staat de kinderen langer te houden en daar de moeder vermoedelijk te Arnhem was, werden de kinderen daarheen gebracht, waar zij ten politiebureele terecht kwa men en daar onderkomen voor den ko menden nacht kregen. Toevallig kwam de papa ook bij de politie om nacht verblijf en het wederzien van zijn kroos f was nu niet bepaald prettig. Daar de vrouw afwezig bleef en de kinderen toch een onderkomen moesten hebben, waar de vader ook niet kon helpen, werden er maatregelen getroffen, die tot gevolg hadden, dat het viertal in Vèlp een tehuis kreeg. GESTIKT. Te Eindhoven heeft het anderhalf-ja- rig dochtertje van den heer L„ dat aan de mazelen leed zich zoodanig in haar bedje omgewoeld, dat het den verstikkingsdood gestorven is. VERDR ONKEhL°" Te Lisse is het 2-jarig zoontje van Kersbergen te water geraakt en ver dronken. BRAND. Te Chaam brandde de kapitale boer derij van den landbouwer P. tot den grond af. Alles ging verloren. Drie paarden, twee koeien en een varken vonden den dood in de vlammen. Jfienwjblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9