Tweede Blad No. 5065 Woensdag 22 Ocioher voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HOOFDPIJN Plaatselijk Nieuws Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Landbouwriibriek. FOSTER'S MAAGPILLEN BEHOORENDE BIJ HET is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. Alom aangeprezen. f0.65 per flacon. De komende Zendingsweek. 2—9 NOVEMBER 1930. Spoedige organisatie is noodig. Het Zendingsbureau te Oegstgeest deelt mede, dat het aantal bestellingen voor Manifesten en Offerzakjes, welke in de van 29 November a.s. te hou den Zendingsweek gebruikt zullen wor den, nog niet beantwoordt aan de ver wachtingen. Twee oorzaken kunnen aanleiding zijn: a. Men is met het vaststellen van het benoodigde aantal nog niet gereed of verzuimde het aan tal te bestellen, b. Men besloot nog niet tot deelname aan de Zendingsweek. In beide gevallen verdient het aan beveling spoed te betrachten. Waar om nog langer met de inzending van de bestelling gewacht? Men schept daarmee slechts moeilijkheden voorden drukker en voor het Zendingsbureau, dat gaarne tijdig alle bestellingen af levert. Aan de besluiteloozen één vraag: Waarom zoudt Gij Uzelf, Uw gemeen ten, de bevolking van Oost- en West- lndic een rijken zegen onthouden? Dit jaar doen immers alle gemeenten in ons land mee? Voor aanvragen en inlichtingen wen de men zich tot het Zendingsbureau te Oegstgeest. Varkens fokken. Het varken wordt in den laatsten tijd ook in het Land van Altena nog veei gefokt. Enkele hebben zich meer speciaal op de fokkerij er van toege legd en fokken dus voor den handel, anderen houden ze voor eigen provisie en leveren nu en dan een exemplaar aan den opkooper. Sommige landbouwers zagen vroeger met zekere minachting neer op den bor- steligen viervoeter. Nee! Dan paard en koe. Dit zijn de huisdieren bij uitne mendheid. Wat zou de fokkerij van varkens nu opleveren! Thans echter zijn de meeningen gewijzigd en is de vraag naar vette varkens nog steeds aan de ordie van den dag. Niet iedere landbouwer echter kan zich direct op de fokkerij gaan toeleg gen. Om n.l. de fokkerij loonend te doen zijn en goede soorten te kweeken, moeten de dieren ook goed worden verzorgd. De inrichting der hokken speelt hier eveneens een rol. Zijn ze goed gereinigd en doelmatig ingericht? Hier komt tevens aan de orde de aard Van 't voedsel. Is er veel afval bij? Sommige fokkers leggen zich alleen toe op den teelt van biggen. En die hebben den laatsten tijd goede zaken gemaakt. Anderen fokken voor de export en voorlichting op dit terrein heeft hen doen zien, dat de export niet vraagt de scherpruggen, daar deze te iaat voor den slacht zijn geschikt. Tegen Ihet fokken van deze dieren behoeft men nu niet meer zoo hard te ageeren, want ze komen iraar zelden hier voor. Vooral de boer, die op de zandgronden zich ijverig op de fokkerij toelegde, heeft dit genoegzaam onder vonden. Daarna legden ze zich toe op de export naar Engeland. Er had dus een typenwijziging plaats gevonden. Op zichzelf niet zoo erg moeilijk. Hetver- eischt natuurlijk het aankoopen van een ander type beer en een zeug van de zelfde soort en in betrekkelijk korten tijd is de wijziging tot stand gekomen, mede in verband me"t het feit, dat bei de dieren voor voortplanting op jon gen leetijd geschikt zijn. Ook mag hier genoemd, dat de zeugen slechts een korten tijd drachtig zijn. Voelen de fokkers in eigen beurs, dat de teelt der „ouderwetsche" soort te weinig financieel resultaat levert, dan zijn ze in verband met de geringe aanschaf- fingskosten van een paar nieuwe soor- ten-ouders, spoedig voor het „nieuwe" gewonnen. Fokken van nieuwe raskoei en b.v. zou voor een deel stuiten op hoogere prijzen voor aankoop. De Regeering van ons land heeft zich ook niet onbetuigd gelaten. Om de fokkerij van nieuwe rassen aan te moe digen heeft ze subsidie's geschonken, o.a. aan de ons meer bekende Noord- brabantsche Maatschappij van Land bouw, terwijl eveneens particulieren steunden. Stamboeken verschenen en Foksta- tions werden gesticht, en tal van var- kensfokvereenigk *en waar^g§ ook in 't Land van Altena, we^ln opgericht. Natuurlijk zijn de bieren over het algemeen tamelijk goed er voor te vin den om de bakens op dit gebied te verzetten. Hiermede is echter niet be weerd, dat nu alle varkens, die gefokt worden, volmaakt aan de ideale eischen voldoen. DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. Dezer dagen nadert een schakel in het verkeer naar het Zuiden haar voltooi- in, n.l. een der drie ijzeren vakwerk- bruggen voor gewoon verkeer, bestemd voor de overbrugging van de Bergsche Maas bij Keizersveer in de nabijheid van Geertruidenberg. Elk der drie spanningen van deze brug heeft £ten lengte van 90 meter, hart op hart der opleggingen en een afstand der hoofdliggers van 10.40 M., terwijl de totale breedte met detrottoirs, welke buiten de hoofdliggers uitsteken wl5.50 M. bedraagt, waarvan 8i/2 M. riidek binnen de hoofdleggers en 2 M. trottoir aan beide zijde er buiten. Het gewicht van elke brug, zonder beton- dek, bedraagt circa 930.000 K.G. De on derkant der middelste spanning zal op circa 10.20 M. boven N.A.P. komen te liggen, terwijl de hoogte der hoofd liggers 13.50 M. bedraagt, zoodat het hoogste punt 23.70 M. boven N.A.P. komt te liggen. Bij den bouw van deze bogen is er op gerekend, dat de bruggen geheel gemonteerd zullen vervoerd worden. Van het terrein der firma Penn en Bauduin te Dordrecht, waar de brug gen afgebouwd worden, gelegen bij de splitsing van Dordtsche Kil en Oude Maas, is slechts één weg naar de plaats van bestemming mogelijk, n.l. via Dordt sche Kil, Hollandsch Diep, Amer,, en Bergsche Maas naar Keizersveer. Op dezen weg doet zich echter een niet onbelangrijke hindernis voor n.l. de draaibrug en de groote brug met veer tien spanningen aan den Moerdijk, wel ke een doorvaart-wijdte heeft aan beide zijden van den pijler der draaibrug, ongeveer gelijk aan de totale breedte van de te vervoeren brug. De brug zal op de groote hoogte, waarop zij te Keizersveer zal komen te liggen, ver voerd worden. Hierdoor wordt het te vens mogelijk de draaibrug bij den Moerdijk te passeeren. De brug zal daartoe geplaatst worden op twee ele- vatorbakken, waarop ijzeren hulpcon structies in pootvorm zijn aangebracht, terwijl de bakken zoover uit elkaar geplaatst worden, dat over de geopende draaibrug heen gevaren kan worden met gebruikmaking van de beide door- vaartopeningen. Dit ver uit elkaar plaat sen van de bakken heeft bovendien het bijzondere voordeel, dat het geheel niettegenstaande de groote hoogte zeer stabiel wordt en dus de veiligheid van het vervoer wordt bevorderd. Het plaatsen van de brug op de bak ken kan wegens het groote gewicht der brug niet met drijvende hijschblokken geschieden. Het geschiedt nu op de na volgende wijze. In de rivier zijn twee steigers gebouwd waarop zware draag- balken rusten, waarover de brug met behulp van hydraulische vijzels voor- geschoven wordt, tot zij boven de rivier ligt, waarna de bakken onder de brug kunnen varen. Het omhoog brengen der bruggen geschiedt met behulp van de getijde beweging van eb en vloed in combinatie met het vol en leegpompen der bakken. Na aankomst te Keizersveer zal de brug bij hoog water boven de pijlers varen om daarna bij zakkende water op de opleggingen te worden geplaatst. Het vervoer zal geschieden door de n.v. de Wifs Berging- en Transportbe drijf te Rotterdam, die indertijd ook de brug over de Eendracht naar het eilana Tholen heeft vervoerd. De brug, die ontworpen is door het Bruggenbureau van den Rijkswaterstaat, wordt in samenwerking gemaakt door de n.v. Pletterij v.h. L. J. Enthoven Cie. te Delft, n.v. Kloos Zonen's Constructiewerkplaatsen te Kinderdijk en de fa. Penn Baduin te Dordrecht, welke elk een deel van de ijzercon structie vervaardigen; de eerstgenoemde treedt als hoofdaannemer op. De montage, het heffen en op de bak ken brengen geschiedt door de firma Penn Baduin, die ook het plan voor het vervoer ontwierp. De eerste brug, welke nu voor het vervoer gereed li^, is binnen 3 maanden gemonteerd. De brug bij den Moerdijk kan alleen bij hoog water gepasseerd worden, er moeten zelfs dan nog een seinpaal en een gedeelte van het brugwachtershuis- afgebroken worden. Het transport in zijn geheel is voor meer dan een millioen verzekerd. Als de weersomstandigheden het toe laten, bestaat de mogelijkheid,, dat de brug Zaterdag 25 October van het ter rein der firma Penn Baduin zal ver trekken, des Zondagsmorgens zeer vroeg, over de openstaande Moerdijk- brug zal varen, om vervolgens 's Maan dags op de pijlers te worden geplaatst. j|c Vorige week heeft de Wii's bergrngs- en transportbedrijf alhier, welke fa. is belast met het transport van de te Dor drecht gebouwde brug voor Keizers veer, het gevaarte één meter omhoog gebracht. Bij laag water zijn twee met 1 waterbalast gevulde bakken onder de brug geschoven. Toen de vloed door kwam heeft de pompboot Stormvogel het water uitgepompt. De brug is toen rustende op de bakken, een meter om hoog gekomen. Het werk is vlot ver- loopen. In den loop van de week wordt de brug nog 3 meter hooger op de bakken gebracht. Zaterdag wordt zij, zooals is gemeld, naar het Hollands DLp gebracht en den volgenden dag zal zij over het draaibare gedeelte van de Moerdijkbrug geschoven worden. N.R.Ct. CAPELLE. Naar men ons mededeelt zal er binnenkort een vergadering in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier worden gehouden, om te komen tot oprichting eener Chr. Historische Kies- vereen. en met de a.s. gemeenteraads verkiezing met een eigen lijst, los van de Geref. Staatspartij en los van de Anti Revolutieonnaire partij uit te ko men. Hieraan bestaat reeds jaren groo te behoefte en voor de toekomst is het een gebiedende eisch, dat de Chr. Hist. Partij in Sprang-Capelle zelfstan dig optreedt en mannen in den nieuwen gemeenteraad tracht te krijgen, die door hun zellfstandig optreden, de belangen van de Chr. Hist, kiezers voor hen behartigen. Dit zal vooral de Ned. Herv. gemeenten alhier en te Sprang ten goe de komen. Er zullen stappen worden gedaan, om het Tweede Kamerlid Krij ger dien avond als spreker te laten op treden. DRUNEN. Veiling 16 October. Lemoen appelen 4144 ct., id. 11 26 -29 ct.; id. Ill 1417 ct.; Sterap pelen 39-43 ct.; id. II 27—35 ct.; id. Ill 1619 ct.; Goudreinetten 3644 ct.: id. II 20 33 ct.; id. I1J 12—18 ct.; Belles Fleurs 30—39 ct.; id. II 18—27 ct.; Ossekop 2434 ct.; id. 11 1520 ct.; Notarisapp. 3337 ct.; id. 11 23 26 ct.; Loddington 3638 ct.; Pip peling 2830 ct.; Juinapp. 2632 ct. Groningerkroon 2536 ct.; Oranjerei- netten 2729 ct.; Koning'sapp. 2426 ct.; id. II 2021 ct.; Dirkapp. 2028 ct.; Bismarck 2837 ct.; Koekapp. 30 —32 ct.; Lane Prince Alb 2026 ct. Reine d'Or 2022 ct; Campagne zoet 1529 ct.; B. Fleurs zoet 1221 ct.; Huismanszoet 1618 ct.; Geelzoet 10 16 ct.; Kaneelzoet 1519 ct.; Beurre Clairgeau 1633 ct.; Williams 2538 ct; id. II 1623 ct.; Nov. Poit. 16 29 ct; Zwijndr. Wijnp. 1922 ct.; Maagdeperen 1721 ct.; Jodeperen 16 21 t.; Div. Handperen 1931 ct.; Spekperen 1415 ct.; Brederode 1622 ct.; id. II 1015 ct.; Gieser Wildeman 1018 ct.; Kleiperen 915 ct; ljsbou- ten 1017 ct.; St. Remie 816 ct.; Pondsperen 1018 ct.; Druiven 60 66 ct.; Snijboonen 4555 ct.; Wage naars 3540 ct.; Rentegevers 3342 ct.Princesseb. 2050 ct.; Rattekeutels 1631 ct.; Stamboon 1226 ct.; To maten 1834 ct.; Juin 28 ct; Schor seneren 1014 ct; Spruitjes 2033 ct; id. II 818 ct.; Mispels 1012 ct; Wortelen li/22 ct.; id. wit 12 ct.; alles per k.g. Bloemkool 1017 ct.; id. II 29 ct; Savoiek 2—12 ct.; R. kool 16 ct; W. kool 2—13 ct.; Chin kool 2—3 ct.; Andijvie 2i/2 ct.; Sla 2 ct.; Meloenen II 4—10 ct.; Ramenas 23 ct; Nooten y21 ct.; alles per stuk. Peen 2—3 ct.; Kroten 2i/24 ct.; Snij- selderij 1 1 Va ct.; Knolselderij 526 ct.; Preij 3—23 ct.; alles per bos. LAND VAN ALTENA. De geschiedenis leert, dat het al gemeen tot voedsel gebruiken van den aardappel op veel tegenstand heeft ge stuit. En dat met name in Frankrijk b.v. het heel wat moeite gekost heeft, voor de voedzame knollen algemeen werden gegeten, leder kent ook de list van den Franschen minister Parmen- tier, die om het invoeren van den aard appel als volksvoedsel de knollen op een afgeschoten terrein met bordje, I waarop vermeld, dat verboden was de planten te rooien. Zooals immer lokt een verbod overtreding uit. Er wer- den aardappelen gestolen en de smaak was zoo heerlijk, dat al vrij spoedig de aardappelen op de tafels der mees te huizen verschenen. In dezen tijd zijn duizenden H.A. met deze plant begroeid en millioenen H.L. worden verbouwd èn voor de consump tie èn voor de industrie. Geen wonder, dat de voorlichters op land- en tuin bouwgebied veel aandacht aan den aard appel schenken. Men verneemt dan ook wel de klacht, dat de andere gewassen, de suikerbieten yin de granen, bij be-* handeling weieens te karig worden be deeld. Toch kunnen we iets van de groote interresse voor voorlichting omtrent aardappelteelt verstaan, wanneer we na gaan de enorme massa mudden, die vau dit artikel worden omgezet. Een cijferaar heeft een berekening gemaakt en gezegd, dat wanneer alle aardappe len werden opgestapeld öp een basis van een H.A., de toren hierop gesteld, een hoogte zou bereiken van 600 M. Voorwaar e;en hoeveelheid! We kun nen hier niet narekenen, en dat behoeft ook niet! Op enkele H.L. komt het niet aan. Het is dan ook alleen de bedoeling een indruk te geven van de massale productie. Ons land heeft dus genoeg voor zich om in de behoeften te voor zien. Ja, het kan genoeg uitvoeren naar de andere deelen der aarde. Ik denk, dat geen enkele product kan aangewe zen worden, genomen dan normale ja ren, dat de exportcijfers zoo hoog zijn, als die der aardappelen. Maar in de laatste jaren hebben dan ook de voor lichters alle pogingen in 't werk gesteld om den teelt te perfectionneeren. Alle factoren gunstig voor den verbouw zijn bestudeerd, als daar zijn de besmette lijke ziekten, die helaas in deze maan den de aardappelakkers in 't Land van Altena zoo zeer teisterden, doelmatige bewerking van den cultuurgrond, de meest verstandige bemesting, het op bergen, bewaren, verzorgen der poters voor 't volgend seizoen. Al deze dingen zijn door de deskundigen grondig in 1 onderzoek genomen en van het door hen verspreide licht moet de landbou wer een dankbaar gebruik maken en eventueel niet vasthouden aan verkeer de conservatieve meeningen op dit ter rein, overgeërfd van de „voorvaderen", WAALWIJK. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree Bossaerts, alhier gehouden publieke aanbesteding voor de uitbreiding der schoenfabriek der firma Antoon Bergmans, alhier. Ingeschreven werd als volgt: P. Lodewikus, Raamsdonksveer f 5172 C. Timmermans, Sprang f4893 W. Sprang van der Hammen, Waalwijk f4749 H. Boot, alhier f4565 J. van der Meijs, alhier f4498 Zw. Treffers Zn., alhier f4488 1M. Wijnands, alhier f4495 H. M. Kramer, alhier f4480 J. Kooien, alhier f4320 Gebrs. v. Willigenburg, Sprang f4297 W. van Heesch, alhier f4287, Wed. A. Aarts Zn. alhier f4195 P. A. Kramer, Genderen f3847. Gegund aan den laagsten inschrijver. BOSSCHE RECHTBANK. Door de firma Teunis Wijnbelt te Woudrichem werd telkens paling ver mist. Er moest eindelijk eens iets wor den gedaan om er achter te komen wie de dure paling daar kwam stelen. En in den nacht toen een rijksveldwachter dicht bij de paling had post gevat, kwam stil een bootje langs de rivier, recht op de paling af en daar werd de begeerde buit in een schepnetje op gehaald. Verdachten D. B. en W. B. te Gorin- chem bleven ontkennen paling te heb ben ontvreemd. Ze waren er ingevlo gen! Ze hadden met personeel van de firma Wijnbelt afgesproken, dat ze daar paling zouden komen koopen. In den nacht? Ja, 't was toch zóó en niet anders. Maar toen ze met de boot ter plaatse kwamen zagen ze geen personeel maar wel.... den rijksveldwachter! Ja, toen ben je er werkelijk ingevlo gen, aldus de president. Maar de rijksveldwachter had ook beslist het schepnet zien uitwerpen: en ophalen en hij bevestigde nog eens dat hij „de scheppende beweging^ goed had gezien daar in den nacht op de rivier. De eisch tegen ieder der verdachten luidde 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 30 October. I Bossche Crt. 1 WIJK EN AALBURG. Ondertrouwd: M. A. van Dalen 41 j. en M'. v. d. Pol 23 j.; A. v. d. Poi 27 j.ei n A. Verzijl 26 j. Overleden.: A. van Andel 79 j., wed. van J. Roza; Adr. Honings 53 'j., echtgen. v. A. Bouman; Ant. Mans 64 j., echtgen. van J. v. Wijk; Maria Joh, v. Tilburg 53 j.; G. de Waal 58 j. echtgen. van G. Garstman; D. Sluimers 57 j.; Joh. Bouman 28 j., echtgen. van G. Roelands; M. A. van Wijk 1 d.; F, Roeland 38 j. DE; LANDBOUWTELLING 1930. Gaven we de vorige week een over zicht van de beteekenis van de tuin derij in ons land aan de hand van de voorloopige gegevens van de land bouwtelling welke dit jaar in ons land gehouden is, thans willen we eens nagaan welke gegevens ons voor den landbouw van gewicht voorko men. 4. Onder het stijgen volgde Rob eerst de kust- lijD, toen wendde bij het stuur en vloog zeewaarts. Terwijl hij dit deed, viel het linkerwiel, dat niet al te stevig bevestigd was en zich onder de be weging ongemerkt steeds meer losgewerkt had, kletterend naar beneden. 5. Rob merkte hiervan niets. Daar hij wist, dat hij een groote hoeveelheid benzine in de tank had, vloog hij steeds verder zeewaarts. Na lange tijd kreeg hij een klein, schoenvormig eiland in 't gezicht, waar hij naar toe stuurde. Een gol vende lijn van steile rotsen omsloot een klein woud en een strook zandig strand. Rob keerde zich om en beduidde ouwe Daan, dat hij van plan was, op het eiland te landen. 6, Daan knikte en het volgende oogenblik zwaaide het vaartuig naar beneden. De wind floot onderwijl om hun ooren, en de ruwe toppen van de rotsen, die het eiland gedeeltelijk om ringden, schenen zich op te heöen, om hen te ontmoeten. Rob zette recht koers naar de breede strook vlakke zandgrond, die de wildernis van de zee scheidde en waarop hij van plan was, te landen. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5