De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. Aanbieding gemeentebegrooting 1931, De raad zal Maandagavond even bij eenkomen om deze begrooting te on derzoeken. VOOR DE HUISVROUW. En dan bekijken we allereerst de rubriek paarden eens. In 1910 wa ren in ons Land ruim 327.000 paar den, in 1921 ruim 363.000 en in 1930 bijna 297.000. Die getallen spreken van een tragedie, welke zich in de wereld der paardenfokkers heeft af gespeeld. In de naoorlogsjaren toch was een groote vraag naar paarden en vooral naar goede fokpaarden. Er werden toen goede prijzen gemaakt met als gevolg, dat de paardenstapel aanzienlijk werd uitgebreid. Maar daarop kwam de terugslag. Het waar- delooze Duitsche papier maakte een handel met dat land onmogelijk. De goedkoope Belgische franken maak te een concurentie met dat land uit gesloten, de groote malaise die daar op volgde en waarin we nog midden in zitten, maakte het geld schaarsch bij diegenen, die paarden moesten koopen en dat alles heeft tot gevolg gehad dat al die fokkers, wier be drijf niet op een uiterst solide basis was gebouwd, genoodzaakt waren de fokkerij er aan te geven. Wat we dan op het oogenblik aan fokkers in ons land hebben, die mogen we rekenen tot de zeer goede, die thans in hoofd zaak ons eigen land van het noodige goede materiaal voorzien. Alleen de g'roote winsten van enkele jaren te rug zijn verdwenen. Met de rundveestapel is het heel anders gegaan. Telde ons land toch in 191 o ruim 2 millioen runderen en was dit getal in 1921 slechts met enkele duizendtallen vermeerderd, in 1930 was de rundveestapel groot 2352000 stuks. Deze toont dus nog geen achteruitgang. En ook dat kun nen we verklaren uit de slechte eco nomische tijden, welke we thans door maken. De rundveehouderij, hetzij dit melkerii dan wel mesterij is, is de laatste jaren heel wat beter, dan de akkerbouw. En zoo is het niet te vérwonderen, dat heel wat akkerbou wers er toe overgaan, wat meer vee aan te schaffen, wat meer land in wei om te léggen, waardoor ze ook min der loon hebben uit te betalen, ter wijl bovendiende lage prijzen van het veevoeder mede een prikkel zijn om het mesten van vee uit te breiden. Het aantal schapen is afnemende. Dit feit is al verscheidene jaren be kend. Maar dat vooral het aantal hei- deschapen zoozeer zou zijn terug ge- loopen, als ons nu de officieele cij fers leeren, had waarschijnlijk nie mand kunnen denken. Het aantal hei- deschapen bedroeg in 1910 bijna* .,114.000 in 1921 bijna 65.000 en in 1930 bijna 17.000. Waar is nu het beeld van de uitgestrekte heide, waar de scheper met zijn ,,witgewoide kud de" den heelen dag: verblijf houdt om des avonds in tevreden stemming, om dat zijn heide toch zoo rijk is, te rug te keeren naar huis, waar elk schaap zijn eigen kooi opzoekt Leeg zijn de schaapskooien en de scheper is een legendarisch figuur ge worden, welke alleen nog in de schoolboekjes zal blijven voortleven. Dat het met de heideschapen dien kant uit moest was te voorzien. De schapen zelf waren van niet al te bes te kwaliteit, terwijl door de voort gaande ontginning der heide er voor hen geen plaats meer overbleef. Daar bij had de boer de schapen, die hij vroeger in hoofdzaak voor de mest gebruikte niet meer noodig sinds hij het gebruik1 van kunstmest leerde kennen. Maar dat ook de andere schapen in aantal zijn verminderd doet wel wat vreemd aan. Immers er is juist in de laatste jaren zooveel moei te gedaan, om het Texelsche schaap te verbeteren en men is daarin ook aardig goed geslaagd. Zoo zelfs, dat dit schaap in het buitenland eenige vermaardheid heeft verkregen. Toch is de schapenteelt achteruit gegaan. Zou dit misschien ook al een gevolg zijn van het verbod van den invoer van versch vleesch in Engeland, die toch onze grootste afnemer was van schapenvleesch De „koe van den arbeider", de igéit, schijnt zich ook niet meer in die belangstelling te mogen verheu gen als een jaar of 10 terug. Door heel het land heen is het aantal gei ten buitengewoon sterk afgenomen. Waren in 1921 ruim 272.000 gei ten in ons land, in 1930 telde men er slechts bijna 131.000. Met meer dan de helft is dit aantal dus afgenomen. Daar moet wel een oorzaak voor zijn. Maar welke De verschillende stam boeken zullen zich daarover te be raden hebben. Het is een ongezon de toestand wanneer de arbeider geen belangstelling meer toont in de geit. In een slotartikeltje willen wehet een en ander mededeelen over het pluimvee en kleinvee. Vervolg Raadsverslag f HEDIKHUIZEN. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot het aangaan ee- ner geldleening ten behoeve van de electrificatie van Hedikhuizen en Lut- telherpt. De Voorzitter wenscht naar aanlei ding van deze goedkeuring de af- deeling HedikhuizenLutterherpt ge luk, spr. verblijdt zich in 't feit dat hij heeft kunnen meewerken, de electri ficatie van dat gedeelte der gemeente tot stand te brengen, want het is ze ker dat electriciteit behalve genot en gemak voor de ingezetenen, vooruit gang voor de gemeente beteekent. De raad heeft thans het besluit te WATER, WATER, OVERAL. Op vele plaatsen in het land is het water tot onrust barende hoogte gestegen, zoodat tal van overstroomingen plaats hebben. Een kijkje in de omgeving van Eindhoven, dat eenig idee geeft van de eindelooze water vlakten waarin triest en eentonig de lichtmasten van de P.N.E.M. weerkaatsen. nemen of zal worden ingegaan op plan I oif wel plan 2 van de P.N. E.M. Voor plan een is noodig een geldleening van rond f 13000.voor plan 2 een van f 16500. Bij het 2de plan is de garantie voor stroomafna- me iets minder, doch dit weegt naar het oordeel van B. en W. en deskun digen niet op, tegen het f(eit dat f35°o.meer geleend moet worden en de gemeente gedurende 20 jaar met de rente wordt belast, vooral waar uitzicht bestaat, dat reeds spoe dig de garantie van plan I zal worden bereikt. B. en W. stellen dan ook voor plan 2 te nemen, wordt heden een besluit genomen, dan zal spr. zich morgen ochtend direct met de P.N.E.M. in verbinding stellen en zal deze naar zij heeft beloofd terstond met de werkzaamheden beginnen, aan den dijk, omdat na 1 November niet meer in den dijk mag worden gegraven. De heer Dobbelsteen zegt, dat hij zich na de uiteenzetting van den Voorzitter heel goed met het voorstel van B. en W. kan vereenigen, oor spronkelijk achtte spr. de garantie voor een afname van 2800 K.W. wel wat hoog, nu daar de straatverlichting ook in valt en woningen worden aan gesloten, die oorspronkelijk niet zijn meegerekend, acht spr. dit geen be zwaar meer. De heer v. Hemert acht een getal van 17 lantaarns voor de straatver lichting voor HedikhuizenLuttel- herpt wel wat weinig. De Voorzitter noemt het geen be zwaar, als het noodig blijkt, dat er een paar bij geplaatst moeten worden, dat zulks aan gebeurt. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten op het eerste plan van de P.N.E.M. in te gaan. Van eenige bewoners die aan den weg naar Heusden wonen is het ver zoek ingekomen ook hen aan te slui ten aan het electrisch net, de namen dezer bewoners zijn Stoffels, Piron, v. Ooijen en v. Dal. De Voorzitter deelt mede, dat hij zich naar aanleiding van dit verzoek terstond tot de P.N.E.M. heeft ge wend en deze vraagt voor aansluiting f6000.als men aanneemt dat men van ieder der 4 aangeslotenen f 10 zou kunnen verdienen per jaar, be grijpt men dat er niets van kan ko men. De heer Winkel meent, dat de kos ten van aansluiting toch nooit zoo veel kunnen bedragen, van den hand wijzer af is het toch slechts een eindje. De Secretaris licht toe dat voor deze aansluiting het geheele net ver zwaard zou moeten worden, vandaar de hooge kosten. De Voorzitter zou gaarne indien ee- nigzins mogelijk, op het verzoek wil len ingaan. Ook de leden van den raad zijn van dit gevoelen. De heer v. Hemert acht aanleg van belang, omdat te voorzien is, dat aan den weg in de toekomst meer huizen zullen worden gebouwd. Besloten wordt over dit verzoek nogeens overleg te plegen met de di rectie van de P.N.E.M. Verzoek van het hoofd der school te Hedikhuizen, om in zijn woning electrisch licht aan te leggen en ver der eenige verbeteringen aan te bren gen, p.a. aan de WC. De heer v. Hemert heeft eens een kijkje genomen en het is spr. opge vallen dat de woning zeer slechts is gebouwd. De heer Dobbelsteen zou het huis en ook dat te Haarsteeg verknopen, de gemeente is dan van een last be vrijd, er zal meent spr. best iemand zijn die het wil koopen. De heer v. d. Water zegt, dat hij vroeger al eens heeft voorgesteld de huizen te verknopen, de raad is er toen evenwel niet op ingegaan. De heer Dobbelsteen merkt op, dat het huis vroeger aan het kerkbestuur te koop is aangeboden voor f 4000. men wilde *toen evenwel niet op dit bod ingaan. Als het publiek komt, meent spr. dat het dan wel meer zal opbrengen. Met algemeene stemmen wordt be sloten, electrisch licht in het school huis te Hedikhuizen te doen aanleg gen, naar de verdere gebreken zal een onderzoek worden ingesteld. Op verzoek van het kerkbestuur rat worüt besloten ook licht aan te doen leggen in de school. Dit zaï worden opgedragen aan Boelen voor de som van f 55. Circulaire van Ged. Staten over jaarwedde herziening van Burgemee ster, Secretaris en Gemeente-ontvan ger. "Wordt besloten aan te houden tot de volgende vergadering. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1929. Wordt vastgesteld met algemeene stemmen in ontvangst voor den ge wonen dienst op f 39456.42, uitgaaf f38256.76 batig saldo f 1199.66. Ka pitaal dienst ontvangst fi 4173.4o1/2, uitgaaf f 141 53.65 batig saldo f 319.75. De rekening van het G.E.B. met een netto winst van f532.41. De heer Dobbelsteen dringt er op aan dat in het vervolg de leverantie's der gemeenten worden opgedragen, aan de goedkoopste adressen en een firma niet het monopolie heeft. Wat het electriciteitsbedrijf betreft, zag spr. gaarne dat de electriciteitscom- missie wat meer vergaderde, verschil lende zaken konden dan in orde wor den gebracht. De Voorzitter verklaart het geheel met den heer Dobbelsteen eens te zijn, zijnerzijds zal hij dan ook gaar ne medewerken om aan de door den heer Dobbelsteen gemaakte opmer kingen te gernoet te komen. Spr. ves tigt ook de aandacht op de lijst van oninbare posten. Ged. Staten drin gen aan, het achterstallige te doen innen en anders af te schrijven. Deze lijst zal in de geheime ver gadering verder worden behandeld. Begrooting 1931 Voor een onderzoek worden aan gewezen de heeren Dobbelsteen, v. Hemert en v. Heeswijk. De heer Dobbelsteen zegt, dat uit de cijfers der begrooting blijkt dat de geruchten die in de gemeente de ron de hebben gedaan, als zou de electri ficatie van HedikhuizenLutterherpt voor de gemeente een grooten strop beteekenen en verhooging van belas ting1 met zich brengen op onwaar heid berust en totaal uit de lucht is gegrepen. Arbeiders met een paar kinderen vallen het volgend jaar ge heel buiten de belasting, die dit jaar wat hooger is, omdat Ged. St. niet wilden goedkeuren, dat de mindere opbrengst der verpachtingen op de volgende jaren werd geschoven. Waarom worden dan dergelijke on ware praatjes de wereld ingestuurd Verpachtingen bouw- en weilanden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het gevoelen van den raad willen ver nemen op welke wijze de verpach tingen zullen worden gehouden bij afmijnen of bij opbod. Hierover ont spint zich een langdurige discussie, waaruit blijkt dat men het bouw land eenparig op de oude conditie's n.l. bij opbod wil verpachten en wel voor het tijdvak van 3 jaar, met twee jaar verplicht mesten. Over de weilanden loopen de meeningen uit een. Wethouder Winkel is er voor pok dit bij opbod te verpachten, de an dere heeren voelen meer voor afmij nen, zoodat daartoe wordt besloten. De heer v. d. Water zou in de Bernsche hoeve willen reserveeren, opdat de gemeente indien dit noodig is, gelegenheid heeft werkloozen te werk te stellen. De Secretaris merkt op, dat in het pachtcontract een bepaling is opge nomen, waarbij de perceelen 118 worden gereserveerd, en onder ge noemde voorwaarde worden ver pacht. Wethouder Winkel wijst op de slo ten langs de landerijen, hij zou die van gemeentewege doen graven. De andere heeren zouden in het pacht contract willen vastleggen, dat de pachters daarvoor hebben te zor gen omdat dit veel voordeeliger uit zal komen. Besloten wordt in het contract een dergelijke bepaling op te nemen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad over gaat in geheime zitting. Vergadering van den Raad der ge meente VEEN, op Vrijdag 17 Oc tober, des v.m. half elf. Voorzitter: Wethouder Schreuders. Alle leden zijn tegenwoordig. De Burgemeester is wegens onge steldheid afwezig. De Secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd wor den vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het gemeentebestuur in opdracht van den raad de provinciale Griffie heeft op gebeld en den Griffier persoonlijk heeft gevraagd, om naar aanleiding van den brief van Ged. St., een onderhoud te mogen hebben met Z.Ex. den Com missaris. De Griffier had evenwel lie ver, dat een schrijven werd gericht aan Ged. St., omdat met dit schrijven het geheele college en met mondeling slechts 1 of hoogstens 2 personen worden be reikt. Hierop is een schrijven gezonden, waarop evenwel tot heden geen ant woord terug is ontvangen. De heer Smits meent, dat men een audiëntie had moeten aanvragen zon der meer, men had niet behoeven te zeggen waarover men wilde spreken. Het zal anders met deze zaak net gaan als met de school, als B. en W. wat actiever waren geweest had de school er al gestaan. De heer Jiskoot merkt op, dat als men zonder voorafgaande aanvraag naar Den Bosch gaat, men dan juist het gevaar loopt, slechts een ambtenaar te spreken te krijgen, waarvoor de heer Smits in de vorige vergadering juist waarschuwde. De Voorzitter zegt, dat als de Grif fier vraagt, waarover men wenscht te spreken, het dan niet aangaat om te zeggen, daar heb je niet mede te ma ken als men zoo te werk wil gaan, dan moeten andere heeren het maar doen, maar spr. wil dat niet, men is toch aitijd verplicht ondergeschiktheid te too- ncn. Dc heer Smits vraagt of hij het schrij ven, dat aan Ged. St. is gericht, ook mag zien. De Voorzitter antwoordt toestem men. Het schrijven is evenwel niet ge schikt om in een openbare vergadering voorgelezen te worden, dadelijk in de geheime vergadering die na de open bare volgt, kan dit wel geschieden. Ingekomen stukken: Koninkl. Besluit van 19 September, waarbij goedkeuring aan de door den raad vastgestelde verordening tot hef fing van opcenten op de vermogens belasting, tot classificatie van de ge meente voor de fondsbelasting en per- soneele belasting wordt gehecht. Bericht van Ged. St., dat zij hunne beslissing inzake het raadsbesluit tot aankoop grond voor den bouw der openbare school verdagen. De heer v. d. Pol adviseert den heer Smits naar den Commissaris te gaan, anders duurt het nog langer. De heer Smits merkt op, dat als B. en W. flinker waren opgetreden, reeds lang een eind aan de kwestie was geweest, de heer v. d. Pol treft even wel dit verwijt niet, omdat zijn familie omstandigheden van dien aard waren, dat hij geen aandacht kon schenken aan andere zaken. De verschillende stukken worden hier. op voor kennisgeving aangenomen. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 36574.08. De heer v. Andel maakt bezwaar, dat deze vergadering 's morgens is belegd. Ook de heer Smits geeft hierover zijn misnoegen te kennen. Spr. had gedacht, dat deze vergadering 's morgens was belegd, met het oog op den Burge meester, dat deze zoover hersteld zou zijn, dat hij zelf de vergadering we der leidde. Was dit zoo, dan was het heel goed geweest, nu dat niet zoo is, meent spr., had de vergadering best 's avonds gehouden kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat hij gaarne met de bezwaren wil rekening houden, evenwel niet als dit met dwang ge paard 'zou gaan. De vergadering is heden morgen gehouden, omdat B. en W. toch moesten vergaderen en zij 's avonds dit dan nogeens hadden moeten doen. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, waarop de raad overgaat in geheim comité. SCHOONMAKEN VAN EEN BADKUIP. lederen dag moet het bad, tenminste wanneer het gebruikt is, schoongemaakt worden met een badboender en brusselsch aarde. Daarna wordt het nagespoeld en goed uitgedroogd. Bij een groote beurt, wordt een sop gebruikt van groene zeep en een badboender. In het bad wordt vim of porcela gestrooid (poeder die erg ge schikt is voor vaste waschtafels, badkuipen). Het bad wordt hiermee flink nitgebor- steld, de ring, die meestal gemaakt is van ko per of nikkel en boven de afvoerpijp zit, wordt ook goed schoongemaakt. Voor een koperen ring wordt azijn en zand gebruikt. Hiermee wordt de ring goed geschuurd en dadelijk afgespoeld, omdat azijn ge makkelijk een aanslag op het koper geeft. Het bad wordt flink nagespoeld en uitge droogd. Dikwijls komt het voor dat een kraan boven het bad lekt, waardoor er in het bad een bruine streep komt. Deze kan heel goed verwijderd worden met parafine- olie en zout. Schuur echter niet te lang omdat dan het emaille van het bad wel eens ruw kon worden. Op dezelfde manier kan ook een bruine aanslag uit W. C'.s. verwijderd worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6