Plaatselijk Nieuws williger met hoogere prijzen. Kalfvee met ruimen aanvoer, kalmen handel, prijs houdend. Jong fokvee met veel aanvoer, goed prijshoudend. Schapen, zeugen en biggen met iets williger handel. BREDA, 20 October 4930. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 274 stuks vee, t. w. 73 stuks hoornvee, 70 varkens en 131 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f300—360 Kalfkoeien f320— tot f380.—. Melkkoeien f350— tot f450. Graskalveren f90tot f120. Biggen f 45.tot f 22.per stuk. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 5056 4550 Vette koeien 48 —50 4248. Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette varkens 5760 53 56. HandelDe handel in vet vee was in het begin traag, later vlugger met vaste prijzen. De handel in vette varkens was goed met iets hoogere prijzen. In kalf- en melkvee redelijke handel. Biggen redelijke handel. De graskalveren werden redelijk goed verkocht. Volgende week worden er meer aangevoerd. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Woensdag 22 October, des n.m. 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Afwezig de heer P. Maasen. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Ambtenaar ter secretarie de inotuien der vorige vergadering leest, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van den heer P. Maasen, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. Brief van Ged. St., waarbij wordt toe gezonden het Kon. Besluit van 19 Sep tember, bij welk Kon. Besl. goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot classificatie van de gemeente voor de pers. belasting, idem voor de fonds belasting, idem voor de heffing van opcenten op de fondsbelasting. Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit, tot wijziging der gemeentebegrooting 1930. Bericht van Ged. St., dat zij hunne beslissing inzake het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening en dat tot wijziging eener geldleening, ver dagen. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verzoek van Th. Kuijs, stratenmaker te Drunen, om in aanmerking te mogen komen als gemeentearbeider. Adressant heeft gehoord, dat de arbeider van Balkom het volgend jaar met pensioen gaat, hij heeft nu wel weken, dat hij 35 tot 40 gulden verdient, doch zou voor deze gemeentebetrekking genoe gen willen nemen met f 25. B. en W. stellen voor, dit schrijven voorloopig voor kennisgeving aan te nemen, aangezien het coll. er niets van bekend is, dat de tegenwoordige arbei der v. Balkom het volgend jaar met pensioen zal gaan. Verzoek van J. den Besten, om eer vol ontslag als onderwijzer aan de open bare school alhier. De Voorzitter deelt mede, dat de heer den Besten wegens benoeming naar elders, eervol unisiag vraagt tegen 1 December a.s. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, den bij de verordening gestelden termijn van 2 maanden is in acht genomen. B. en W. hebben bereids een oproeping gedaan en hopen binnenkort den raad gelegen heid te geven, uit de sollicitanten keus te maken. Het gevraagde ontslag wordt hierop verleend. Voorstel van B. en W. tot heffing van 20 opcenten op de vermogensbe lasting. De Voorzitter, dit voorstel toelichten de, zegt, dat B. en W. ook weieens democratisch willen zijn, het college acht het gewenscht 20 opcenten te hef fen op de vermogensbel., een voorstel dat ongetwijfeld ligt in de lijn van het gesprokene door den heer Metse laar in de vorige vergadering. Men moet zich evenwel van deze 20 opcen ten niet al te veel Voorstellen, de te ramen opbrengst is niet beduidend, vol gens de verstrekte gegevens van den inspecteur der belastingen is deze te schatten op f520. De heer de Mol zegt, zich geen il lusie te maken, dat dit voorstel niet zal worden aangenomen. Dit neemt niet weg, dat spr. het tijdstip om met deze heffing te komen door het coll. van B. en W. al zeer onge lukkig gekozen acht. Er heerscht over de gèheele wereld een algemeené ma laise en. depressie, onverschillig waarin men zijn geld heeft gestoken, in scheepsbouwhypotheeken, op landerij en of in effecten, overal wordt verlies geieden. En dan in zoo'n tijd, nu het rijk reeds 50 opcenten uit de vermo gensbelasting haalt, er nog 20 op zetten voor de gemeente, acht spr. wel wat vergaand, bovendien ook niet praktisch, het zal personen met kapitaal niet ani- raeeren zich hier te vestigen, terwijl de kans bestaat, dat inwoners met kapitaal er uit zullen trekken. Spr. is dan ook beslist tegen dit voorstel. De heer Metselaar merkt op, dat hij voorgesteld heeft slechts 20 opcenten te heffen, terwijl er gemeenten zijn die tot 40 opcenten gaan. Voorzitter. Er zijn gemeenten die tot 50 gaan. Metselaar. De laatste jaren is de schuldenlast van de gemeente met f 54.000 omhoog gegaan, door voorstel len van B. en W. waarbij er waren, waar ik beslist tegen was. Voorzitter. U vergist zich, de schul- oenlast van de gemeente bedraagt f 95000. Metselaar. Jawel, maar f54.000 is er bijgekomen, in den tijd dat ik hier als raadslid zit. Voorzitter. Dat is mogelijk. De Mol. Het is waarachtig geen tijd het kapitaal zoo te belasten, er is mis schien nog nooit een tijd geweest, waar in zooveel op het kapitaal werd verlo ren als in het laatste jaar, daarom vind ik het voorstel ongepermitteerd. Metselaar. Zeker, kapitaal moet er zijn, maar het is toch redelijk, dat het kapitaal iets meer betaalt, dan niet- geldbezitters. Twintig opcenten is toch niet veel. De Voorzitter acht weinig reden aan wezig, om tegen het voorstel te zijn, de opbrengst is betrekkelijk weinig, slechts f 520.dit bedrag kan niet zoo zwaar op de gemeentenaren druk ken, daarbij moet men niet vergeten, dat als men de opcenten op de ge meentefondsbelasting gaat verhoogen, de hoogere inkomens vanzelf ook meer getroffen worden. Het zal weinig uit maken of men het bedrag gaat heffen door opcenten op de vermogensbelas ting of verhooging der opcenten op de fondsbelasting, dat maakt voor de aangesiagenen zoo goed als geen ver schil, de heer de Mol kan zijn bezwaar dus gerust aan den kant zetten. De heer de Mol blijft bezwaar ma ken, door verhooging der opcenten der fondsbelasting, dragen alle ingezetenen bij, door de opcenten der vermogens belasting slechts een klein gedeelte. De heer de Haan merkt op, dat het per slot op hetzelfde neerkomt, als men het nagaat zal men zien, dat het slechts een heel gering verschil geeft in wel ken vorm het betaald wordt. De heer Schmiehausen wilde wel, dat hij voor deze opcenten in aanmerking kwam, ook de heer Stap wil dit wei. Met op één na algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen, de heer de Mol stemde tegen. Vaststelling gemeentebegrooting en der begrooting van den vleeschkeu- ringsdienst over 1929. De Voorzitter verzoekt de commissie, bestaande uit de heeren de Mol, Schmie hausen en Stap, die belast is geweest met het onderzoek, rapport van hare bevindingen uit te brengen. De heer de Mol zegt, dat de Commis sie hem heeft opgedragen rapport uit te brengen. Door de bijgevoegde be scheiden was de taak der commissie heel gemakkelijk, op- of aanmerkingen heeft ze niet, zoodat ze adviseert de begrootingen vast te stellen zooals ze door B. en W. zijn aangeboden. De heer Metselaar zou nog gaarne iets willen opmerken. Spr. heeft gezien, dat ïde rioolbelasting ook weer voor het volgend jaar op de begrooting is uitgetrokken. Spr. meent, dat deze be lasting onbillijk wordt geheven, iemand die verplicht wordt een klein huis te koopen, omdat er zijn winkel in geves tigd is en daarvoor een zware hypo theek moet nemen, betaalt even goed zijn f 3 voor 2 putjes als de beter gesitueerden. Spr. zou daarom willen voorstellen, als het tenminste mogelijk is, deze belasting progressief te heffen. De Voorzitter merkt op, dat als de heer Metselaar dit wenschelijk acht, hij volkomen vrijheid heeft te zijner tijd voorstellen te doen, deze belasting pro gressief te heffen. Spr. gelooft niet, dat van B. en W. een dergelijk voorste) is te verwachten, hij zal er niet vee) over zeggen, doch gelooft, dat de be lasting hier niet drukkend is. De heer Metselaar vraagt of deze belasting niet geheel achterwege kan blijven. De Voorzitter meent, dat dit niet zal gaan. De heer Metselaar zegt, dat hij er thans geen voorstel van wil maken, misschien dat hij het volgend jaar hier op terug komt. Spr. heeft evenwel ook gezien, dat de gemeente altijd nog pensioen stort voor personen die reeds lang vertrokken zijn. De Voorzitter antwoordt dat dit in koop van pensioen betreft, die in 40 annuïteiten betaald moet worden. De gemeentebegrooting wordt hier op vastgesteld in ontvangst en uitgaat voor den gewonen dienst met een be drag van f 56969.33 en voor de kapi- taaldienst niets. De begrooting voor het vleeschkeu- ringsbedrijf bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 6033.deze wordt even eens met algemeene stemmen vast gesteld. Voorstel van Ged. St. tot herzie ning der jaarwedden van burgemee ster, Secretarissen en Ontvangers. De Voorzitter dit voorstel toelich tende zegt, dat van Ged. St. een circulaire is ontvangen over een nieu we salarisregeling. Deze regeling heeft voor deze gemeente tot gevolg dat zij valt in 3e klasse, gemeente be neden 2000 zielen waarin de jaar wedde van den burgemeester wordt gesteld van f900.tot 2250.—, voor den gemeente-secretaris evenzoo en voor den gemeente-ontvanger op f900.De thans geldende regeling is gebaseerd op een bevolking van bo ven de 2000 zielen zoodat de jaar wedde voor den Burgemeester be draagt f2000.tot f2500.—, voor den gemeente-secretaris hetzelfde en voor den gemeente-ontvanger van f900.tot fnoo.—Nu doet zich hier het geval voor dat de Burgemee ster tevens Secretaris is en ook Bur gemeester der gemeente Herpt, wat tot gevolg heeft, dat tot heden de eer ste jaarwedde werd verminderd met 10 0/0 de beide volgende met 17V2 wat bij de nieuwe regeling wordt verdubbeld en gebracht op 20 en 35 0/0, met dien verstande evenwel dat voor de 3de betrekking van de in functie zijnde ambtenaaren, niet 35 doch 30 0/0 zal worden afgetrokken. Hoe men de zaak ook wendt, de nieu we regeling beteekent hier voor de te genwoordige titularissen verminde ring van jaarwedde. B. en W. stellen voor Ged. St. te berichten dat met de voorgestelde regeling wordt accoord gegaan, even wel onder deze voorwaarde, dat in de nieuwe regeling een overgangsbepa ling wordt opgenomen, dat de jaar wedden van ae thans in functie zijn de ambtenaren niet achteruit zullen gaan. Wat de wethouders betreft de ze krijgen er iets bij, in plaats van f87,50 ontvangen zij dan f96.25. De heer Metselaar zou de jaar wedden maar laten zooqls ze zijn. De Voorzitter zegt, dat deze be doeling' juist in het voorstel van B. en W. is gelegen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop aange nomen. i, Rondvraag De heer Metselaar wil even wijzen op de behoefte aan een lantaarn op den hoek van de Wittebroodstraat en Burchtstaat. Tengevolge van de duisternis die er heerscht is eenigte dagen geleden, des nachts een mare chaussee tegen het hek gereden, dat op den hoek der straat staat. Spr. heeft er vroeger reeds op gewezen, dat een lantaarn daar noodig is, vroe ger met de gasverlichting is hij er altijd geweest, bij de electrificatie is hij evenwel komen te vervallen. De Voorzitter zegt, dat de mare- chaussée van het plein af kwam ge reden en nu staat bij dokter Verhoe ven, tegenover de Breestraat een lan taarn met een sterke lamp, deze lan taarn staat op korten afstand van den hoek van de Wittebroodstraat en werpt zijn licht ruimschoots tot dezen hoek. De marechaussée komt uit den Haag', een lichtstad zooals men weet, is nog: niet lang hier en dus niet gbed bekend, hij schijnt het spoor bijster geraakt te zijn en is in de goot en daardoor tegen het hek gereden. Als hij op straat was ge bleven, was er niets gebeurd. Als hij van den anderen kant was gekomen, was het ongeval beter te begrijpen als nu van de andere richting, waar bij hij behalve de lantaarn bij dok ter Verhoeven, de lantaarn in den hoek bij de familie Merkx in het ge zicht had. De heer Metselaar had het beter gevonden, dat op dit punt een lan taarn was geplaatst dan op den weg naar Herpt, waarvoor een kabel noo dig is geweest van 378 meter en die daarbij staat op grondgebied van Herpt. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente den kabel niet heeft be taald. De heer Metselaar meent, dat de kosten daarvan wel in het door de gemeente betaalde bedrag zal zijn be grepen, bovendien de gemeente be taalt toch het stroomverbruik. De Voorzitter merkt op dat reeds een vorigen keer over deze kwestie is gesproken, deze lantaarn is beslist noodig voor den Heusdenschenweg. De heer Stap wijst er op dat aan de Oudheusdenschepoort ook nog wel een lantaarn geplaatst mocht wor den, daar kan het erg donker zijn. De Voorzitter merkt op, dat hij er graag nog wel meer lantaarns bij zou hebben, er zijn evenwel, reeds meer lantaarns geplaatst als vroeger met de gasverlichting, daarbij val len de kosten niet mee. Spr. acht het daarom het beste dat men eerst de rekening maar eens afwacht. De heer Schmiehausen zegt, dat er klachten zijn, dat niet aile lan taarns aan zijn, is dit misschien door een fout De Voorzitter antwoordt dat er wel een storing is geweest van een ge deelte der straatverlichting, men moet evenwel ook niet uit het oog verlie zen, dat bij lichte maan niet alle lan taarns branden, en alleen de nacht verlichting aan is. Daar verder niemand iets voor de vergadering heeft, wordt deze door den Voorzitter gesloten. GORINCHEM. Sparen is het geheim van volks kracht. Wie niet spaart, bezint noch begint. Om te beginnen, juist daartoe is veel wilskracht noodig. Hoeveel maal is niet gebleken, dat vele kleintjes één groote vormen, dat gestadig sparen een mooi succes opleverde. Juist in dezen tijd moest dat meer in acht genomen worden. Zeer zeker houdt de nieuwe reclame-methode der firma Gebrs. Bisschoff te Gorinchem (In de Paradijsvogel) dit haar klanten niet alleen voor oogen, doch bevestigt het metterdaad. Reeds enkele weken ontvangt een ieder, die voor een be paald bedrag besteed, van deze firma een spaarbusje van de Spaarbank Zus terstraat aldaar, met als eerste inleg f 1.50. Zulk e en reclame werkt als een mag neet, zij trekt onmiddelijk aan. Naar ons ter oore kwam is het voor radige aantal busjes, nu reeds uitge geven. Een overtuigend bewijs van bij zondere waardeering! Een groot aantal nieuwe busjes is weer in bestelling, opdat geen enkele kooper teleurgesteld zal worden. RIJSWIJK. Als bijzonderheid deelen we me de, dat de aardbeienvelden bij Fr. Baks alhier, in vollen bloei staan. Van den dijk af kan men de mooie velden zien. Wel een leuk gezicht. SLEEUWIJK. Op 30 October a.s. hoopt voor de Geref. Jongel.vereen, prediker 12 vers la, in de Geref. Kerk alhier op te treden, Dr. S. O. Los te 's-Graven- hage, met een rede naar aanleiding van zijn reis naar Palestina. Terwijl een met hooi geladen kar over den Werkschen dijk reed, schrok op een gegeven moment het paard, dat voor het voertuig was gespannen en kwam wagen en paard aan den afhan genden berm van den dijk terecht. Be houdens eenige materieele schade, liep dit ongeval verder zonder ongelukken af. De heer Rombouts, wonende op den Prikpolder onder deze gemeente, is benoemd tot machinist van het wa terschap „Het Pompveld" te Giessen. De timmerman G. Kallewaard, schoot, terwijl hij een dakgoot repa reerde en daartoe op een ladder stond, met deze ladder onderuit en kwam te vallen. Hij bezeerde zich bij dezen val zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. WASPIK. Het ruim tweejarig zoontje van den heer A. S. viel in een sloot achter de woning gelegen en werd iel enige oogenblikken later levenloos opge haald. Op 9 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Edelachtbare Heer P. N. Dekkers als Burgemeester dezer gemeente werd geinstalleerd. Wijl dien dag op Zondag valt, zal het feest op Zaterdag 8 November worden ge vierd. Overeenkomstig den wensch van Z.E.A. zal uiterlijk feestbetoon achter wege blijven. Des morgens om half tien zal in de parochiekerk een plech tige dankdienst worden gehouden, waarna een openbare vergadering zal worden gehouden van den raad der ge meente. Onmiddellijk daarna wordt re ceptie gehouden. In den namiddag zal onder begeleiding der Harmonie „Volksvlijt enVolksvermaak" een kin- derhulde plaats hebben, terwijl in den avond een groot concert der Harmonie zal worden gegeven. Op de heden gehouden groote dajaarsmarkt werden aangevoerd 46 runderen, benevens eenige manden var kens. De prijs was voor de runderen van f180.tot f300.voor varkens van f 18.tot f25.De handel was zeer flauw. BABYLONIëNBUOEK. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat bij den heer P. v. A., alhier, een 5 tal appelboomen, die dit voorjaar zijn geplant, nu reeds in vollen bloei staan. ÜYOUDRICIIEM. Veiling van 22 October. Maagdeperen II 9 11, Beurre Clarqea- 1826, Jodenperen 13441/g, Bredeu rode's 1719, St. Remie 43—15, Goud Reinetten II 18—20, Zoete appelen 18 20, alles per K.G. Roode kool 4 ct., Andijvie 1-— 2 ct., beiden per stuk. Z ALT BOMMEL. N.V. Veiling Zalt-Bommel en Omstr. Aardbeien Deutsch Evern le soort 82 idem 2e soort 33 per pond, Druiven Black alicante 29 per pond, PeerenBonne Louisse Extra 3541, id. I 2428, Ber gamotperen 1213, Broderodes 1418, Blanke Bezie 14, Duchesse d'Angelaine 26, Foppeperen 1317, Giesser Wilde man 15, Jodenperen 1617, Kieiperen 9 15, Meloenperen 28, Novo Pato 19-— 25, Perzikperen 16, Rooijkesperen 9, Witte Cozijn 11, Wintervijgen 19, Waal- kanters 40, IJsbouten 4214 ct. per K.G. Appelen Beugelzoet 25, Bender- zoet 20, Bellefleur 2636, Campagnezoet 1825, Engelsche Bellefleur 30, Eisdener Klompkes 25, Goudreinetten extra 31 38, id. I 2526, Groninger Kroon 25 27, Kaneelzuur 21, Lemoenappelen 22 37, Melkapp. 22 23, Wijnappelen 26 32, Sterappelen extra 53, id. I 27 48, Wijnzuur 20, Juinappel 25 ct. per K.G. Mispels 4113 ct. per K.G.Wage naars 18 ct., Spruiten 2023 ct. per K.G., Roodekool 35, Wittekool 5, Bloemkoool 57 ct. per stuk, Kroten 4, Wortelen 45, Knolselderij 6—7, Prei 7 ct. per bosch, Zaaiuien 34 per K.G. WERKENDAM. Woensdagmiddag heeft alhier de groote jaarlijksche griendverkoop plaats gehad. Er was veel belangstelling, zoowel van in- als buiten onze gemeente. Naar men ons mededeelt zijn de meeste perceelen door menschen hier ter plaatse of in den omtrek gekocht. In aanmerking nemende de heerschende malaise, zijn de grienden ook dit jaar weer tamelijk duur verkocht. Aan de beurt van aftreden zijn als gemachtigde van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, de heerenJ, Egas, A. Versluis en Joh. C. Visser. Vrijdag 24 Oct., des nam. 7 uur, hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. W. C. Lamain van Leiden. WIJK. Tot directeur der fanfare „Oefening en Uitspanning" alhier, is benoemd de heer J. J. Hermans te 's Bosch. De heer Hermans zal de repetitie's om de 44 dagen leiden, terwijl de heer B. Roza met de verdere repetitie's blijft belast. Naar wij vernemen zal de vereeniging binnen eenige weken een uitvoering geven, met mede- werking van de aan de vereeniging ver bonden tooneelvereeniging. A.s. Zaterdag, n.m. 3 uur, zal de Korfbalclub „Excelsior" alhier, een wed strijd spelen tegen „A. K. C." uit Almkerk. Zaterdagavond j.l. had te Wijk een bijeenkomst plaats, ten doel strek kende, tot oprichting van een jonge- lingsvereen. Een dergelijke vereeniging heeft er sinds jaren alhier niet bestaan. Door 'een paar sprekers werd het woora gevoerd, welke onder meer het doel en streven van zoo'n vereeniging uiteen zetten. Het resultaat dezer ver gadering was, dat een jongelingsvereen. werd opgericht. Eenige dagen geleden poogde een vreemdeling, tusschen licht en donker, een 12 jarig meisje mede te lokken, onder voorwendsel om hem den weg te wijzen. Het kind, dat den man schijnbaar niet vertrouwde, ging op den loop, achtervolgd door den vreemdeling door de betere bekendheid met de omgeving wist het kind te ontkomen. Ouders wees gewaarschuwd ALMKERK. J.l. Zaterdag speelde de Korfbal- vereen. „A. K. C." alhier, eene wedstrijd tegen „D. O. S." en „N. O. A. D.", welke eindigde met 80 in het voordeel van de vereen, alhier. A.s. Zaterdagavond 6.30 u. hoopt de Chr. Nat. Werkmans-Organisatie een algemeene ledenvergadering te houden en wel in de Consistoriekamer der Herv. Gemeente. Door de Gemeente- en Rijkspolitie wordt thans een onderzoek ingesteld, in> zake mishandeling gepleegd op den hee* Van A. te Andel. OUDHEUSDEN. Terwijl de Onbez. Rijksveldwachte W. v. d. Griendt alhier, hedenmorgei op surveillance was, wist hij in het Oudheusdensch veld een otter te schieten van ongeveer 30 pond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 10