Islf Gedistilleerd Water Accumulatoren-Zuur. Drogisterij Fa. COOPS Dit immer bestaat uit 3 bladen. AmsterdamscIie'Goiifeciiehandel Hoeren-, Jongens- Een ontzettende ramp bij de Nederlandsche grens. 231 dooden. Agentschap van de Amsterdantschc Bank jO-, Amsterdam. AALBURG, AANRIJDINGEN. Steeds voorradig:^ en Kinderkleeding Wij komen drie dagen en wel land van alteka Uitgave: Firma L. J. YEEBMAN, Heusden. No. 5066. Vrijdag 24 October 1930, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Gorinchem Telef. 264 5. 9. tanktayz» (o's Bank Jf.V. T. BOONSTRA DROGISTERIJ A. Verschuur-Baert Plaatselijk Nieuws Kleeding voor iedere beurs. ^B Dit blad verschat WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nsmmers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht.' WIJ LEVEREN U EN BIJ ELKE HOEVEELHEID. Door het de laatste jaren zoo enorm toegenomen snelverkeer op onze wegen zijn aanrijdingen uiter aard aan de orde van den dag'. En zeer dikwijls vloeien uit de aanrij dingen strafzaken voort, welke voor de Kantonrechters stellig niet tot de alleraangenaamste behooren, omdat het, we kunnen gerust zeggen in het meerendeel der gevallen, uitermate moeilijk is, uit te maken of inder daad door de schuld van verdachte de aanrijding heeft plaats gehad. De schuld eener aanrijding ligt on getwijfeld dikwijls bij een der voer tuigen, tusschen welke de aanrijding plaats vond, doch niet zelden is die niet te zoeken bij de voer tuigen, maar in de smalte der wegen of in de bebouwde of dichtbegroeide bochten, die het uitzicht voor de be stuurders ten zeerste bemoeilijken. Van eene aanrijding, waarvan veel eer de smalte van den weg en een dicht begroeid stuk grond in de bocht van den weg dan onoplettendheid of woest rijden van een chauffeur de oorzaak waren, hadden we op Vrij dag 3 October j.l. een mooi voor beeld voor het Kantongerecht te Heusden. Twee motorrijtuigen n.l. een vrachtwagen en een luxe auto botsten tegen elkander in den scher pen bocht van den provincialen weg tusschen Dussen-Baan en Dussen-Bin- nen. Het wegvlak is daar ter plaatse slechts 3 Meter breed, zoodat elkan der passeerende motorrijtuigen in den grasberm, die vooral in dezen tijd van het jaar zeer zacht is, moeten wijken om elkaar te kunnen passeeren. Daar enboven ligt naast den wegbocht een stukje land dat zóó dicht is begroeid dat men uit de richting Meeuwen komende onmogelijk kan zien of er van de tegenovergestelde zijde iets tegemoet komt. Nu kwam voer het Kantongerecht vast te staan dat beide chauffeurs de noodige signalen had den gegeven en dat door beide met een kalm gangetje was gereden. De uit de richting van het dorp Dussen komende wagen had het tegenkomen de vehikel kunnen waarnemen en daardoor bijtijds geheel de rechter zijde van den weg gehouden, terwijl de chauffeur van den uit de rich ting Meeuwen komenden wagen iets rechts op den weg reed, doch te wei nig om te kunnen passeeren. Een en ander heb ik gemeend te moeten me- dedeelen om de vragen te kunnen stellen en tevens te beantwoorden waarom de chauffeurs de schade niet in der minne hebben geregeld en waarom er dadelijk een strafzaak van werd gemaakt. Wat bleek weer voor het Kantongerecht Dat de eigenaar der luxe auto ver zekerd was tegen schade aan derden, terwijl de eigenaar der vrachtauto niet verzekerd was. En wat gebeurt nu in dergelijke gevallen dikwijls Dikwijls we zouden niet gaarne zeggen dat zulks bij de hiervoren ver melde aanrijding ook het geval was laat men dan tegen den verzekerde proces-verbaal opmaken somtijds zelfs na onderlinge afspraak, tusschen verzekerde en niet-verzekerde om dezen veroordeeld te krijgen, (waartoe hij soms zelf meewerkt) en dan moet de verzekering-maatschappij de toe gebrachte schade betalen, welke in den regel goed gepeperd wordt op gegeven omdat het nu eenmaal als dood gewoon wordt beschouwd dat een reperateur zijne nota's voor assu- rantiewerk aan den zeer hoogen kant berekent. Dat deze wijze van handelen het goede fatsoen te buiten gaat behoeft geen betoog. Immers kan het buiten kijf niet door den beugel dat een auto-eigenaar, die zijn wagen niet heeft verzekerd, parasiteert op de ver zekering' van anderen. Met deze wijze van handelen zijn de Verzekerings- Maatschappijen natuurlijk op de hoog te en 't is dan ook begrijpelijk dat schadebetalingen dikwijls niet met de noodige vlotheid geschieden en het opgegeven schadebedrag niet steeds wordt geaccepteerd. Men hoort vaak klagen over de weinig coulante wijze van uitbetaling door Verzekering-Maatschappijen, maar als de verzekerden het er zelf naar maken is dit ook wel eenigs- zins begrijpelijk. En wanneer daarbij dan nog komt dat de reparateurs in het algemeen veel te hooge nota's schrijven voor z.g.n. verzekerings- werk dan is het natuurlijk gevolg er van dat de maatschappijen meer en meer gaan difficulteeren bij hare uitbetalingen. Een en ander neemt echter niet weg dat sommige ver- zekerings-maatschappijen met hare schadebetalingen bij aanrijdingen toch meermalen noodeloos en ge heel ten onrechte erg lastig en chicaneus zijn. Wanneer eene maat schappij er met grond van over tuigd kan zijn dat een harer verze kerden eene aanrijding heeft gehad, waarbij van minder eerlijke hande lingen geen sprake is, dan behoort zij de schadebetaling op de meest coulante wijze te doen plaats vin den en moet het zoeken naar allerlei futiliteiten om van de betaling zoo veel mogelijk bevrijd te komen, ge heel achterwege blijven. Naar onze meening zijn de eige naren van automobielen, zoowel vracht- als luxe-wagens, moreel ver plicht eene verzekering te sluiten zoo wel tegen schade aan eigen wagen als tegen schade aan derden toegebracht. Geschiedt zulks dan is de mogelijk heid van transigeeren wat de schade betreft veel grooter en zullen dan ook door de Kantonrechters veel min der strafzaken betreffende aanrijdin gen te behandelen zijn, wier oplos sing veeleer in het civiel recht ware te zoeken. r wwwii ww w"* w Vaatjes gekruide Ansjovis, Flacons j gezouten Ansjovis, Kreeft, Lunch- a tong, gesn. Ossentong, Paling in gelei, r Sardines in olie-, tomaten-, mosterd- A en piquante saus, Sardelrings, Zalm, Leverpastei, Soepen in blik, Piquante-, w Worcester- en Madeira-saus, Soja j in kruikjes enz. enz. enz. j A BAAIJENS, 4 BOTERMARKT 88 HEUSDEN. 4 - IIAAAAAAi Een vreeselijke ramp heeft Dinsdag morgen om half acht plaats gevonden in de mijn Anna II hij Alsdorf, niet ver van de Nederlandsche grens, ten Oosten van Heerlen. Een groot aantal mijnwerkers werden bedolven. Vele huizen werden verwoest. Zoo ongeveer luidden de eerste berichten. Later werd gemeld, dat er om half twaalf 22 dooden en 30 gewonden waren geteld, en dat er nog 450 mijnwerkers werden vermist, maar dat er voor hen, die nog beneden waren, geen gevaar meer bestond, daar de bij de ontploffing ont stane gassen voor bet grootste gedeelte naar boven uitgeslagen zijn. Met hen stond men nog in telefonische verbinding. Hulpbrigades, ook Nederlandsche, waren spoedig ter plaatse. Een mijnwerker, behoorende tot de nachtploeg, die ooggetuige was van de vreeselijke ramp, verklaart dat de uit werking van de ontploffing verschrikkelijk was. Een geweldige knal klonk plotseling door het geheele dorp. Een groote steek vlam, begeleid door donkere rookwolken, sloeg uit de aarde. Muursteenen, dak pannen, vensterruiten en stukken balk, vlogen aan alle kanten kletterend op de straten. Uit de huizen stortten de men- schen in een geweldige paniek de straat op en snelden naar de plaats van de ramp. Daar zag men reeds dadelijk de eerste gewonden, mijnwerkers en beambten, met bebloede gezichten, die zich onder de puinhoopen van de ingestorte gebouwen bevonden. De geheele schachttoren en de aangrenzende gebouwen zijn een groote puinhoop. De brandweer, de politie en de saniteitskolonnes waren spoedig ter plaatse en begonnen onmiddellijk met het hergen der dooden en gewonden. Hoe groot de werking van de ontplof fing is geweest, kan eerst worden vast gesteld, zoodra de plaats van de ontplof fing is bereikt. Tot Dinsdagavond 6 uur waren van de mijnwerkers, die zich onder den grond bevonden, 420 man naar boven gekomen, zoodat men berekent, dat nog ongeveer 150 mijnwerkers ingesloten moeten zijn. De reddingbrigades, die sedert vele uren onafgebroken aan het werk zijn, zijn ver sterkt door de eerste hulpposten bij on gelukken uit de geheele omgeving. Boven dien zijn van verschillende mijndistricten reddingsbrigades aangekomen, o.a. uit het Roergebied en uit het gebied van den Beneden Rijn. De reddingsbrigade van Rhein-Elbe mijn uit het Roergebied is Dinsdagmiddag om 3 uur de mijn inge gaan. De plaatselijke reddingsbrigade be gon direct het reddingswerk met 50 ambulances enz. Bij het bovengrondsche bedrijf zijn 19 dooden te betreuren, wier lijken in hoofdzaak in de administratie gebouwen werden gevonden. In den loop van den dag overleden in de ziekenhuizen van Bardenberg en Eschweiler 4 gewonden. Doordien men er in geslaagd is, de ventilatie weer in bedrijf te breDgen, wordt het gevaar dat gassen in de mijn door dringen thans niet meer zoo groot geacht. Omtrent de kansen, om de nog ingeslotenen te redden, kan wegens de instortingen, die overal hebben plaats gehad, nog niets met zekerheid worden gezegd. De directie kan ook nog steeds niet precies zeggen, waar de ingeslotenen zich bevinden, aangezien de afstand, dien de mijnwerkers moesten afteggen om zich naar de plaats van hun werk te begeven, in sommige gevallen 45 minuten gaans bedroeg. De oorzaak van de ontploffing is nog steeds niet vastgesteld. Een later bericht luidt In den nacht van Dinsdag op Woens dag slaagden de reddingscolonnes er in, door te dringen in de diepere lagen. Woensdagmorgen waren 231 dooden geborgen. Het aantal der in de zieken huizen ondergebrachte gewonden is ge stegen tot 98. Het „Huisgezin'' van 23 Oct. schrijft omtrent de mijnramp nog het volgende Voor den ingang van de mijn, waar de vreeselijke ramp plaats had, verdringen zich nog steeds honderden menschen, meerendeels familieleden, ouders, broers en zusters, vrienden en bekenden van de ruim twee honderd en dertig mannen, die op zoo treurige wijze om het leven kwamen. De tooneelen, die zich daar afspelen, zijn hartverscheurend. Onder de hon derden, die er wachten, zijn er, die de droeve tijding van den dood van een of meerdere hunner familieleden reeds ver namen, anderen verkeeren nog in het onzekere over het lot van hun familielid, vriend of bekende. Overal hoort men geschrei en gejammer, of plotseling een telef. No. 15 RaamsdonksYeer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsehe Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie kreet van vreugde om het weerzien van een, dien men verloren waande. Tooneelen van dieproerende vreugde of van diepe smart spelen zich naast elkander af bij de sombere ruïnen. De verwoesting is onbeschrijfelijk. Van de kantoorgebouwen staan hier en daar nog een deurkozijn overeind. Midden tusschen de puinhoopen en tusschen af gebrokkelde muren ontdekt men hier en daar nog een bureaulampje op zijn oude plaats, dat wonder boven wonder gaaf bleef. Zwarte vlaggen hangen triest boven de mijnen in het nabije Aken vlaggen de openbare gebouwen en vele woningen van particulieren halfstok. Doch niet enkel de naaste omgeving, héél het rijk is diep LEVERTRAAN'. LEVERTRAAN EMULSIE. JECOVITOL (Levertraan met geijkt Vitaminen-gehalte). MAC. COY'S-tabletten (Lever traan tabletten). Botermarkt 72 - HEUSDEN. geschokt door de ontzettende ramp, en het gruwzame, aldoor maar stijgend doodencijfer Noodlottig reddingswerk. Woensdagmiddag tegen 4 uur is de reddingsbrigade uit Recklinghausen (West- falen) afgedaald met ongeveer 40 man. Toen de brigade op de plaats van haar bestemming was aangekomen heeft er een instorting plaats gehad, waardoor 36 man van de buitenwereld zijn afgesloten. Alle pogingen worden in het werk ge steld om de menschen te redden. Mocht zich onverhoapt gas in het ingesloten gedeelte bevinden, dan is de brigade reddeloos verloren, aangezien de gas maskers maar voor enkele uren voldoenden voorraad zuurstof bevatten. Van de bevolking maakte zich een panische schrik meester toen dit feit bekend werd. Duizenden en nog eens duizenden be vinden zich nog in de late avonduren in Alsdorf. Over de 260 dooden. Het aantal der dooden is tot over de 260 gestegen, men vreest dat het de 300 zal benaderen, zoodat de ramp van de Radboudmijn in verschrikkelijkheid helaas nog wordt overtroffen. BAHLMANN GORINCHEM. Wij toonen U in onze étalages het nieuwste op 't g e b i e d van DAMES- EN HEERBNKLEEDING. HEUSDEN. A.s. Zondagmorgen zal om 10 uur v.m. in de Luth. Kerk te Heusden op treden Ds. H. J. Toxopeus. Damkampioenschap Heusden en Altena. De uitslagen van 1.1. Maandag zijn als volgt le klasse de Joode—Pellikaan 11, de Graag—Bax 2 0. 2e klasse a.DeurlooSchijf 11, J. Jonker—Dam 02. 2e klasse b.v. d. PolFitters 02, Vos Schreuder 2—0. Zaterdagmiddag speelt de voetbal- vereeniging „L.O.N.G.A." alhier een wed strijd tegen de v.v. „W.S.C." III uit Waal wijk op het gemeentelijk sportterrein alhier. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroep uitge bracht op Ds. Pop te Uitwijk. AALBURG. Dinsdag, 28 Oct., des avonds om half zeven, hoopt de heer Schoonderbeek Godsdienstonderwijzer te Ermelo in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. De bekende O zal wederom haar halfjaarlijksch bezoek brengen aan met een van haar bekende enorme sorteering Winterjassen, Demi-Saisons, Regenjassen, alle soorten Pantalons, een groote sorteering restanten der afgeloopen zomer in COSTUMES, blauw zoowel als fantasie. ZATERDAG 25, MAANDAG 27 en DINSDAG 28 OCTOBER a.s. in de zaal van G. DEN HOET, Polstraat C 94, Aalburg. s vsor list Lani van Heusien en JklttHi.lt Langstraat tn It Buielerwaard I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1