Tweede Blad Purol bij Ruwe Handen "SWAN* No. 5066 Vrijdag 24 October voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Rugpijn Nieren Pillen i Nierwaarschuwingen. (Wordt vervolgd.) De Willigen. 1,C' y I - Buitenland <Ze/m&e, PENNEN ,''7" Prijs vanaf 7.50 Firma L. J. VEERMAN j-j y. HEUSDEN. jf Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws. ANDEIi BENEDEN - LANGSTRAAT. CAPEELE. DONGEN. GENDEREN. GIESSEN. NIEUWENDIJK. VEEN. WOUDRICHEM. BEHOORENDE BIJ HET Jüciiwsbl Doffe, stekende pijn in de lendenen na inspanning of steken in den rug bij het u oprichten, is soms de eerste waarschuwing van nierzwakte. Spoe dig daarna zult u misschien urine- stoornissen, een vermoeid gevoel, duizeligheid, krachteloosheid of water zuchtige zwellingen kunnen opmerken. Deze verschijnselen kunnen aan duiden, dat uw nieren niet meer goed werken en de onzuiverheden niet uit het bloed filtreeren. Verwaarloos dan zulke verschijnselen niet! Geef zonder uitstel aan de nieren de hulp, die zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Vraag de meening van hen, die ze gebruikt hebben en et baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakldng a f 1.75 p. flacon. li hitler'rubriek. Beste jongens en meisjes. Oplossingen der vorige raadsels: 1. Aal, bot, schol, baars, karper, gar naal. 2. Beuk. 3. Eén, daarna is hij niet nuchter meer, (dat wil zeggen, hij heeft geen leege maag meer). De nieuwe raadsels zijn: 1. Wat kan een kleine poes wei, dat een groot sterk paard, dat wel honderd keer zoo sterk is, niet kan? 2. Wie zit soms urenlang te spinnen en krijgt toch nooit een draad, ook al spint hij altijd maar door? 3. Ik heb uit een spreekwoord alle klinkers laten valblen. Kunnen je lui ze er weer inzetten? LS HT KLF VRDRNKN S DM PT MN DN PT. OOM KAREL. HET LEELIJKE EENDJE. Het was heerlijk buiten, want het was zomer. Het graan was goudgeel en de haver was nog groen. Het hooi lag op hopen in de nralsche groene weiden, waar de ooievaar parmantig rondstapte met zijn lange ronde bee- nen, terwijl hij in zich zelf wat Egyp tisch mompelde. Want dat had hij van zijn moeder geleerd, toen ze in den atgeloopen winter in Egypte waren ge weest, omdat het daar warmer was. In de schaduw van een boschje, bij een boerenwoning, die dicht bij een plas lag, zat een eend op haar nest te broeden. Het was net zoowat de tijo, dat de kleine eendjes uit het ei moesten komen, en daarom was de moedereend wel blij. Want ze had al zoo lang op de eieren gezeten, dat ze er wel een beetje moe van was. En er kwam ook al weinig visite van de andere eenden, omdat die liever in de plas ;riondzwommen en spartel den en doken, dan bij de broedende eena op het droge te kruipen, om een buurpraatje te maken. o Eindelijk begon het eeiie ei na het andere te kraken. ,,Piep, piep!", zei den de heele kleine eendjes, die alle maal uit hun ei waren gekropen." ,,Kwak kwak!", zei de moedereend, en teon kwaakten ze allemaal tege- lijk om het hardst en keken om zich heen, naar de groene bladeren. Dat vond de moedereend heel goed. „Tjonge, jonge", zeiden de kleine eendjes, ..wat is de wereld groot!" Want zc hadden natuurlijk veel meer ruimte, dan in het nauwe ei. „Haha!", lachte de moedereend, „dachten jullie soms dat dit de heele wereld was? O, nee, de wereld is nog een lied eind verder, tot voorbij de tuin, verderop in de weide. Maar ik ben zelf nooit zoover geweest, hoor' Nu, laat eens kijken, of jullie er nu allemaal bent!" De moedereend begon de kleintjes te tellen, en riep eindelijk een beetje verstoord: „Nee, jelui zijn er nog niet allemaal. O, ik zie het al. Het groot ste ei is nog niet open. Sapperdekriek, hoe lang zal dit nog moeten duren?' En tfen einde raad ging de moedereend maar weer op dat eene, groote ei zit ten. „Zoo, hoe gaat het met U?", zei een andere eendenvriendin, die eens een praatje kwam maken. „Ach, dit eene ei duurt zoo lang", was het antwoord, „de schaal wil maar ni.t stuk gaan. Maar kijk eens naar de anderen. Zijn het geen prachtige kleine eendjes? Ze lijken sprekend op hun vader! Die deugniet komt niet eens naar me kijken!" „Laat mij dat ei eens zien, dat niet stuk wil gaan", vroag de andere eend, ,ik geloof dat het een kalkoenenei is. Ik ben zoo ook eens voor het lapje ge houden, en een last dat ik er mee heb gehad! Want weet U, buurvrouw eend, kalkoenen willen niet in het water, ziet U, daar zijn ze bang voor! Laat me nu eens kijkeno, ja, ik zie het al, het is een ei van een kalkoensche kip. Laat U het maar gerust liggen, en ga je andere kinderen zwemmen leeren." „Nee, ik blijf er toch nog maar een beetje op zitten", zei de moedereend, „ik heb er nu zoo lang op gezeten, dat ik nu wel tot aan de kermis er mee door kan gaan". „Nou, U moet het zelf weten, hoor, maar ik dee het niet", zei de andere eend eigenwijs, en ging heen. Nu, eindelijk kraakte dan ook dit ei, en het "kleintje piepte en tuimelde naar buiten. O, o, wat een groot, lomp, lee- lijk jong eendje was dat! Moedereend keek het eens goed aan en zei: „Wat een vei schrikkelijk leelijk jong is dat! Qeen een van de andere ziet er zoo uit! Zou het een kalkoen zijn? Nu we zullen zien. Maar zwemmen zal hij! „De avondwind speelt zacht door uwe takken, en weeldevol draagt ge voor ons uw kroon, al zijt ge ook voor ons vergankelijk schoon Geen ouderdom zal nimmer U verzwak ken. Gij heft uw. twijgen naar den blauwen hemel als biddend bij het ondergaan der „zon" en binnen U stroomt voort uw levens bron, bij koele maan en flonk'rend 'Sterge wemel. Hoe menigmaal werd ge beroofd ge schonden, met net koude staal diep in uw hart, en gij?.... ge droeg gelaten steeds uw smart, i want niemand kon U doodelijk ver wonden. Laat regen stormen uwe takken kraken, bij donderslagen en bij hemelvuur, en komt dan eens, uw laatste stervens uur, dan zullen engelen bij uwe sponde waken HAROLD. - t s - 5 - -v- - i V I - ■-r* - - i* f 'M DE VERBINDING TUSSCHEN NOORD EN ZUID. De groote verkeers- brug, welke te Keizersveer in aanbouw is, begint teekening te vertoonen. Dezer dagen zal de eerste overspanning op de pijlers worden geplaatst. Hier boven het Zuidelijke landhoofd met den eersten pijler. EEN MODEL VOOR IEDEREEN EEN PEN VOOR ELKE HAND ■u -.-ar HOE RUSLAND IN HET BUITEN LAND WERKT. De Buitenlandsche afdeeling van ae Qepeoe, geeft jaarlijks 30 millioen dol lars uit aan de geheime agenten. DUBBELE KINIdERMOORD. Men meldt uit Kopenhagen aan de „N.R.Ct.": Een atgrijselijk drama heeft zich hier afgespeeld, waarbij twee jongetjes in den leeftijd van 3 en 11/2 jaar het slachtoffer werden. De moeder der kin deren was wegens de ruwe behandeling door haar man genoodzaakt met hare kinderen plotseling het huis te verlaten, en had al haar hebben en houden ach ter moeten laten. Met den sleutel, dien zij behouden had, verschafte zij zich toch telkens toegang tot de woning, waar haar man woonde, om een en ander te halen. Dit deed zij Vrijdag weer, doch terwijl zij even naar den zolder moest !e(n haar kinderen bij de buren had gelaten, kwam haar man thuis, die de kinderen wilde zien. De buurvrouw zag hier geen kwaad in en liet de kinderen bij den vader binnen. Toen na verloop van tijd de moeder beneden kwam, speurde zij onraad, om dat zij niets in haar woning hoorde en meende, dat de vader beide kinderen had meegenomen. Zij liep de straat op, en wendde zich tot een agent, met wien zij naar haar woning wilde terug- keeren, doch op den hoek van een straat zag zij haar man, die op de vraag: waar zijn de kinderern? lako- niek antwoordde: „die liggen dood thuis". Men spoedde zich huiswaarts, waar bleek, dat de man maar al te zeer ae waarheid had gesproken, beide kin deren lagen met afgesneden hals. De man is in arrest gesteld, terwijl men de vrouw in een krankzinnigengesticht heelt moeten opnemen. POLITIEBEAMBTE SCHIET TWEE MISDADIGERS NEER. Volgens een bericht in de Berlijn- sche bladen uit Fraunstein, heeft een commissaris van politie te Vachendorf twee misdadigers neergeschoten. Toen de commissaris hen wilde arresteeren, weigerden zij hem te volgen en trach ten te vluchten. Bij de achtervolging struikelde de politiebeambte over zijn sabel en viel. Onmiddelijk greep een der achtervolgers den sabel en gaf den commissaris daarmede 4 slagen op het hoofd. Ondanks de ernstige verwon- aingen slaagde deze er nog in zijn revolver te grijpen, waarmede hij den eenen door een schot in het hoofd den andere door een schot in de longen doödde. Men twijfelt ot de commis saris van politie van zijn verwondin gen zal kunnen genezen. ONTPLOFFING OF DYNAMIET- AANSLAG. Een geweldige ontploffing, gevolgd door branü heeft te Los Angeles een groot gebouw geheel verwoest. Er zijn 40 gewonden en waarschijnlijk verschei den dooden. In de aangrenzende stra ten werden door den luchtdruk voet gangers tegen den grond geslagen en auto's omvergeworpen. Omtrent de explosie wordt nog nader gemeld, dat zegemeid, dat ze in een fabrieksgebouw ontstond. De politie is van meening, dat er geen gasontplof fing is geweest, doch "dat er sprake is van een dynamietaanslag. BOSSCHE RECHTBANK. VADER EN ZOON. C. P. en A. P. vader en zoon te Sleeuwijk stonden terecht wegens mishandeling. De zaak was niet voldoende duidelijk en werd uitgesteld om andere getuigen te hooren. Bij de hervatting der zaak werd ook een getuige gehoord, die vroeger niet was komen opdagen, omdat hij zich liever buiten de kwestie hield. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat verdachten de mishandeling, welke zij ontkenden, had den gepleegd, 't Was nevelig in den avond der vechtpartij en daardoor niet zoo goed waarneembaar. Er was een veete tusschen partijen. Het O.M. eischte. tegen ieder der ver dachten vier weken gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat de ge tuigen elkaar tegenspraken en hun ver klaringen dus onbetrowbaar. Vader P. had niets met de zaak te maken. Voor hem zou volgens pleiter vrijspraak moe ten volgen. Voor den zoon pleitte de verdediger voorwaardelijke verooordeeling. Verdachte heeft nog een blanco strafregister. De officier repliceerde. De vader was wel bij de vechtpartij geweest. Hij ging er den volgenden dag zelfs zijn klomp zoeken. De uitspraak volgt nader. Huisgezin. Aan den dienstllplichtige van de lichting 1930. F. M. Bouman, is een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Voor de winterprovisie wordt nog steeds druk afgeleverd. De prijzen der aardappelen zijn zeer vast. Mo menteel besteedt men voor Eigenhei mers f3.00 a f3.25; roode star f2.50 a f2.75; bravo's f4.00 a 4.25 per H.L. Vanwege het bederf is men zeer voor zichtig met het opdoen. Tot tijdelijk leeraar aan de Openbare Handelscursus te Delft is benoemd de heer M. A. J. de Bruijn, eertijds hoofd der O. L. school te Vrijhoeve-Capelle. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart hield j.l. Zondag een wedvlucht vanuit Weert met den volgende uitslag J. Treffers i, 3; Éi. Haverhals 2, 4; H. Dekkers 5 en Adr. Versteeg 6, 7. In den uitslag van de op Zondag 12 Oct. 1.1. door de postduivenver- eeniging „De Luchtvaart" gehouden wedvlucht vanuit Hilversum is ver meld dat de ie prijswinnaar de heer M. Mesch was. Bij nadere controle bleek, dat niet de heer M. Mesch No. 1 was, doch het lid J. Spierings. De Brigadier der rijksveldwacht alhier, de heer Geerts, is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot majoor brigade-commandant te Deurne. Velen zullen met ons het heengaan van dezen sympathieken politieman be peuren. In de jaren, dat hij hier werkzaam was, heeft hij ziclt doen kermen als een humaan, joviaal maar precieus persoon, die de sympathie van alle Dongenaren heeft verworven en toch op velerlei wijzen het publiek aan de wettelijke voorschriften heeft gewend. Wij wen- schen hem proficiat met deze benoe ming en hopen, dat hij nog vele jaren in zijn nieuwe werkkring zal mogen weiken. Onze dorpsgenoot, de heer L. A. v. d. Beek Gzn., behaalde dezer dagen het diploma Boekhouden en Handels- rekenen. Hij genoot zijn lessen van het Han- deisinstituut, Harry Moscou, Amster- ydam. - De heer J. C. van Ecten alhier, werd te Woudrichem gekozen tot heem raad van het Waterschap ,,'t Oudland van Altena", zulks in plaats van de, door het bedanken van den heer J. de Fijter te Andel, ontstane vacature, Deze week werden hij de Wed. de Graaf een 2-tal kippen ontvreemd, tot op heden van de dader(s) geen spoor. Deze week besteedde men voor de eieren f8.00 f8.75 per 100 stuks. De heer N. Dekker te Sleeuwijk, werkzaam aan het telefoonnet alhier, kreeg deze week een tweetal telefoonpalen op zijn lichaam, tengevolge waarvan hij zich direct onder dokters handen moest stellen. Wegens bezuiniging is door de C. S. M. beslooten de eerste drie dagen der week bieten aan de Gantelbrug in ontvangst te nemen. De laatste drie werkdagen wordt daartoe gelegenheid ge geven aan de weegbrug te Kille. Dat dit voor de landbouwers zeer ongemakkelijk is, laat zich begrijpen. Door het departement van Water staat zijn, voor het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te de Bilt, aan;esteld tot onweerwaarnemers H. Crezee Hz. en J. Lankhaar. Zondagavond zal van wege de Geref. Jonhelingsvereen. een propaganda- vergadering in het Instituut gehouden worden. De onderwerpen die behandeld zullen worden zijn zeer belangrijk, dus trouwe opkomst zeer gewenscht. Aanvang 6 uur. Naar men verneemt, zal men ongeveer halt November van het electr. licht kunnen proviteeren. Het aantal aangesloten perceelen zou reeds 120 be dragen. Op initiatief van den heer J. t. Helden te Heusden werd in de consistorie der Ned. Herv. Kerk eene vergadering gehouden met het doel eene Chr. Jonge- lingsvereen. op te richten. Een 15-tal personen hebben zich opgegeven en een voorloopig bestuur werd reeds gekozen. Toen de koopman V. alhier Maan dag in zijn weide kwam, ontdekte hij dat een zijner melkkoeien dood in de weide lag. Waarschijnlijk was het dier door 't vuur aangetast. Yoorzeker een aanzien lijke schadepost. Dinsdag 1.1. had in café Overeem de verkiezing plaats van een bestuurslid van het waterschap 't Oudland van Altena. Uitgebracht werden 612 stemmen, waar van 611 op den heer J. C. v. Eethen te Giessen en 1 op den heer H. de Lorm Jzn. te Giessen, zoodat de heer van Eeten als nummer 1 komt te staan op de voor dracht. Zonder stemming zijn door het bestuur nog op de voordracht geplaatst de heeren O. van Andel te Andel en J. C. Bron te Rijswijk. Door het ingesteld Comité voor verbetering van wegen in het Land van Heusden en Altena worden pogingen aan gewend om den onder deze gemeente ge legen Postweg voor het doorgaand ver keer in één richting geopend te krijgen. Bij gehouden aanbesteding is de levering van steenkolen, cokes en eierkolen voor de openbare scholen gegund aan A. C. Vink en van anthra- ciet vioor het Gemeentehuis aan G. ,C. J. Struik, beiden alhier. Voor het comité van Winter- lezingen alhier, zal op 26 November a.s. optreden Ds. D. A. van den Bosch van 'sGravenhage met het onder werp „Het Geweten". Gedurende het tijdvak' 10 tot en met 16 October j.l. werd aan de vischmarkt alhier, geen enkele zalm aangevoerd. Besteed werd voor dikke aal 70 tot 80 centdunne aal 28! tot 35 cent; snoek 40 tot 50 cent; brasem 26 tot 30 cent; baars 14 tot 20 centbot 15 tot 25 cent en voorn 7 tot 10 cent; alles per pond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5