Eind 30Q O R K U M <«=fcgSiTelef. 266. Dag- en Avondlicht. Lijsten in alle maten, SPiOR's MOSTERD w Sj5ÖOr*S 7 w tsVr s o h «V a'a GORINCHEM LANGENDIJK Vergrootingen naar elke FOTO. Spoor'segestamptesMnisjes Is Onze enorme voorraden in eiken maat-moderne tinten en meows te deaai'ns maken üw keaa qemakkelijk, terwijl onze prijzen veel laqer zijn dan Cl verwacht (Bezichtigt >818 VprQtnnninn of moeilijke eaonre- A Wij zijn in GORCUM de éérsten op 't Kleedinggebied. Dit toonen Uonze schitterende étalages. Bezoekt onze Magazijnen. Vraagt zichtzendingen. onze etalages - Êbè Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag 21 October 1930, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: De EdelAchtb. Heer H. Blok, Burgemeester. Secretaris: De Heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed en ver zoekt hierna den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, die met een opmerking van den heer Nieuwenhuizen worden vastgesteld. De Voorzitter zegt thans te beginnen met het punt van de laatstgehouden vergadering, in welke vergadering de heer A. J. Pouli werd gemachtigd, om j een stem uit te brengen in de vacature Dijk-College. Spreker zegt dit was fou tief, daar het volgens 't Waterschaps reglement een persoon moet zijn uit en van den Raad. De heer Nieuwenhuizen zegt, dat men voor de Kerk en Diaconie toch aan kan wijzen wie men wil. De Secretaris leest hierna 't Regle ment voor, waaruit blijkt, volgens art. 4, dat het is, zooals de Voorzitter het zegt. Aan de orde zijn thans ingekomen stukken.: Een schrijven van Gedep. Staten, waarin zij hunne goedkeuring verleenen aan de gemeente-rekening en de reke ning van het Gem. Electr. Bedrijf 1930. Tevens is een dankbetuiging binnen gekomen van de Centrale Proeftuin- vereeniging te Gorinchem, voor de ver leende subsidie, groot f 50. Ook is een schrijven ingekomen van den heer G. Dekker alhier, waarin hij bericht zijne benoeming als Lid van het Burgerlijk Armbestuur aan te nemen. Verder een schrijven van de vereeni- ging tot bescherming van Dieren, waarin deze den Raad verzoekt om in de Bouwverordening dezer gemeente eene bepaling op te nemen, waarin eischen worden gesteld voor het bou wen van stallen, met het oog op 't spoedig redden van vee bij het uit breken van brand. Ten slotte nog een schrijven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring betreffende de nieuwe belastingregeling dezer gemeente. Genoemde stukken worden allen voor kennisgeving aangenomen. Hierna komt een verzoek ter tafel van eenige bewoners van de Dorps straat, waarin den Raad wordt verzocht, om na het houden van de paardenmark ten, de straat op kosten der gemeente te doen reinigen. Dit verzoek wordt met algeineenq stemmen toegestaan. Ook werd besloten op verzoek van van de Landstormcommissie te Dor drecht een subsidie van f 25.toe te staan en aan de plaatselijke landstorm alhier eveneens een bedrag van f25. Op verzoek van de Herv. Schoolver- eeniging en de Chr. Schoolvereeniging te Waardhuizen, wordt besloten, voor het geven van herhalingsonderwijs eene subsidie van 50 cent per lesuur, tot een maximum bedrag van f 50.per leer ling beschikbaar te stellen. Thans komt aan de orde het adres van den heer A. Geudeke alhier, hou dende verzoek, om verhooging van sa laris, welk verzoek in de vorige ver gadering was aangehouden. Het voorstel van B. en W. luidde af wijzend te beschikken. salarisverhoogingen moeten bijdragen. De Voorzitter meent, dat dit niet op één ambtenaar mag worden verhaald. De raadsleden zullen toch niet zeggen, dat hier te veel personeel zit. De heer Noorloos zegt, dat de heer Geudekz recht heeft op een mensch- waardig bestaan. De heer van Leeuwen vindt het on betamelijk; de heer Verschoor loopt op de zaak vooruit, om namens de fractie te spreken, immers, na de be- bespreking kan iemands houding gewij zigd worden, nadat de zaak goed uit gelegd is. De heer de Jong zegt, dat in de vorige vergadering, naar zijn meening, beleedigende woorden zijn gesproken aan het adres van onzen Secretaris, die toch ook Hollandsch kent en de Nederlandsche taal machtig is. De heer Burghout vindt de houding van de Ant.-Rev. Raadsfractie niet christelijk, al wordt er dan ook een gebed bij den aanvang van de vergade ring tot God opgezonden, om ons te leiden naar Zijn Woord. Spreker zegt: de arbeider is toch zijn loon waardig, De heer Verschoor meent, dat 60 cent per uur toch wel voldoende is; moeten wij daar dan nog bijpassen. De Voorzitter antwoordt, dat een ambtenaar niet in uurloon werkt. De heer Nieuwenhuizen zegt, dat de heer Burghout in de vorige vergade ring niet gezegd heeft, dat Geudeke onmisbaar was, maar dat een ambte naar onmisbaar was. De heer Burghout verzoekt hierna stemming, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 stem men voor en 4 tegen. Een schrijven van Ged. St., betref fende herziening salarissen van Burge meesters, Secretarissep en Pntvangers. De heer Verschoor zegt, niet te be grijpen, dat Ged. St. den moed gehad hebben, om in dezen tijd met salaris verhooging te komen, spr. zegt, wij kweeken zelf revolutie. Voorzitter. Spreekt hierover zoo wei nig mogelijk. Sinds 1919 heeft hier geen salarisverhooging plaats gehad, terwijl in Zuid-Holland de jaarwedden het dubbele zijn van hier. De heer Koekkoek zegt hierna, dat in de gemeente Ferwerderadeel (Fr.) de raad besloot, de salarissen van f1400 tot f 2000 met 5 pCt., die van f 2000 tot f3000 met 10 pCt. en die van bo ven de f3000 met 15 pCt. te verlagen. Tevens werd door genoemd gemeente bestuur besloten, Ged. St. te verzoeken, de salarissen van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers met 15 pCt. te verlagen. De heer de Jong meent, dat zoo iets beter in onze kraam te pas kwam, als al die verhoogingen. Voorzitter. Ook vragen Ged. St. ad vies omtrent de salarissen der wethou ders. De heer Koekkoek zegt, als het geld dan toch maar uit 't laadje moet, dan zullen wij 't precentiegeld ook maar op 200 brengen. De heer Verschoor zegt, dat dit na tuurlijk maar gekheid is,' maar spr. kan niet begrijpen, dat Ged. St. den toestand niet beter inzien; Spr. zegt, het klinkt in de ooren van den God lebooth (Jac. 5 vers 4). Zoo las ik dezer dagen van de Tvphografen, en zoo is het thans hier ook. De heer de Jong zegt, niet te begrij pen hoe Ged. St. op zoo'n idee zijn gekomen, daar toch sollicitanten voor Burgemeesters, Secretarissen en ont vangers in overvloed zijn. De salaris sen zijn ook voldoende, temeer daar de crisis op 't land- en tuinbouwbe drijf ontzettend is, spr. meent, dat geen salarisverhooging had plaats moeten vinden. Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. Hierna besloot de raad de salarissen ongewijzigd te laten. Op voorstel van den heer Verschoor worat besloten, aan alle gemeenten in de provincie Noordbrabant een schrij ven te richten, om adhaesie te betuigen aan bovengenoemd besluit. Hierna is aan de orde vaststelling gemeente-begrooting 1931. Over de uitgaven betreffende het Bur gerlijk Armbestuur, aangaande vergoe ding voor de leden, stelt de heer Burg hout voor, het geraamde bedrag, zijn de f90, terug te brengen op f45 per lid. Spr. merkt op, wanneer men op 't een bezuinigd, dit op 't ander ook maar gedaan moet worden. Het voorstel v. d. heer Burghout in stemming gebracht, wordt aangenomen met 7 voor en 4 stemmen tegen. De Voorzitter zegt blij te zijn, dat de ze post ook van de baan is. Hierna wordt besloten tot af- en over schrijving gemeentebegrooting 1930. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, de kostprijs van het O.L. on derwijs vast te stellen op fll tot f 14 per leerling. Tevens wordt nog beslo ten om het portret van de Kon. Fam. voor de raadszaal aan te koopen, te meer daar de raadszaal nu prachtig opgeschilderd is Bij de gebruikelijke rondvraag infor meert de heer Burghout of de begroo ting al is binnengekomen, omtrent de bestrating aan de kerk, waarop de Voorz. toestemmend antwoordt, maar aangezien deze nogal tamelijk hoog is, stellen B. en W. voor, dit tot 't voor jaar uit te stellen. De heer van Leeuwen zou het bij de kerk maar op laten knappen, daar het op die plaats zeer noodzakelijk is, voor al des avonds. Hierna wordt besloten verbetering tot 't voorjaar uit te stellen. De heer v. d. Meijden zegt, dat het plakbord a.d. Ippelschendijk nog niet is opgeschilderd. De Voorzitter zal hierna informeeren. Daar niemand meer 't woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergade ring. M De Voorzitter zegt persoonlijk vóór inwilliging van het verzoek te zijn, en wel, omdat de heer Geudeke 29 jaren oud is, in het bezit van het diploma Gemeente-administratie en maar f 1000 per jaar verdient, dus ongeveer f 18 per week, een loon, dat een arbeider ook verdient. Er zijn zelfs personen, aldus spreker, die per week zelfs f30 a f40 verdienen. Mocht het gevraagde wor den toegestaan, dan blijft Geudeke nog onder 't salaris van den gemeente-veld wachter. Spreker stemt toe, dat het op "t oogenblik een slechten tijd is, maar daar mag toch de heer Geudeke niet de dupe van worden. De heer Verschoor heeft met ver wondering den Voorzitter aangehoord* wat betreft de inkomsten van de arbei ders van f30 a f40, merkt spr. op, dat het daar is „arbeid zoolang het dag is". Dus deze personen werken langer als een halven dag. Het is nu geen tijd om salarissen te verhoogen. Spr. hoopt dat de discussie's hierover kort zullen zijn en wat betreft de vergelijking met den gemeente-veldwachter, dan moet spr. zeggen, dat deze veel meer ver antwoording heeft als den heer Geu deke. De Voorzitter vraagt aan den heer Verschoor, of hij tegen het verzoek is, waarop deze antwoordt van ja en ook namens de Ant.-Rev. Raadsfractie. De Voorzitter zegt, dat hij wel eenigs- zins veranderd is sinds de laatste Raadszitting en wat verantwoording betreft, ieder ambtenaar heeft verant woording. De heer Verschoor zegt het niet goed te kunnen keuren, dat in dezen crisis tijd personen met kleine inkomens aan A F OT O-ATELIER-COERTSE Cl OlUjjpiliy gelmatigen stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten. VA BERGEIJK en STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 6