Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ^nd van altena Uitgave: Firma L. J. VEEEMAN, Heusden. No. 5067* Woensdag 29 October 1930, Binnenland. Dit blad verschjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ANDEL, op 17 Octo ber 1930. Voorzitter: Weth. Verwijs, wegens af wezigheid van den Burgemeester. Secretaris: WelEd. Heer B. van A11- del. 1 egtnwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en de Secretaris leest het formulierge bed. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de ofrde is: 1. Vaststelling van de gemeentebe- grooting en die van het O.E.B. voor 1931. De Voorzitter verzoekt de commissie, die belast is geweest met het onder zoek der begrootingen, daarvan rap port te willen uitbrengen. Hel lid van Houwelingen zegt, dat de commissie de begrootingen in orde heeft bevonden en derhalve adviseert ze- beiden vast te stellen op de bedra gen, waarop ze door B. en W. zijn aangeboden; de gemeentebegrootingaan inkomsten en uitgaven van den gewo nen dienst, geraamd op een gelijk be drag van f33777.54, den kapitaaldienst aan inkomsten en uitgaven geraamd op een gelijk bedrag van f3700. De begrooting van het G.E.B. aan ba ten en lasten, geraamd op een gelijk bedrag van f78850 en aan kapitaals inkomsten en kapitaalsuitgaven, ge raamd op een gelijk bedrag van f 4200. Zonder verdere beraadslaging worden beide begrootingen met algemeene stem men op bovengenoemde bedragen vast gesteld. 2. Vaststelling van het halfjaarsko hier hondenbelasting dienst 1930. Dit kohier, inhoudende 2 aanslagen tot een totaal bedrag van f2, wordt vastgesteld met algemeene stemmen. 3. Wijziging gem.-begrooting voor 1930. Op voorstel van B. en W. wordt met a.gemeene stemmen toegestaan, om Hoofdstuk X van den kapitaaldienst oer begrooting 1930 aan inkomsten en uitgaven aan te vullen met 'eien post wegens voorschotten uit 's rijks kas, ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders en van den post onvoorziene uitgaven van den gewonen dienst af te schrijven een bedrag van f50 en over te schrijven op den post huisnummerïng. Ingekomen is een voorstel van üed. St., tot herziening van de regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers. Dit voorstel houdt in, eene bijna algemeene ver hooging van deze wedden. B. en W(. stellen voor, met deze re geling niet in te stemmen; zij vinden dat ,i'n dezen tijd van malaise op elk gebied, 'e erder gedacht zou moeten wor den aan verlaging, dan wel aan verhoo ging van salarissen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt het lid van Wijgerden of B. en W. de straatverlich ting aan het boveneind aleens heb ben nagezien en of zij tot het besluit zijn gekomen, dat daar nog een lan taarn moet worden bijgeplaatst. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de straatverlichting hebben nagezien en tot de conclusie zijn gekomen, dat nog twee lantaarns moeten worden bijge plaatst, een aan het boveneind en een tusschen b et huis van den notaris en de Kerkstoep. Aan de Herv. Kerk nog een lantaarn te plaatsen bleek hun min der noodig, ze willen daar op een don keren avond nog wel eens gaan zien en blijkt het hun dan noodig, dat zijn zij wel genegen daar ook nog een lan taarn te plaatsen. Daar niemand verder het woord meer verlangd, sluit de Voorzitter de ver gadering. Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN op Dinsdag 21 October, des n.m. 3 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer J. J. Snijders. Afwezig de heeren de Graaff en van Drunen. De Voorzitter opent de vergade ring leest de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. St. waarbij wordt toegezonden het Kon. Besluit tot goedkeuring van het raadsbesluit tot classificatie van de gemeente voor de fondsbelasting. Idem tot heffing van opcenten op de vermogensbelas ting. Idem tot afschaffing van de za kelijke bedrijfsbelasting met i Jan. I931- Verder hebben B. en W. van den Ingenieur van den Rijkswaterstaat te 's Hertogenbosch een schrijven ont vangen over de rooilijn langs de openbare rijkswegen. Deze rooilijn moet vallen minstens g meter vanaf de boomenrij, of indien deze er niet zijn, 16 meter uit den as van den weg gemeten. Deze afmetingen zijn als minimum te beschouwen. Bij nieuw bouw mag geen vergunning meer worden verleend, dichter bii den openbaren weg te bouwen dan als hier aangegeven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich aan dit voorschrift zullen hou den. Procesverbaal van kasopnemingbii den gemeente-ontvanger. De kas is betrekkelijk in orde bevonden f ioo, in uitgaaf moet nog gebeuren, terwijl de ontvanger f 404.als te weinig in kas heeft bijgestort. Schrijven van Ged. St. dat voor de f 100.van de kasopname van 5 Maart 1929, een post op de be grooting 1930 behoort te worden ge bracht. B. en W. stellen voor aldus te han delen. De Voorzitter merkt op, dat dit het zelfde is wat B. en W. in hun rapport hebben geschreven. Van Jden N. C. B. te Tilburg is een schrijven ontvangen over de des- structie van afgekeurd vleesch en waarin de gemeente wordt verzocht bij den in het leven te roepen des tructor te willen aansluiten. De Voorzitter zegt, dat hem aan sluiting aanvankelijk bezwaarlijk voor kwam, daarom hebben B. en W. zich eerst tot de Vereeniging van Nederl. gemeenten, afdeeling Noord-Brabant gewend, om inlichtingen, om één lijn te volgen met andere gemeenten. Van de afdeeling is evenwel bericht ont vangen, dat zij geen inlichtingen kan verstrekken, omdat geen advies is verkregen van den N. C. B. B. en W. stellen voor hen te mach tigen den goedkoopsten weg te be wandelen, en daarvoor eerst overleg te plegen met de omliggende ge meentebesturen over toetreding tot de Thermochemische fabrieken te Am sterdam of tot den destructor van den N. C. B. Van de firma Wiener te Princen- hage is een verzoek ingekomen om in de gemeente een radiocentrale te mo gen vestigen. Waar de firma onbe kend is en na het verzoek niets na ders van zich heeft laten hooren stel len B. en W. voor op het verzoek voorloopig' afwijzend te beschikken. De heer Smink gelooft niet, dat dit iets voor deze gemeente is, ze is daarvoor veel te uitgestrekt. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. hun voorstel niet doen, om een radiocentrale te keeren, maar alleen, omdat als het verzoek wordt inge willigd en de firma gaat niet tot aan leg over, de gemeente een andere fir ma geen vergunning meer kan ver- leenen. Besloten wordt op het verzoek af wijzend te beschikken. Schrijven van de afdeeling Noord- Brabant van de vereeniging voor on volwaardige arbeidskrachten, waarin de gemeente wordt aangespoord als lid tot de vereeniging toe te .treden. De contributie bedraagt fi.per 10 gulden en een maximum van oio gulden en een minimum van f 100. B. en W. stellen voor iom toe te tre den, omdat hiermede een mooi werk wordt gediend. Er wordt getracht scholen op te richten, o.a. te Waal wijk, waar onvolwaardige arbeids krachten worden onderwezen, waar door getracht wordt, personen, die anders ten laste van armbesturen ko men, zoover te brengen, dat zij voor zich zelf kunnen zorgen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Electrifïcatie Peereboom. De heer Jongbloets zegt, dat hij meende dat dit van de baan was. De Voorzitter antwoordt dat dit niet zoo is, van de P.N.E.M. is een schrijven ontvangen, waarin deze zich bereid verklaart, het electriciteitsnet uit te breiden, zoodat de ambtswo ningen van het Noorder stoomgemaal aangesloten kunnen worden en even eens de bewoners aan de Peereboom onder voorwaarde, dat de gemeente f2050, in de aanlegkosten bijdraagt en afname garandeert van 2025 K.W. B. en W. hebben overleg gepleegd men den techmschen ambten, van den Rijkswaterstaat, omdat het rijk ge baat is met aansluiting van het stoom gemaal en de ambtswoningen. Bil lijk is dat rijk en gemeente ieder de helft der kosten dragen, waarvoor het rijk wel te vinden is, zoodat de kos ten voor de gemeente f 1025 zullen bedragen. B. en W. maken echter bezwaar tegen de garantie die gesteld moet worden. De heer Berm meent dat daar weer iets in zit, spr. zou er niet op ingaan. De heer Smink merkt op dat de p.N.E.M. redeneert, de menschen zijn er voor ons, wij niet voor de men schen. Spr. wijst er op dat de gas houder versleten is en het Rijk ver plicht is een nieuwe te bouwen of aan te sluiten aan het electrischnet. De Voorzitter zegt, dat het Rijk ook geholpen kan worden door de papierfabriek. De Zuid-Holl. polder heeft reeds daarvoor toestemming verleend voor het plaatsen van pa- Zen, doch het Rijk voelt meer voor aansluiting aan het provinciaalbe- drijf. B. en W. vragen machtiging de onderhandelingen voort te zetten op den grondslag dat Rijk en gemeente ieder de helft der kosten zullen dra gen. Schrijven van Ged. St., betreffende verhooging van de jaarwedden van Bur gemeesters, Secretarissen en Ontvan gers. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling is, dat voor deze gemeente de jaarwed de van den Burgemeester wordt ge bracht van f2475.tot f3175.voor den Secretaris van f2475.tot f3100. den gemeenteontvanger van f1150. tot f 1375.De Burgemeester zou daar door een verhooging krijgen van f400 de Secretaris van f300. Waar de Bur gemeester hier tevens secretaris is, wordt tot op heden diens jaarwedde met 10 pCt. verminderd, welke vermin dering bij de nieuwe regeling op 20 pCt. wordt gebracht, zoodat de verhvo- ging niet f700.doch slechts 70gul; den bedraagt; B. en W. stellen voor, Ged. St. te berichten, dat accoord wordt gegaan met de nieuwe regeling. De jaarwedde van den ontvanger blijft het zelfde. De jaarwedden van de Wethou ders worden iets verhoogd. De heer Jongbloets vindt het erg, dat Ged. St. in dezen tijd met een dergelijk voorstel komen, thans nu de geheele wereld een ongekende malaise doormaakt, de industrie kwijnt, de boerderij kapot is en toch dringen Ged. St. ook voor zichzelf op verhooging van jaarwedden aan, het zijn lieve ïuidjes in den Bosch. De Voorzitter zegt, dat het voorstel van Ged. St. niet anders beteekent, dan inhalen van achterstand. In Noord brabant zijn deze jaarwedden met de andere provincie's het laagst. De heer Jongbloets meent, dat men dan niet dit oogenblik had moeten kie zen. De Voorzitter merkt op, dat Ged. St. de nieuwe financieele regeling tusschen rijk en gemeenten hebben afgewacht en er alleszins reden zijn dit oogenblik aan te grijpen, om de jaarwedden meer in overeenstemming te brengen met die in de andere provincie's. Tot heden ontving de gemeente in de jaarwedde van den Burgemeester slechts f 600. van het rijk, in 't vervolg f 3000. dat is voor Ged. St. aanleiding geweest, om met hun voorstel te komen. De heer Middelkoop zegt, dat het op 't oogenblik voor deze gemeente wei nig verschil uitmaakt, in de toekomst echter wel, als de betrekkingen nogeens gescheiden worden. De Voorzitter heeft de overtuiging, dat in een gemeente als deze, een goed onderlegd secretaris geen behoorlijken werkkring heeft. Spr. zou, als hij er iets in te zeggen had, in een gemeente als Dussen, de functie's van Burgemees ter en Secretaris altijd in een hand vereenigen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1929. Door de Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren v. Etten, Bern en de Graaff, is een schriftelijk rapport uitgebracht. In dit rapport wordt ge zegd, dat het bedrag van de achterstal lige belasting heel wat minder is dan het vorig jaar. Door den ontvanger is nog steeds geen gevolg gegeven aan het verlangen van den raad, om den dag na het verstrijken van den termijn voor het betalen van schoolgeld, de ouders kennis te geven als het niet betaald is. De commissie blijft aandringen dat dit wel gebeurt. Verder betreurt de commissie het, dat de ontvanger de gemeenterekening zoo laat inzendt. Dit de bijgevoegde nota is de commissie verder gebleken, dat de onkosten voor de stembureaux aanmerkelijk uiteen loo- peii. De commissie stelt verder voor het oude schoolhuis, thans verhuurt aan den heer v. Rijswijk, te verkoopen, aangezien het de gemeente weinig voor deel oplevert. Verdere op- of aanmer kingen heeft de commssiie niet, zoodat zij den raad adviseert, de rekening voor loopig vast te stellen op de cijfers, zoo als ze door B. en w. is aangeboden. De heer Smink zegt, dat hij niet het antwoord van B. en w. op dit rap port bij de stukken heeft gezien. De Voorzitter meent, dat het niet noo dig is, dit rapport schriftelijk te beant woorden. B. en w. zeggen de commis sie gaarne dank, dat zij naast woorden van afkeuring aan het adres van amb tenaren die hun plicht niet deden, een woord van waardeering lieten hooren aan het adres van ambtenaren die dit wel deden. Wat de kwestie van het verkoopen van het oude schoolhuis be treft, spr. acht het tijdstip daavoor nog niet aanwezig, beter is het dit huis, dat thans bewoond wordt door een rijksambtenaar, te verkoopen als deze vertrekt. De heer Jongbloets zou het huis maar verkoopen, het brengt toch geen voor deel aan de gemeente, deze heeft er slechts schade van. De heer Smink merkt op, dat de gemeente wel meer huizen heeft die niets opbrengen, dat voor de rijkspolitie bijvoorbeeld. De Voorzitter merkt op. dat dit een ander geval is. Van Rijswijk heeft ver zocht de deur te vernieuwen, iets wat hoog noodig is, spr. geeft dit gaarne toe. De raad hecht zijn goedkeuring er aan, om de deur te vernieuwen, ter wijl de verkoop van het huis tot een later tijdstip zal worden uitgesteld. De gemeenterekening wordt hierop met algemeene stemmen vastgesteld, in ontvangst den gewonen dienst betref fende op f77174.91, uitgaaf f 76733.66i/2 batig slot alzoo f 441 .24i/2. De kapitaal dienst met een ontvangst van f23305.76 en een uitgaaf van f21929.90, batig s£l- do alzoo f 1375.86. Vaststelling begrooting. Ook hierover heeft de commissie een schriftelijk rapport uitgebracht, waarin ze zegt, dat deze begrooting een aan merkelijk verschil maakt met de vroe gere begrootingen, omdat daarin ver werkt zijn de nieuwe inkomsten in ver band met de nieuwe financieele rege ling, waardoor voor het Burgerlijk Arm bestuur een subsidie van f 1000.is uitgetrokken en voor de wegen even eens een hooger bedrag is geraamd. Met het oog op den verbeterden finan- cieelen toestand van de gemeente, acht de commissie den tijd gekomen, om de woningverbetering ter hand te nemen, door b.v. de oprichting van een ge meentelijk woningbedrijf. De commissie ontveinst zich niet, dat hiervoor zware financieele offers noodig zullen zijn en daarom betreurt zij het, dat is afgewe ken van het voorstel van B. en W. voor indeeling der classificatie voor de fondsbelasting. De commissie noo- digt B. en W. uit, maatregelen te tref fen. die verbetering in den woning toe stand kunnen brengen. Verdere op- of aanmerkingen heeft de commissie niet, zoodat zij adviseert tot vaststelling. De Voorzitter dankt namens B. en VV. de commissie voor haar rapport, spr. zou de gedeelten, die geen betrek king hebben op de vaststelling der be- grooting buiten de discussie laten, te zijner tijd kan op de door de com missi-- gedane voorstellen worden te ruggekomen. Ook over de belastingen behoeft niet te worden gesproken, deze zijn pas vastgesteld. De post van f 1000 voor het armbestuur is op de begroo ting gebracht, in verband ook met de kinderen Colijn. De heer Smink is het met dit voor stel geheel eens, doch spr. vindt het niet goed, dat het Burg. Armbestuur het geheele bedrag ineens overdraagt aan de kerkelijke Armbesturen en zoo doende niets over de verdeeling' meer heeft in te brengen. Dit is wel erg ge makkelijk, men is dan van de verant woording at, maar het is toch niet de gebruikelijke manier. Hoe wordt er gehandeld als iemand om ondersteuning komt, die niet tot een kerkgenootschap behoort De Voorzitter antwoordt, dat zooi iemand door het Burgerl. Armbe stuur zelf wordt geholpen, dit draagt niet het geheele bedrag over aan dei diaconie, die de behoefte van de menschen beter kent als de leden van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Middelkoop acht het niet fewenscht verandering te brengen* pr. merkt op dat wat in het rapport wordt gezegd over woningbouw juist is, vooral in den polder bestaat groo te behoefte. De Voorzitter meent dat men daar over dadelijk in de geheime vergade ring nog wel even kan spreken. De heer Smink merkt op dat de commissie spreekt over meerdere uit gaven, waar bestaan die in De Voorzitter antwoordt, dat voor wégenverbetering een hooger be drag is uitgetrokken verder voor wa tervoorziening, terwijl voor onder houd van het raadhuis een bedrag is geraamd, het is hoog noodig dat daaraan iets wordt gedaan, het be treft dus voorloopig niets dan het inhalen van achterstand. De heer Smink vindt dit alle maal heel goed, zou echter het uit diepen van de rivier de Dusse in 't vervolg niet in eens, doch in kleine gedeelten aanbesteden, zoodat ieder arbeider er naar kan doen. De Voorzitter zegt, dat hierover al meermalen in de vergadering van B. en W. is gesproken, zooveel mo gelijk wordt dit idee doorgevoerd. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad over gaat in geheime zitting. VAN 6800 GULDEN BEROOFD. Vrijdagnacht is een boer van de Eilati- den in de binnenstad van Rotterdam op stap geweest met een ouden kennis van hem. Nadat hij afscheid van hem ge nomen had, is hij in de omgeving van den Schiedamschendijk een vrouw tegen gekomen die hem heeft meegenomen naar haar kamer. Daar heeft de buitenman een kop koffie gedronken, waarna hij in slaap is gevallen. Na eenigen tijd werd hij wakker met een geweldige hoofdpijn. Voor hem op tafel lag zijn portefeuille opengeslagen en daaruit waren f 6800 ontvreemd. Van dit geld behooren f 2800 aan een ander toe. Volgens den bena deelde had hij het geld nog bij zich voor hij met de vrouw de woning is binnen gegaan. ZIJN SCHOONMOEDER GEDOOD. De rechtbank te Zutphen wees vonnis tegen den 40-jarigen landbouwer D. A. C. S. te Barchem, wien ten laste was gelegd, dat hij in drift zijn schoonmoeder zou hebben gedood. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van 3 jaar. verduistering! Te Heerle bij Wouw is door de mare chaussee gearresteerd de kantoorhouder P. M. van het hulppostkantoor aldaar, verdacht van verduistering van een bedrag van in totaal f 1300 ten nadeele van den Staat. Bij zijn verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgeleg. DE VAL UIT EEN VENSTERBANK. De 26-jarige bewoner van een perceel in de Valkstraat te Utrecht, die Vrijdag avond, na een val van 15 Meter uitzijn veesterbank, zwaar gewond in de Rijks klinieken werd opgenomen, in verband waarmede zijn vrouw door de politie werd aangehouden, is thans door den commis saris van politie verhoord. Naar aanlei ding van dit verhoor is de vrouw ter beschikking van de justitie gesteld. LASCHAPPARAAT GESPRONGEN. Zaterdagavond is den smid Haaverman, ta Dalfsen, een ernstig ongeluk overkomen. De man had een laschapparaat schoon gemaakt en wilde nog eenige werkzaam heden daaraan verrichten toen het toe stel plotseling uit elkaar vloog, met het treurig gevolg, dat de smid opslag werd gedood. De man was gehuwd en laat vrouw met een kind achter. OVERMATIG DRANKGEBRUIK. Zaterdagmorgen vond men te Sliedrecht, op een stoep nabij zijn woning het lijk van den 31 -jarigen H. de B. Overmatig vosr liet Land nil Heusdea eg AltonaJe Lanostraat onjiolerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1