Een nieuwe Mijnramp De bekende \msterdamsche Confectiehandel Plaatselijk Nieuws gebruik van sterkedrank schijnt de oor zaak van het overlijden te zijn. Het lijk is door de politie in beslag genomen. ERNSTIG MOTORONGELUK BIJ MUIDEN. Een doode en twee gewonden. Zaterdagavond reed de 23 jarige E. v. L., wonende te Laren, op zijn motorrij wiel op den nieuwen verkeersweg tusschen Naarden en Muiden, met het voornemen, zich naar zijn te "Weesp wonenden broeder te begeven. De jongeman, die algemeen bekend stond als iemand, die buitengewoon snel reed, gaf ook nu weer aan zijn motor een snelhpid, welke op dezen drukken verkeersweg niet verantwoord is. Van L. kwam eensklaps in botsing met een van de richting Amsterdam komende auto, waarin de heeren J. v. P. en A. S. ge zeten waren. De botsing was zoo hevig, dat de auto in de sloot naast den weg tuimelde en het motorrijwiel een heel eind verder, totaal vernield, op den berm kwam te liggen. De motorrijder werd nog 25 meter ver weg geslingerd. Zyn toestand was hopeloos en hij overleed spoedig. Het lichaam van v. L. was gruwelijk verminkt. De beenen waren op verschillende plaatsen gebroken, de kleeren waren van het lijf gescheurd. "Wonderlijk genoeg waren hoofd en gelaat, op een kleine verwonding na, ongedeerd. Van de inzittende der auto had de bestuurder, de heer J. v. P., een knie schijf gebroken en bekwam de heer A. S. een hoofdwonde, Eerstgenoemde werd per auto naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. IN KOKEND WATER GEVALLEN. De 57-jarige J. J. B. uit de Koningin straat te 's-Gravenhage die op het terrein van het gasbedrijf o/d Trekvliet in een put met kokend water viel, is in het Ziekenhuis aan den Zuidwal aan de ver wondingen overleden. IUI VERDRONKEN. Het negenjarig zoontje van den heer M. van der Stelt, wonende aan de Zuid kade te Waddingsveen, viel ter hoogte van de papierfabriek de Schoone Haas, in de Gouwe. Onmiddellijk werden pogin gen in het werk gesteld het ventje te redden, doch het gelukte pas na geruimen tijd het boven te halen. Hoewel getracht werd met behulp van het zuurstofapparaat van de vereeniging E.H.b.O. om de levens geesten op te wekken, mocht men hierin niet slagen. o zal wederom haar halfjaarlijksch bezoek brengen aan ANDEl j, met een van haar bekende enorme sorteering Heeren-, Jongens- en Kin. cLer*H:leed.ixig,9 Winterjassen, Demi- Saisons, Regenjassen, alle soorten Pantalons, een groote sorteering restanten der afgeloo- pen zomer in COSTUMES, blauw zoowel als fantasie, Overall's enz. enz. enz. Wjj komen drie dagen en wel DONDERDAG 30, VRIJDAG 31 OCTOBER en ZATERDAG 4 NOVEMBER a.s. in de zaal van Café De Zwaan, C. KALIS. Kleeding voor iedere bears. Thans in het Saargebied. Reddingsploegen teruggedreven door de hitte in de mijn. Meer dan 100 dooden. Een nieuwe mijnramp heeft Zaterdag middag in het Saargebied plaats gehad, thans in de Maybach mijn te Quierschied en Friedrichtshal 15 K.M. ten Noord Oosten van Saarbrücken, welke catastrophe tot Zondagmiddag 89 dooden, waarvan 6 in de ziekenhuizen aan de bekomen ver wondingen overleden mijnwerkers, heeft geëischt. Aangezien nog ongeveer 30 mijnwer kers in de diepte zijn ingesloten, moet er rekening mede gehouden worden dat het totaal aantal slachtofiers van 110 tot 115 zal kunnen bedragen. Vanzelfsprekend is de verslagenheid te Friedrichtshal zeer groot. Voor den in gang van de schacht heeft zich een duizendkoppige menigte verzameld, die met groote spanning den terugkeer van hun verwanten en vrienden afwachten. Groote drommen menschen, auto's en wagens van den Geneeskundigen Dienst der in de buurt gelegen mijn en brand weermateriaal begaven zich naar de on- geluks-groeve. De mijnbouw-inspectie deelde Zondag avond te ongeveer tien uur mede, dat het totaal aantal dooden op het oogenblik 92 bedroeg. Hiervan bevinden zich 88 boven den grond waarbij zijn inbegrepen de gewonden, die aan de gevolgen van hun verwondingen overleden zijn. Van de 21 gewonden verkeeren er vijf in levensgevaar. Vier dooden bevinden zich nog onder den grond maar konden nog niet naar boven gebracht worden. De groote hitte in de mijn en de slechte ventilatie maken voorloopig het reddings werk onmogelijk. Tengevolge van het hooge gasgehalte van de lucht is het ver blijf in de mijn voor de reddingsman schappen zoo goed als onmogelijk, ook al zijn zij voorzien van gasmaskers en zuur stofapparaten, die slechts hinder veroor zaken en beschadigd worden, doordat de gangen, waarin het reddingswerk verricht moet worden, tengevolge van de instorting slechts een geringe hoogte hebben. Al vorens het reddingswerk kan worden voortgezet zal men in de ventilatie der mijn moeten voorzien. Volgens officieele mededeelingen bad de mijngasontploffing Zaterdagmiddag precies halfvier plaats. Hierdoor werd een kool stofontploffing veroorzaakt, die zich snel door de afdeelingen 3, 9, 11 en 43 ver breidde, op de laagste der vier verdiepin gen, welke 600 meter onder den grond is gelegen. Een hevige slag weerklonk, die op grooten afstand in het onder- grondsche bedrijf gehoord werd. De ge volgen waren verschrikkelijk. Locomotieven werden opgenomen en weggeslingerd, de houten steunbalken werden ineengedrukt, de lampen verbrijzeld, gangen stortten in. Een paniek maakte zich meester van de 778 man, die zich in deze verdieping bevonden. Helaas moesten velen hunner het leven laten bij de ramp. De begrafenis der slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf. Reeds vroeg Zaterdagmorgen bewogen zich velen door de straten van het zoo zwaar getroffen mijnwerkersplaatsje, waar de teraardebestelling zou plaats hebben van de slachtoffers. Deze werd vooraf gegaan door rouwplechtigheden in alle kerken van Alsdorf en een officieele plechtigheid op het raadhuis. In het Casino van het mijngebouwen- complex waren de leden van de mijn werkersbrigade aangetreden, gekleed in hun zwarte pakken, de zwarte baret met donkere veeren op het hoofd en de brandende mijnlamp aan den gordel. Zij zouden hun makkers het laatst geleide geven. Er waren ruim 500 Schupoman- schappen aanwezig. Zij waren nauwelijks in staat de noodige afzettingsmaatregelen te nemen, want sedert den vroegen morgen kwamen honderden automobielen te Als dorf aan. De vrachtauto's, waarmede het stoffelijk overschot der slachtoffers van de myn- gebouwen naar het kerkhof zouden wor den gebracht, waren met rouwfioeus om hangen en met groene dennetakken bedekt, Op de wagens lagen reeds de grafkruizen gereed. Alle eenvoudige witte kruizen, die slechts den naam van den doode dragen en die allen denzelfden vorm hebben. In de bedrijfsgebouwen werden voort durend kransen en bloemstukken binnen gedragen, die op de kisten werden gelegd. In tegenwoordigheid van een groote menigte vond des morgens in het directie gebouw der Anna I de rouwdienst plaats. Namens de rijksregeering, den president en den rijkskanselier, nam de rijksminister van Arbeid, dr. Stegerwald en de Prui sische regeering, de minister van handel, dr. Schreiber aan de plechtigheid deel. Ook verscheidene buitenlandsche re geeringen waren vertegenwoordigd. Na een korte toespraak van den vertegen woordiger der Eschweiier "Werk Verein, waarin deze beloofde, dat de achterge blevenen naar beste krachten zullen wor den geholpen, nam Dr. Stegerwald het woord en na hem sprak Dr. Schneider. Daarna spraken de Katholieke, de Evan gelische en Joodsche geestelijken aangrij- aangrijpende afscheidswoorden. Tenslotte sprak een Nederlandsche af gevaardigde namens het Nederlandsche volk en het Nederlandsche Roode Kruis. Onder orgelspel werden de 262 dood kisten uit het gebouw gehaald. Langs den weg naar het kerkhof stond de menigte rijen dicht. Het kleine kerkhof van Alsdorf bood nauwelijks plaats voor de nabestaanden der slachtoffers en de verschillende afge vaardigden. Nadat de graven door de geestelijken waren gewijd, werden de kisten neergelaten, in vier lange groeven, naast elkaar. Bloemen bedekten weldra het witte hout en langzaam verliet de menigte het kerkhof, onder het brengen van een laatsten groet. Het aantal dergenen, die aan deze droeve plechtigheid hebben deelgenomen, wordt op 150,000 geschat.. Terwijl de zwaarbeproefde bevolking haar dooden de laatste eer bewees, speel den zich in het dorp onverkwikkelijke tooneelen af. De revolutionnaire vakver- eeniging sloeg aan het betoogen met roode vanen. Voorafgegaan door een kapel, die communistische liederen speelde, trok de stoet, 'n paar honderd man, door de straten. Op het marktplein kwam het tot een botsing met de politie. Omsingeld door de agenten, deponeerden de communisten tenslotte op het marktplein de kransen, welke,zij in den optocht hadden meege dragen, voor de slachtoffers der mijnramp. Later werden de betoogingen hervat. Vergadering van den Raad der ge meente HERPT, op Zaterdag 25 October, des nam;. 7 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer v. Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering de Secretaris leest de notulen der vorigè vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Vaststelling gemeentebegrooting 1931. De Voorzitter vraagt ot 'een der le den ook op- ot aanmerkingen omtrent de begrooting heeft, die bij de leden heeft gecirculeerd. Spr. merkt op, dat de post rijksvergoeding voor de sala rissen van Burgemeesters en Secreta rissen en de gemeentefondsbelasting be langrijk hooger zijn. Verder is er eeni ge wijziging gekomen in Hoofdstuk 12, belastingen. De uitkeering uit de tondsbelasting is op deze begrooting slechts voor drie vierde geraamd, met een bedrag van f 3103.over het vol le jaar bedraagt deze uitkeering ruim f4000.wat neerkomt op even fó. per inwoner. Ook krijgt de gemeente thans de hoofdsom der grondbelasting uitgekeerd wat een bedrag van f3018 beteekent. De nieuwe toestand is voor de gemeente Herpt zeer gunstig, ze raakt daardoor hare zware inkomsten belasting kwijt. De heer v. Herpt vraagt enkele in lichtingen. Is post 13 schrijfbehoeften niet te laag geraamd, met het oog op de laatste uitgaven, vraagt spr.? De Voorzitter antwoordt ontkennend, de laatste rekening was hoog, ten ge volge van de aanschaffing van een schrijlmachine. De heer v. Herpt mist een post op de begrooting voor den aanplakker en omroeper, hiervoor zijn toch in het afgeloopen jaar uitgaven gedaan. De Voorzitter antwoordt, dat een post hiervoor niet op de begrooting behoeft te worden gebracht, de uitgaven die hiervoor zijn gedaan, betroffen een ver nieuwing van het aanplakbord. De heer v. Herpt vraagt of het niet gewenscht is, een post uit te trekken voor presentiegeld voor leden van het stembureau, de menschen worden er vaak voor uit hun werk gehaald. De Voorzitter acht dit niet noodig de heeren moeten het zelf weten, maar spr. zou het niet doen, het is hier nooit gebeurd. De heer v. d. Broek merkt op, dat het een eerebaantje is. De heer v. Herpt heeft er geen be zwaar tegen, als er geen post voor op de begrooting wordt gebracht, doch iets billijks meent spr., zit er toch wel in. Verder is de belooning van den gemeenteveldwachter iets lager ge raamd, waar vindt dit zijn oorzaak in? De Voorzitter antwoordt,' dat dit zijn oorzaak vindt in de kinderaftrek, een kind is boven den gestelden leetfijd gekomen. De heer v. Herpt vraagt öf het niet gewenscht is, de trekhondenbelasting at te schaffen. De Voorzittér zou dit niet doen, ook de andere heeren voelen niet veel voor dit denkbeeld, omdat men vreest, aan een ware hondenplaag te zullen krijgen. De heer v. Herpt merkt nog op, dat de staat van schulden hetzelfde bedrag vermeldt, als die van het vorig jaar, dit moest toch f 1000 minder zijn. De Voorzitter stemt dit toe, het ver melde van hetzelfde getal berust op een vergissing. De begrooting wordt hierop met alge meene stemmen vastgesteld op f 16809.00 in ontvangst en uitgaaf. Voorstel Ged. St. jaarwedden Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. De Voorzitter licht toe, dat het sa laris .van den Burgemeester in deze gemeente thans bedraagt f 1500 tot i 2000, ook dat voor den Secretaris. Het voorstel van Ged. St. luidt, de jaarwedden te brengen voor Burge meester en Secretaris van f 1650 tot maximum f2250. De andere verande ring die voor deze gemeente van be lang is, bestaat hierin, dat tot heden voor het bekleeden van meer dan één betrekking 10 pCt. en voor drie ot meer 17ys pCt. van de jaarwedde werd afgetrokken. Ged. St. zouden deze af trek nu willen verdubbelen en willen brengen op 20 en 35 pCt., wat voor de in functie zijnde ambtenaren, ver mindering van salaris meebrengt. B. en W. meenen Ged. St. te moeten voor stellen de bestaande regeling te handha ven, mocht hiertegen bezwaar bestaan, zouden B. en W. willen voorstellen, dat in de nieuwe regeling een overgangs bepaling werd opgenomen, n.l. deze, dat de jaarwedden van de in functie zijnde ambtenaren niet wordt vermin derd. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Ingekomen stukken: De Voorzitter zegt, dat van het ge meentebestuur van Almkerk een ver zoek voor adhaesiebetuiging is inge komen, aan het adres dat het tot Ged. St. .heeft gericht' en in welk adres at- keuring wordt uitgesproken, met het feit, dat Ged. St. in dezen tijd van malaise met een voorstel tot salaris- verhooging durven te komen, eerder had men een voorstel tot verlaging verwacht. Verhooging in dezen tijd zal naar het oordeel van genoemd ge meentebestuur zeker democratisch wer ken op de bevolking. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, het college is van oordeel, dat iedere raad zelf wel weet wat hij te doen heeft en als men iets aan Ged. St. wil kenbaar maken, daarvoor geen adhaesiebetuiging noodig is, aan een adres van een ander gemeentebestuur. Met algemeene stemmen wordt beslo ten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van Ged. St., waarbij wordt toegezonden het Kon. Besl. waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot afschaffing van de hef fing der opcenten op de personeele belasting; idem tot classificatie van de gemeente in de fondsbelasting; idem voor de personeele belasting. Thans komt in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden adres van de pachters van bouwland aan den Bernschen dijk, waarin werd verzocht ontheven te worden van een gedeelte der pacht. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken, omdat het naar hun oor deel niet aangaat op een dergelijk ver zoekschrift in te gaan en het ook de vraag nog is of van de mindere op brengst niet voor een gedeelte aan de pachters zelf is te wijten. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat van Mr. Loeff, raadsman der gemeente, be richt is ontvangen, dat de vordering te gen de gemeente Hedikhuizen den 24en October bij de rechtbank in behande ling is geweest. De raadsman van de tegenpartij, Mr. Zennicq Bergman, heeft een termijn van 14 dagen gevraagd. Aangedrongen zal evenwel worden op spoedige afwerking. De openbare vergadering wordt hier op gesloten. HEUSDEN. Maandagavond hield de vereeniging „Heusden's Belang" in de zaal van „Con cordia" hare jaarvergadering. De Secretaris bracht een keurig jaar verslag uit, waarin duidelijk naar voren kwam, dat het Bestuur niet stil heeft gezeten, al komt van de werkzaamheden niet veel naar buiten. De Commissie van onderzoek voor de boeken van den penningmeester bracht rapport uit en verklaarde bij monde van den heer Baaijens dat alles in orde was bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. Boelen, J. H. Roza, Joh. Vos, werden herkozen. Van de rondvraag werd door eenige personen gebruik gemaakt. De heer Couwenberg bracht de wen- schelijkheid naar voren van het in het leven roepen van een vóór- en najaars- markt, waarvoor bij sommige vooraan staande personen uit de omgeving belang stelling bestaat. De Voorzitter zegde toe, dat het Bestuur deze zaak onderhanden zal nemen en zich daarvoor in verbinding zal stellen met genoemde personen. De heer Metselaar betoogde de wen- schelijkheid van het sloopen der wallen. Besloten werd zich hiervoor in verbin ding te stellen met het Comité voor wegverbetering in het Land van Heusden en Altena, omdat men meende dat indien dit Comité hieraan mede wil werken, eerder resultaat zal worden verkregen, aangezien de straten van Heusden nog een sta in den weg vormen, voor de verbinding Dordrecht's Bosch. Door slichting der wallen zou een flinken verkeersweg gelegd kunnen worden om de stad heen. De onderhandelingen voor de oprichting van een ziekenfonds zijn nog loopende, getracht zal worden zich voor dit doel aan te sluiten bij de Nederl. Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunde te 's Bosch, waaronder ook deze gemeente ressorteert. De kosten hiervoor bedragen voor verzekering van apotheek, arts, specialiteit, tandarts en vroedvrouw on geveer 30 ets. per volwassene en 2 ets. per kind. Voor uitsluitend hulp 70or huisarts en apotheek ongeveer 20 ets. per volwassene en 3 ets. per kind. De heer Baaijens bracht het bestuur een woord van dank voor het werk dat dit in het afgeloopen jaar had verricht in het belang van Heusden, waarop de Voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot. Alhier is een geval van Rood vonk geconstateerd. Voor de slagersvereeniging in 't Land van Heusden en Altena spreken heden Woensdag in café „Concordia" alhier, de heeren Rietveld propagandist voor de Ned. Slagershond over „Vak aangelegenheden" en Charles M. Nij- veen over „de Ned. Beenderencentrale". De Zaterdagmiddag j.l. gehouden voetbalwedstrijd tusschen L.O.N.G.Aj al- iPP VRIJE VOETEN GESTELD. De chauffeur uit Vught, die in ar rest was gesteld in verband met het gebeurde te St. Michielsgestel, waai in 'n sloot lang's den weg naar Ge monde het lijk van een jongen man met verbrijzelden schedel is gevon den, is op last der justitie te 's-Her- tolgenbosch m vrijheid gesteld. HET VLOOTWETONTWERP AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het Vlootwetontwerp met 6i tegen 33 stemmen aangenomen. Tegen stemden de Sociaal-Democraten, de Vrijzinnig-Democraten, de heeren Floris Vos, Braat en Wijnkoop. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag stond op den Bre- daschenweg te Tilburg, bij het café van A., een wagen, waardoor een vrachtauto, die naar Breda reed, het midden van den weg moest houden. Van den tegenovergestelden kant kwamen twee fietsers, die naast elkaar reden. De 32-jarige schoenmaker J., wonende te Tilburg, werd door den vrachtauto overreden en gedood. De andere persoon kreeg geen letsel. jMUIZENPLAAG°"ÏNVRUCHT- BOOMEN. Een fruitteler in de omgeving van (Montfoort heeft in dit najaar veel last gehad van veldmuizen, die in de lappelboomen klauteren en zich te jgjoed deden aan de vruchten. DOOR DEN STROOM GEDOOD. iTe Medemblik begaf de arbeider IA. Flietstra zich met een electrische lotoplamp naar een der kelders van het in aanbouw zijnde nieuwe gedeel te van het Tehuis voor Ouden van Dajgen en werd hierbij door den 'stroom getroffen. De man, die juist ide vorige week in het huwelijk was (getreden, was op slag dood. GROOTE VISCHVANGST IN DE ZUIDERZEE. Uit Spakenburg wordt gemeld De 'Zuiderzeevisschenj is het (geheele jaar door reeds goed loonend geweest, veel beter dan andere jaren. Bracht .dit jaar 'n buitengewoon goed ansjo visjaar, de botvangst is sinds men- s'chenheugenis niet geweest als dezen yomer. Bij tienduizenden ponden werd. deze heerlijke visch aangevoerd, soms per dag meer dan twintig duizend pond. Dat is gewoonweg enorm. Wei zijn de prijzen lager dan bij geringere vangst in andere jaren, maar de vis- sdherman heeft nu toch door de groo- te vangsten mooie verdiensten. 't Is te begrijpen, gezien wat de Zuiderzee oplevert, dat menigeen dé drooglegging bejammert. En toch de visscherij loopt op het einde. Het komt met rassche schreden. En de dorpjes langs de Zuiderzee zullen een bron van inkomsten en een eigen soortige bedrijvigheid gaan missen. DE BRUG OVER~HET KEIZERS- VEER. Het eerste deel naar haar bestem ming. Zaterdagmorgen is het eerste brug- gedeelte van de brug van het Kei- zersveer door vier sleepbooten van de werf aan de Dordtsche kii naar het Hollandsch Diep gesleept. Om twaalf uur werd het gevaarte, dat op een tien Meter hooge stelling op twee elevatorbakken is geplaatst, door vier sleepbooten van de werf Penn Bauduin te Dordrecht weg gesleept. Via den Dordtschen Kil ging net daarna naar het Hollandsch Diep. Er moest met zeer veel beleid gemanoeuvreerd worden, door het smalle vaarwater en vooral ook op het Hollandsche Diep, wegens de zand banken. Bij de scheepvaartdoorgang in de Moerdijksche brug werd de sleep vastgemaakt om tot Zondagmorgen te wachten, wanneer de brug' over de Moerdijksche brug zal wor den heengèzet. AANSLAG OIUZIJN VROUW Donderdagavond heeft een 42-ja- rige kellner zijn echtgenoote in de echtelijke woning aan de Rembrandt- straat te Rotterdam ernstig mishan deld. Het echtpaar leefde reeds geruimen tijd in onmin en voortdurend staat de vrouw aan mishandelingen van haar man, die geregeld misbruik maakt van sterken drank, bloot. Don derdagavond heeft de man zonder eenige bijzondere aanleiding zijn vrouw dusdanig mishandeld, door haar tegen het hoofd te trappen, dat zij in het Ziekenhuis aan den Berg weg ter verpleging moest worden op genomen. Aanvankelijk lieten de ver wondingen zich ernstig aanzien, maar na eenig onderzoek bleek, dat er geen enkele grond tot levensgevaar aan wezig is. De man is gearresteerd en iii be waring' gesteld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2