Tweede Blad KlcttW^btad So. 5069 Woensdag 5 November E voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. I! Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem mm r FOSTER'S Pluimveeteelt. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Vi rl( 1 BEHOORENDE BIJ HET DIPHTHERIE EN POKKEN BIJ DE KIPPEN. Dat zijn zoo de kwaaltjes van dezen tijd. Echter kwaaltjes die voorkomen kunnen worden, indien enting tijdig wordt toegepast. En nu is het wel eigenaardig, dat er in sommige deelen van ons land dit jaar veel meer ge klaagd wordt over pokken, dan over diphtherie, terwijl het gewoonlijk juist anaersom is. Nu is dat zeer goed mo gelijk, omdat de beide ziekten worden veroorzaakt door dezelfde ziekteverwek ker. Alleen de eene keer vertoont die zichzelf als pokken en de andere keer als diptherie. En nu, wat moet er gedaan worden, wanneer men dit jaar in Augustus ver zuimd heeft de kippen te laten inenten? We kunnen maar één raad geven: Wan neer een van beide ziekten of mis schien beiden zich onder uw dieren vertconen, loop dan zoo gauw mogelijk nnar den veearts en doe dat het vol gend jaar in Augustus ook, om te voor komen, dat het niet zoo ver komt. POKKEN zijn te herkennen aan de wratjes die op of tgen den kam liggen, ook op de lellen en rond de oogen voorkomen. Die wratten worden gelei delijk aan grooter en kunnen tenslotte wel de heele kop bedekken. Is het zoo ver reeds gekomen, dan is direct afmaken het verstandigste, terwijl het cadaver moet worden verbrand. Vertoo- nen zich slechts weinig plekken op kam en lellen, dan moet men die pen- seelen met Jodiumtinctuur of met slaolie en daarna aanstippen met hel- s c h e steen DIPTHERIE vertoont zich als volgt: De slijmvliezen in den bek en keel zijn ontstoken, spoedig vertoonen zich "hierop gele puntjes en vliesjes, die een kaasachtige kleur hebben. Die punt jes en vliesjes kunnen zich ook ont wikkeien in de luchtpijp. Gebeurt dit dan stikt de patient. Veelal bemerkt een kippenhouder K erst, wanneer er een kip dood in het hok ligt, dat er iets niet in orde is. Maar wanneer hij wat nauwkeuriger toeziet, dan zal hij bemerken, dat er bij meerderen iets niet deugt. Een diptherie kip ziet slecht, eet weinig, heeft het benauwd en ver magert zienderoogen. Het valt direct op, dat ze zoo licht worden. De gele entstekingen deelen zich via de oog kanalen mede aan de oogen en deze punen dikwijls als groote gele erwten uit den kop. Daarbij is het opvallend, dat het eene oog altijd veel erger ont stoken is, als het andere. Wat zullen we daar nu nog tegen uitrichten? Dat is niet zoo heel veel, daar, zooals Dr. van Heelsbergen heeft aangetoond, de ziekte - verschijnslen veeieer veroorzaakt worden, door in wendige stoornissen van hart, lever en milt, dan door uitwendige zichtbare ont stekingen. Het eenige wat we kunnen deen is, de gele puistjes en vliesjes te verwijderen, niet éénmaal, maar her haaldelijk. Bovendien kunnen we in het drinkwa ter van alle kippen een weinig ijzer vitriool doen. Ook het kaliumperman- ganaat helpt dikwijls, in elk geval ver licht het de lijders een heele boel. Als middelen ter voorkoming kunnen we behalve het inenten nog noemen- niet te veel kippen in een hok, laat de kippen vooraal niet in het natte gras loopen, houdt ze bij guur en koud weer op. Neemt men deze voor zorgsmaatregelen in acht, dan zal men niet gevrijwaard zijn tegen de ziekte, op de best ingerichte bedrijven komt de ziekte voor, maar wel zal ze ge makkelijker en doeltreffender te bestrij den zijn. En dat is ook noodig met het oog op de winterproductie. Houtskool in het voeder uwer kippen geeft een regelmatige ontlasting. Het absorbeert de bacteriën uit de dar men. Wanneer men kippen naar een tentoonstelling zendt moet men aller eerst letten op de conditie der dieren. Ze moeten zooveel mogelijk aan of vlak Zeer merkwaardig zijn de kleederdracht en hoofdtooi der boerinnen van het platteland van Jugo Slavië. Op hooge feestdagen wordt dit schilderachtig costuum steeds gedragen. tegen den leg zijn. Aan den leg, maar dan nog maar een paar gieren is m.i. het beste. Men neme voorts hennen welke ruimte in het achterstel hebben. Boven het uiteinde van den legdarm (de plaats, waar de eieren het lichaam verlaten) bevinden zich twee vooruit stekende beentjes, die men door het vel kan voelen. Ze liggen naast elkaar en zijn iets dikker dan een lucifer, maar soms zoo spits als een naald. De ruimte tusschen deze beentjes is steeds verschillend en hangt af van de legconditie. Wanneer ze tegen elkaar aan sluiten, is de hen niet aan den leg; wanneer er een vinger tusschen gebracht kan worden, begint de leg „Geen goud zoo goed" ongeveer over li/2 maand, wanneer er twee vingers tusschen gebracht kunnen worden, begint de hen spoedig te leg gen of is daar reeds mee bezig. Wan neer er drie vingers tusschen gebracht kunnen worden, is de hen in volle leg. Het is bij het uitzoeken van dieren voor de legwedstrijd natuurlijk van het grootste belang, dat de kip reeds aan den leg is of zeer kort na aankomst zal gaan leggen, daar de herfste-ieren dubbel tellen en bij een goede hen niet in mindering komen. Of men echter met dit systeem de jaarproductie kan vaststelle«, zooals sommigen willen, is echter nog zeer twijfelachtig. Daarvoor blijft het eenig zeker middel: de valnestcontröle. UITSPRAAK VAN 23 OCTOBER. M. v. d. H., Vlijmen, mishandeling, 6 weken gevangenisstraf. D. v. V., Veen, Motor- en Rijwielwet, appél Kgt. 's-Bosch vonn. vern. flO subs. 5 dg. UITSPRAAK POLITIERECHTER. 's-BOSCH. A. A. J. B. Kaatsheuvel, art. 239, f 30 subs. 30 dagen hechtenis H. M. B., Waalwijk, art. 239, f20 subs. 30 dagen hechtenis J. G. v. B., Kaatsheuvel, mis handeling, 2 mnd. gevang, civ. vord. f 70 toegewezen P. J. J. M. L., Vlijmen, scha king, geschorst voor onbep. tijd J. K., Vlijmen, mis. zw. lich. letsel, geschorst tot 24 Nov. a.s. BOSSCHE RECHTBANK. DIEFSTAL MET INKLIMMING. Voor de rechtbank verscheen P. W. de R. arbeider te Tilburg, thans gedeti neerd, ter zake dat hij Sept. en Oct. 1930 te Nieuwkuijk en Drunen heeft ontvreemd geld, oorknopjes, een ring een horloge, alles eigendom van Th. Mostermans te Nieuwkuijk en een horloge, een armband horloge, schoenen, beenkappen enz. alles eigendom van den caféhouder van der Westen te Drunen. In den nacht was de marechaussee H. de Koning te Waalwijk onder Drunen, op surveillance en was het aan diens activiteit te danken, dat de dief kon wor den gevangen genomen. Getuige voor meld zag een raam opgeschoven bij café van der Westen. Nader bleek dat daar binnen alles overhoop was gehaald. Zoo was het ook gegaan bij den landbouwer Mostermans te Nieuwkuijk. lederen nacht was de dief er op uit en kwam van Til burg als 't donker werd, wachtte in schuren en op andere plaatsen tot de kans gunstig werd en deed dan de wo ningen aan. Hij was in de streek bekend omdat hij er gewoond heeft. Verdachte bekende en beriep er zich op dat hij al twaalf weken zonder werk was en in nood geraakte, doordat hij zijn kosthuis niet meer betalen kon. Er werden 5 getuigen gehoord w.o. ook de marechaussee van der Pijl van de brigade te Waalwijk. Bij requisitoir memoreerde de officier Mr. Vermeulen de flinke actieve werkzaam- heden van marechaussees De Koning en v. d. Pijl te Waalwijk waaraan het te danken was dat voor den winter weer 'n dief kon worden opgeborgen die anders de kans zon behouden Brabant onveilig te maken, als waarover we in deze streek in den winter zoo vaak te klagen hebben. Beide marechaussee hadden met veel over leg en juiste berekening de gangen van den dief nagegaan en lieten hem z'n 1 gang gaan. Na zich in den nacht ge- 1 ruimen tijd verdekt te hebben opgesteld, konden zij den dief grijpen, die zich met gestolen goederen per rijwiel uit de voe- ten wilde maken. Hij moest met vuur wapenen onder het bereik der marechau- see gehouden worden en kon dus worden gevangen genomen. De officier wees op den ernst van de misdrijven door verdachte endernomen. In het belang van de openbare veiligheid moeten zulke brutale diefstallen streng worden gestraft. De eisch luidde drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. G. Janssen te Eind hoven, pleitte clementie. Uitspraak 13 Nov. a.s. Huisgezin. HEUSDEN. Geboren: Dirk, z. v. D. v. d. Steenhoven en van M. A. Hille. Antonie C., z. v. J. Mooring en van J. K. v. d. Steenhoven. Dingena, d. v. D. Evertse en van W. Verbeek. Overleden: Hendrika J. Bosch, echtg. v. P. Maasen, 35 j. HERPT. Over het 3e kwartaal 1930. Geboren: Adrianus J. z. v. J. A. Verhoeven-de With. Johanna T. d. v. J. J. v. d. Berg-v. Euwijk. Gerard z. v. P. de Boer-Pieters. Barbara M. J. J. d. v. Chr. A. J. v. Herpt-Verouden. Overleden: Lacabertus v. d. Ster ren 36 j. Helena J. Kuypers wed. v. Dirk v. Diem, 62 j. Anna M. v. d. Staak echtg. v. J. A. v. d. Mosselaar 29 j. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Woensdag 29 October 1930 's avonds om acht uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W« Beukenkamp. SecretarisWeled. Heer J. A. Tim mermans. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering! met gebed. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. Koninklijk Besluit waarbij het maximum aantal vergunningen inge volge de Drankwet bepaald is op 4. b. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten gevallen op de Gemeen te- een Bedrijfsrekeningen dienst 1929. Wordt besloten deze aanmerkingen te beantwoorden zooals door B. eii W. in concept is opgemaakt. c. Adres van de Afd. Noord-Bra bant van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren om de 8V2 0/0 pensioensbijdragen niet langer, op de ambtenaren te verhalen, doch voor rekening der gemeente te ne men. Op voorstel van B. en W. wordt dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. d. Schrijven van Ged. Staten met bijlagen, waarin zij voorstellen de jaarwedden van Burgemeesters, Wet houders, Secretarissen en Ontvangers te wijzigen. Voor deze gemeente zou deze wij'- ziging beteekenen, een verhooging van f75.per jaar voor den Burge meester, een verlaging van f125. per jaar voor den Secretaris-Ontvan ger en een verhooging van f i6.871/2 voor elk der Wethouders. De Raad wordt hierbij uitgenoodigd bij afzon derlijken brief hierover zijn oordeel te doen kennen. B. en W. stellen voor, nu het tijd stip niet gunstig, is aan Ged. Sta ten te adviseeren de jaarwedden on gewijzigd te laten. De heer Groeneveld kan zich wel met het voorstel van B. en W.: ver eenigen, doch wil er nog wat aan toe voegen. Hij verwondert zich er n.T. over, dat een zoodanig voorstel in het brein van Ged. Staten opkomt. We ten nu die heeren totaal niet, aldus spreker, wat er te koop is. Gezien de ellende, die in het zakenleven heerscht, heeft het hem verbaasd, dat Ged. Staten met deze voorstellen kor men. Hij zou in het schrijven, het welk aan Ged. Staten wordt gericht, wenschen zien uitgedrukt, dat het dén Raad verbaasd heeft, in verband mietf de tijdsomstandigheden eïi de toe komst en dat we eerder voor een ver laging staan dan voor een verhoo- ging. In aanmerking nemende, dat er veel méns'chen zijn met in het geheel geen inkomen zal de staats kas zooveel minder gevuld worden. De Voorzitter wil Ged. Staten ver-1' dedigen. Is de tijd fleurig dari! zégt menPas op, want we gaan den berg af. Zitten we in het dal zooals op 't oogenblik, dan wordt er gezegddoet het niet want we zitten in den put. Ged. Staten hebben ook hun econo- mischen blik en weten heusch wel wat ze doen. Het zijn ook niet de eersté de besten. Er zijn echter altijd eigen wijzen menschen, die denken, dat ze alles beter weten dan een ander. Op het oogenblik is de zon achter dé wolken, doch er is igeen één van' ons, die gelooft, dat zij niet meer zal schijnen. Dat is wiskunstig zeker. Noord-Brabant staat achter bij1 alle overige provinciën. Zelfs de arme pro* vincie Drenthe betaalt nog beter. In Zuid-Holland loopt de jaarwedde van een Burgemeester van een gemeente als Werkendam tot f3750.in O- verijsel tot f3700.in Drenthe tot f3500.doch hier slechts tot f2750.Holland betaalt dus onein dig veel beter. In het algemeen N vii "i ^en blij, dat je in veiligheid bent," zuchtte Rob verlicht. „Ik was bang, dat je onder het vliegtuig zat." „Dat was ik ook, maar ik wist me vrij te maken," hijgde oude Daan. „Wat was er aan de hand 11, Rob overwoog dat Daan reeds een erge schok gekregen had en wilde hem niet nog meer bezorgd maken. Daarom besloot hij hem niet te vertellen, dat het linkerwiel weg was en ze terecht gekomen waren op een eenzaam eiland. Hij hielp zijn kameraad uit het water en liep voorzichtig met hem over het strand. 12. Daarna liet hij hem plaats nemen aan den voet van een palm. „Hoe krijgen we de machine weer overeind, Rob?" vroeg Daan somber. „Dat is van later zorg," antwoordde Rob, die zich ge weld aandeed, om vroolijk te zijn. „Laten we eerst 'es goed uitrusten en wanneer het eb wordt, kunnen we om het vliegtuig heenloopen Jen zien wat er gebeuren moet." is al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering j ys. en verstopping. Neem I meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- yyQ\ pillen, het afdoende v «4 laxeermiddel. 0.65 per Flacon. Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver- lichtiag, kalmte en rust bezorgen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5