Tweede Blad Bo. 5070 ïrijilag7RoveÉ8r A Wij siroop voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. %iüa££e -ncele/i V&UwVzaKen Verlichting bij Asthma-aanvallen Kinderrubriek. BEHOORENDE BIJ HET Eiken dag van uw leven staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescherming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden wordt gevormd door gezonde, krachtige werking der nieren. Als gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rugpijn, hoofd pijn, aanvallen van duizeligheid en urine- stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij worden bovendien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nier- waterzucht, blaaszwakte, graveel en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, heelende en op wekkende hoedanigheden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen geroemd om hun uitstekende werking bij verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld wor den om het bloed zuiver en rein te houden. ROOFOVERVAL TE OSS. Te Oss^ heeft een roofoverval plaats gehad op een alleenstaande boerderij van den heer Kuipers. De man was afwezig. De vrouw die alleen thuis was werd be dreigd eu gedwongen het aan wezige geld f 1000.af te geven. De boerderij. Beste jongens en meisjes. f Oplossingen der vorige raadsels: 1. De letter R. 2. Worst. ■3. Door schade en schande wordt men wijs. De nieuwe raadsels zijn: 3. Wie kan in de volgende woordjes de puntjes vervangen door letters, zoodat er je en spreekwoord komt i te staan .a .e..n .o.t .on.e„h,n 2. In ons huis zit een flink gat. En toch wordt het nooit dichtge maakt. Rara wat is dat? 3. Ik ken een zee, die erg woest en wild kan zijn en veel kan ver nietigen. Toch heeft er op die zee nog nooit een schip gevaren. Welke zee is dat? 4. Wie krijgt altijd rauwe kooi tot voedsel en moppert toch nooit.? OOM KAREL. HET LEEL1JKE EENDJE. III. „Weet U", vervolgde de moedereend tot de wijze Spaansche eend, „hij heeft veei te lang in het ei gezeten en is daarom niet erg mooi. Maar ik denk, dat hij wel erg sterk zaï worden en best zijn weg door het leven zal vin den." „Nou, in ieder geval zijn ej andere kleintjes erg aardig", zei de oude Spaan sche eend, „en maak het je nu hier maar gemakkelijk. Doe maar net of je thuis bent. En mocht je soms bij toeval een lekker malsch aaltje vinden, dan mag ej het wel aan mij brengen". De eendjes en de moedereend voel den zie., weldra geheel thuis. Alleen het leelijke eendje, dat zoo laat uit het ei gekomen was, werd door iedereen gebetenle n geplaagd, zoowel door de eenden als door de kippen die op het weiland liepen. „Hij is veel te groot", zelden ze allemaal, en de kalkoensche haan, die erg veel verbeelding had, omdat hij met sporen aan gdeboren Was, blies zichzelf op en kwam op het leelijke eendje toe en klokte net zoo lang en zoo raar met zijn keel, tot hij er vuurrood van werd en het leelijke eendje wist zich geen raad! Het was wanhopig, omdat het zoo leelijk was en door iedereen in den eendenpias uit gelachen werd. Zoo ging de eerste dag voorbij en het werd hoe langer hoe erger. Het arme te endje werd voortdurend gebe ten en gestompt, zelfs door zijn eigen broertjes en zusjes en sommige deug nieten zeiden zelfs: „Kreeg de kat je maar te pakken, leelijk akelig beest". „O, zat je maar op de Mokerhei", tuchtte tenslotte zelfs zijn moeder. En, toen eindelijk de kippen en eenden op nieuw naar hem pikten, vloog het lee lijke eendje opeens hard weg, over de heg heen. De kleine vogeltjes die op de heg zaten, vlogen verschrikt weg. Dat komt, dacht het eendje, omdat ik zoo leelijk ben! Maar hij vloog en liep toch door, zoo hard hij maar kon. Eindelijk kwam hij aan de groote poel, waar wilde eenden woonden. Hij was zóó moe en voelde zich zóó bedroefd, dato hij daar twee dagen bleef uitrus- ten. De wilden eenden kwamen naar hem kijken en vroegen: „Wat ben jij voor een schepsel?" Het eendje boog naar alle kanten, om iedereen vrien delijk goedendag te zeggen, terwijl de wilde eenden uitriepen: „Lieve deugd, wat is hij leelijk!" Maar de wilde eenden plaagden en pikten hem tenminste niet. Na een poos je kwamen er twee wilde ganzen voor bij, die ook nog niet zoo lang uit het ei waren en dus nogal overmoedig wa ren. „Zeg eens, maat", zeiden ze tegen het eendje, „je bent zoo leelijk, dat we warempel schik in je hebben. Wil je met ons meegaan, en ook een trek vogel worden? Een eindje verder is nog een poel en daar zijn een heel stei aardige gansjes!" Nauwelijks had den de wilde ganzen uitgesproken, of „pang!", daar klonk een schot en de twee ganzen vielen getroffen neer. Nog eens en nog eens klonk er een shot, enie en heele boel wilde eenden wer den ook getroffen, want er was name lijk een jachtpartij en de jagers lagen in het riet verscholen. De jachthonden kwamen door het water aangeplast en haalden de getroffen ganzen en een den weg. Het leelijke eendje was ver schrikkelijk bang. Er kwam een groote hond aan, met vurige oogen en zijn tong uit zijn bek, en hij deed zijn bek met de scherpe witte tanden wijd open, vlak bij het leelijke eendje e n.... plaste dan verder, zonder het kwaad te doen! „O, sapperdekriek", dacht het eend je, „ik ben zelfs zóó leelijk, dat zelfs de hond me niet eens wil bijten!" Toen het avond werd, liep hij zoo hard weg, als hij maar kon en kwam eindelijk aan een armelijk klein hutje. Daar woonde een oud vrouwtje met haar poes en haar kip. (Wordt vervolgd.) aangehouden. B. en W. handhaven hun voorstel om het stukje grond weer voor den prijs van f25.aan den heer v. Wijk te verhuren. De heer v. Helden vindt een bedrag van f 25.te laag, spr. acht het daar om beter, het publiek te verhuren, men krijgt dan de waarde. Door het te goedkoop te verhuren, schept men ook een oneerlijke concurrentie. De veer man J. v. d. Maaden te Wijk moet alle voorwaarden nakomen. De Voorz. zegt, dat het stukje grond voor 10 j. aan den Veerman v. Wijk is Vergadering van den Raad der ge meente WIJK, op Vrijdag 31 Oc tober, des nam. 7 uur. De Burgemeester is wegens onge steldheid afwezig, zoodat wethouder v. d. Velden de leiding heeft. Secretaris (waarnemend): de heerW. Bcuman. Met uitzondering van den heer B. v. Loon zijn alle leden aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Het Kon. Besl. waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot heffing van 25 opcenten op de ge meentefondsbelasting, idem van 25 op centen op de vermogensbelasting, ld. van 60 opcenten op de personeele be lasting, idem indeeling van de gemeen te in de 2e klasse voor de gemeente fondsbelasting en de 9e klasse voor de personeele belasting. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot onderh. verhuring van een perceel weiland op de Ebbe, aan de voetbalvereen. Idem van het raadsbesluit tot onderh. aanbesteding van het schoonmaken der scholen te Wijk en te Aalburg. Begrooting van de gezondheidscom missie te Heusden, waarop als bijdrage door deze gemeente is uitgetrokken een bedrag van f 123.55, met welk be drag bij de gemeentebegrooting 1931 zal worden rekening gehouden. Adres van den veerman D. van Wijk te Aalburg, om een stukje loswal-tuin- grond, weer voor 10 jaar van de af deeling Aalburg te huren. Dit adres is in de vorige vergadering üf',,Voor de Borst" afgestaan voor f 25.per jaar, het lag toen waardeloos. Het is van Wijk toen gegeven om het bruikbaar te maken. De heer v. Helden merkt op, dat de gemeente f1500.heeft uitgegeven om het bruikbaar te maken, als men tegenover dit bedrag een huur van f 25.stelt, is dit toch veel te laag. De heer Roza meent, dat de veeren te Wijk en Aalburg niet met elkaar ver ward moeten worden, Wijk is een ge- meenteveer en Aalburg een particulier, de loswaï naast dit veer behoort aan de afdeeling Aalburg. Het stukje grond is toen afgestaan, omdat er anders ge vaar bestaat, dat er twee veeren naast elkaar zouden kunnen komen, waar door een ongezonden toestand zou wor den geschapen. Iets wat vroeger wel eens is geweest. Over den prijs kan men natuurlijk van meening verschil len, maar dat het stukje grond aan een ander dan den veerman wordt ver huurd, acht spr. niet gewenscht. Daar bij het adres is een maand in de por- tefuille geweest, iedereen wist, dat de huurtijd verstreken was, er heeft zich evenwel niemand aangemeld, die ook belang in het stukje grond stelde, daar om zijn B. en W. thans met hetzelfde voorstel gekomen. ,De heer v. Helden blijft er bij, dat het meer zal opbrengen als het publiek gebracht wordt, er zijn nog wel liefheb bers, dat er twee veeren zouden komen, daarvoor meent spr., behoeft men niet bevreesQ te zijn. Roza. Gesteld dat er iemand naast het bestaande veer komt, die ook een veer begint, dan concurrèeren ze elkaar dood. v. Helden. Daarmede hebben wij niets te maken. v. d. Pol. Het is vroeger gegeven om dat het waardeloos lag, ik kan me er nu wel mede vereenigen, het nu pu bliek te bjrengen, als er geen mededin gers waren was het iets anders, doch de heer v. Helden zal wel weten, dat er liefhebbers zijn. Roza. Persoonlijk heb ik er niets te gen het publiek te brengen, ik ben alleen bang, dat wij er een ongewensch- ten toestand zullen krijgen. De heer Bouman komt het niet ge wenscht voor, het publiek te brengen, wel veelt spr. er voor de huur op 150 te brengen. In de eerste plaats behoort de veerman dan in aanmerking te ko men om het te huren. Komt het pu bliek en een ander huurt het, dan be staat er kans dat er oneenigheid ont staat en een toestand die spr. niet ge wenscht voorkomt. De heer v. Helden blijft er bij, dat als men in laat schrijven men de waar de krijgt, het gaat hier wel niet direct voor de gemeente, doch ook voor de Ebbe moet er uitgehaald worden wat er uit te halen is. Spr. maakt er een voorstel van het publiek te laten in schrijven. De heer v. d. Pol steunt dit voorstel. Het wordt aangenomen met op één na algemeene stemmen, de heer Bou man stemde tegen. Nota van aanmerkingen door Ged. St., gemaakt op de gemeenterek. 1929. Aangezien deze aanmerkingen slechts van administratieven aard zijn, worden ze in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Circulaire van Ged. St. over een nieu we salarisregeling voor Burgemeesters Secretarissen en Ontvangers. B. en W. stellen voor Ged. St. te berichten, dat de raad het tegenwoor dige salaris voldoende acht. De nieuw? regeling zou hierop neerkomen, dat de jaarwedde voor den Burgemeester met f350 en voor den Secretaris met f300 zou worden verhoogd, de jaarwedde van den ontvanger zou hetzelfde blij ven. De heer v. d. Pol begrijpt niet, waar mede Ged. St. bezield zijn, om in dezen tijd met een voorstel te komen tot sa- larisverhoogingen, eerder zou men ver wachten, dat men met verlagingen zou komen. Spr. heeft ook een adres van de gemeente Almkerk gezien en zou daaraan adhaesie willen betuigen. Niet dat ispr. in 't algemeen tegen een billijke verhooging is, doch men had er niet mede in dezen tijd moeten komen. Spr. acht het voorstel van B. en W. heel goed. De heer v. Helden kan zich op ze kere hoogte met het gesprokene van den heer v. d. Pol vereenigen. Spr. be grijpt niet dat Ged. St. dit oogenblik hebben gekozen om met een voorstel tot salansverhooging te komen. Oud minister Colijn heeft gezegd, dat de landbouwers zich moeten versoberen. In 1920, ten tijde van de hoog conjunc tuur, werden de loonen voor de land arbeiders op f2.75 gebracht, doch een jaar later waren ze reeds terug geval len op fl.75, later zijn ze weer op f2.— gekomen, waarop ze geruimen tijd gebleven zijn. Men had op dat oogenblik 4 arbeiders noodig om het salans van den Burgemeester te ver dienen. Groote economen voorspellen met zekerheid daling van het prijsni veau, zoodat men eerder zou verwach ten dat Ged. St. met een voorstel tot verlaging zouden gekomen zijn, want daar moet het heen. Spr. zou willen voorstellen Ged. St. te berichten, dat de raad een verlaging van de jaarwed den der gemeenteambtenaren zou wil len zien ingevoerd, n.l. voor salarissen van f1500.tot f2000.met tien pCt., van f 2000.tot f 3000.met vijftien pCt., van f3000.tot f4000. met 20 pCt. en die boven de f 4000. funk te herzien en op peil te brengen, opdat aan het smijten met geld eens een einde komt. De heer v. d. Pol is blij, dat de heer v. Helden dit voorstel doet, met welk voorstel hij zich heel goed kan ver eenigen. De Voorzitter wijst er op, dat de loo nen van de landarbeiders veel te laag zijn, deze mogen niet als maatstaf wor den genomen. Het verheugt spr., dat de heer v. d. Pol ten opzichte van Ged. St. een ander standpunt inneemt en dat deze blijk geeft, dat hij in Ged. St. ook niet meer zooveel vertrouwen stelt als het over de belangen van de gemeente gaat. De heer v. Helden merkt op, dat hel er niet over gaat of iemand het salaris noodig heeft om rond te komen, dat hebben de arbeiders ook, die kunnen er ook niet mee rond komen, doch er moet een verlaging van loonen ko men, deze kan niet uitblijven. In ver laging van loon, zit altijd nog geen verlaging van werkelijk loon. Daalt de levensstandaard, dan kan met het min dere loon misschien wel meer gekocht worden als nu met de tegenwoordige loonen. De industrieele loonen zijn veel te hoog, wiskundig zeker zal er een tijd komen, dat deze loonen omlaag: moeten. Spr. haalt verschilllende voor beelden aan, die illustreeren, dat de prij zen van verschillende levensbehoeften veel te hoog zijn, in verhouding der grondstoffen. Er is niets aan te doen, wil men een geregelden toestand krij gen, dan moeten de loonen geregeld worden naar het prijsniveau. Als Ged. St. dit omhoog werken, heeft spr. niets tegen jaarwedden-verhoogingen, zoo dat niet gebeurt, is spr. er tegen. Vroe ger had men 4 arbeiders voor het loon van één Burgem., thans heeft men er veel meer voor, dat is geen verhouding meer.Dat Ged. St. nu met dit voorstel komen, geeft blijk dat het college den toestand niet doorziet. De heer Roza merkt op, dat het een heel mooie discussie is, er wordt hier evenwel slechts gevraagd naar het oor deel van den raad óver het voorstel van Ged. St., meer niet. B. en W. stellen voor te adviseeren, dat men met verhooging niet accoord kan gaan, daarmede wordt aan de vraag van Ged. St. voldaan, wil men daar naast een ander voorstel doen, dan kan men dit doen, maar dit behoort niet bij dit advies. De Voorzitter zal het voorstel van B. en W. in omvraag brengen, om Ged. St. te kennen te geven, dat de raad wijziging van jaarwedden die ver- hoogmg inhouden, niet gewenscht acht Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Thans komt aan de orde het adres van het gemeentebestuur van Almkerk, waarin verzocht wordt adhaesie te be tuigen aan zijn adres, gericht tot Ged. Staten. MIJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, het college is van oordeel, dat de raad zelf wel weet wat hij te doen heeft en men geen adhaesie-betuiging noodig heeft om iets aan Ged. St. bekend te maken. De heer v. Helden zou wei adhaesie betuigen. 11 r Ook de hoer v. d. Pol voelt er wel voor, doch waar het voorstel van den heer v. Helden verder gaat, zal spr<-„ voor het voorstel van B. en W, stem men. Het voorstel van B. en W., om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt hierop met op een na algemeene stemmen aangenomen, de heer v. Hel den stemde tegen. De heer v. Helden komt thans met zijn voorstel, om de jaarwedden der gemeenteambtenaren met 10, 15, 2Q* eii; meer procent te verlagen. 1 t De heer v. d. Pol wil dit voorstel steunen. De heer Róia meent, dat de gemeen teraad niet op dit terrein moet komen. Spr. ontraadt daarom het voorstel. De heer Bouman is het daarmede eens. De heer v. Helden zegt, dat Ged. St. den algemeenen toestand schijnbaar niet goed inzien, daarom acht spr. het goed, door dit voorstel het college op de hoogte te brengen. Het voorstel hierop in omvraag ge bracht, wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Roza, Bouman, Mans en v. d. Velden, voor de heeren v. d. Pol en v. Helden. Verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie te Dordrecht, om een subsidie van f 50.te mogen ontvan gen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, afwijzend op dit verzoek te be schikken, wijl de plaatselijke afdeeling subsidie ontvangt en het vorig jaar door de Gewestelijke Commissie was toegezegd, dat deze geen subsidie meer zou vragen als de plaatselijke afdee ling gesubsidieerd wérd. Dit voorstel wordt eveneens met al gemeene stemmen aangenomen. Verzoek van. H. Duyster aan den Mo lendijk, om aan te mogen sluiten aan het electrisch net te Veen. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen, aangezien er weinig ujt- zicht bestaat, dat de gemeente weer zal overgaan tot electrificatie van dat ge deelte. De leiding heeft er gelegen, doch omdat er geen ia ansfuitingen kwamen is het overgebracht naar een ander gedeelte der gemeente. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde toestemming verleend. Wijziging gemeentebegrooting 1930, tot een totaal bedrag van f645. B. en W. stellen voor, hiervoor te beschikken over een gedeelte van het batig slot der rekening 1928, zij zou den n.l. 13000.van dit batig slot wil len overbrengen naar den post onvoor ziene uitgaven. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel goedgekeurd. Aanbieding gemeentebegroting 1931, die der afdeeling Aalburg en van het G. E. B. De gemeentebegrooting sluit in ont vangst en uitgaaf den gewonen dienst betreffende met een bedrag van f79750.70, den kapitaaldienst met een bedrag van f 566.94. Die der afdeeling Aalburg in ont vangst en uitgaaf voor den gewonen nieuwsblad Wanneer ge het benauwd hebt, de lucht toevoer als 't ware versperd is en Gij niet weet waar Ge 't zoeken moetneem dan Abdijsiroop. Wonderlijk zal U de ver lichting toeschijnen, welke deze U geven kan, waardoor Gij kaljr.er wordt. Wonder lijk en toch zoo eenvoudig is de werking van Abdijsiroop. Ze lost de dikke laag slijm op, die U het ademhalen belemmert, zooals de zeep het vuil, waardoor Uw borst vrij wordt om de lucht door te laten! Alom verkrijgbaar. Prijs Fi. 1.50. Fl. 2.75, FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct>. Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5