in het gebruik, zijn de ze geven Wasch Uw haar TOCH YODrfleeliger Belastingen J. ELËKAN, Voor het a.s. Me en natte jaargetij!! Fro W. EU C. SPRANGEBS - AlmM B 76. Coöp.B. Leenbank L.B. voor inlagen 4 pet. Verkrijgbaar bij alle Brandstoffenhandelaars. BIJ DE MARKT GORINCHEM •werk Hollandsch Gewaarborgd ZILVER Oud-Hollandsch Zilverwerk Modern Gehamerd Zilver WIJK EN AALBURG. Volledige collectie's in Tafelzilver JUWELIER TELEFOON 132 Etui inhoudende: 4 ZILVEREN ASCHBAKJES 15.00 Hollandsch fabrikaat. W 3% Korting a Contant. BIJ A. J. DEN HOET koopt men een RIJWIEL, NAAIMACHINE^ of iets dergelijks. ^1 Aanbevelend A. J. DEN HOET Aalburg Rechtskundig Adviseur te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden, IN VULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken vanBEZ WAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Warme Kameelharen en FiltpantofFels in ver schillende kleurenook met bont en bekleede hak. GR00TE OPRUIMING in Restant maten van leder-schoenwerk, zwart en bruin. Het OUDSTE en meest VERTROUWSTE ADRES voor vetleeren Werkschoenen en Waterlaarzen in eigen werkplaats met de hand gefabriceerd. Voor alle voorkomende Maat en Reparatie's is de Eerste Almkerksche Elec. Schoenmakerij het aangewezen adres, concurreerend in prijs, kwaliteit en afwerking. Reparatie's worden door ons aan hais afgehaald en bezorgd. Beleefd aanbevelend, oordeel dat de malaise van een groep personen niet tot gevolg mag hebben dat de gemeente-ambtenaren in de algemeene malaise moeten deelen. Vooral nu het Rijk een zeer groot ge deelte der salarissen betaald en het van de gemeente geen financiëele of fers vergt, kan hij zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen en stelt voor met het door Ged. Sta ten ingediende voorstel accoord te gaan. Het lid Holster zegt, persoonlijk alle respect te hebben voor de be trokkenen in deze gemeente, doch acht het nu niet de tijd om de sa larissen te gaan herzien en te ver- hoogen. In andere provincies in het levensonderhoud misschien duurder en hij begrijpt niet dat Ged. Staten nu met een dergelijk voorstel komen en in de goede jaren deze zaak on aangeroerd lieten. Hij zegt dan ook zich er niet mee te kunnen vereeni gen. De Voorzitter merkt op nagegaan te hebben dat ook in de goede jaren de Raad steeds tegen salarisverhoo- ging was, zoodat dit thans geen ar gument is. Het lid van der Wiel zegt, dat toen de gemeente-financiën geen ver hooging toelieten, doch dat Gedepu teerde Staten zich er toen ook niets van aantrokken aan de adviezen der gemeenteraden. Hij zegt de laatste te zijn die aan de salarissen der amb tenaren zal tornen, maar thans geen vrijheid te kunnen vinden om goed- guntig op het voorstel te adviseeren. Indien de betrokkenen thans geen goed salaris hadden, dan zou hij een der eersten zijn om tot verhoóging over te gaan. In verband met den slechten tijd is hij er nu echter te- gen. Het voorstel van het lid Viveen om met de voorgestelde regeling accoord te gaan wordt vervolgens met 6 te gen i stem,die van den voorsteller, verworpen. Met algemeene stemmen wordt be sloten niet in te gaan op de voorge stelde regeling tot verhooging van de wedden der wethouders. Vervolgens komt aan de orde een verzoek van den Raad der gemeente Almkerk om adhaesie te willen be- BRUINKOLEN BRIKETTEN tuigen aan het door hen aan Ged. Staten dezer provincie gericht adres om in verband met den algemeen slechten economischen toestand niet over te gaan tot invoering van de voorgestelde salarisherziening van burgemeesters, secretarissen en ont: vangers *in deze provincie. De Voorzitter zegt, dat z.i. iedere gemeente voor zich zelf moet we ten wat er op dit gebied te doen is en deelt meae dat de nieuwe rege ling voor verschillende gemeenten, waar meer dan één betrekking door denzelfden persoon wordt bekleed, aanmerkelijk financiëel voordeel zal opleveren, aangezien reeds bij ver- eeniging van twee betrekkingen er van iedere betrekking 20 0j0 van het salaris wordt afgetrokken, hetgeen thans slechts 10 0/0 bedraagt. Hij stelt voor niet op het verzoek in te gaan. Het lid van der Wiel is het met den Voorzitter eens en zegt dat elke gemeente voor zich zelf heeft te oor- deelen. Het lid Holster is van meening dat Ged. Staten niet met den slechten toestand op de hoogte zijn, daar deze anders wel niet met het verzoek tot verhooging zouden zijn gekomen. In verband daarmede acht hij het noo- dig dat er adhaesie aan het adres wordt betuigd. De Voorzitter kan zich niet inden ken dat een College als dat van Ge deputeerde Staten niet met den toe stand der provincie op de hoogte zou zijn. Door deze colleges, o.a. in Zuidholland, worden nog wel maat regelen getroffen om den crisis in den land- en tuinbouw te bestrijden. Het lid Viveen zegt, dat hier van avond de algemeene malaise als maatstaf wordt genomen voor de be oordeeling van de salarissen hetgeen z.i. een zeer verkeerd standpunt is. Volgens zijne meening moet de vraag evenwel bekeken worden of de ge meente in staat is de offers te dra gen. Het voorstel van het lid Holster om aan het adres adhaesie te betui gen wordt daarna met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de leden van der Wiel, Spoor, Viveen en Spiering. Daarne komt ter tafel een reeds in een vorige vergadering aangehou den verzoek van het Bestuur van den Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf te Utrecht om aan de in deze gemeente wonende leden der afdeeling boven hunne uitkeerihg uit de werkloozen- kas een toeslag te willen verleenen van f 0.20 per dag plus fo.50 per per week en per kind beneden de 14 jaren. De Voorzitter deelt mede dat de uitkeering thans bedraagt voor ge huwden f 1.40 en voor ongëhuwden f 1.20 per dag. De meerderheid van het College van B. en W. stelt voor het verzoek niet in te willigen. Hij zelf voelt evenwel veel voor het ver zoek, aangezien de betrokken per sonen trachten zich bij werkloosheid zelf te redden en zoodoende toch .het Burgerlijk Armbestuur en Diaco nie ontlasten. Hij deelt mede dat al hier 7 leden van den Bond woon achtig zijn. Het lid van der Wiel zegt, dat hij niet kan begrijpen dat de meer derheid van B. en W. zoo kleinzie lig is om tegen het verzoek te zijn. Den Voorzitter brengt hij dank dat hij er anders over denkt. Hij wijst op het algemeen belang en noemt het voor de gemeenten een plicht voor de werkloozen te zorgen. De georganiseerde arbeiders offeren het geheele jaar, werk of geen werk, hun penning voor de dagen der werk loosheid, omdat deze menschen zich zoo veel mogelijk zelf willen hei als eei len bij werkloosheid bij een Burger lijk armbestuur of diaconie terecht te moeten komen. Anderen daaren tegen bekommeren zich daar niets om en blijven ongeorganiseerd. Hij zegt hier geheel accoord te gaan met hetgeen de Burgemeester van de na burige gemeente Sleeuwijk bij de be handeling van een dergelijk verzoek heeft gezegd dat het een christen plicht is deze menschen te helpen en begrijpt niet waarom men hier in meerderheid tegen het verzoek is. Door het steunen der gemeente van de georganiseerde arbeiders zal bij de nog ongeorganiseerden een prik keling worden gewekt eveneens tot een werkloozenkas toe te treden en zoodoende voor zich zelf bij werk loosheid te zorgen. Hij stelt dan ook voor het verzoek in te willigen. Het lid Spiering zegt, het principe van de meerderheid van B. en \V, niet te kunnen huldigen. Als organi satie-man stelt hij het zeer op prijs dat deze menschen trachten bij werk loosheid zich zoo veel mogelijk te helpen en zegt dat de gemeente door het geven van steun aan dezen de ongeorganiseerden eveneens moet prikkelen zich te organiseeren. Af gezien of het bedrag van de steun groot of klein zal zijn is hij van mee ning dat de gemeente niet van steun mag afzien. eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij UW haar wordt. Purolzeep is evenals Parol. verkrijgbaar bij Appth. en Drogisten. pen en het een schande gevoe- Het lid Viveen zegt zich geheel bij het gesprokene door de heeren van der \Viel en Spiering te kunnen neerleggen en dat het te prefereeren is dat de menschen zich orgaenisee- ren. Hij is voor inwilliging van het verzoek. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat hij van het nut van organiseeren ook overtuigd is, doch dat de ge meente en liet Rijk deze menschen bij werkloosheid toch reeds helpt door het geven van bijdragen aan de werkloozenkassen. Er zijn even wel in deze gemeente een groot aan tal personen die niet georganiseerd zijn en zich ook niet kunnen organi seeren, zoodat deze bij werkloosheid in het geheel geen inkomsten hebben. De georganiseerden hebben dan nog wat, hoewel misschien niet voldoen de. Het lid Holster vindt organisatie goed en zegt dat zoowel Rijk als ge meente reeds bijdraagt in de kosten van werkloosheidsverzekering. Het verzoek betreft thans een toeslag op de werkloozenuitkeering. Hij kan zich hiermede niet vereenigën en is van meening dat bij werkloosheid ook de niet-gëorganiseerden moeten worden geholpen en dat allen dan gelijk op moeten deelen. De door de georgani seerde arbeiders te betalen contribu tie wordt reeds beloond doordat de ze met steun van Rijk en gemeente bij werkloosheid een uitkeering krijgen. Hij meent dat de prikkel tot organi satie niet zoo ver mag gaan dat men een toeslag boven anderen krijgt. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van het lid van der Wiel om het verzoek in te willen met 6 tegen 1 'stem, die van het lid Holster, aangenomen. Aan de orde komt daarna een schrijven van de afd. Noordbrabant van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren waarin te ken nen wordt gegeven dat de salarissen van de gemeente-ambtenaren in on ze provincie zeer aan den lagen kant zijn en heel wat ten achter staan bij die welke in de meeste provin ciën worden genoten en waarin wordt verzocht de ambtenaren in het volle genot hunner jaarwedde te stellen en op hen geen bijdragen voor pen sioen te verhalen, hetgeen in 68 ge meenten in deze provincie, volgens een bij het schrijven gevoegd staatje, niet meer plaats heeft. Na eenige bespreking wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten het verzoek niet in te willigen. Vervolgens komt ter tafel een ver zoek van M. van Rijswijk, ambtenaar ter secretarie alhier om zijne jaar wedde, thans f 700.bedragende of na aftrek van pensioensbijdragen ruim f 12.per week, in overeen stemming te willen brengen met de door hem te verrichten diensten. De Voorzitter deelt mede dat be trokkene het vorig jaar het diploma Gemeente-administratie heeft behaald en dat B. en W. voorstellen hem hier voor een vergoeding van f 100 te geven. Het lid Viveen zegt, van meening te zijn dat als er een ambtenaar op de secretarie noodig is deze ook be hoorlijk moet worden betaald. Hij vindt de verhooging, welke B. en W. voorstellen dan ook zeer schriel. Het lid Spiering zegt, dat als het verzoek niet door den ambtenaar zelf was gedaan, de commissie van on derzoek der begrooting zou hebben voorgesteld de wedde te verhangen. De gemeente-financiën zijn zooals uit de begrooting zal blijken, niet van dien aard dat hiervan moet worden afgezien en een ambtenaar moet be hoorlijk betaald worden. Hij stelt voor de jaarwedde te brengen op f 900.en een vergoeding voor het diploma toe te kennen van f 100.—. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stem den de leden van Wendel de Joode, Kentie en Holster. Op voorstel van B. en W. worden vervolgens aangewezen voor het ge ven van Vervolgonderwijs gedurende den cursus 19301931 aan de ie Openbare school de heer I. J. Baart en zoo noodig Mej. G. H. Sterren- berg en aan de 2e Openbare school de heer J. van Doorne en zoo noo dig Mej. G. H. van Dijk. Daarne komt aan de orde de vast stelling van de begrooting voor het dienstjaar 1931. De in de vorige ver gadering benoemde commissie van onderzoek brengt bij monde van het lid Spiering verslag uit, waaruit blijkt dat de commissie de begrooting heeft onderzocht en in orde bevonden. Het is de commissie opgevallen dat de financiëele toestand der gemeente geen reden tot klagen geeft, aange zien op de begrooting een post voor komt van f 800.voor vernieuwing van de Schoolstraat en een post van f 3000.voor aankoop eener motor brandspuit, waarvan de kosten ge heel uit den gewonen dienst kunnen worden bestreden. Een en ander geeft reden tot blijdschap. De commissie vraagt of het niet raadzamer zou zijn de kosten voor aankoop eener brand spuit over eenige jaren te verdee- len en dan de vrijkomende gelden te besteden voor verbetering der drinkwatervoorziening in wijk A., waarvoor geen post is uitgetrokken. Ook het lid Viveen zegt, dat de drinkwatervoorziening in wijk A slecht is te noemen. Tevens vraagt hij of het gymnastieklokaal der ie Openbare school thans in zocdani- gen staat is dat daarin gymnastiek onderwijs kan worden gegeven. Hoe wel dit thans ook voor vergadergele genheid wordt gebezigd, moet de Raad toch in de eerste plaats zor gen dat daarin het betrokken onder wijs kan worden gegeven. De Voorzitter zegt, dat we op het oogenblik drie pompen hebben. Een goede pompinstallatie met ontijzerings apparaat zal zeker wel ongeveer f1500.kosten, terwijl nog steeds gewacht wordt op de plannen van het Waterleidingcomité. Ten aanzien van het in orde brengen van het gym nastieklokaal deelt hij mede dat in 1936 het vak lichamelijke oefening zal moeten worden onderwezen, zoo dat met het goed in orde maken van het lokaal beter gewacht kan worden. In dien tijd komen er mis schien weer veranderingen op dit ge bied. Het lid Holster zou geen bezwaar hebben een goede pomp met ontijze- ringsinstallatie te laten maken, in dien aangaande de voorstellen van het Waterleidingcomité iets defi nitiefs bekend was. Hij vraagt of tot dien tijd niet met een brandput met pomp kan worden volstaan, zooals thans op den Oudendijk. Na nog eenige bespreking wordt de begrooting met algemeene stem men vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft in inkomsten en uitga ven op f60885.52 en wat den Kapi- taaldienst aangaat in inkomsten en uitgaven op f39900. Op advies van de commissie van' onderzoek wordt m.a.s. eveneens goedkeuring verleend aan de begroo ting van het Burgerhjk Armbestuur over 1931aangevende in ontvang sten en uitgaven f 1579.30. Met algemeene stemmen wordt vastgesteld het suppletoir-kohier der Hondenbelasting over 1931 ten be drage van f21. Op voorstel van B. en W, wordt met algemeene stemmen besloten aan Gedeputeerde Staten weder vrijstel ling te verzoeken van de verplich ting tot het geven van het onderwijs, vermeld in artikei 2 onder j. (licha melijke oefening) der Lager Onder wijswet 1920 in de beide openbare lagere scholen. Op voorstel van B. en W. wordt onbewoonbaar verklaard de woning*, gelegen achter het Stadhuis, plaat selijk gemerkt A 7 en in eigendom! toebehoorende aan de dames D. W^ en A. C. Posthumus te Zaltbommel en C. A. Posthumus te Deil. De Voorzitter deelt daarna mede dat B. en W. voorstellen, nu de toren wordt gerestaureerd, daarin een nieuw uurwerk aan te brengén met uur- en jninuutwijzers. Hiervoor is bij verschillende fabrikanten prijsop gaaf gevraagd met het resultaat dat B. en W. thans, op advies van den gemeente-opzichter, voorstellen een nieuw uurwerk met electrische op winding! aan te koopen bij de firma Jos. van de Kerkhof en Zonen te Aarle-Rixtel voor de som van f 1535. Het ligt in de bedoeling deze uit gaaf uit den gewonen dienst te be strijden. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Gewijzigd wordt de begrooting voor den dienst 1930 volgens het door B. 'en W. overgelegd ontwerpbesluit. Op voorstel van den Voorzitter wordt vergunning verleend aan de pas opgerichte Bouwvereeniging tot het houden van bestuursvergaderin gen in het Gemeentehuis. Bij de rondvraag vraagt het lid Spiering of van het Dijkbestuur van het waterschap ,,'t Oudland van Al- tena" nog geen antwoord is inge komen betreffende de gevraagde ver betering aan den Oudendijkschë stoep, waarop de Voorzitter ontken nend antwoordt en deelt hij tevens mede dat er op den Oudendijk twee lampen van de straatverlichting stuk zijn. Het lid Spoor zou gaarne een be tere regeling zien betreffende de straatverlichting, aangezien deze bij donkere maan soms laat aan is. De Voorzitter zegt, hiernaar een onderzoek te zullen instellen. Daarna sluiting. ljTIëïï - 1 - V. T i A;-:' -■ L-uv' v - Billqke Conditiën. Kassier t MI CHAÉJL»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 7