Derde Blad voor hei Land /an Neusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. Ho. 5070 Vrijdag 7 November Biimeulaiid Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET GASONTPLOFFING IN EEN BAK KERIJ. In een bakkerij aan de Grootestraat te Nijmegen, werd de bakker J. Bus door een gasontploffing ernstig ge wend. De man was beig met het schoonma ken van een gasoven; waarschijnlijk heeft hij daarbij tegen een gaskraantje gestooten, waardoor dit open is gegaan. In ieder geval moet op de een of an dere wijze een hoeveelheid gas ont snapt zijn, want toen Bus een lucifer aanstak volgde een ontploffing tenge volge waarvan de man ernstige wonden aan hoofd, handen en borst opliep. Dr. Moys verleende geneeskundige hulp en yliet het slachtoffer per auto overbren gen naar het Wilhelmina-Ziekenhuis. Zijn toestand liet aanvankelijk zich zeer s.echt aanzien, doch gisteren trad ver betering in. EEN GOEDE VANGST. Bij het politieverhoor van den 30- jarigen A. S., die in den nacht van Za terdag op Zondag op heeterdaad was betrapt, toen hij inbrak in het post kantoor aan het Goudenregenplein te 's-Gravenhage, is gebleken, dat S. ook de inbraken bij „Eigen Hulp" aan het Goudenregenplein, de firma B. aan de Laan van Meerdervoort en in het wijk postkantoor aan de Van Limburg Sti- rumstraat. bij welke inbraken wei nig ol niets van eenig belang werd vermist op zijn geweten heeft. S. is bovendien herkend door perso nen van een mamazijn van gereedschap pen, waar hij onlangs een nieuwe boor had gekocht, de boor, welke bij de inbraak in het postkantoortje aan het Goudenregenplein werd aangetroffen. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. BATAKKER VERMOORD. Qp 1 October is de 34-jarige Christen- Batakker Elias Siman Djoentake, adj.- commies bij het Departement van Fi nanciën te Batavia, op lafhartige wijze door zijn 19-jarigen neef Silitonga ver moord, in den ingang naar het depar tement. VERDRONKEN?0- Uit de Beemd te Schijndel, is het lijk opgehaald van den 67-jarigen Lamb. Vervoort, die vermoedelijk door de duis ternis misleid, te water geraakt is en verdronken. o OLIENOOTJE IN DE LUCHTPIJP GEKREGEN. Het 2-jarig dochtertje van P. de G. te Bolnes, heeft bij het eten van olie nootjes een nootje in de luchtpijp ge kregen. De kleine is naar een der zie kenhuizen te Rotterdam vervoerd, waar gepcogü is het te verwijderen. De toe stand van het meisje is hoogst ernstig. Vergadering van den Raad der ge meente VEEN, op Maandag 3 No vember 1930, des n.m. 7 uur. Voorzitter: Wethouder Schreuders. Secretaris: WelEd. Heer Timmer mans. Afwezig de Burgemeester wegens on gesteldheid. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. ingekomen stukken: Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot overdracht van een stukje gemeentegrond, groot 30 M2., aan de P.N.E.M. De Voorzitter voegt hier bij, dat het raadsbesluit tot het aangaan eener geld- leening nog blijft verdaagd. Schrijven van den heer v. Gessel, waarin deze eervol ontslag vraagt als hoofd der openbare school, wegens benoeming elders. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, dit ontslag tegen 1 Februari te verleenen, welk voorstel met alge- meene stemmen wordt aangenomen. De 1 eden drukken hun spijt uit over het vertrek van den heer v. Gessel. De heer Smits merkt op, dat als men door niet-inwilliging van het ver zoek den heer v. Gessel kon hier hou den, men het dan zou weigeren, doch daarmee bereikt men niets. Circulaire van Ged. St. over een nieu we salarisregeling voor Burgemeesters Secretarissen en Ontvangers. De Voorzitter zegt, dat hem dit schrij ven in algemeenen zin slecht heeft ge zind, omdat het in het algemeen be oogt, verhooging van jaarwedden en spr. vraagt zich at, of daarvoor nu wel het juiste tijdstip is gekozen. Ze ker, door de nieuwe regeling inzake de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is wel een hoogere uit- keering verkregen, doch, waar de bron nen, waaruit deze hoogere uitkeering wordt verkregen, door de ingezetenen mede gevoed worden, behoeft men nog met royaal te worden. Spr. acht het niet wenschelijk er op in te gaan en zou willen voorstellen tegen de voorgestelde nieuwe regeling te pro testeeren. De heeren 't Lam en v. Andel ver klaren hiervoor te zijn. De Voorzitter zegt, dat er van ver hooging van jaarwedden geen sprake mag zijn, alles beweegt zich in dalende lijn en ook onze provincie maakt voor een groot deel een groote malaise; mee. De heer v. Andel meent, dat de sala rissen van de gemeenteambtenaren op een goed peil staan. De Voorzitter merkt op, dat het niet heelemaal onmogelijk is, dat de voor gestelde regeling door toevallige om standigheden voor deze gemeente ee- nige vermindering zou brengen. Met algemeene stemmen spreekt de raad zich uit tegen de voorgestelde! sa laris herziening. t Thans komt aan de orde het adres van het gemeentebestuur van Almkerk, gericht tot Ged. St., met verzoek om adhaesiebetuiging. De Voorzitter stelt voor, dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Spr. meent, dat de raad wel zelfstan dig kan beslissen of hij voor of tegen iets is en daarvoor geen adhaesiebetui ging aan een adres van de gem. Alm kerk noodig heeft. Er staan bovendien dingen in het adres, waarmede spr, het niet «eens is. De hi,eer 't Lam vraagt wat dit is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat in het adres als motief wordt aange voerd het groot aantal sollicitanten,! daarmede is het spr. niet eens. De heer v. d. Pol meent, dat uit het groot aantal sollicitanten toch wel mag worden afgeleid, dat het begeerlijke baantjes zijn. De Voorzitter acht dit voor Burge meester wel mogelijk, doch of dit voor gemeente-secretaris ook zoo is, betwij feld spr. De heer v. d. Pol stemt dit toe, de verhouding tusschen de salarissen van Burgemeester en Secretaris deugt niet, dat van" een Burgemeester moest de helft zijn van dat van een secretaris. De heer Smits zou wel adhaesie wil len betuigen, al was de algem. toestand goed, dan nog meent spr. behoeft er van salarisverhooging voor de gemeen teambtenaren geen sprake te zijn. De heer v. Andel is het hiermede eens, spr. wil dan ook het voorstel van den heer Smits steunen, hij begrijpt niet, dat Ged. St. met een dergelijk voorstel in dezen tijd komen. Met op een na algemeene stemmen wordi het voorstel van den heer Smits, om wel adhaesie te betuigen, aange nomen. Wethouder Schreuders stemde tegen. Adres van de afd. Noordbrabant van den Bond van gemeenteambtenaren, waarin de onbillijkheid wordt betoogd, dat door de eene gem. wel en de andere niet pensioen storting op de gemeente ambten. wordt verhaald, waardoor onge lijkmatige salarissen worden verkregen. Nu de geldelijke positie, ten gevolge van de nieuwe finantieele regeling, van de gemeente is verbeterd, dringt ge noemden bond aan op premievrij pen sioen voor de in dienst zijnde ambte naren. Er zijn in deze provincie 68 'gemeenten, waar premievrij pensioen wordt genoten. De heer Smits zou schrijven, hoe de toestand hier is. De Voorzitter meent, dat dit spoe dig gebeurd is, hier wordt voor den Burgemeester, Gemeente-secretaris en Veldwachter pensioen verhaald. De heer Smits zegt, dat dit voor den Secretaris toch niet het geval is, deze krijgt toch een toelage ten be drage van de pensioenstorting, tegen over den Burgemeester en den Veld wachter is dit niet eerlijk. De Voorzitter merkt op, dat de Se cretaris één toelage krijgt voor extra schrijfloon dat zijn zoon verricht. Het gaat hier over de vraag, heft de ge meente premie voor pensioen en dan moet men antwoorden van ja. Spr. zou dit ook blijven doen, zoolang de toe stand van de gemeentefinancieën blijft zooals hij thans is. De heeren v. d. Pol en v. Wijk zou den dit ook doen. De heer v. d. Pol meent, dat vol gens de wet pensioen mag worden ver haald, men heeft dus niets te zeggen en behoeft zeker niet te spreken van een verkapte salarisvermindering. De heer v. Andel meent, dat men n. -t had moeten spreken over het ge ven van e en toelage aan den Secretaris ten bedrage van de pensioenspremie. B, en W. hadden moeten voorstellen, den zoon van den Secretaris zooveel ver goeding te geven voor het verrichten van schrijfwerk. De heer v. d. Pol zegt, dat de raad zelf besloten heeft, de pensioenstorting van den Secretaris niet te verhalen, doch Ged. St. hebben dit niet gewild. Met algemeene stemmen wordt beslo ten pensioenspremie te blijven verhalen. De gemeentebegrooting 1931 wordt met algemeene stemmen vastgesteld, zooals zij door B. en W. is aangeboden. De Armenbegr. 1931 wordt met al gemeene stemmen vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 2505.25. Daar geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de cpenbare vergadering. ANDEIi Mej. Nans Calame is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Herv. School te Fijnaart. Het aardappelen rooien behoort alhier weder tot het verleden, hetgeen zeer vroeg is in dit jaar. Er is zoo goed als geen handel in aardappelen en de prijs beloopt voor Eigenheimers en Beve landers f2.50 tot f2.75 en voor Bravo's f3.75 per HL. BENEDEN - LANGSTRAAT. In den hooihandel is het kalm ge stemd. De prijzen blijven evenwel se dert eenige weken stationnair. Voor het goede handelshooi besteedt men f 14.en voor het stroo f8.per 500 K.G. BRAKEE. De leden der ijsclub waren op geroepen tot eene vergadering op Dinsdag j.l. in het Werkliedengebouw. Om 8 uur waren circa 30 leden aanwezig, toen de vergadering door den Voorzitter werd geopend. De Voorzitter was van meening dat, hoewel nog geen reglement bestaat, de vergadering niet genoeg bezocht was, om alle zaken te kunnen afdoen, en stelde voor opnieuw eene vergadering uit te schrijven. Mogelijk was het niet voldoen de bekend en het Bestuur zal dan voor de volgende maal eene andere wijze van publikatie toepassen. Besloten werd de jaarvergadering dus te herhalen op Maan dag 10 November a.s. des avonds half 8 ook in het Werkliedengebouw en op betere opkomst der leden te hopen. Ter aanmoediging van het bezoek wordt op die vergadering onder de leden een gratis verloting gehouden. In deze vergadering zal ook het reglement vastgesteld worden. Deze week wordt contributie opgehaald. 's GRAVENMOER. - ln de gehouden ledenvergadering der tuindersvereen. „Ons Belang" al hier, is tot Voorzitter gekozen, de heer W. H. Dekkers, tot Secretaris de heer W. G. Hartman. Verder volgde een zeer geanimeerde discusie over het veilen der tuinbouw producten voor den export naarZwijn- drecht. ln de gehouden raadsvergadering werd de heer J. Borstlap, wegens perio dieke aftreding als armmeester vanihet Burgerlijk armbestuur, herbenoemd. Maandag j.l. vergaderde bij den heer G. Snels de af deeling Het Groene Kruis*. 25 leden waren tegenwoordig. Eeven half 8 opende de heer J. J, de Ruiter de vergadering. De secretarresse, mevrouw Millenaar las de notulen der voorjaarsver gadering voor. De penningmeester de heer S. Verlare, droeg daarna de begroo ting voor 1931 voor. De heeren W. G. Hartman en Verdick werden verzocht, de boeken van den penningmeester na te zien. Verkiezing bestuursleden had plaats door de periodieke aftreding van de hee ren J. v. d. Ruit en A. v. Suilekom, die met bijna algemeene stemmen werden herkozen. De Vice-Voorzitter, de heer B. A. Millenaar richtte nog een hartelijk woord van afscheid tot den met 1 Jan. vertrekkenden Voorzitter, die op zijn beurt de gelegenheid te baat nam om nu reeds afscheid te nemen van de vereeniging. Ook mevrouw Millenaar vroeg nog het woord om den Voorzitter hartelijk te danken voor de prettige samenwerking die secretaresse van hem had mogen on dervinden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Dinsdag 11 Nov. zal het Fanfare corps Euterpe" uitvoering geven in de zaal van den heer M. J. de Geus, met medewerking van den humorist C. Ver- meeren uit Breda. Het programma is ryk voorzien van mooie muzieknummers en voordrach ten. Het een en ander belooft weder een gezelligen avond te worden. LAND VAN ALTENA. Door het comité tot verbete ring' van de wegen in het Land van Altena en Heusden is aan de ge meentebesturen in het Land van Al tena en Heusden een verzoek ge richt om in de kosten van voorberei ding een bijdrage te mogen ontvan gen van 2xf9. cent per inwoner. De kosten van voorbereiding werden door een deskundige op f2500 ge schat. In de op Vrijdag j.l. gehou den vergadering vari Pr. Staten van Noordbrabant wees het statenlid de Waard uit .Werkendam op de voor de industrie en lanid- en tuinbouw zeer slechten tijd en drong hij op hulpverleening aan. Het statenlid iMr. C. W. van Om meren uit Heusden besprak o.m. de kwestie der autobussen in het Land van Altena en Heusden en pleitte voor geregelde diensten. In verband daarmede vroegj hij uitbreiding van het getal controleurs. Ook de kwestie der snorders werd door hem naar voren gebracht. Slechts wetswijziging zal naar Spr. meening oplossing kunnen brengen. Hij verzoekt Ged. Staten er bij de Regeering op aan te dringen, dat een regeling «wordt gemaakt, welke de snordereïiensten onmogelijk maakt. Voorts gaf 'hij in overweging po gingen aan te wenden om te willen zorgen, dat er aan het veer over de Merwede steeds voldoende scheepsruimte is voor het verkeer dat zich aanbiedt. Plet lid Gulden uit Sleeuwijk stel de voor de rrjwielbelasting af te schaffen, welk voorstel niet werd ge steund.. V/oor de slagersvereeniging ,,'t Lan'd van Heusden en Altena" bepleitt-e de heer G. Rietveld in een goed bezette vergadering het nut van aansluiting1 bij den Ned. Slagershond. Na la.ngdurige discussie besloot men, op Voorstel van den heer de Vries te Werkendam, het voorstel aan te houden tot de volgende vergade ring, die in Almkerk zal worden ge houden. Nu overal in den lande krach tig wordt g'.eijverd voor verbetering der wegen, vormen zich ook hier en daar cor.nité's, die voor een be paalde streek deze actie willen voe ren. Zoo is in het Land van Pleus- den en Alte na een zoodanig comité gevormd tot verbetering van de ver bindingen m;et deze streek. Een goe de aansluiting van de wegen in dit land aan h<et groote wegennet, op dat de pro ducten uit deze streken op gemakkelijke wijze zijn af te voe ren, is wel Gén der hoofdbedoelingen van de actie. Ln hoever re opneming in het Rijks- ma gelijk en gewenscht is, zal tevens we^genplan t»f het Provinciale plan overwogen klienen te worden. Een groot algemeen belang valt liier te dierren en met het oog daar op heeft de B.B.N., Bond van Be ef rijfsautohoudexs in Nederland, zich bereid verklaard zitting te nemen in het comité, dat onder leiding staat van Mr. C. W. van Ommeren te Heusden. Als vertegenwoordigers v. d. B.B.N., zijn aangewezen de heer E. L. de Kok:, Chef van den Bui tendienst van' 'dien Bond en de hr. H. L'. Beekwalder, secretaris van het districtsbestuür Noord-Brabant-Mid den van den B.B.N. NIEUWEN DIJK. i De jaarvergadering van den kolenbond zal gehouden worden op Zaterdag 16 Nov. 's avonds 7 uur in het Instituut. De secretaris zal dan verslag uit brengen. Zaterdagavond 7 uur hoopt de Kiesvereeniging alhier, een leden vergadering te houden in het In stituut. Dien avond zullen als spre kers op treden de heeren C. A. en O. Walraven met het onderwerp Ge- meente-financiën. De landbouwer J. v. D. had het ongeluk met zijn hand in een roestigen spijker te vallen, zoodanig dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellerl. Het dochtertje van P. v. W. trok met een ongeluk een ketel ko kend water om, zij brande haar voet zoo erg, dat rust voor geschreven werd. Den arbeider A. S. kwam met het koren scheepdragen te vallen, hij bezeerde zijn been heel ernstig, de hulp van Dr. Bresier te Werkendam moest worden ingeroepen. Vrijdag had alhier, landverhu ring plaats. Er was nog al animo doch tegen zeer lage prijzen. Het land dat de vorige verhuring f 100, per H.A. opbracht, gold thans f 40 wel een bewijs der landbouw crisis. Aan de bieten leveranciers is door de C.S.M. mee gedeeld dat 11a 22 Nov. geen bieten meer in ont vangst worden genomen. Het slechte weder werkt aan vlugge verscheping niet mede, zoodat hoogst waarschijn lijk veel landbouwers met hun bie ten blijven zitten. Het dochtertje van A. G. kwam door de gladheid met haar fiets te vallen, zij bezeerde haar been ernstig en bovendien was de fie.s geheel stuk. eref. kerk voor het jubileum der De collecte gehouden in de Universiteit bracht f63.00 op. Dat in den UUppelschen pol der nog wel suikerbieten groeien, be wijst de opbrengst. Men rekent dal gemiddeld nog 53000 KG. per HA; bieten groeiden. De eieren werden verhandeld voor f 10.00 a f 11.00 per 100 stuks. Op 13 October hoopt voor het comité van Winterlezingen optetre- den Ds. Buffinga van Rotterdam. Met het onderwerp: Gebed en Ge bedsleven. Niet begunstigers kunnen kaartjes aan de zaal bekomen. iWOUDRICHEM. Veiling van 5 Nov. 1930. Goudreinetten I 32 ct. Id. II 22 25 ct. Ossekoppen I 30 ct. Id. II 25 ct. Nootzoet 18 ct. Appelen II 8 cl. St. Remie 16y217y2 ct. Brederodes 1718 ct Blanke bezie 20 ct. Alles per kilo. Evenals vorige jaren wordt aan de le Openb. School dit jaar het St. Nicolaasfeest gevierd. Op de aangeboden lijsten wordt goed geteekend. Zaterdagavond a.s te 6 uur, wordt in cafi „Modern" te Gorinchem, een al gemeene vergadering gehouden voor de „Merwekring" van Volkonderwijs, waar bij de afd. Woudrichem is aangesloten. De leden dor afdeelingen zijn welkom. Agenda Landdag 1930. Kringblad. School voor achterlijke kinderen. Herbenoemd is voor 3 jaren tot lid in de afdeeling riviervisscherfj van den raad voor de visscherij N. Baks al hier. Op de deze week gehouden ver pachting van bouwland was weinig animo. De huurprijs liep dan ook bijna 50 pCt. terug en wel van f398 op f212. Op het adres aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk om een predikant te willen beroepen, die de Gezangen laat zingen, wordt druk geteekend. In wijk B. plaatste niet minder dan s/4 der mans lidmaten hun naam op dit verzoek. Het vervolgonderwijs aan de le Openbare school is aangevangen met 21 leerlingen. Gedurende de maand October j.l. werden aan de vischmarkt alhier aange voerd 1 zalm ad f 1.50 per p. en 1 schotje ad fl.20 per stuk. Het vorige jaar be droeg de aanvoer in dezelfde maand 1 zalm en 2 schotjes. De Chr. Jongelingsver. „Prediker 12 vers la" is voornemens haar 51-jarig bestaan te vieren op 12 Nov. a.s. in het gymnastieklokaal alhier. Op Woensdag 12 November a.s. 's avonds 6,30 uur, zal de Land- en Tuinbouwvereen. „Land van Altena" in café de Wed. Bergeijk een ledenverga dering houden. Op de agenda komt o.m. voorBespreking gezamelde actie om rednetie te verkrijgen op de pachten over 1930, in verband met de crisis in de landbouw. Het teekenen van een geze gelde ledenlijst. ..A'-' 0 M - "jyT. Jfieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 9