FEUILLETON Kloosterbalsem lAND VAN ALTEKA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5071. Woensdag 12 November 1930. Dit Ruiiiir nestas! uit 2 Maden. Binnenland. Het geheim vau Seaton-iall. Dit blad verschyoi WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. EIGENAREN VAN IEPEBOOMEN, HELPT MEDE DE IEPEN ZIEKTE TE BESTRIJDEN! De Directeur van het Staatsboschbe- heer en de Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, verzoe ken ons opname van het volgende: Het is bekend, dat de iepenziekte, die nu al sedert verscheidene jaren in ons land "en in het Westelijke ge deelte van Europa heerscht, groote ver woestingen aanricht. Vele prachtige ïe- penlanen zijn helaas door deze gevaar lijke ziekte reeds verdwenen of ern stig geschonden en hoevele zullen er nog volgen.? Er is geen land, waar de iep in vergelijking met andere boomsoorten zoo veelvuldig voorkomt als het onze. Hij beheerscht in hooge mate het aan ons land "eigen landschapsbeeld. Verkeerde men tot voor kort in het onzekere omtrent de oorzaak van de iepenziekte, thans staat vast, dat deze moet worden gezocht in een zwam, welke in het hout woekert, waardoor de boom meestal na eenigen tijd sterft. Aanvankelijk tastte men omtrent de wijze, waarop de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overge bracht, geheel in het duister; thans is echter gebleken, dat de iepenspintke- vers d.z. kleine kevertjes, die zich onder de schors vooral van gevelde iepen, maar ook van kwijnende of pas gestorven boomen voorttelen bij het overbrengen der ziekte een zeer voor name rol spelen. Deze kevers hebben de gewoonte, zoodra zij uit de schors komen, aan jonge twijgen van in de nabijheid staande iepen te knagen, meestal in den top van den boom. Het is gebleken, dat de kevers, wan neer zij uit de schors van aan iepen ziekte lijdende of gestorven boomen kruipen, besmet zijn met infectieuse deelen van de ziekteverwekkende zwam en dat zij deze overbrengen op de wond jes, welke zij bijten in de schors van de twijgen der in de omgeving staan de gezonde iepen. Uit deze twijgen verbreidt de ziekte zich verder in den boom, waardoor de sapstrooming wordt belemmerd, hetgeen zich vooral bij droogte uit in het verdorren der bla deren aan de takken. De bestrijding van de iepenspintke- vers, welke zich gedurende de laatste jaren door de aanwezigheid van de tallooze gevelde zieke en stervende ie pen op ongekende wijze hebben ver meerderd, is derhalve voor het tegen gaan der iepenziekte van groot belang. Indien men het aantal in ons land voorkomende iepenspintkevers kan oe- Naar het Engelsch door Mrs. L. B. WALFORD. I. Behalve met de windvlagen van den herfst en de ruwe stormen van den winter, zijn de bewoners van Noord- Brittanje maar al te zeer bekend met dien stillen tijd van rust, van een wa penstilstand dier elementen als het wa re, die men echter niet kan beschou wen als een poging tot vrede, maar veeleer als het fijne beraamd plan van iemand die met verraderlijk hart peinst op middelen, welke tot ozen ondergang kunnen leiden. Zulk een booswicht is November aan de Schotsche kust. Droevig stemt ons de hemel met zij ne donkere wolken, somber zinnend ligt de aarde neer, alsof zij die lange maan den van woestheid en verlatenheid kon overzien. Maar een onheilspellende stil te houdt ze allen geketend, geen win den bulderen, geen regen stroomt neer, golven rollen wild schuimend tegen de banken en, gehuld in een ondoorzichtig grijzen mantel, schijnt de natuur zelve te verzinken in een diepe en hopelooze gevoelloosheid. Zulk weer moet evenzeer op sterke zenuwen als op zwakke karakters van invloed zijn. De zachten en bedeesden worden nóg stiller, de prikkelbaren nóg perken, zal dus de kans op overbren gen van de ziekte op gezonde boomen verminderen. Het komt er dus op aan de boomen, die reeds een broedplaats voor iepen spintkevers vormen dat zijn de ern stig zieke en stervende exemplaren zoo spoedig mogelijk te vellen en de schors dadelijk onschadelijk te maken, zoodat de insecten, in welke ontwikke lingsstadia deze zich ook mogen be vinden, gedood worden. Bovendien is het noodig alle overige iepen, die ge veld worden, dus ook de gezonde ot de nog slechts in geringe mate door de iepenziekte aangetaste exemplaren, bij het vellen onmiddelijk van de schors te ontdoen, opdat zij geen broedplaats worden voor spintkevers. Het onscha delijk maken van de schors kan het best geschieden door deze onmiddelijk na de velling te verbranden of ze1 gedurende ten minste 3 maanden onder desnoods, al dan niet met den stam, water gedompeld te houden. Bij een en ander moet er rekening mede worden gehouden, dat van ie penspintkevers gedurende den zomer meer dan één broedsel uitkomt, zoo dat de kevers den geheelen zomer door verschijnen. Ter bestrijding van de iepenziekte is bij Koninklijk Besluit van 17 April 1930, Staatsblad Nr. 141, bepaald, dat de gebruiksgerechtigde van iepeboomen, welke door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw zijn aan gewezen als stervende of reeds gestor ven. verplicht is binnen een door dien Minister te bepalen termijn die boomen te vellen en de schors onschadelijk te maken, door deze, volgens de aanwij zingen van genoemden Minister, te ver branden of op andere wijze te behan delen. Daar het hier een nationaal belang geldt, wordt een ernstig beroep gedaan op eer. gemeenschapszin van alle eige naren van iepeboomen in ons land, om door het tijdig treffen van de hier boven omschreven maatregelen, mede te werken aan de bestrijding van de iepenziekte. TE WATERLATING ONDERZEEBOOT O 12 Met goed gevolg is te water gelaten de onderzeeboot O. 12, in aanbouw voor de Nederlandzche Marine op de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „DeSchelde" te Vlissingen. Vele marine-autoriteiten met hun dames waren daarbij aanwezig. De laaste be letselen werden weggenomen door mevr. De Rooy, echtgenoote van den hoofdin genieur der marine, onder wiens toezicht de boot werd gebouwd. ERNSTIGE AANRIJDING. Op den weg EdeLunteren is de 40- jarige H. I. door een auto aangereden. opvliegender, de verwaanden nóg on draaglijker. Droomen en luieren wordt algemeen; lusteloosheid vervroegt meer dan vermoeidheid het slapensuur; de nietigste zaken schijnen onze belang stelling te wekken en de voornaamste gebeurtenis van den dag is de aankomst der brievenpost. Zulk een somber en tot droefgeestig heid stemmend Novemberweer heerscht in het district Awonry, gelegen in een der drie graafschappen, welke onder den algemeenen naam van Galloway bekend zijn. Was het dan niet de gelukkigste in val ter wereld om in zulk een tijd een bal te geven? Een echt, ouderwetse!) bal met strijk en blaasmuziek? Een bai voor iedereen uit den omtrek van zoover zij wilden komen? En moest dat denkbeeld dus niet gezegend wor den door al de aardige meisjes op de bergen, in de dalen en over de woeste landschappen van Galloway? „En nu te bedenken dat nog nooil iemand zoo iets verzonnen heeft!" riep de blauwoogige Flora, de schoonste van twee schoone dochter. „Een bal in November! half November! en ieder- even verheugd om er heen te gaan, ailes even gemakkelijk klaar te spelen, nu er maariderst aan gedacht is! „Wie zullen het nadoen? Wie zal de eerste zijn? Waarom wij zeiven niet? Als papa maar papa is er zoo schrikkelijk tegen 's nachts uitte gaan en Tom alleen te laten. Ik moet echter bekennen dat onze beste papa zelf weinig tijd aan zijn zoon wijdt, al is hij meer dan begaan met diens eenzaamheid. En die arme Madelaine is natuurlijk de leidende partij. Papa had haar vrij moeten geven." In zorgwekkenden toestand werd de heer S., die inwendige verwondingen en hoofdwonden had opgeloopen, naar het ziekenhuis te Arnhem gebracht. De auto is na het ongeval doorgereden. De politie is erin geslaagd den bestuurder op te sporen en de auto in beslag te nemen. INBRAAK TE NIJMEGEN. Te Nijmegen is ingebroken vermoedelijk door Duitschers, in de Ned. Verbandwatten- fabriek aan de Voorstadlaan te Nijmegen. De dieven hebben een raam openge broken en zijn toen het kantoor binnen gedrongen. Daar hebben zij met boren en ander breektuig de brandkast ge forceerd. Voor zoover kon worden nagegaan werd een bedrag van f 250 ontvreemd. De recherche zoekt naar de daders. SPAARDUITJES VAN EEN ZONDER LINGE GESTOLEN. Bij de politie te Rotterdam is aan gifte gedaan, dat uit een pand aan de Aert van Nesstraat alle spaarduitjes van een in de Hendrik Sorchstraat wonende juffrouw zijn gestolen. ERNSTIG ONGELUK TE LEIDEN Twee monteurs door den electrischen stroom gedood. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is in de Electrische Centrale te Leiden, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee monteurs om het leven zijn gekomen en waardoor de stad en de geheele omgeving gedurende een uur van electrischen stroom werden verstoken. BRANDKAST MEEGENOMEN. Vrijdagnacht werd in het station der Ned. Spoorwegen te Bredevoort ingebroken. De brandkast werd op een kruiwagen naar op een kwartier afstands gelegen dennenbosch gevoerd, daar opengebroken en de aanwezige contanten meegenomen (ongeveer f150). BENOEMING Dn"A. A. KOOPAL. In plaats van arts A. K. Dijkhuizen, die wegens zijn benoeming tot direc teur van den geneeskundigen dienst en tevens directeur van het gemeentelijk ziekenhuis te Alkmaar, op 1 November j.l. is afgetreden als geneeskundig in specteur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantieko- lcnies, is door het Hoofdbestuur be noemd arts A. A. Koopal te Paters- wolde. De heer Koopal hoopt 15 No vember a.s. bij het Centraal Genoot schap in dienst te treden. o WAARSCHUWING. De commissaris van politie der afd. B. te 's-Gravenhage geeft in overweging, de „Wat praat ge toch!" viel hare zuster op gemelijken toon in. „Gij weet evengoed als ik, dat papa zoo handelt ter wille van de paarden. Hij wil niet dat het rijtuig te vol wordt, nu een der paarden kreupel is..." „Kreupel!" klonk vroolijk Flora's stern. „Kreupel?! Voor mijn part waren ze beiden kreupel, als zij er ons maar brengen kunnen. I k ben niet kreupel, begrijp je! Want ik zal dansen! Welke dansen zullen het wezen? En ik, ik weet wel wie mijn premier zal zijn! Ik geloof niet dat mijn pas met dien der Schotsche edellieden overeenkomt; zou hij wel, Blanche? Zou hij niet beter passen bij dien van een Engelsch- man? Je raadt nooit wien ik be doel. Iedereen zal wel met mij willen dansen, vooral nu Madelaine er niet Maar eensklaps vervolgde zij kalmer- „Och, die arme Madelaine, het spijt me zoo voor haar!" „Och kom, zij behoefde immers niet thuis te blijven," merkte Blanche on- heusch op. „Papa vroeg alleen maar wie er thuis zou blijven, zonder in het minst haar te bedoelen...." „Maar Blanche, hoe kan je zoo iets zeggen! Neen, er stak wat achter, heusch. Ma ma had haar plannetje al lang gemaakt, dat begrepen wij beiden dadelijk. Als mama met klagende stem over de een zaamheid en ontberingen van Tom spreekt, weet ik gewoonlijk reeds waar zij heen wil. En daarom, alsof zij be vreesd was dat een van ons thuis zou den willen blijven, waarover zij zich echter niet ongerust behoefde te ma ken, wendde zij zich tot de arme Ma delaine. juist op het oogenblik dat pa pa binnenkwam." noodige voorzichtigheid te betrachten bij den aankoop van obligaties, uit te geven door de N.V. De Lichtstraal. De N.V. De Lichtstraal, waarvan de beide directeuren zijn genaamd J. H. Schoon- derbeek en W. Bloklander, beiden woon achtig te 's-Gravenhage, zijn 16 October in hooger beroep door de Rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld elk tot twee boeten van f250, subsidiair een maand hechtenis voor elke boete, terzake van het uitgeven van premie-obligaties van de N.V. De Bebomij. Thans is deze premie-obligatieleening geconverteerd in een obligatieleening van de N.V. De Lichtstraal, en ook hiervan is door de politie proces-verbaal opgemaakt terzake van overtreding van de Loterijwet. De venijnige steken van spit in den rug ,,Ceen goud zoo goed' DE DO-X Maandagmiddag 3 u. 33 min. is de DO-X in de vlieghaven van Calshot (Enge land) aangekomen. EEN HALVE EEUW IN DIENST. Een zeldzaam jubileum herdacht de heer Joh. Gelderblom, te Gorinchem. Hij is dan namelijk een halve eeuw in dienstbetrekking bij de fa. I. C. Mortier en Zn. Bij zijn 40 jarig jubeleum ver eerde H. M. de Koningin hem met de bronzen medaille der Oranje Nassau orde. o LANDHUIS AFGEBRAND. Het landhuis „De Sterhoeve", aan de Bouvignelaan te Ginneken is nagenoeg ge heel in de vlammen opgegaan. De motorbrandspuit uit Ginneken was spoedig ter plaatse, doch kon het eerste uur niets uitrichten, doordat de motor weigerde. Inmiddels grepen de vlammen, door den sterken wind aangewakkerd, snel om zich heen, zoodat de bovenver dieping, toen de brandweer in actie kon komen, reeds geheel was uitgebrand. De benedenverdieping leed groote schade. Het huis werd bewoond door de familie Van Andel. Een groot gedeelte der meubels „Nu en?" „En? wel, Madelaine begreep toen natuurlijk dat zij maar liever niet moest gaan. Zóó sprak zij zelve haar vonnis uit door papa en mama beiden be zegeld." „Zou zij er veel om geven?" Flora keek hare zuster schalks aan. „Dat weet ik niet zoozeer; maar als je me vraagt wat ik weet, dan, ja dan... Doch het feit bestaat. Kabeltouwen zou den haar zelfs niet mee kunnen trek ken. Het verstandigste wat wij doen kunnen is dus in dit geval zelve naar het bal te gaan en volop te genieten. Dat is voor ons thans de hoogste wijs heid. En toch had ik zoo graag gewild dat zij mee kon gaan." „En nu zij niet gaat," merkte Blanche op, nu zij er niet is, zal men juist over haar spreken. Vooral omdat zij jonger is dan wij...." „En mooier." „Mooier? Het mocht wat! Neen, dat heeft er niets mede te maken. En daar enboven hierover hebben we niet te ooröeelen. Sommigen vinden dat die haarkleur goed staat ik vind die leelijk maar met heur rood haar..." „Rood haar!" riep hare zuster la chend uit. „Rood haar?! Nu, ik wil er wel mee ruilen en velen met mij. On der ons gezegd, Blanche, ik beken gaar ne, dat ik, wat gelaat, taille, oogen neus, mond en gelaatstrekken betreft, minder, veel minder te beteekenen heb dan mijn arm nichtje. Maar dat alles zal mij het hart niet doen breken, noch den eetlust bederven, want ik houd van Madelaine en zij mag vrij alle be wonderaars tot zich trekken, als die mij mijn lieveling maar niet ontstelen en dat zou mogelijk zijn, wanneer zij kon gered worden, doch bijna alle kle dingstukken verbrandden. VALSCHE RIJKSDAALDERS, In den Iaatsten tijd waren te Amster dam valsche rijksdaalders in omloop, die goed waren nagemaakt. Op het eerste gezicht kon men de valschheid niet con- stateeren. Bd nadere beschouwing was de oppervlakte eenigszins korrelig en het randschrift ontbrak. De winkeliers waren door de politie gewaarschuwd en hen was gevraagd, indien zulk een geldstuk in betaling werd gegeven, te trachten, den aanbieder in handen van de politie over te leveren. Zaterdagavond werden aan het bureau in de Marnixstraat twee arrestanten bin nengebracht, die op aanwijzing van den eigenaar van een melkzaak in de Wol ven straat waren aangehouden. De twee mannen waren in de melk- slijterij geweest en deden, naar de eige naar meende, wat vreemd. Zij betaalden met een rijksdaalder, die naar het hem voorkwam niet echt was. Hij ging de beide mannen na en wees ze een politie-agent aan, die ze meenam naar het bureau in de Marnixstraat. Bij hun fouilleering kwamen nog meer valsche rijksdaalders te voorschijn. Zij ontkenden te weten, dat deze muntstukken valsch waren. Deze beide mannen, de gebroeders W., zijn resp. 42 en 46 jaar oud. De politie had op hen reeds verdenking. Met deze arrestatie heeft de politie dus een goeden slag geslagen en men kan veilig aannemen, dat geen valsche rijks daalders meer onder het publiek zullen verspreid. Al blijven de mannen ont kennen, dat zij iets weten van het maken van rijksdaalders, de bewijzen zijn te overstelpend, dan dat ontkennen op den duur zou baten. BIJNA EEN LIEFDESDRAMA. Geruimen tijd geleden had de 23 jarige koopman A. F., in het woonwagenkamp aan den Nieuwe Terbregscheweg te Rot terdam verkeering gehad met de 22 jarige mej. C. P.. Na een poosje was de liefde echter verflauwd en had F. mej. P. sma delijk alleen achter gelaten. Doch dezer dagen kwam F. het woon wagenkamp binnen en begaf zich naar den woonwagen van de moeder van mej. P., in welken wagen zich op dat oogen blik, behalve mej. P., ook nog de a.s. bruidegom S. en een 16 jarig broertje bevonden. F. ging den wagen binnen en al spoedig ontspon zich een twistge sprek. F. hield daarbij de rechterhand in den rechterbroekzak en toen hij zijn hand er een eindje uithaalde, zag mej. P. dat F. een revolver in de hand hield. Zij begon hevig te gillen van „Moord" van avond meegaat of liever, hij zou in verzoeking kunnen komen. Want ik weet dat hij haar aardig vindt. Ik vroeg het hem eens ronduit, en hoe wel hij eene bekentenis ontweek, wist ik al meer dan genoeg. En nu de zaken zoo staan, geloof ik zelf.... „Madelaine komt al met de bloemen thuis,' riep een nieuwe stem in de geopende deur. „Wat is zij toch een lief meisje. Ik zou haar zoo graag van avond meegenomen hebben, hoewel ik gerust durt zeggen, dat zij bij Tom evenveel pleizier zal hebben. En dan is zij eigenlijk nog te jong om naar bals te gaan. En wat zou ik moeten beginnen als gij er allen heen gingt en Tom aan zijn lot was overgelaten!" zuchtte mevrouw Seaton, moeder van de twee schoonheden en tante van de arme Madelaine. „En hoe ging het vroeger dan, vóór dat Madelaine hier was? 't Is nog niet lang geleden dat Tom er niets om gat als hij alleen werd gelaten, maar sinds zij bij ons is, is hij zóó veeleischend geworden, dat het waarlijk bespottelijk is. Neen, Tom had haar van avond moe ten laten gaan." Mevrouw Seaton vloog driftig op. „Ja, hij had haar van avond moeten laten gaan!" herhaalde zij op scham peren toon. „Maar gij noch Flora denkt ooit aan uw ongelukkigen broer. Gij zijt bezorgd, omdat zij één avond thuis moest blijven, maar het kan u bitter weinig schelen, dat hem zijn geheele leven i eder genot ontzegd is. Mij dunkt Tom verdiende ook eens wat medelij den en toegenegenheid." (Wordt vervolgd), i MEI ttSBLAB mr liet Lui nas Htislti ei Altenajg Laaistraat n ie Bomsnelerwaird I is". overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1