Tarwe Stroo BOUWLAND. op woensdag 19 Non. 1930, „De Tante uit üoieriia". Belastingen J. ELÉKAIV, F— L. J. VEEEMAN CAHIERS Huizen-Almkerk. BOUWLAND KADE CHAEL Dagelijkschen Auto- Vracht- en Betdtot -«—Op 's-BOSCH. J. v. d. MAADEN, HAARDEK en KACHELS I.G.MOftTIER&ZONEII. 11111111111 iTTT Winter-Uitvoering een rood Hokkeling. TE KOOP: Wanneer 1,34.10 H.A. bouwland „Sursum Corda VERMIST s van 3'2> 5 en 6 cent. Notaris van Willigen 1. het Huis D 46, 2, de Arbeiderswoning Openbare Verkooping. Notaris RÏETRA AALBURG P. VERHE1J, Café „De Gouden Leeuw" Café J. v. d. VEN, Pensmarkt. HUM""'!'" j Pluimveeteelt. Advertentie». GEVRAAGD: een goede werkster WIJK. wachten. Toen is de coalitie regeering gekomen en heeft Mr. Aalberse zijn werkkracht er aan gegeven. Eindelijk is het Minister Slotemaker de Bruine onder aandrang der Chr. en H.K. vak beweging, gelukt, de wet tot stand te brengen. Alle arbeiders (uitgezonderd enkele groepen) welke vallen onder de ongevallenwet 1901, vallen ook onder de ziektewet, mits men beneden de 13000.gegarandeerd loon blijft. De premie voor de arbeiders in het bouw- bedriji bedraagt ten hoogste 34 cent, maar volgens contract is de premie vrij. Uitgekeerd wordt 80 pCt. van 51 maal het uurloon. Spr. dringt er op aan, dat de arbeiders er goede nota van nemen, bij welke bedrijfsvereeniging zij zijnon- der gebracht of bij den Raad v. Arbeid. Tevens is spoedige kennisgeving drin gend noodig, de eerste dag melden is het raadzaamste. Werkzaam zijnde bij georganiseerde patroons in het bouw bedrijf, worden de eerste 2 wachtda- gen uitbetaald, bij ongeorganiseerde pa troons verstrekt de Bondskas genoem de wachtdagen. Ten opzichte van de wet, na 30 dagen werkloosheid, wordt bij eventueele ziekte 78 dagen zieken geld door den Bond betaalt. Als Chr. organisatie hebben we een dergelijke regeling in het bouwbedrijf, die de eemgste is in ons land. Als Chr. arbei ders mogen we daar dankbaar voor zijn, aldus spr., en besluit zijn betoog door allen op te wekken, mede te wer ken om de wet levensvatbaarheid te geven en vooral er geen misbruik van te maken, laten we niet sabotteeren, om het goede te bederven. Hierna verkrijgt de heer J. Vos, se cretaris van den Chr. Besturenbond, gelegenheid ook een woord te spreken, die zich in korte trekken bij het be toog van den vorigen spreker aansluit. Spr. hoopt dat de arbeiders, hetgeen ze dezen avond gehoord hebben, goed ter harte zullen nemen, want in de prac- tijk blijkt, dat velen met de werkelijken toestand geen rekening houden en niet op de hoogte zijn. Spr. dringt er ten sterkste op aan, indien er zich moei lijkheden voordoen, hetgeen den laat- sten tijd nogal eens gebeurd, dat de arbeiders dan direct hunne besturen raadplegen, om zoodoende veel onaan genaamheden te voorkomen. Door enkele aanwezigen worden nog vragen gesteld, welke afdoende worden beantwoord, waarna deze bijeenkomst, met een woord van dank door den 'Voorzitter, word gesloten en de heer Mobach met dankzegging eindigt. De laatste tijd werd op het stoom zuivelfabriek „De Toekomst," onophou delijk boter vermist. Het bestuur be sloot daarom een wacht uit te zetten en niet te vergeefs. Na enkele dagen gelukte het, de daderes op heeterdaad te betrappen. Bij het bestuur ontboden heeft zij een volledige bekentenis afgelegd. Naar men zegt, is haar een flinke geldboete opgelegd. VEEN. Als 'agent dezer gemeente voor het electrisch bedrijf is door de RN. E.M. aangsteld, de heer T. v. Tilborg alhier. De aanhoudende regens hebben de weilanden zeer nat gemaakt, zoo dat sommige beesten in het water loo- pen en de weilanden hebben ook vee' geleden. Komt er geen droog weer, dan zal een vroegde staltijd het gevolg hiervan zijn. De electrificatie der gemeentege bouwen is opgedragen aan den heer .T. v. Tilborg alhier. WERKENDAM. Op het Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden examen van de Ned. Vereen, van leeraren in de stenografie „Groote" en het machineschrijven, behaalde de heer A. W. de Vries alhier, het diploma typist, met lof. Geslaagde genoot zijn opleiding van den heer P. W. Hoogstaden, leeraar aan de Handelsavondschool te üorin- chem. Zondagmorgen j.l. is 't met sui kerbieten geladen klipperschip van de Jong te Made, op weg naar de suiker- kerfabriek te Puttershoek, tegenover de z.g. „Sloef", op de rivier de Merwede alhier, tengevolge van den hevigen wind, waardoor er groote golven gin gen, volgesiagen en gezonken. De zich op 't schip bevindende per sonen, bestaande uit vrouw en 2 zoons, wisten zich met een roeiboot te redden. Zondag j.l. nam de heer A. v. Vugt, wegens vertrek naar elders, af scheid van de Chr. Jongel. en Jongem. vereen. „Maranatha", waarvan hij jaren lid was en de laatsten tijd eerste se cretaris. Hem werd als aandenken gegeven door de vereen, een zilveren potlood met inscriptie „Souvenir Maranatha". De vertrekkende werd door den voorz. op hartelijke wijze toegesproken. Tijdens zijn arbeid in den Bies- bosch verwondde de heer M, v. Elze- lingen alhier zich zoodanig met een snoeimes in zijn scheenbeen, dat hij direct naar het z.ekenhuis te Dordrecht werd gebracht en daar verbonden, om zich verder onder geneeskundige be handeling te stellen van Dr. Mijnlieff alhier. Donderdag 13 Nov. a.s., des nam. 7 uur, hoopt de Herv. Naaivereen. Spr. 9 10a, onder leiding van Ds. Lazonder, haar 43ste jaarfeest te vieren in de oude school. De collecte gehouden in de Ger. Kerk alhier, tijdens den dankstond, heeft opgebracht f 1095.21. WIJK. Zondag j.l. maakte Ds. Gobius du Sart van de kansel bekend, dat de gehouden collecte voor de naai vereen. Dorcas" f216 en de gehouden collecte in het dankuur voor 't gewas f150.heeft opgebracht. De collecte, langs de huizen gehou den, voor een huisje voor de familie v. c. H., bracht f246,op, wijl door Eerw. onder dankzegging werd kennis gegeven, van een gift van f25.van H.M. de Koningin, voor laatsgenoemde familie. De aflevering van suikerbieten is wegens den hoogen waterstand tijde lijk stopgezet. Bij den landbouwer W. Mouthaan stierf dezer dagen één zijner beste melk koeien. Het tragische is, dat dit nu het vierde beest is van dit jaar. Wel een schadepost voor genoemden landbouwer. Terwijl J. Poorter behulpzaam was bij het lossen van hout bij de fa. v. Alphen alhier, had hij het ongeluk, een stuk hout zoodanig op zijn hoofd te krijgen, dat hij bewusteloos ineen zonk. De ontboden geneesheer, Dr. Smitz uit Veen, constateerde een lich te hersenschudding, wijl deze hem naar huis vervoerde. Zijn toestand is vrij wel. Ondanks alle getroffen maatregelen, breidt de ziekte Mond- en Klauwzeer onder het vee zich nog steeds uit, thans heeft zich weer een geval voorgedaan onder het vee bij den landbouwer Z. Blankers, Z ALTBOMMEL. Op voorstel van Generaal Thonet en Kapitein Muiraid, had Vrijdagavond de huldiging van 2 leden plaats der Burgerwacht alhier, van de heeren G. A. v. Maren en I. v. Boart. Onder waardeerende woorden van den Voorzitter A. de Kruijf en den Commandant H. de Gaaij werd hen de groote draag- medaille met lint uitgereikt, voor hunne bijzondere toewijding aan, de burgerwacht bewezen. Deze medaille wordt beschik baar gesteld door den Algem. BoDd van Burgerwachten in Nederland. Na afloop werd het verdere van den avond met muziek en zang, in 't lokaal van den heer v. d. Laak, doorgebracht CAPEELE. J.l. Vrijdag vierde onze zeer geachte en beminde gemeente-veldwachter de heer A. H. Gouda, geboren te Vrijhoeve-Capelle 4 September 4866 zijn veertigjarig ambtsjubileum. Des morgens om 44 uur werd hij ge complimenteerd door het Dagelijksch Be stuur dezer gemeente. Bij monde van den heer Burgemeester werd hij op de meest hartelijke wijze toegesproken. Spr. memoreerde zijn vele en uitstekende dien sten, die hij gedurende 40 jaren in het algemeen belang had verricht. Hieruit bleek, dat hij steeds een uitstekend po litieman is geweest, die onder de diverse burgemeesters, onder wie hij gediend heeft, t.w. Van Dijk, Van Heeckeren, Van Wa- liën en Valter, als om strijd werd ge prezen om de hooge mate van plichtsbesef en plichtsbetrachting. Ook spr. kon zich hiermede volkomen accoord verklaren. Na beëindiging zijner rede, bood hij hem namens de gemeente als stoffelijk blijk van waardeering, een gou den horloge met inscriptie aan. Hierna werd hij door het secretarie- personeel gelukgewenscht en een zilveren vulpotlood als aandenken aangeboden. De jubilaris dankte zichtbaar ontroerd voor de vele bewijzen van erkentelijkheid. Ook de ingezetenen hadden zich niet onbetuigd gelaten. Door verschillende personen werd hem een mooie bloemen mand aangeboden. Des avonds vierde de geachte jubilaris in de openbare school te VrijhoeveCapelle, daartoe welwillend door het Gemeente bestuur afgestaan, te midden zjjner col lega's ruim 20 in getal dit feest. Nadat ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" hem een serenade had ge bracht, voorafgegaan door een toespraak van den Voorzitter van genoemd gezel schap, werd hij bij monde van den heer Pieterse, Commandant der Kon. Maré chaussee te Kaatsheuvel, namens het ge- heele politiepersoneel op de meest spontane wijze gehuldigd. Na een keurige wel verzorgde toespjaak, waaruit ook al weer bleek, hoe uitstekend de jubilaris bij zijn ambtsgenooten staat aangeschreven, bood de geachte spreker namens hen allen een prachtig gouden horlogeketiing als aan denken aan. De Jubilaris dankte ook ditmaal diep geroerd voor zooveel belangstelling. Hierna werd de avond op de meest gezellige wijze doorgebracht. Nog volgden verschillende toespraken, terwijl ook voor gedragen werd en toepasselijke liederen werden gezongen. Wij twijfelen er niet aan, of dezen dag zal bij den jubilaris in aangename herinnering blijven, terwijl we de hoop uitspreken, nog vele jaren het voorrecht te mogen hebben met dezen politieman te kunnen samenwerken. j.l. Zaterdag beging een jongen van den landbouwer J. Z. de onverstandigheid aan een vrachtauto te hangen. De auto, die van lieverlede op gewonen gang kwam bleek toch te vlug te gaan voor betrok kene met het gevolg, dat hij hem met loopen niet meer bij kon houden en kwam te vallen. Hij bezeerde zich daarbij der mate, dat geneeskundige hulp noodig was. Het 4 e elftal der voetbalvereenging „Excelsior" speelde j 1. Zondag een thuis wedstrijd voor de competitie „B.V.B." 4e klasse tegen „W.S C. Ill" uit Waalwijk en verloor met 35. Het tweede speelde te Waalwijk tegen „H.E.C, III" voor de 2e klasse „B.V.B." gelijkstand 44. kW OUDRICHEM. Het Provinciaal Kerkbestuur van Ncordholland heeft den heer A. Ken- tie, theologisch cand. aan de Univer siteit te Utrecht en wonende alhier, tot de evangeliebediening in de Nederl. Herv. Kerk toegelaten. De bijzondere lagere school al hier hield onder leiding van het Hoofd der school, de heer W. G. van den Heeicarnp, Dinsdagavond j.l. een goed geslaagde ouderavond. Gedurende het tijdvak 31 Octo ber t.m. 6 November j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aan gevoerd. Besteed werd voor dikke aal 70 tot 80 cent; dunne aal 20 tot 25 ct.: snoek 45 tot 50 ct.; brasem 20 tot 30 ct.; baars 18 tot 25 ct.; voorn 7 tot 19 ct. en alver 5 ct., alles per pond. Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herbenoemd, de hee ren T. Wijnbelt en P. C. Vink en in de plaats van den heer M. B. van Andel, die niet meer in aanmerking wenschte 1 te komen, de heer H. van Andel. De beschrijving van de Koekoek- leghorn luidt als volgt: Bek: geel, licht hoornkleurige boven snavel toelaatbaar; oogen oranjerood; gezicht rood, zonder wit bij jonge die ren; ooren wit, roomkleur toegestaan; loopbeenen en teenen oranjegeel, na gels licht hoornkleurig. Het gevederte over het geheele lichaam regelmatig gestreept, door middel van donker blauwgrijze recht over de veeren loo- pende dwarsbanden, de grondkleur blauwgrijs; de teekening behoort zoo fijn mogelijk te zijn, zonder verlies van het contrast of ineenvloeiing der kleu ren; de donkere dwasbanden zijn gelijk van breedte. Als ernstige fouten worden aange merkt: Sterk gele tint van het gevederte; grove halve-maan teekening, veel te iichte of te donkere teekening; verwa terde teekening; absoluut gebrek aan contrast tusschen grondkleur en teeke ning; absoluut gebrek aan contrast tus schen grondkleur en teekening; veel wit in de staart en slagpennen; veel zwarte veeren; roest in de schouders, veel te donkere beenen, wat bij de hennen nogal eens voorkomt. Als kleine fouten rekent men: Een weinig wit in de sikkel-veeren bij overjarige hanen; een zeer licht ge len aanslag in het gevederte; een klein weinig schaduw op de beenen van diep gekleurde hennen; geringe afwijking van de standaardkleur. Verschil tusschen snot en dipthe- r i e: Snot is een verkoudheid. De geleer de naam is „Coryza". Hierbij wordt waargenomen: Al of geen ringvormige gezwellen om de oogen (dikke koppen). Meestal neusvloeiing; dikwijls reutelen met slijm in de luchtpijp; vaak ver andert dit slijm, evenals bij diphtherie in een kaasachtig beslag. Er komen ge vallen voor, dat de coryza sterk ge lijkt op diphtherie. Een kip die onge voelig gemaakt is voor dipth. is dat nog wel voor snot. De oogen moet men geregeld schoon maken met zuiver lauw water, of boorwater, evenals de neus; de tong eens penseelen met jodium- tinctuur; in het drinkwater wat ijzer vitriool doen. Verder binnen houden tot de verkoudheid geweken is. Ik zou afzonderen, want er loopen exemplaren onder, die deze ziekte nog hardnekkiger kunnen krijgen, dan diphtherie. Een goed mengsel gemengd graan is voor de wintermaanden: 30 K.G. maïs, 25 KG. gerst, 25 K.G. dikke haver, 15 K.G. tarwe, 5 K.G, zonnebloempitten (of 2i/2 K.G. zonne bloempitten en 2i/2 K.G. hennepzaad.). Als kippen diarrhee hebben raakt op den duur de cloaca ontstoken. Ik raad dan aan, wat hard gekookte stijve rijst te verstrekken en hier in een portie ge klopt houtskool te mengen, benevens een scheutje slaolie. Want ook de dar men zullen binnen schrijnen, wat tot gevolg heeft, dat de kip, als ze zich ontlast wel kreunt. S. of hulp in de huishouding, bij C. G. TIMMERMANS, Veen. Volgens prov. instructie, a.s. Donderdagavond om 7 nor, bij den Heer P. Nieuwkoop te Drongelen, LEZING door den Heer W. F. HILWIG, Dierenarts. Onderwerp TOEGANG VRIJ. voor den prijs van flO. bij TH. M. VAN HOOFP, H e n s d e n. gij de Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen nog niet gebruikt hebt, probeert ze dan eens. Gij zult tevreden zijn over de heilzame uitwer king. Reeds duizenden heb ben er baat door gevonden tegen trage ontlasting, slechte spijsvertering, gebrek aan eet lust, slijmhoest, koortsigheid, gevatte koude, influenza, gal en maaglijden, hoofdpijn, dui zeligheid, onzuiver bloed, (huiduitslag), verstopping enz. Wortelboer's Kruiden 60 ct. per pakje. Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, 3 doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar. Verhuring bij inschrijving voor den Heer O. L. G. F. ABERSON, voor 5 jaar, van >HERMANSL&ND< aan de Vijcie te Sleeuwijk, laatst in huur bij C. v. Poederooyen. Inschrijvingsbilj. in te leveren vóór of op 49 Nov. a.s. ten kan tore van notaris PAAP te Wer kendam. Eerste Groote te geven door de Daraeszangvereeniging te HE US DEN, Beschermvrouwe Mevrouw H. J. v. EggelenMichels, in de zaal van „Het Wapen van Amsterdam". Aanvang 's avonds half acht precies. Na de zang opvoering van Klucht in drie bedrijven van Frans Meijer. Plaats bespreken op 19 Nov. van 2 tot 3 uur aan de zaal. Hij, die eenige inlichtingen kan geven, zal beloond worden. Adres: H. GROENE VELD, WellAmmerzoden. Rechtskundig Adviseur te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (nahjj het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden, IN VULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Billijke Conditiën. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, 2ijn verkrijgbaar te Andel, is voornemens op DINSD. 18 en 25 NOV. 4930, telkens's avonds 6 uur, in café Dekker te Almkerk, publiek te verkoopen voor Mej. Wed. B. DE JOODE e. a. met Erf en Tain, achter de Herv. Kerk, direct a/d. Openbaren weg en uitkomende a/d. Alm, te Almkerk, groot 13.33 aren. Vrij van huur. D 45, met Erf, voor koop 1, groot 1 are. Verh. aan W. Romijn voor f 1.50 p. en m. de week. Na afz. afslag comb, der koopen. Aanv. in eigen gebruik en genot bij de betaling, uiterlijk 23 Decem ber 1930. Lasten vanaf 1 Jan. 1931. te DUSSEN, zal aldaar bij Heessels op DON DERDAGEN 13 en 27 NOVEM BER 4930, voormiddags 11 uur, bij inzet en toeslag publiek verkoopen I. ten verzoeke van de fam. Paesvan Rooi te Dussen te Dussen Noordeveld, Kad. I. 329 en 333, groot 95.30 aren in huur tot einde 1932 bij dhr. Joh. v. Tilburg voor f110 per jaar, en II. ten verzoeke van Mej. El. Sprangers, Mevr. de Wed. N. A. C. v. Griensven, Mevr. de Wed. R. C. van Honsewijk en dhr. A. J. H. van Honsewijk de perceelen te D s s e n Noordeveld Kad. I. 226 en 228 totaal groot 52 aren. Vrij van huur. Breed bij biljetten. is het aangewezen I I - adres voor alle - I ^SHÊr Emaiile en Ijzerwaren, Touwwerk, Teerproducten, Creoline, Zoutzuur, •Smeerolieën, Poetskatoen, Asbest- papier en -koord en Asbestcement- platen. Bestelhuis te HEUSDEN, Bestelhuis te 's-BOSCH, ONZE sorteering in de Nieuwe Modellen is buitengewoon groot. MODERNE KLEUREN - LAGE PRIJZEN I I - Catalogus gratis op aanvraag. Hoogstraat 17-21 GORINCHEM. yy

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 3