Tweede Blad No. 5071 Woensdag 12 November voor het Land *an Keusden en Altena, de Langstraat an de Boinmeierwaard. Safe"4** Plaatselijk Kieuw* DAMRUBRIEii. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET Redakteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Als naar gewoonte, bevat het October- nummer van „Het Damspel" weer een groot aantal mooie partijstanden, pro- bleemen, enz. We ontleenen aan de ru briek „Van hier en daar" het volgende: ZwartDe Haas WitFabre. In bovenstaande positie speelde Fabre een zet, die aan Zwart slechts één ant woord overliet, dat niet onmiddellijk ver lies gaf, doch De Haas kwam hierdoor in zoo'n slechte positie, dat verlies slechts een kwestie van tijd was. In den dia gramstand speelde Fabre n.l. 42 37 Wat moet Zwart nu antwoorden Op 2126, 27 of 914 is de winst voor Wit al heel eenvoudig en op 8 -12 wint Wit door 34—29, 23X34, 40X20, 15X24, 28X23, 18X29 (op 19X28, 33X11 niet schijf winst) 27X22.17X28, 32X14, 9X20, 3530, enz^ met door braak naar dam. Wij zien dus, dat na 42 -37 Zwart gedwongen is tot 1520, hetgeen De Haas dan ook speelde. Fabre vervolgde nu met 3430en De Haas zag zich wederom voor groote moeilijk heden geplaatst. Oogenschijnlijk kan Zwart 20 25 spelen, daarna 25X34 en 40X20, zou kunnen volgen 2329, 32X23, 19X30 en vervolgens 18 22. In werkelijkheid is 2025 echter foutief wegens 27 22, 18X27, 47—41, 25X34, 40X20, ge volgd door 2015, 35 30 en doorbraak naar dam is op den duur niet te ver hinderen. Andere antwoorden als 9—14 of 2126 laten Zwart slecht spel, b.v. 2126, 3025, 17 21 (9—14 geeft eveneens een verloren positie) 25X14, 9X20, 3934, 3430, 3025, enz. LAND VAN ALTENA. De aardappel is ongetwijfeld 't voor naamste product. En op 't gebied van de teelt van aardappelpootgebied heeft ons klein landje zich een wereldnaam verworven. Ofschoon ook op dit terrein de slechte uitkomsten in het akkerbe- drijf hun slechte invloed zullen doen gelden. Want de klachten toch bij de aardappeloogst geuit zijn zonder eind. Onmogelijk toch was, op velel plaatsen tengevolge van 't natter weer, vooral m onze kleistreken, de aardappelen te rooien en daar 't bederf voortkankerde met onrustbarende snelheid, besloten sommigen zelfs enkele gedeelten niet te oogsten. De prijzen zijn den laatsten tijd iets stijgend, zijn toch niet zoo hoog,, dat groote voordeelen behaald worden. En dan praten sommigen nog, om 't bedrijf nog intemsiever uit te oefe nen. Of er al niet te veel producten waren! En de prijzen nog niet laag genoeg! Deze maatregel kan niets dan nadeel baren. Aldus sommige landbou wers. De crisis woedt. Bezuiniging is het j wachtwoord. Vele landbouwers geraken in finantieele moeilijkheden en veria- j ten uit bezuinigingsoogpunt de goede gewoonte elk jaar nieuwe poters op te doen, poters, waarvan men weet, dat ze gezond zijn en njet besmet door ziektekiemen. Maar de toekomst zal doen zien, dat de teelt van aardappei- pootgoed groote voordeelen meebrengt. De oogst zal er aanmerkelijk beter en grooter door worden. En het kwali teitsproduct zal de prijzen beinvloeden ten goede. Wel behoefde men vaak niet te klagen over te geringe op brengst, maar wanneer eenmaal de boer gewend is aan de verbouw van speci ale soorten, zal 'hij gaan Inzien, dat intenser aardappelcultuur te waardee- ren is. Het kweeken van speciale aardappel soorten zal beter resultaten opleveren. Dan komt de boer met nieuwe soor ten met betere kwaliteiten en de ge bruiker zal deze meer waardeeren en dus beter betalen. En wel hadden sommige landbouwers reeds 'n massa soorten gekweekt, om zoo tegemoet te komen aan de eischen van het publiek, maar toen zij de re kening opmaakten, bevonden ze, dat de uitkomsten nog niet veel loonender wa ren. Nu het gaat hier om de teelt der beste soorten. Die zullen de plaats op veiiing gaan innemen! Niet zoozeer het teelen van meehe n meer nieuwe soor ten, maar 't komt er vooral op aan de bestaande soorten te veredelen, ze met groote zorg te kweeken, ze te beschermen tegen schadelijke ziektenen bij voortplanting toe te passen een scherpe selectie bij het bestemmen tot ooten. RAAMSDONKSVEEIÏ. Eerw. Zuster Antonette werd overgeplaatst naar de R.-K. Bewaar school te Gestel. De scholier H. zou bietenloof afhakken, raakte daarbij echter een der vingers zoodanig, zoodat hem een vingertop werd afgesneden. SEEEUWIJK. Door de Provinciale St. van Noordbrabant is op den provincialen begrootingsdienst voor 1931 o.a. de volgende uitgaafpost voor de recon structie van den provincialen weg, loopende van Genderen naar Werken dam, geplaatst van f 17200. Thans is officieel besloten de bazar van de Gem. Zangvereeniging „Juliana" te houden op 23 en 24 Dec. met het doel, een reservefonds te stichten voor een te houden concours. Moge alle ingezetenen door eenige bijdrage deze bazar doen slagen WERKENDAM. Door de Woningbouwvereeniging „Werkendam Vooruit" zijn weer een zes tal woningen aanbesteed. Laagste inschrij vers waren voor metselwerk C. Groeneveld te Woudrichem voor f 6960, voor timmer werk F. v. Varel, alhier, voor f5127, voor schilderwerk W. Kreukniet te Go- rinchem, voor f923, voor loodgieterswerk S. A. Peters, alhier, voor f504. WASPIK. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter se cretarie aangegeven 48 varkens en 5 runderen. Op Zondag 16 November a.s. zal in de Concertzaal van den Heer H. van Iersel alhier, een uitvoering worden ge geven door „Het R.K. Tooneel" uit Rot terdam. Opgevoerd zal worden het too- neelspel „Het Biechtgeheim". Men is in ons stadje voornemens een bestaand gebouw in te richten voor kerk. Is daar vergunning voor noodig en zoo ja van wie A. X. Een paar weken geleden werd alhier eene raadsvergadering gehouden met ge sloten deuren. Een der raadsleden heeft uit die vergadering verschillende bespre kingen op straat gebracht. Is dit raads lid strafbaar U. Een raadslid. Is het een postambtenaar veroorloofd aan den Inspecteur der Belastingen ge gevens te verstrekken in zake gedane betalingen of ontvangen gelden per post cheque- of girodienst R. J. V. VERGADERING DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Onder voorzitterschap van den heer G. N. van Loon hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat op 5 November 1930 te Waalwijk een vergadering. Door den Secretaris werd verslag uitgebracht van de werkzaamheden der Commissie voor een autoweg door het Land van Heusden en AL tena, die Dordrecht en Rotterdam verbindt met de Lang:straat, 's-Her togenbosch en Oostelijk Noordbra bant. Naar aanleiding! van het schrijven der Kamers van Koophandel te Mep- pel en te Amersfoort, waarbij de mee ning der Kamer werd gevraagd om trent de wenschelijkheid van het tot stand komen van een borgtochten- register, werd besloten mede te dee- len, dat de wenschelijkheid van de instelling van een borgtochtenregis- ter deze Kamer niet is gebleken. Mededeeling werd gedaan van het schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie, dat door het Staatsbedrijf is aan gesteld een ambtenaar, die tot taak heeft te leeren kennen speciale wen- schen van handel en nijverheid ten aanzien van de diensten van P.T.T- en met deze in contact te komen. Na bespreking van het schrijven van den Onderwijsraad te 's-Graven- hage, waarbij gevraagd wordt of het juist is, gelijk wordt beweerd, dat reeds thans in de handelscorrespon dentie met de Oostzeelanden, de Bal- kanstaten, Rusland en Polen veel vuldig van Esperanto wordt gebruik gemaakt en dat in de handelscor respondentie met Japan en China het Engelsch steeds meer door het Es peranto wordt verdrongen, wordt be sloten te berichten, dat niet is ge bleken, dat in het district onzer Ka mer door handel en industrie in de handelscorrespondentie wordt ge bruik gemaakt van het Esperanto en dat in de naaste toekomst van het gebruik ook niet veel wordt ver wacht. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is het oordeel der Kamer gevraagd omtrent een voorgenomen wijziging der Waren wet. De vergadering heeft als hare mee ning uitgesproken, dat alleen bij ge bleken dringende noodzakelijkheid handel en nijverheid aan banden be- behocren te worden gelegd. Zij acht die dringende noodzakelijkheid voor de gevallen in de memorie van toe lichting tot het ontwerp der wijziging thans niet aanwezig en werd mits dien besloten den Minister mede te deelen, dat met het ontwerpniet wordt ingestemd. Naar aanleiding van een schrijven van de Staatscommissie voor het Ver voer te 's-Gravenhage wordt vastge steld een ontwerp-antwoord op een achttal gestelde vragen met betrek king tot de organisatie van de mid delen van vervoer. Ten aanzien van een verzoek van de Nationale Vereeniging voor Han delsonderwijs om adhaesie te betui gen aan een verzoek om zoover mo gelijk de regelingen voor de Hoogere Burgerscholen A ook toepasselijk te verklaren voor de Hoogere Handels scholen, wordt besloten het verzoek te steunen. De begrooting voor 1931 wordt vastgesteld. Subsidie wordt verleend aan: de R.K. Handelshoogdschopl te Tilburg de R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk het Bureau voor Handelsinlich tingen te Amsterdam de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel de Stichting Economisch Insti tuut voor den Middenstand. Bij de bespreking van de verkeers- belemmering door den Spoorweg overgang in den Langstraatschenweg bij 's-Hertogenbosch zal de Kamer in nader overleg treden met die van 's-Hertogenbosch. Hernieuwde poging zal worden aangewend om een wachtgelegen- heid te krijgen op de niet overdekte perrons aan het station te Lage Zwa- luwe. ANDED. Over de maand October 1930. Geboren: Dirkje, d. v. A. Kraaij en L. Bok; Marius Jan, z. v. G. van der Vliet en C. van Helden. Getrouwd: C. Kraaij 26 j. en A. Sterrenburg 23 j. Ove rieden J. H. Mol 42 j., echt- gen. van G. de Man. DE WERKEN EN SLEEUWIJK Over de maand October 1930. Geboren: Frans, z. v. J. de Graaff en N. M. van Gammeren; Bernardus, z. v. J. v. d. Berg en E. Kraaijeveld; Cornelis, z. v. J. H. v. d. Dag en A. de Jong; Geertrui, d. v. G. v. d. Laan v. Maastrigt iein A. P. Hoeke; Dirk Eliza, z. v. P. Verschoor en G. v. d. Heijden. Ojjnd ertirouwd: G. Noorloos, 31 j. en D. G. v. Elzelingen, 24 j.; J. C. de Kreij, 59 j. en N. M. v. Andel, 44 j. G.etrouiwd: Corn. P. Paans, 33 j. en Wilh. de Haas, 32 j.; Cornelis Kie- boom, 28 j. en A. v. d. Heuvel, 25 j.; P. v. Pelt, 25 j. en A. Sterrenburg, 22 j. Oi ver led en: E. v. d. Stelt 14 d.; M. v. d. Stelt 3 weken; A. P. Rid der hof 57 j.; W. Donker 56 j. WERKENDAM. Over de maand October 1930. Gie boren: Elizabeth Catharina, d v. D. v. Oord en E. C. Vos; Antje, d. v. G. Vink en N. M. Klop; Otto, z. v. J. Paans en B. Ippel; Adrianus, z. v. C. Visser en A. Kieboom; Gijsber- dina, d. v. J. W. Roubos en G. Pelli- kaan; Geertruida Elisabeth, d. v. J. A. de Waal ien K. G. v. Berchum; Jan, z. v. H. Westerhout en E. Kamsteeg; Leendert z. v. L. M. v. Oord en E. v. d. Schuit. Ondertrouwd: J. Ippel 26 j. en A. Ippel 24 j.; A. Holster, 24 .j en J. v. d. Stelt 18 j.; J. M. Oorschot, 24 j. en E. C. d. Hollander, 25 j.; Joh. Ippel, 27 j. en C. v. Drunen, 21 j. Getrouwd: C. Wijnands, 23 j. en J. v. d. Steenhoven, 19 j.; C. A. van Berchum, 23 j. en M. v. Koog, 21 j.; G. v. Hees, 31 j. en M. Aafjes, 23 j.; J. Holster, 42 j. en W. J. Broer, 25 j.; C. A. Kieboom1, 24 j. en C. Duynhou- wer, 22 j.; A. de Haan), 25 j. en N. C. Klop, 22 j. O. verlejden: M. van Esch, 60 j. echtgen. van J. W. Rijkers; J. van Loon, 29 j. echtgen. van C. Klop; B. Bagger man 3 mnd. WOUDRICHEM. Over de maand October 1930. G.obren: Arnold Geertruida, d. v. M. B. B. de Man en J. Linssen; Geer truida, d. v. Joh. Baks en D. Schriek; Jenneke, d. v. T. v. Dijk en A. v. Tnborg; Marcelis, z. v. B. C. van Pelt en A. Hartman; Johanna Wilhel- mina, d. v. P. Schoenmaker en J. Kant. O'inaertrouwd: G. Struik, 23 j. en A. K. Hartman 21 j.; P. C. Kentie, 36 j. en A. Wijnbelt, 31 j.; Nic. de Wit, 21 j. en G. Kentie, 21 j. Getrouwd": Joh. N. A. v. Beek, 27 j. en Joh. H. Viveen, 25 j.; B. Baks, 23 j. en A. W. Baks, 21 j.; A. de Vries, 21 j. en Chr. A. van Straten, 17 j.; P. v. Veen, 32 j. en Wilh. Vink, 29 j. Overleden: J. Viveen, 79 j., wedn. van H. v. Masbergen; T. Verwoerdt, 20 j.; G. v. Straten, 28 j., echtgen. van M. v. Dijk; M. Versteeg 83 j.; D. Ot- tevanger, 64 j., wed van B. M. Verzijl. WASPIK. Over de maand October 1930. G« eb 0 rein: Pieter C., z. v. A. J. Verschure en Fr. M. v. Hooren; Adri anus Ni, z. v. M. J. Verschure en M P. de Jong; Johanna A., d. v. L. van Dongen en Th. M. Verduijn; Johanna J. d. v. Joh. A. van Hooren en L. J. van Dongen. Getrouwd: H. J. Paans, 25 j. en A. D. Pruijssen, 25 j. Overleden: A. de Vos 76 j.,wedn. van Adr. van Zon; H. Sulsters 2 j. BRAKED. Over de maand October 1930. Getrouwd: W. M. J. van Pelt 28 j. en J. Ermstrang 30 j. Ojve rieden: K. G. Verzijl 81 j., echtgen, van K. den Tek. 13. Rob was heelemaal niet van plan, om te gaan slapen, maar gewiegd door het koeltje, dat door de palmen speelde, lag hij spoedig in een lichte sluimer verzonken, terwijl ouwe Daan bijna onmiddellijk nadat hij z'n oogen gesloten had, van uitputting in slaap viel. Terwijl ze sliepen, sloop een inlandsch meisje onhoorbaar naar de rand van de wildernis en keek op hen neer, 14. Ze had het vliegtuig aan zien komen en was getuige geweest van het ongeluk, dat plaats greep. Nu gaarde ze al haar moed bijeen, om de vreemdelingen, die op zoo'n verwonderlijke manier op het eiland geland waren, van dichterbij te aanschouwen. 15. Langzamerhand verdween de vrees in haar oogen, om plaats te maken voor een uitdrukking van medelijden. „Ze hebben honger en dorst", dacht ze. „Ik zal wat voedsel voor ze halen." Ze sloop zachtjes weg, verzamelde wat vruchten uit de wildernis, vulde een kruik met water uit een bron en keerde terug naar het strand. Kienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 5