alleen Brillen M. IS O IIT Pil nummer Bestaat uit 3 bladen. 5. p. £ankb«yzcn (o's Bank ff.V. Herman Caarls Weggeld in Noordbrabant NIEUWE OOGST. Agentschap van dc Awsterdawsche Bank Jf.V., Amsterdam. Vughtefstr. - 's-BOSCH. UND VAN Uitgave: Firma L. J. YEEBMAN, Heusden. No. 5072 Vrijdag 14 November 1930. DAAR WIJ GEEN andere artikelen als en Optische artikelen verkoopen zijn wij in afwerking van den Bril het meest SPECIALE ADRES BILLIJKSTEN PRIJS. Zusterhuis te GORINCHEM. Gediplomeerd Opticien. DROGISTERIJ A. Verschuur-Baert A. BAAIJENS Binnenland. Plaatselijk Nieuws Dit blad »erscbjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, •o franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. EN NATUURLIJK VOOR DEN Er gaat bijna geen zitting der Sta ten van Noordbrabant voorbij of er wordt in een of anderen vorm gespro ken over het weggeld. En zoo ook in de 2 weken geleden gehouden winterzit- ting. Toen was er een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde, om de hoofden van gezinnen e.d. wien uit kracht van de Rijwielbelastingwet een kosteloos belastingmerk van rijkswege wordt uitgereikt, bij analogie vrij te stellen van het provinciaal weggeld. Dit voorstel vond algemeene instemming. Nochtans werd door meerdere leden betreurd, dat niet wordt overgegaan tot algeheele afschaffing van eene be lastingheffing, welke bijzonder onsym pathiek aandoet, wijl vooral de kleine man dubbel n.l. door den Rijks- en den Provincialen fiscus wordt belast in zijn voor hem onontbeerlijk rijwiel, terwijl de Noordbrabantsche automo bilist een vrij beduidend voordeel heeft bekomen door de Rijksweggeldbelas- ting, welke voor hem geheel in de plaats is getreden van het Provinciaal weggeld. Maar men vergete niet, dat algeiiee- lea fschaffing van het provinciaal weg geld, hetwelk in zijn tegeriwoordigen vorm geheven wordende n.l. van rijwie len en van rij- en trekdieren, een be drag van ongeveer f590,000 oplevert, hetwelk de provincie voor het voeren harer huishouding, in verband met haar buitengewoon groot provinciaal wegen net, n.et kan missen. Wel is waar ont vangt Noordbrabant uit 's Rijkskas ter vergoeding van de opbrengst van het vroeger geheven wordende provinciaal het provinciale weggeld te geraken en daartoe mede te werken is naar onze meening de plicht van ieder Statenlid. De Romeinen hadden een spreekwoord hetwelk aldus luidde „gutta cavatlapi- 'dem non vi, sed semper cadendo" d.w.z. een druppel holt een steen niet uit met geweld, maar door steeds te vallen. Zoo met het weggeld, 't Zou ïnder- daaa van zeer weinig practisch inzicht getuigen indien men zou trachten het provinciaal weggeld plotseling te doen verdwijnen, maar daarentegen is het naar onze meening juist gezien wanneer men er telkens iets afneemt om zoo doende langzamerhand tot radicale af schaffing te geraken. levertraan. levertraan emulsie. jecovitol (Levertraan met geijkt Vitaminen-gehalte). MAC. COY'S-tabletten (Lever traan tabletten). Botermarkt 72 - HEUSDEN. peulvruchtenCapucijners, Groene Erwten, Split-Erwten, Bruine Boonen, "Witte Boonen. blikgroenten: Snijboonen 37Yg cent per literblik; Dop-Erwten 40 cent per literblikSpinazie 42 cent per literblik. Groots sorteering In heele en halve blikken. Botermarkt 88 HEUSDEN. weggeld op automobielen een bedrag van ongeveer f600.000, hetgeen voor aanleg en onderhoud van wegen is bestemd, doch dit bedrag is bij lan ge na niet voldoende om de noodige werken aan de wegen te kunnen doen uitvoeren. Nu zou van wege de provincie bij den Rijkswetgever wel getracht kun nen worden om én de Rijksrijwiel- belastingwet én de Wegenbelastingwet gewijzigd te krijgen in dier voege, dat door het heffen van opcenten de pro vincie Noordbrabant in staat kan wor den gesteld om het provinciaal weggeld tot het verledene te doen behooren, maar om meerdere redenen meenen wij, dat die pogingen toch geen succes zou den opleveren. „Weg met het weggeld onder wei ken vorm" is stellig eene leus, die vooralsnog een vrome mensch in zich sluit. Maar o.i. is het wel mogelijk om langzamerhand tot afschaffing van Het hierboven genoemd voorstel van Gedeputeerde Staten om eene categorie wicirijders van befalling van weggeld vrij te stellen, welk voorstel door de Statenvergadering met algemeene stem men werd aangenomen, heeft onze volle sympathie. Wel zal de provincie daar door jaarlijks een bedrag van ruim f15,000 moeten derven, maar dit is o.i. geen bezwaar dat opweegt tegen oe voordeden n.l. eene billijke vrijstel stelling van de betaling van provinci aal weggeld voor hun rijwiel voor per sonen voor wie die betaling bezwaar lijk is en een stap in de richting van aigeheele afschaffing van de zoo zeer gesmade belasting. Om een stapje verder te gaan heeft het Statenlid Mr. van Ommeren in be- deelde statenvergadering een amende ment ingediend, om de bestaande pro vinciale Weggeldverordening ook nog aan te vullen met de bepaling, dat ook geen weggeld verschuldigd is door hen, die gebruik maken of laten ma ken van een provincialen weg meteen rij- of trekdier uitsluitend tot uitoe fening van het landbouwbedrijf, een en ander voor zooveel de eigenaars of houders van de rij- of trekdieren niet zijn aangeslagen in de Rijksinkomsten- belastrng. De bedoeling van dit amen dement is natuurlijk, om de kleine land bouwers, wier bestaan in den tegen- woordigen tijd toch .ail zoo uitermate moeilijk is, eenigszins tegemoet te ko men. Thans wordt door het f 6 per j. en per rij- of trekdier betaald, zoodat vrij- steiling van belasting al weer een wei nig verlicht. Nu zijn er in de prov. Noordbrabant 16517 landbouwpaarden met een opbrengst van f97851 aan provinciaal weggeld. Rekenen wij nu dat ;e <en vierde gedeelte dier paarden gebruikt wordt door eigenaars of hou ders, die niet in de Rijksinkomsten belasting zijn aangeslagen, dan zal de provincie door eventueele aanneming van hei amendement van Mr. van Om meren ongeveer f25000 minder ontvan gen, maar dit is niet zulk een bezwaar daar de totaal opbrengst van het weg geld telken jare nog wel iets meer is 'dan de begrooting aangeeft. Op voorstel van Mr. Loeff, die zeide veei voor het voorstel te voelen, werd het amendement naar Gedeputeerde Sta ten gezonden om daarop in de eerst volgende zitting van advies te dienen. En als de voorteekenen niet bedrie gen gelooven wij dat het amendement een goede kans heeft om aangenomen te worden. Nogmaals, er moet naar gestreefd worden om het zoo impopulaire pro vinciaal weggeld in onze provincie af geschaft te krijgen, maar die afschaf fing kan niet in eens, maar moet bij stukjesie n brokjes geschieden. DE BAKKERIJEN TIJDENS DE SINTERKLAAS KERST- EN OUDE- JAARSDRUKTE. De Minister van Arbeid, heeft in verband met de Sinterklaasdrukte, goed gevonden dat aan hoofden of bestuur ders van broodbakkerijen, waarin te vens koek banket-, chocolade- en sui kerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks wordt vergund, dat in het tijdvak van 17 November tot en met 5 December 1930 op werk dagen e n bovendien op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 December 1930, de werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoog ste 2 uren en per week met ten hoog ste 12 uren wordt verlengd. Door de in hun onderneming jverk- zame jongens van 16 en 17 jareivmag gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wor den verricht, onder voorwaarde, dat' a. de arbeidstijd dezer jongens in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namid dags; b. de betrokken jongens, indien zii op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verrichten in dezelfde week het zij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12i/„ uur des namiddags geen arbeid verrichten. INBRAAK STATIONSGEBOUW SLIEDRECHT. Dinsdagnacht is ingebroken in het stationsgebouw te Sliedrecht, nadat den nacht tevoren reeds in het huisje aan de halte Baanhoek een poging tot in braak was gedaan. Dc inbraak heeft waarschijnlijk goe de resultaten opgeleverd. De brandkast die in het bureau van den chef stond, is op een lorrie meegenomen. Hoeveel geld de brandkast bevatte, kon nog niet worden medegedeeld, doch zeer waarschijnlijk zal dit bedrag belangrijk zijn, daar veel personen uit Sliedrecht en omgeving naar de Rotterdamsche veemarkt zijn gegaan. De dieven door het uitsnijden van een ruit j, het kantoor van den chef gekomen. De inbraak moét 's nachts na 1 Juut zijn geschied. De brandkast is 500 meter verdeer aan den dijk gevonden en is geheel Zopen gescheurd. De dieven zijn in hutft werk gestoord door een boerenarbe/fcjer en zijn toen gevlucht. Uit het bu/eau van den chef is nog voor f2.50/aan post zegels ontvreemd. zijn. telef. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binrien- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden k Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. MF* Spaarboekjes gratis b(j eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA waarde, dat haar naam in dat geval niet zou worden bekend gemaakt. NEDERLANDE? IN BELG1E GE DOOD. De 19-jarige schipper Hendrik Jan sen, uit Weert, wiens schip in het ka naal te Klein Ternaayen (België) ligt, bezocht ie;en café in het dorp. Vier Belgische jongelui kregen ruzie met hem. Toen Jansen even later buiten kwam, werd hij van achter aangevallen en met dolksteken in den nek getrof fen, zoodat de hersenen werden geraakt. De schipper was op slag dood. Het parket onderzoekt wie van de vier aan vallers den steek heeft toegebracht. veerloon bedraagt dan f 15. Ook zullen abonnementen verkrijgbaar worden ge steld. (N.R.Ct.) Ook in 't goedkoopere genre dames en heerenconfectie zijn wij voor U het aangewezen adres. bahlmann gorinchem. m HEUSDEN. POGING TOT STRAATROOF. Toen de Haagsche pófetzegelhande- laar J. G. M. van het stadion Hofplein kwam en onder de D&ftsche Poort te Rotterdam doorliep vTerd er plotse ling aan zijn tasch, die hij onder zijn arm droeg, getrokken. Hij hield de tasch vast en zag dat di|t gedaan werd door een man die op een fiets zat en onder het rijden aarx de tasch een ruk gegeven had. Hij heeft den man gevolgd en zag hem Ijater in de ver- keersfile op den Cool^jngel weer. Daar heeft hij hem aan e en agent aange wezen, die den maif den 26-jarigen koopman W. B. he^-'ft aangehouden. Hij is vervolgens in kVerzekerde bewa ring gesteld. DE STRAFZAAK \vAN KAPITEIN BORREN. Bij het Hoog Militair Gerechtshof is een brief ingekomen Van een alleen wonende dame te Amsterdam, waarin wordt medegedeeld, dat Wij het niet met haar hoog ontwikkeld "lationaliteitsge- voel "kan overeenbrengefy, dat kapitein Borren wegens den bekenden overval op Curasao 24 uren celstraf zal moe ten ondergaan. Daarom heeft zij aang plaats van kapitein Bo opgelegde straf uit te zitt eboden om in en de hem onder voor- i're en v/h P./ÖDENKIRCHEN, MOORD TE BATAVIA. Ane/ta seint uit Batavia: De landraad veroordeelde den Christen-Batakker Silï t°m§ra die op 1 October j.l. zijn oom or het departement van financiën loor een meststeek vermoordde, tot vijftien jaar gevangenisstraf. PRAUW OMGESLAGEN. Aneta seint uit Soerabaja: Ter reede van Soerabaja is een prauw omgeslagen Twee inlandsche vrouwen zijn verdron ken. Nog vijt inzittenden worden ver mist. De oorzaak is onbekend. TARIEL VOOR°OVERZETVEER NABIJ DE KOP VAN 'T LAND. Wanneer in de werkzaamheden door onvoorziene omstandigheden geen stag natie komt, zal waarschijnlijk in het eerste kwartaal van 1931 het veerover de Nieuwe Merwede in gebruik kun nen worden genomen. Wel zal dan de nieuwe motorveerpont nog niet gereed zijn, doch B. en W. hopen, dat gedu rende eenigen tijd een veerboot van het rijk zal kunnen worden gehuurd. Zij stellen den raad voor, het tarief vast te stellen als volgt: voor auto's met meer dan 8 zitplaatsen en vracht auto's (beladen) met een ledig gewicht grooter dan 3000 K.G. en een tractor met aanhangwagen f 1.50vrachtauto's met een ledig gewicht grooter dan 3000 K.G. onbeladen f 1vrachtauto's met een ledig gewicht grooter dan 2000 K.G. en niet grooter dan 3000 K.G. beladen f 1vrachtauto's met een ledig gewicht grooter dan 2000 K.G. en niet grooter dan 3000 K.G. onbeladen f0.50;; personenauto's met niet meer dan 8 zitplaatsen en vrachtauto's met een ledig gewicht niet grooter dan 2000 K.G. f 0.50. Wanneer voor doorgaand verkeer op denzelfden dag van twee door de ge meente geëxploiteerde veren gebruik wordt gemaakt, wordt een verminderd tarief geldende voor de veren gezame- lijk toegepast. Eer. motorpont buiten de diensturen, moet vooraf worden aangevraagd; het Doc.r den heer D. van He- mert, klerk ten Kantongerecht alhier, werd dezer dagen op het Kanton gerecht een kransuil gevangen. Naar men zegt is het een prachtexem plaar eener soort, die zeer zelden wordt aangetroffen. Donderdag 20 November a.s.' zal het Departement Heusden van de Mij. tot Nutt v. 't. Algemeen zijn eerste Winterlezin'g houden in ho tel „Concordia" alhier. Als spr. op dezen eersten avond zal optreden de heer A. Brijs, met het onderwerp Humor in de Vlaam- sche Volksvertelling en in de Vlaam- sche Letterkunde. De heer Brijs is voor Heusden geen onbekende immers den vorigen win ter is deze heer eveneens voor het Departement opgetréden en had met zijn onderwerp „De Duivel in Vlaan deren" een welverdiend succes. De heer Brijs is een vlot spreker en be- heerscht zijn onderwerp volkomen, zoodat zijn toehoorders stellig een prettige en leerzame avond te wach ten staat. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wii naar de in dit nummer voor komende advertentie, j De damclub „V.D." neemt deel aan een door „Excelsior" te den Bosch uitgeschreven nederlaag- wedstrijd. Aanstaande Zaterdag zal: zii uitkomen. De uitslagen van 1.1. Maan dag, in den wedstrijd om: het pers. kampioenschap van Heusden en Al- tena luiden Klasse I. Baxde Graag 0—2 Pellikaan— de Joode 2o; afgebroken partij Pellikaande Graag 1 1. Naarmate het einde nadert, bereikt de spanning haar hoogtepunt. De spelers geven! elkander weinig of niets toe, hetgeen uit de stand duidelijk blijkt. Deze is thans gesp. gew. rem. verl. pnt. Pellikaan 52307, de Graag 52216 de Joode 51224 Bax 5 1 1 3 3 De uitslagen in de overige groe pen zijn: Klasse II a. DeurlooGer. Jonker 2—0; Ant, SiuijmersG. Jonker 2—0. Klasse II b. Van der PolVos 0—2Swage- ïnakersFitters 2—0. Hetgeen van de eerste klasse ge zegd is. kan ook van deze groepen! gezegd worden. Behoudens enkele uitzonderingen hebben velen nog kans als eerste te eindigen. Spoedig zullen we hiervan de standen geven. A12MKER& Dezer dagen werden tot Be stuursleden v. d. Coöp. aan- en ver koopver. gekozen de heerenv. d. Stelt, -Nieuwenhuizen en A. C. van Breugel. Den heer v. D. alhier, ving dezer dagen zestig ratten welke in! een hoop stroo zich verscholen had den. i NIEUWSBLAD voor het Land van Hbusöbq en Altena, de Langstraat sn de BominelErwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 1