LETTERS ARTIKELEN RAVEN SWA AVs Serie A. No. 0789 (h. de Leeuw, Everdingen) Betere double Brillen P. W. HIELEp Opticien, 's-BOSCH. Predikbeurten BRENGEN U GELUK /X Den. heer S. alhier, kwam des morgens tot de onaangename ontdek king, dat een zijner beste werkpaar den dood in de stal lag. CAPEL'LE. De heer H. J. v. Sichem, on derwijzer aan de Chr. school a. d. Loonschendijk heeft zijne benoeming als zoodanig te Oost- en West-Sou burg aangenomen. In de hooiperserij aan het Vaartje had onze dorpsgenoot J. G. bij zijn werkzaamheden zijn duim der mate verwond, dat hij zich onder ge neeskundige hulp van Dr. K. moest stellen. Tengevolge van het ruwe weer is deze week het Veerpad, Oude straat en Kerksteeg overstroomd, zoodat het verkeer naar en van het Land van Altena met rij- en voertuigen ge stremd is. Voetgangers en wielrijders kunnen over de kade langs de Capel- sche haven het veer over den Nieu wen Maasmond bereiken. Het eerste elftal der voetbal- vereeniging „Excelsior" speelt a.s. Zondag voor de competitie ie klas B.N.B. tegen R.W.B. II uit Besoijen en het tweede elftal tegen R.W.B. III voor de 2e klasse B.N.B. Beide wed strijden op het terrein aan de Nieuwe- vaart. Naar men ons mededeelt is door het alhier opgerichte comité voor het houden van winterlezingen als eerste spreker aangezocht Ds. Van Arkel, Geref. pred. te Utrecht. J.l. Dinsdag geraakte in de Kerksteeg, die onder water staat, een vrachtauto waarin een gezelschap hengelaars uit Turnhout gezeten was, van den weg in de sloot. Met den schrik en een nat pak kon het gezel schap per andere gelegenheid hun reis voortzetten. Na een heelen dag* werk'en is de auto Woensdagavond op den weg! gebracht en verder op sleeptouw genomen naar Turnhout. Een en ander trok heel wat belang stelling. Deze week ontving ons mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" den op het muziek- en zangconcours te Heukelum 30 Aug. 1.1. behaalden isten prijs in de afdeeling. een zilve ren lauwertak. Zeer toevallig was de ze tak aan het concourscomité aldaar Igeschonken door onze oud-dorpsge- noote. iMej. H. C. Brenkman. GENDEREN. Bii de Ned. Herv. Kerk zijn tot President kerkvoogd en notabel herkozen resp. de heerenGerrit Vos Gzn. en G. v. Wijlen Azn. De kolenhandelaar Saakes al hier, geraakte met paard en kar be laden met kolen in de wetering langs de Doeversche steeg. Liet zich aan vankelijk de toestand vooral voor het paard, gevaarlijk aanzien, toch liep al les nog vrij goed af. 't paard bleek ongedeerd gebleven te zijn. 's GRAVENMOER. Wegens verplichte aftreding bij de Geref. Kerk van ouderling en diaken zijn tot candidaten gesteld tot ouderling de heeren: S. Verlare en |Mi. Hoefnagel, voor diaken P., de Geus Hzn. en J. Versteeg Hzn. Maandag 17 Nov. zal de Ant. kiesvereeniging „Vreest God eert den Koning" alhier des avonds om kwart over 7 uur in de Chr. school in ver gadering bijeen komen. Agenda: I. OpeningII. Notulen en ingekomen stukkenIII. Verslag afgevaardigde Kieskring vergaderingIV. Bespre king voorstellen v. h. C. C. tot wijzi- der statuten. V. Opgave v. namen v. d. Groslijst der cand. v. d. Prov. Staten verkiezingVI. Varia rondvraag en sluiting. GORINCHEM. Het zijn dikwijls vreemde be roepen, die door de heeren der schep ping worden uitgeoefend, om het al of niet belegde 'dagehjksch brood machtig te worden. Wij zouden daar van natuurlijk voorbeelden kunnen aanhalen, doch doen dat niet, maar vallen liever met de deur in huis Welnu Maandag en Dinsdag a.s. zal men hier ter stede, (primeur voor Gorinchem) den man als mannequin in actie kunnen zien en wel in de etalages van de firma Gebrs. Bischoff. Daar zal Karl Plagge, die eertijds Ha rold Lloyd als Filmartist imiteerde, proeven van zijn kunst afleggen. Dit wil zeggen, hij zal zich achtereenvol gens tooi en met een rijke verschei denheid van kleedingstukken uit de magazijnen der fa. Bischoff, en deze dan het publiek dat wel niet op zich zal laten wachten „voordragen". Deze modeshow in het klein (de eerste van dien aard in Gorinchem) wordt gehouden Maandag en Dins dag en Dinsdag a.s. des morgens van 10.30 tot 12 uur en des namiddags van 3 bot 4.30 uur. KAATSHEUVEL. Donderdagavond j.l. hield de Ned. Herv. Jongelingsver. op Geref. 'grondslag „Gideon" haar 3e jaarver gadering in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk, onder leiding v. Ds. Ewoldt van Raamsdonksveer. die door een flink aantal belangstellen den- werd bijgewoond. Nadat deze bij eenkomst door den leider op gebrui kelijke wijze was geopend werd be gonnen met de afwerking der agenda. De secretaris bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij gewaagde van den zegen, die op den arbeid in 't afgeloopen jaar, hun deel was, de toestand der vereeniging kan gunstig genoemd worden. De w.n. penning meester *af een overzicht van den financieelen toestand, welke reden tot tevredenheid gaf, beide functionairen werd dank gebracht voor hun keurig verzorgde jaarverslagen. Na afhan deling der huishoudelijke zaken ver gaste men de vereenigde aanwezigen op een rijk voorzien en met zorg sa mengesteld programma. De afgevaar digden van Jongelingsver. uit de om liggende plaatsen complimenteerden de in jaarvergadering bijeen zijnde zustervereeniging met haar 3e jaar feest. Door eenige dienende martha's werd zorg gedragen, dat den inwen- digen mensch kon versterkt worden. Na een slotwoord van den lleider. werd deze goed geslaagde bijeen komst met dankgebed gesloten. MEUWENDIJK. In het Instituutlokaal alhier, kwam de Kring der Geref. Meisjes- vereenigingen uit het Land van Alte na, onder enorme belangstelling bij een. De zaal was tjokvol. De presidente, Mej. C. de Jong van Almkerk opende, liet Ps. 141 2 zingen, waarna de heer C. van Vee- len voorging in gebed. Als inleidind hoofdstuk las de pre sidente nu Ps. ui, sprak een wel komstwoord inzonderheid tot de jury- leden, aanwezig te beoordeeling van den reciteerwedstrijd. Mej. M. v. Drunen las 't jaarver slag voor, waarmee Mej. van Helden te Sleeuwijk inleidde het onderwerp: „Drie belangrijke dingen". Zii behan- delt dan de factoreneerbeid, orde 1 en luister. Op dit onderwerp volgde een (geanimeerde discussie. Jammer, dat sommige gedeelten van de bespreking verloren gingen door het gedrag van sommige bezoe kers. In de hierop volgende pauze pre senteerden dames thee met koekjes en werd o.m. ter versterking der Bondsidee 'tBondslied gezongen. Het attractievolle punt van 't pro gramma reciteeren. Verschillende gedichten werden voorgedragen. We noemen onder de deelnemers: van Almkerk, Mej. M. Koekoek van Nieuwendijk, A. Heij- steckvan And el, R. Verbeek: van Meeuwen, J. v. Rijsbergen. Mej. H. declameerde Guide Ge- zelle'sHet Schrijverke. De partii bestaande uit de heeren: C. van Vee- len te Almkerk J. v. Esch te Nieu wendijk en Jac. van Oord te Werken dam bracht uitslag lit. Prijken wer den toegekend aan de vertegenwoor digers der vereenigingen te Nieuwen dijk, Giessen-Rijswijk, Werkendam en Waardhuizen. Enkele huishoudelijke zaken be sproken. Sluiting door den heer J. v. Oord met gebed. OUDENDIJK. Reeds voor de tweede maal in deze campagne is vanwege het hooge rivierwater de beverantie van suikerbieten voor rekening der Cen trale Suikermaatschappij stop gezet. Dat dit voor de landbouwers een groot ongerief is laat zich begrijpen. Het zoontje van den landbou wer v. V. alhier, viel dezer dagen van een stoel en brak daarbij zijn arm. Dokter Giesberts verleende hulp. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat de pachters van naweide van Gors- en Grosplaat ver mindering van pacht aan te vragen, daar door het overtollige rivierwater, dezen herfst veel gras verloren is ge gaan. RAAMSDONKSVEER. Dhr. A. v. Beek, voormalig dorpsgenoot, thans te Utrecht, werd benoemd tot chirurg aan het St. Jo- zeph Gasthuis te Venlo. Tot bestuurslid van de onder linge verzekering „De Eendracht" werden gekozen de heeren T. v. d. Pluijm en B. v. Achterberg Szn. en tot secretaris-penm. dhr. J. B. Zijl- mans. Dhr. G. Oosterling Wzn. werd gekozen tot Regent van de Antonet- tastichting alhier. UITWIJK. - Ds. Pop welke het beroep naar de Herv. Kerk te Spijkernisse aannam, zal de laatste Zondag van Februari a.s. van onze gemeente af scheid nemen, om op den daarop volgenden eersten Zondag van Maart aldaar zijn intrede te doen. VEEN. Aan den heer B. van Wijk onderwijzer aan de openbare school alhier, is wegens ongesteldheid een maand ziekenverlof toegekend. De heer P. Clement, voorheen huip-besteller alhier, is thans in vas ten dienst als besteller bij de Roste rijen aangesteld. WERKENDAM. De heer P. Holster, voorz. der Chr. Jongel. en jongem. vereenfgfng „Andreas" alhier, werd herkozen als bestuurslid der ring Altena van Herv. Jongel. vereenigingen en de heer C. B. Bakker alhier als secundus. Op de j.l. gehouden vergadering der ring „Altena" van Herv. Jongel. vereenigingen werd als voorz. herko zen, de WelEd. heer W. Bronkhorst te Andei en als secretaris, de heer W. Geudeke te Almkerk. Woensdag 19 Nov. a.s., des nam. 8 uur, zal de gymnastiekvereniging „O.K.K." alhier (onderafd. van de Mij. tot nut van 't Algemeen), met mede werking van de damesafd. der gym- nastiekvereen. „O.K.K." te Gorinchem, een uitvoering geven in de nutszaal. Ds. D. J. Lazonder, Ned. Herv. predikant alhier, komt voor als No. 1 op het tweetal van een te beroepen predikant te Leiderdorp (bij Leiden). Vrijdag 21 Nov. a.s., des nam. 7 uur, zal in de Geref. Kerk alhier een Bijbelavond worden gehouden, uit gaande van de afd. „Werkendam en De Werken", der Herv. Bijbelvereen. Spreker voor dien avond Ds. G. Ver does Kleijn van Dordrecht. Dezen avond zal door Ds. Lazonder worden geopend en Ds. Jonker zal het slotwoord spreken. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk tijden den dankstond voor 't gewas, heeft opgebracht t267.11i/2 Voor de zending in Kerk en Jeugdver een. 1148.91 en voor de Zending gehou den in den Biesbosch f45.00i/„. Donderdag 20 Nov. a.s. hoopt de Herv. Knapenvereen. „Benjamin", on der leiding van Ds. Lazonder, in het vereenigingsgebouw haar jaarfeest te vieren. De Chr. Jongel. en Jongem. vereen. „Andreas" zal haar jaarfeest houden, Woensdag 3 Dec. a.s. in haar gebouw. De griendhakker V. had het on geluk bij zijn werkzaamheden in zijn linkerpols te hakken. Hij begaf zich direct onder behandeling van Dr. Mijn- lieft alhier. Donderdag a.s., des. nam. 2 uur, zal de Chr. Jongel. en Jongem. vereen. „Maranatha" in 't vereenigingsgebouw een prcpagandevergadering houden. Het bestuur der Chr. Jongel. en Jon gem. vereen. „Andreas" werd herko zen en gekozen als secretaris, de heer M. v. Pelt. Mej. M. de Koter werd gekozen ais secretaresse der geref. Meisjesvereen. „Dient den Heere". WASPIK. D. R.K. Jongeboerenstand, afd. Waspik en Raamsdonk, behaalde dezer dagen den lsten prijs voor proefveld wedstrijd. In de voormalige openbare lagere schooi zal gedurende de wintermaanden eeng^andbouwcursus worden gegeven. WIJK. A.s. Donderdag 20 Nov. zal voor de werkliedenvereeniging „Helpt Elkan der" alhier, door den heer Kuijer, secr. van den Ned. Bond van Ziekenkassen uit 's-Gravenhage en de heer Blankers, Hoofdbestuurslid uit Rotterdam, een le zing worden gehouden in het gym nastieklokaal alhier. Deze lezing, die om 7 uur aanvangt, is zoowel voor werkgevers als werknemers toeganke lijk. Wij wekken een ieder op, deze lezing bij te wonen om mede kennis te nemen van de nieuwe ziektewet. WOUDRICHEM. Woensdagavond hiel de land- en tuinbouwvereen. „Land van Altena", in café de wed. Bergeijk een ledenver gadering. Nadat de voorzitter, de heer T. Bies heuvel, de vergadering had geopend, werden de notulen gelezen en onver anderd goedgekerd. Op voorstel van het bestuur werd besloten, een som van tien gulden at te dragen aan het comité van Actie voor wegverbetering in dit gewest. Gaarne had, indien de kas der vereeniging zulks toeliet, het bestuur een hooger bedrag uitgetrokken, aldus de Voorzit ter. Daarna kwam aan de orde het be stuursvoorstel om een actie op touw te zétten tot verlaging der pachten over 1930.1 De heer de Waard bracht hulde aan hét bestuur voor zijn activiteit, om een zoè gewichtig punt aan de orde te brengen. Spr. drong er vooral op aan, dat in dezen moeilijken tijd de boeren ziéh meer gaan organiseeren, hij sloot zfch gaarne bij het voorstel van het bestuur aan. Daar dezeh vergadering alleen voor leden was belegd, kwam echter de moeilijkheid ffer sprake, dat op deze wijze de lactie? niet algemeen gevoerd kon worden. Besloten werd ook, om een openbare vergadering uit te schrijven, terwijl het béstuur gemachtigd werd plaats en' dag! nader te bepalen. Na bespreking' werd punt 5, het aan leggen van eert gezegelde ledenlijst met meerderheid van stemmen verworpen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering. Op Vrijdag 21 Nov. a.s., des nam. 2 uur, zal in café Overeem een openbare vergadering worden gehou den, ter bespreking vermindering van pacht over 1930. i (Zie advertentie in dit blad.) Veiling 12 Nov. 1930. Zure Bellefleur 2229 ct.; Armgaar- den 1718 ct.;', Brederodes 1218 ct.; Kleiperen 11;t5 ct.; IJsbouten 1415 ct.; Knolperen 111/2 ct., alles per kg. Schitterend zijn de BLOEMKAARTEN, welke bij de LETTERS-KOFFIE worden verstrekt. Bovendien kan met het verzamelen een rijwiel worden gewonnen. Vraagt er Uw winkelier naar. Nog steeds als extra-attractie Bij elk ons LETTERS-THEE een stukje OPZETSPEELGOED. Bij elk ons LETTERS-TABAK een ZESCENTO-SIGAAR. Den houder van onderstaand Peilnummer wordt verzocht zijn PE1LKAART binnen 3 dagen aan ons kantoor op te zenden, onder vermelding welk Extra-Cadeau hij wenscht te ontvangen en van den naam van den win kelier waar hij gewoonlijk zijn Letters-Artikelen betrekt. Hij ontvangt dan geheel gratis het aangevraagde EXTRA-CADEAU. N.V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN GORINCHEM. van secretaresse en penningmeester wer den voorgelezen. De secretaresse had een heei uitvoerig verslag over het geen in het afgeloopen jaar had plaats gehad. Evenzoo de penningmeester die vee» uitgaven en inkomsten te boeken heeft gehad. De kas sloot met een batig saldo. Ze werden door de leden met luid applaus goedgekerd. Nadat men nog een tijd gezellig bij elkander was gebleven, sloot de voor zitter deze vergadering. ZUILICHEM. Donderdagavond j.l. had het zoontje van G. v. Veen het ongeluk onder een rijwiel te geraken, met een diepe snede in het gelaat werd hij door Dr. Steenis verbonden. WELL'. Dinsdagavond 10 November hield de zang'vereertiging „Semper Cresendo" in Ons Huis Voorzitter, op haar jaarvergadering. De ende de bijeenkomst en heette allen \jvelkom. De jaarverslagen VANAF f 4.00. Grootste keuze in Barometers Thermometers Loopen Leesfazen Kijkers Microskopen enz. Het oudste en meest vertrouwde adres voor Optiek. Vughterstr. 21 Tel. 1105 BRILLEN- EN SCHARENSLIJPERIJ. Beknopt verslag van de Vergadering van den Raad der gemeente AMMERZODEN van 31 October. Voorzitter burgemeester Herkenrath. Onder de gewone voorwaarden werd een subsidie toegekend van f 140.voor het jaar 1931 aan de fanfare „Oefening baart Kunst.". Afgewezen werd een verzoek van den A. N W. B. om lid te worden van dien Bond tegen een contributie van f25. Hierna komt in behandeling de aan schrijving van Ged. Staten, betreffende de jaarwedde der veldwachters. De Voorzitter geeft nog een uitgebreide toelichting met een vergelijking van de jaarwedden volgens de oude en de nieuwe regeling. De heer Baselaar acht het 't beste de regeling maar aan te nemen. De heer Van der Graft vraagt naar de f250.aftrek voor vrije woning. Hij vermoedt dat dit niet kan. De Voorzitter vindt het beter eerst de regeling te behandelen, los van de huur- aftrek. Deze wordt later nog wel eens besproken. De heer Van Hees vraagt, of die aftrek van f 250.— verplicht is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat in de aanschrijving wordt gesproken van mag afgetrokken worden. Van een verplich ting is dus geen sprakeB. en W. zijn evenwel van meening het voile toelaat bare bedrag af te trekken, omdat ook Ged. Staten de maximum jaarwedde voor stellen. De bedoeling der regeling is, te krijgen uniformiteit. Wanneer nu geen aftrek wordt toegepast, dan is de bedoe ling voor een goed deel weg en bovendien zou het onbillijk zijn tegenover andere gemeenten. Van der Graft vindt de regeling nogal roijaal. Nu blijkt het dat het waar is, wat hij altijd gezegd heeft, dat wij hier steeds voor de veldwachters te roijaal zijn geweest en deze altijd te hoog be taald zijn geworden. Hij meent, dat het met dat huis in Wellseind zoo niet lang meer zal kunnen gaan. De Voorzitter zegt, dat niet direct mag gezegd worden, dat de wedden te hoog zijn geweest. Spr. meent, als men op het standpunt staat dat iemand met een gezin van zijn salaris moet kunnen leven, de jaarwedden dan niet te hoog zijn. Hierna komt ter sprake de huuraftrek. De Voorzitter licht toe, dat destijds de polder politietoezicht verlangde. De gemeente kon evenwel geen huis bouwen. Toen heeft de polder aangeboden dit voor den veldwachter te doen. Er is toen een oproeping gedaan met toezegging van vrije woning. Dit is zoo gebleven en is heden nog zoo. Elk jaar heeft de polder nog f 100 bijgedragen in de jaar wedde van den veldwachter te Wellseind. De gemeente geeft een jaarwedde van f1500.doch Ged. Staten zeggen dat dit onvoldoende is, dat het moet zijn f1900.welk bedrag de gemeente met f250.mag verminderen als de veld wachter een vrije woning heeft. De veldwachter heeft die vrije woning, maar niet van de gemeente, doch van den polder. Als men het nu zóó beziet, vindt spr. het onbillijk als de polder nu iets zou vorderen waarop hij geen rechten kan doen gelden, wel voelt spr. er iets voor, om over die f 100.te pra'en, die de polder bijdraagt. Volgens het polderbestuur is het wel mogelijk, dat de polder het verzoek heeft gedaan om politietoezicht, maar de oorzaak was toch de onregelmatigheden in Wellseind. De burgers hebben toen aangedrongen op politietoezicht. De polder heeft toen de gemeente willen helpen. Hierop leest de Voorzitter een uittreksel uit de betreffende notulen voor. Hieruit blijkt duidelijk, dat de polder politie heeft gewenscht voor meer toezicht op de eigendommen van den polder en van de geërfden. De Voorzitter acht het noodig dat de polder dit erkent, dan kan gepraat worden over de bijdrage in de jaarwedde. Spr. verzoekt den heer v. d. Graft een en ander duidelijk te maken aan de geërfden. Ten slotte wordt de salarisregeling aangenomen. Tegen v. d. Graft. Vervolgens wordt behandeld de be grooting voor het jaar 1931. Met algemeene stemmen wordt deze vastgesteld. 16 NOVEMBER. Ger. Gemvm. 9,30 u. en nm. 2 en 6,30 u. leesdienst Andel, vm. 9,30 ds v, d. Put en nm. 6 u. leesdienst. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. Bouwmeester. Almkerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. Dijkstra van Amsterdam. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Hakman. Vrije Geref. Gem. vm. en nm. lees dienst. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. nm. 2,30 u. leesdienst Doeveren, nm. 2 n. ds. Ossewaarde Drongelen, geen dienst Duwen, vm. 9,30 u. ds Kuyper Dussen-Hank, nm. 2 u. ds. Döns- zelman uit Almkerk. Geref. Kerk, vm. 9,30 u leesdienst en nm. 2 u. ds v. Heijst uit Waard huizen. rJ.i >»-■ v r* Hemden, nm. 2 u. ds. Gobius du Sart. Ger. Kerk, vm. 10 en 'sav. 6 u. leesdienst. Aalburg, vm. 9.30 u. leesdienst. Aaletvm. de heer Schoonderbeek uit Ermelo. Ammerzoden, nm. 2 u. ds. Eijkman. broek, vm. 9,30 u. ds Kruijs Voorberge Gapelle, vm. 9.30 u. en nm. 2.3Q u. ds Van Willigen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1930 | | pagina 2